SCENARIUSZE LEKCJI LEKCJA 1. WITAMY W KLASIE 2. Informatyka Klasa 2 Szkoła podstawowa 1 3

Podobne dokumenty
Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

z poradni pedagogicznej

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Temat 2. Korzystamy z edytora tekstu

Kopiowanie, przenoszenie plików i folderów

Temat 2. Korzystamy z programu WordPad

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

Temat 2. Uruchamiamy programy

małego informatyka klasa Anna Stankiewicz-Chatys, Ewelina Włodarczyk Co oznaczają te symbole? Wciśnij prawy przycisk myszy.

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki

WINDOWS 7. Kontakt do organizatora: Fundacja Aktywny Senior tel , mail:

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007

Edytor tekstu MS Word podstawy

Temat 1. Uruchamiamy programy

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Jaki utwór nazywamy bajką?

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Poruszanie się po pulpicie

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

INFORMATYKA KLASA IV

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Moduł 1 Pliki i foldery

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej.

Tworzenie menu i authoring w programie DVDStyler

Czcionki bezszeryfowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

e-podręcznik dla seniora... i nie tylko.

Jak przygotować pokaz album w Logomocji

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Zadanie 10. Stosowanie dokumentu głównego do organizowania dużych projektów

Na polowaniu z Wielkomiludem

KRYTERIA OCENIANIA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH UCZNIA. Klasa I

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Temat 1. Praca z programem komputerowym

Główne elementy zestawu komputerowego

e-podręcznik dla seniora... i nie tylko.

Tematy lekcji informatyki klasa 4a październik 2012

mcourser.pl BEZPŁATNY DZIENNIK ELEKTRONICZNY

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami

Komputer i urządzenia cyfrowe

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Laboratorium - Monitorowanie i zarządzanie zasobami systemu Windows 7

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Konspekt lekcji z edukacji środowiskowej z wykorzystaniem komputera w klasie II

Laboratorium - Monitorowanie i zarządzanie zasobami systemu Windows Vista

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

Platforma szkoleniowa krok po kroku

Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2017/2018

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 2

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

W każdej sali najważniejszym narzędziem są prawdopodobnie Zasoby. Przyjrzyjmy się teraz temu narzędziu, któremu zmieniono poniżej nazwę na Wspólne

Dodawanie grafiki i obiektów

Klasa I. 1. Komputer wśród nas 2 godz Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów.

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: informatyka. w Szkole Podstawowej im. S. Czesławy Lorek w Biczykach Dolnych. w roku szkolnym 2013/2014

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Uruchomienie aplikacji Plan lekcji w przeglądarce Internet Explorer

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika

Dodatki. Dodatek A Octave. Język maszyn

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM

APLIKACJE WCHODZĄCE W SKŁAD PAKIETU MS OFFICE DLA UŻYTKOWNIKÓW DOMOWYCH

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Transkrypt:

SCENARIUSZE LEKCJI LEKCJA 1. WITAMY W KLASIE 2 Zapis w dzienniku Zasady bezpiecznej pracy w pracowni komputerowej Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do zajęć. Warto przygotować kartoniki na wizytówki, jeżeli nauczyciel nie zna uczniów, z którymi będzie prowadzić zajęcia. Uczniowie samodzielnie zajmują stanowiska pracy. Nauczyciel przypomina o prawidłowej pozycji podczas pracy na komputerze. Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat zasad zachowania w pracowni komputerowej oraz skutków nieprzestrzegania zasad. Nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki na wizytówki. Uczniowie samodzielnie zapisują na nich swoje imię i nazwisko. Uzupełnione wizytówki stawiają na biurku w widocznym miejscu. Nauczyciel rozdaje karty Moja aktywność. Uczniowie samodzielnie wpisują swoje imię i nazwisko oraz klasę na karcie Moja aktywność. Nauczyciel omawia sposób oceniania na zajęciach. Wyjaśnia, że podczas zajęć będzie obserwować i nagradzać uczniów plusami za poprawnie wykonane ćwiczenia, a także za aktywność, zachowanie, koleżeńskość. Plusy te będzie odnotowywać na kartach Moja aktywność. Im więcej plusów uczeń zbierze, tym ocena będzie wyższa. Warto pamiętać, aby na każdej lekcji uczniowie otrzymali po kilka plusów. Co kilka lekcji proponuję dodatkowo nagradzać uczniów malutkimi obrazkami, np. emotikonami (wielkość np. 5 cm x 5 cm) lub kolorowankami (wystarczy format A5). Na podstawie obserwacji i dzięki systematycznemu ocenianiu pod koniec semestru nauczyciel z łatwością przygotuje ocenę opisową z informatyki. Karty Moja aktywność należy wydrukować na kartach z bloku technicznego. Po każdej lekcji nauczyciel zbiera karty i przechowuje je u siebie. 1

Moja aktywność/ semestr... Numer zajęć... Imię, nazwisko, klasa Praca z zeszytem ćwiczeń Praca z komputerem Zachowanie 2

2. Praca z zeszytem ćwiczeń. Chętni uczniowie głośno czytają zasady korzystania z komputera i podpisują się pod nimi. Uczniowie odpowiadają na pytanie znajdujące się pod ilustracją: Do czego będzie wykorzystywany komputer w klasie 2? (np. do pisania, czytania, liczenia, rysowania, zabawy, programowania) Uczniowie wpisują w kratki nazwy elementów podstawowego zestawu komputerowego, następnie odczytują hasło: 1) jednostka centralna, 2) mysz, 3) monitor, 4) klawiatura, hasło: Witaj w klasie 2!) Z. s. 4 Z. s. 4 Z. s. 5, ćw. 1 3. Gimnastyka śródlekcyjna. 4. Praca z komputerem. Uczniowie uruchamiają edytor tekstu. Zapisują nazwę miesiąca, w którym rozpoczyna się rok szkolny (wrzesień) i nazwę miesiąca, w którym kończy się rok szkolny (czerwiec). W edytorze grafiki uczniowie wykonują samodzielnie pracę Bezpieczna droga do szkoły. 5. Praca z płytą zestaw 1. A. Komputerowe abc. Uczniowie kliknięciem wskazują poprawną lub fałszywą odpowiedź. Z. s. 5, ćw. 2 Z. s. 5, ćw. 2 Płyta, ćw. 1A 3

B. Spostrzegawczy uczeń. Uczniowie klikają elementy należące do podstawowego zestawu komputerowego. Płyta, ćw. 1B C. Kolorowe imiona. Uczniowie wybierają z tekstu tylko imiona. Przepisują je jedno pod drugim, najpierw imiona dziewczynek, a następnie imiona chłopców. Tak może wyglądać poprawnie wykonane zadanie. Zosia Zuzia Karolina Wiktoria Róża Karol Konrad Olaf Bartek Tadeusz Płyta, ćw. 1C 6. Zadanie dodatkowe. Uczniowie układają zagadki o elementach podstawowego zestawu komputerowego. 7. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaje pytania: Do czego służy przycisk Włącz? (do włączania komputera) Do czego nie należy używać przycisku Włącz? (do wyłączania komputera) 4

LEKCJA 2. MENU START Zapis w dzienniku Uruchamiamy programy z menu Start Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do zajęć. Nauczyciel zawiesza na tablicy pięć obrazków (należy zachować podaną kolejność): 1) statek, 2) talerz, 3) agrafkę, 4) rower, 5) termometr. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują literę, od której rozpoczyna się nazwa obrazka. Ostatnie dziecko odczytuje powstałe hasło: START. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znaczenia słowa start. (rozpoczęcie czegoś, np. biegu, wyścigu, zawodów, lekcji) 2. Praca z zeszytem ćwiczeń. Nauczyciel wskazuje na ilustracji umiejscowienie paska zadań. Wyjaśnia, że na innych komputerach może on wyglądać trochę inaczej. Uczniowie otaczają pętlą pasek zadań. Nauczyciel wskazuje położenie przycisku Start, służącego do otwierania menu Start. Nauczyciel informuje, że na pasku zadań oprócz menu Start znajdują się ikony programów oraz zegar. Nauczyciel wyjaśnia, że menu Start służy do uruchamiania programów (np. program Paint), wyłączania komputera, wyszukiwania programów i dokumentów. Nauczyciel wyjaśnia, jak znaleźć inne programy: 1) za pomocą przycisku Start otwieramy menu Start; 2) kiedy pojawi się lista z ikonami programów, należy kliknąć ikonę szukanego programu. Nauczyciel prosi o przyjrzenie się ilustracji przedstawiającej widok okna (zrzut ekranowy) programu Paint. Wyjaśnia, że po uruchomieniu programu pojawia się ramka, zwana oknem. Uczniowie opisują przyciski znajdujące się w prawym górnym rogu okna programu Paint. (Minimalizuj: przypomina znak odejmowania; Maksymalizuj: to kwadrat, Zamknij: to krzyżyk, iks) Chętni uczniowie odczytują nazwy poszczególnych przycisków oraz opis ich działania. Uczniowie rysują ramki (każdą innym kolorem) wokół przycisków Zamknij, Maksymalizuj, Minimalizuj. Nauczyciel informuje, że po użyciu przycisku Minimalizuj, z naszego ekranu zniknie okno programu, w którym pracowaliśmy. Wyjaśnia, że jego ikonę znajdziemy na pasku zadań. Aby okno programu pojawiło się ponownie na ekranie monitora, wystarczy kliknąć jego ikonę na pasku zadań. Uczniowie piszą, co należy zrobić, żeby zamknąć program (kliknąć przycisk Zamknij) Z. s. 7, ćw. 1 5

3. Gimnastyka śródlekcyjna. 4. Praca z komputerem. Uczniowie uruchamiają komputer. Liczą ikony znajdujące się na pasku zadań ich komputera. W okienko wpisują ich liczbę. Nauczyciel prosi kolejno każdego ucznia, aby podał liczbę ikon na swoim pasku zadań. Korzystając z menu Start, uczniowie uruchamiają edytor tekstu. Szukają przycisków: Minimalizuj, Maksymalizuj, Zamknij. Minimalizują okno programu. Szukają ikony zminimalizowanego programu na pasku zadań i maksymalizują okno programu. Na koniec zamykają program. 5. Praca z płytą zestaw 2. Szybki klik. Po usłyszeniu polecenia (minimalizuj, maksymalizuj, zamknij) uczniowie klikają odpowiednią ikonę. B. Sprawdzian z przyrody. Uczniowie zamykają okna dokumentów z nazwami roślin (dąb, porzeczka, forsycja, jabłoń). Okna dokumentów z nazwami zwierząt minimalizują (kot, hiena, kangur, lemur). C. Magiczne wyrazy. Uczniowie maksymalizują okna dokumentów z rymująymi się wyrazami (góra-chmura; mrówka-lokówka; stół-wół; chłód-głód; ząb-dąb). Z. s. 7, ćw. 2 Z. s. 7, ćw. 3 Płyta, ćw. 2A Płyta, ćw. 2B Płyta, ćw. 2C 6. Zadanie dodatkowe. Uczniowie uruchamiają edytor grafiki, a następnie rysują dowolną ikonę znajdującą się na pasku zadań komputera, na którym pracują. 7. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaje pytania: Jakie programy można uruchomić, korzystając z menu Start? (Paint, Word) Co to jest ikona? (obrazek symbolizujący dany program: za jego pomocą można uruchomić ten program) 6

LEKCJA 3. NOWY FOLDER Zapis w dzienniku Tworzymy nowy folder w komputerze Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do zajęć. Nauczyciel przynosi na zajęcia papierową teczkę na dokumenty oraz album fotograficzny. Zadaje uczniom pytania: Jak nazywają się te przedmioty? (teczka na dokumenty, album fotograficzny) Co przechowuje się w teczce na dokumenty? (np. rysunki, obrazki, rachunki) Do czego służy album fotograficzny? (do umieszczania w nim zdjęć) 2. Praca z zeszytem ćwiczeń. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, do czego służy folder (przechowywanie prac wykonanych na komputerze) Uczniowie oglądają na ilustracji ikony folderów, następnie wypowiadają się na temat tego, co może znajdować się w poszczególnych folderach (rysunki, filmy, muzyka, dokumenty) Nauczyciel omawia etapy tworzenia folderu. 1. Lewym przyciskiem myszy klikamy menu Start, zaznaczamy Eksplorator plików. 2. Dwukrotnie klikamy Dokumenty. Następnie wybieramy kartę Narzędzia główne. 3. Klikamy przycisk Nowy folder. 4. Nazywamy stworzony folder. 5. Zatwierdzamy przyciskiem Enter. Nauczyciel informuje uczniów, że foldery pomagają w utrzymywaniu porządku na komputerze. Pozwalają również szybko odnaleźć potrzebną pracę. Uczniowie czytają zdania i łączą je z ikonami odpowiednich folderów Ala słuchała piosenek. folder Muzyka Krystian namalował portret babci. folder Obrazy Julka napisała list. folder Dokumenty Z. s. 9, ćw. 1 3. Gimnastyka śródlekcyjna. 4. Praca z komputerem. Uczniowie w Dokumentach tworzą folder, nadają mu nazwę, w której podają swoje imię oraz klasę, do której chodzą. Chętny uczeń odczytuje informację dotyczącą innego znaczenia słowa folder (druk reklamowy, informacyjny) Uczniowie w swoich folderach tworzą trzy inne foldery i nadają im dowolne nazwy. Z. s. 9, ćw. 2 Z. s. 9, ćw. 3 7

5. Praca z płytą zestaw 3. A. Deszcz plików. Uczniowie mają za zadanie umieścić pliki w odpowiednich folderach. Aby wykonać zadanie, należy trzymać wciśniętej lewy przycisk myszy i najechać folderem na odpowiedni plik. Płyta, ćw. 3A pliki tekstowe pliki graficzne pliki muzyczne folder Dokumenty folder Obrazy folder Muzyka B. Plikowy kogel-mogel. Uczniowie porządkują pliki, przeciągają je do odpowiednich folderów. Aby przeciągnąć plik, należy trzymać wciśnięty lewy przycisk myszy. Płyta, ćw. 3B C. Co nas interesuje? Uczniowie otwierają folder Dokumenty. Tworzą w nim 3 foldery, które nazywają imionami koleżanek lub kolegów. Następnie w każdym folderze tworzą nowe foldery i nadają im nazwy: Zainteresowania, Ulubiona książka, Ulubiona gra. Po skończonej pracy zamykają okno Dokumenty. Płyta, ćw. 3C 6. Zadanie dodatkowe. Uczniowie liczą foldery w folderach Dokumenty i Obrazy. 7. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaje pytania: Co to jest folder? (miejsce przechowywania dokumentów na komputerze) W jakim celu tworzy się foldery? (aby utrzymać porządek wśród prac zgromadzonych w komputerze i móc je szybko odnaleźć). 8