Czym zajmuje się ekologia?



Podobne dokumenty
Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Na czym polega bioróżnorodność?

Opis ekosystemu z natury

Jak chronić przyrodę?

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Podchody o bioróżnorodności

Czym różni się sosna od sosny?

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zajęcia integracyjne na przyrodniczym kole zainteresowań

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Opracowany na podstawie programu nauczania realizowanego w oparciu o podręcznik,,new Sparks 1

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

Scenariusz zajęć nr 3

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Edukacja przyrodnicza

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz zajęć nr 6

Przedmiotowe zasady. oceniania- I etap edukacyjny. Klasy I III

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Scenariusz zajęć nr 7

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA III

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 5

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I III

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne dla klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA SPOŁECZNO - PRZYRODNICZA KLASA III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - dlaczego kąpielisko strzeżone?"

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

IX KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ OSKKO - ŁÓDŹ,

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 Test język obcy nowożytny język niemiecki (poziom podstawowy)

Transkrypt:

zajmuje się ekologia? zajmuje się ekologia? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 1 najważniejsze pojęcia z bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: rozpoznaje w terenie przyrodnicze (nieożywione i ożywione) ( ) składniki krajobrazu i wskazuje zależności między nimi (4.1 PP) Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu (5.3 PP) Niezbędne umiejętności uczeń: wymienia warunki konieczne do rozwoju roślin i zwierząt w gospodarstwie domowym (1.c PP dla klas I III) Cele lekcji uczeń: rozumie ekosystem, jako sumę powiązań między składnikami ożywionymi i nieożywionymi danego środowiska udowadnia na przykładach kruchość ekosystemów 1

2. konspekt zajęć do płyty Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Określi na podstawie obserwacji, opisu lub zdjęcia biotop i biocenozę dla danego środowiska Znajdzie i opisze powiązania między poszczególnymi elementami ekosystemu Wyjaśni, czym zajmuje się ekologia Poda przykłady różnych ekosystemów (od 3 do 5) Niezbędne pomoce: karta Zając pyta Wstęp: Co to jest ekologia burza mózgów Uczniowie proponują różne definicje, nauczyciel je podsumowuje i jeśli ich definicja nie posiada biologicznego ujęcia, nauczyciel informuje uczniów, że w rzeczywistości ekologia ma szersze znaczenie, które poznają na niniejszej lekcji. Część zasadnicza: I. Bajka o Złotobrzuchach Przed odczytaniem historii nauczyciel prosi uczniów, by słuchali bardzo uważnie, jeśli chcą mogą robić sobie notatki w trakcie słuchania, jednak tekst zostanie przeczytany jednokrotnie bez powtarzania. Nauczyciel wolno i wyraźnie czyta: 2

zajmuje się ekologia? Część zasadnicza (cd.): Bajka o Złotobrzuchach Złotobrzuchy to było piękne miasteczko, które nadal leży na małym wzgórzu. Dawniej było otoczone z jednej strony przez bagniste zarośla, a z drugiej przez lasy. Mieszkańcy byli w tamtych czasach bardzo dumni ze swojego miasteczka, a w szczególności z tego, że było to jedyne w regionie miejsce, gdzie o poranku można było usłyszeć piękny śpiew złotobrzuszka śpiewającego, który gniazdował w okolicznych lasach. Do miasta jeździli wówczas turyści, by zjeść romantyczne śniadanie przy jego śpiewie, a w sklepach z pamiątkami można było kupić magnesy, koszulki, czy torby ze złotobrzuszkiem, a także płyty z nagraniami jego śpiewu. Można też było tam znaleźć pełną ofertę różnorodnych środków odstraszających komary no właśnie: komar to jedyna rzecz, na którą wszyscy okrutnie narzekali. No może jeszcze na ciągły brak miejsc w małych miejskich hotelikach. Radni miasta zastanawiali się, co z tym problemem zrobić i w końcu postanowili rozwiązując problem upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Teraz Złotobrzuchy są puste, piękny hotel niszczeje, sklepiki pozamykano, a mieszkańców o poranku nie budzi już śpiew złotobrzuszka. Wylosowani uczniowie odpowiadają na zadawane przez nauczyciela pytania/zadania: 1. Co przyciągało do miasta turystów? 2. Czemu zawdzięcza nazwę miasto? 3. Podaj trzy produkty, które można było kupić w sklepie z pamiątkami. 4. Opisz dawne położenie i otoczenie Złotobrzuchów. Uczniowie stawiają hipotezę dotyczącą pomysłu, który mieli radni, a który doprowadził do takiego rozwoju wydarzeń. Po krótkim czasie na zastanowienie nauczyciel zbiera i notuje kilka z uczniowskich hipotez, a następnie odczytuje kolejny fragment historii: Radni postanowili osuszyć bagna na których lęgły się komary i wybudować w tym miejscu nowy duży hotel. Jak postanowili tak zrobili. Uczniowie stawiają hipotezę dotyczącą biegu wydarzeń, który od realizacji pomysłu radnych doprowadził do końca historii. Po krótkim czasie na zastanowienie nauczyciel zbiera i notuje kilka z uczniowskich hipotez, a następnie odczytuje ostatni fragment historii: Hotel był piękny, jednak bardzo szybko okazało się, że złotobrzuszki coraz rzadziej śpiewały, a w lesie można było znaleźć coraz mniej ich gniazd. Ornitolodzy się temu nie dziwili, złotobrzuszki bowiem najchętniej żywią się komarami. Gdy osuszono bagna nie miały co jeść i przestały gniazdować w pobliskich lasach. Teraz Złotobrzuchy są puste, piękny hotel niszczeje, sklepiki pozamykano, a mieszkańców o poranku nie budzi już śpiew złotobrzuszka. 3

2. konspekt zajęć do płyty Część zasadnicza (cd.): Uczniowie poszukują morału do historii. Nauczyciel definiuje uczniom ekologię, jako naukę zajmującą się zależnościami w środowisku i współtworzy z uczniami schemat: ORGANIZMY zależności ŚRODOWISKO Nauczyciel informuje, że takie środowisko, w którym zachodzą określone zależności nazywa się ekosystemem. II. Co się składa na ekosystem? Pary uczniowskie otrzymują kartę Zając pyta i ustalają odpowiedzi. Nauczyciel zbiera i weryfikuje odpowiedzi uczniów, a następnie dopytuje się, czy mają pomysł z jakiego powodu pytania są w taki sposób zapisane (dlaczego jedno jest wyróżnione na środku, a pozostałe znajdują się albo z jednej, albo z drugiej strony). Uczniowie powinni dojść do tego, że: główne pytanie dotyczy specyficznego środowiska w którym żyje zając (nauczyciel przypomina, że nazywamy to ekosystemem), pytania po lewej stronie zająca dotyczą organizmów znajdujących się w tym ekosystemie (np. nikt nie odpowiedział, że zając ucieka przed rekinami) nauczyciel informuje, że wszystkie te organizmy to biotop tego ekosystemu, pytania po prawej stronie zająca dotyczą nieożywionych elementów środowiska w tym ekosystemie (np. nikt nie odpowiedział, że śpi na półce skalnej) nauczyciel informuje że wszystkie te elementy to biocenoza tego ekosystemu Uczniowie tworzą wspólnie z nauczycielem notatkę: EKOSYTEM = BIOCENOZA + BIOTOP określony wspólnymi powiązaniami, obszar o charakterystycznych cechach nieożywione elementy środowiska charakterystyczne dla ekosystemu wszystkie, powiązane ze sobą organizmy zamieszkujące ekosystem 4

zajmuje się ekologia? Podsumowanie: Wszyscy uczniowie równocześnie odpowiadają na pytania prawda czy fałsz, wybraną przez nauczyciela techniką (kierowanie rąk w określoną stronę, wstawanie-siadanie, itp.). Las, w którym znajduje się moja działka to ekosystem. (Prawda) Moja działka w lesie to ekosystem. (Fałsz) Ryby w stawie to element biotopu. (Prawda) Woda w stawie to ekosystem. (Fałsz) Do ekosystemu nie należy polowanie lisa na zająca. (Fałsz) Łąka to przykład ekosystemu lądowego. (Prawda) Pole to przykład ekosystemu lądowego. (Prawda) Jezioro to przykład ekosystemu wodnego. (Prawda) Las nad morzem i las wysoko w górach to ten sam ekosystem. (Fałsz) 5

2. konspekt zajęć do płyty zając pyta: [Andrii_Oliinyk / Fotolia] 6