INSPEKTOR MCCAR. Wymagane materiały: Ołówki Zbiorczy arkusz danych (załącznik 2) Pinezki



Podobne dokumenty
PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

ENERGIA CZUWANIA W MOIM DOMU

WPUSZCZANIE PIENIĘDZY W KANAŁ

STRAśNIK ŚWIATŁA. Wymagane materiały: Stoper lub zegarek Tabela zapisów

MAŁE KROPLE DUśA STRATA

MAŁE KROPLE DUśA STRATA

Cel(e): Poprzez samodzielne wykonanie prostego bojlera na trawę, uczniowie zobaczą potencjał energii odnawialnej.

JAK WYWIETRZYĆ SZKOŁĘ

Potrzebne materiały: Arkusze papieru do sprawdzanie przeciągów, kartki papieru do notowania

Cel(e): Poprzez samodzielne wykonanie prostego bojlera słonecznego, uczniowie zobaczą potencjał energii odnawialnej.

PIEKARNIK SŁONECZNY. Potrzebne materiały: Kartonowe pudełko (np. po pizzy) Rolka folii aluminiowej i folii plastikowej Czarny papier Taśma NoŜyczki

ERGIA SIĘ LICZY. Strona 1 z 6

ŚLAD W DRODZE Z DOMU DO SZKOŁY

Europejskie Słoneczne Dni, Maj 2011

Europejskie Słoneczne Dni, Maj Grupa Temat Przedmiot Wiek Gorąca i zimna Źródła odnawialne Fizyka Biologia

DOM ENERGII. Strona 1 z 8

Regulamin Gminnego Konkursu

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

Zasady rekrutacji na rok szkolny 2016/2017

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

PLAN LEKCJI I SEMESTR 2015/2016

CZĘŚĆ 1. CZĘŚĆ kwietnia czerwca listopada

9001:2008 PROCEDURA OPERACYJNA. ISO 9001:2008 Procedura przeprowadzania zajęć pozalekcyjnych

A Program wychowawczy dla TECHNIKUM SYSTEMÓW I URZĄDZEŃ ENERGETYKI ODNAWIALNEJ na rok

Prawo budowlane cz.3. ocena energetyczna budynków

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Konspekt lekcji matematyki

Statut Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Chmielniku

Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy biorczości. ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Polski rynek pojazdów używanych

Temat zajęć Bądź oszczędny uratuj pingwina

Ułamki? To proste

Zmiana zachowań parkingowych po wprowadzeniu płatnego parkowania w Śródmieściu Warszawy

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. Plan nauczania dla klas I-III od roku szkolnego 2014/2015

Ocenianie kształtujące

TRANSPORT. Środy z Böllem Warszawa, 27 maja 2015 r.

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

PROGRAM WYCHOWAWCZY GIMNAZJUM W CZARNYM DUNAJCU

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Dziennik Elektroniczny (e-dziennik)

Data zajęć Klasa 1b Klasa 2b Klasa 3b Klasa 3c

R E K R U T A C J A. r o k s z k o l n y /

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA Z OBSŁUGĄ KAS FISKALNYCH I FAKTUROWANIEM

Gorzów Wielkopolski, dnia 3 grudnia 2015 r. Poz UCHWAŁA NR XIII/85/2015 RADY MIEJSKIEJ W NOWYM MIASTECZKU. z dnia 25 listopada 2015 r.

przewozu obejmuje około 26 km dziennie. - Dowóz uczniów do Gimnazjum w Brodłach : z miejscowości

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

RAMOWY PLAN NAUCZANIA OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY BALETOWEJ. Poz. OBOWIĄZKOWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim cyklu nauczania

Podróż przyjemna dla mnie i środowiska

ZWOLNIENIE UCZNIA Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 25 września 2008 r.

Prezydent Miasta Gniezna. w roku szkolnym 2016/2017 Wyprawka szkolna

Źródła danych: Wyniki pomiarów. Dane technologiczne

Analiza wyników egzaminu maturalnego w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Por. Stefana Jasieńskiego w. Oświęcimiu.

OZON. Określenie sposobu sporządzania sprawozdań z realizacji działań naprawczych w danym roku dla ozonu

3. Koordynatorem projektów edukacyjnych jest wicedyrektor szkoły, którego zadaniem jest:

Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Jana Kasprowicza Zakopane, ul. Harenda 21 tel/fax

Scenariusz zajęć dla uczniów klas maturalnych, przeznaczony na godzinę wychowawczą.

r o k s z k o l n y /

REGULAMIN WYCIECZEK I IMPREZ TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZYCH W SAMORZĄDOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W IŁAWIE

Podsumowanie osiągnięć uczniów szkół podstawowych po sprawdzianie kończącym klasę VI na podstawie wyników OKE w Łomży.

Inteligentna Energia Europa Doświadczenia polskich podmiotów w programie IEE

MATURA PRÓBNA Z OPERONEM

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁC

Informacja o wynikach egzaminu gimnazjalnego. przeprowadzonego w dniach kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie

Regulamin Wycieczek Szkolnych organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Pszennie

Ostateczne wyniki egzaminu maturalnego w poszczególnych typach szkół z uwzględnieniem egzaminu ustnego i pisemnego

Semestr I Klasa 1 Semestr III klasa 2 Semestr V klasa 3 Semestr III klasa 2 U 22.IX. SOBOTA wos geografia j. polski

Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Dębski. ORiN/MW/MW

I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Kwilcz, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23, Kwilcz, woj. wielkopolskie, tel , faks

termin godzina nr przedmiot prowadzący Sala

Zasady przyjmowania uczniów do klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. W. Pola w Czersku w roku szkolnym 2014/2015. I. Zgłoszenia kandydatów

METODOLOGIA 50/50 - ROLA SZKOŁY, ZADANIA NAUCZYCIELI

6 W średniowiecznym mieście

Tabela nr 1 Propozycje grup fakultetów w roku szkolnym Fakultet y dwuprzedmiotowy 13 godzin. 2 godziny tygodniowo Biologia chemia

Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA

Scenariusz zajęć nr 6

Konwersatorium Inteligentna Energetyka

1. Język polski 2. Matematyka 3. Fizyka 4. Język obcy obowiązkowy (jeśli na świadectwie są dwa obowiązkowe, pod uwagę brana jest ocena wyższa

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPRAWIE WYBORU I SPOSOBU REALIZACJI PRZEDMIOTÓW ROZSZERZONYCH PRZEZ UCZNIÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM.

ZARZĄDZENIE NR 7/2015R. KIEROWNIKA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W POSTOMINIE

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

METODOLOGIA 50/50 - OSZCZĘDZANIE ENERGII W SZKOLE KROK PO KROKU

TYTUŁ PROJEKTU Ciepło i bezpiecznie

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)


RAMOWY PLAN NAUCZANIA LICEUM PLASTYCZNEGO

Temat zajęć Alternatywne sposoby otrzymywania energii cieplnej

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH EDYCJA 2008 FINAŁ POWIATOWY ( test jednokrotnego wyboru)

ZARZĄDZENIE NR 8/2014R. KIEROWNIKA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W POSTOMINIE

UCHWAŁA NR XXI/156/15 RADY MIEJSKIEJ W KOŻUCHOWIE. z dnia 26 listopada 2015 r.

W otwartej Europie wszystkie języki są ważne

3) Jak określić sposób wypłacania diet u danego pracodawcy?

Transkrypt:

INSPEKTOR MCCAR Cel(e): Uświadomienie dzieciom roli samochodów we współczesnym społeczeństwie. Porównanie roli samochodu i innych środków transportu. Pokazanie, dlaczego ludzie wybierają poszczególne środki transportu. Podczas wykonywania zadania uczniowie uczą się takŝe o bezpieczeństwie na drodze. Ogólny opis zadania: Uczniowie liczą przejeŝdŝające ulica pojazdy, aby określić liczbę róŝnych ich typów. Zadanie jest wykonywane w pobliŝu drogi, zatem naleŝy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Do wykonania zadania naleŝy wybrać dogodną porę, np. godziny szczytu. Do wykonania są dwa zadania. MoŜna je zrealizować w dwóch grupach jednocześnie, jeśli kaŝda ma opiekuna /ów. Wyniki obu grup będą przedmiotem dyskusji w klasie (patrz: dodatkowe informacje dla nauczycieli zał. 1). Wymagane materiały: Ołówki Zbiorczy arkusz danych (załącznik 2) Pinezki Wymagane umiejętności: Liczenie do 100, wyobraźnia, umiejętność słuchania instrukcji od dorosłych, umiejętność pracy w zespole, umiejętność rozróŝniania pojazdów. Bezpieczeństwo: Przebywanie uczniów w pobliŝe ruchliwej ulicy wymaga od opiekunów więcej uwagi niŝ przeciętna wycieczka. Konieczne jest przekazanie /przypomnienie/ ogólnych informacji o zasadach ruchu drogowego.

Dopasowanie zadanie do programu nauczania: Geografia, matematyka, WOS Poszczególne kroki zadania: 1. Objaśnij zadanie uczniom. JeŜeli jest to konieczne, postaraj się o zgodę rodziców. Do wypełnienia tabeli uczniowie muszą znać właściwe słownictwo określające typy pojazdów. 2. Uczniowie liczą pojazdów (do 10 pojazdów) i dzielą je na kategorie: samochód, autobus, rower, motocykl, furgonetka itd. Do tego celu uŝywamy arkusza zbiorczego (załącznik 2). JeŜeli nauczyciel uzna to za uŝyteczne mogą dane zapisywać od razu w procentach. 3. Po powrocie do klasy zapytać uczniów o najbardziej popularny środek transportu. Dlaczego? 4. Dyskusja (patrz: punkty dyskusji) Wymagany czas: Wstęp i przygotowanie 10 minut lekcji 2 lekcje Sugestie innych zadań: PodróŜowanie w przeszłości i dzisiaj Odmiany zadania: Policzyć ludzi w samochodach. Do tego celu uŝywamy drugiego arkusza załącznik 3) Porównać liczbę osób z liczbą samochodów (w tym zadaniu uczniowie liczą do 100 samochodów). Ile osób przypada na jeden samochód? Dyskusja Punkty do dyskusji: W zaleŝności od odmiany zadania wybieramy tematy do dyskusji: Dlaczego ludzi tak kochają swoje samochody? Do jakiego rodzaju podróŝy ludzie wykorzystują samochody? (odległość, czynność) Jak to wygląda u uczniów, w ich rodzinach? Czy takie zachowanie jest racjonalne z punktu widzenia właścicieli samochodów? Czy jest racjonalne z punktu widzenia społeczeństwa? Czy istnieją alternatywne dla samochodu środki transportu? Czy są one tańsze? Czy powodują mniejsze zanieczyszczenie środowiska? Jakie są korzyści ze wspólnego uŝytkowania samochodu? Czy korzyści są takie same w kaŝdych warunkach? Czy transport zawsze wyglądał jak dziś? (przegląd historyczny) Strona 2 z 5

Dostępne pomoce: Załącznik 1 Dodatkowe informacje dotyczące mobilności i emisji CO 2 Załącznik 2 Arkusz zbiorczy danych I Liczenie pojazdów Załącznik 3 Arkusz zbiorczy danych II Liczenie osób Strona 3 z 5

Inspektor McCar Załącznik 1 i 2 Załącznik 1 Dodatkowe informacje dotyczące mobilności i emisji CO 2 Europejska Agencja Energetyki: http://ecoagents.en.eea.europa.eu/ - informacja o ochronie środowiska poprzez grę EkoAgent gra dostępna we wszystkich językach UE. Załącznik 2 I Arkusz zbiorczy danych liczenie pojazdów Piesi Liczba: Rowery Autobusy Tramwaj/kolej dojazdowa Samochody CięŜarówki Motorowery Motocykle Inne Strona 4 z 5

Inspektor McCar Załącznik 3 Załącznik 3 II Arkusz zbiorczy danych liczenie osób w samochodach Tylko jedna osoba Liczba osób w samochodzie Dwie osoby Trzy osoby Cztery osoby Więcej niŝ cztery osoby Słowa kluczowe (Search words): Grupa AL Temat Przedmiot Wiek Transport Ogrzewanie i chłodzenie Gorąca i zimna woda Oświetlenie Urządzenia elektryczne Rozwój zrównowaŝony Źródła odnawialne Oszczędzanie energii Rozsądny transport (CO 2 ) Matematyka Fizyka WOS Historia 6-8 lat 9-10 lat 11-12 lat 13-15 lat Strona 5 z 5