Dziennikarze przyszłości

Podobne dokumenty
Dziennikarze przyszłości

Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity

Audacity jest darmowym edytorem audio

Dziennikarze przyszłości

a) Tworzymy podcast w programie Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity

CEL LEKCJI - Poznanie podstawowych zasad użytkowania programu Autodesk 123D Design. - zaprojektowanie breloka dla mamy lub taty.

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Instrukcja obsługi programu MPJ6

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć. Temat: Przygotowujemy audycję radiową. III etap edukacyjny, informatyka. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

2 Szkolenia i doradztwo dla pracowników systemu wspomagania oraz wdrożenie kompleksowego wspomagania w zakresie kompetencji kluczowych

Przewodnik Szybki start

W każdej sali najważniejszym narzędziem są prawdopodobnie Zasoby. Przyjrzyjmy się teraz temu narzędziu, któremu zmieniono poniżej nazwę na Wspólne

Pliki audio mp3 w Alesis Fusion

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

Systemy multimedialne. Instrukcja 5 Edytor audio Audacity

Scenariusz zajęć. Temat: Jak wykorzystać Internet do nauki. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2

Dotacje. Jak we wniosku i sprawozdaniu z liczby uczniów uwzględniać uczniów, u których występuje kilka dodatkowych powodów dotacji?

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

etrader Pekao Podręcznik użytkownika Strumieniowanie Excel

Jak zapisać wersję elektroniczną pracy dyplomowej? - INSTRUKCJA (krok po kroku)

Nagrywać można wszystko nasze głosy, dźwięki wydawane przez przedmioty, dźwięki otoczenia itp.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Przedstawione przykłady możesz potraktować jako ćwiczenia doskonalące umiejętność wykorzystywania warstw.

6.4. Efekty specjalne

[1/15] Chmury w Internecie. Wady i zalety przechowywania plików w chmurze

UONET+ moduł Dziennik

Instalowanie VHOPE i plików biblioteki VHOPE

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Praca z dźwiękiem Jak nagrywać pliki dźwiękowe.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Nową Erą

Wersja 2.6 przeznaczona jest dla systemów Windows Vista/7. Pobierz ze strony:

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Baza wiedzy instrukcja

Zadanie 10. Stosowanie dokumentu głównego do organizowania dużych projektów

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Kopiowanie, przenoszenie plików i folderów

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Systemy mobilne i techniki multimedialne Systemy Multimedialne

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Obsługa komputera. Paweł Kruk

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader

UONET+ - moduł Sekretariat. Jak wykorzystać wydruki list w formacie XLS do analizy danych uczniów?


Zasoby dyskowe: Eksplorator Windows Z zasobami dyskowymi związane są nierozłącznie prawa dostępu gwarantujące możliwość odczytu, kasowania,

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Audio i Audacity Formaty plików dźwiękowych. Strona 1 z 10

według programu Lekcje z komputerem autorstwa W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007

AUDACITY Wprowadzenie

Instrukcja obsługi Platformy nszkoła. Panel Opiekuna

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Na komputerze z Windowsem

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Instrukcja użytkownika systemu S4

Dzienniki pozalekcyjne, nauczania indywidualnego, świetlicowe

Scenariusz zajęć. Temat: Moje środowisko i ja. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Kamera

ROZDZIAŁ 1: Instrukcja obsługi oprogramowania VMS

Do wykonania operacji importu rozkładów materiału z pliku należy posiadać w programie konto użytkownika z uprawnieniami do:

WYMAGANIA EDUKACYJNE

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów.

Tworzenie zamówienia. Tworzenie zamówienia ME21N. Instrukcja robocza. Cel Zastosuj tę procedurę, aby utworzyć zamówienie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Jak... Praktyczne porady

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

LABORATORIUM 1 STUDIA PODYPLOMOWE. Przed rozpoczęciem korzystania z programu MS WORD zapoznamy się z wyglądem okna roboczego:

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Instrukcja Platformy E-learning

Dodawanie stron do zakładek

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Jak zapisać wersje elektroniczną pracy dyplomowej? - INSTRUKCJA (krok po kroku)

Dodawanie stron do zakładek

Temat 2. Korzystamy z programu WordPad

Macmillan Practice Online przewodnik dla uczniów

Transkrypt:

Dziennikarze przyszłości Autor: Katarzyna Krywult, Joanna Płatkowska Lekcja 4: Znikający szum czyli podstawy montażu dźwięku Zajęcia, podczas których uczniowie poznają podstawy montażu dźwięku, korzystając z podstawowych funkcji programu Audacity. Cele zajęć: Uczeń powinien: umieć wybrać fragmenty nagrania wymagające poprawek lub usunięcia, stosować narzędzia programu do obróbki dźwiękowej w celu osiągnięcia zamierzonego efektu (np. wyciszanie, wzmacnianie, dodatkowe efekty dźwiękowe), edytować plik dźwiękowy korzystając z programu Audacity, zapisać i zaprezentować zakończony projekt. Pojęcia kluczowe: dźwięk montaż podkast jakość Materiały pomocnicze: program Audacity (http://www.audacityteam.org/download/ ) nagranie z zajęć nr 1-2 sprzęt do nagrywania (dyktafony / smartfony / tablety) komputery / laptopy słuchawki (jeśli dzieci pracują w parach przy komputerze, warto zaopatrzyć się w rozgałęźniki jack 3,5 mm 2 x 3,5 mm, np. http://goo.gl/vpgcci) Czas na realizację zajęć: 45 min (1 godzina lekcyjna) Metody pracy: pogadanka ćwiczenia praktyczne Treści programowe (związek z podstawą programową) Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych II etap edukacyjny klasy IV-VI; zajęcia komputerowe. Treści szczegółowe: 1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń: 1.1. komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych, 1.3. prawidłowo zapisuje i przechowuje wyniki swojej pracy na nośnikach elektronicznych, a następnie korzysta z nich. 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń: 6.1. korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów; Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych II etap edukacyjny klasy IV-VI; plastyka. Treści szczegółowe: 2. Tworzenie wypowiedzi ekspresja przez sztukę. Uczeń: 2.1. podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki); Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / 1

Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie w tematykę i integracja grupy Zajęcia rozpoczynamy od sprawdzenia zadania dla dociekliwych. Proponuję nagrodzić każdego ucznia, który udzieli odpowiedzi na pytanie, co łączy Ryszarda Kapuścińskiego, Hannę Krall i Ksawerego Pruszyńskiego? Nawet krótką, nierozwiniętą odpowiedź Byli to reporterzy (reportażyści) należy uznać za dobrą. Uczniów możemy nagradzać, dając im wcześniej przygotowane zachętki. Informujemy uczniów, że za chwilę usłyszą nagranie. Ich zadaniem będzie określić, czy łatwo było zrozumieć wszystkie wypowiedzi. Tu nauczyciel odtwarza nagrany fragment jednej z wcześniejszych lekcji. Omawia z uczniami czynniki, które wpłynęły na odbiór nagrania: głośność, szum, momenty ciszy, brak zaznaczonego końca (wrażenie urwanej wypowiedzi), hałas wywołany przez kilka równoczesnych wypowiedzi. 2. Część zasadnicza Praca na komputerach: Uczniowie pobierają z chmury (np. Dropbox, Google Drive) wcześniej umieszczone tam nagrania. Może być to wcześniej prezentowane nagranie i jedno lub kilka nagrań wcześniejszych lekcji, w zależności od materiału, który zgromadzi nauczyciel. Istotne jest, żeby uczniowie mieli co najmniej dwa nagrania do ćwiczeń. Po uruchomieniu programu Audacity nauczyciel prezentuje na ekranie, jak otworzyć pierwszą i drugą ścieżkę dźwiękową. Następnie prezentuje podstawowe funkcje: narzędzia: do przesuwania w czasie, zaznaczenia i obwiedni wytnij, kopiuj, wklej, przybliż i oddal, efekty: redukcja szumu, zgłośnienie, ściszenie, obetnij ciszę, generuj ciszę, wzmacniaj, normalizuj, Wskazówka: narzędzie obwiedni pozwala zmieniać głośność dowolnie wybranych partii nagrania poprzez manipulację obwiednią wykresu. Klikając wyświetloną falę, dzielimy ją na fragmenty, któych głośność można następnie regulować zapisywanie projektu i gotowego nagrania (bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na różnicę w zapisywaniu). Uczniowie ćwiczą wykorzystanie zaprezentowanych danych (szczególnie łączenie nagrań). Nauczyciel zwraca w tym czasie uczniom uwagę na to, jak ważne jest nagranie chwili ciszy na początku nagrania (do użycia efektu redukcja szumu ). Warto pokazać uczniom, jak zmienić nagranie, żeby końcowy plik był mniejszy, korzystając z funkcji Ścieżki -> Ścieżka stereo na mono. Opis funkcji i linki do przykładowych tutoriali umieszczone są w załączniku Scenariusz 4 Krótki przewodnik po Audacity). Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / 2

3. Podsumowanie i ewaluacja. Uczniowie prezentują fragment nagrania, w którym według nich montaż był szczególnie potrzebny albo efektowny. Chętni uczniowie mogą zapoznać się z internetową biblioteką dźwięków, np. http://soundimpress.pl i przedstawić kilka dźwięków, które ich zdaniem mogłyby uatrakcyjnić tworzone przez nich podcasty. Uwagi/alternatywy: Warto, żeby uczniowie przed rozpoczęciem nagrywania i obróbki swoich podcastów (czyli przed realizacją lekcji nr 5) mieli możliwość poćwiczenia montażu w programie Audacity, np. w formie pracy domowej, w której mają za zadanie nagrać i zmontować jakąś wypowiedź lub poeksperymentować montaż na dowolnym dostępnym dla nich nagraniu (pamiętając o kwestii praw autorskich). Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / 3

Krótki przewodnik po Audacity 1. Otwieranie nagrania: Plik Importuj Dźwięk 2. Narzędzia: - zaznaczenie - obwiedni pozwala na pogłaśnianie i ściszanie Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / Załącznik / 1

- przesuwanie w czasie (strzałka z dwoma grotami) pozwala na przeniesienie (metodą przeciągnij i upuść) jednego nagrania za drugie - wytnij, kopiuj, wklej, przybliż, oddal (działające na takiej samej zasadzie jak w edytorze tekstu) 3. Efekty: Zgłośnienie dla efektownego początku (wymaga zaznaczenia fragmentu początku, w przeciwnym wypadku efekt dotyczy całej długości nagrania) Ściszenie dla efektowanego zakończenia (j. w.) Obetnij ciszę automatycznie wycina ciszę z nagrania Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / Załącznik / 2

Wzmacniaj w przypadku, kiedy całe nagranie jest za ciche Normalizuj w przypadku, kiedy całe nagranie jest za głośne Redukcja szumu dwuetapowe: Po kliknięciu Efekt Redukcja szumu pojawia się okno dialogowe. Należy zaznaczyć kilka sekund szumu i kliknąć Uzyskaj profil szumu. Następnie trzeba ponownie kliknąć Efekt- Redukcja szumu i tym razem kliknąć OK. Proces zajmie kilka do kilkudziesięciu sekund. Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / Załącznik / 3

4. Mono i stereo W przypadku długich nagrań, żeby były łatwiejsze do późniejszego użycia, warto zmienić je ze stereo na mono klikając Ścieżki Ścieżka stereo na mono. 5. Usuwanie Jeśli zostały ścieżki, które nie są już potrzebne (bo wycinany i wklejany był z nich tylko fragment) lub są już puste, można je usunąć klikając krzyżyk w lewym górnym rogu. 6. Zapisywanie projektu Jeśli chcemy zapisać projekt, który później można otworzyć i dalej edytować w Audacity, klikamy Plik Zapisz projekt. Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / Załącznik / 4

Jeśli chcemy zapisać gotowe nagranie, klikamy Plik - Eksportuj dźwięk. Nagranie będzie zapisane w formacie mp3, gotowe do użycia w Scratchu. 7. Przykładowe tutoriale: http://scholaris.pl/zasob/100560 http://scholaris.pl/zasob/106781 https://www.youtube.com/watch?v=pbpws63gi6e https://www.youtube.com/watch?v=lyvqzsufzsc Dziennikarze przyszłości / Lekcja 4 / Załącznik / 5