Temat zajęć. Zasłona przeciwsłoneczna dla niedźwiedzia polarnego. przedszkole, I i II klasa szkoły podstawowej (5-8 lat)



Podobne dokumenty
IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Zabawy na poznanie imion

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

ERGIA SIĘ LICZY. Strona 1 z 6

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat zajęć Zasady produkowania energii elektrycznej

SZALONA GRA Z DZWONKIEM!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

u w v Efekt karty Cel gry Elementy gry Przygotowanie do gry upunkty Władcy Świata wstrefa strategiczna xtył karty

Cel(e): Poprzez samodzielne wykonanie prostego bojlera słonecznego, uczniowie zobaczą potencjał energii odnawialnej.

- podam jedną podstawową zasadę bezpiecznego korzystania z urządzeń technicznych,

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat zajęć Bądź oszczędny uratuj pingwina

Europejskie Słoneczne Dni, Maj Grupa Temat Przedmiot Wiek Gorąca i zimna Źródła odnawialne Fizyka Biologia

Opracował: Rafał Górniak Gra symulacyjna Budujemy wiatraki

Temat zajęć Alternatywne sposoby otrzymywania energii cieplnej

ELEMENTY GRY. 8 płytek z detektywem Pozytywką 6 płytek z rowerem 4 płytki z kaktusem 4 płytki z szachami

WSZECHSWIAT QUIZ MINI

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Niekoniecznie w sieci!

ENERGIA CZUWANIA W MOIM DOMU

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Europejskie Słoneczne Dni, Maj 2011

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

SPRAWDŹ SWÓJ REFLEKS! DLA OD 2 DO 5 GRACZY OD 4 LAT

Pasterze. Elementy gry. Przygotowanie rozgrywki. Cel. Tura. 1 Pasterze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRACA KONKURSOWA. "I Mała Wojewódzka Liga Przyrodnicza"

Projekt Śnieżna wojna

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII

Część I Zmiany klimatu

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI dwusylabowe Ilość klocków 28; Ilość zadań 56

PIEKARNIK SŁONECZNY. Potrzebne materiały: Kartonowe pudełko (np. po pizzy) Rolka folii aluminiowej i folii plastikowej Czarny papier Taśma NoŜyczki

Człowiek jako część ekosystemu

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

CIAŁO CZŁOWIEKA QUIZ MINI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Raport o kursie. Strona

INSTRUKCJA. Gra dla 2-5 graczy w wieku lat

Scenariusz zajęć nr 5

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ

cel Śmiać się do łez z rodziną i przyjaciółmi. Kto wie, może nawet odkryjesz w sobie artystę? GRA IMPREZOWA WIEK: GRACZY

IMPREZOWA GRA PEŁNA AKCJI DLA 2 5 GRACZY OD 4. ROKU ŻYCIA

Scenariusz zajęć nr 3

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

Ewaluacja w praktyce szkolnej. Obserwacje lekcji jako ważne zadanie dyrektora szkoły w procesie sprawowania nadzoru pedagogicznego.

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

Wybrane metody aktywizujące

Jak odczuwać gramatykę

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Tajemnice powietrza : projekt doświadczeń

Program Coachingu dla młodych osób

Przyroda Lasu Bielańskiego

Opracowała: Małgorzata Brzezińska Nauczyciel Nauczania Zintegrowanego Szkoła Podstawowa w Gryficach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Tradycyjne zabawy i gry dzieci

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Tymek był w Tatrach. To najwyższe góry w Polsce. W Tatrach Wysokich znajdują się Rysy.

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

Gra Labirynt - Zajęcia 4

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Marian Chwastniewski. Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne Wyspa

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

2 gry planszowe. rekomendowany wiek: od lat 4 dla 2 4 osób

Energia w domu i w szkole. Badanie zużycia energii w domu i w szkole. Wykonanie gazetki tematycznej.

Tom & yako przedstawiają

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

A. Zabawy na podwórku, spacerze, na wczasach

GRA EDUKACYJNA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Temat zajęć Nils Holgersson i lot dzikich gęsi. II IV klasa szkoły podstawowej (8-10 lat)

ELEMENTY GRY CEL GRY

40 pionków znakujących Z każdego koloru: czerwonego, pomarańczowego, czarnego, niebieskiego po 10 sztuk. 7 słoni 3 lwy 6 normalnych 1 super

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

ŚWIETLÓWKI GENERATOREM OSZCZĘDNOŚCI

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Realizacja algorytmu z warunkiem czy Twój uczeń lubi programować? Grażyna Koba

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

W S P Ó Ł P R A C A PRZEDSZKOLA I SZKOŁY Z RODZICAMI SZANSĄ NA SUKCS DZIECKA

Materiały: karty pracy, czytanka, symbole Europejskiego Systemu Klasyfikacji Gier Komputerowych PEGI, gra komputerowa

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Gra dla 2-4 graczy w wieku lat

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Jak zintegrować grupę? Łamacze lodów

Transkrypt:

Temat zajęć Zasłona przeciwsłoneczna dla polarnego Klasa: przedszkole, I i II klasa szkoły podstawowej (5-8 lat) Związek z programem nauczania: przyroda i Ŝycie człowieka, zmiany klimatu, oszczędzanie energii Czas trwania: 2 h (wprowadzając niewielkie modyfikacje, nauczyciele mogą stosować poszczególne sekwencje w godzinach szkolnych) Słowa kluczowe: zmiana klimatu, róŝnorodność biologiczna, energia odnawialna, uŝytkowanie i dostarczanie energii, wpływ człowieka, topnienie lądolodów, niedźwiedzie polarne, regiony polarne, zdobywanie poŝywienia, presja polowania. Treści i tło teoretyczne: Niedźwiedzie polarna spędzają zimę na zbitym lodzie. Polują wtedy na róŝne gatunki fok, mniejsze wieloryby, ryby. Tylko w lecie, kiedy lód się topi, zostają na suchym lądzie. Muszą wówczas przetrwać długie okresy głodu. Jeśli na Arktyce zabraknie lodu, niedźwiedzie polarne stracą fundamentalną podstawę do Ŝycia. Topienie lodu wiosną skraca okres polowania tak, Ŝe niedźwiedzie polarne muszą pościć przez dłuŝszy czas. Chore osobniki oraz młode niedźwiadki mają małe szanse na przeŝycie tego trudnego okresu. Propozycja zajęć Zasłona przeciwsłoneczna dla polarnego pokazuje to zjawisko w sposób zrozumiały dla dzieci. Lód nie zamarza tak jak powinien. śycie na biegunie północnym staje się bardzo trudne, więc niedźwiedź polarny wybiera się w długą podróŝ do dzieci. Ma nadzieję, Ŝe uzyska od nich pomoc.

W trakcie zajęć dzieci dowiadują się wielu ekscytujących szczegółów o Ŝyciu małego niedźwiadka. Wykorzystuje się tutaj gry i historyjki. Uczestnicy stają się opiekunami zwierząt i klimatu. Cele edukacyjne: Dzieci poznają Ŝycie niedźwiedzi polarnych oraz cechy klimatu regionów bieguna północnego. Dzieci odkryją związek pomiędzy działalnością człowieka a ocieplaniem się klimatu. Dzieci zrozumieją wpływ zmian klimatu na bioróŝnorodność. Dzieci rozwiną pomysły i idee dotyczące swoich własnych działań: Ja sam mogę coś zmienić lub wywołać. Atmosfera nauczania: Dzieci wyglądają i zachowują się jak niedźwiedzie polarne. Prowadzący, którzy posiadają identyfikatory i słuŝbowe ubrania pomagają uczestnikom zorientować się w przebiegu zajęć. Działania w pomieszczeniach zamkniętych oraz na otwartym terenie. Środki dydaktyczne: Pacynka - niedźwiadek (np. www.folkmanis.com) Taśma krepowa, marker Pytania do gry prawda-fałsz Hula-hoop Czarno-szary koc Kawałki kry (zrobione z kartonu lub cienkiego drewna) Karty Dawniej i dziś Plakat z elektrownią, węglem, (jeśli to moŝliwe) Kostiumy niedźwiedzi polarnych (jeśli to moŝliwe) Kostki lodu Maszyna do topienia lodu Zasłona przeciwsłoneczna (parasol) Urządzenia elektryczne: np. suszarka, czajnik, lampa, radio, wentylator

Ordery Ratownik polarnego Przygotowanie: Ukrycie polarnego Zrobienie kostek lodu i przygotowanie maszyny do ich topienia Plakat elektrowni/ węgla Ukrycie kart Dziś Przygotowanie kostiumów polarnego Przygotowanie Hula hoop i kry Plan zajęć: PoniŜsza tabela opisuje plan programu dla grupy 15 dzieci. Przygotowanie materiałów nie powinno stanowić problemu, dlatego w przypadku większej grupy proponujemy przeprowadzenie zajęć równolegle (w innym pomieszczeniu i z innym prowadzącym). Czas grupa 1 (8-15 dzieci) grupa 2 (8-15 dzieci) trwania 20 Powitanie i instrukcje Powitanie i instrukcje 10 Poszukiwanie polarnego Poszukiwanie polarnego 15 Gra Polowanie na foki lub Jak bardzo stopił się lód? Gra Polowanie na foki lub Jak bardzo stopił się lód? 10 Sposoby postrzegania problemu: historia polarnego Sposoby postrzegania problemu: historia polarnego 10 Gra: topnienie kry Gra: topnienie kry 20 Dyskusja z niedźwiedziem polarnym, porównanie śycie dawniej i dziś Dyskusja z niedźwiedziem polarnym, porównanie śycie dawniej i dziś 20 Temat: konsumpcja energii i elektryczności, plakat: elektrownia Temat: konsumpcja energii i elektryczności, plakat: elektrownia 10 Gra : Pomagamy niedźwiedziowi. Gra : Pomagamy niedźwiedziowi. 5 Niedźwiedź polarny dziękuje i Ŝegna się Niedźwiedź polarny dziękuje i Ŝegna się

Przebieg zajęć: Czas Treść trwania 5 Powitanie. Dzieci otrzymują identyfikatory (najłatwiejszy sposób na taśmie krepowej) Dyskusja na temat Czy znasz niedźwiedzie polarne, gdzie one mieszkają, czego potrzebują do Ŝycia? (załącznik nr 1) Środki dydaktyczne taśma krepowa, marker 15 Gra: Niedźwiedź polarny i foki: (załącznik nr 2) Prowadzący rysuje linię na podłodze i dzieli dzieci na dwie grupy. Dzieci stoją naprzeciwko siebie. W jednej grupie znajdują się niedźwiedzie polarne, w drugiej foki. Kiedy prowadzący wypowiada zdanie zgodne z prawdą, niedźwiedzie polarne polują na foki. Kiedy zdanie, które mówi jest nieprawdziwe, sytuacja się odwraca i to foki polują na niedźwiedzie. Po kaŝdej rundzie złapane foki i niedźwiedzie są liczone. Polowanie trwa tak długo, aŝ prowadzący je przerwie. zdania przeczytania do 10 Poszukiwania polarnego: Prowadzący prosi dzieci, aby razem z nim poszukiwały jednego zwierzęcia, którego gatunek staje się coraz rzadszy. Po chwili znajdują polarnego, ukrytego pod zasłoną przeciwsłoneczną. 15 PoniewaŜ mały niedźwiadek czekał na dzieci bardzo długo, jest bardzo głodny. Musi więc coś zjeść, zanim powie dlaczego się tu znalazł! Gra: Polowanie w przerębli (w pomieszczeniu): Jedno dziecko odgrywa rolę polarnego (kostium), wszystkie inne dzieci są fokami. Foki leŝą na podłodze w odległości 10m od. Muszą dostać się do przerębli (Hula-hoop), aby ocaleć i nie zostać zjedzone przez (dotknięte ręką). Mogą jedynie czołgać się po podłodze ze skrzyŝowanymi rękoma. Wystarczy dotknąć przerębli jedną ręką. Niedźwiedź polarny musi polować na trzech łapach, trzymając jedną łapą nosa. (dodatkowa informacja: niedźwiedź jest dobrze zaadaptowany do otoczenia, poniewaŝ ma jasne futro. Z powodu tego kamuflaŝu, trudno zwierzętom przebywającym w wodzie dostrzec, Ŝe niedźwiedź chce na nie zapolować. Aby ukryć jedyny szczegół, który moŝe zdradzić obecność czarny nos musi on zasłaniać go swoją jasną łapą). Foki, które zostały zjedzone przez będą odgrywały w następnej rundzie rolę. Lub alternatywnie: Jak bardzo stopił się lód? (na zewnątrz pomieszczenia): Prowadzący rysuje linię mety. Za linią znajduje się przerębel. Jedno dziecko odgrywa rolę. pacynka polarnego, zasłona przeciwsłoneczna hula-hoop kostiumy polarnego

Pozostałe dzieci to foki. Foki biegają za niedźwiedziem pytając go jak bardzo stopił się lód? Niedźwiedź odpowiada bardzo, tak bardzo, Ŝe nie mogę was dosięgnąć Gra jest powtarzana, foki biegają za niedźwiedziem zadając pytanie, tak długo aŝ krzyknie: tak słabo, Ŝe mogę was zjeść! Wtedy próbuje złapać foki, a one próbują uciec poza linię (przerębel). Złapana foka staje się niedźwiedziem w kolejnej rundzie. 10 Niedźwiadek wyjaśnia swój problem (prowadzący posługuje się pacynką niedźwiadka). Niedźwiadek opowiada, dlaczego zawsze ma ze sobą zasłonę przeciwsłoneczną. Od kilku lat lód na biegunie północnym topi się coraz intensywniej i kaŝdego roku coraz wcześniej. Dlatego próbuję się chronić przed słońcem zasłoną. Jednak nie za bardzo to pomaga. Niedźwiedzie mają mniej czasu na polowania i nie mogą uzyskać odpowiedniej grubości warstwy chroniącego tłuszczu. Musimy pogrubić tę warstwę zanim przyjdzie lato. Wtedy jest bardzo mało poŝywienia. W dawniejszych czasach mi rodzice i dziadkowie byli o wiele grubsi (aby lepiej zrozumieć zasadę topnienia lodu dzieci grają w grę Topnienie kry - załącznik nr 3). 10 Gra: Topnienie kry Wszystkie dzieci przebrane są za niedźwiedzie polarne, (jeśli to moŝliwe) i stoją wśród kawałków kry. Niedźwiedź wyjaśnia, ze znajdują się na zbitym lodzie połączonych kawałkach lodu. Ten lód, mówi niedźwiadek, staje się coraz cieńszy. Od 20 lat, w związku ze zmianą klimatu, robi się coraz cieplej. Niedźwiadek grę: jest 1987 rok lód jest twardy i nie topi się (wszystkie kry leŝą). Następnie opowiada o tym jak płynie czas, jednocześnie zbiera z podłogi kilka kawałków lodu. Dzieci muszą stanąć bliŝej siebie i trzymać się razem, aby nikt nie wpadł do wody. Dzieci odkrywają trudności z jakimi musi borykać się nasz niedźwiadek. kry (zrobione z kartonu lub cienkiego drewna), kostiumy 20 Prowadzący i dzieci razem myślą nad przyczynami topnienia lodu. Niedźwiadek: Ja Ŝyję tak samo jak Ŝyli moi rodzice i dziadkowie. Co moŝe być, więc powodem szybkiego topnienia lodu? MoŜe to wy, którzy Ŝyjecie inaczej, niŝ Ŝyli wasi dziadkowie? Gra: Dawniej i dziś (załącznik nr 4) Karty zostały wcześniej ukryte w pomieszczeniu. Karty Dawniej leŝą odkryte na podłodze. Jedna karta Dawniej zostaje podniesiona i naleŝy odnaleźć pasującą kartę Dziś. Następnie szukamy kolejnych par. Po dobraniu wszystkich par kart zostają one przedstawione i wyjaśnione. Następnie dzieci próbują wymyślić więcej przykładów Dawniej i karty i dziś Dawniej

dziś (lodówka piwnica, motor - rower, telewizor ksiąŝka, komputer zabawa). 20 Dzieci odkrywają, Ŝe uŝytkują więcej energii niŝ ich dziadkowie i pradziadkowie. Ale jak energia jest wytwarzana? Z pomocą plakatu elektrowni (załącznik nr 5) dzieci uczą się, Ŝe większa cześć energii jest wytwarzana przez spalanie węgla. WiąŜe się to z uwalnianiem szkodliwego dla klimatu CO 2 (waŝne: plakat przedstawiający dym z elektrowni). Pomysły na grę ilustrującą problem: czarno-szary koc przykrywa ciasno dzieci siedzące na podłodze. Koc symbolizuje emisję CO 2. Temperatura pod kocem wzrasta bardzo szybko! Niedźwiadek jest zaskoczony. Czy nie ma rozwiązania? Dzieci muszą się dowiedzieć, które urządzenia pobierają więcej, a które mniej energii. Eksperymentują z miernikami energii i próbują określić wielkość pobieranej energii. Czas trwania tego ćwiczenia jest wyznaczony przez maszynkę do topienia lodu ( zdjęcie, załącznik nr 6). W momencie stopienia lodu czas eksperymentu kończy się. 10 Dzieci nie mogą dopuścić do stopienia lodu na biegunie. Poprzez oszczędzanie energii muszą zatrzymać ten niekorzystny proces. Niedźwiadek i dzieci pracują nad wskazówkami dotyczącymi oszczędzania energii (załącznik nr 7). Niektóre przykłady: - zamykać okno podczas uŝywania ogrzewania, - zakręcać wodę podczas mycia zębów, - wyłączać światło, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu. 5 Niedźwiadek dziękuje dzieciom za pomoc. W ramach wdzięczności dzieci zostają udekorowane orderem Ratownik Niedźwiedzia Polarnego (załącznik nr 8). Niedźwiadek Ŝegna się grą na poŝegnanie i odchodzi na biegun północny. Najszybsza na świecie gra poŝegnalna : Dzieci formują koło. Trzymają się za ręce (dłońmi wskazując koło). Następnie kaŝde dziecko kładzie swoją prawą rękę na lewej ręce sąsiada. Prowadzący zaczyna klaskać prawą ręką w prawą rękę sąsiadującego mówi do widzenia. Następne dziecko robi to samo. plakat elektrowni, węgiel, czarnoszary koc urządzenia elektryczne z otoczenia dzieci, 2-4 mierniki energii, 1 maszynka do topienia lodu. ordery Ratownik polarnego