Karty pracy 4 dla uczniów klasy Matematyka maj 2014
Karta pracy N1 Matematyka 1. Podkreśl liczby, które warto dodać najpierw, aby rachunki były jak najprostsze. Oblicz sumę. a) 68 + 27 + 82 + 93 = b) 134 + 75 + 66 + 85 = c) 51 + 48 + 172 + 79 = 2. a) Wpisz w puste miejsca brakujące liczby. Obliczenia wykonaj w pamięci. 8 4 = 35 : 7 = 90 = 72 000 80 4 = 350 : 70 = 240 : = 40 800 4000 = 350 000 : 700 = 3000 : = 50 b) Wpisz w puste miejsca brakujące liczby. Obliczenia wykonaj pisemnie. 368 + 97 = 136 + = 1712 + 249 = 5000 631 587 = 1824 = 452 128 = 356 568 5 = 439 6 = : 7 = 664 346 24 = : 35 = 652 : 57 = 309 3. a) Zapisz iloczyn tych samych czynników w postaci potęgi. 2 2 2 = 7 7 = 3 3 = 13 13 13 = b) Zapisz potęgę za pomocą mnożenia i oblicz. 3 2 = 2 3 = 5 2 = 6 3 = Karta pracy N1 (klasa 4, maj 2014) 1
4. Oblicz. Pamiętaj o kolejności wykonywania działań. Obok wyników zapisz odpowiadające im litery podane w chmurce. Czytane kolejno utworzą hasło nazwę zwierzęcia przedstawionego na zdjęciu. 24 (8 2 5) = 24 (6 5) = 24 1 = 24 M 24 : 8 + 2 5 = 24 + (8 + 2) : 5 = 24 8 2 + 5 = 24 (8 + 2) : 5 = 19 G 20 S 13 A 26 N 24 M 48 U 35 A 264 T 24 : (8 2) 5 = 24 (8 2 + 5) = 24 + 8 2 5 = 5. Zapisz odpowiedź na pytanie. Dorysuj wskazówki zegarów tak, aby wskazywały godziny opisanych zdarzeń. a) Prelekcja na temat ochrony środowiska rozpoczęła się o 17.45, a skończyła za dwadzieścia ósma. Ile czasu trwała prelekcja? b) Gdy Magda wychodziła z domu o 14.16, napisała na kartce: Wracam za 55 minut. O której godzinie Magda powinna być w domu? rozpoczęcie zakończenie wyjście powrót prelekcji prelekcji z domu do domu 6. Odpowiedz na pytania. A. Obok pokazano kalendarz Basi, z którego przez cztery tygodnie i cztery dni dziewczynka nie zrywała kartek. a) Ile kartek musi zerwać Basia, aby data w kalendarzu była aktualna? Odp. b) Jaka data powinna być na kartce w kalendarzu Basi? Odp. B. Wyobraź sobie, że dziś jest 14 września. Ile dni zostało do końca roku? Karta pracy N1 (klasa 4, maj 2014) 2
7. Połącz działania, które mają takie same wyniki. 3 3 8 1 5 8 2 3 8 + 6 8 4 2 8 2 4 8 3 8 + 2 8 5 3 2 3 5 8 8 + 1 1 8. 5 8 7. 2 8 10. 1 16 8. Oblicz pisemnie. a) 5,47 + 9,7 = 0,798 + 6,4 = 2,08 + 14,385 = 5, 4 7 + 9, 7 0 b) 2,65 1,73 = 0,405 0,083 = 7,63 4,7 = 9. W skarbonkach są oszczędności Małgosi, Agnieszki i Krysi. Każda z dziewczynek otrzymała od dziadka 15 zł. Małgosia chce wrzucić do skarbonki połowę tej kwoty, Agnieszka 1 3, a Krysia 1 4. Ile pieniędzy będzie miała wtedy w skarbonce każda z dziewczynek? 48,70 29,30 36,50 skarbonka MAŁGOSI skarbonka AGNIESZKI skarbonka KRYSI 10. Uzupełnij rachunek. lp. nazwa towaru wartość (zł) 1. długopis 6,80 2. książka 39,00 3. zeszyt 2,65 4. przybory geometryczne 15,00 RAZEM Słownie: Karta pracy N1 (klasa 4, maj 2014) 3
Karta pracy N2 Matematyka 1. Oblicz reszty, które sprzedawca wydał klientom. A. B. C. 32 zł 64 zł 178 zł Reszta: Reszta: Reszta: Czy poniżej znajdują się reszty, które mógł wydać sprzedawca? Jeśli tak, to wskaż, w którym wypadku wpisz w okienko odpowiednią literę. 2. Uzupełnij rachunek. lp. nazwa towaru liczba sztuk cena (zł) wartość (zł) 1. kalkulator 8 27,00 2. farby plakatowe 4 8,63 3. długopis 4,00 36,00 4. pędzel 1,20 6,00 5. koperta 100 28,00 6. blok rysunkowy 3 6,90 RAZEM Słownie: Karta pracy N2 (klasa 4, maj 2014) 1
3. Przeczytaj poniższe zadanie. Wypisz potrzebne informacje. Następnie wykonaj kolejne obliczenia i zapisz odpowiedź. Dorota kupiła pięć bułek, cztery jogurty i jedną kostkę masła. Ile Dorota zapłaciła za te zakupy? Co wiemy z zadania: Liczba kupionych bułek: 1,15 zł Cena bułki: Liczba kupionych jogurtów: Cena jogurtu: Cena kostki masła: 0,26 zł 3,80 zł Ile Dorota zapłaciła za bułki? Ile Dorota zapłaciła za jogurty? Ile Dorota zapłaciła za wszystkie zakupy? 4. Przejazd każdym z pociągów między dwiema kolejnymi stacjami trwa tyle samo. Uzupełnij rozkład jazdy pociągów II i III. pociąg I pociąg II pociąg III godzina odjazdu Łódź 8.32 10.30 Stacja Koluszki 8.47 13.00 Skierniewice 9.17 Warszawa 10.15 12.13 5. W dzbanku był 1 litr soku. Do 6 szklaneczek wlano z niego po 1 8 litra soku. a) Ile soku przelano do wszystkich szklaneczek? Wybierz odpowiedź spośród podanych. A. 6 1 8 litra B. 7 8 litra C. 6 48 litra D. 3 4 litra b) Ile soku pozostało w dzbanku? Wybierz odpowiedź spośród podanych. A. 7 8 litra B. 6 litra C. 0,25 litra D. 2,8 litra 8 Karta pracy N2 (klasa 4, maj 2014) 2
6. Bartek wyciął z papieru trzy figury: prostokąt o bokach 2 cm i 5 cm, kwadrat o obwodzie 8 cm i trójkąt, którego każdy bok ma 2 cm. a) Oblicz obwód prostokąta i trójkąta. Obwód prostokąta: Obwód trójkąta: b) Oblicz obwody figur ułożonych c) Oblicz obwody figur ułożonych z prostokąta z prostokąta i kwadratu. i trójkąta. Obw. = Obw. = Obw. = Obw. = Obw. = Obw. = Obw. = Obw. = Karta pracy N2 (klasa 4, maj 2014) 3
7. Wykonaj polecenia. A. Na rysunku przedstawiono prostokąt w skali 1 : 1 oraz w dwóch innych skalach. Zmierz boki prostokątów. Przy każdym z nich zapisz, w jakiej skali jest narysowany. 6 cm skala 1:1 3 cm skala: skala: B. W skali 1 : 1 prostokąt ma wymiary 12 cm i 18 cm. Uzupełnij zdania. W skali 1 : 3 ten prostokąt ma wymiary cm i cm. W skali 2 : 1 ten prostokąt ma wymiary cm i cm. C. Na rysunku przedstawiono prostokąt w skali 1 : 4. Zmierz odpowiednie odcinki i oblicz rzeczywiste wymiary prostokąta. Wymiary prostokąta w skali 1 : 4 krótszy bok: cm dłuższy bok: cm Rzeczywiste wymiary prostokąta (w skali 1 : 1) krótszy bok: cm dłuższy bok: cm 8. Pan Andrzej ma trzy prostokątne sady. Na rysunku podano ich wymiary. W sadzie o największym polu powierzchni rosną jabłonie, w sadzie w kształcie kwadratu grusze, a w trzecim śliwy. a) Pokoloruj schemat sadu według instrukcji: na czerwono sad, w którym rosną jabłonie, na żółto sad, w którym rosną grusze, na fioletowo sad ze śliwami. b) Oblicz obwód każdego sadu. 30 m 20 m 1 cm 50 m 30 m Obwód sadu z jabłoniami: Obwód sadu z gruszami: Obwód sadu ze śliwami: c) Oblicz pole powierzchni każdego sadu. Pole powierzchni sadu z jabłoniami: Pole powierzchni sadu z gruszami: Pole powierzchni sadu ze śliwami: Karta pracy N2 (klasa 4, maj 2014) 4
Karta pracy N3 Matematyka 1. Za zakupy w sklepie spożywczym mama Bartka zapłaciła w środę 48 zł. Dzień wcześniej zapłaciła 3 razy mniej, a dwa dni wcześniej 1 4 kwoty wydanej w środę. W czwartek wydała o połowę więcej niż w środę, a w piątek o 17 zł więcej niż w czwartek. Którego dnia tygodnia mama zapłaciła najmniej? Jaka jest różnica między najmniejszą a największą kwotą wydaną na zakupy? a) W treści zadania podkreśl informacje dotyczące wydatków: w środę na brązowo, we wtorek na zielono, w poniedziałek na niebiesko, w czwartek na żółto, w piątek na pomarańczowo. b) Uzupełnij rozwiązanie. Zapisz wszystkie obliczenia. Koszt zakupów w środę: Koszt zakupów we wtorek: Koszt zakupów w poniedziałek: Koszt zakupów w czwartek: Koszt zakupów w piątek: Różnica między najdroższymi a najtańszymi zakupami: c) Uzupełnij odpowiedzi na pytania. Mama zapłaciła najmniej. Różnica między największą a najmniejszą wydaną kwotą jest równa zł. 2. Winda może przewozić jednorazowo do 600 kg. Do windy weszli pani Ewa ważąca 68 kg, pan Marcin ważący 94 kg i pan Adam ważący 88 kg. Pani Ewa trzyma torbę z zakupami ważącą 6 kg. Pan Marcin ma ogromną walizkę o wadze 32 kg, a pan Adam 26-kilogramową paczkę. Ile kilogramów można byłoby jeszcze przewieźć windą? Co wiemy z zadania: Waga pani Ewy: Waga pana Marcina: Waga pana Adama: Waga torby z zakupami: Waga walizki: Waga paczki: Dopuszczalny udźwig windy: Pytanie: Rozwiązanie: Karta pracy N3 (klasa 4, maj 2014) 1
Informacja do zadań 3 i 4. kijki 39 zł kurtka 141 zł śpiwór 125 zł namiot 252 zł buty 137 zł plecak 64 zł karimata 38 zł stolik 112 zł krzesełko 56 zł 3. Przyjrzyj się ofercie sklepu sportowego. Wykonaj obliczenia i odpowiedz na pytania. Ile trzeba w sumie zapłacić za kijki, buty i plecak? Ile razy tańsze jest krzesełko od stolika? O ile droższy jest namiot od śpiwora? Jaka jest różnica między ceną kijków a ceną kurtki? Jaki będzie koszt zakupu stolika i czterech krzesełek? Ile reszty z 400 zł otrzyma turysta, jeśli kupi namiot i śpiwór? Tomek kupił jeden z oferowanych przedmiotów. Aby za niego zapłacić, chłopiec dał sprzedawcy 100 zł i otrzymał 61 zł reszty. Który przedmiot kupił Tomek? Karta pracy N3 (klasa 4, maj 2014) 2
4. W sobotę w sklepie sportowym była promocja niektórych towarów. Uzupełnij tabelę, wpisując brakujące ceny towarów poza promocją, kwoty obniżki oraz ceny w promocji. Zapisz obliczenia. lp. nazwa towaru cena poza promocją (zł) kwota obniżki (zł) 1. namiot 36 cena w promocji (zł) 2. śpiwór 94 3. kijki 37 4. buty 18 5. stolik 79 5. Beata i Ania postanowiły wybrać się na wycieczkę rowerową. Trasa wycieczki ma 13 km i prowadzi ścieżkami rowerowymi od domu Beaty do domu Ani. Dziewczynki zaplanowały w połowie drogi postój w miejskim parku, a następnie godzinny pobyt na basenie oddalonym od parku o 2350 m. W jakiej odległości od domu Ani znajduje się basen? a) Podkreśl na czerwono pytanie. b) W treści zadania podkreśl informacje dotyczące: długości całej trasy wycieczki na pomarańczowo, odległości od domu Beaty do parku na zielono, odległości od parku do basenu na niebiesko. c) Uzupełnij na rysunku długości odcinków. Zapisz obliczenia i odpowiedź na pytanie. dom Beaty park basen dom Ani m m m m 13 km Karta pracy N3 (klasa 4, maj 2014) 3
6. Sklep spożywczy Niedźwiadek jest otwarty od poniedziałku do piątku od 6.15 do 21.30, w soboty od 9.30 do 14.00, a w niedzielę jest czynny 4,5 godziny od 9.00. a) Ile godzin dziennie sklep jest czynny od poniedziałku do piątku? b) Ile godzin sklep jest czynny w sobotę? c) Ile godzin sklep jest czynny w ciągu tygodnia? 7. Przyjrzyj się rysunkowi. Dorysuj prostą d tak, aby prawdziwe było zdanie zapisane nad rysunkiem. Korzystaj z linijki i ekierki. a) Proste a i d są równoległe. a b c b) Proste a, b, c i d tworzą trzy pary prostych prostopadłych. a b c c) Proste a, b, c i d tworzą cztery pary prostych prostopadłych. b a 8. Agnieszka ustawiała na wadze trzy bryły: walec, kulę i stożek. Przyjrzyj się wskazaniom wag i odpowiedz na pytania. Zapisz obliczenia. 44 dag 32 dag 27 dag waga I waga II waga III Ile waży kula? Ile waży stożek? Ile waży walec? Karta pracy N3 (klasa 4, maj 2014) 4
Karta pracy R1 Matematyka 1. Podziel prostokąt na 4 jednakowe części tak, aby suma liczb w każdej z nich była równa 15. 5 9 10 6 12 11 3 4 2. Suma trzech kolejnych liczb naturalnych jest równa 78. Znajdź te liczby. Pierwsza liczba: Druga liczba: Trzecia liczba: 3. Wpisz w okienka cyfry tak, aby otrzymać poprawny zapis działania. Podaj trzy możliwości. 5 5 5 + 2 + 2 + 2 4 4 4 4. Liczba w danym polu jest sumą liczb z dwóch pól położonych pod nim. Wpisz w puste pola odpowiednie liczby. Aby ułatwić sobie obliczenia, rozszerz ułamki tak, aby ich mianowniki były równe 12. 1 5 12 1 2 1 3 1 6 5. Między cyfry po lewej stronie znaku równości wstaw dwa znaki działań tak, aby w wyniku otrzymać liczbę 16. 5 5 5 5 = 16 6. Za pomocą sześciu różnych cyfr zapisz możliwie największą i najmniejszą liczbę trzycyfrową. Oblicz różnicę tych liczb. Karta pracy R1 (klasa 4, maj 2014) 1
7. Suma dwóch liczb jest równa 120. Jedna z tych liczb jest cztery razy większa od drugiej. Jakie to liczby? Odp. 8. Basia kupiła dwie czekolady po 3,16 zł. Z banknotu 10 zł otrzymała resztę składającą się z najmniejszej możliwej liczby monet. Ile monet otrzymała Basia? Zaznacz te monety. Odp. 9. W dwóch skarbonkach było razem 63 zł. Z pierwszej skarbonki zabrano 7 zł, a z drugiej 16 zł. Teraz w obu skarbonkach jest po tyle samo pieniędzy. Ile złotych było wcześniej w każdej ze skarbonek? + 7 zł + 16 zł 63 zł Odp. 10. a) 10 ołówków i 20 długopisów kosztuje 25 zł. Ile kosztują dwa długopisy i jeden ołówek? Odp. b) 10 ołówków i 5 długopisów kosztuje 18 zł. Za 10 takich ołówków i 2 takie długopisy trzeba zapłacić 12 zł. Ile kosztuje długopis? Odp. Karta pracy R1 (klasa 4, maj 2014) 2
Karta pracy R2 Matematyka 1. Kto, komu i ile cukierków powinien oddać, aby każde z dzieci miało ich tyle samo? Mam 6 cukierków Mam o 3 cukierki więcej niż Asia A ja mam dwa razy tyle cukierków co Wojtek Asia Wojtek Basia 2. Cukierki Bajkowe są sprzedawane w czterech różnych opakowaniach. Które opakowania trzeba kupić, aby mieć dokładnie 3 kg cukierków? Podaj wszystkie możliwości. 4 Oblicz, ile będą kosztowały cukierki w każdym z przypadków. Cukierki Bajkowe CENNIK opakowanie 200 g opakowanie 250 g opakowanie 300 g 5 zł 6 zł 7 zł opakowanie 500 g 10 zł 3. Czworokąt ABCD przedstawiony na rysunku jest kwadratem. Punkt K dzieli bok CD na dwie równe części. Pole trójkąta BCK jest równe 5 cm 2. Oblicz pole czworokąta ABKD. D K C Odp. A B 4. Jola ma dwóch braci. Arek jest od niej o 3 lata młodszy, a Darek o 3 lata starszy. Trójka rodzeństwa ma łącznie 39 lat. Ile lat ma każde z dzieci? Karta pracy R2 (klasa 4, maj 2014) 1
5. W kasie jest 37 banknotów o łącznej wartości 1310 zł. Są to banknoty 50 zł i 20 zł. Ile banknotów pięćdziesięciozłotowych znajduje się w kasie? 6. Na rysunku przedstawiono obszar w kształcie wielokąta, którego sąsiednie boki są prostopadłe. Oblicz obwód tego obszaru. 17 m 10 m 12 m 5 m 4 m 3 m Obw. = 7. Kwadrat ABCD ma obwód równy 16 cm. Do tego kwadratu dorysowano prostokąt BEFC o obwodzie dwa razy większym niż obwód kwadratu. Ile razy większe od pola kwadratu jest pole prostokąta BEFC? D C F A B E Karta pracy R2 (klasa 4, maj 2014) 2
Karta pracy R3 Matematyka 1. Asia, Wojtek i Karolina kupili prezent dla taty za 96 zł. W sklepie Asia zapłaciła 30 zł, Wojtek 25 zł, a Karolina podała sprzedawcy resztę potrzebnej kwoty. a) Ile złotych dołożyła Karolina? b) Ile złotych Asia powinna oddać Karolinie, a ile Wojtek, aby koszt zakupu prezentu był rozłożony równo między trójkę dzieci? 2. Opakowanie orzechów kosztuje 6 zł. Mama chciała w piątek kupić 10 takich opakowań, ale przeczytała, że w sobotę cena będzie obniżona o 1. Ile złotych zaoszczędziła mama, 5 kupując orzechy w sobotę, a nie w piątek? 3. Cenę gry planszowej obniżono najpierw o 1 ceny, a potem jeszcze o 5 zł. Po tych obniżkach 10 gra kosztowała 58 zł. Jaka była cena gry przed obniżkami? Cena po pierwszej obniżce: Cena początkowa: 4. Na nagrody w zawodach sportowych kupiono trzy i pół kilograma cukierków. W kilogramie mieści się 36 sztuk cukierków. Z tych cukierków przygotowano więcej niż 10, ale mniej niż 15 jednakowych nagród. Ile cukierków otrzyma każdy z nagrodzonych uczestników zawodów? Karta pracy R3 (klasa 4, maj 2014) 1
5. Za rakietkę i komplet piłeczek do tenisa stołowego tata zapłacił 34 zł. Rakietka była o 16 zł droższa od kompletu piłeczek. Ile kosztowała rakietka, a ile piłeczki? 6. Poniżej podano pięć wskazań zegara ustalonych według pewnej reguły. Odgadnij tę regułę i zapisz dwa kolejne wskazania. 7. Miseczka wypełniona po brzegi mąką waży 1 kg, a wypełniona mąką do połowy objętości 65 dag. Oblicz, ile waży pusta miseczka. 8. Janek i Piotrek mierzyli patykami odległość między dwoma drzewami. Patyk Janka o długości 18 cm zmieścił się między tymi drzewami 20 razy, a patyk Piotrka 30 razy. Jaką długość miał patyk Piotrka? 9. Każdy z dłuższych boków prostokąta zmniejszono o 9 cm i otrzymano kwadrat o obwodzie równym 60 cm. Jakie wymiary miał prostokąt przed zmniejszeniem? Karta pracy R3 (klasa 4, maj 2014) 2