Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie



Podobne dokumenty
Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

PRZYRODA RODZAJE MAP

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych. Cele edukacyjne i wychowawcze wymagania. Wiadomości:

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Podstawowe pojęcia: Populacja. Populacja skończona zawiera skończoną liczbę jednostek statystycznych

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Scenariusz Zbiórka w kręgu. Rozmowa z dziećmi na temat przeprowadzonych zabaw.

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

Przedstawiamy raport z badań, jakie były przeprowadzane podczas spotkań w szkołach, w związku z realizacją projektu Szkoła na TAK.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Wymagania edukacyjne z przedmiotu zajęcia techniczne dla klasy 5 szkoły podstawowej

Opracowała Anna Kaszkowiak

Temat 2. Program komputerowy

WYPRAWKA SZKOLNA 2015

Zadania do planszy ZABAWY I GRY W LESIE. 1. Ułóż zdanie z rozsypanych słów i zapisz je w miejscu kropek. w nim w lesie

UCHWAŁA NR VI/43/15 RADY MIASTA HAJNÓWKA. z dnia 29 kwietnia 2015 r.

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz literatury

Problematyka zrównowa onego rozwoju, ze szczególnym uwzgl dnieniem zmian klimatu w projekcie nowej podstawie programowej kszta cenia ogólnego.

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

WYPRAWKA SZKOLNA 2013 KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY UCZNIOM

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

Człowiek najlepsza inwestycja

WYMAGANIA PROGRAMOWE KLASA III EDUKACJA POLONISTYCZNA

Evolution plus 1 KRYTERIA OCENIANIA

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w roku szkolnym 2014/2015

UCHWAŁA Nr XIX/170/2012 RADY MIEJSKIEJ w KOZIENICACH z dnia 29 marca 2012 r.

1. Od kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

UMOWA NR... NA ŚWIADCZENIE USŁUG SZKOLENIOWO - DORADCZYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Wielowsi. Opracowała: Mirosława Piaskowska

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Komentarz technik architektury krajobrazu czerwiec 2012

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. Wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna 2015

Białystok, dnia 4 października 2012 r. Poz UCHWAŁA NR XXVIII/170/12 RADY MIASTA GRAJEWO. z dnia 26 września 2012 r.

Ptasie pory roku - znaczenie zadrzewieo śródpolnych w zachowaniu populacji zagrożonych gatunków ptaków. Marcin Karetta

z dnia r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych

1. Materiały. Drewno Wytrzymałości charakterystyczne drewna iglastego w MPa (megapaskale) podaje poniższa tabela.

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. na obsługę bankową realizowaną na rzecz Gminy Solec nad Wisłą

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

DE-WZP JJ.3 Warszawa,

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Wyprawka szkolna 2015

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

I. Uprawnieni uczniowie oraz kryteria jakie należy spełnić, aby otrzymać pomoc finansową:

Kraków, dnia 19 kwietnia 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XVIII/249/16 RADY MIEJSKIEJ W NIEPOŁOMICACH. z dnia 30 marca 2016 roku

Ile zapłacimy za prąd elektryczny jak zaoszczędzić energię. elektryczną w domu.

Rządowy program pomocy uczniom w 2015 r. Wyprawka szkolna.


Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

REGULAMIN SAMORZĄDU SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANUSZA KORCZAKA W PRUDNIKU

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

UCHWAŁA NR XXX/263/2014 RADY GMINY PRZODKOWO. z dnia 31 marca 2014 r.

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

29. TRZY W LINII CZYLI O POSZUKIWANIU ZWIĄZKÓW

Szanowni Państwo Dyrektorzy Gimnazjów w województwie świętokrzyskim wszyscy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

DZIENNICZEK STAŻU. Nazwisko i imię ucznia... Klasa :... Specjalizacja... Rok szkolny... adres... nr telefonu.., .. Miejsce odbywania praktyki..

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości

Raport z przeprowadzenia ankiety dotyczącej oceny pracy dziekanatu POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA. WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ i INFORMATYKI

I. Dane wnioskodawcy: 1. Imię i nazwisko. 2. PESEL Adres zamieszkania Numer telefonu..

Jakość oferty edukacji kulturalnej w Warszawie Raport z badania

Zaproszenie do składania oferty cenowej

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

Zarządzenie Nr 68/2011 Wójta Gminy Celestynów z dnia 12 kwietnia 2011 roku

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Niechobrzu.

Wniosek o dofinansowanie. dla ucznia klasy (nazwa szkoły) I. Dane wnioskodawcy: 1. Imię i nazwisko. 3. Adres zamieszkania. 3.

Gdańsk, dnia 13 listopada 2014 r. Poz UCHWAŁA NR L/327/14 RADY POWIATU TCZEWSKIEGO. z dnia 28 października 2014 r. Tczewskiego.

Zarządzenie nr 41 / 2015 Wójta Gminy Niemce z dnia 23 marca 2015 r.

ODPOWIEDZIALNI: Wszyscy pracownicy szkoły.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w roku szkolnym 2014/2015

Warunki formalne dotyczące udziału w projekcie

Wyprawka szkolna 2015/2016

Transkrypt:

7 Hanna Będkowska Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie Miejsce zajęć Pracownia przyrodnicza oraz las. Pora roku Maj czerwiec. Czas trwania 30 minut (pracownia) 90 minut (las) Cel ogólny Zainteresowanie ucznia różnorodnością przyrody. Cele szczegółowe Uczeń: podaje przykłady organizmów należących do poszczególnych królestw; wskazuje warstwy lasu; doskonali umiejętność obserwacji. Forma pracy Grupowa i indywidualna. Metody Opowiadanie i opis. Kierowanie samodzielną pracą uczniów. Czynności nauczyciela poprzedzające lekcję 1. Wybór lasu o bogatej strukturze pionowej. 2. Na zajęciach poprzedzających lekcję nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie po jednym guziku. Prosi także o przyniesienie atlasów lub kluczy do oznaczania organizmów żyjących w lesie. Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze Dla całej klasy: przewodniki po lesie oraz atlasy roślin, zwierząt, grzybów i protistów. Dla każdego ucznia: sztywna podkładka do pisania, karty pracy (załącznik 2), ołówek, lupa. Przebieg zajęć Faza wprowadzająca W pracowni przyrodniczej. 1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli w kręgu. Inicjuje rozmowę o różnicach i podobieństwach między uczniami. Zadaje pomocnicze pytania. Czy wśród was jest dwoje uczniów takich samych? (Nie, każdy jest inny) Jakimi cechami się różnicie? (Wzrostem, kolorem włosów, odcieniem skóry, płcią ) Gdyby wziąć pod uwagę jedną cechę, można wyróżnić spośród was kilka grup. Jaką cechę proponujecie? (Uczniowie proponują podział według płci, koloru oczu, włosów, koloru ubrań ) 2. Nauczyciel wyjaśnia, że wszystko, co znajduje się wokół nas, można podzielić na grupy. Dodaje, że można przyjmować różne kryteria, podobnie jak w przypadku podziału uczniów. Nauczyciel prosi o położenie na biurku przyniesionych guzików. Prowadzi z uczniami rozmowę o różnorodności guzików. Zadaje pytania: Czym różnią się guziki? (Liczbą dziurek; kolorem; wielkością; materiałem, z jakiego je wykonano) Jak zatem można pogrupować guziki? (Guziki z dwiema i czterema dziurkami; guziki białe, czarne, inne; guziki małe, średnie, duże; guziki plastikowe, metalowe, drewniane) Na jakie grupy można podzielić guziki? Mają różną liczbę dziurek. Maja różne kolory. Mają odmienne kształty. Wykonano je z różnych materiałów metal, plastik, drewno. Uczeń tworzy grupy. Po wymienieniu każdego kryterium podziału uczniowie dzielą guziki na odpowiednie grupy. 3. Nauczyciel wyjaśnia, że podobnie uporządkowano i pogrupowano wszystkie znane organizmy. Pyta o powód takiego pogrupowania. (Aby sprawnie orientować się w różnorodności organizmów) Wyjaśnia, że systematyka zmienia się w miarę postępu badań biologicznych. Na przykład dawniej grzyby zaliczano do roślin, a obecnie tworzą odrębne królestwo. Mało tego, spośród wielu grup organizmów najbliższe sobie są grzyby i zwierzęta. Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę, zadając pytania. Na jakie grupy podzielono świat żywych organizmów? (Zwierzęta, rośliny, grzyby, protisty, bakterie). Jakie cechy zdecydowały, że organizmy podzielono na takie właśnie grupy? (budowa i sposób odżywiania się) 4. Uczniowie charakteryzują poszczególne królestwa, zwracając uwagę na budowę organizmów i sposób odżywiania się. Podają przykłady. 5. Nauczyciel zapowiada wyprawę do lasu, gdzie uczniowie będą obserwować otoczenie i szukać przedstawicieli poszczególnych królestw. Faza realizacyjna W lesie. 1. Tuż przed wejściem do lasu nauczyciel proponuje zabawę. a) Tworzy symboliczną bramę do lasu. Jeden koniec liny przywiązuje do pnia drzewa, drugi trzyma w ręku;

8 Scenariusz lekcji b) Uczniowie podchodzą kolejno do bramy, każdy podaje swój numer z dziennika. Nauczyciel zadaje pytania (załącznik 1.); c) Po usłyszeniu poprawnej odpowiedzi nauczyciel opuszcza linę i uczeń może wejść do lasu. d) W przypadku niepoprawnej odpowiedzi uczeń wraca na koniec kolejki. Dostaje powtórną szansę. 2. Po przejściu całej grupy przez bramę, nauczyciel przypomina zasady właściwego zachowania w lesie. Wyznacza obszar, po którym będzie się można poruszać. Ustala godzinę i miejsce zbiórki. 3. Nauczyciel wyjaśnia, że zadaniem uczniów będzie obserwacja lasu i żyjących w nim organizmów oraz wykonanie poleceń podanych w karcie pracy. Rozdaje uczniom sztywne podkładki, karty pracy ołówki i lupy. 4. Uczniowie czytają karty pracy. Nauczyciel wyjaśnia wątpliwości, tłumaczy zadania do wykonania. Podkreśla, że uczniowie mogą pracować indywidualnie lub w parach jednak karty pracy każdy powinien wypełnić samodzielnie. 5. Zanim uczniowie przystąpią do pracy, nauczyciel omawia piętra lasu. Zadaje pytania pomocnicze. Jakie formy roślin można wyróżnić w tym lesie? (Rośliny zielne i drzewiaste drzewa, krzewy, krzewinki) Które z nich są najwyższe? (Drzewa) Którą tworzą warstwę lasu? (Korony drzew) Która forma roślin jest średniej wysokości? (Krzewy) Którą warstwę lasu tworzą krzewy? (Podszyt) Czy w tej warstwie rosną rośliny zielne? (Nie) Jakie formy roślin występują w warstwie runa/ w runie? (Drzewa, krzewy, krzewinki i rośliny zielne) 6. Podczas samodzielnej pracy uczniów nauczyciel pełni rolę mentora. Zachęca do korzystania z atlasów i kluczy. Faza podsumowująca 1. Omówienie wypełnionych kart pracy. a) Nauczyciel wyjaśnia, że im więcej jest pięter roślinności w lesie, tym więcej żyje w nim przedstawicieli różnych królestw. Każde piętro lasu charakteryzuje się innymi warunkami ilością światła słonecznego, wilgotnością, temperaturą powietrza i siłą wiatru). Im więcej warstw, tym więcej kryjówek i miejsc do gniazdowania. Na przykład na brzozie brodawkowatej żyje ponad 800 gatunków organizmów. Stwierdzono, że na tym gatunku brzozy występuje 173 gatunków grzybów, 574 gatunków owadów, 8 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków. Największa różnorodność organizmów występuje w lesie o bogatej strukturze. Obfitość roślin i warstwowość lasu sprzyjają bowiem występowaniu zwierząt, grzybów, protistów i bakterii. b) Uczniowie prezentują wybranych przedstawicieli królestwa roślin. c) Uczniowie prezentują wybranych przedstawicieli królestwa zwierząt. Są to najczęściej bezkręgowce. Nauczyciel wyjaśnia, że duże ssaki można zaobserwować rzadko i najczęściej przypadkowo. Kryją się one w leśnych zakamarkach, a wiele z nich uaktywnia się o zmierzchu lub nocą. d) Uczniowie prezentują wybranych przedstawicieli królestwa grzybów. Nauczyciel zwraca uwagę na zaliczane do królestwa grzybów porosty. Wyjaśnia, że powstają w wyniku współżycia glonów z grzybami. e) Uczniowie prezentują wybranych przedstawicieli królestwa protistów glony, lęgniowce i śluzowce. Organizmy należące do protistów łatwo zaobserwować w lesie, ponieważ preferują miejsca wilgotne, występują na korze drzew lub martwej materii organicznej, na przykład na murszejących gałęziach, pniach i pniakach. 4. Uczeń wyjaśnia, dlaczego żadnemu z nich nie udało się zaobserwować bakterii. BHP Podczas lekcji poza szkołą należy zachować szczególną ostrożność. Nauczyciel prosi, żeby nikt nie oddalał się od grupy. Ostrzega uczniów, aby nie zrywali grzybów i roślin ani nie dotykali zwierząt. Informuje, że niedopuszczalne jest wspinanie się na drzewa.

9 Leśna brama Załącznik 1 1 Do którego królestwa należy człowiek? 2 Wymień co najmniej jednego przedstawiciela królestwa roślin. 3 Do którego królestwa należy muchomor? 4 Na jakie królestwa dzielimy organizmy? 5 Do którego królestwa zaliczane są protisty roślinopodobne? 6 Wymień co najmniej jednego przedstawiciela królestwa zwierząt. 7 Do którego królestwa należą drzewa? 8 Wymień co najmniej jednego przedstawiciela królestwa grzybów. 9 Do którego królestwa należą bakterie? 10 Wymień przedstawiciela królestwa protisty. 11 Do którego królestwa należą ptaki? 12 Do którego królestwa należą paprocie? 13 Do którego królestwa należy huba? 14 Ile jest wszystkich królestw? 15 Do którego królestwa należą protisty grzybopodobne? 16 Do którego królestwa należysz? 17 Do którego królestwa należą krzewy? 18 Wymień jadalnego przedstawiciela królestwa grzybów. 19 Czy protisty zaliczane są do bakterii? 20 Czy bakterie są samożywne? 21 Czy rośliny są samożywne, czy cudzożywne? 22 Czy zwierzęta są samożywne, czy cudzożywne? 23 Czy grzyby są samożywne, czy cudzożywne? 24 Czy protisty roślinopodobne są samożywne, czy cudzożywne. 25 Czy protisty zwierzęcopodobne są samożywne, czy cudzożywne. 26 Czy protisty grzybopodobne są samożywne, czy cudzożywne. 27 Przedstawiciele którego królestwa są najmniejsi? 28 Do którego królestwa zaliczana jest dżdżownica? 29 Do którego królestwa zaliczana jest pleśń? 30 Do którego królestwa zaliczany jest mech?

10 Scenariusz lekcji Załącznik 2 Karta pracy Imię i nazwisko. Klasa Data 1 Przyjrzyj się liściom drzew i ustal, w jakim jesteś lesie (podkreśl właściwy typ lasu poniżej). 2 las liściasty las mieszany las iglasty Naszkicuj warstwy lasu. Szkic lasu Korony drzew Podszyt Runo Ściółka Gleba

11 3 Odszukaj wymienionych w tabeli przedstawicieli królestw. Zapisz ich nazwy naukowe. Jeśli nie znasz nazwy zaobserwowanego organizmu, wykonaj jego rysunek. Królestwo Przedstawiciele Rośliny Zwierzęta Grzyby Protisty