Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Podobne dokumenty
Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Człowiek i bioróżnorodność

Restytucja gatunku na przykładzie żubra zajęcia w ogrodzie zoologicznym

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Pojęcie i klasyfikacja podatków

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Ruchy tropiczne roślin

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Mapa niewyczerpane źródło informacji

1. Każdy ma swojego dusiołka

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Zasady zdrowego żywienia

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Jaki utwór nazywamy bajką?

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Temat 2. Program komputerowy

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Transkrypt:

14. scenariusze Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: ZAKRES TREŚCI: Gatunek, populacja, pula genowa, systematyka, taksonomia, biom, siedlisko, krajobraz, ekosystem. Poziom nauczania oraz odniesienie do podstawy programowej: Gimnazjum III etap edukacyjny: III. Systematyka. Uczeń: 1. uzasadnia potrzebę klasyfikowania organizmów przedstawia zasady klasyfikacji; IV. Ekologia. Uczeń: 9. opisuje zależności pokarmowe w ekosystemie. Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony: 2. Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia. Uczeń: 1. opisuje różnorodność biologiczną( ). Cel OGÓLNY: Pogłębienie wiedzy o różnorodności gatunkowej i ponadgatunkowej. Cele SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: 1. korzysta z różnych źródeł wiedzy, 2. formułuje wnioski, 3. interpretuje schematy i ilustracje, 4. kształci umiejętność tworzenia tabel, 5. przewiduje wpływ różnych czynników na organizmy. 1

Różnorodność międzygatunkowa i ponadgatunkowa Metody pracy: asymilacja wiedzy: pogadanka wzbogacona pokazem programu multimedialnego, dyskusja. samodzielne dojście do wiedzy: burza mózgów, analiza informacji zawartych w programie multimedialnym i karcie pracy. FORMy pracy: Praca w grupach, dyskusja piramidowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta multimedialna, karty pracy. Przygotowanie do lekcji i uwagi do jej realizacji: Do przeprowadzenia lekcji najlepsza jest pracownia komputerowa. Przed lekcją uczeń powinien przypomnieć sobie pojęcia: gatunek, ekosystem, biom. Przebieg zajęć: Faza wprowadzająca: Nauczyciel: 1. Przeprowadza czynności organizacyjno porządkowe. 2. Dzieli uczniów na zespoły dwuosobowe i przydziela im stanowisko komputerowe. 3. Przypomina zasady korzystania z pracowni komputerowej i zasady pracy w grupach. 4. Rozdaje płyty multimedialne. 5. Określa temat lekcji. uczniowie: 1. Stosują się do poleceń nauczyciela. 2. Zajmują wskazane miejsca. 3. Przygotowują komputery do pracy. 4. Zapisują temat lekcji w zeszycie. 2

14. scenariusze Faza realizacyjna: Nauczyciel: Przebieg zajęć: 1. Prosi o uruchomienie płyt. 2. Rozdaje karty pracy po jednej dla każdego ucznia. 3. Prosi uczniów o zapoznanie się z następującymi sekcjami płyty różnorodność gatunkowa i różnorodność międzygatunkowa, a następnie uzupełnienie kart pracy. 4. Omawia polecenia zwarte na kartach. 5. Poleca uczniom rozpocząć pracę. Wyznacza czas (ok. 15 min). 6. Sprawdza czy wszyscy uczniowie wypełnili karty pracy. 7. Prosi by grupy dwuosobowe połączyły się w czwórki po czym przedyskutowały i uzgodniły wspólną propozycję odpowiedzi na podane w karcie pracy zagadnienia. 8. Poleca grupom połączenie się w ośmioosobowe zespoły i dyskusje na temat zadań znajdujących się w kartach pracy. 9. Prosi o wybranie liderów, którzy przeczytają odpowiedzi na kolejne zadania. 10. Uzupełnia odpowiedzi, koryguje błędy uczniowie: 1. Uruchamiają płyty. 2. Czytają uważnie instrukcje i polecenia zawarte w kartach pracy i ewentualnie proszą o dodatkowe wyjaśnienia. 3. Analizują treści zawarte w programie Jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia. 4. Wypełniają karty pracy. 5. Dobierają się w czwórki a następnie w ósemki i dyskutują nad udzielonymi odpowiedziami. 6. Ustalają wspólne stanowisko. 7. Wybierają lidera. 8. Liderzy grup prezentują ustalone w grupie odpowiedzi na forum klasy. 9. Wszyscy uczniowie uczestniczą w dyskusji i ustalają wspólne dla klasy stanowisko. 3

Różnorodność międzygatunkowa i ponadgatunkowa Faza podsumowująca: Nauczyciel: Przebieg zajęć: 1. Poleca uczniom uporządkowanie miejsc pracy i sprzętu. 2. Zbiera płyty multimedialne. 3. Ocenia najbardziej aktywnych uczniów. 4. Podsumowuje lekcję. 5. Podaje zadanie domowe. uczniowie: 1. Porządkują miejsca pracy. 2. Oddają płyty. 3. Notują treść pracy domowej. 4

14. scenariusze Załącznik 1. karta pracy ucznia Imię i nazwisko.. Populacja to grupa osobników jednego gatunku występujących na danym terenie, na przykład populację stanowią wszystkie żubry występujące w puszczy Białowieskiej. Każdy osobnik w populacji charakteryzuje się wzrostem, masą ciała, odpornością na choroby i innymi cechami uwarunkowanymi przez specyficzny dla siebie zestaw genów. Suma wszystkich genów obecnych w danej populacji w określonym czasie nazywana jest pulą genową. Powyższe informacje wykorzystaj do rozwiązanie zadań 1 i 2. Zadanie 1. Na podstawie tekstu wytłumacz co nazywamy gatunkiem. W definicji użyj pojęcia pula genowa. Uwzględnij możliwości kojarzenia się i posiadania potomstwa. 5

Różnorodność międzygatunkowa i ponadgatunkowa Zadanie 2. Porównaj fotografie oraz pozycje systematyczne sarny i jelenia i ustal czy są to dwa gatunki czy jeden. Odpowiedź uzasadnij. Co możesz powiedzieć o puli genowej tych gatunków. Zadanie 3. Korzystając z informacji dostępnych na płycie wytłumacz, czym zajmuje się systematyka. W odpowiedzi uwzględnij poziom bioróżnorodności, którym głównie zajmuje się ta dziedzina. Uzasadnij, dlaczego systematyka jest przydatna dla naukowców badających bioróżnorodność. Zadanie 4. Taksonomia to poddyscyplina systematyki organizmów, zajmująca się metodami klasyfikowania oraz tworzeniem jednostek zwanych taksonami i włączaniu ich w hierarchiczny układ kategorii. Korzystając z informacji zawartych na płycie wymień jednostki taksonomiczne stosowane w zoologii w kolejności od najniższej do najwyższej. Ustal jaką rangę wśród jednostek ma gatunek. Wytłumacz na czym polega układ hierarchiczny stosowany przez taksonomów. 6

14. scenariusze Zadanie 5. Uzupełnij znajdującą się na płycie grafikę sieci troficznej. Umieść zwierzęta w odpowiednim miejscu łańcucha a następnie odpowiedz na poniższe pytania: Jaki rodzaj zależności pokarmowych występuję pomiędzy parami organizmów wymienionymi poniżej. Podaj nazwę tych interakcji i określ na czym polega ta zależność. a) pomrowikiem a rośliną b) żabą z pasikonikiem c) myszołowem a lisem Zadanie 6. Ustal jaki wpływ na liczebność populacji zaskrońca w kolejnym jego pokoleniu może mieć duża liczebność populacji pasikonika, a jaki mała liczebność tego gatunku. Odpowiedź uzasadnij. 7

Różnorodność międzygatunkowa i ponadgatunkowa Zadanie 7. Napisz co może stać się z liczebnością populacji myszy i zająca jeśli ze środowiska zostanie wyeliminowany lis, np. przez choroby lub czynniki antropogeniczne. Zadanie 8. Podaj jaki wpływ mają zależności pokarmowe na stabilność liczebności poszczególnych populacji oraz jak wpływają one na bioróżnorodność ekosystemu jako całości. Zadanie 9. Zapoznaj się z definicją ekosystemu i biomu a następnie porównaj je. Podaj podobieństwo i różnicę. 8

14. scenariusze Zadanie 10. Skonstruuj tabelę, w której porównasz występujące na Ziemi biomy. W tabeli uwzględnij położenie geograficzne biomów, warunki klimatyczne oraz gatunki zwierząt. Zadanie 11. Porównaj fotografie biomów, zwróć uwagę na szatę roślinną, wygląd krajobrazu oraz liczbę siedlisk. Podaj jakie czynniki środowiskowe kształtują różnorodność biomów. 9

Różnorodność międzygatunkowa i ponadgatunkowa Zadanie 12. Przejdź w programie multimedialnym do ekosystemów Polski wybierając na mapie świata flagę Polski i ustal, które ekosystemy na terenie naszego kraju są częściej spotykane naturalne czy przekształcone przez człowieka. Oceń proporcje między nimi i podaj przyczynę takiego stanu. Zadanie domowe Odnajdź informacje dotyczące restytucji żubra w Polsce. Podaj przyczyny niskiej różnorodności genetycznej tego gatunku. Ustal zależność miedzy różnorodnością puli genowej danego gatunku a zagrożeniem wyginięciem. Wykaż, że uznanie żubra za gatunek, któremu grozi wyginięcie jest zasadne. Wymień źródła informacji, z których korzystałeś. 10