Temat: Ssaki kręgowce żywiące mlekiem młode

Podobne dokumenty
Temat: Oko w oko z żywiolem

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć terenowych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Człowiek i bioróżnorodność

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO biologiczno-chemicznego w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Moja wakacyjna przygoda

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć nr 8

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Restytucja gatunku na przykładzie żubra zajęcia w ogrodzie zoologicznym

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Podchody o bioróżnorodności

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Zostań młodym ekologiem

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 5

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Część 1 1. Co to jest lama? Prezentacja kilku zdjęć z przyjaznymi wizerunkami lam.

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Kto puka do naszych drzwi?

Scenariusz zajęć nr 6

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć nr 5

Czasownik bez tajemnic

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO - METODYCZNA ,,MALI ODKRYWCY. Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza


Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Transkrypt:

Scenariusze lekcji Listopad 2012 Nauka na co dzień Rozumienie tekstu Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom i tytułom na kolejnych stronach. Spróbujcie odgadnąć, o czym będzie mowa w artykule. Nieustraszony odkrywca Mireya Mayor Kto może zostać naukowcem? Każdy! Poznajcie moją niezwykłą historię i przekonajcie się sami. Przebieg zajęć Faza wprowadzająca Nauczyciel dzieli uczniów na 4 5 grup i ustala zasady pracy: w każdej grupie wyznacza osobę, która wypełnia kartę pracy, oraz osobę, która zademonstruje wyniki pracy zespołu. Rozdaje grupom karty pracy z poleceniem ich uzupełnienia (załącznik 1, załącznik 2, załącznik 3, załącznik 4). Nauczyciel udostępnia uczniom artykuł Nieustraszony odkrywca Mireya Mayor oraz prezentuje film Najmniejszy lemur świata. Faza realizacyjna Uczniowie przystępują do pracy. 4 NATIONAL GEOGRAPHIC Odkrywca Październik 2012 Temat: Ssaki kręgowce żywiące mlekiem młode 5 Zadanie 1 Jakie zwierzęta spotkała podczas swoich wypraw biolog Mireya Mayor? Na podstawie artykułu uzupełnijcie tabelę, wpisując we właściwe miejsca nazwy zwierząt (załącznik 1). Czas trwania zajęć 1 godzina lekcyjna Bezkręgowce Płazy Gady Ssaki Formy pracy Praca w grupach Pogadanka Środki dydaktyczne National Geographic Odkrywca Film Najmniejszy lemur świata Karty pracy Atlas zwierząt 1

Scenariusze lekcji Listopad 2012 Zadanie 2 Wyobraźcie sobie, że jesteście pracownikami ogrodu zoologicznego. Właśnie pod waszą opiekę trafiły dwa nowe gatunki lemurek myszaty i goryl nizinny. Waszym zadaniem jest uzupełnienie informacji na tabliczkach wiszących na klatkach zwierząt (załącznik 2). Goryl nizinny Gromada: Rząd: Wygląd: Pożywienie: Tryb życia: Lemurek myszaty Zadanie 3 Nauczyciel wkłada do pudełka karteczki z opisami cech charakterystycznych różnych gromad: jedna karteczka jedna cecha (załącznik 3). Dzieli tablicę na dwie części. Po jednej stronie pisze ssaki, a po drugiej ssaki naczelne. Wskazani uczniowie losują po jednej kartce. Ich zadaniem jest przyporządkowanie wylosowanych cech do właściwych grup i zapisanie ich na tablicy. Jeżeli uczniowie wylosują cechę, która nie pasuje do ssaków ani ssaków naczelnych, odkładają ją na bok. Faza podsumowująca Po 20 minutach uczniowie prezentują wyniki swojej pracy (zadanie 1 i zadanie 2). Dwie najlepsze grupy mogą zostać wyróżnione przez nauczyciela oceną. Praca domowa Zostań redaktorem tygodnika Oczami przyrodnika. Uzupełnij artykuły, których tytuły znajdziesz w przygotowanym szablonie. Zaprojektuj również okładkę oraz zadbaj o materiał ilustracyjny do każdego artykułu (załącznik 4). Gromada: Rząd: Wygląd: Pożywienie: Tryb życia: 2

Załącznik 1 Jakie zwierzęta spotkała podczas swoich wypraw biolog Mireya Mayor? Na podstawie artykułu uzupełnijcie tabelę, wpisując we właściwe miejsca nazwy zwierząt. Bezkręgowce Płazy Gady Ssaki Jakie zwierzęta spotkała podczas swoich wypraw biolog Mireya Mayor? Na podstawie artykułu uzupełnijcie tabelę, wpisując we właściwe miejsca nazwy zwierząt. Bezkręgowce Płazy Gady Ssaki

Załącznik 2 Wyobraźcie sobie, że jesteście pracownikami ogrodu zoologicznego. Właśnie pod waszą opiekę trafiły dwa nowe gatunki lemurek myszaty i goryl nizinny. Waszym zadaniem jest uzupełnienie informacji na tabliczkach wiszących na klatkach zwierząt. Goryl nizinny Gorilla gorilla gorilla Gromada: Rząd: Wygląd: Pożywienie: Tryb życia: Lemurek myszaty Microcebus murinus Gromada: Rząd: Wygląd: Pożywienie: Tryb życia:

Załącznik 3 Ich cykl życiowy jest nierozerwalnie związany z wodą. Ich skóra jest naga i wilgotna; bierze udział w wymianie gazowej. Są zwierzętami zmiennocieplnymi. Ich skóra jest sucha i pokryta rogowymi łuskami lub tarczkami. Ciało mają pokryte skórą, której charakterystycznymi wytworami są włosy. Młode odżywiają się mlekiem matki. Są zwierzętami rozdzielnopłciowymi i w większości żyworodnymi. Są zwierzętami rozdzielnopłciowymi i jajorodnymi. Mają kciuki przeciwstawne do pozostałych czterech palców. Kończyny rąk i nóg mają po 5 palców zakończonych paznokciami. Mają oczy osadzone z przodu głowy, co umożliwia widzenie stereoskopowe. Ich mózg jest bardzo duży w stosunku do masy ciała.

Załącznik 4 Oczami Przyrodnika tygodnik Co w trawie piszczy, czyli najświeższe wieści z łąki Autor Autor

Ptasie pamiętniki, czyli ptaki w mojej okolicy Fotogaleria

Konkurs!!! Ciekawostki z życia zwierząt

Scenariusze lekcji Listopad 2012 Temat: Każdy może zostać odkrywcą Nauka na co dzień Rozumienie tekstu Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom i tytułom na kolejnych stronach. Spróbujcie odgadnąć, o czym będzie mowa w artykule. Przebieg zajęć 4 Nieustraszony odkrywca Mireya Mayor NATIONAL GEOGRAPHIC Odkrywca Kto może zostać naukowcem? Każdy! Poznajcie moją niezwykłą historię i przekonajcie się sami. Październik 2012 5 Faza wprowadzająca Nauczyciel czyta uczniom fragment artykułu Nieustraszony odkrywca Same początki. Zachęca zespół do dyskusji, powołując się na doświadczenia i zainteresowania uczniów związane z przyrodą. Zadaje pytanie: Kim zostanie dziewczynka, o której opowiada ten tekst/ta historia? Zapisuje na tablicy odpowiedzi uczniów (przykładowo: nauczyciel, opiekun zwierząt, weterynarz). Ujawnia odpowiedź, czytając kolejny fragment artykułu. Dziś jestem naukowcem. Badam dziką przyrodę. Przedzieram się przez dżunglę i wspinam na wysokie skały. Pływam z rekinami i podróżuję po całym świecie. Nauczyciel dzieli uczniów na 4-, 5-osobowe zespoły. Każda grupa otrzymuje kartę pracy, a każdy uczeń artykuł Nieustraszony odkrywca. Cel ogólny Analiza tekstu popularnonaukowego Czas trwania zajęć 2 godziny lekcyjne Formy pracy Praca w grupach Praca indywidualna Metody Kierowanie samodzielną pracą uczniów Środki dydaktyczne Artykuł,,Nieustraszony odkrywca Mireya Mayor National Geographic Film,,Najmniejszy lemur świata Karty pracy Atlas Świat wokół nas Mapa fizyczna świata Faza realizacyjna Uczniowie pracują z tekstem i wykonują polecenia z kart pracy. Nauczyciel prosi o przeczytanie fragmentu tekstu i zwrócenie uwagi na wyróżnione słowa. Uczniowie z pomocą nauczyciela próbują wyjaśnić terminy: hipoteza, metoda, obserwacja, dowód, wniosek. Wykonują zadanie. Zadanie 1 Przeczytajcie fragment artykułu Nieustraszony odkrywca Wyprawa na bagna. Na jego podstawie uzupełnijcie raport z tej wyprawy (załącznik 1). 9

Scenariusze lekcji Listopad 2012 PYTANIE HIPOTEZA POTRZEBNE MATERIAŁY PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA OBSERWACJE WNIOSEK Po wykonaniu zadania nauczyciel zwraca uwagę uczniów na różnicę między terminami widzieć i obserwować. Zadanie 2 Mireya prowadziła swoje badania w różnych częściach świata, gdzie spotykała wiele rozmaitych zwierząt. Na podstawie jej historii uzupełnij informacje pod rysunkami zwierząt (załącznik 2). Obserwowany obiekt: goryle Miejsce obserwacji: Cel obserwacji: Zadanie 3 Obserwowany obiekt: lemury Miejsce obserwacji: Cel obserwacji: Obserwowany obiekt: żaby Miejsce obserwacji: Cel obserwacji: Czym musi się charakteryzować/odznaczać dobry przyrodnik? Zapiszcie jego cechy. Podkreślcie te, które posiada Mireya Mayor. Zadanie 4 Zapiszcie, w jaki sposób Mireya Mayor dokumentowała swoje badania. Przykładowe odpowiedzi uczniów: Sposoby dokumentowania pracy: notatka z obserwacji, zdjęcia, nagrania, naturalne okazy, wyniki badań waga, wzrost. Gdy uczniowie wykonają wszystkie zadania, nauczyciel prezentuje film,,najmniejszy lemur świata. Faza podsumowująca Nauczyciel prosi uczniów, by podzielili się spostrzeżeniami z wykonanych zadań oraz by dokonali samooceny, czy mają cechy przyrodnika, obserwatora i odkrywcy. Ocena wkładu pracy uczniów. Fragment artykułu, w którym Mireya Mayor zadaje pytanie: A co Wy chcielibyście badać?, jest punktem wyjścia do rozmowy z uczniami na temat ich marzeń dotyczących przyrody. Na świecie pracuje wielu różnych naukowców. A co wy chcielibyście badać? Zastanówcie się, co Was najbardziej interesuje. Mnie zawsze fascynowały zwierzęta. Po wielu latach pracy jestem pewna jednego: bycie odkrywcą to nie tylko moja praca, ja nim po prostu jestem. Praca domowa Do wyboru: Narysuj jedną z przygód biolog Mirei Mayor. Narysuj lub opisz swoje marzenie związane ze światem przyrody. Prace posłużą do wykonania wystawy. Na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie przygotują wystawę prac powstałych w czasie lekcji i w domu. 10

Załącznik 1 Badacz Mireya Mayor Raport z wyprawy do Afryki Obserwowany obiekt stado goryli nizinnych PYTANIE HIPOTEZA POTRZEBNE MATERIAŁY PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA OBSERWACJE WNIOSEK

Załącznik 2 Mireya Mayor prowadziła swoje badania w różnych częściach świata, gdzie spotykała wiele rozmaitych zwierząt. Na podstawie jej historii uzupełnij informacje pod rysunkami zwierząt. Obserwowany obiekt: goryle Miejsce obserwacji: Obserwowany obiekt: lemury Miejsce obserwacji: Obserwowany obiekt: żaby Miejsce obserwacji: Cel obserwacji: Cel obserwacji: Cel obserwacji:

Scenariusze lekcji Listopad 2012 Nauka na co dzień Rozumienie tekstu Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom i tytułom na kolejnych stronach. Spróbujcie odgadnąć, o czym będzie mowa w artykule. Zasady Konkurs składa się z dwóch etapów eliminacji i finału. Eliminacje 4 Nieustraszony odkrywca Mireya Mayor NATIONAL GEOGRAPHIC Odkrywca Kto może zostać naukowcem? Każdy! Poznajcie moją niezwykłą historię i przekonajcie się sami. Konkurs Dla uczniów piątych klas szkoły podstawowej Październik 2012 5 Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup, a w każdej z nich zostaje wyłoniony lider, który w imieniu grupy losuje pytania i udziela odpowiedzi. Każdy uczeń otrzymuje egzemplarz artykułu Nieustraszony odkrywca. Uczestnicy konkursu mają 10 15 minut na zapoznanie się z jego treścią, analizę i zapamiętanie najważniejszych faktów. Po tym czasie nauczyciel zbiera teksty artykułu i rozpoczyna eliminacje. Każda grupa kolejno losuje jedno pytanie z puli 30 dostępnych pytań (załącznik 1). Ma 15 sekund na odpowiedź. W tym czasie uczniowie ze swojej grupy mogą się ze sobą konsultować. Odpowiedzi zawsze udziela jedna osoba lider. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymuje 1 punkt, za niepoprawną traci 1 punkt. Przykład Grupa A na pięć wylosowanych pytań udzieliła 3 poprawne i dwie błędne odpowiedzi, zatem uzyskuje 1 punkt. Do finału dochodzą dwie grupy o najwyższej liczbie punktów. Cele konkursu: Popularyzowanie wiedzy przyrodniczej wśród uczniów klas piątych Zainteresowanie różnorodnością i bogactwem świata przyrody Zachęcanie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy Inspirowanie i rozwijanie zainteresowań uczniów Stwarzanie uczniom możliwości współzawodnictwa Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej Rozwijanie kreatywności Finał Zadaniem grup, które weszły do finału, jest przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint z cyklu Okiem przyrodnika o jednym z miejsc odwiedzonych przez Mireyę Mayor. Wybór miejsca odbywa się na zasadzie losowania (Afryka, Ameryka Południowa i Madagaskar). Prezentacja powinna składać się z 7 10 slajdów i zawierać zdjęcia oraz ciekawostki dotyczące zwierząt i roślin charakterystycznych dla danego miejsca. Na kolejnych zajęciach pozostali uczniowie w drodze głosowania wybierają prezentację, którą uważają za ciekawszą. Uczniowie otrzymują imienne dyplomy (załącznik 2). 13

Załącznik 2 1. Na jakim kontynencie Mireya Mayor badała życie goryli nizinnych? 2. Jak miał na imię samiec, którego zachowanie obserwowała Mireya Mayor wraz z grupą naukowców? 3. Na czym polegała metoda pracy Mirei Mayor podczas badania goryli nizinnych? 4. Co Mireya Mayor wywnioskowała, obserwując stado goryli nizinnych? 5. Jakie zwierzęta, które spotkała Mireya Mayor podczas wyprawy, wydawały dźwięki przypominające ćwierkanie ptaków? 6. Gdzie znajdowały się wysokie góry o płaskich szczytach, które Mireya Mayor musiała zdobyć? 7. Jak nazywa się jedyne miejsce na świecie, gdzie na wolności żyją lemury? 8. Jakie zwierzę udało się złapać Mirei Mayor podczas wyprawy na Madagaskar? 9. W pobliżu jakiego kontynentu leży wyspa Madagaskar? 10. Na jaką wysokość musiała wejść/wdrapać się Mireya Mayor, aby wspiąć się na górę, której zdobycie planowała?

11. Zwierzęta z ogonami w kształcie liścia spotkane przez Mireyę Mayor to 12. Jak nazywa się jeden z wielu gatunków lemurów, które badała Mireya Mayor? 13. Jaki kolor miały pióra ptaka, którego Mireya Mayor spotkała podczas wspinaczki na górę o płaskim szczycie? 14. Co robiły samice goryli, gdy Kingo w bagnie zajadał się roślinami? 15. Ile ważyło zwierzę, które odkryła Mireya Mayor na Madagaskarze? 16. Ile waży samiec goryla nizinnego? 17. Ile lat miała Mireya Mayor, gdy jej mama odkryła jej sekretne zoo? 18. Jakie zwierzę mieszkało w wannie w domu Mirei Mayor? 19. Jakie zwierzę znalazła Mireya Mayor w namiocie podczas obozowania u zbocza góry? 20. Na jakim kontynencie Mireya Mayor natrafiła na jasnożółtą żabę?

21. Jakiego koloru był skorpion, którego Mireya Mayor spotkała podczas wspinaczki na górę o płaskim szczycie? 22. Jakie zwierzę wpełzło Mirei Mayor na rękę, gdy zdobyła górę o płaskim szczycie? 23. Jak nazywa się samce goryli nizinnych? 24. Jakiego koloru były skały, które badała Mireya Mayor na szczycie góry? 25. Jaki owoc włożyła Mireya Mayor do klatki, aby schwytać zwierzątko, które chciała poznać? 26. Inaczej konkluzja. 27. Jaką hipotezę postawiła Mireya Mayor podczas obserwacji stada goryli? 28. Co spadło Mirei Mayor na głowę, gdy podążała za stadem goryli? 29. W jakim celu Mireya Mayor wspinała się na góry o płaskich szczytach? 30. Kim została mała dziewczynka Mireya Mayor?

Załącznik 2 - odpowiedzi 1. Na jakim kontynencie Mireya Mayor badała życie goryli nizinnych? W Afryce 2. Jak miał na imię samiec, którego zachowanie obserwowała Mireya Mayor wraz grupą naukowców? Kingo 3. Na czym polegała metoda pracy Mirei Mayor podczas badania goryli nizinnych? Na obserwacji 4. Co Mireya Mayor wywnioskowała, obserwując stado goryli nizinnych? Samice goryli również podejmują decyzje w stadzie. 5. Jakie zwierzęta, które spotkała Mireya Mayor podczas wyprawy, wydawały dźwięki przypominające ćwierkanie ptaków? Żaby 6. Gdzie znajdowały się wysokie góry o płaskich szczytach, które Mireya Mayor musiała zdobyć? W Ameryce Południowej 7. Jak nazywa się jedyne miejsce na świecie, gdzie na wolności żyją lemury? Madagsakar 8. Jakie zwierzę udało się złapać Mirei Mayor podczas wyprawy na Madagaskar? Lemura 9. W pobliżu jakiego kontynentu leży wyspa Madagaskar? Afryki 10. Na jaką wysokość musiała wejść/wdrapać się/ Mireya Mayor, aby wspiąć się na górę, której zdobycie planowała? 2,7 km 11. Zwierzęta z ogonami w kształcie liścia spotkane przez Mireyę Mayor to Jaszczurki 12. Jak nazywa się jeden z wielu gatunków lemurów, które badała Mireya Mayor? Indrysy 13. Jaki kolor miały pióra ptaka, którego Mireya Mayor spotkała podczas wspinaczki na górę o płaskim szczycie? Zielony 14. Co robiły samice goryli, gdy Kingo w bagnie zajadał się roślinami? Wygrzewały się na słońcu 15. Ile ważyło zwierzę, które odkryła Mireya Mayor na Madagaskarze? 56 gramów 16. Ile waży samiec goryla nizinnego? 180 kg 17. Ile lat miała Mireya Mayor, gdy jej mama odkryła jej sekretne zoo? 9 lat 18. Jakie zwierzę mieszkało w wannie w domu Mirei Mayor? Żółw 19. Jakie zwierzę znalazła Mireya Mayor w namiocie podczas obozowania u zbocza góry? Pająka 20. Na jakim kontynencie podczas wyprawy Mireya Mayor natrafiła na jasnożółtą żabę? W Ameryce Południowej 21. Jakiego koloru był skorpion, którego Mireya Mayor spotkała podczas wspinaczki na górę o płaskim szczycie? Czarnego 22. Jakie zwierzę wpełzło Mirei Mayor na rękę gdy zdobyła górę o płaskim szczycie? Ropucha 23. Jak nazywa się samce goryli nizinnych? Srebrzystogrzbiete 24. Jakiego koloru były skały, które badała Mireya Mayor na szczycie góry? Czarnego 25. Jaki owoc włożyła Mireya Mayor do klatki, aby schwytać zwierzątko, które chciała poznać? Banan 26. Inaczej konkluzja. Wniosek 27. Jaką hipotezę postawiła Mireya Mayor podczas obserwacji stada goryli? Samice goryli również podejmują decyzje. 28. Co spadło Mirei Mayor na głowę, gdy podążała za stadem goryli? Mrowisko 29. W jakim celu Mireya Mayor wspinała się na góry o wysokich szczytach? Przypuszczała, że są domem dla/siedliskiem nieodkrytych dotąd gatunków zwierząt. 30. Kim została mała dziewczynka Mireya Mayor? Naukowcem copyright Nowa Era 2012 Materiały do kopiowania

Dyplom Nieustraszonego odkrywcy Dla Za zdobycie 1. miejsca w konkursie szkolnym NIEUSTRASZONY ODKRYWCA NATIONAL GEOGRAPHIC

Dyplom Nieustraszonego odkrywcy Dla Za zdobycie 2. miejsca w konkursie szkolnym NIEUSTRASZONY ODKRYWCA NATIONAL GEOGRAPHIC