SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat 2. Program komputerowy

Dziennikarze przyszłości

PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Innowacja pedagogiczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Multimedialna kartka świąteczna

LEKCJA 2 Program do zdalnego sterowania robotem

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Programowanie i techniki algorytmiczne

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Sposoby przedstawiania algorytmów

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Scenariusz zajęć. Moduł VIII. Projekt Multimedialna kartka świąteczna

Najmłodsi programują!

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Program komputerowy i przepisy prawa

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

2. Metody prezentacji informacji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Najmłodsi programują!

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Wiatr i kierunki świata tworzymy animację w Scratch

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z Informatyki. Kl. III (oddział gimnazjalny)

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Temat A1. Komputer i urządzenia peryferyjne

Komputer i urządzenia cyfrowe

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Programowanie w środowisku Baltie

Z matematyką i programowaniem za pan brat. Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Połajewie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Tworzenie prostych skryptów w PHP 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Scenariusz lekcji. potrafi podać formułę obliczającą wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schemat Hornera;

2. Tabele w bazach danych

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI PROWADZĄCY: KLASA: ILOŚĆ GODZIN: TEMAT: CEL GŁÓWNY ZAJĘĆ: CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ: METODY PRACY: 7 SP 45 minut Multimedialna kartka z wakacji. Ćwiczenie programowania w języku Scratch. Kształtowanie umiejętności prowadzenia debaty oraz ćwiczenie tworzenia programu w języku Scratch: opracowanie multimedialnej kartki z pozdrowieniami z wakacji. a) Uczeń potrafi zbudować skrypt z gotowych bloków. b) Uczeń rozumie i potrafi stosować odpowiednie instrukcje strukturalne. c) Uczeń rozumie pojęcie zmiennej globalnej i lokalnej oraz potrafi je wykorzystać w programie. d) Uczeń potrafi stosować pętlę powtórzeniową w skryptach. e) Uczeń potrafi wykorzystać sytuacje warunkowe. f) Uczeń potrafi skonstruować własne procedury z parametrami i bez parametrów. g) Uczeń potrafi posługiwać się mechanizmem komunikatów oraz programować reakcje na zdarzenia. h) Uczeń potrafi zaprojektować i zaimplementować multimedialną animacją w środowisku Scratch z wykorzystaniem wielu scen i animowanych duszków. i) Uczeń potrafi wskazać różnice między kartką tradycyjną a multimedialną. j) Uczeń potrafi przedstawić swoje stanowisko w sprawie multimedialnych i tradycyjnych kartek. k) Uczeń potrafi skutecznie argumentować. l) Uczeń potrafi prowadzić debatę w sposób merytoryczny i zgodny z zasadami. m) Uczeń wie jak bezpiecznie posługiwać się komputerem i jego oprogramowaniem. metoda aktywizująca: debata; metody podające: objaśnienie, pogadanka, dyskusja; metoda programowa z użyciem komputera; metoda praktyczna: ćwiczenia; metoda

FORMY PRACY: POMOCE DYDAKTYCZNE: eksponująca: pokaz multimedialny; praca na forum, praca indywidualna, praca w grupach; zestawy komputerowe z dostępem do Internetu lub zainstalowanym programem Scratch, przykładowa kartka multimedialna z wakacji przygotowana w języku SCRATCH, kartki dużego papieru, mazaki; 2

PRZEBIEG ZAJĘĆ: Lp. Przebieg zajęć, zaobserwowane sytuacje uwagi Metody/formy pracy Środki dydaktyczne 1. Czynności organizacyjno-porządkowe. Uruchomienie komputerów i logowanie. 2. Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel podaje temat lekcji i prosi uczniów o wypowiedzenie się na temat tego czy piszą i wysyłają kartki, kiedy piszą, z jakich okazji. Również nauczyciel pyta uczniów czy wysyłają kartki multimedialne. metody podające: pogadanka, dyskusja; praca na forum; 3. Rozwinięcie i ćwiczenia (1). 1) Nauczyciel proponuje uczniom DEBATĘ na temat: Multimedialna kartka - czy warto ją wysłać? i ustala reguły uczestnictwa. Nauczyciel podkreśla, że celem debaty jest znalezienie najlepszego rozwiązania dla wspólnego problemu, a nie wyłonienie zwycięzców i pokonanych. a) Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy 3-4 osobowe. Każda grupa wybiera swojego rzecznika grupy. Dwie grupy wypisuje argumenty ZA wysyłaniem kartek multimedialnych. Dwie grupy wypisuje argumenty PRZECIW wysyłaniu kartek multimedialnych. b) Po upływie ustalonego czasu dwie grupy ZA łączą się i przedstawiają sobie nawzajem argumenty. Tak samo postępują grupy PRZECIW. Po wymianie informacji rzecznicy grup ZA i PRZECIW przedstawiają swoje argumenty na forum i starają się przekonać do nich przeciwną grupę. Uczniowie grup mogą włączyć się do dyskusji. c) Nauczyciel zamyka debatę, prosząc o końcowy komunikat rzeczników grupy ZA, a następnie rzeczników grupy PRZECIW i przeprowadza metoda aktywizująca: debata; praca na forum, praca w grupach; kartki dużego papieru, mazaki; 3

Lp. Przebieg zajęć, zaobserwowane sytuacje uwagi Metody/formy pracy Środki dydaktyczne c) cd. głosowanie wśród uczniów i podsumowuje debatę podkreślając jej wynik. 4. Rozwinięcie i ćwiczenia (2). 1) Nauczyciel omawia z uczniami zadanie, które mają do wykonania: opracowanie multimedialnej kartki z pozdrowieniami z wakacji. Uczniowie rozpoczynają wykonywanie zadania na zajęciach, a skończyć mają w domu. a) Nauczyciel omawia z uczniami jakie cechy powinna mieć kartka: animacja, dźwięk (można skomponować samemu, można samodzielnie nagrać pozdrowienia). Nauczyciel podpowiada jakie elementy będzie posiadała kartka (animowane duszki i prawdopodobnie więcej niż jedną scenę). Nauczyciel przypomina o tym, że grafikę można opracować samodzielnie lub skorzystać z zasobów internetu korzystając z bezpłatnych materiałów i przestrzegając praw autorskich. b) Nauczyciel pokazuje przykładową zrobioną kartkę z wakacji w języku Scratch. c) Uczniowie przystępują do pracy. d) Nauczyciel podpowiada i kontroluje pracę uczniów. metoda eksponująca: pokaz multimedialny; metoda programowa z użyciem komputera; metoda praktyczna: ćwiczenia; metoda podająca: objaśnienie; praca na forum, praca indywidualna; zestawy komputerowe z dostępem do Internetu lub zainstalowanym programem Scratch, projektor multimedialny, przykładowa kartka multimedialna z wakacji przygotowana w języku SCRATCH; 5 Podsumowanie i zakończenie zajęć. 1) Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie w domu zadania rozpoczętego na lekcji. 2) Na następnej lekcji następuje prezentacja multimedialnych kartek. Uczniowie mówią co sprawiło im najwięcej kłopotu, a co było łatwe. 3) Nauczyciel ocenia prace uczniów. metoda eksponująca: pokaz multimedialny; praca na forum; zestawy komputerowe z dostępem do Internetu lub zainstalowanym programem Scratch, projektor multimedialny; 4

6. Porządkowanie stanowiska pracy i zakończenie lekcji. Bibliografia: Brudnik E.; Moszyńska A.; Owczarska B.: Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących. Kielce, 2003. 5