W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Podobne dokumenty
Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Poznajemy rodzaje podmiotu

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Strona czynna i strona bierna czasownika

Orzeczenie i jego określenia

Rodzaje zdań złożonych

Moja wakacyjna przygoda

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Własności walca, stożka i kuli.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

2. Tabele w bazach danych

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Czasownik bez tajemnic

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1 / L1 / Temat: Körperteile

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

z języka niemieckiego (IV-VIII)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO Rok szkolny 2018 / 2019

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klasy I - III w Szkole Podstawowej nr 29

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. I SP rok szkolny 2017/2018

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Programowanie i techniki algorytmiczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Obowiązujący program nauczania : Jutro pójdę w świat, WSiP

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Ocenianie Przedmiotowe z języka angielskiego w klasach IV-VI. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASACH IV SP ROK SZKOLNY 2017/2018

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III SP. I. Organizacja oceniania. A. Elementy podlegające ocenianiu:

WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYK FRANCUSKI

JĘZYK ANGIELSKI KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RACIBORZU

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z języka angielskiego w klasie VII

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Transkrypt:

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję przyimka, wie, jakie funkcje w zdaniu pełni przyimek, zna definicję wyrażenia przyimkowego. b) Umiejętności Uczeń potrafi: wskazywać przyimki w zdaniu, poprawnie posługiwać się przyimkami w wypowiedziach ustnych i pisemnych, tworzyć wyrażenia przyimkowe, poprawnie zapisywać wyrażenia przyimkowe. 2. Metoda i forma pracy Podająca, poszukująca, ćwiczenia utrwalające. 3. Środki dydaktyczne 1.Zeszyt ćwiczeń. 2.Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel prosi uczniów o krótki opis wyglądu klasy. Zaleca, aby uczniowie zwrócili szczególną uwagę na położenie poszczególnych elementów i posłużyli się takimi wyrazami, jak: pod, nad, obok, w, między, na, przy, za. np.: Na ścianie wisi tablica. Po wykonaniu polecenia, prosi uczniów o podkreślenie wyżej wymienionych wyrazów i określenie, z jakimi innymi wyrazami się one łączą. (ważne, aby uczniowie wskazywali przyimki w sąsiedztwie z rzeczownikiem).

b) Faza realizacyjna Nauczyciel wyjaśnia, iż wymienione wyrazy to przyimki. Zapisuje temat lekcji na tablicy. Podaje definicję, którą uczniowie zapisują do zeszytach: Przyimek to nieodmienna i niesamodzielna część mowy. W zdaniu łączy się z reguły z rzeczownikiem, z którym występuje we właściwym przypadku zależnym. Następnie prosi o podanie przykładów przyimków. Uczniowie wykonują ćwiczenia (zadania 1 i 2 - karta pracy). Po ich wykonaniu nauczyciel pomaga uczniom sformułować wnioski: 1.Przyimek może łączyć się także z zaimkami osobowymi. 2.Podane w parach przyimki mają takie same znaczenie, zaś ich różne formy stosuje się, aby ułatwić wymowę. 3.Przyimek w połączeniu z rzeczownikiem lub zaimkiem osobowym tworzy wyrażenie przyimkowe. Potem prowadzący prosi o wykonanie kolejnych ćwiczeń (zadania 3 i 4 - karta pracy). Po skończeniu pracy i sprawdzeniu poprawności odpowiedzi wspólnie z dziećmi formułuje wniosek, który uczniowie zapisują w zeszytach: Przyimki łącząc się z rzeczownikiem lub zaimkiem rzeczownym, określają stosunki przestrzenne, czasowe, celowe i przyczynowe zachodzące między wyrazem nadrzędnym a podrzędnym. Następnie wyjaśnia uczniom zasady pisowni obowiązujące w przypadku przyimków złożonych. Dla utrwalenia wiadomości prosi o wykonanie kolejnego ćwiczenia (zadanie 5 - karta pracy). 5. Bibliografia 1.Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 5, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999. 2.Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 6, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000. 3.Malczewski J., Szkolny słownik nauki o języku, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1991. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia

Zadanie1. Podane zdania uzupełnij odpowiednimi formami następujących rzeczowników: klasa, szkoła, teatr. 1.Idę do.... 2.Cała nasza klasa zebrała się koło.... 3.Przed naszą... stoi tablica ogłoszeń. 4.Umówiłam się z tobą w.... 5.Za... znajduje się jezioro. 6.Przed... nie wolno siadać na podłodze. Określ przypadki, z jakimi łączą się podane przyimki: Do, koło.... Przy, w.... Za, przed.... Zadanie 2. Do podanych wyrazów dobierz właściwy przyimek z nawiasu:... wodą... mną (pod, pode)... nami... wszystkim (przed, przede)... kolegi... mnie (bez, beze)... domu... władzy (w, we)... stołem... mną (nad, nade)... braćmi... sobą (z, ze)... lady... łba (spod, spode) Zadanie. 3. Do podanych wyrazów dopisz brakujące przyimki tak, aby powstałe wyrażenia i zwroty miały sens. Określ przypadek każdego rzeczownika wyjechał budynek...z... mieszkania...d. lp......z... drewna...d. lp...

... podróż...... centrum...... Bałtyk...... peryferiach...... wieś...... jeziorem...... rodzeństwem...... uczniów...... bagażu...... gankiem...... cioci...... szkoły...... świcie...... remontu... Zadanie 4. Uzupełnij podane zdania odpowiednimi przyimkami zgodnie ze wzorem. Spróbuj wyjaśnić, jaką funkcję pełnią te przyimki? (dla ułatwienia ćwiczenia można podać uczniom przyimki, które powinni wykorzystać: po, ze, na, za, do) Wzór: Książka leży (gdzie?) na stole. 1.Wracam (...)... szkoły (...)... domu. 2.(...)... lekcjach jadę do Warszawy. 3.Stanąłem (...)... nim. 4.(...)... obiedzie pójdziemy (...)... spacer. 5.Idź do sklepu (...)... chleb. Zadanie 5. Połącz przyimek z z podanymi przyimkami tak, aby powstały przyimki złożone (czyli takie, które składają się z dwóch lub więcej przyimków). Zwróć uwagę na poprawny zapis tych przyimków, pamiętając, że niektóre z nich piszemy zgodnie z wymową, gdzie zamiast z wymawiamy s. Z + pod; poza; przed; po; śród; między; za; nad 1... 2... 3...

4... 5... 6... 7... b) Zadanie domowe Uzupełnij podane powiedzenia następującymi wyrażeniami przyimkowymi: za zębami, w worku, w płot, na głowie, w nosie, na skrzydłach, spode łba, pod psem 1.Mieć muchy.... 2.Patrzeć.... 3.Trafić jak.... 4.Pogoda.... 5.Lecieć jak.... 6.Trzymać język.... 7.Stawać.... 8.Kupić kota.... 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak