SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

A LA RÉCEPTION DE L HÔTEL

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Proszenie o pomoc. Czy mówisz po angielsku? [form.:] Czy mówi Pan(i) po angielsku?

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Możesz mi pomóc? [form.:] Może Pan(i) mi pomóc? Proszenie o pomoc

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

JĘZYK FRANCUSKI POZIOM PODSTAWOWY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Jagiellońskie Centrum Językowe UJ. Kursy ogólnodostępne. Program nauczania języka francuskiego na poziomie A1

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010 ZAKRES WYMAGANEJ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI - ETAP REJONOWY

PROGRAM AUTORSKI ZAJĘĆ DODATKOWYCH NAUKA SŁÓW PRZEZ ZABAWĘ. w grupie uczniów w Publicznym Gimnazjum im. Mariana

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK FRANCUSKI

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK FRANCUSKI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA

Egzamin maturalny maj 2010 JĘZYK FRANCUSKI. Więcej arkuszy znajdziesz na stronie: arkusze.pl POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

EGZAMIN MATURALNY 2013 JĘZYK FRANCUSKI

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Spis treści. Wstęp 5 Jak się uczyć? 6

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ CZĘŚĆ 2. JĘZYK FRANCUSKI

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY KWIECIEŃ miejsce na naklejkę z kodem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

JĘZYK FRANCUSKI POZIOM ROZSZERZONY

JĘZYK FRANCUSKI POZIOM ROZSZERZONY (A1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! DATA URODZENIA UCZNIA

ZAKRES WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANYCH NA POSZCZEGÓLNYCH STOPNIACH WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Proszenie o pomoc. Pytanie, czy nasz rozmówca posługuje się językiem angielskim

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Can you help me, please? Vous pouvez m'aider, s'il vous plaît?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

JFG WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY z JĘZYKA FRANCUSKIEGO 2017/2018 TEST ELIMINACJE REJONOWE. Czas trwania testu: 60 minut bez przerw.

UZUPE NIA ZESPÓ NADZORUJ CY BADANIE DIAGNOSTYCZNE W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z J ZYKA FRANCUSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY LISTOPAD 2012

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY miejsce na naklejkę z kodem

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO POZIOM ROZSZERZONY MAJ 2011 CZĘŚĆ I. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 23 WPISUJE ZDAJĄCY

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Voyage Général. Général - Bases. Général - Conversation. Demander de l'aide. Czy mówisz po angielsku? [form.:] Czy mówi Pan(i) po angielsku?

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK FRANCUSKI

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Rozkład materiału dla klas 1F (2 grupa), G, H według podręcznika Adosphère 1 i Adosphère 2 w roku 2014/15

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online

Leçon 5. Zdania wzorcowe. S³ownictwo

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Opracowała: Paulina Zasada-Jagieła

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO KWIECIEŃ 2010 UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY. miejsce na naklejkę z kodem PESEL KOD UCZNIA

Kto puka do naszych drzwi?

Temat 2. Program komputerowy

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

JĘZYK FRANCUSKI POZIOM ROZSZERZONY

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY KWIECIEŃ miejsce na naklejkę z kodem

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO POZIOM ROZSZERZONY MAJ 2010 CZĘŚĆ I. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 23 WPISUJE ZDAJĄCY

Scenariusz nr 16 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ZAJĘCIA INNOWACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2018/2019

EGZAMIN MATURALNY 2012

Rozkład materiału dla klas 1F, G, H według podręcznika Adosphère 1 i Adosphère 2 w roku 2013/14

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

MATERIAŁ DIAGNOSTYCZNY Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Marta Samolej-Chmielewska 2. Grupa docelowa: klasa I gimnazjum, poziom A1, 16 osób 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Francuski na co dzień. 5. Cele zajęć: uczeń określa, jakie zwroty i w jakich obszarach go interesują, uczeń utrwala i poznaje podstawowe zwroty (przydatne zwłaszcza w domu), uczeń zapamiętuje nowe zwroty w mowie i piśmie, uczeń używa poznanych zwrotów w scenkach, a następnie w rzeczywistości, podczas pobytu młodzieży z francuskiego Angers 6. Metody i techniki pracy: asocjacja pomysłów, praca w parach, dopasowanie zwrotów do kategorii, korekta błędów uczeń-uczeń, uczeń-nauczyciel uzupełnianie dialogów, przedstawianie krótkich scenek, stworzenie banku zwrotów w PPT. 7. Materiały dydaktyczne: biała tablica, pisak, słowniki podręczne, rozmówki plansza na płachcie szarego papieru czyste kartki karteczki ze zwrotami kserokopie ćwiczeń (dialogi do uzupełnienia) rekwizyty do scenek (strój kąpielowy, czajnik, herbata ziołowa, butelka wody, udko kurczaka) komputer z programem PPT 8. Literatura: Hanna Komorowska Metodyka nauczania języków obcych, Fraszka Edukacyjna, 2009 zasoby internetowe: http://www.youtube.com/watch?v=uwvn-fn8bp4&feature=related

9. Przebieg zajęć: ROZGRZEWKA JĘZYKOWA: Nauczyciel wita się z uczniami po francusku, pyta o samopoczucie, a następnie prosi o krótką pracę w parach uczniowie zapisują w ciągu dwóch minut na kartkach wszystkie zwroty po francusku przydatne na co dzień, które już znają. Następnie wymieniają się kartkami i w ciągu minuty uzupełniają nawzajem swoje listy. Po zakończeniu ćwiczenia odczytują zapisane zwroty, a nauczyciel w razie potrzeby koryguje wymowę. PREZENTACJA NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO: Nauczyciel zapowiada cel zajęć spróbujemy przygotować się językowo do przyjazdu młodzieży francuskiej z Angers tak, aby udało nam się prowadzić mini-konwersacje w domu. Zachęca uczniów do podania pomysłów na obszary życia codziennego, w jakich zwroty mogą być szczególnie przydatne lub podanie konkretnych zwrotów, które chcieliby poznać. Pomysły uczniów nauczyciel zapisuje na tablicy wokół hasła/tematu Francuski na co dzień. Przewidywane obszary: przywitania/pożegnania, samopoczucie, przy stole, składanie propozycji (np. wyjścia), inne. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki ze zwrotami (załącznik nr 1), które trzeba dopasować do odpowiedniej kategorii (nauczyciel rozkłada planszę z wcześniej przygotowaną tabelą podzieloną na kolumny z nazwami kategorii) uczniowie wybierają zwroty ze stosiku i umieszczają kartki w odpowiedniej kolumnie na planszy. Umieszczając kartkę uczeń czyta zwrot, uczeń stojący po prawej stronie poprawia go w razie potrzeby, jeżeli jego wymowa jest jeszcze nie do końca prawidłowa zwrot powtarza dodatkowo nauczyciel. UTRWALENIE NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO: Nauczyciel rozdaje uczniom dialogi do uzupełnienia w parach w ciągu 2-3 minut (załącznik nr 2). Następnie uczniowie zamieniają się dialogami i przygotowują krótkie scenki do odegrania w parach. W niektórych scenkach uczniowie mogą wykorzystać rekwizyty, które są do ich dyspozycji. W scenkach uczniowie mogą odejść od schematu zaproponowanego przez nauczyciela i wzbogacić dialog o własne pomysły. UTRWALENIE I POSZERZENIE NOWEGO MATERIAŁU JĘZYKOWEGO Uczniowie tworzą bank poznanych zwrotów w programie PPT (załącznik nr 3 przykład). Mogą wyszukać w słowniku internetowym (np. ling.pl), tradycyjnym lub rozmówkach dodatkowe zwroty, które wydadzą im się szczególnie przydatne i je również umieścić w prezentacji. PODSUMOWANIE Wybór najciekawszej prezentacji poprzez głosowanie.

ĆWICZENIE DODATKOWE Filmik http://www.youtube.com/watch?v=uwvn-fn8bp4&feature=related, który prezentuje m.in. sposoby przywitania się ze znajomymi we Francji. Nauczyciel zadaje dwa pytania: 1) czy osoby witające znają się 2) czy dwa buziaki na przywitanie oznaczają miłość? 10. Spostrzeżenia po realizacji: Wszystkie punkty scenariusza udało się zrealizować. Najwięcej emocji wywołało układanie scenek, najmniej tworzenie banku zwrotów w PPT jedynie kilkoro uczniów wykonało to zadanie z pełną motywacją. Okazało się, że wielu woli przygotowywać tradycyjne słowniczki zamiast elektronicznych. Ćwiczenie dodatkowe zostało zadane jako praca domowa. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis

Załącznik nr 1 Tabela tworzona na planszy na bazie rozdanych zwrotów (nauczyciel przygotowuje wcześniej kolumny i nazwy kategorii oraz kartki ze zwrotami): Przywitania/pożegnania Samopoczucie Przy stole Propozycje (np. wyjścia) Inne Bonjour! Ça va? Qu est-ce que tu as? Tout va bien? Bon appétit! Tu veux...? de quoi manger de quoi boire Bon voyage! Bonne journée! Je suis fatigué(e). On va manger le petit déjeuner le déjeuner le goûter le dîner Tu veux...? aller au cinéma aller au bowling aller à la patinoire aller à la boîte aller à la piscine aller faire du shopping aller au centre commercial Tiens!

A tout à l heure! Je suis malade. Je te sers? On va.? Je t en prie. A bientôt! J ai sommeil. Tu peux me passer, STP? du sel du pain du beurre de l eau Ce n est pas grave. Bonne nuit! J ai mal... à la tête au ventre à la jambe aux dents / à la (une) dent Tu veux? un coca un thé / une tisane un nesca de l eau du jus C est ta chambre. Coucou! J ai chaud. Tu veux? un café noir au lait/crème chez mes amis

avec du sucre sans sucre A tout de suite! J ai froid. Tu as soif? Tu veux regarder un film en français? Salut! J ai faim. / J ai soif. Tu as faim? Quel film? Tu aimes?

Załącznik nr 2 Dialogi propozycje rozwiązań Dialogue 1 - Tout va bien? - Non, pas trop. J ai mal au ventre. - Tu veux une tisane? - Oui, je veux bien. Dialogue 4 - Tu as faim? - Non, merci. J ai assez mangé. Dialogi do uzupełnienia Dialogue 1 -...? - Non, pas trop. J ai mal au ventre. - Tu veux...? - Oui, je veux bien. Dialogue 4 - Tu as? - Non, merci. J ai assez mangé. Dialogue 2 - Tu veux de quoi boire? - Oui, de l eau, STP. -Tiens. -Merci. Dialogue 5 -Qu est-ce qu on fait cet après-midi? - On va à la piscine? - Ok, pourquoi pas. Tu as ton maillot de bain? Dialogue 2 - Tu veux de quoi.? - Oui, de l eau, STP. -... -Merci. Dialogue 5 -. on fait cet après-midi? - On va à...? - Ok, pourquoi pas. Tu as ton maillot de bain? Dialogue 3 - Je te sers? - Oui, merci. - Tu veux du poulet? - Oui, je veux bien. Dialogue 6 - Tu veux aller faire du shopping? - Oui! On va au centre commercial Espace? - D accord. Dialogue 3 - Je te? - Oui, merci. - Tu veux.? - Oui, je... Dialogue 6 - Tu veux aller.? - Oui! On va au centre Espace? - D accord.