Autor: Elżbieta Koronowska Przedmiot: religia, etyka Czas trwania zajęć: 45 min W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd Adresaci: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej Temat: Życie według wartości Cel ogólny: Kształtowanie właściwych postaw u uczniów w oparciu o wartości ewangeliczne Cele szczegółowe: Uczeo: Odczytuje kody QR; Odgaduje wartości wynikające z fragmentów biblijnych; Nazywa wartości wynikające z fragmentów biblijnych; Charakteryzuje wartości wynikające z fragmentów biblijnych; Metody i formy pracy: odczytywanie QR kodów, drama, praca w grupach, praca indywidualna Środki dydaktyczne: Koperty z zakodowanymi perykopami biblijnymi - kody QR, koperty z fragmentami biblijnymi, karteczki -dla każdego ucznia po jednej z QR kodem (wiara, nadzieja, miłośd) Przebieg zajęć: 1. FAZA WPROWADZAJĄCA Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji: Max Scheler (1874-1928) jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku, w swoich rozważaniach filozoficznych dotyczących istoty i hierarchii wartości zawarł następującą refleksję: Jeśli wiemy, co jest dobre i co lepsze, to wiemy też, jak należy postępowad, jedno z drugiego wynika. Spróbujemy dzisiaj zastanowid się, czy zawsze wiemy, co jest dobre i co lepsze i jak należy postąpid w da- Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 1
nej sytuacji? Jakie wartości wybierad, aby żyd godnie i dobrze? Odpowiedzi poszukamy w perykopach biblijnych. Uwaga organizacyjna: W ramach wprowadzenia w temat można przeczytad fragment książki J. Tichnera, (Myślenie według wartości, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 529-531) 2. FAZA REALIZACYJNA Odczytanie QR kodów Grupa 1 Uczniowie pracują w pięciu grupach, każda otrzymuje jedną kopertę z QR kodem, oddzielną kopertę z wydrukowanym fragmentem biblijnym dla sprawdzenia poprawności odczytania QR. Uczestnicy odkodowują QR kody. Na podstawie odczytanych treści Ewangelii każda z grup przedstawia scenkę biblijną. Pozostali uczestnicy grup odgadują wartości wynikające z treści opowiadania biblijnego. Każda scenka wymaga podsumowania i wskazania sposobów realizacji danej wartości w życiu młodego człowieka. Mt 6,24 Nikt nie może dwom panom służyd. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyd Bogu i Mamonie. (Bóg najwyższą wartością) Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 2
Grupa 2 Łk 10, 30-37 Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał". Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyo podobnie!» (dobrod, troska o innych, miłośd bliźniego wyrażająca się w odpowiedzialności za drugiego człowieka) Grupa 3 Mt 6,19-20 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą, i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. (dobra materialne nie są najważniejsze, zbawienie ważniejsze od dóbr ziemskich) Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 3
Grupa 4 Mt 6,31-32 Nie troszczcie się, więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeśd? co będziemy pid? czym będziemy się przyodziewad? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. (troska o zbawienie jest najważniejsza) Grupa 5 Mt 6,33 Starajcie się naprzód o królestwo <Boga> i o Jego sprawiedliwośd, a to wszystko będzie wam dodane. (troska o zbawienie i życie w zgodzie z prawdą Ewangelii) 3. FAZA PODSUMOWUJĄCA Uczniowie losują po jednej karteczce z QR kodem i odczytują zakodowaną wartośd. Na odwrocie kartki zapisują odczytaną wartośd. WIARA NADZIEJA MIŁOŚĆ Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 4
Nauczyciel zachęca uczniów do refleksji: Jak żyć w zgodzie z daną wartością w życiu codziennym? Uwaga organizacyjna: Podsumowując wypowiedzi uczniów, można odczytad fragment książki Marka Kamioskiego ( Alfabet, Wydawnictwo G+J RBA, Warszawa 2013, s. 178-179; s. 105; s. 99) Zadanie domowe: Przedstaw odpowiedź na powyższe pytanie w dowolnej formie (np. praca plastyczna, plakat, komiks, artykuł do czasopisma, list do przyjaciela itp.) Bibliografia 1. Ks. Józef Tischner, Myślenie według wartości, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 529-531. 2. Marek Kamioski, Alfabet, Wydawnictwo G+J RBA, Warszawa 2013, s. 178-179; s. 105; s. 99. 3. Tadeusz Gadacz, O umiejętności życia, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012. 4. Tadeusz Nowik, Wykorzystanie urządzeo mobilnych w dydaktyce, ODN, Poznao 2016, s. 16. Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 5
1. QR kody Kody QR (z ang. QR Code czyli Quick Response Code) to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy wynaleziony przez japooską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Modułem w kodzie jest kwadrat mogący przybierad jeden z dwóch kolorów (ciemny lub jasny). Większa ilośd modułów tworzy tzw. słowa kodowe, w których zapisana jest informacja o poszczególnych znakach. Wymiar modułu nie jest ściśle określony i zależy od możliwości urządzeo odczytujących i zapisujących. W związku z tym również wymiary całego kodu są zmienne. Zależą one dodatkowo od wybranej wersji kodu, która jest zależna od przyjętego poziomu korekcji błędów oraz ilości zapisanych danych. Zastosowanie kodów QR ograniczone jest jedynie naszą wyobraźnią. Ze względu na fakt, że praktycznie każdy telefon wyposażony jest w aparat fotograficzny i możliwośd zainstalowania prostej aplikacji do odczytywania kodów, można śmiało stwierdzid, że zasięg możliwości, jakie daje używanie kodów QR jest olbrzymi. Kody mogą zawierad: 1 Dowolny tekst lub dane Adres strony www Adres e-mail Wirtualną wizytówkę biznesową (tzw. vcard) Dane przelewu bankowego SMS wraz z treścią i numerem odbiorcy Do tworzenia kodów QR można wykorzystać dowolny generator, który znajdziemy w sieci np.: www.qr-online.pl/ http://getqr.eu/pl http://pl.qr-code-generator.com Tworzenie kodu QR wymaga często połączenia z Internetem, natomiast zapisany tekst można odczytad z QR kodu off-line pod warunkiem, że nie posiada adresów i linków do stron WWW. Żeby odczytad informację ukrytą w kodzie QR potrzebujemy odpowiedniego programu na tablecie lub smartfonie. Można taki program pobrad w przypadku Androida ze sklepu Play, wpisując w wyszukiwarkę QR scanner. Przykładowe programy na smartfony: QR BARCODE SCANNER - czytników kodów QR na telefony z systemem Android Quick Scan - QR Code Reader czytnik kodów QR na urządzenia z ios: ipad, iphone 1 http://www.qr-online.pl/ Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 6