Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:



Podobne dokumenty
Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

KLASA 1. część. Imię:... Nazwisko:... Klasa... wrzesień październik listopad

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Jak wygląda bóbr? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Czy wilk jest zły? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Konkurs Lekcje o Mazowszu - scenariusz zajęć edukacyjnych

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Kosmiczna podróż

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Głubczyce dawniej i dziś

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Temat: Pole równoległoboku.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Wielkanoc u Oskara i Beaty. Oskar czekał na Wielkanoc. Razem z Beatą pomalowali owali. Tata kupił cukrowego i żółtego. Mama upiekła mazurek i.

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat dnia: Co noszę w tornistrze?"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć w klasie III

Być artystą, żyć bez stresu.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć nr 3

pt. Przedszkolak bezpieczny w podróży z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Kożuchowie Sprawozdanie z realizacji projektu Akademii Zdrowego Przedszkolaka

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

HASŁO PROJEKTU O PRAWACH DZIECKA DZIECIAKI NIE PĘKAJĄ SWOJE PRAWA ZNAJĄ

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Jak bóbr buduje dom. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CELE ZAJĘĆ

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE MOŻE, ŻE POTRAFI. Janusz Korczak

Ćwiczenia zintegrowane dla klasy 1. część

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat dnia: Poprzez ćwiczenia utrwalamy wiadomości"

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Załącznik do Uchwały Nr 1/2014/2015 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Czernikowie z dnia r.

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 6

#UczymyDzieciProgramować

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Obiekty sakralne w mojej okolicy

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Scenariusz 4. Realizacja

Transkrypt:

Scenariusz 3 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Gdzie mieszka wilk? Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, poznanie miejsc występowania wilków, usprawnianie manualne dłoni, rozwijanie spostrzegawczości rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: wskazać położenie Karpat na mapie Polski, wskazać Karpaty jako miejsce występowania wilków, wskazać przedmioty przydatne na wycieczce, połączyć kropki, tworząc rysunek, wskazać różnice w wyglądzie zewnętrznym wilków, spośród wielu przedmiotów wybiera(dokonuje selekcji) te, które są niezbędne na wycieczce. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. opowiadanie, opis. Metody pracy: Wiek uczestników: 4 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie. Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego ucznia, mapa Polski, kredki, flamastry, ołówki do pisania, arkusz szarego papieru.

Przedszkole Czynności przygotowawcze nauczyciela: Przed rozpoczęciem zajęć należy zapoznać się ze scenariuszem i wybrać sposób realizacji poszczególnych zadań. Zgodnie z wybraną formą pracy indywidualną lub zbiorową przygotować karty pracy dla uczniów lub nanieść zadania z karty pracy na arkusz szarego papieru do wspólnego rozwiązania (zgodnie z instrukcją do zadań). Pytania do treści bajki: Czy w lasach Kotliny Kłodzkiej można spotkać wilka? Dokąd tata chciał zabrać Arka, aby mógł zobaczyć wilka? Gdzie w Polsce jest najwięcej wilków? Co to jest wataha? Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć: Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki. Nauczyciel omawia wspólnie z nimi treść. Zwraca szczególną uwagę na nowe słowa. Na mapie Polski pokazuje dzieciom Karpaty. 1. Przedstawienie tekstu bajki: Gdzie mieszka wilk?. Arek był już dużym chłopcem. Umiał sam założyć buciki, zapiąć kurtkę i włożyć czapkę. Potrafił też liczyć i trafić piłką do kosza. Lubił oglądać bajki i grać w gry komputerowe. Ale najbardziej Arek lubił rozmawiać z tatą o zwierzętach. Jego tata zawsze opowiadał mu ciekawe rzeczy i pokazywał kolorowe zdjęcia w swoich książkach. Ostatnio tata opowiadał mu o wilkach. Arek już wiedział, jak wygląda wilk i że jest on drapieżnikiem. Dziś bardzo chciał się dowiedzieć, gdzie mieszka wilk. Był ciekaw, czy mógłby go spotkać w lesie na wycieczce. Gdy tylko Arek wrócił z przedszkola, od razu udał się do taty. Tato, czy w sobotę, jak pójdziemy do lasu, to zobaczymy wilka? Nie odpowiedział tato. U nas nie ma wilków. Mieszkamy w Kotlinie Kłodzkiej i tu wilki nie występują. Szkoda - Arek zasmucił się. Bardzo chciałbym spotkać wilka. Możemy pojechać do ZOO. Tam zobaczysz wilka. Ale to nie to samo Arek nie był do końca pewny, czy chce oglądać wilka w ZOO. Cóż, nic innego nie mogę ci zaproponować. No dobrze. Mogę pojechać do ZOO zgodził się po namyśle Arek. A gdzie mieszkają wilki? W Polsce najwięcej jest ich w Karpatach. A co to są Karpaty? To góry. Chodź, pokażę ci na mapie. Tata wyjął atlas i odszukał mapę Polski. Arek z ciekawością przyglądał się wszystkiemu. Spójrz, tu są Karpaty tata wskazał ciemniejszy fragment na dole mapy. W pozostałych regionach spotykamy czasem pojedyncze watahy. Co to są te watahy, tato? Arek pierwszy raz słyszał to słowo. Wataha to stado wilków, czyli w Polsce ok. 4 6 osobników. Tatusiu, a pokażesz mi jeszcze raz te zdjęcia wilków w książce? Jasne. Chodź, poszukamy książki. Arek szybko podbiegł do regału z książkami. I już po chwili siedział obok taty na kanapie i razem przeglądali książkę. A tata jeszcze raz tłumaczył Arkowi, co to są Karpaty i wataha. Arek starał się wszystko dokładnie zapamiętać, żeby opowiedzieć Szymonowi w przedszkolu. Bo Szymon też bardzo polubił wilki. B. Ćwiczenia. Gdzie leżą Karpaty? Uzupełniając kartę pracy nr 1 dzieci utrwalają położenie Karpat na mapie Polski. Zadaniem uczniów jest wycięcie nazwy Karpaty i naklejenie jej w odpowiednim miejscu mapy. Zadanie można wykonać również wspólnie z uczniami, nauczyciel w tym wypadku przygotowuje przed zajęciami kontur Polski na szarym papierze, wspólnie z dziećmi ustala miejsce wklejenia nazwy Karpaty. 2 3. Gdzie mieszka wilk?

Przedszkole Wyprawa do lasu. Arek wybiera się z tatą na wycieczkę do lasu. Co ma ze sobą zabrać? Pomóż mu wybrać odpowiednie rzeczy. Zadaniem dzieci jest wskazanie na karcie pracy nr 2 rzeczy, które należy pozostawić w domu. Przy omawianiu nauczyciel powinien porozmawiać z dziećmi o niezbędnych rzeczach (np. apteczka, nakrycie głowy, woda mineralna) i o zasadach bezpieczeństwa. Połącz kropki. Aby dowiedzieć się, gdzie stoi wilk, dzieci muszą połączyć kropki - karta pracy nr 3. Znajdź różnice. Na karcie pracy nr 4 w każdym rzędzie są trzy rysunki wilka. Dzieci muszą odnaleźć rysunek, który różni się od dwóch pozostałych. Odszukaj i policz ślady wilka. Karta pracy nr 5 zawiera ukryte ślady wilka. Zadaniem dzieci jest odszukanie śladów i policzenie ich. Wynik należy wpisać w okienko na dole karty pracy. Czyj to ślad? Rozwiązanie karty pracy nr 6 poprzedzamy omówieniem tablicy edukacyjnej, dołączonej do pakietu. Nauczyciel pokazuje dzieciom ślady wilka. Zadaniem uczniów jest odnalezienie śladów wilka na karcie pracy nr 6 i połączenie ich z odpowiednim obrazkiem. Pozostałe ślady również łączą z odpowiednimi rysunkiem, przedstawiającym zwierzęta. Zakończenie: Na zakończenie zajęć uczniowie kończą zdania: Wataha jest to Dowiedziałem się, że w Polsce wilki możemy spotkać. Na zajęciach najbardziej podobało mi się Dzisiaj zaskoczyło mnie.. Słowniczek trudniejszych pojęć: Wataha - stado wilków lub innych zwierząt. 3. Gdzie mieszka wilk? 3

Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 1 Wytnij nazwę Karpaty i przyklej ją w odpowiednim miejscu mapy. KARPATY

Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 2 Arek pakuje rzeczy, które będą mu potrzebne na wycieczce w góry. Otocz pętlą rzeczy, które powinien zostawić w domu. Pokoloruj rzeczy, które Arek zabierze ze sobą.

Gdzie zatrzymał się wilk? Dowiesz się gdy połączysz kropki. Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 3

Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 4 W każdym rzędzie zaznacz obrazek, który różni się od pozostałych.

Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 5 Odszukaj ślady łap wilka. Wpisz w okienko, ile sladów znalazłeś.

Gdzie mieszka wilk? - karta pracy nr 6 Połącz linią ślady z ich właścicielami.