SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5 Temat: Przezorny jak Tygrys. Cele ogólne: uwrażliwianie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat, rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Cele szczegółowe: Uczeń: uzasadni konieczność bezpiecznego spędzania wakacji, współpracuje w zespole, omawia niebezpieczne sytuacje związane z wakacyjnym wypoczynkiem, układa zdania, rysuje i tworzy rysunek na zadany temat, wypowiada się na podany temat, pokazuje różne możliwości spędzania czasu wolnego, rozumie zagrożenia jakie niosą ze sobą nieprawidłowe zachowania i niewłaściwe zabawy podczas wypoczynku letniego. rozwija samodzielność i odpowiedzialność. Metody pracy: słowne oglądowe aktywizujące działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa. Środki dydaktyczne: karty pracy, czyste kartki, klej, kredki, ołówki, rozsypanki wyrazowe, nożyczki, gra Memory, latawce, rozsypanka sylabowa, zeszyt w trzy linie Wybrane treści programowe: I. 1.1, 1.2, 1.5, 2.1, 2.3, 3.1, 4.1, 4.2, 4.4, 4.5 III. 1.1, 1.3, IV. 1.2, 2.5, 2.11. 1
Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu zajęć karta pracy nr 1 W ramach wprowadzenia do zajęć rozmowa kierowana na temat wakacyjnych planów uczniów Nauczyciel dzieli klasę na pięć zespołów. Rozdaje puzzle (pocięte obraz- ki przedstawiające miejsca letniego wypoczynku morze, jezioro, góry, miasto, wieś). Uczniowie układają puzzle i przyklejają do kartki. Mówią, co przedstawiają ułożone obrazki. Nauczyciel informuje, że są to miejsca, które najczęściej odwiedzamy podczas letniego wypoczynku. Dowiemy się, jak bezpiecznie spędzać czas w tych miejscach. 2. Zagrożenia, które mogą nas spotkać w trakcie letniego wypoczynku. Uczniowie klas pierwszych rysują, a uczniowie klas drugich i trzecich zapisują w formie zdań zagrożenia, które mogą nas spotkać w trakcie letniego wypoczynku. Mogą to zrobić na odwrocie kart puzzli. Uczniowie opowiadają o rysunkach i odczytują zapisane zdania. 3. Zabawa Do czego może się przydać? Nauczyciel wyciąga z woreczka obrazki różnych przedmiotów, np. krem z filtrem, plaster, butelka z wodą, parasol, kask, ochraniacze na kolana, czapka, sprej na komary, książka, rękawki do pływania. Dzieci opowiadają do czego mogą być potrzebne podczas letniego wypoczynku (Załącznik nr 1). 4. Sposoby bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku nad morzem, jeziorem, w górach, mieście i na wsi praca w tych samych grupach karta pracy nr 2 i 3 Uczniowie porządkują wyrazy w kolejności alfabetycznej. Tworzą hasło z sylab umieszczonych pod wyrazami. HASŁO: Wakacyjne rady (karta pracy nr 2). Uczniowie klas pierwszych układają zdania z rozsypanek wyrazowych (karta pracy nr 3), a drugo- i trzecioklasiści układają zdania na temat sposobów bezpiecznego spędzania wakacji. Odczytują te zdania, zwracając uwagę na poprawność ortograficzną i gramatyczną, a następnie przyklejają do wcześniej rozdanych przez nauczyciela wakacyjnych latawców (załącznik nr 1). Uczniowie kolorują i ozdabiają latawce według własnego pomysłu, a następnie zawiesza- ją w klasie, w widocznym miejscu. 2
5. Spędzanie wakacji w domu Część wakacji spędzamy w domu. Nauczyciel upomina uczniów, aby nie siedzieli przez cały ten czas przed telewizorem, tabletem i komputerem. Powinni korzystać z pięknej pogody i aktywnie wypoczywać. Przypomina o bezpiecznej jeździe na rowerze, hulajnodze, rolkach. Konieczności zakładania kasku i ochraniaczy. Zwracaniu uwagi na znaki drogowe, pieszych. Jadąc na rowerze powinni korzystać ze ścieżek rowerowych. Jeżeli ich nie ma, należy jechać prawą stroną chodnika lub poboczem. 6. Spotkanie z nieznajomym karta pracy nr 4 Nauczyciel zwraca uwagę, że spotkanie z nieznajomym może być bardzo niebezpieczne, podobnie jak otwieranie drzwi do domu obym osobom. Rozdaje uczniom kartę z przestrogą, którą uczniowie samodzielnie przepisują do zeszytu. 7. Podsumowanie zajęć Nauczyciel rozdaje uczniom sylaby wpisane w prostokąty. Uczniowie układają z sylab wyrazy i tworzą hasło, które przyczepiają do tablicy ZAWSZE PAMIĘTAM O WŁASNYM BEZPIECZEŃSTWIE! Załącznik nr 2. 3
Karta pracy nr 1 puzzle 4
Karta pracy nr 2 hasło oraz wybrane słowa 5
Karta pracy nr 3 rozsypka wyrazowa 6
Karta pracy nr 4 spotkanie z nieznajomym Nie powinniśmy rozmawiać z nieznajomymi, udzielać informacji o sobie oraz brać od nich zabawek, ani słodyczy. Kiedy ktoś nas zaczepi, od razu zgłośmy to naszym rodzicom i nauczycielom. Nie powinniśmy także otwierać drzwi do domu nieznajomym. 7
Załącznik nr 1