Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Podobne dokumenty
Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Plan metodyczny lekcji

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Budowanie poczucia własnej wartości

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 10

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

KONSPEKT LEKCJI Z REALIZACJI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I PROZDROWOTNEJ - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Higiena układu pokarmowego człowieka.

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć dodatkowych

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć nr 8

Temat: Pole równoległoboku.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PLAN METODYCZNY LEKCJI BIOLOGII W II KLASIE GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY V TEMAT: WPŁYW PALENIA NA RÓŻNE UKŁADY NASZEGO CIAŁA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Transkrypt:

LEKCJA PRZYRODY W KLASIE 4: Prowadzący lekcję: mgr Iwona Nekresz Data przeprowadzenia lekcji: 23.03.2018r. Wymagania szczegółowe z podstawy programowej: V.8 Cele ogólny lekcji: Poznanie szkodliwego wpływu środków uzależniających na organizm człowieka. Cele szczegółowe: Wiadomości Uczeń: a) definiuje pojęcie: uzależnienie, palenie bierne b) wymienia rodzaje uzależnień; c) wymienia skutki i przyczyny uzależnień; d) wie, co to znaczy zachować się asertywnie. Umiejętności Uczeń: a) umie zachować się asertywnie; b) charakteryzuje skutki i przyczyny przyjmowania używek i środków energetyzujących; c) ocenia niekorzystny wpływ z zbyt długiego korzystania z telefonów komórkowych. Postawy a) aktywnie uczestniczy na lekcji, współpracuje w grupie; b) przeprowadza doświadczenie według instrukcji; c) analizuje wynik i wyciąga wniosek z przeprowadzonego doświadczenia. Oczekiwane osiągnięcia ucznia: Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi: uzasadnić, że: a) wyjaśnia co to jest uzależnienie; b) podaje przykłady uzależnień; c) opisuje konsekwencje przyjmowania używek oraz uzasadnia dlaczego nie należy ich stosować; d) potrafi zachować się asertywnie; e) wysuwa wnioski do przeprowadzonego doświadczenia. Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego. Formy pracy: a) indywidualna; b) grupowa. Środki dydaktyczne: pomoce dydaktyczne i materiały pomocnicze

a) arkusz szarego papieru; b) 4 kolorowe bloki, flamastry; c) kolorowe kartki prostokątne: 4 niebieskie, 8 żółtych; d) kartki białe w kształcie plastra miodu 8 sztuk; e) instrukcja obsługi; f) opakowania po papierosach; g) tablica interaktywna; h) surowe jajo, szklanka, łyżeczka do herbaty, spirytus. Przygotowanie do lekcji Na wcześniejszej lekcji nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i przydziela im zadania. Uczniowie losują zagadnienia, z których mają się przygotować w domu na podstawie informacji zamieszczonego w podręczniku. Uczeń z opinią z PPP- ma możliwość wybrania sobie zadanie bez możliwości losowania. Uczniowie zapisują swoje zagadnienia w zeszycie. Grupa 1 Skutki i przyczyny nadużywania alkoholu. (zał.1) Grupa 2 Skutki i przyczyny nadużywania nikotyny. (zał.2) Grupa 1 Skutki i przyczyny używania narkotyków, dopalaczy, środków energetyzujących. (zał.3) Grupa 2 Skutki i przyczyny z niekontrolowanego używania Internetu, telefonów komórkowych. (zał.4) Przebieg lekcji Faza wprowadzająca 1. Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne i podaje temat lekcji. Omówienie pracy domowej, która była zadana drogą e-meil. 2. Podanie uczniom celów lekcji. Temat lekcji: Uzależnienia i ich skutki. Dzisiaj na lekcji poznamy uzależnienia, które są przyczyną wielu chorób naszego organizmu. Poznamy ich skutki oraz przyczyny przyjmowania. Po dzisiejszej lekcji, musicie wiedzieć co nazywamy uzależnieniem, jakie poznaliście uzależnienia i czym są spowodowane. Faza realizacyjna 1. Co to jest uzależnienie burza mózgów. 2. Pogadanka na temat zachowań człowieka uzależnionego.

3. Nauczyciel rozdaje białe szablony sześciokątne. Uczniowie mają za zadanie wypisać na szablonach rodzaje uzależnień, oraz ułożyć w kształcie piramidy kolejność od najbardziej niebezpiecznych do mniej bezpiecznych. Swoją decyzję uzasadniają pogadanka. 4. Nauczyciel rozdaje kolorowe karteczki dla każdego ucznia (po 2 żółte i jedną niebieską). Na żółtych uczniowie wypisują skutki uzależnień, a na niebieskich ich przyczyny. Zadania przydzielone dla każdego ucznia były wcześniej wylosowane. Czas na przygotowanie 10 minut. 5. Uczeń prezentuje swoje wyniki. Niebieskie i żółte karteczki przypina na arkuszu szarego papieru przypominającego postać człowieka. Żółte kartki są przyczepiane do miejsc narządów odpowiadającym skutkom uzależnienia. Nauczyciel czuwa nad poprawnością prezentowanych treści. 6. Uczniowie przeprowadzają doświadczenie zgodnie z instrukcją (zał. nr 6). Nauczyciel pomaga uczniom przy wykonaniu tego ćwiczenia zwracając uwagę na bezpieczeństwo. Uczniowie po krótkiej dyskusji wysuwają wniosek i wynik swojej obserwacji. 7. Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe kartki format A3 z napisem papierosy. Zadaniem każdego ucznia jest ułożenie hasła, które zniechęci palacza do palenia papierosów. Uczniowie prezentują swoje wyniki. (zał.5) 8. Co to jest palenie bierne mini dyskusja. 9. Jak zachować się, gdy ktoś namawia do zażycia środków uzależniających? Ćwiczenia w parach i grupie (metodą zacinającej się płyty, metodą zasłony dymnej, metodą zadawania pytań uczniowie wybierają jedną metodę). 10. Nauczyciel wykorzystuje tablicę aktywną do wykonania ćwiczenia interaktywnego (Multibook, s.180). 11. Obejrzenie filmu edukacyjnego Wpływ alkoholu i papierosów na organizm s. 178 (czas trwania 03:58). Faza podsumowująca Nauczyciel utrwala wiadomości zdobyte na lekcji w formie pokazu multimedialnego Stop uzależnieniom. Nauczyciel poleca każdej osobie, aby ułożyć po jednym pytaniu z opracowanego zagadnienia. Następnie, każdy uczeń zadaje swoje pytanie pozostałym uczniom. Nauczyciel czuwa nad poprawnością odpowiedzi uczniów. Uczniowie oceniają swoja pracę i pozostałych uczniów. Uzasadniają swoje wypowiedzi. Wypowiadają się czy podobała się lekcja, co sprawiło im największą trudność? Nauczyciel nagradza całą klasę pochwałami. Najbardziej aktywnych ocenia oceną bardzo dobrą.

Praca domowa Uzupełnić kartę pracy z lekcji dotyczącą doświadczenia. Dla chętnych: wykonaj ulotkę przedstawiającą niekorzystny wpływ używek na organizm człowieka. Załącznik nr 1 Grupa 1 Wypisz skutki i przyczyny nadużywania alkoholu. Załącznik nr 2 Grupa 2 Wypisz skutki i przyczyny nadużywania nikotyny.... Załącznik nr 3 Grupa 3 Wypisz skutki i przyczyny używania narkotyków, dopalaczy, środków energetyzujących. Załącznik nr 4 Grupa 4 Wypisz skutki i przyczyny z niekontrolowanego używania Internetu, telefonów komórkowych....

Załącznik nr 5 Ułóż hasło, które zniechęciłoby palacza do palenia papierosów. Załącznik nr 6. Doświadczenie Jak alkohol wpływa na białko jaja kurzego? Doświadczenie przeprowadź w obecności osoby dorosłej. Przygotuj: surowe jajko, szklankę, łyżeczkę do herbaty, spirytus. Przebieg doświadczenia: Rozbij jajko i umieść białko w szklance. Przyjrzyj się białku, zapamiętaj jak wygląda. Dolej do szklanki łyżeczkę spirytusu. Obserwacje: Przez kilka minut obserwuj, co się dzieje z białkiem. Zanotuj wyniki obserwacji. Wniosek: Samodzielnie sformułuj i zapisz wniosek.