Czy wystarczy nam wody?

Podobne dokumenty
Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

Woda potrzebna do wszystkiego

Woda jako prawo człowieka

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Język komputera - Zadanie 2


Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Wolontariusz - bohater naszych czasów

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Lider Lokalnej Ekologii. Zrównoważony rozwój, a racjonalna gospodarka i ochrona zasobów wodnych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć dodatkowych

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Dlaczego Al Gore został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla?

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Scenariusz zajęć nr 1

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Zarządzanie zasobami wodnymi podczas kryzysów humanitarnych. Polska Akcja

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Kto puka do naszych drzwi?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Ró ż ne óblicża kóntynentu afrykan skiegó

Scenariusz powtórzeniowej lekcji matematyki w kl. III

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat?

Warsztat z kampanii społecznej dla uczniów i uczennic - uczestników kursu internetowego Nienawiść. Jestem Przeciw!

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Już wkrótce matura 2008, czyli jak przygotować się do egzaminu?

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

WPUSZCZANIE PIENIĘDZY W KANAŁ

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Doskonalenie metod nauczania i oceniania SUS-OK. Warsztat doskonalenia pracy szkoły

Już wkrótce matura 2007, czyli jak przygotować się do egzaminu? Scenariusz zajęć dla uczniów klas maturalnych, przeznaczony na godzinę wychowawczą.

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z SUSZĄ SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

Analiza wód powierzchniowych, podziemnych i przeznaczonych do konsumpcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz wprowadzający do Patrz i zmieniaj. Współzależności w dzisiejszym świecie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Komputer i urządzenia cyfrowe

Zaprojektuj zrównoważoną firmę

Transkrypt:

Materiały opracowane w ramach projektu Prawa człowieka perspektywa globalna. Scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Opracowanie scenariusza: Marta Dorenda Konsultacje metodyczne: Joanna Góral Wojtalik Czy wystarczy nam wody? Scenariusz zajęć dla klas IV-VI szkoły podstawowej Zajęcia można realizować na lekcjach przyrody. Czas: 90 min Główne zagadnienia zajęć Cele zajęć Metody i techniki pracy Kluczowe pojęcia Środki dydaktyczne kryzys wodny ograniczone zasoby wody pitnej globalne współzależności Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: wiedzieć, że zasoby wody pitnej są ograniczone i że człowiek ma wpływ na ich wielkość, wiedzieć, że kryzys wodny w szczególności dotyka kraje globalnego Południa, ale zagraża także Polsce, wiedzieć, w jaki sposób jego postępowanie wpływa na sytuację wodną w krajach globalnego Południa. praca w parach, praca w grupach, dyskusja kryzys wodny ograniczone zasoby wody pitnej mapa, fotografie, flipczart lub tablica, papier, mazaki lub kreda, nożyczki, wycięty z papieru kształt wiadra Literatura: Amy Bauman, Skąd się bierze woda na Ziemi?, 2008 www.wodapitna.pl Przeciętne normy zużycia wody w Polsce www.halat.pl/wodanormy.html Beyond scarcity: Power, poverty and the global water crisis, Human Development Report 2006

Przebieg zajęć Czas Co trzeba zrobić? Materiały Uwagi 5 min Rozpocznij zajęcia, przedstaw cele. 10 min Uczniowie pracują w parach. Zadaniem każdej pary jest znalezienie dziedziny życia, w której niepotrzebna jest woda. Każda z par dyskutuje krótko nad trafnością swoich propozycji, a następnie przedstawia na forum klasy wyniki swojej pracy. Propozycje uczniów zapisz na tablicy lub flipczarcie. flipczart i mazaki lub tablica i kreda 10 min Poproś każdego z uczniów, aby oszacował, ile wody zużywa każdego dnia, a obliczenia zapisał na kartce. Uczniowie prezentują pozostałym swoje obliczenia. Zapisuj podawane przez uczniów liczby na flipczarcie lub tablicy. Grupa wspólnie decyduje, czy ilość zużywanej wody oceniają jako dużą czy małą. Poproś uczniów, aby zachowali swoje obliczenia. papier, długopisy lub mazaki do notowania, tablica i kreda lub flipczart i mazaki Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na czynności wymagające użycia dużej ilości wody: spłukiwanie wody w toalecie, pranie, zmywanie. 15 min Uczniowie pracują w parach. Poproś ich, by wyobrazili sobie, że wskutek kryzysu wodnego, który ich dotknął, są zmuszeni zmniejszyć ilość zużywanej wody o połowę. Do nich należy decyzja o tym, z czego zrezygnują lub które czynności będą wykonywać z mniejszym zużyciem wody. Przedstawiciele par prezentują wyniki pracy pozostałym osobom. papier, mazaki do notowania Wyniki pracy poszczególnych par zapewne będą się różnić. Podczas prezentacji można przeprowadzić dyskusję na temat racjonalnego użytkowania oraz oszczędzania wody. 15 min Zaprezentuj i objaśnij uczniom mapę pokazującą dostęp do wody słodkiej na świecie (dane z 2000 roku). Zwróć uwagę na sytuację, w jakiej znajduje się Polska. Podziel uczniów na 5 grup i poproś, aby rozdzielili 15 litrów wody ilość, jaką dziennie dysponuje mieszkaniec Mozambiku tak, aby zaspokoić potrzeby przeciętnego Europejczyka. Aby wykonać zadanie, każda z grup przypisuje części 15-litrowego wiadra z wodą odpowiednim czynnościom. Podczas omawiania zadania zwróć uwagę uczniów na fakt, iż nie jest to abstrakcyjna, wyimaginowana sytuacja, lecz przedstawienie realiów życia w krajach globalnego Południa. Podkreśl, iż uczniowie przez swoje postępowanie mają wpływ na te warunki. Materiał pomocniczy nr 1 Mapa pokazująca dostęp do wody słodkiej na świecie w 2000 roku wycięty z papieru kształt wiadra, mazaki, nożyczki Aby podzielić wiadro, uczniowie mogą narysować na nim linie lub pociąć je na kawałki. 15 min Podziel uczniów na 5 grup. Każda z grup otrzymuje jedną fotografię. Zadaniem uczniów jest ustalenie co łączy ich z osobami przedstawionymi na fotografiach oraz znalezienie sposobu poprawienia ich sytuacji, możliwego do zrealizowania przez mieszkańców krajów globalnej Północy. Materiał pomocniczy nr 2 fotografie, papier, mazaki W zależności od wieku uczniów i stopnia zrozumienia tematu, mogą oni wyszukiwać najprostsze powiązania (pomoc w czynnościach domowych) po złożone (związek kryzysu wodnego z analfabetyzmem wśród dzieci z krajów Południa) 15 min Podziel uczniów na 5 grup. Poinformuj ich, że sieć telefonii komórkowej poprosiła ich, aby zredagowali SMS-owe przypomnienia wysyłane użytkownikom telefonów komórkowych, dotyczące sposobów zapobiegania kryzysowi wodnemu. Każda z grup ma za zadanie zredagować jak najwięcej takich wiadomości w ciągu 7 minut i zapisać je na flipczarcie. Następnie wiadomości są prezentowane pozostałym uczniom i dyskutowane pod kątem trafności. Flipczart, mazaki do notowania Jeśli uczniowie mają problem ze zrozumieniem zadania, możesz zaproponować jego uszczegółowienie, np. ułożenie haseł odpowiadających na pytanie Jak oszczędzać wodę? 5 min Omówienie i zakończenie zajęć 2

Materiały pomocnicze dla nauczyciela Materiał pomocniczy nr 1 Materiał pomocniczy nr 2 Sri Lanka, grudzień 2004, Po fali Tsunami mieszkańcy wybrzeży potrzebowali bezpiecznej wody pitnej. Chłopiec trzyma butelkowaną wodę otrzymaną w ramach pomocy humanitarnej.

Sudan Południowy 2006, Transport wody ze studni do domu Czeczenia 2004, Mieszkańcy Groznego czekają w kolejce po wodę pitną dostarczaną przez beczkowozy w ramach projektu wodnego realizowanego przez PAH

Kamerun, Duala 2008, Dzieci bawią się, piorą w brudnej rzece Autonomia Palestyńska 2008, Kobiety na kursie z podstawowych zasad higieny organizowanym przy współpracy PAH 5