KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA



Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

FILM - BANK (A2 / B1)

Czasownik nie ma przede mną tajemnic. 2. Do podanych form osobowych czasowników dopisz formy bezokoliczników: (0-4p.)

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Jakie formy ma czasownik?

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli.

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

10. Niestety nie rozumiesz ćwiczenia z gramatyki. (pan, mi, wytłumaczyć to ćwiczenie)...

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Metody i techniki: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów.

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Ocena Dobry. Uczeń: must, - rozróżnia zdania w czasie. Continuous, - rozróżnia przymiotniki krótkie i długie oraz zasady ich stopniowania i różnice.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy

Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek

Zarządzanie czasem. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się 97

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

sprzętu rehabilitacyjnego Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

1,2,3...IMPRO RUCHOWE SŁOWNICTWA I M P R O W I Z A C Y J N E R O Z G R Z E W K I N A T W O J E L E K C J E GRAMATYKI

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 5

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć nr 8

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

WYKORZYSTANIE TIK NA LEKCJACH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 9

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Scenariusz zajęć nr 49 Temat: Czy to pytanie, czy to odpowiedź? dbamy o poprawną intonację.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)


Ćwiczenia do pobrania z Internetu

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 5

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

III szkoły podstawowej

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Dzieje mojej Ojczyzny Temat: O początkach plemienia Polan i Polski

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Transkrypt:

GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej, uczeń będzie umiał ułożyć sceny z legendy w kolejności chronologicznej, uczeń będzie rozumiał obejrzaną legendę, uczeń będzie wiedział, jak tworzyć formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie umiał utworzyć formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie umiał posługiwać się formami 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie rozumiał najważniejsze pojęcia teoretycznoliterackie związane z analizowanym fragmentem. Metody: heureza, metoda zajęć praktycznych. Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, praca w parach, praca w grupach. Materiały: DVD z nagranym filmem, tytuły scen, zestawy czasowników, karteczki z czasownikami, obrazki. Przebieg zajęć: Przebieg lekcji: Uwagi o realizacji: Czas: 1. Oglądanie filmu (przed lekcją). 2. Sprawdzanie znajomości legendy. - Kto w tych zdaniach opowiada tę historię? - Kuba. 3. Sprawdzanie zrozumienia legendy. Mówienie. 4. Wprowadzenie problemu gramatycznego (tryb rozkazujący formy 2 osoby liczby pojedynczej). Po obejrzeniu filmu uczniowie układają w kolejności tytuły scen. Rozdajemy każdej parze zestaw z tytułami scen. Uczniowie układają według kolejności zdarzeń. Po ustaleniu w parach, nauczyciel sprawdza i zapisuje na tablicy (albo pokazuje gotową planszę). Praca w parach. Uczniowie ustalają, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe i dlaczego. W razie potrzeby nauczyciel zadaje pytania pomocnicze. Nauczyciel pokazuje na tablicy pierwszą potem drugą grupę i odcina końcówkę. 1. 10 min.

5. Tworzenie form trybu rozkazującego. 6. Tworzenie form trybu rozkazującego - sytuacje nietypowe. 7. Czytanie i odnajdywanie form 2 os. trybu przypuszczającego. - Co to jest? - Scenariusz. - W jakich sytuacjach potrzebujemy scenariusza? - Film, przedstawienie. - Co jest w scenariuszu? - Dialogi, opis zachowania osób. (oni) jedz/ą - > (ty) jedz! (oni) zjedz/ą - > (ty) zjedz! (oni) czytaj/ą - > (ty) czytaj! (oni) przeczytaj/ą - > (ty)przeczytaj! 2. (ty)pisz/esz - > (ty) pisz! (ty) napisz/esz - > (ty) napisz! (ty) mów/isz - > (ty) mów! (ty) kupuj/esz - > (ty) kupuj! (ty) kup/isz - > (ty) kup! Nauczyciel rozdaje dzieciom (podział na grupy) napisane na kartkach czasowniki z obu grup w formach wyjściowych (3. os / 2os.) Dzieci odrywają zakończenie i czytają, nauczyciel zapisuje. Praca w grupach 3 4 - osobowych. Nauczyciel zapisuje na tablicy formy nietypowe. Zostaje miękkość: a. płacisz - płać siedzisz - > siedź poprosisz - > poproś Zamieniamy o na ó: b. zrobisz - > zrób Uczniowie czytają cicho wybrane sceny i podkreślają zdania, w których jest rozkaźnik. Następnie odczytują głośno. Potem nauczyciel zadaje pytania. Praca indywidualna. 2 min. 10 min. 8. Tworzenie form trybu rozkazującego. Gra Kto szybciej. Nauczyciel układa na stole karteczki z czasownikami z napisem do dołu dzieli dzieci na grupy. Na sygnał jedno biegnie bierze kartkę, wraca i grupa pisze z drugiej strony rozkaźnik i biegnie po następny. Wygra ta grupa, która ma najwięcej 8 min.

9. Podsumowanie. Użycie form trybu rozkazującego. 10. Praca domowa. Utrwalanie trybu rozkazującego. dobrze napisanych form. Nauczyciel sprawdza i zapisuje na tablicy formy z błędami. Praca w grupach 4 - osobowych. Chętni uczniowie losują kartkę z obrazkiem i budują zdania z użyciem trybu rozkazującego. WERSJA DLA NAUCZYCIELA 1. Oglądanie filmu. 2. Znajomość filmu. Układanie scen w kolejności chronologicznej. Nie mam przyjaciół. Woźny mówi mi o złotej kaczce. Idę na spotkanie ze złotą kaczką. Robię pierwsze zakupy przez Internet. Kupuję w sklepie sportowym. Kupuję w barze. Pokazuję wszystkim moje zakupy. Odwiedzam szkolny sklepik. Po raz ostatni widzę złotą kaczkę. Mam nową koleżankę. 3. Rozumienie filmu (prawda / fałsz); mówienie. a. Kuba nie miał pieniędzy na podstawowe produkty. b. Dzieci śmiały się z Kuby, bo nie miał tego, co one mają. c. Woźny opowiedział Kubie o Złotej kaczce, z którą kiedyś się spotkał.

d. Rodzina Kuby była biedna, bo jego mama nie pracowała. e. Kuba szukał Złotek kaczki, żeby mieć dużo pieniędzy na swoje potrzeby. f. Każdy, kto spotkał Złotą kaczkę, był bogaty. g. Kuba stracił pieniądze, bo się nimi podzielił. h. Dziewczynka przyszła odwiedzić Kubę, żeby oddać mu 20 gr. 4. Wprowadzenie trybu rozkazującego. 1. (oni) jedz/ą - > (ty) jedz! (oni) zjedz/ą - > (ty) zjedz! (oni) czytaj/ą - > (ty) czytaj! (oni) przeczytaj/ą - > (ty)przeczytaj! 2. (ty)pisz/esz - > (ty) pisz! (ty) napisz/esz - > (ty) napisz! (ty) mów/isz - > (ty) mów! (ty) kupuj/esz - > (ty) kupuj! (ty) kup/isz - > (ty) kup! 5. Tworzenie formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Zestaw 1 Grają Zatańczysz Narysują Myślisz Zestaw 2 Zestaw 3 Zestaw 4 umyją się Skończysz Zaśpiewają Bierzesz Mieszkają Patrzysz Krzyczysz Słuchają Płaczesz Biegają uczysz się Oglądają 6. Tworzenie form trybu rozkazującego - sytuacje nietypowe.

Zostaje miękkość: a. płacisz - płać siedzisz - > siedź poprosisz - > poproś Zamieniamy o na ó: b. zrobisz - > zrób 7. Czytanie i odnajdywanie form 2 os. trybu przypuszczającego. Scena 1 Kolega 1: - Pokaż, ale fajne! Koleżanka1: - Dostałam wczoraj od cioci. Kolega 2: - A jakie masz gry? Koleżanka 1: - Wszystkie najnowsze i jeszcze mogę dodać następne. Koleżanka 2: - Dasz obejrzeć? Koleżanka 1: - Pewnie. Przyjdź dzisiaj do mnie po lekcjach. Zobaczcie! (Włącza się jakaś muzyka. Kuba podchodzi bliżej). Kolega 2: - Super! Kolega 1: - No! My też przyjdziemy. Koleżanka 1: - Ale jutro, bo dzisiaj przychodzi do mnie Marta. Kuba:- A ja mogę przyjść jutro? Koleżanka 1: - Ty? A po co? Kolega 2: - Nawet nie umiałbyś tego włączyć! Nigdy czegoś takiego nie miałeś! Koleżanka 2: - Właśnie! (Kuba odchodzi. Idzie w druga stronę. Dzwonek na lekcję.) Nauczycielka: - Proszę do klasy. Kuba! Dokąd! Już lekcja, wracaj! (Kuba zawraca i idzie w kierunku klasy. Wszystko obserwuje stojąca z boku dziewczynka.) 8. Gra Kto szybciej. 9. Podsumowanie. 10. Praca domowa. Ćwiczenie 1 Proszę przekształcić zdania, używając form trybu rozkazującego. 0. Możesz napisać zdanie na tablicy? Napisz zdanie na tablicy. 1. Możesz zapłacić za pączka?! 2. Możesz zrobić to jeszcze raz?! 3. Możesz mówić głośniej?! 4. Możesz pisać szybciej?! 5. Możesz pokazać mi nową grę?! 6. Możesz narysować mi słonia?! 7. Możesz uczyć się języka polskiego?! 8. Możesz nie biegać tutaj?! Ćwiczenie 2 Proszę popatrzeć na obrazki i napisać zdania według wzoru:

Nie jedz lodów!!!!!!