1. Wielka wojna

Podobne dokumenty
ZADANIA DO SPRAWDZIANU

Na frontach Wielkiej Wojny

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

Nowy kształt Europy. Historia Polski Klasa VI SP

Niemcy Austro-Węgry Bułgaria Turcja. Francja Rosja Wielka Brytania

I Wojna Światowa. Koniec epoki

Od sejmokracji do autorytaryzmu. Konstytucja marcowa i kwietniowa porównanie

INTERNETOWY KONKURS HISTORYCZNY- DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

1. Główną przyczyną wybuchu I wojny światowej były konflikty polityczne i gospodarcze między mocarstwami europejskimi

Sprawa polska w czasie I wojny światowej

Agresja sowiecka na Polskę- IV rozbiór Polski

Przeczytaj uważnie zdania, a następnie wybierz i podkreśl prawidłową odpowiedź. ( 0-10 pkt.)

Świat po wielkiej wojnie

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia klasa VII

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Niepodległa polska 100 lat

Joanna Wójcikiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii

ZAKŁADANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KLASIE VII

HISTORIA klasa VII - wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

TESTY I KARTY PRACY DLA UCZNIÓW CUDZOZIEMSKICH Z PRZEDMIOTU

Sprawa polska w czasie I wojny światowej

CLII Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych przy Zespole Szkół nr 27 Praca kontrolna nr 1 semestr I HISTORIA Międzywojnie i II wojna światowa TEST

2014 rok Rok Pamięci Narodowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

Francuzi nie pogodzili się z utratą części kraju. Zgodnie z powiedzeniem z tamtych czasów nigdy o tym nie rozmawiano, zawsze pamiętano.

Agresja ZSRR na Polskę zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR na Polskę, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą.

Ocena: Postanowienia zabezpieczające przed ponownym wzrostem niemieckiej potęgi militarnej:

Aktualna sytuacja geopolityczna. Robert Brzoza

Nie tylko Legiony Czyn zbrojny czwarta debata historyków w Belwederze 19 czerwca 2017

TRANSATLANTIC TRENDS POLAND

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Zjednoczenie Niemiec

Autor: Zuzanna Czubek VIB

1. Obywatel w urzędzie gminy

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

Polacy podczas I wojny światowej

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Spis tresci. Wykaz 11 Wstçp 13

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Ocena dążeń Rosji i konfliktu rosyjsko-gruzińskiego

75 rocznica powstania

KONKURS z HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ z WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/17

Małopolski Konkurs Tematyczny:

OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

Spis treści. Wstęp...

Tydzień patriotyczny zadania konkursowe

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE

HISTORIA KLASA III GIMNAZJUM SZKOŁY BENEDYKTA

Drogi do Niepodległej kontekst międzynarodowy druga debata historyków w Belwederze 21 stycznia 2017

HISTORIA GOSPODARCZA POWSZECHNA. Autor: JAN SZPAK

Kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

17 stycznia Przyczyny powołania MKNiK w Indochinach

Konspekt lekcji Temat: Od państwa renesansowego do absolutyzmu

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2015 r. Zadania egzaminacyjne HISTORIA wersja B kod ucznia...

KONKURS. Etap szkolny KLUCZ ODPOWIEDZI

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

11 Walka o granice. Cele lekcji

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

14 Wybuch II wojny światowej

ASY POLSKIEGO LOTNICTWA W BITWIE O ANGLIĘ

Dlaczego Cele Zrównoważonego Rozwoju są ważne dla młodych ludzi?

, , POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA W OPINII SPOŁECZNEJ WARSZAWA, PAŹDZIERNIK 95

Temat lekcji: Na grunwaldzkich polach Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Ekspozycje w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (ogrodzenie od Alei Ujazdowskich) dostępne będą do 30 września 2018 roku. ***

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, (ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO; organizacja politycznowojskowa powstała 24 sierpnia 1949

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

CHARAKTERYSTYKA OBRONNEJ PAŃSTWA ORAZ STANÓW W NADZWYCZAJNYCH. Zbigniew FILIP

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

SPOSOBY NA ROZWIĄZYWANIE SYTUACJI KONFLIKTOWYCH Z UWZGLĘDNIENIEM POTRZEB ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY

Kształtowanie się granicy zachodniej i południowej

POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE

1. Roland rycerz średniowieczny

OD STAROŻYTNOŚCI DO R.

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z HISTORII - KLASA SIÓDMA

Spis treści. Uwagi wstępne Wstęp do wydania trzeciego. CZĘŚĆ PIERWSZA Geneza i zasięg konfliktu zbrojnego lat

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH

III. Na podstawie zamieszczonej tabeli wykonaj zadania. Sieć kolejowa w państwach europejskich w XIX w. Długość linii kolejowych w Państwo 1840 r. 185

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

SYLABUS. Nazwa jednostki prowadzącej przedmiot Wydział Socjologiczno-Historyczny, Katedra Politologii

Bezpieczeństwo ' polityczne i wojskowe

Publikacja dofinansowana przez Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2013/2014

MIEJSKA OLIMPIADA HISTORYCZNA ETAP SZKOLNY

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Anna Korzycka Rok IV, gr.1. Mapa i plan w dydaktyce historii. Pytania. Poziom: szkoła podstawowa, klasa 5.

USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa

Stare dobre czasy? jaki był XX wiek. Wisława Szymborska, Schyłek wieku.

1. Wymień państwa,,trójporozumienia...

6. Rozwijanie umiejętności pracy z różnorodnymi źródłami historycznymi.

Walka z ASF w Europie

Polskie Państwo podziemne Przygotowała: Katarzyna Kossakowska Klasa III A

Mapa Unii Europejskiej

Transkrypt:

1. Wielka wojna 1914-1918 a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: - umiejscawia w czasie wydarzenia: wybuch I wojny światowej (28 VII 1914), przystąpienie USA do wojny (IV 1917), zawieszenie broni na froncie zachodnim (11 XI 1918); - wymienia nowe rodzaje broni zastosowane w czasie I wojny światowej; - podaje przyczynę przystąpienia USA do wojny; - definiuje pojęcia wojna pozycyjna i wojna totalna. ii. b) Umiejętności Uczeń: - wyjaśnia, dlaczego załamał się plan wojny błyskawicznej na zachodzie; - formułuje przyczyny ostatecznej porażki państw centralnych; - wyjaśnia wpływ sytuacji w Rosji na zakończenie działań wojennych na froncie wschodnim; - wskazuje na mapie miejsca najważniejszych bitew: nad Marną i Sommą, pod Verdun, Tannenbergiem i Gorlicami; - odczytuje z mapy przebieg działań wojennych w latach 1914-1918; - opisuje na podstawie tekstów źródłowych sytuację na froncie zachodnim; - podkreśla wpływ użycia nowych technik wojennych na stan psychiczny żołnierzy; - rekonstruuje w formie tabeli przebieg wydarzeń na frontach i wojny światowej. b. 2. Metoda i forma pracy Metoda główna praca pod kierunkiem. Metody pomocnicze rozmowa nauczająca, wykład. Forma pracy praca z mapą, tekstem źródłowym, podręcznikiem. c. 3. Środki dydaktyczne - Mapa Europy w czasie I wojny światowej ścienna i w atlasach, - Szkolna Encyklopedia Historyczna, - teksty źródłowe. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel sprawdza obecność Rekapitulacja wtórna. Nauczyciel zadaje uczniom pytania, uczniowie odpowiadają: Jak wyglądała sytuacja w Europie na początku XX wieku? (Odpowiedź: nasilały się konflikty między państwami, sytuacja była napięta, nawarstwiały się sprzeczne interesy państw). Czego dotyczyły główne konflikty tego okresu? (Odpowiedź: spór o Alzację i Lotaryngię Niemcy i Francja, spór o dostęp do Cieśnin czarnomorskich Rosja,

Anglia, Austro-Węgry, dążenie do uzyskania wpływów na Bałkanach, rywalizacja o kolonie). Jakie dwa bloki militarne powstały w Europie i kto wchodził w ich skład? (odpowiedź: Trójprzymierze: Niemcy, Austro-Węgry, Włochy oraz Trójporozumienie nazywane Ententą: Anglia, Francja i Rosja). Nauczyciel rozdaje uczniom tekst: Noty o wypowiedzeniu wojny (załącznik 1.1) i zadaje uczniom pytania: O jakim kryzysie mowa jest w tekście? (Odpowiedź: zamordowanie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda). Kogo oskarżono o spowodowanie wojny? (Rosję). Nauczyciel ocenia odpowiedzi uczniów. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel podaje temat nowej lekcji, omawia jej cele i krótko wprowadza w nową tematykę. (Nauczyciel wyjaśnia, że po zamordowaniu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i upływie ultimatum postawionego Serbii przez Austrię w Europie ruszyła lawina wypowiadania sobie wojny za sprawą powiązań sojuszniczych. W ten sposób w początkach sierpnia cała Europa znalazła się w stanie wojny). 2. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z mapą działań wojennych w czasie I wojny światowej i odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Niemcy rozpoczęły wojnę. (Uczniowie odpowiadają, że przez terytorium Belgii przedostali się do Francji i ominęli umocnienia obronne. Niemcy posuwali się szybko naprzód i do pierwszej dużej bitwy doszło nad Marną). Nauczyciel wyjaśnia, że bitwa nad Marną zatrzymała atak niemiecki. Nauczyciel prosi uczniów by odczytali z atlasów, jak przesuwał się front zachodni w kolejnych latach wojny. (Uczniowie powinni odpowiadać, że front właściwie stał w miejscu, przesuwając się o zaledwie kilka do kilkudziesięciu kilometrów). Nauczyciel wyjaśnia, że taką wojnę nazywamy pozycyjną. 3. Nauczyciel rozdaje uczniom teksty opisujące działania wojenne na froncie zachodnim (załącznik 1.2 i 1.3) i prosi o wyjaśnienie, jak te walki wyglądały. (Uczniowie odpowiadają: żołnierze przebywali prawie cały czas w okopach, trwał ciągły ostrzał, ale front się nie przesuwał. Były ogromne straty w ludziach, sytuacja żołnierzy była bardzo trudna). 4. Nauczyciel prosi uczniów o oczytanie z mapy miejsc i dat największych bitew na froncie zachodnim. (Uczniowie odpowiadają: nad Sommą i pod Verdun). Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie najważniejszych bitew na froncie wschodnim oraz odczytanie, jakie wojska je stoczyły. (Uczniowie odpowiadają: bitwa pod Tannenbergiem, bitwa pod Limanową i Gorlicami. Walki toczyły miedzy sobą wojska rosyjskie i austriackie wspomagane przez Niemców). 5. Nauczyciel rozdaje uczniom teksty mówiące o nieograniczonej wojnie na morzach i wypowiedzenie wojny Niemcom przez USA (załączniki 1.4, 1.5, 1.6). Wyjaśnia, że ważną częścią prowadzonych działań wojennych była wojna na morzach. Początkowo atakowano jedynie statki wojenne. Zmieniło się to w końcu 1916 roku. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu o nieograniczonej wojnie na morzach i odpowiedź na pytanie, w jakim celu wprowadzono wojnę nieograniczoną i na czym miała ona polegać. (Odpowiedź: odcięcie Wielkiej Brytanii i Francji od zaopatrzenia, a przez to doprowadzenie do zakończenia wojny; wojna miała polegać na zablokowaniu ruchu wszelkich statków, także państw neutralnych, w tym pasażerskich i handlowych). 6. Nauczyciel prosi o przeczytanie fragmentu tekstu o wypowiedzeniu wojny Niemcom przez USA (załącznik 1.6) i odpowiedź na pytanie, dlaczego USA wypowiedziały

wojnę Niemcom. (Odpowiedź: prowadzenie nieograniczonej wojny na morzach, zatapianie neutralnych okrętów, w tym handlowych, pasażerskich i szpitalnych). Nauczyciel wyjaśnia, że zatopiony został także statek Lussitania, na którego pokładzie było wielu Amerykanów. Następnie zadaje pytanie: Jak przystąpienie USA do wojny wpłynęło na sytuację państw Ententy? (Uczniowie powinni skojarzyć, że USA, jako potęga gospodarcza mogły wspomóc walczących, ważny był także napływ żołnierzy i pomoc wojskowa w postaci nowoczesnego sprzętu). Nauczyciel wyjaśnia, że po tym wydarzeniu szala zwycięstwa zaczęła się wyraźnie przechylać na stronę Ententy. Wojna na froncie zachodnim zakończyła się 11 listopada 1918 roku. Jednak już w marcu 1918 doszło do przerwania działań na froncie wschodnim, ponieważ w Rosji miała miejsce rewolucja i nowy rząd dążył do zakończenia wojny. iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel zadaje pytania, uczniowie odpowiadają na nie: Dlaczego sytuacja Niemiec w I wojnie światowej była najtrudniejsza z militarnego punktu widzenia? (Odpowiedź: musieli walczyć na dwóch frontach, a oprócz tego pomagać Austro-Węgrom w prowadzeniu wojny). Dlaczego nieograniczona wojna na morzach była dla Ententy wielkim zagrożeniem? (Odpowiedź: ponieważ oznaczała blokadę ruchu okrętów, a co za tym idzie brak dostaw z krajów neutralnych i pogorszenie sytuacji gospodarczej). Jaki wpływ na sytuację Niemiec miało przystąpienie do wojny USA? (Odpowiedź: wzmocnienie obozu przeciwnego, konieczność przeciwstawiania się większym siłom przeciwnika). Dlaczego w pierwszej połowie 1918 roku Niemcy były w stanie podjąć kolejną dużą ofensywę na froncie zachodnim? (Odpowiedź: ponieważ zakończyły wojnę z Rosją na wschodzie, co odblokowało część sił przebywających dotąd na wschodzie). Nauczyciel kieruje sporządzeniem przez uczniów notatki z lekcji. Powinny się w niej znaleźć miejsca najważniejszych bitew na obydwu frontach, definicje pojęć wojna pozycyjna i wojna totalna oraz przyczyny przystąpienia USA do wojny. e. 5. Bibliografia 1. Burda B., Halczak B., Józefiak R. M., Szymczak M., Historia 3. Historia najnowsza. Zakres podstawowy. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Operon, Gdynia 2004. 2. Lloyd George D., Wspomnienia wojenne, t. I-II, Rój, Warszawa 1938. 3. Pajewski J., Pierwsza wojna światowa 1914-1918, PWN, Warszawa 1996. 4. Tazbir J., Atlas Historyczny. Od Starożytności do współczesności, PWN, Warszawa 2006. 5. Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 47, oprac. A. Deruga i J. Drużyna, Wiedza Powszechna, Warszawa 1960. 6. Szkolna Encyklopedia Historyczna, PWN, Warszawa 1993. 7. Wojna światowa i jej następstwa (1914-1927). Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej, zesz. 59, oprac. J. Dąbrowski, Krakowska Spółka Wydawnicza, Kraków 1928.

f. 6. Załączniki i. załącznik 1 Teksty źródłowe. Wielka wojna 1914-1918. 1. Nota o wypowiedzeniu wojny, doręczona ministrowi spraw zagranicznych Rosji, Siergiejowi D. Sazonowowi, przez ambasadora Niemiec w Sankt Petersburgu, Friedricha Pourtalesa, l VIII 1914 r. [w:] Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 47, oprac. A. Deruga i J. Drużyna, Wiedza Powszechna, Warszawa 1960. Rząd cesarski czynił wysiłki od początków kryzysu, aby doprowadzić go do pokojowego rozwiązania. Idąc na spotkanie życzeniu, które wyraził Jego Cesarska Mość cesarz Rosji, Najjaśniejszy Pan cesarz Niemiec w porozumieniu z Anglią starał się pilnie odegrać rolę pośrednika pomiędzy gabinetami Wiednia i Petersburga, kiedy Rosja, nie czekając na wyniki, przystąpiła do mobilizacji całości swych sił zbrojnych lądowych i morskich. W konsekwencji tego zagrażającego przedsięwzięcia, nie uzasadnionego przez żadne posunięcie militarne ze strony Niemiec, Cesarstwo Niemieckie stanęło w obliczu poważnego, grożącego niebezpieczeństwa. Gdyby rząd cesarski zaniedbał środków dla odwrócenia tego niebezpieczeństwa, naraziłby bezpieczeństwo i nawet istnienie Niemiec. W rezultacie Rząd Niemiecki widział się zmuszonym zwrócić się do Rządu Jego Cesarskiej Mości cesarza Wszechrosji, nalegając, aby zaniechano powyższych aktów militarnych. Wobec tego, że Rosja odmówiła zadośćuczynienia tej prośbie i zamanifestowała przez tę odmowę, że jej akcja militarna jest skierowana przeciwko Niemcom, mam zaszczyt na polecenie mojego rządu zakomunikować Waszej Ekscelencji, co następuje: Jego Cesarska Mość Cesarz, mój dostojny władca, w imieniu Cesarstwa przyjmując wyzwanie uważa siebie w stanie wojny z Rosją. 2. Henri Barbussel o walkach pod Verdun w 1916 r. Henri Barbusse, Ogień, Warszawa 1953. [w:] Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 47, oprac. A. Deruga i J. Drużyna, Wiedza Powszechna, Warszawa 1960. Trza było widzieć, co w nas rzucali pod Verdun, tam, skąd wracam. Tylko największe numery: trzysta osiemdziesiątki, czterysta dwudziestki, dwie czterdziestki czwórki. Jakeś tam wziął w skórę, to dopiero możesz powiedzieć: wiem, co to znaczy oberwać. Cale lasy zżęte jak zboże, wszystkie schrony wymacane i rozwalone, nawet te, co miały przykrycie z potrójnej warstwy okrąglaków; wszystkie skrzyżowania pokropione kulami, drogi rozorane, a wzdłuż nich wielkie garby potrzaskanych taborów, rozbitych dział, poskręcanych trupów, spiętrzonych, jakby je kto pozrzucał łopatą na stos. Trafiało się, że od jednego uderzenia trzydziestu ludzi zostawało na skrzyżowaniu. (...) I tak przez całe miesiące [...]. Nagle, przed nami, na całym zboczu wzbijają się z ziemi złowieszcze ognie i tną na całym zboczu powietrze straszliwymi wybuchami. Na całej linii, z lewej strony ku prawej, niebo tryska smugami płomieni, a ziemia fontannami wybuchów. Potworna zasłona rozsnuwa się przed nami, odgradzając nas od świata, od przeszłości i przyszłości

3. David Lloyd George o walkach w 1916 r. [w:] Lloyd George D., Wspomnienia wojenne, t. I-II, Rój, Warszawa 1938. Walki nad Sommą wraz z walkami pod Verdun to jedna z najkrwawszych bitew, jakie kiedykolwiek toczone były na ziemi. Straty obu stron przekroczyły znacznie milion ludzi. W dodatku nie jest prawdą, że na skutek tej bitwy Niemcy ponieśli klęskę w swych usiłowaniach zdobycia Verdun: bitwa nad Sommą osłabiła tylko ofensywę niemiecką, która już przedtem zatrzymała się i była w tym momencie widocznym niemal fiaskiem. Naczelny Wódz francuski oświadczył już w maju, że pod Verdun Niemcy zostali pobici. Gdyby nawet pod Verdun bitwa trwała dalej wokół fortów powstrzymujących napór Niemców, mogliśmy wzmocnić walcząca, ciężko armię francuską, posyłając wojska wprost na teren bitwy, albo obsadzając dodatkowy odcinek frontu i umożliwiając w ten sposób posłanie pod Verdun posiłków francuskich. Kampania nad Sommą nie uratowała także z pewnością Rosji, którą armaty niemieckie spychały szybko w odmęty anarchii. Słychać już było szum zbliżającej się powodzi. A raczej mogliśmy go usłyszeć, gdyby nie grzmot armat nad Sommą, który ogłuszał nas i zaciemniał nasze pole widzenia tak, że nie dostrzegaliśmy nadchodzącej katastrofy Rosji i wobec tego nie przedsięwzięliśmy środków zapobieżenia jej. Trzecia część armat stojących nad Sommą, przetransportowana w odpowiednim czasie nad brzeg innej rzeki Dniepru dałaby Rosji wielkie zwycięstwo i odroczyłaby rewolucję do okresu powojennego.twierdzą niektórzy, że bitwa nad Sommą zniszczyła przedwojenną armię niemiecką, wybijając jej najlepszych oficerów i żołnierzy. Ale w daleko większym stopniu dotyczy to armii francuskiej i angielskiej. W bitwie nad Sommą walczyły armie ochotnicze, sformowane w latach 1914 i 1915 z naszej najlepszej młodzieży. Oficerowie byli przeważnie wychowankami szkół publicznych i uniwersytetów. W tej strasznej walce padło przeszło 400000 naszych żołnierzy; straty wśród młodych oficerów były przerażające. 4. Memoriał szefa sztabu admiralicji niemieckiej, admirała Henninga von Holtzendorffa, do szefa sztabu generalnego, marszałka Paula von Hindenburga, w sprawie stosowania nieograniczonej wojny łodziami podwodnymi z 22 XII 1916 roku [w:] Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 47, oprac. A. Deruga i J. Drużyna, Wiedza Powszechna, Warszawa 1960. I. Wojnę trzeba rozstrzygnąć przed jesienią 1917 roku, jeśli nie ma się ona zakończyć ogólnym wyczerpaniem wszystkich jej uczestników, a tym samym dla nas fatalnie. Spośród naszych przeciwników Włochy i Francja są tak mocno wstrząśnięte w swych podstawach gospodarczych, że podtrzymuje je jedynie energia i żywotność Anglii. Jeśli się nam powiedzie skręcić kark Anglii, wówczas wojna będzie natychmiast rozstrzygnięta na naszą korzyść. Słabym punktem Anglii jest sprawa tonażu, który dowozi Wielkiej Brytanii środki niezbędne do życia i konieczne dla przemysłu wojennego, jako też zabezpiecza kredyty za granicą. (...)

V. Nieograniczona wojna łodziami podwodnymi spowoduje dalej odpadnięcie zaopatrzenia z Danii i Holandii i co za tym idzie brak tłuszczów, gdyż 1/3 dowozu masła do Anglii pochodzi z Danii, cały zaś dowóz margaryny z Holandii. Ponadto nieograniczona wojna łodziami podwodnymi zaostrzy w Anglii brak rudy i drzewa przez zagrożenie ich wwozu ze Skandynawii i przez równoczesne ostre wystąpienie przeciw dowozowi rudy z Hiszpanii. Tym samym zmniejszy się bezpośrednio transport węgla, gdyż nie będzie potrzebnego do tego drzewa, poza tym zmaleje przemysł żelazny i stalowy, jako też zależny od nich wyrób amunicji. Wreszcie znajdziemy od tak dawna upragnioną sposobność skutecznego wystąpienia przeciw dowozowi amunicji z krajów neutralnych, przez co ułatwimy wojsku jego zadanie. (...) 5. Komunikat rządu niemieckiego o podjęciu nieograniczonej wojny podwodnej z l II 1917 r. [w:] Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 47, oprac. A. Deruga i J. Drużyna, Wiedza Powszechna, Warszawa 1960. Poczynając od l lutego 1917 r. w wymienionych niżej strefach zakazanych wokół Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch oraz we wschodniej części morza Śródziemnego będzie wstrzymany bez ograniczeń i przy użyciu wszelkich broni ruch statków na morzu. (...) Statki neutralne, które żeglują w strefach zakazanych (blokady) czynią to na własne ryzyko. Jeżeli nawet są podejmowane starania, aby neutralne statki handlowe, które w dniu 1 lutego znajdują się w drodze do portów strefy blokady, były ściśle do określonego czasu oszczędzane, to przecież pilnie należy zalecić, aby one [te statki] zostały za pomocą wszystkich stojących do dyspozycja środków ostrzeżone i skierowane gdzie indziej. 6. Oświadczenie prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona złożone w Kongresie w sprawie wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej wojny Niemcom z 6 IV 1917 roku [w:] Wojna światowa i jej następstwa (1914-1927). Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej, zesz. 59, oprac. J. Dąbrowski, Krakowska Spółka Wydawnicza, Kraków 1928. Już 3 lutego przedłożyłem panom nadzwyczajną zapowiedź rządu niemieckiego, iż od 7 lutego zamierza porzucić wszelkie prawne i ludzkie skrupuły i że będzie łodziami podwodnymi zatapiać wszystkie okręty, które by próbowały dotrzeć do nieprzyjacielskich portów. (...) Okręty neutralne i zaprzyjaźnione zatapia się tak samo, jak okręty nieprzyjacielskie; nawet okręty szpitalne, mające wolny glejt rządu niemieckiego, zatapiano z takim samym brakiem litości i zasad. Prawo międzynarodowe rozwinęło się moralnie wśród skąpych dotąd rezultatów, ale rząd niemiecki zniósł nawet to minimum prawa pod pozorem odwetu i konieczności. Nie mam tu na myśli teraz jedynie szkód materialnych, chociaż i te są wielkie, lecz myślę tylko o zgonie nie walczących mężczyzn, kobiet i dzieci. Obecna wojna niemiecka przeciwko handlowi jest wojną przeciw humanitarności i przeciw wszystkim narodom. (...) Spełniając bez wahania mój konstytucyjny obowiązek, radzę Kongresowi, by oświadczył, że ostatnia działalność rządu niemieckiego jest faktycznie wojną przeciw rządowi i narodowi Stanów Zjednoczonych, by przyjął stan wojenny, który został Ameryce narzucony.

g. h. 45 minut brak i. 7. Czas trwania lekcji j. 8. Uwagi do scenariusza