Scenariusz: Dwóch chłopców i jedna dziewczynka, którzy przyglądają się wiośnie. Charakterystyka bohaterów Tajemniczego ogrodu F. H.

Podobne dokumenty
Rozdział 1. Nikt się nie ostał

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Mowa nienawiści. Mowa nienawiści to wszelkie

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

1. Każdy ma swojego dusiołka

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Część 4. Wyrażanie uczuć.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

Oskar i pani Róża Karta pracy

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

AUTYZM DIAGNOZUJE SIĘ JUŻ U 1 NA 100 DZIECI.

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

7 KROKÓW DO POWIEŚCI. LEKCJA 1

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 1 ZAPOZNANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ CO ROZUMIEMY PRZEZ INTEGRACJĘ?

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Hektor i tajemnice zycia

Kielce, Drogi Mikołaju!

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Pielgrzymka, Kochana Mamo!

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Chłopcy i dziewczynki

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

WSTĘP. Ja i Ojciec jedno jesteśmy (J 10, 30).

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Jaki utwór nazywamy bajką?

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas.

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Program Coachingu dla młodych osób

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Konferencja "Nowa jakość w kształceniu zawodowym i ustawicznym" Warszawa, r

Scenariusz: Róża(ne życie) Małego Księcia czy płcie mają względem siebie zobowiązania? Na podstawie Mały książę A. de Saint-Exupéry ego

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Stres, a co to w ogóle jest?

Konspekt zajęć przedszkolnych zawierający elementy Genderowe

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH?

Autyzm i Zespół Aspergera (ZA) - na podstawie doświadczeń brytyjskich. York, lipiec mgr Joanna Szamota

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

JAK ZACHĘCIĆ UCZNIÓW DO CZYTANIA LEKTUR I ATRAKCYJNIE JE OMAWIAĆ?

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat

1. Roland rycerz średniowieczny

Różowy vs. niebieski. Stereotypy płci.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

NASTOLETNIA DEPRESJA PORADNIK

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli.

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS

NIE BLEDNIJ, KORALICZKU!

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Copyright: Instytut Miasta Test Talentów. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. ani nie pasuje pasuje pasuje

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ!

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Młodzi poeci czwórki w wierszach o mamie dla mamy

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Biblia dla Dzieci przedstawia. Bóg sprawdza miłość Abrahama

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Bóg troszczy się o każde swoje dziecko

Scenariusz lekcji 2 1/4

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

Scenariusz: Dwóch chłopców i jedna dziewczynka, którzy przyglądają się wiośnie. Charakterystyka bohaterów Tajemniczego ogrodu F. H. Burnett Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: uczniowie są po samodzielnej lekturze powieści F. H. Burnett Tajemniczy ogród i potrafią ją streścić uczniowie są po lekcji wprowadzającej do omawiania lektury, znają elementy świata przedstawionego: miejsce, czas, fabułę i bohaterów uczniowie potrafią przedstawić chronologicznie losy głównych bohaterów ukazane w powieści Cele lekcji: uczniowie umieją scharakteryzować głównych bohaterów: Mary, Colina i Dicka uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między bohaterami uczniowie wskazują cechy bohaterów odbiegające od stereotypowych wyobrażeń o płci (zauważają nietypowość każdego z bohaterów) Metody nauczania: heureza burza mózgów praca w grupach Kluczowe pytania dla uczniów: czy chłopięcość/dziewczęcość musi przejawiać się zawsze w tych samych cechach? czy bohaterowie powieści mieszczą się w ramach swoich płci? Przebieg lekcji: N sprawdza listę, omawia cele lekcji i dyktuje temat. N w formie kilkuzdaniowej pogadanki wprowadza kwestię stereotypowych ujęć kobiecości i męskości, prosi uczniów o podanie cech jakie kojarzą im się z dziewczynkami/ kobietami oraz chłopca/mężczyznami: Stereotypy możemy rozumieć jako nasze nawyki myślowe. Przyzwyczailiśmy się myśleć o pewnych grupach ludzi w pewien sposób i przypisywać im cechy, których być może oni wcale nie posiadają. Stereotypowo możemy patrzeć na różne narodowości, na dorosłych i na dzieci, na wykonawców różnych zawodów, ale też na płeć. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że kobiety i mężczyźni, dziewczynki i chłopcy posiadają pewien zestaw cech. Zastanówmy się teraz wspólnie z jakimi cechami kojarzy nam się każda z płci. U metodą burzy mózgów podają cechy obu płci bazując na własnych obserwacjach,

Oczekiwane cechy: Kobiety Delikatność, wrażliwość, opiekuńczość, uprzejmość, emocjonalność, empatia, gadatliwość, słabość, skromność, niezaradność, uległość, posłuszeństwo Mężczyźni Odwaga, samodzielność, opanowanie, zaradność, sprawność fizyczna, siła, nieczułość, waleczność, skłonność do rywalizacji, ambicja, agresja, nieposłuszeństwo N zapisuje wszystkie propozycje na tablicy, pomaga sformułować propozycje w postaci nazw cech N podsumowuje ustalenia klasy: wymienia cechy, które wg klasy są typowe dla dziewczynki i chłopca (ten blok powinien zająć koło 10 minut) N tłumaczy zadanie do wykonania w grupach N dzieli klasę na trzy grupy/ trzy rzędy, rozdaje kartki z cytatami dotyczącymi jednej z postaci. Każdy rząd opracowuje inną postać. U uczniowie analizują cytaty pod kątem wypisanych na tablicy cech męskich i kobiecych, mogą podkreślać różnymi kolorami fragmenty cytatów które pokrywają się z ustaloną listą cech oraz te, które różnią się. W efekcie cytaty powinny być podkreślone wieloma kolorami, co pozwoli unaocznić brak typowości w konstrukcji postaci męskich i kobiecych w powieści, a co za tym idzie nieprawdziwość stereotypów płciowych. U każdy rząd (kilku uczniów) prezentuje swoje spostrzeżenia, wymienia cechy jakie posiada dany bohater. Przykładowo: Mary kocha pracę w ogrodzie/kocha zwierzęta (cecha która stereotypowo przypisywana jest dziewczynkom z uwagi na instynk macierzyński), Mary jest nieposłuszna (cecha stereotypowo przypisywana i wybaczana chłopcom) Colin jest wrażliwy i delikatny (cechy kobiece), Colin jest ambitny i uparty (chłopięce) (ten blok powinien zająć koło 20 minut) N podsumowuje ustalenia uczniów i dyktuje notatkę uwzględniającą fakt, że każdy z bohaterów jest nośnikiem cech kojarzonych z płcią przeciwną (Mary ma cechy chłopięce a Colin i Dick mają cechy dziewczęce, co żadnego z bohaterów nie czyni mniej dziewczęcym/ mniej chłopięcym, zarówno Mary jak i Colin mają podobne wady, przechodzą podobną przemianę). N zadaje pracę domową: Na podstawie dyskusji przeprowadzonej na lekcji oraz samodzielnej pracy z cytatami stwórz w zeszycie tabelkę zawierającą cechy każdego z bohaterów, w osobnej kolumnie wpisz wady, w osobnej zalety. Proponowane zadanie do wykonania podczas pracy klasowej: Napisz jakie są dalsze losy wybranego bohatera. Weź pod uwagę cechy wybranej postaci, jej ambicje, możliwości, plany, marzenia. Uwaga: Warto zastanowić się, czy nie byłoby korzystnie gdyby poprosić dzieci o opisanie postaci przeciwnej płci, po to, aby uważliwić ich na kwestie płci, rozbudzać empatię. Ewentualnie poprosić aby w wypracowaniu pojawiła się cała trójka bohaterów. Rozpoznanie wizji dzieci na temat

dalszych losów bohaterów mogłoby stać się dobrą podstawą do dyskusji o rolach płciowych. Materiały: kartki z cytatami skan strony książki "Traktat o rzeczach codziennych. Sex i Gender." zawierający spis cech stereotypowo przypisywanych płciom Proponowany scenariusz odwołuje się do następujących punktów podstawy programowej: II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela. 1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń: 1) nazywa swoje reakcje czytelnicze (np. wrażenia, emocje); 2) konfrontuje sytuację bohaterów z własnymi doświadczeniami; 3) wyraża swój stosunek do postaci. 2. Analiza. Uczeń: 10) charakteryzuje i ocenia bohaterów; 4. Wartości i wartościowanie. Uczeń odczytuje wartości pozytywne i ich przeciwieństwa wpisane w teksty kultury (np. przyjaźń wrogość, miłość nienawiść, prawda kłamstwo, wierność zdrada). Przykładowe cytaty: Mary Lennox 1. Mary nie była dzieckiem trwożliwym, robiła zawsze, co chciała, więc podeszła do furtki i nacisnęła klamkę. (...) Stanęła i zaczęła słuchać. Miły, przyjacielski świergot rozbudził w niej jakieś dziwne uczucia: nawet taka zgryźliwa dziewczynka, jaką była Mary, nie lubi samotności, a ów wielki, zamknięty dom, wielkie, bezludne wrzosowiska, wielkie, puste ogrody przejęły ją uczuciem całkowitego osamotnienia na tym wielkim świecie. (...) 2. Mnie nikt nie lubi i ja nikogo nie lubię - myślała - bo nie umiem tak paplać jak dzieci Crawfordów, które wiecznie gadały, śmiały się i hałasowały.(...) Mary podeszła bliżej do ptaszka, spojrzała na niego i twardo rzekła: - I ja jestem sama. Przedtem nie zdawała sobie sprawy, że to było główną przyczyną jej wiecznego skwaszenia i zgryźliwości. Uświadomiła to sobie dopiero teraz, patrząc na ptaszka i łowiąc jego spojrzenia. 3. Nie zwykła była prosić o pozwolenie, gdy chciała coś zrobić, nie miała pojęcia, co to jest zwierzchność, toteż na myśl jej nie przyszło prosić panią Medlock o pozwolenie chodzenia po domu, nawet gdyby się tu pojawiła.

4. Dokonywała się w niej w tej chwili jakaś dobra zmiana. Odkąd przybyła do Misselthwaite, był to czwarty dodatni fakt, jaki jej się pzrydarzył. Najpierw - zdawało jej się, że zrozumiała ptaszka i była zrozumiana przez niego: po wtóre - nauczyła się biegać i walczyć z wiatrem, co ją rozgrzało i poruszyło krew w żyłach; następnie - poczuła się pierwszy raz w życiu głodna: i wreszcie - poznała, co to znaczy kogoś serdecznie żałować. Mary robiła postępy. 5. Rozwinęła paczkę, ciekawa, co jej przysłał, i myśląc, co pocznie z lalką, jeśli znajdzie ją w przesyłce. Ale lalki nie było. Było natomiast kilka pięknych książek, takich, jakie miał Colin, a dwie z nich były poświęcone ogrodnictwu i pełne świetnych rycin. Poza tym pudło zawierało jeszcze kilka gier i prześliczną teczkę do listów ze ślicznym monogramem, złotą obsadkę i kałamarzyk. Wszystko było takie śliczne, że radość zaczęła łagodzić jej gniew i zły humor. Nie myślała, że wuj aż tak o niej pamięta, i jej małe, zatwardziałe serduszko uczuło wdzięczność. Przecież ja umiem pisać - pomyślała. - Pierwszą rzeczą, jaką tym piórem napiszę, będzie list do wuja z podziękowaniem za jego dobroć. Colin Craven 1. Chłopczyk miał ostrą, drobną twarzyczkę koloru kości słoniowej, a oczy jego zdawały się zbyt duże w tej twarzy. Gęste włosy w lokach opadały mu na czoło, co czyniło jego twarzyczkę jeszcze drobniejszą. Wyglądał na chorego, ale płakał ze złości, a nie z cierpienia. 2. Ojciec rzadko odwiedzał Colina, ale przysyłał mu mnóstwo ślicznych rzeczy do zabawy. Chłopca wszakże nic nie bawiło. Mógł mieć wszystko, czego dusza zapragnie, nie musiał też nigdy robić czegoś, co by było wbrew jego woli. - Każdy musi robić to, co mi się podoba - rzekł obojętnie - gdyż gniew bardzo mi szkodzi. 3. - Chciałbym bardzo być przyjacielem zwierząt - powiedział wreszcie. - Ale nie umiem. Nigdy z nikim nie byłem w przyjaźni. Nie znoszę ludzi. - A mnie znosisz? - spytała Mary. - Owszem, znoszę - odparł. - To bardzo zabawne, ale ciebie nawet bardzo lubię. 4. - Każdy musi starać się mi dogodzić. Już ci to raz powiedziałem - rzekł ostro. - Jeżeli nie umrę, to przecież to wszystko będzie kiedyś moje. Oni dobrze o tym wiedzą. Każę im, aby wszystko mi opowiedzieli. Mary nie zdawała sobie sprawy z tego, że sama była rozkapryszonym dzieckiem, lecz widziała aż nadto jasno, jakim sobkiem był ten dziwny, tajemniczy chłopiec. Jakby cały świat został stworzony tylko dla niego! 5. Dopóki Colin zamykał się w swoim pokoju i myślał tylko o swoich lękach i chorobie, nienawidząc tych, którzy ją widzieli, dopóki godzinami całymi rozmyślał o kalectwie i wczesnej śmierci, dopóty był histerycznym, ogłupiałym hipochondrykiem, który nie znał, co to promienie słoneczne i wiosna, który nie wiedział, że może być zdrów i że może chodzić, jeśli tylko spróbuje. Ale gdy nowe, dobre i piękne myśli i wrażenia poczęły brać górę nad dawnymi, zaczęło w niego

wstępować nowe życie, krew zdrowo krążyć w żyłach, a siła i tężyzna napływały weń potężną falą. Dick Sowerby 1. Nigdy jeszcze nie byłem zaziębiony, odkąd przyszedłem na świat. Nie wychowywali mnie na panicza. Biegałem po wrzosach jak królik, czy to deszcz, czy śnieg, czy słońce. Matka mówi, że się tyle świeżego powietrza nałykałem, że teraz to się już nigdy nie zaziębię, bo zahartowany jestem jak stal w ogniu. 2. - Ja wiem, kto by cię na pewno rozweselił - rzekła po namyśle Mary (...) - Dick by to potrafił. On mówi o życiu, o tym, co żyje. Nigdy nie mówi o śmierci lub chorobach. Patrzy zawsze w niebo, by się przyglądać ptakom, lub na ziemię, by zobaczyć, jak rosną kwiaty. Ma takie okrągłe, niebieskie oczy i tak serdecznie się śmieje. 3. Wstałem dziś jeszcze przed świtem. Nie mógłbym wyleżeć w łóżku. Toć świat jakby się dziś na nowo narodził. Wszędzie tyle ruchu, brzęczenia, pisku, szumu i zapachów, że aż człowieka z łóżka wyciąga. Wrzosowisko oszalało z radości, gdy słońce się pokazało; byłem wśród wrzosów i sam jak oszalały biegłem pohukując i śpiewając. I przyszedłem prosto tutaj. Nie mogłem wytrzymać. Ten ogród na nas czeka! 4. - Ten czułby się jak u siebie zarówno w Buckingham Palace, jak w kopalni węgla. I to nie przez zuchwalstwo i arogancję, lecz po prostu dlatego, że jest uroczym chłopcem. 5. Mary schyliła głowę i poczęła z zapałem całować kwiatki. Człowieka nie można by tak całować - rzekła podnosząc głowę. - Ale kwiaty to zupełnie co innego. Chłopiec był zdumiony, lecz uśmiechnął się. - O Boże! Nieraz tak całowałem matkę - mówił - gdy wracałem z wrzosowiska po całodziennej bieganinie, a ona stała w drzwiach, oblana słońcem, taka pogodna i dobra!