Nic dwa razy się nie zdarza z wyjątkiem motywu. Szukamy klucza do świata motywu



Podobne dokumenty
1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Każdy ma swojego dusiołka

Spis lektur Klubu Książki

Klub Książki. koordynatorka KK - p.katarzyna Stawczyk. Spis lektur do wypożyczenia dla mieszkańców bursy: w formacie PDF. Lp. Autor. Tytuł.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

1. Roland rycerz średniowieczny

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw matki. Na podstawie wybranych utworów literackich

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Moja wakacyjna przygoda

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

1. W świecie obyczajów i tradycji

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw Stabat Mater Delorsa. W literaturze i sztuce

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Piszemy mowę obronną

Orzeczenie i jego określenia

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Jak napisać literaturę podmiotu:

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

Własności walca, stożka i kuli.

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2018/2019 / stara matura/

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Wykaz lektur do przeczytania w całości (nie uwzględnia dzieł poznawanych we fragmentach):

Szkolna lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013 przygotowana przez Komisję Języka Polskiego w ZSZiO w Sułkowicach

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Bolesław Prus. Lalka

Strona czynna i strona bierna czasownika

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw miłości. Na podstawie wybranych utworów literackich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Czasownik bez tajemnic

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Jan Kasprowicz. Wybór wierszy

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

1. 2 razy lekcja języka polskiego

Wymagania edukacyjne język polski:

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

WARUNKI I SPOSOBY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W

PROPOZYCJE TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO. Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016. (stara formuła)

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Transkrypt:

Nic dwa razy się nie zdarza z wyjątkiem motywu. Szukamy klucza do świata motywu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, co to jest motyw, wie, że motyw jest elementem świata przedstawionego, wie, że istnieją motywy przewodnie i wędrowne. b) Umiejętności Uczeń potrafi: rozpoznać motyw raju, wskazać motywy w poszczególnych utworach, nazwać motywy w poszczególnych utworach. 2. Metoda i forma pracy Metoda problemowa, heureza, praca z całą klasą, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne 1. Piosenka Edyty Górniak i kopia tekstu To nie ja byłam Ewą. 2. Książka Johna Miltona Raj utracony. 3. Reprodukcje obrazów dotyczących wygnania z raju ustawione w galerii, np. na pierwszych ławkach. 4. Grafika Andrzeja Mleczki. 5. Rozsypanka wyrazów definiująca pojęcie motywu zapisana na tablicy. 6. Pojęcia: motyw wędrowny i motyw przenośny oraz ich definicje zapisane przed lekcją na tablicy tak, by uczniowie w odpowiedniej chwili mogli je połączyć.

4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel informuje uczniów o celach lekcji. Zaprasza ich do odnalezienia cechy wspólnej w zaprezentowanych przykładach różnych dziedzin sztuki. Uczniowie, pracując w parach, wypisują propozycje na kartkach. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie zapoznają się kolejno z różnymi dziełami: zwiedzają galerię obrazów wysłuchują utworu To nie ja byłam Ewą Edyty Górniak, śledząc tekst nauczyciel prezentuje książkę Johna Miltona Raj utracony opowiada krótko treść. nauczyciel odczytuje wiersz Wygnani Jana Twardowskiego, uczniowie śledzą tekst 2. Uczniowie określają motyw wspólny dla powyższych dzieł, potwierdzają swoje wypowiedzi cytatami. 3. Uczniowie zapisują temat. 4. Nauczyciel wprowadza pojęcie motywu. 5. Nauczyciel prezentuje pracę Andrzeja Mleczki z cyklu Niebo i piekło jako przykład podejścia do motywu raju utraconego z humorem. Należy również zwrócić uwagę uczniów, że motyw raju został wykorzystany do przedstawienia natury kobiecej. 6. Uczniowie określają jakie dziedziny sztuki pojawiły się na lekcji: literatura (wiersz Jana Twardowskiego i poemat epicki Johna Miltona) muzyka grafika malarstwo 7. Nauczyciel informuje, że motyw realizowany w różnych dziełach sztuki, nazywany jest motywem wędrownym. 8. Nauczyciel wprowadza pojęcie: motyw przewodni pojawiający się wielokrotnie w tym samym utworze. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie w parach starają się ułożyć definicję motywu z rozsypanki wyrazów zapisanych na tablicy. Motyw: sytuacja, zdarzenie, przeżycie, dźwięk, osoba itd., element świata przestawionego, podstawowa jednostka, buduje dzieło 2. Uczniowie skorygowane definicje zapisują w zeszycie.

3. Uczniowie łączą definicję motywu przewodniego i motywu wędrownego z odpowiednim terminem. motyw wędrowny pojawia się wielokrotnie w tym samym utworze. motyw przewodni to motyw realizowany w różnych dziełach sztuki. 4. Uczniowie złożone pojęcia i definicje wpisują do zeszytu. 5. Uczniowie otrzymują tytuły utworów z krótkim opisem motywu. Ich zadaniem jest połączyć motyw i tytuł utworu, wypełniając odpowiednio tabelę (załącznik1). 5. Bibliografia 1. Górniak E., To nie ja, [z:] Dotyk, EMI Music Poland, 1994. 2. Milton J., Raj utracony, przełożył M. Słomczyński, wyd. 2, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1986. 3. Twardowski J., Spotkania, Parnas, Inowrocław 2000. 4. http://www.kopalnia.tekstow.infi.pl/edyta_gorniak/to_nie_ja.php 5. http://www.mleczko.pl/mleczkoland.jsp?menu=3&actual=11 6. Załączniki a) Załącznik 1 Nazwij motywy i pogrupuj odpowiednio utwory. Motyw miłości i śmierci Motyw... Motyw... Motyw... W. Szekspir Romeo i Julia Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Tłem wydarzeń politycznych i miłosnych podbojów jest dworek szlachecki w Soplicowie. Miejsce kultu narodowych pamiątek i dobrych tradycji. Bolesław Prus Lalka Główny bohater, Stanisław Wokulski, zdobywa fortunę, handlując bronią. Majątkiem posłuży się, by zdobyć pozycję społeczną i uznanie w oczach kobiety, którą kocha. J. Słowacki Balladyna Dramat o dwóch siostrach konkurujących o jednego mężczyznę Kirkora. Jako postać drugoplanowa

pojawia się matka dziewcząt. Kobieta dobra, czuła, kochająca i troskliwa. Pragnąca dla swych dzieci szczęścia. Joseph Bedier Dzieje Tristana i Izoldy Historia miłości silnej i ponadczasowej. Po śmierci kochanków symboliczny krzak rosnący na ich grobach łączy ich na wieki. Molier Skąpiec Komedia opowiadająca o skąpstwie głównego bohatera. Charakterystyka jego sylwetki następuje przede wszystkim przez pokazanie sposobu zarządzania domem Biblia, Nowy Testament Maryja jako matka radosna podczas zwiastowania oraz matka cierpiąca podczas ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. Wiliam Szekspir Romeo i Julia Nieszczęśliwi kochankowie skutkiem fatalnej pomyłki popełniają samobójstwo. Bolesław Prus Kamizelka Nowela opowiada o życiu w domu ubogim, ale pełnym miłości i szacunku. J. Parandowski Mitologia Zgodnie z mitologią grecką zmarły nie mógł zaznać spokoju, dopóki nie zapłacił Charonowi jednego obola za przewiezienie do krainy umarłych. Juliusz Słowacki Do matki Wiersz autobiograficzny, w którym poeta tłumaczy, dlaczego nie wraca do kraju i prosi matkę o wybaczenie. Wyeksponowana zostaje ogromna więź łącząca syna i matkę. Adam Mickiewicz Romantyczność Bohaterka ballady, Karusia, nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanego. Stale odczuwa jego obecność. b) Zadanie domowe Wypiszę utwory, w których pojawia się motyw wsi. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Przykładowe rozwiązane zadania tabela motywów motyw miłości i śmierci motyw domu motyw pieniędzy motyw matki A. Mickiewicz Romantyczność A. Mickiewicz Pan Tadeusz B. Prus Lalka J. Słowacki Balladyna

J. Bedier Dzieje Tristana i Izoldy W. Szekspir Romeo i Julia Molier Skąpiec B. Prus Kamizelka Molier Skąpiec J. Parandowski Mitologia Biblia, Nowy Testament J. Słowacki Do matki