Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego



Podobne dokumenty
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis: Te i wiele innych pytań oraz odpowiedzi odnajdą Państwo w oferowanym przedwodniku. Życzymy udanego korzystania. Spis treści:

Twoja działalność gospodarcza

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ABC przedsiębiorcy - zakładam własny biznes - czyli co, gdzie, kiedy?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:


Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Poznaniu. Karolina Szalewska Wydział Działalności Gospodarczej Urząd Miasta Poznania

Spis treści. Pomysł na firmę 13. O książce 11

5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo

Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej

Program nauczania a podstawa programowa

KROK 1. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej

Rachunkowość małych firm

Podstawa programowa a program nauczania

Projekt "Lubelskie Lokalnie MikrodotacjeFIO" dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu -Fundusz

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Wpisany przez Wyprawka maturzysty sobota, 11 października :46 - Poprawiony sobota, 11 października :48

Zestaw 19. Zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.

O D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y

Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej

Organizacje pozarządowe lider ekonomii społecznej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ABC

Krok 2. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności

Zakładanie działalności gospodarczej

SPIS TREŚCI. Wstęp 13

Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk 1C/2010 r.) wg umowy nr OAIV /10/JW w miesiącu sierpniu..

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce

2. Zakładanie własnej firmy

ZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO

Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Rejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca

Zasady zakładania działalności gospodarczej

Nazwa innowacji: Ekonomia i finanse - innowacyjny moduł programowy dla przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymienia cechy potrzeb ludzkich

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Wymienia cechy potrzeb ludzkich

I T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ!

- Potrzeby, dobra, usługi - Zasoby ekonomiczne

Branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (10Z) Działalność gospodarcza - od czego zacząć

Niniejszy ebook jest własnością prywatną.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1)

Warsztaty przygotowujące do podjęcia działalności gospodarczej

Rozdział 1. Wybór formy prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej Henryk Nowicki

TERAZ WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W JEDNYM MIEJSCU

EKONOMIA W PRAKTYCE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Branża ekonomiczno- administracyjnobiurowa

Księgowość tradycyjna

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Branża poligraficzno-fotograficzna (1A) Działalność gospodarcza - od czego zacząć

ROZLICZENIE KOSZTÓW EWIDENCJONOWANYCH WEDŁUG MIEJSC POWSTANIA

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Rejestracja firmy i obowiązki przedsiębiorcy

KROK W PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ?

Niezbędnik dla osób zakładających działalność gospodarczą

1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT

Spis treści. Zachęcamy do lektury! Informacje ogólne o zakładaniu firmy Podatek dochodowy Podatek VAT Księgowość...

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

PRZEDSIĘBIORSTWO GASTRONOMICZNE. Anna Grontkowska SPIS TREŚCI WSTĘP ROZDZIAŁ I. PODSTAWY EKONOMII Podstawowe pojęcia ekonomiczne

Branża transportowo-spedycyjnologistyczna

ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O UDZIELENIE POŻYCZKI

ZASADY RACHUNKOWOŚCI

- Zawarcie umowy rachunku bankowego. - Pozostałe obowiązki rejestracyjne przedsiębiorcy

Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie

KSIĘGOWOŚĆ I PODATKI

WŁASNA FIRMA! plusy i minusy od czego zacząć procedury związane z otworzeniem własnej firmy KAMIL DERENDARZ

Jacek Krupa r BOSS 2014

Założenie własnego przedsiębiorstwa.

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą.

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH. 2. w formie ryczałtu ewidencjonowanego:

kursy finansowo-księgowe

Badanie wielkości kapitału własnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności

Ponadpodstawowy. Charakteryzuje poszczególne rodzaje rachunków bankowych

Jak rozpocząć działalność

Branża pomocy społecznej (10Z) Działalność gospodarcza - od czego zacząć

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Branża mechaniczna - mechanika precyzyjna (6M) Mechanika precyzyjna i automatyka przemysłowa. Działalność gospodarcza - od czego zacząć

Barbara Gierusz ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. Gdańsk 2013

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

POWIATOWY URZĄD PRACY w ZGIERZU Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zgierzu

INNOWACYJNY MODUŁ PROGRAMOWY DLA PRZEDMIOTU PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

MASZ POMYSŁ NA WŁASNĄ FIRMĘ, ALE NIE WIESZ, JAK GO ZREALIZOWAĆ?

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Branża górniczo-wiertnicza (7G) Działalność gospodarcza - od czego zacząć

Jak założyć i prowadzić młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - instrukcja dla nauczycieli i uczniów uczestniczących w programie Młodzieżowe

Zasady oceniania z przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych

Rejestracja podmiotu gospodarczego

Transkrypt:

Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.14 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku tematycznym): wymienia cechy lidera grupy i potrafi skonfrontować je z własnymi cechami, zna zasady pracy zespołowej i potrafi je zastosować, zna rodzaje konfliktów w grupie, wskazuje ich źródła, wskazuje sposoby rozwiązywania konfliktów, zna etapy zakładania działalności gospodarczej w Polsce (instytucje, które kolejno należy odwiedzić, by założyć działalność gospodarczą), wypełnia prawidłowo wniosek CEiDG-1 i inne dokumenty rejestracyjne przedsiębiorstwa, planuje w czasie kolejne działania konieczne do rozpoczęcia działalności gospodarczej, planuje szczegółowo kolejne działania zmierzające do rozpoczęcia działalności: remont lokalu, zakup wyposażenia, wybór dostawców, zakup towarów, ustalenie struktury organizacyjnej, zatrudnienie pracowników, zamówienie reklamy itd., współpracuje w zespole realizującym projekt przedsiębiorstwa, zna podstawowe rodzaje dowodów księgowych, potrafi prawidłowo wypełnić fakturę VAT i rachunek, potrafi ewidencjonować zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów, zna znaczenie podatku VAT w gospodarce i aktualne stawki tego podatku, określa kolejne etapy naliczania i rozliczania podatku VAT, oblicza VAT należny, rozlicza działalność przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT, wypełnia formularze podatkowe: VAT-7, PIT-36, PIT-36L, wylicza składkę ZUS-u i prawidłowo wypełnia deklarację ZUS, zna pojęcia: aktywa, pasywa, rachunek zysków i strat, oblicza wskaźnik rentowności i ustala wynik finansowy przedsiębiorstwa, wymienia wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej,

Strona2 określa szanse powodzenia planowanej działalności. 2. Metody i techniki: burza mózgów, gra dydaktyczna quiz. 3. Środki dydaktyczne: lista pytań do quizu, kulki papieru szanse w II etapie gry. 4. Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., 2003, Ekonomia mikroekonomia, PWE, Warszawa. 2. Balawajder K., 1998, Komunikacja, konflikty, negocjacje w organizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. 3. Dziuba-Burczyk A., 1995, Rachunkowość podatkowa, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków. 4. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 5. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 6. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 7. Martyniuk T., Nilidziński R., 1995, Encyklopedia VAT. Ewidencja księgowa podatku od towarów i usług w 1995 r., Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp z o.o., Gdańsk. 8. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa.

Strona3 9. Sawicki K. (red.), 1997, Podstawy rachunkowości, wyd. II, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa. 10. Strona internetowa CEiDG (kreator wniosku): http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ (data odczytu: 02.05.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na przeprowadzeniu quizu, w którym uczniowie odpowiadać będą na pytania dotyczące wiedzy i umiejętności wykształconych na lekcjach z działu 7 w ramach przygotowania do sprawdzianu. Grupa uczniów, która wygra quiz, powinna zostać nagrodzona oceną. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel na początku lekcji zadaje uczniom pytanie: Czego nauczyliśmy się w trakcie lekcji na temat założenia i prowadzenia działalności? Uczniowie podają pomysły (metoda burzy mózgów). 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Krótkie nawiązanie. 3. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że dzisiejsza lekcja będzie lekcją powtórzeniową przed sprawdzianem z działu 7, który odbędzie się na następnej lekcji. 4. Nauczyciel następnie objaśnia uczniom, że będą grali w grę np. Kilku z dwudziestu ośmiu (nauczyciel celowo z humorem przekręca nazwę oryginalnej gry telewizyjnej Jeden z dziesięciu tak, by dopasować tę ostatnią liczbę do liczby uczniów z klasie). 5. Nauczyciel objaśnia zasady gry: Uczniowie startują w grze w 2 3 osobowych zespołach (w zależności od liczby uczniów). Nauczyciel pełni rolę prowadzącego quiz. Uczniowie stoją grupami przy ustawionych w półkole 10 ławkach i odpowiadają na zadawane przez nauczyciela pytania. Na udzielenie odpowiedzi każda grupa ma 3 s. Grupy nie mogą sobie wzajemnie podpowiadać. I etap W pierwszym etapie gry nauczyciel zadaje pytania grupom po kolei każdej grupie dwa pytania. Te grupy, które odpowiedzą na choć jedno z dwóch pytań, przechodzą do następnego etapu. Grupy, które odpowiedzą na oba pytania źle odpadają i stają się widownią turnieju.

Strona4 II etap W drugim etapie każda grupa ma 3 nowe szanse, które powinny leżeć przed uczniami na ławkach, np. w formie kolorowych kulek z papieru. Nauczyciel zadaje pytania, zaczynając od pierwszej grupy. Grupa, która odpowie na pytanie dobrze, wyznacza następną, która będzie odpowiadać. Jeśli ta nie odpowie poprzednia grupa wyznacza ponownie. Gra trwa do czasu, kiedy na placu boju pozostaną 3 grupy, które jeszcze posiadają szanse one przechodzą do finału. III etap finał W finale każda grupa ma 3 nowe szanse. Uczniowie, którzy już odpadli z gry, dzielą się na zespoły i zapisują liczbę punktów zdobytych przez grupy grające. Na początku etapu nauczyciel zadaje pytania do wszystkich, a grupy mogą zgłaszać się do odpowiedzi. Grupa, która pierwsza odpowie prawidłowo na 2 pytania, ma prawo wyznaczania odpowiadającego. Dalej gra przebiega tak jak w etapie 2. Gdy na placu gry zostanie 1 grupa jest ona zwycięzcą! 6. Nauczyciel po zakończeniu gry nagradza uczniów ze zwycięskiej grupy ocenami lub punktami dodatkowymi do sprawdzianu. 7. Nauczyciel pyta uczniów, czy są jakieś zagadnienia z działu 7, z którymi uczniowie mają jeszcze jakieś trudności. W razie zgłoszenia takowych udziela jeszcze dodatkowych wyjaśnień. 8. Nauczyciel zapowiada sprawdzian z działu 7 i podaje zadanie domowe. 10. Zadanie domowe: Za tydzień sprawdzian i musisz się do niego przygotować. W przygotowywaniu do sprawdzianu wykorzystaj grę Headmaster. Po zakończeniu nauki do sprawdzianu przygotuj do każdej z lekcji, która wchodzi w zakres materiału do sprawdzianu, dwa pytania lub polecenia, które mogłyby się pojawić na sprawdzianie. W dzień sprawdzianu rano, przed wyjściem do szkoły, rzuć okiem na zapisane w zeszycie propozycje pytań, które sam napisałeś, i przypomnij sobie odpowiedzi. Będzie to świetna powtórka!

Strona5 Załącznik 1 Pytania i polecenia do quizu Uwaga: Przy pytaniach, w których odpowiedź może być tylko jedna, wskazano ją w nawiasie po pytaniu. 1. Wymień dwie przykładowe cechy dobrego lidera grupy. 2. Wymień dwie przykładowe zasady pracy zespołowej. 3. Kim z wykształcenia jest legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa? (elektrykiem) 4. Podaj przykład konfliktu interesów. 5. Podaj przykład konfliktu strukturalnego. 6. Podaj przykład konfliktu wartości. 7. Podaj przykład konfliktu racji. 8. Podaj przykład konfliktu danych. 9. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim jest kompromis. 10. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim są negocjacje. 11. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim są mediacje. 12. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim jest arbitraż. 13. Rozwiń skrót CEiDG. (Centralna Informacja i Ewidencja Działalności Gospodarczej) 14. Wniosek, który należy złożyć w urzędzie gminy/miasta, by założyć działalność gospodarczą to (CEiDG-1). 15. W ciągu ilu dni należy się zgłosić do urzędu gminy/miasta i podpisać wniosek CEiDG-1, aby zarejestrowana internetowo działalność gospodarcza naprawdę została założona? (7) 16. Prawda czy fałsz: Wniosek CEiDG-1 musi być podpisany. (fałsz może być potwierdzony przez profil epuap) 17. Jeśli nie posiada się podpisu elektronicznego, wniosek CEiDG można potwierdzić, korzystając z (profilu zaufanego epuap) 18. Czy na stronie CEiDG można wykonać jakąś inną operację niż tylko założenie firmy? (tak) 19. Czy przez stronę CEiDG można złożyć zeznanie podatkowe? (nie) 20. Czy na pieczątce firmowej musi znaleźć się adres firmy? (tak) 21. Czy na pieczątce firmowej musi znaleźć się e-mail? (nie) 22. Gdzie można wyrobić pieczątkę firmową? (w firmie pieczątkarskiej)

Strona6 23. Czy aby otworzyć sklep spożywczy, potrzebna jest decyzja sanepidu o zatwierdzeniu zakładu? (tak) 24. Czy aby prowadzić sklep alkoholowy, trzeba uzyskać koncesję? (nie, potrzebne jest zezwolenie) 25. Podaj trzy przykłady informacji o firmie, jakie należy wpisać we wniosku CEiDG-1. 26. Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEiDG jest płatne? (nie) 27. Rozwiń skrót NIP. (Numer Identyfikacji Podatkowej) 28. Kto nadaje przedsiębiorcom numer NIP? (urząd skarbowy) 29. Numer REGON nadaje przedsiębiorcom (urząd statystyczny) 30. Prawda czy fałsz: Po wypełnieniu wniosku CEiDG-1 nie trzeba zgłaszać się do urzędu statystycznego po REGON. (prawda) 31. Rozwiń skrót PKD. (Polska Klasyfikacja Działalności) 32. Czym jest jedno okienko? 33. Gdzie można znaleźć jedno okienko? (w urzędzie gminy/miasta) 34. Czy po skorzystaniu z jednego okienka, możemy od razu rozpocząć działalność gospodarczą? (nie) 35. Wymień dwa przykłady instytucji, do których należy się udać, by założyć działalność gospodarczą. 36. Czy zakładając działalność gospodarczą, trzeba udać się do banku? (tak) 37. Formularz VAT-R, na którym przedsiębiorca zgłasza się jako płatnik podatku VAT, składa się w (urzędzie skarbowym) 38. Formularze ZUA, ZZA, ZFA dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne składa się w (ZUSie) 39. Rozwiń skrót ZUS. (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) 40. O czym informuje nas wskaźnik rentowności firmy? 41. Bilans przedsiębiorstwa to zestawienie dwóch rodzajów elementów. Jakich? (aktywów i pasywów) 42. Dokonując analizy finansowej przedsiębiorstwa, sporządza się rachunek (zysków i strat) 43. Podaj dwa przykłady składek, które przedsiębiorca musi odprowadzać do ZUS-u. 44. VAT-7, PIT-36, PIT-36L to przykłady formularzy podatkowych, które składa się w (urzędzie skarbowym) 45. Kartę zgłoszenia pracodawcy przedsiębiorcy muszą złożyć do Państwowej Inspekcji Pacy, jeśli (planują zatrudnić pracowników)

Strona7 46. Podaj przykład działalności wymagającej koncesji lub zezwolenia. 47. Podaj dwa przykłady informacji, jakie muszą znaleźć się na pieczątce firmowej. 48. Przedsiębiorca w trakcie procedury zakładania działalności gospodarczej musi udać się do banku, by (założyć konto firmowe) 49. Podaj przykład działalności gospodarczej, która przed otwarciem musi uzyskać zezwolenie sanepidu. 50. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która m.in. wydaje zezwolenia na prowadzenie działalności gastronomicznej, nazywana jest popularnie (sanepidem) 51. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw analizę rynku czy rejestrację w CEiDG? (analizę rynku) 52. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw rejestrację w CEiDG czy zatrudnienie pracowników? (rejestrację w CEiDG) 53. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw określić cechy potencjalnych klientów czy zamówić ulotki reklamowe? (określić cechy klientów) 54. Podaj trzy przykłady działań marketingowych stosowanych w przedsiębiorstwach. 55. Czym jest struktura organizacyjna przedsiębiorstwa? 56. Celowe ukrywanie złych wyników finansowych przedsiębiorstwa przez księgowych nazywa się (kreatywną księgowością) 57. Wymień dwie przykładowe zasady rachunkowości. 58. Wymień dwie przykładowe funkcje rachunkowości. 59. Wymień dwa przykłady dowodów księgowych. 60. Wymień przykładową formę opodatkowania przedsiębiorstwa. 61. Czy karta podatkowa to przykład formy opodatkowania przedsiębiorstwa? (tak) 62. Czy spółka cywilna to przykład formy opodatkowania przedsiębiorstwa? (tak) 63. Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą przedsiębiorstwa, które rozliczają się na zasadach (ogólnych) 64. Które spośród podanych spółek nie mogą prowadzić księgowości uproszczonej: spółki cywilne, spółki partnerskie, spółki z o.o.? (spółki z o.o.) 65. Które spośród podanych spółek mogą prowadzić księgowość uproszczoną: spółki cywilne czy spółki z o.o.? (spółki cywilne) 66. Które spośród podanych spółek nie mogą prowadzić księgowości uproszczonej: spółki akcyjne czy spółki partnerskie? (spółki akcyjne) 67. Wymień stawki podatku VAT obowiązujące aktualnie w Polsce (23%, 8%, 5%, 0%).

Strona8 68. Podatek VAT jest podatkiem od (towarów i usług) 69. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 23% VAT. 70. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 8% VAT. 71. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 5% VAT. 72. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 0% VAT. 73. Prawda czy fałsz: Cena netto towaru zawiera podatek VAT. (fałsz) 74. Prawda czy fałsz: Cena brutto towaru zawiera podatek VAT. (prawda) 75. Którą z wartości podatku VAT odprowadzamy do urzędu skarbowego podatek należny czy naliczony? (należny) 76. KP, KW i WZ są przykładami (dowodów księgowych) 77. Czy podatek VAT jest podatkiem obrotowym? (tak) 78. Jeśli cena netto towaru to 10 zł, a VAT na ten towar to 23%, to ile wynosi cena brutto tego towaru? (12,3 zł) 79. Czy decydując się na założenie działalności gospodarczej, trzeba przeanalizować ofertę konkurencji? (tak) 80. Kamil kupił z hurtowni Ani 10 worków ziemniaków i sprzedał je w swoim sklepie. Które z nich odprowadzi podatek VAT do urzędu skarbowego? (oboje)