Opis ekosystemu z natury

Podobne dokumenty
Czym różni się sosna od sosny?

Podchody o bioróżnorodności

Na czym polega bioróżnorodność?

Czym zajmuje się ekologia?

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Jak chronić przyrodę?

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć terenowych

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

EDUKACJA PRZYRODNICZA

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Zajęcia integracyjne na przyrodniczym kole zainteresowań

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Roboty grają w karty

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki

Przedmiotowy system oceniania z chemii w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

2. Tabele w bazach danych

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Badana zależność: Planowanie realizacji oraz ocenianie zajęć o charakterze praktycznym w nauczaniu przedmiotu Przyroda na II etapie edukacyjnym.

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Przedmiotowy system oceniania z geografii uczniów

Edukacja przyrodnicza

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - PRZYRODA

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Podsumowane wiadomości o roślinach

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Symetria w klasie i na podwórku

KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

I. OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Scenariusze zajęć rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze dla klasy 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Przedmiotowy system oceniania z przyrody rok szkolny 2017/2018

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

SPRAWDZIAN DIAGNOZUJĄCY KLAS PIĄTYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Transkrypt:

Opis ekosystemu z natury Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 1 najważniejsze pojęcia z bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: rozpoznaje w terenie przyrodnicze (nieożywione i ożywione) ( ) składniki krajobrazu i wskazuje zależności między nimi (4.1 PP) obserwuje i nazywa typowe organizmy lasu, łąki, pola uprawnego (4.3 PP) Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami lądowymi / występujące w środowisku wodnym, posługując się modelem lub schematem (4.6/4.12 PP) określa wzajemne położenie obiektów w terenie (2.4 PP) rozróżnia w terenie formy terenu wypukłe i wklęsłe (2.7 PP) Cele lekcji uczeń: Obserwuje elementy krajobrazu Opisuje obserwowany krajobraz podając najważniejsze jego cechy Opisuje zależności pomiędzy elementami obserwowanego ekosystemu Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Udokumentujesz obserwacje przyrodnicze według podanych instrukcji Opiszesz precyzyjnie obserwowane środowisko Wskażesz zależności między obserwowanymi elementami środowiska 1

1. scenariusz zajęć terenowych Niezbędne pomoce: stoper, przybory do pisania (podkładki, kartki, długopisy, flamastry w kolorach: czerwony, zielony, niebieski), karta Elementy środowiska Teren: bez znaczenia, preferowany teren otwarty Wstęp: Przebieg zajęć Nauczyciel dowolną techniką sprawdza, czy uczniowie znają terminy: ekosystem, biotop, biocenoza, środowisko, krajobraz. Część zasadnicza: I. Elementy środowiska zawody w wyszukiwaniu elementów środowiska Uczniowie na komendę nauczyciela startują z wykonaniem zadania z karty Elementy środowiska polegającego na wypisaniu w jedną minutę jak największej ilości widocznych elementów środowiska, a następnie, w kolejną minutę jak największej ilości elementów niewidocznych. Nauczyciel pilnuje czasu wykonania zadania. Po zakończeniu wpisywania uczniowie dzielą się ze sobą wynikami, ewentualnie dopisują elementy do pustych pól, tak by tabele były pełne. kolorowanie elementów środowiska Uczniowie obwodzą pętlami wypisane przez nich elementy wedle następującego schematu: zielony należące do biotopu lokalnego ekosystemu niebieski należące do biocenozy lokalnego ekosystemu czerwony widoczne w terenie wytwory człowieka 2

Część zasadnicza: Przebieg zajęć I. Elementy środowiska (cd) powiązania Uczniowie wykonują zadanie polegające na wybraniu dowolnego, spośród wypisanych przez siebie, elementu ekosystemu, a następnie powiązaniu go z kolejnymi elementami. 2. pocztówka z Nowej Zelandii (prawie)* Nauczyciel dzieli dowolną techniką uczniów na 3 5 osobowe zespoły i ustawia je w dużym kręgu. Uczniowie wyobrażają sobie, że mają okazję skontaktować się z nowozelandzkimi uczniami, którzy również poszli na zajęcia terenowe. Zadaniem zespołów jest zapisać 10 pytań, których zadanie nowozelandzkim uczniom pozwoliłoby na jak najpełniejsze poznanie tamtejszego środowiska przyrodniczego. Nauczyciel prosi uczniów, żeby tym razem wyobrazili sobie, że otrzymali zestaw takich 10 pytań z nowozelandzkiej szkoły. Zespoły przekazują sobie wzajemnie, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara kartki z zapisanymi pytaniami. Uczniowie w zespołach odpowiadają na zadane na kartkach pytania na podstawie obserwacji środowiska. Następnie przekazują odpowiedzi sąsiednim zespołom ponownie zgodnie ze wskazówkami zegara. Następuje koleżeńska ocena dokładności udzielonych odpowiedzi i precyzji zadanych pytań. Podsumowanie: Uczniowie siadają w rozsypce w odległości przynajmniej pięciu kroków od siebie. Nauczyciel informuje uczniów, że w opisywaniu środowiska nie skupiali się do tej pory wiele na zapachach i dźwiękach. Dlatego uczniowie zamykają oczy i przez pół minuty starają się wsłuchiwać w dźwięki otoczenia. Po tym wyciszeniu nauczyciel prosi, żeby na podstawie zdobytych dziś na lekcji informacji napisali na kartkach jak najpełniejszy opis krajobrazu, nie dłuższy jednak niż 5 8 zdań. Nauczyciel prosi uczniów, aby opis nie zawierał określeń wartościujących krajobraz lub jego elementy np. ładny, brzydki. *wariant tego zdania można wykonać z wykorzystaniem TIK (np. podczas realizacji programów w ramach projektu Erasmus+) i realnie zaprosić do lustrzanego wykonania tej aktywności przez uczniów szkoły zlokalizowaną w znacznie odmiennym środowisku przyrodniczym. 3

1. scenariusz zajęć terenowych Elementy środowiska Etap 1 Wpisz w pola poniżej jak najwięcej tych elementów składających się na obserwowane przez ciebie środowisko, które możesz dostrzec. Pamiętaj o tym, że mogą być one małe lub duże, blisko lub daleko. Wpisuj konkretne elementy a nie grupy elementów, tak by wpisy nie zawierały się w sobie (np.: gdy w jedno pole wpiszesz rośliny nie możesz już wpisać w kolejne brzozy, maki, itp.) Komu uda się 50 pól (do linii) zapełnić w minutę? Gotowi do startu? 4

Etap 2 Tym razem wpisujesz elementy środowiska, których nie możesz dostrzec (bo są za małe lub akurat ich nie widać, ale jesteś w stanie udowodnić, że w nim występują) Pozostałe zasady takie same, tylko pól jest mniej (20 pól pod linią) Gotowi? Etap 3 Otocz kolorowymi pętlami elementy środowiska, zgodnie z instrukcją nauczyciela. Etap 4 Wybierz jeden element środowiska i połącz go z innymi linią symbolizującą powiązanie między tymi elementami. Pamiętaj żeby potrafić opowiedzieć na czym polega to powiązanie (np. pies pije wodę). 5