Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

KONTROLA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ Z INSTALACJI SPALANIA ODPADÓW

Najlepsze dostępne technologie i wymagania środowiskowe w odniesieniu do procesów termicznych. Adam Grochowalski Politechnika Krakowska

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Paliwa alternatywne jako odnawialne źródła energii w formie zmagazynowanej. Prezentacja na podstawie istniejącej implementacji

Stacja Termicznej Utylizacji Osadów na oczyszczalni ścieków Płaszów budowa, rozruch, eksploatacja

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

zanieczyszczenia powstające w wyniku procesów spalania paliw w lokalnychkotłowniach i piecach domowych sektora komunalno bytowego.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Prezentacja Instalacji Termicznej Utylizacji Sitkówce k/kielc.

Spalarnia. odpadów? jak to działa? Jak działa a spalarnia

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Odzyskaj energię z odpadów! Waloryzacja termiczna odpadów: Najczystszy z procesów spalania POLEKO, Poznań. dr Ryszard Strzelecki, ESWET

ANKIETA DOTYCZĄCA SORTOWANIA ODPADÓW W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH

Współspalanie paliwa alternatywnego z węglem w kotle typu WR-25? Dr inż. Ryszard Wasielewski Centrum Badań Technologicznych IChPW

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

OTWARTE SPOTKANIE INFORMACYJNE DOTYCZĄCE ROZBUDOWY I MODERNIZACJI ZAKŁADU UNIESZKODLIWIANIA STAŁYCH ODPADÓW KOMUNALNYCH. 11 października 2017 r.

PRZYKŁADY INSTALACJI DO SPALANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Urządzenia techniki komputerowej. mgr inż. Remigiusz Pokrzywiński

Niska emisja SPOTKANIE INFORMACYJNE GMINA RABA WYŻNA

Piec to nie jest kosz na śmieci!

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Paliwa z odpadów - właściwości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM


Odzysk i recykling założenia prawne. Opracowanie: Monika Rak i Mateusz Richert

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie


Spalanie śmieci w domowych piecach truje i rujnuje. Prezentacja multimedialna

Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2014

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Nowy model gospodarki odpadami miasta Tarnowa. Budowa lokalnego rynku energii na platformie klastra energii

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Anna Grapatyn Korzeniowska. Gdańsk, wrzesień 2010

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Dlaczego spalarnie odpadów komunalnych są optymalnym sposobem utylizacji odpadów komunalnych

20 lat co-processingupaliw alternatywnych w cementowniach w Polsce

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach

Unia Europejska.

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Termiczne przekształcanie odpadów płyt drewnopochodnych, wymogi i technologie

Załącznik 1. Załącznik 2.

Planowanie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w województwie śląskim

Rozwój rynku odpadów w Polsce. Małgorzata Szymborska Ministerstwo Środowiska Departament Gospodarki Odpadami

Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska

Znak postępowania: CEZAMAT/ZP06/2017 Warszawa, r. L. dz. CEZ - 233/17 MODYFIKACJA SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Niska emisja sprawa wysokiej wagi

ZUSOK. Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ZUSOK

Inwestor: Miasto Białystok

z :15 Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie

ZAKRES AKREDYTACJI LABORATORIUM BADAWCZEGO Nr AB 1267

NORMALIZACJA DLACZEGO UCZEŃ MUSI O NIEJ WIEDZIEĆ?

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Paliwo alternatywne na bazie sortowanych odpadów komunalnych dla przemysłu cementowego

Scenariusz nr 16 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Prezentacja dobrych praktyk w zakresie systemów gromadzenia odpadów i wytwarzania paliwa z odpadów

FRAGMENT PROGRAMU POLITYCZNEGO CIEPŁO I ENERGIA - cz. II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Nowy system postępowania z odpadami komunalnymi

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Szanuj żywność i środowisko naturalne. Projekt badawczy

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Zarządzanie odpadami.

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Kontrolowane spalanie odpadów komunalnych

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Szanse i metody zagospodarowania osadów ściekowych zgodnie z wymogami środowiskowymi

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Zadania związane z przeciwdziałaniem spalaniu odpadów na powierzchni ziemi, w paleniskach domowych, wypalaniu traw

WSTĘPNE BADANIA NAD MOŻLIWOŚCIĄ WYKORZYSTANIA PRZEPRACOWANYCH OLEJÓW JAKO KOMPONENTÓW DO PRODUKCJI PALIWA. 1. Wstęp

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki ENERGOPOMIAR Sp. z o.o.

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

MOŻLIWOŚCI ROZWOJU SPALARNI ODPADÓW W POLSCE

ZAKRES AKREDYTACJI LABORATORIUM BADAWCZEGO Nr AB 1050

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści? II. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów podczas zajęć z systemem gospodarki odpadami w Szczecinie, którego elementem jest EcoGenerator oraz uświadomienie uczniom, że wyrzucane przez nich odpady stanowią surowiec energetyczny. III. Cele szczegółowe: Uczeń zna i rozumie funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami. Uczeń zna główne metody zagospodarowania odpadów. Uczeń rozumie znaczenie i zna zasadę działania EcoGeneratora. Uczeń wymienia korzyści płynące z funkcjonowania EcoGeneratora. Uczeń wie, że EcoGenerator to instalacja bezpieczna dla otoczenia i środowiska. Uczeń wie, że odpady są surowcem energetycznym. Uczeń współpracuje z rówieśnikami podczas wykonywania zadań. IV. Metody nauczania: rozmowa kierowana, dyskusja, animacja, zadanie rachunkowe, głosowanie, zdania prawdziwe i fałszywe. V. Formy pracy: zespołowa,

indywidualna. VI. Środki dydaktyczne: długopisy, kartki, mazaki, komputer, projektor, kartki z nazwami metod zagospodarowania odpadów (składowanie, kompostowanie, segregacja i recykling, odzysk energii w EcoGenerator), animacja (załącznik nr 1), karta pracy (załącznik nr 2), VII. Przebieg zajęć 1. Powitanie uczniów Nauczyciel wita uczniów i zaprasza do zajęć. Pyta uczniów: kto produkuje odpady? dlaczego ich ilość rośnie? czy można coś na to poradzić? 2. Nauczyciel pyta, czy odpady to problem czy może korzyści? Uczniowie dzielą się sowimi opiniami a następnie głosują. 3. W czterech kątach sali znajdują się tablice/kartki z różnymi metodami zagospodarowania odpadów. Nauczyciel prosi uczniów aby wskazali najlepszy ich zdaniem sposób na zagospodarowanie odpadów pod względem społecznym, ekologicznym i ekonomicznym (składowanie, kompostowanie, segregacja i recykling, odzysk energii w EcoGeneratorze) i przeszli w odpowiedni fragment sali. Następnie uczniowie uzasadniają swój

wybór. Przedstawiają argumenty oraz kontrargumenty wobec wyboru innych uczniów. 4. Nauczyciel informuje uczniów, że każda z form zagospodarowania odpadów ma swoje miejsce w hierarchii postępowania z odpadami oraz systemie ich zagospodarowania. Zapisuje hierarchię postępowania z odpadami: - Zapobieganie - Segregacja - Recykling - Odzysk energii - Składowanie 5. Nauczyciel zaznacza, że jednym z ostatnich ogniw systemu gospodarki odpadami jest ich termiczne przekształcanie. Zaprasza uczniów do objerzenia animacji dotyczącej powstającego w Szczecinie zakładu do spalania odpadów i produkcji energii ze śmieci. Prosi uczniów, by oglądając animację, poszczególne grupy znalazły odpowiedź na wskazane pytania: W jaki sposób powstaje prąd i ciepło w EcoGeneratorze? Jakie są korzyści z funkcjonowania instalacji w Szczecinie? W jaki sposób zagospodarowywane są produkty pozostałe po procesie spalania? Czy EcoGenerator jest bezpieczny dla środowiska? Po obejrzeniu animacji grupy odpowiadają na pytania. 6. Nauczyciel prosi uczniów, aby wypełnili tabelkę (załącznik nr 2) dokonując obliczeń. Uczniowie obliczają, ile razy mniej powstaje substancji i związków podczas spalania odpadów w EcoGeneratorze w porównaniu do norm zawartych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Nauczyciel podkreśla, że wyniki są dużo niższe, a w przypadku dwutlenku siarki aż o 10 razy. Nauczyciel informuje, że powietrze wokół EcoGeneratra, dzięki technologiom wartym setki milionów złotych, jest czystsze od tego w centrum dużego miasta.

7. Podsumowanie Prowadzący podsumowuje pracę uczniów, dziękuje im za zaangażowanie w pracę zespołów. Ponownie pyta uczniów, czy po zajęciach uważają, że odpady to problem, czy jednak mogą przynieść korzyść? Uczniowie odpowiadają.

Załącznik nr 1 Animacja

Załącznik nr 2 Substancje i związki zawarte w spalinach Jednostka Rozp. Ministra Środowiska z dnia 22 IV 2011 Wartości gwarantowane dla Eco- Generatora Ile razy mniej substancji i związków zawartych w spalinach powstaje w EcoGeneratorze w stosunku do norm zawartych w rozporządzeniu Pyły mg/nm3 10,00 3,00 NOx mg/nm3 200,00 140,00 SO2 mg/nm3 50,00 5,00 HCl mg/nm3 10,00 3,00 HF mg/nm3 1,00 0,50 Substancje organiczne mg/nm3 10,00 6,00 Dioksyny i furany mg/nm3 0,10 0,05 Metale ciężkie: kadm + tal i ich związki wyrażone jako metal Rtęć i jej związki wyrażone jako metal mg/nm3 0,05 0,02 mg/nm3 0,05 0,02 Metale ciężkie: antymon + arsen + ołów + chrom + kobalt + mangan + nikiel + wanad i ich związki wyrażone jako metal mg/nm3 0,50 0,20