nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Regulamin Biblioteki Szkolnej w Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Dodawanie stron do zakładek

Programowanie i techniki algorytmiczne

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Program komputerowy i przepisy prawa

Praca z nowoczesnymi technologiami ICT (rok I)

Jaki utwór nazywamy bajką?

CO TY WIESZ O NORMALIZACJI?

W każdej sali najważniejszym narzędziem są prawdopodobnie Zasoby. Przyjrzyjmy się teraz temu narzędziu, któremu zmieniono poniżej nazwę na Wspólne

2 Szkolenia i doradztwo dla pracowników systemu wspomagania oraz wdrożenie kompleksowego wspomagania w zakresie kompetencji kluczowych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. podać definicję filtru w bazie danych; wymienić i opisać kwerendy funkcjonalne;

Liebesgrüße zum Valentinstag

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Na polowaniu z Wielkomiludem

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla

CELE KONKURSU poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta

Plan pracy biblioteki

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Włączanie/wyłączanie paska menu

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

PROGRAM GRUPOWEGO SZKOLENIA Z PRAKTYCZNEGO WYKORZYSTANIA TIK- TABLICY INTERAKTYWNEJ W PRACY NAUCZYCIELA

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

2. Metody prezentacji informacji

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

1. Arkusz kalkulacyjny 7

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Regulamin Biblioteki Szkolnej. w Zespole Szkół w Starych Proboszczewicach

ZAJĘCIA EDUKACYJNE KORZYSTANIE Z MEDIÓW BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE NAUKA Z TIK

ZAJĘCIA EDUKACYJNE SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

5. Praca z klasą. Dodawanie materiałów i plików. Etykieta tematu. Rozdział 5 Praca z klasą

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

CELE KONKURSU POŚWIĘCONEGO TWÓRCZOŚCI

Temat: Pozyskiwanie informacji z Internetu

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Gimnazjum nr 2 w Giżycku

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

2. Tabele w bazach danych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Temat: Odejmowanie w pamięci

Dzienniki pozalekcyjne, nauczania indywidualnego, świetlicowe

Propozycja metodyczna dla klasy VI

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Oferta edukacyjna Książnicy Karkonoskiej 2016/2017 Szkoły ponadgimnazjalne. Szkoły PONADGIMNAZJALNE

Nagrywamy podcasty program Audacity

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Studenci pobierają dane do instalacji programu Statistica w Bibliotece PMWSZ w Opolu

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Dodawanie stron do zakładek

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

DOKUMENTY I GRAFIKI. Zarządzanie zawartością Tworzenie folderu Dodawanie dokumentu / grafiki Wersje plików... 7

Zespół Szkół nr 1, im. Jana Brzechwy, ul. Brzozowa 4, Piła, Układ Słoneczny Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum

VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Klasa medialno-lingwistyczna

Laboratorium 3. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski

Edytor materiału nauczania

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

wstawianie zdjęć, tworzenie linków z tekstu lub zdjęcia (strona 4)

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Transkrypt:

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli Literatura hipertekstowa autorka: Anna Równy Materiał do realizacji na lekcji języka polskiego. Projekt NOWE MEDIA powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. www.nhef.pl

Informacje o temacie: Scenariusz lekcji: Temat: I Ty możesz zostać pisarzem lub poetą w Internecie literatura hipertekstowa i programy komputerowe do tworzenia poezji. Cele: Lekcja skierowana do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pokazuje, że Internet może stanowić źródło fascynujących inspiracji literackich. Prezentuje uczniom serwisy internetowe, w których można przeczytać tekst literacki (w tym lekturę szkolną), a także te, umożliwiające samodzielne tworzenie literatury. Ze względu na specyfikę tematu lekcji, scenariusz ten nie ma typowej formy, zawiera wskazówki dla nauczyciela, inspiracje, wymaga wcześniejszego przejrzenia podanych witryn internetowych i pokierowania lekcją w kierunku interesującym prowadzącego. Uczeń: rozbudza motywację do czytania rozwija umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury, także audiowizualnych; uświadamia sobie, że literatura, również ta w wersji elektronicznej, jest źródłem zrozumienia świata i człowieka uzmysławia sobie, że Internet w swoich zasobach zawiera również literaturę piękną, daje dostęp do tekstów literackich zostaje zachęcony do próbowania swoich sił w tworzeniu literatury (lekcja propaguje wśród uczniów aktywność artystyczną) przygotowuje się do życia w społeczeństwie informacyjnym nabywa umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych Metody i formy pracy: metoda poglądowa wykład wyszukiwanie informacji w Internecie samodzielna praca z programem komputerowym/ praca w grupach (zależne od możliwości technicznych szkoły i ilości komputerów do dyspozycji) praca z hipertekstem Środki dydaktyczne: komputery, ewentualnie rzutnik multimedialny dostęp do Internetu: - serwis Derbeth Site z darmowym programem do tworzenia wierszy żartów http://derbeth.w.interia.pl/other/poeta_s_pobieranie.htm - serwis Wolni Pisarze Wolne Pisarki http://www.facebook.com/pages/wolni-pisarze-wolne-pisarki/188565994515789 - strona z powieścią hipertekstową Sławomira Shuty Blok http://www.blok.art.pl/ Czas trwania: 1 godzina lekcyjna (jeśli uczniowie zainteresują się tematem, można go rozszerzyć o kolejną godzinę lekcyjną, wszystko zależy od czasu, jaki poświęcimy zapoznaniu się z treścią i możliwościami poszczególnych witryn internetowych) 2

Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Wyjaśnia pojęcie literatura i powieść hipertekstowa. Literaturę hipertekstową możemy podzielić na dwa typy, w zależności od sposobu korzystania czytania. Pierwszy typ to teksty, które mogą być przez czytelnika użyte, lecz nie mogą być zmieniane. Czytelnik wchodzi do tekstu różnymi wejściami i porusza się w nim w wielu, wybranych przez siebie, kierunkach. Drugi typ pozwala nie tylko na przemieszczanie się czytelnika po już wyznaczonych torach i napisanych blokach tekstu, ale umożliwia także modyfikowanie i dodawanie przez czytelnika swoich własnych odnośników (źródło: klasyfikacja Michaela Joyca). Powieść hipertekstowa charakteryzuje się pokawałkowaną fabułą, narracja, prowadzona różnymi torami, urywa się, zawraca, zapętla. Możliwości technologiczne Internetu pozwalają czytelnikowi wpływać na wybór treści, na kolejność czytanych fragmentów. 2. Nauczyciel podaje uczniom tytuły polskich powieści hipertekstowych i prosi, żeby odnaleźli ich adresy w wyszukiwarce internetowej. Uczniowie zapoznają się z zawartością stron, sprawdzają możliwości techniczne, czytają fragmenty i sami przechodzą, dzięki oznaczeniom hipertekstowym, do kolejnych stron i wariantów interpretacji. Sławomir Shuty Blok 3

Radosław Nowakowski Koniec świata według Emeryka 3. Nauczyciel prezentuje uczniom stronę internetową z hipertekstowym tomikiem poezji Anny Kamieńskiej http://www.czary-i-mary.pl/ jako przykład literatury hipertekstowej, która daje możliwość współtworzenia poezji z autorką tomiku, edytowania stron, dopisywania własnych fragmentów wierszy. 4

5

4. Nauczyciel uświadamia uczniom, że w sieci można również znaleźć darmowe programy do tworzenia poezji. Oczywiście poziom takich wierszy pozostawia wiele do życzenia, ale ich ważną zaletą jest to, że przyczyniają się do rozwoju czytelnictwa i zainteresowania literaturą. 4. 1. Uczniowie otwierają stronę http://derbeth.w.interia.pl/poeta/ 4. 2. Otwierają zakładkę Download 4. 3. Wybieramy program PoetaStandard wersja 1.25 i klikamy. 6

4. 4. Pobieramy program, wybieramy opcję zapisz plik i ok. 4. 5. Otwieramy folder poetastandard, spośród zawartych w nim plików wybieramy setup i klikamy w niego, wybierając potem opcję Otwórz. Tym sposobem mamy już zainstalowany program. 7

4. 6. Odszukujemy w naszym komputerze ikonę programu Poeta i klikamy. Program działa w ten sposób, że po uruchomieniu przycisku Pisz strofę dopisuje kolejne strofy wiersza. 5. Ostatnim, prezentowanym przez nauczyciela, zagadnieniem jest uświadomienie uczniom, że Internet to miejsce, w którym można czytać literaturę piękną, lektury szkolne i inne utwory literackie. Przykładem takiej strony jest np. witryna Wolni pisarze. Wolne pisarki: http://www.facebook.com/pages/wolni-pisarze-wolne-pisarki/188565994515789?sk=info 8

Biblioteki cyfrowe udostępniające utwory w domenie publicznej: http://www.wolnelektury.pl/katalog/ http://www.pbi.edu.pl/index.html http://www.polona.pl/dlibra 6. Podsumowanie: Nauczyciel pyta uczniów, jakie role w upowszechnianiu czytelnictwa spełnia internet? Wspólnie zbierają wnioski i zapisują na tablicy. Praca domowa (do wyboru): a. Klasyczna książka czy literatura hipertekstowa. Która forma jest Ci bliższa? Uzasadnij swój wybór w minimum 20 zdaniach. b. Wyjaśnij, jak rozumiesz słowa Agnieszki Skalskiej: Właśnie ten rodzaj twórczości, jak żaden inny oddaje, zarówno formą jak i treścią, charakter współczesnego świata i nas jego mieszkańców. Powieść hipertekstową można czytać w trakcie spacerów po Internecie, przerwać wpół w razie nagłego telefonu. Można ją także czytać przy kubku ciepłej herbaty w chłodny, jesienny wieczór. Bo w gruncie rzeczy literatura pozostaje literaturą. Tyle, że ta wypełniona hipertekstowością jest bardziej skrojona na miarę naszych czasów. Praca domowa: 1. Klasyczna książka czy literatura hipertekstowa. Która forma jest Ci bliższa? Uzasadnij swój wybór w minimum 20 zdaniach. 2. Wyjaśnij, jak rozumiesz słowa Agnieszki Skalskiej: Właśnie ten rodzaj twórczości, jak żaden inny oddaje, zarówno formą jak i treścią, charakter współczesnego świata i nas jego mieszkańców. Powieść hipertekstową można czytać w trakcie spacerów po Internecie, przerwać wpół w razie nagłego telefonu. Można ją także czytać przy kubku ciepłej herbaty w chłodny, jesienny wieczór. Bo w gruncie rzeczy literatura pozostaje literaturą. Tyle, że ta wypełniona hipertekstowością jest bardziej skrojona na miarę naszych czasów. Proponowana bibliografia: Hopfinger Maryla, Literatura elektroniczna, [w:] Literatura i media po 1989 roku, Warszawa, Oficyna Naukowa, 2010, s. 164 188. Techsty. Literatura i Nowe Media http://www.techsty.art.pl http://liternet.pl/ 9