NOWE TECHNOLOGIE NA USŁUGACH EDUKACJI

Podobne dokumenty
Obiekty sakralne w mojej okolicy

Głubczyce dawniej i dziś

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

NOWE TECHNOLOGIE NA USŁUGACH EDUKACJI

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Moja droga do szkoły projekt NTUE. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Scenariusz zajęć. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc. Mirosław Lewicki ZS Baborów

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

Okolica, w której mieszkam

W jaki sposób prawidłowo stosować metodę projektu? dr Beata Zofia Bułka

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM JANA PAWŁW II W DOBRODZIENIU. Scenariusz zajęć. Niczym ptak, niczym gwiazda od hobby do kariery zawodowej

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Innowacyjna Szkoła Zawodowa. Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z wykorzystaniem metody projektu

PLAN METODYCZNY NR 1

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie Prowadzący mgr Włodzimierz Kupniewski

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

Wymagania na poszczególne oceny w klasach I gimnazjum

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE 8 opracowane na podstawie podręcznika

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

ROZKŁAD MATERIAŁU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL.V

Szczegółowe cele edukacyjne i treści nauczania. KLASA 5

Wymagania edukacyjne

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Kryteria oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum

PROGRAM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO. prowadząca: mgr Aleksandra Sieja

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASIE 6 opracowane na podstawie podręcznika:

Wymagania z zajęć komputerowych dla klasy piątej

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018

Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

L.p. Tematyka zajęć. Liczba przeznaczonych godzin. Zaplanowanie działań kółka fotograficznego.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Rozkład materiału nauczania informatyki w klasie 5a, 5b, 5c i 5d.

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń:

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Program modułu multimedialnego mgr Urszula Galant. PROGRAM MODUŁU MULTIMEDIALNEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV VI SP im. Szarych Szeregów w Płochocinie

Scenariusz zajęć nr 7

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Metody prezentacji informacji

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

4. Oprogramowanie OCR do rozpoznawania znaków 39

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Temat: Pozyskiwanie informacji z Internetu

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE 8 opracowane na podstawie podręcznika

OCENIANIE. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne.

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Sposoby przedstawiania algorytmów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Spis treści. Od autorów / 9

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Program szkoleniowy. 16 h dydaktycznych (12 h zegarowych) NAZWA SZCZEGÓŁY CZAS. Skróty dostępu do narzędzi

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

Transkrypt:

NOWE TECHNOLOGIE NA USŁUGACH EDUKACJI Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego Opole 2009/2010 Projekt: Śmieciowe Quo Vadis Autor: mgr inż. Sebastian Cichoń Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 Strzelce Opolskie

Klasy: V i VI Temat: Śmieciowe Quo Vadis NTUE Śmieciowe Quo Vadis Sebastian Cichoń Cele dydaktyczne i wychowawcze: Poznawcze: Zapoznanie uczniów z problemami segregacji, zbiórki, składowania utylizacji i przetwarzania śmieci na terenie miasta i gminy. Rozwijanie pasji odkrywczych i świadomości ekologicznej. Przedstawienie uczniom alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Uświadomienie uczniom potrzeb i możliwości własnych kolegów i koleżanek. Zapoznanie uczniów z nowoczesnymi środkami i urządzeniami ICT wykorzystywanymi w edukacji. Emocjonalno-motywacyjne: Stymulowanie ciekawości poznawczej. Wspieranie w procesie poszerzania samowiedzy. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Stymulowanie procesu samooceny. Rozwijanie umiejętności dokonywania wyboru i podejmowania decyzji. Uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody. Dostrzeganie problemów współczesnego świata w najbliższym otoczeniu. Kształtowanie osobowości i cech charakteru w następujących kategoriach: punktualność, odpowiedzialność, systematyczność i rzetelność. Działaniowe (Psychomotoryczne): Uczenie posługiwania się urządzeniami ICT. Uczenie techniki wizualizacji i prezentacji. Pytania i dyspozycje do rozgrzewki: Jak sądzicie, na ile znacie siebie nawzajem? Co wiecie o tym co dzieje się ze śmieciami po wyrzuceniu ich do kosza? Co wiecie o śmieciach, które nie wylądują w śmietniku? Jak wygląda segregacja odpadów w naszych domach? Co można zrobić ze śmieci? Ćwiczenie 1. Tytuł: Po co tu jesteśmy? Cel główny: Przygotowanie projektu. Zrozumienie roli i znaczenia pracy zespołowej. Czas trwania: 1*45min Pomoce: Notatnik, długopis, szary papier, pisaki Aranżacja przestrzeni: Ćwiczenia w kręgu Siedząc, uczniowie wraz z nauczycielem po zapoznaniu się z głównym celem projektu i ze sposobem pracy metodą projektu, dokonują podziału na grupy projektowe i każda grupa wybiera swoją część projektu. Ustalenie czasu wykonania projektu, spodziewanych efektów oraz kryterium oceniania. Przygotowują szczegółowy harmonogram pracy oraz wyznaczają osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania w projekcie.. Zapoznanie z ewentualnymi problemami, które można spotkać podczas wykonywania projektu. Co sądzisz o wyborze grup? Co Cię zaskoczyło? Co sądzisz o metodzie projektu jako metodzie aktywizującej? Pytania i zagadnienia do podsumowania lekcji Czy jesteś zadowolony ze swojej dzisiejszej postawy (pracy)? Jak sądzisz, czy poradzisz sobie ze swoimi nowymi obowiązkami? Jeżeli potrzebujesz pomocy, czy wiesz do kogo możesz się o nią zwrócić?

Ćwiczenie 2. Tytuł: Uczymy się obsługi GPS Cel główny: Uczeń potrafi obsługiwać urządzanie GPS Data Logger oraz potrafi zgrać trasę na dysk i dokonać jej obróbki. Czas trwania: 1*45min Pomoce: GPS, komputer, program GPS Photo Tagger, aparat fotograficzny. Aranżacja przestrzeni: Wycieczkę wokół terenu przyszkolnego. Pracownia komputerowa. Słownik ważnych pojęć: Przełącznik trybu (log, nav, off), lista tras, zapisz projekt, panel Widok, menu Zdjęcia/Media, umieść znacznik własności, edytor tras, rozdziel/połącz trasy. Wyjście na pieszą wycieczkę po osiedlu i terenie przyszkolnym. Uczniowie w drodze dowiadują się o możliwościach urządzenia GPS. Uczniowie zgrywają samodzielnie trasę na dysk i dokonują obróbki trasy. Uczniowie zgrywają wykonane podczas wycieczki zdjęcia na dysk. Czy jesteś zadowolony ze swoich dzisiejszych pomysłów? Czy podobała Ci się wycieczka po osiedlu? Ćwiczenie 3. Tytuł: Obsługa dyktafonu cyfrowego Cel główny: Uczeń umie posługiwać się dyktafonem cyfrowym oraz rozumie potrzebę posługiwania się dyktafonem. Pomoce: Notatnik, długopis, szary papier, pisaki, dyktafon. Aranżacja przestrzeni: Ćwiczenia w kręgu Słownik ważnych pojęć: hold, play, ok, record, display, menu, stop, folder, index, erase. Siedząc w kręgu, uczniowie uczą się obsługi dyktafonu cyfrowego. Podział uczniów na grupy. Uczniowie w grupach zapoznają się z pytaniami i zastanawiają się nad odpowiedziami na nie. Uczniowie w grupach nagrywają wywiady. Ćwiczenie 4. Tytuł: Co wiem o śmieciach? Cel główny: Zdobycie informacji potrzebnych do wycieczki na wysypisko śmieci. Czas trwania: 1*45min Pomoce: Notatnik, długopis. Aranżacja przestrzeni: Pracownia komputerowa. Uczniowie wyszukują w Internecie ogólnych informacji o rodzajach odpadów, ich segregacji oraz przetwarzaniu bądź utylizacji śmieci. Uczniowie przedstawiają wypracowane informacje i porównują z odpowiedziami kolegów. Jak w twoim domu wygląda śmieciowy problem? Co młody człowiek może zrobić dla zmniejszenia ilości odpadów?

Ćwiczenie 5. Tytuł: Praca z programem Windows Movie Maker. Cel główny: zapoznanie się z programem Windows Movie Maker oraz stworzenie filmu Czas trwania: 3*45min Pomoce: komputer, program Windows Movie Maker, przeglądarki internetowe, tablica, projektor, karta pracy. Aranżacja przestrzeni: sala komputerowa Słownik ważnych pojęć: importowanie pliku, efekt, przejście, napisy końcowe i tytułowe, oś czasu, seria ujęć, publikowanie filmu, podgląd filmu, dzielenie i łączenie klipów, kolekcja, wyciszanie, stopniowe zmniejszanie i zwiększanie głośności, rozjaśnianie i przyciemnianie filmu. Nauczyciel objaśnia poszczególne elementy programu Windows Movie Maker, uczniowie wykonują ćwiczenie według instrukcji nauczyciela. W kolejności omawiane są: Importowanie plików dźwiękowych oraz wycinanie wybranych fragmentów a także łączenie dowolnych fragmentów plików dźwiękowych Importowanie plików wideo, dodawanie napisów w wybranym miejscu na osi czasu Ustawianie efektów przejść pomiędzy plikami wideo Łączenie plików wideo oraz audio Optymalizacja projektu oraz jego eksport do wybranego formatu Co sądzisz o programie Windows Movie Maker? Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy na zajęciach? Treść zadania domowego Przypomnij sobie lub wyszukaj wzory na pole kwadratu i prostokąta oraz objętość prostopadłościanu. Przypomnij sobie lub wyszukaj twierdzenie Pitagorasa Ćwiczenie 6. Tytuł: Obsługujemy dalmierz. Cel główny: Uczeń umie posługiwać się dalmierzem oraz rozumie potrzebę znajomości obsługi dalmierza w celu ułatwienia pomiarów i obliczeń matematycznych. Pomoce: Notatnik, długopis, szary papier, pisaki, dalmierz Aranżacja przestrzeni: Ćwiczenia w kręgu, budynek szkoły. Słownik ważnych pojęć: płaszczyzna odniesienia, pomiar odległości, powierzchnia, kubatura, dalmierz, suma długości, różnica długości, pamięć dalmierza. Nauczyciel objaśnia uczniom obsługę dalmierza. Uczniowie wykonują ćwiczenia z karty pracy. KARTA PRACY 1. Zmierz szerokość, długość i wysokość pracowni i korytarza. Oblicz ręcznie powierzchnię i kubaturę. 2. Dalmierzem laserowym dokonaj pomiaru powierzchni i kubatury swojej klasy. Porównaj wyniki z ręcznymi obliczeniami. 3. Zmierz długość i szerokość skrzydła budynku szkoły. 4. Oblicz wysokość budynku szkoły. Odejdź od ściany co najmniej kilkanaście kroków. Zmierz odległość tuż przy ziemi do ściany. Trzymając urządzenie na tej samej wysokości od ziemi, zmierz odległość do szczytu ściany. Korzystając z twierdzenia Pitagorasa, oblicz wysokość budynku.

Ćwiczenie 7. Tytuł: Liczymy w arkuszu kalkulacyjnym. Cel główny: Uczeń rozumie potrzebę korzystania z arkusza kalkulacyjnego do nauki matematyki i stosowania jej w praktyce. Pomoce: Notatnik, długopis, sporządzone na poprzednich zajęciach notatki, sprzęt komputerowy, program Microsoft Office Excel, karta pracy. Aranżacja przestrzeni: sala komputerowa. Słownik ważnych pojęć: komórka, adres komórki, formuła, suma, iloczyn, dane, arkusz kalkulacyjny, kolumna, wiersz, aktywna komórka, pasek formuł. Nauczyciel tłumaczy podstawy obsługi programu MS Excel. Zapoznaje uczniów z pojęciami komórka, adres, formuła orz funkcja. Uczniowie razem z nauczycielem dokonują prostych obliczeń. Następnie wykonują kilka ćwiczeń wykorzystując każde z działań podstawowych. Uczniowie wymyślają i tworzą formuły potrzebne do obliczenia pola powierzchni i kubatury z danych otrzymanych w poprzednim ćwiczeniu. Uczniowie porównują otrzymane wyniki. Co sądzisz o arkuszu kalkulacyjnym? Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy na zajęciach? Co sprawiło Ci największą trudność? Zadanie domowe Na następne zajęcia przynieś zdjęcie, które chcesz zeskanować. Ćwiczenie 8. Tytuł: Obsługujemy skaner. Cel główny: Uczeń umie obsługiwać skaner. Czas trwania: 1*45min Pomoce: Notatnik, długopis, skaner, komputer Aranżacja przestrzeni: sala komputerowa Nauczyciel objaśnia jak obsługiwać skaner. Uczniowie kolejno skanują swoje zdjęcia Czy podobała Ci się praca ze skanerem? Jak oceniasz pracę kolegów (koleżanek)? Treść zadania domowego Przynieś lub wyślij emailem kilka zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Ćwiczenie 9. Tytuł: Wykorzystujemy programy Xnview/ IrfanView. Cel główny: Uczeń umie posługiwać się programem Xnview lub IrfanView oraz dokonywać prostej obróbki zdjęć Pomoce: Notatnik, długopis, sprzęt komputerowy, program Xnview/ Irfanview, zdjęcia Aranżacja przestrzeni: sala komputerowa. Słownik ważnych pojęć: kadrowanie, kontrast, jasność, korekcja gamma, balans kolorów, wartości domyślne, barwa, jaskrawość, nasycenie, korekcja czerwonych oczu.

Nauczyciel objaśnia poszczególne elementy programu Xnview / Irfanview i ich stosowanie. Uczniowie wykonują ćwiczenia z karty pracy. KARTA PRACY 1. Wykadruj 2 dowolne zdjęcia (menu Edycja > Przytnij ) i zapisz zmiany pod nazw zdjęcie1, zdjęcie2. 2. Obróć dowolne zdjęcie a) 90 w lewo b) 90 w prawo c) 180 (menu Obraz > Obróć) 3. Zmniejsz rozmiar dowolnego zdjęcia ze 100% x 100% na wielkość 30% x 30%. (menu Obraz >Zmiana rozmiaru). Nie zapomnij o zaznaczeniu opcji Utrzymaj proporcje. 4. Umieść na wybranym zdjęciu tekst Pozdrowienia z (menu Obraz >Dodaj tekst ). Wypróbuj różne czcionki i kolory. 5. Wybierz zdjęcie czerwone oczy1 z folderu NTUE. Zaznacz obszar na zdjęciu, w którym występuje efekt czerwonego oka, a następnie wybierz z menu Obraz >Korekcja efektu czerwonych oczu. Powtórz czynność dla drugiego oka. 6. Wybierz dowolne zdjęcie. Dokonaj operacji menu Obraz > Mapa kolorów > automatyczne poziomy. Otwórz powtórnie zdjęcie Collosseum, a następnie wybierz z menu Obraz > Mapa kolorów > automatyczny kontrast. menu Obraz >Dostosuj >Jasność kontrast/gamma/balans. 7. Sprawdź jak działają przygotowane efekty obrazu menu Obraz -> Efekty Jak podobały Ci się zajęcia? Co sprawiło Ci największą trudność? Ćwiczenie 10. Tytuł: Publikujemy w Publisherze. Cel główny: Uczeń umie wykonać broszurę o swoim hobby. Pomoce: Notatnik, długopis, sprzęt komputerowy, program Publisher 2007, zdjęcia, obrazy Aranżacja przestrzeni: sala komputerowa. Słownik ważnych pojęć: broszura, formatowanie obrazu Nauczyciel objaśnia jak tworzyć broszurę w programie Publisher. Uczniowie wybierają sami jaką chcą broszurę wykonać, jaki ma mieć kształt i jakie elementy umieścić. Uczniowie projektują broszurę o swoim hobby Nauczyciel podpowiada uczniom jak wykonać poszczególne elementy. Treść zadania domowego Przygotuj się do wycieczki. Ćwiczenie 11. Tytuł: Wyprawa na wysypisko śmieci Cel główny: Uczniowie wykorzystują w praktyce urządzenia ICT. Czas trwania: 6*45min Pomoce: Notatnik, długopis, Aranżacja przestrzeni: gminne wysypisko śmieci, droga prowadząca do wysypiska

Przebieg wycieczki: Piesza wędrówka do pobliskiego wysypiska śmieci. Zasady bezpieczeństwa na drodze. Rozmowa z pracownikami wysypiska oraz kierownictwem Dokonanie stosownych pomiarów Zebranie potrzebnych danych jakościowych i ilościowych Dokumentacja wyprawy Funkcje: Odbiornik GPS 2 uczniów Aparat fotograficzny 2 uczniów Dyktafon cyfrowy 3 uczniów - wywiad z obsługą i kierownictwem obiektu Dalmierz 3 uczniów wymierzenie: ogrodzenie wokół wysypiska, dołów zasypowych, samochodów śmieciarek, kontenerów, pjemników Krótkofalówki 4 uczniów porozumiewanie się z innymi uczniami podczas przemieszczania się po wysypisku Aparat/Kamera 2 uczniów nagrywanie fragmentów wycieczki Pytania i dyspozycje do omówienia wycieczki: Czy jesteś zadowolony z wycieczki? Ćwiczenie 12. Tytuł: Poskładajmy wszystko w całość. Cel główny: Wykonanie projektu. Zrozumienie roli i znaczenia pracy zespołowej. Uświadomienie uczniom potrzeb i możliwości własnych i kolegów (koleżanek). Praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Czas trwania: 5*45min Pomoce: Notatnik, długopis, szary papier, pisaki, dyktafon, dalmierz, lokalizator tras (odbiornik GPS), krótkofalówka, skaner, projektor multimedialny, aparat fotograficzny, zestaw komputerowy. Aranżacja przestrzeni: Ćwiczenia w kręgu, sala komputerowa. Uczniowie wykonują swoje zadania. Dokonują selekcji oraz analizy zgromadzonych informacji. Przygotowanie prezentacji Dokonywanie, przez nauczyciela, systematycznej obserwacji i oceny postępowania uczniów w pracach nad projektem, zapewnienie uczniom samodzielności w podejmowaniu działań Czy podobała Ci się praca w grupie? Który element sprawił Ci najwięcej problemów? Czy dowiedziałeś się czegoś nowego o koledze (koleżance), z którym pracowałeś w grupie? Czego nowego dowiedziałeś się o sobie? Pytania i zagadnienia do podsumowania lekcji. Czy jesteś zadowolony ze swojej postawy (pracy)? Czy wiesz dlaczego warto pracować metodą projektu?

Ćwiczenie 13. Tytuł: Podsumowanie projektu. Cel główny: Prezentacja i ocena projektu. Zrozumienie funkcji oceny szkolnej. Uświadomienie uczniom odpowiedzialności za cała grupę. Pomoce: Notatnik, długopis, szary papier, pisaki, dyktafon, projektor multimedialny, tablica. Aranżacja przestrzeni: Korytarz, klasopracownia Ocena wytworu materialnego. Ocena prezentacji projektu. Ocena prac grupowych uczniowie oceniają siebie nawzajem na zasadzie 2 gwiazdki i 1 życzenie (2 pozytywne rzeczy i 1 element do poprawy). Dokonywanie samooceny. Dokonywanie oceny społecznej. Czy podobała Ci się praca w grupie? Czego nowego dowiedziałeś się o sobie, o problemie śmieci w Twoim otoczeniu? Pytania i zagadnienia do podsumowania lekcji: Czy chciałbyś wziąć udział w podobnym projekcie? Uzasadnij swoja wypowiedź. Treść zadania domowego Zaprezentuj swoją pracę najbliższej rodzinie.