Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Podobne dokumenty
Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

ZADANIE NAUCZYCIELA W MODULE IV

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO w klasach IV-VII

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 5

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przedmiotowy System Oceniania z historii dla klas IV-V

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Harmonogram zajęd Koło z zasadami realizowanych w projekcie Umied więcej? Fajna rzecz! Terespol 2009/2010. Prowadzący zajęcia: Anna Warakomska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z J. ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ, DYSORTOGRAFIĄ I DYSGRAFIĄ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII SZKOŁA PODSTAWOWA

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

Ocenianie Przedmiotowe z języka angielskiego w klasach IV-VI. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty

Szanowni Dyrektorzy. i Nauczyciele Poloniści!

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU LEKKIM KLASA I

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

Scenariusz zajęć nr 3

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I-III ROK SZKOLNY 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Opinie nauczycieli klas 1-3 o edukacji językowej i edukacji matematycznej

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

1 / L1 / Temat: Körperteile

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

W klasie II i III rozwijane są intensywnie wszystkie cztery sprawności językowe.

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Kryteria oceniania z j. angielskiego. Klasy I-III. Klasa I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Potrzeby konsumentów i środki ich zaspokajania. Autor: Krystyna Brząkalik

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

EWALUACJA BIEŻĄCA (W SEMESTRZE I) PROGRAMU WŁASNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRY I ZABAWY JĘZYKOWE koło zainteresowań.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ (KLASY I III)

projektu na wiedzę, umiejętności i postawy uczniów. Ankietę wypełniły 52 osoby: 27 dziewcząt i 25 chłopców.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz zajęć nr 7

ORGANIZACJA PROCESU OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LEGNICY

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Transkrypt:

Wprowadzenie Lekcja języka polskiego w klasie IV Kim jestem? Gdzie żyję? Była lekcją otwartą dla innych nauczycieli. Proponowana lekcja łączy ze sobą treści z zakresu ortografii (pisownia wielką imałą literą niektórych nazw geograficznych oraz utworzonych od nich przymiotników), gramatyki (tworzenie przymiotników od rzeczowników; pisownia a wymowa niektórych wyrazów, np. Europa, Europejczyk, autobus) oraz edukacji regionalnej a także wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Uczniowie określali siebie jako członka rodziny, społeczeństwa, przynależności do narodu, Europy i człowieka, czyli obywatela świata. Na mapie Polski wskazywali rodzinną miejscowość. Zastosowana pogadanka heurystyczna pozwoliła uczniom na swobodne odpowiedzi na pytanie Gdzie żyję?, ponadto na karteczkach zapisywali swoje odpowiedzi na pytanie Kim jestem? Zebrany materiał został zapisany w tabeli (np. Gdzie żyję? Ziemia Lubuska; Europa. Kim jestem? Lubuszanin, Lubuszanka; Europejczyk, Europejka), następnie uczniowie utrwalali pisownię wyrazów, w których występują obok siebie głoski a oraz u. Po utworzeniu przymiotników od rzeczowników (Ziemia Lubuska - lubuski, Europa - europejski) uczniowie zapisali wszystkie informacje w formie metaplanu. Było to podsumowaniem lekcji. Jako zadanie domowe otrzymali notatkę do uzupełnienia. Uczniowie na lekcji poznali nowe wyrazy: flora, fauna oraz dowiedzieli się oróżnicy w budowie wyrazów: człowiek, ludzie, ludzki. Poznali również różnicę między pisownią wyrazu ziemia w zależności od znaczenia: Ziemia - nazwa planety; ziemia - gleba. Przeprowadzona ewaluacja lekcji wykazała, że uczniowie bardzo chętnie pracują ze zróżnicowanymi ćwiczeniami, mogą korzystać z mapy. Lekcja nie była trudna. Pojawił się też problem. Dzieci nie rozumieją, dlaczego nazwy mieszkańców kontynentów, państw itp. piszemy wielką literą, a nazwy mieszkańców miejscowości małą. Wytłumaczyłam im, że takie są zasady pisowni, zostały one ustalone dawno temu przez osoby, które zajmują się poprawnością języka polskiego i trzeba tę zasadę zapamiętać. Większość uczniów zadanie domowe wykonała prawidłowo. Wszystkie ćwiczenia przygotowane na lekcję, w tym metaplan oraz ankieta ewaluacyjna są moimi pomysłami. Zachęcam innych nauczycieli do skorzystania z mojej propozycji. Agnieszka Nowicka

mgr Agnieszka Nowicka nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Stypułowie Temat: Kim jestem? Gdzie żyję? Klasa: IV Czas realizacji: 45 minut Cele ogólne: - kształcenie nawyków ortograficznych w zakresie pisowni wielką imałą literą, - wdrażanie do życia w społeczeństwie. Cele operacyjne: - poznanie zasad pisowni wielką literą nazw własnych (Polska, Polak, Polak; Europa, Europejczyk, Europejka; ziemia, Ziemia...) bez formułowania zasad pisowni, - poznanie pisowni niektórych przymiotników utworzonych od nazw własnych (polski, europejski, lubuski) bez formułowania zasad pisowni, - kształcenie umiejętności pisowni wyrazów typu Europa, europejski oraz uświadomienie różnicy między wymową apisownią, - kształcenie umiejętności określania siebie jako człowieka, członka rodziny i społeczności. Środki pomocnicze: mapa świata (lub globus), mapa Polski, karteczki dla uczniów, ćwiczenia przygotowane dla uczniów do pracy na lekcji oraz pracy domowej, cyrkiel i ołówek. Formy i metody pracy: pogadanka heurystyczna, mapa pamięci, metoda problemowa.

Obecność ścieżki edukacyjnej: Wychowanie patriotyczne i obywatelskie; Edukacja regionalna dziedzictwo kulturalne w regionie. Praca domowa: Ćwiczenie do uzupełnienia. Przebieg lekcji 1. Rozdanie uczniom karteczek i postawienie pierwszego problemu lekcji: Kim jestem? Dzieci zapisują swoje odpowiedzi, potem je odczytują (wiele z nich się powtarza). Najczęstsze odpowiedzi to: jestem Polakiem, człowiekiem, córką, kolegą. Przeprowadzenie pogadanki na temat podobieństw i różnic wypowiedzi. 2. Postawienie drugiego problemu: Gdzie żyję? Uczniowie odpowiadają spontanicznie, a odpowiedzi można zapisać na tablicy. Uczniowie uzupełniają ustnie odpowiedzi na poprzednie pytanie (jestem Europejczykiem, Lubuszaniniem itp.) W zależności od tego, na co dzieci najpierw zwrócą uwagę, uczniowie na mapie (globusie), mapie Polski pokazują: Europę, Polskę, swoją miejscowość. 3. Zapisanie tematu lekcji. 4. Rozdanie uczniom karteczek z wydrukowaną tabelą do uzupełnienia. To ćwiczenie jest zapisem uzyskanych wiadomości. Jednocześnie dzieci poznają zasady pisowni wielką i małą literą nazw geograficznych oraz mieszkańców (mieszkanek) regionu, kraju itp. (Załącznik 1.)

GDZIE ŻYJĘ? Świat Ziemia (planeta) Europa Polska Ziemia Lubuska KIM JESTEM? Człowiek Ziemianin (mieszkaniec planety) Europejczyk, Europejka Polak, Polka Lubuszanin, Lubuszanka Należy zwrócić uwagę na pisownię iwymowęwyrazów Europa, Europejczyk, Europejka. Uczniowie powinni podać podobne przykłady, czyli auto, autobus, autostop. 5. Kolejnym ćwiczeniem jest utworzenie przymiotników od nazw własnych: (co?) Ziemia ziemski (jaki?) Europa europejski Polska polski Ziemia Lubuska lubuski Atakże: człowiek ludzie (jaki?) - ludzki świat światowy Ćwiczenie to powinno utrwalić pisownię małą literą przymiotników utworzonych od nazw geograficznych. Ponadto nauczyciel wskazuje różnicę między pojedynczą i mnogą liczbą w wyrazu człowiek oraz utworzonego od tego wyrazu przymiotnika.

6. Podsumowaniem lekcji jest wspólne wykonanie mapy pamięci na tablicy i w zeszytach. Uczniowie otrzymują ćwiczenie na kartce do uzupełnienia, które wklejają do zeszytu. (Załącznik 2.) świat - człowiek Europa Europejczyk Polska Polak Ziemia Lubuska - Lubuszanin Łukasz syn ja chłopiec uczeń dziecko 7. Ostatnim etapem lekcji jest zadanie pracy domowej i jej dokładne objaśnienie. (Załącznik3.) Uzupełnij ćwiczenie: Nazywam się... Urodził...m się w... w województwie... Mieszkam w kraju nad Wisłą, jestem... W szkole uczę się języka... Mój kraj można znaleźć na kontynencie..., więc jestemrównież...

W szkole na lekcji historii poznaję przeszłość..., a na przyrodzie uczę się o... florze i faunie. (flora rośliny; fauna zwierzęta) Ewaluacja lekcji: Rozdanie uczniom ankiety, zawierającej 6 punktów. Dwa punkty ankiety są pytaniami zamkniętymi, uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi: Tak; Trochę oraz Nie. Jeśli zostaną zaznaczone dwie ostatnie, uczniowie muszą uzasadnić swój wybór. Otwarte dla wszystkich są dwa ostanie pytania ankiety: Czego nie zrozumiałaś / nie zrozumiałeś? Czego się nauczyłeś / nauczyłaś? Ankieta jest anonimowa. Po skończonej lekcji uczeń: - potrafi poprawnie zapisać poznane nazwy geograficzne, - potrafi tworzyć przymiotniki od poznanych na lekcji nazw geograficznych, - określa siebie jako człowieka oraz członka rodziny i społeczności.

Załącznik 1. ja /Opracowanie: Agnieszka Nowicka/ Załącznik 2. GDZIE ŻYJĘ? KIM JESTEM? /Opracowanie: Agnieszka Nowicka/

Załącznik 3. Uzupełnij ćwiczenie: Nazywam się... Urodził...m się w... w województwie... Mieszkam w kraju nad Wisłą, jestem... W szkole uczę się języka... Mój kraj można znaleźć na kontynencie..., więc jestemrównież... W szkole na lekcji historii poznaję przeszłość..., a na przyrodzie uczę się o... florze i faunie. (flora rośliny; fauna zwierzęta) /Opracowanie: Agnieszka Nowicka/ ------------------------------------------------------------------------------------------ Uzupełnij ćwiczenie: Nazywam się... Urodził...m się w... w województwie... Mieszkam w kraju nad Wisłą, jestem... W szkole uczę się języka... Mój kraj można znaleźć na kontynencie..., więc jestemrównież... W szkole na lekcji historii poznaję przeszłość..., a na przyrodzie uczę się o... florze i faunie. (flora rośliny; fauna zwierzęta) /Opracowanie: Agnieszka Nowicka/