Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu"

Transkrypt

1 Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu Kluczowe dla bran ży leasingowej liczby: 21,3 proc. i 42, 8 mld zosta³ły zaprezentowane na konferencji prasowej Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Podczas spotkania eksperci mówili zarówno o danych z ubieg³łego roku jak i perspektywach na dla polskiej gospodarki na 2015 r. Rozmowêę moderowa³ł Wojciech Rybak, a dyskutowali: Ma³łgorzata Starczewska Krzysztoszek, G³łówna Ekonomistka Konfederacji Lewiatan oraz Marcin Nieplowicz, Dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku ZPL. Marcin Nieplowicz zamkn¹ą³ł spotkanie, omawiaj¹ąc prognozy dla bran ży w 2015r. Materia³ły ze spotkania (w tym fotorelacja) s¹ą dostêępne na stronie ZPL (w strefie dla cz³łonków). 2 lutego, w siedzibie Konfederacji Lewiatan, odby³ła siêę konferencja prasowa Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, Zwi¹ązku Polskiego Leasingu: Andrzej Krzemiñński, Marek Ma³łachowski, Wojciech Rybak. Konferencja zgromadzi³ła reprezentantów firm cz³łonkowskich ZPL, dziennikarzy mediów ogólnopolskich (m.in. Rzeczpospolita, Polskie Radio, Puls Biznesu) oraz bran żowych (m.in. Dealer, Euroflota, Forum Budowlane) i partnerów biznesowych. Spotkanie zosta³ło podzielone na cztery bloki. Go śťci przywita³ł Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny ZPL. W pierwszej czêę śťci, Wojciech Rybak, Wiceprzewodnicz¹ący Komitetu Wykonawczego ZPL, opowiedzia³ł o wynikach bran ży leasingowej w 2014 roku. Nowo śťci¹ą tegorocznej prezentacji by³ło udostêępnienie mediom i firmom cz³łonkowskim, wyników przedstawionych w formie infografiki, któr¹ą w czêę śťci prezentujemy obok. Prezentacja wyników badania koniunktury bran ży leasingowej by³ła wprowadzeniem do dyskusji dotycz¹ącej prognoz Grafika: ZPL

2 Walne Zebranie Zwi¹ązku Polskiego Leasingu 18 marca w Serocku k. Warszawy, przedstawiciele bran ży leasingowej, uczestniczyli w Walnym Zebraniu Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Wybory cz³łonków Komitetu Wykonawczego ZPL, dyskusje dotycz¹ące aktywnośťci zrealizowanych i planowanych przez Zwi¹ązek, formu³ła jego dzia³łania to kluczowe tematy o jakich dyskutowali delegaci. Wśťród uchwa³ł przyjêętych przez Walne Zgromadzenie, zdecydowano m.in. o utrzymaniu sk³ładki cz³łonkowskiej na niezmienionym poziomie oraz poszerzeniu sk³ładu Komitetu Wykonawczego (KW) ZPL. Ósmym cz³łonkiem KW zosta³ł Jerzy Kobyliñński, zarz¹ądzaj¹ący spó³łkami nale ż¹ącymi do Grupy Masterlease. Prezes Kobyliñński przez ostatnie 10 lat przewodniczy³ł Komisji Rewizyjnej ZPL. Poza tym do sk³ładu KW po raz kolejny wybrano Wojciecha Rybaka (Prezesa Zarz¹ądu Millennium Leasing). W Komitecie Wykonawczym dalej bêęd¹ą pracowaæć: Arkadiusz Etryk, Szymon Kamiñński (Prezes Zarz¹ądu BZ WBK), Rados³ław Kuczyñński (Prezes Zarz¹ądu Europejskiego Funduszu Leasingowego), Andrzej Krzemiñński (Prezes Zarz¹ądu Raiffeisen-Leasing Polska), Marek Ma³łachowski (Prezes Zarz¹ądu PZWLP, Dyrektor Zarz¹ądzaj¹ący ALD Automotive Polska) i Mieczys³ław WoŸźniak (Prezes Zarz¹ądu mleasing). Hotel Narvil w Serocku. Foto: Narvil Conference & Spa W trakcie Zebrania przeprowadzono wybory uzupe³łniaj¹ące do Komisji Rewizyjnej ZPL. W ich wyniku do pracy w komisji powo³łano Rados³ława Hoca (Wiceprezesa Zarz¹ądu PKO Leasing) oraz na kolejn¹ą kadencjêę B³ła żeja Szczeckiego (Cz³łonka Zarz¹ądu Pekao Leasing). Cz³łonkiem komisji pozostaje równie ż Maciej Cymmerman (Legal Counsel - Legal Manager w BNP Paribas Lease Group). S¹ąd Kole żeñński ZPL bêędzie pracowa³ł w niezmienionym sk³ładzie. Na kolejn¹ą kadencjêę powo³łano Grzegorza Borowca (Prezesa Zarz¹ądu i Dyrektora Sprzeda ży Simmens Finanse). Poza nim, cz³łonkami S¹ądu Kole żeñńskiego zostaj¹ą Mariusz W³łodarczyk (Dyrektor Zarz¹ądzaj¹ący w BZ WBK Leasing) i Jerzy Strasz (Radca Prawny w Millennium Leasing). W koñńcowej czêęśťci Walnego Zebrania odby³ła siêę dyskusja nad sprawozdaniami oraz planem dzia³łania ZPL w 2015 r.

3 Przytaczaj¹ąc wybrane g³łosy, Prezes ING Lease (Polska), Marcin Kośťciñński, wskaza³ł na potrzebêę skoncentrowania siêę w dzia³łaniach ZPL na promocji samego produktu leasingowego oraz zachêęci³ł firmy cz³łonkowskie do przy³ł¹ączenia siêę do projektu antyfraudowego, dotycz¹ącego wymiany informacjami o leasingowanych aktywach, w celu unikniêęcia podwójnego ich finansowania. Szymon Kamiñński, poinformowa³ł delegatów o trwaj¹ącej dyskusji na temat formu³ły dzia³łania Zwi¹ązku: W ubieg³łym roku rozmawialiśťmy na temat formu³ły dzia³łania ZPL. Na temat dopuszczalnośťci tego, aby przewodnicz¹ący by³ł niezale żny. Ta rozmowa trwa. Uwa żam, że po wakacjach dojdziemy do konkluzji. Klaruj¹ą nam siêę dwa modele, które analizujemy i które oceniamy. Andrzej Krzemiñński natomiast podkreśťli³ł jubileusz powo³łania do życia grup roboczych w ramach ZPL: Mija 5 lat od czasu, kiedy zosta³ły powo³łane grupy robocze: czyli romantyzm w najwy ższej postaci, cudownie funkcjonuj¹ący, bo jednocz¹ący ludzi, którzy do tej pory byli okopani przy swoich biurkach i konkurowali na wszelkich forach. Dzisiaj schodz¹ą siêę, bo maj¹ą wspólny interes, a ja na żadnej z grup roboczych nie zauwa ży³łem nawet cienia konkurencji. Uwa żam, że ten romantyzm uda³ło nam siêę stworzyæć naprawdêę nik³łym nak³ładem śťrodków: przy bud żecie jaki mamy ok 1 mln z³ł. Podczas spotkania dyskutowano tak że na temat mierzalnośťci dzia³łañń prowadzonych w ramach grup i zespo³łów roboczych czy form komunikacji wewnêętrznej Zwi¹ązku. Ostatni g³łos w dyskusji nale ża³ł do Mieczys³ława WoŸźniaka, który odnosz¹ąc siêę od poruszanych tematów podsumowa³ł: Nasi cz³łonkowie dosyæć wyraÿźnie powiedzieli co uwa żaj¹ą za wa żne, co śťrednio, a co najmniej. W ubieg³łym roku przeprowadziliśťmy ankietêę i dostaliśťmy informacjêę zwrotn¹ą. Zale ży nam na bezpieczeñństwie dzia³łania, definiowanym w taki sposób, że g³łówne obszary aktywnośťci to: podatki, obszar antyfraudowy, rachunkowośťæć, etyka i przejrzystośťæć funkcjonowania. Co by³ło zaskoczeniem in minus? Ocena niskiej istotnośťci obszaru motoryzacyjnego, jednak struktura rynku pokazuje, że jest to istotny obszar naszej dzia³łalnośťci. Jeśťli chodzi o formu³łêę dzia³łania: z informacji zwrotnej wynika³ło, że wa żne jest, aby cele zosta³ły osi¹ągniêęte, niezale żnie w jakiej formule zostan¹ą wypracowane. Walne Zgromadzenie zatwierdzi³ło sprawozdanie z dzia³łalnośťci Komitetu Wykonawczego i Biura ZPL w 2014 roku oraz sprawozdanie finansowe Zwi¹ązku za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku. Podczas Zebrania podjêęto tak że uchwa³łêę dotycz¹ąc¹ą bud żetu Zwi¹ązku w 2015 r., a przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, Komisji Rewizyjnej oraz S¹ądu Kole żeñńskiego uzyskali absolutorium. Kolejne spotkanie bran ży za rok. Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa.

4 Zmiany we w³ładzach Zwi¹ązku Polskiego Leasingu Przedstawiciele firm cz³łonkowskich zasiadaj¹ący w Komitecie Wykonawczym ZPL, podczas ostatniego posiedzenia, powierzyli Wojciechowi Rybakowi, prezesowi Millennium Leasing stanowisko przewodnicz¹ącego KW ZPL. Natomiast kandydatura Mieczys³ława WoŸźniaka, wiceprzewodnicz¹ącego KW ZPL i prezesa mleasing zosta³ła zg³łoszona do zarz¹ądu Leaseurope. 14 maja br. zakoñńczy³ła siêę kadencja Arkadiusza Etryka, pe³łni¹ącego funkcjêę przewodnicz¹ącego KW ZPL. Jako wiceprzewodnicz¹ący, wspólnie z innymi cz³łonkami KW ZPL, bêędzie pracowa³ł na rzecz rozwoju wspó³łpracy bran ży leasingowej z rynkiem motoryzacyjnym oraz rozszerzenia reprezentacji zwi¹ązku. Wojciech Rybak, nowo wybrany przewodnicz¹ący, pracuje w Komitecie Wykonawczym Zwi¹ązku Polskiego Leasingu od 2011 roku, opiekuj¹ąc siêę obszarem statystki i monitorowania rynku leasingu. Jako przewodnicz¹ący bêędzie tak że reprezentowa³ł zwi¹ązek wobec instytucji i partnerów zewnêętrznych na rynku krajowym oraz m.in. nadzorowa³ł komunikacjêę zewnêętrzn¹ą i wewnêętrzn¹ą organizacji. Wojciech Rybak Dynamiczny rozwój bran ży leasingowej, którego wskaÿźnikami s¹ą: 21,3 proc. wzrost na koniec 2014 i ³ł¹ączne finansowanie na poziomie 42,8 miliardów z³łotych, wskazuj¹ą na nies³łabn¹ący potencja³ł rynku, który jest wspierany pozytywnymi sygna³łami p³łyn¹ącymi z gospodarki. Rosn¹ąca w pierwszych miesi¹ącach bie ż¹ącego roku dynamika rynku leasingu, której towarzyszy wzrost wskaÿźników sprzeda ży detalicznej (4,4 proc. w ci¹ągu I kwarta³łu) oraz produkcji sprzedanej przemys³łu (5,3 proc.) pozwoli nam wypracowaæć kolejny rekord w rozwoju polskiego rynku leasingu na koniec 2015 r. - powiedzia³ł Wojciech Rybak. Cz³łonkowie Komitetu Wykonawczego podjêęli tak że decyzjêę o delegowaniu Mieczys³ława WoŸźniaka do prac w zarz¹ądzie Leaseurope. Mieczys³ław WoŸźniak na co dzieñń jest zaanga- żowany w prace w obszarach: prawnym i podatkowym.

5 Łatwiejsze zasady rozliczania funduszy UE w leasingu Zwi¹ązek Polskiego Leasingu przy wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przygotowa³ł nowe propozycje dla przedsiêębiorców zainteresowanych funduszami unijnymi. Dziêęki tym rozwi¹ązaniom przedsiêębiorcy chc¹ący skorzystaæć z dotacji i jednocześťnie z zalet leasingu bêęd¹ą mogli otrzymaæć pe³łn¹ą kwotêę dop³łaty jednorazowo. Dotychczas praktycznie wszystkie wydatki by³ły refundowane w czasie trwania umowy leasingu, co sprawia³ło że przedsiêębiorca kilka lat czeka³ł na wyp³łatêę pe³łnej kwoty dotacji. W nowej perspektywie bud żetowej Unii Europejskiej przedsiêębiorca, wpisuj¹ąc we wniosku o dofinansowanie, firmêę leasingow¹ą jako podmiot upowa żniony do poniesienia wydatku na zakup leasingowanego dobra, otrzyma pe³łn¹ą kwotêę dop³łaty po odbiorze przedmiotu leasingu do u żytkowania. Wprowadzone w życie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowe wytyczne spowoduj¹ą, że przedsiêębiorcy zainteresowani funduszami unijnymi bêęd¹ą mogli jednocześťnie skorzystaæć z zalet leasingu, a nie rezygnowaæć z tego instrumentu np. na rzecz po życzki. Jak unikn¹ąæć podwójnego finansowania przedmiotów? Stworzenie Systemu Wymiany Informacjami o Przedmiotach (SWIP) wp³łynie na wiêększe bezpieczeñństwo transakcji leasingowych. Przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom ZPL, w porozumieniu z dzia³łami prawnymi macierzystych organizacji i biurem Zwi¹ązku, zakoñńczyli uzgodnienia dotycz¹ące wzoru dwustronnej umowy pomiêędzy firmami, a Zwi¹ązkiem Banków Polskich. Celem budowanego systemu jest zmniejszenie ryzyka podwójnego finansowania przedmiotów leasingu. Inicjatywa umo żliwi przyst¹ąpienie do systemu wymiany informacjami o śťrodkach trwa³łych, sfinansowanych przez uczestników systemu, szesnastu firmom, które podpisa³ły umowy, oraz kolejnym zainteresowanym podmiotom, stowarzyszonym w Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Dodatkowych informacji na temat projektu udziela Dyrektor Generalny Zwi¹ązku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski (

6 Nawi¹ązanie wspó³łpracy z policj¹ą Dyrektor Generalny ZPL, Andrzej Sugajski oraz przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom, odbyli szereg spotkañń z funkcjonariuszami Komendy G³łównej Policji i Wydzia³łu Przestêępstw Gospodarczych Komendy Sto³łecznej Policji na temat mo żliwych form wspó³łdzia³łania. Rozmowy dotyczy³ły obszarów wspó³łpracy w zakresie przeciwdzia³łania przestêępstwom na szkodêę firm leasingowych tj. mo żliwośťci wymiany informacj¹ą o zjawiskach sprzyjaj¹ących dokonywaniu fraudów, mechanizmach dzia³łania sprawców tych przestêępstw, dokonywania ocen i prognoz stanu zagro żenia przestêępczośťci¹ą przeciwko firmom leasingowym, a tak że udostêępnienia informacji o skradzionych śťrodkach trwa³łych. W wyniku prowadzonych rozmów zaproponowano, aby wymianêę informacji pomiêędzy firmami leasingowymi, a Policj¹ą oprzeæć na tym samym systemie, który funkcjonuje pomiêędzy sektorem bankowym, a Policj¹ą. W zakresie dotycz¹ącym wymiany informacjami o mechanizmach dzia³łania przestêępców ZPL wyst¹ąpi³ło do KG Policji z propozycj¹ą zorganizowania szkolenia dla przedstawicieli Komendy G³łównej i Komend Wojewódzkich. Ponadto przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom wezm¹ą udzia³ł w szkoleniu organizowanym przez Policjêę i ZBP w Szczytnie. Kancelaria FKA zadba o interesy bran ży leasingowej 16 marca, podczas spotkania Grupy prawnej, odby³ła siêę prezentacja kancelarii prawnej Furtek Komosa Aleksandrowicz, wybranej na drodze konkursu ofert, zorganizowanego przez ZPL. Kancelaria FKA specjalizuje siêę w doradztwie prawnym w zakresie bankowośťci, finansów i restrukturyzacji finansowej, fuzji i przejêęæć, prawa procesowego, arbitra żu i mediacji, prawa upad³łośťciowego i naprawczego, nieruchomośťci, projektów infrastrukturalnych, prawa pracy, ochrony konkurencji czy prawa podatkowego. Wspó³łpracuj¹ąc z ZPL, kancelaria, prowadzonym monitoringiem obejmie prace legislacyjne mog¹ące mieæć wp³ływ na dzia³łalnośťæć bran ży leasingowej, bêędzie bra³ła udzia³ł w konsultacjach spo³łecznych. Bêędzie tak że przygotowywa³ła opinie prawne na potrzeby ZPL, wspó³łpracowa³ła przy realizacji posiedzeñń Grupy prawnej oraz prowadzi³ła szkolenia dla przedstawicieli firm cz³łonkowskich. Zapraszamy do uczestnictwa w posiedzeniach Grupy prawnej.

7 Wokó³ł problemów bran ży transportowej Kontynuuj¹ąc rozpoczêęte w 2014 r. konsultacje z Ministerstwem Rozwoju i Infrastruktury dotycz¹ące wp³ływu embarga rosyjskiego na kondycjêę bran ży transportowej, Wojciech Rybak oraz Andrzej Sugajski spotkali siêę z Minister Mari¹ą Wasiak. W spotkaniu uczestniczy³ł tak że Podsekretarz Stanu Zbigniew Rynasiewicz. Przedstawiciele MIR poinformowali o tym, że w ubieg³łym roku ³ł¹ączna liczba przewozów za wschodni¹ą granicêę zmniejszy³ła siêę o 15 proc., a po pierwszym kwartale br. spodziewany jest dalszy spadek o kolejne 15 proc. Ilośťæć przewozów objêętych embargiem towarów pochodzenia rośťlinnego zmniejszy³ła siêę w 2014r. o 60 proc., a pochodzenia zwierzêęcego o 40 proc., w 2015 r. nast¹ąpi³ł dalszy spadek przewozów odpowiednio o 97 i 86 proc. Przedstawiciele ZPL poinformowali o wzrośťcie zaanga żowania firm leasingowych w finasowanie bran ży transportowej, w drugiej po³łowie 2014r. Wed³ług relacji ZPL, jakośťæć portfela, w tym segmencie, nie ró żni³ła siêę od śťredniej dla ca³łego rynku. Tematem dalszej czêęśťci spotkania by³ło omówienie wp³ływu podwy ższenia p³łacy minimalnej w Niemczech na funkcjonowanie polskich przewoÿźników na terenie tego kraju. Przed rozmowami w MIR, przedstawiciele ZPL (Jacek Rakowski i Łukasz Andruszkiewicz) spotkali siêę z przedstawicielami organizacji pracodawców bran ży transportowej. Przedmiotem spotkania by³ło omówienie planowanych przez Rz¹ąd dzia³łañń zwi¹ązanych z wejśťciem w życie ustawy o p³łacy minimalnej w Niemczech oraz przepisach wykonawczych w tym zakresie. Bran że transportow¹ą reprezentowali Zwi¹ązek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, Zwi¹ązek Pracodawców Motoryzacji i Artyku³łów Przemys³łowych, Zwi¹ązek Pracodawców Bran ży Infrastruktury, Forum PrzewoŸźników Ekspresowych. Spotkanie zorganizowa³ła Konfederacja Lewiatan. Rz¹ąd RP wys³ła³ł do Komisji Europejskiej pismo wskazuj¹ące, że w omawianych przepisach i interpretacji administracja niemiecka wysz³ła poza zakres upowa żnieñń ustawowych. Na skutek interwencji Polski i innych krajów, KE rozpoczêę³ła procedurêę wstêępnego badania w sprawie naruszenia. Przedstawiciele transportowców zobowi¹ązali siêę do przes³łania do MIR specyfiki struktury wynagrodzenia polskiego kierowcy wraz z ewentualnym porównaniem struktury wynagrodzenia kierowcy niemieckiego. W wyniku spotkañń przedstawicieli Rz¹ądów RP i Niemiec dosz³ło do zawieszenia przepisów w odniesieniu do kierowców przeje żd żaj¹ących przez Niemcy. Dodatkowo w ostatnich dniach Konfederacja Lewiatan w liśťcie do niemieckich organizacji pracodawców Bundesverband der Deutschen Industrie ev i Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände, zaapelowa³ła o wspólne podjêęcie dzia³łañń maj¹ących na celu przekonanie rz¹ądu Niemiec do zweryfikowania stanowiska w sprawie stosowania ustawy o p³łacy minimalnej dla kierowców i ochronêę wspólnego rynku UE.

8 Europa w skrócie 8,4 proc. wzros³ła wartośťæć nowej produkcji europejskiego rynku leasingu w ubieg³łym roku. Leaseurope we wstêępnych danych za 2014 r. porówna³ło dynamikêę wzrostu z rekordowymi wynikami z 2007r. Europejski rynek leasingu odnotowa³ł wzrost wszystkich g³łównych kategorii aktywów, jednak wyraÿźny skok by³ł widoczny w segmencie pojazdów (12,4 proc. w stosunku do 2013 r.). W przypadku leasingu ruchomośťci (wy³ł¹ączaj¹ąc pojazdy) na koniec 2014 r. obserwowaliśťmy umiarkowan¹ą dynamikêę (1,0 proc. wzrostu), podczas gdy rynek leasingu nieruchomośťci wzrós³ł pierwszy raz od 2010 roku (7,6 proc. w stosunku do 2013 r.). Dynamika polskiego rynku leasingu, by³ła ponad dwa i pó³ł razy wy ższa od śťredniej europejskiej. Publikacja szczegó³łowych danych Leaseurope za 2014 jest planowana na koniec maja 2015 r. 25 marca 2015 r., w Brukseli odby³ło siêę pierwsze w tym roku spotkanie Zarz¹ądu Dyrektorów Leaseurope, podczas którego ZPL reprezentowa³ł ówczesny Przewodnicz¹ący Komitetu Wykonawczego ZPL, Akradiusz Etryk. Przedmiotem spotkania by³ło m.in. omówienie stanu prac nad standardami w rachunkowośťci oraz regulacjami ostro żnośťciowymi na rynkach finansowych, przedstawienie nowego projektu Leasing to SMEs in Europe, a tak że omówienie wyników badañń statystycznych rynku leasingu. Leaseurope opublikowa³ło broszurêę prezentuj¹ąc¹ą indywidualne pomys³ły uczestników Grupy Przysz³łośťci 2014 (materia³ł zosta³ł udostêępniony w strefie dla cz³łonków ZPL). Jak poda³ła Grafika: Leaseurope europejska organizacja, do tegorocznej edycji projektu zosta³ł zakwalifikowany Przemys³ław Mocek z BZ WBK Leasing. Sama inicjatywa, wspieraj¹ąca rozwój m³łodych talentów, wymianêę dośťwiadczeñń w miêędzynarodowym śťrodowisku oraz tworzenie i prezentowanie innowacyjnych pomys³łów, zosta³ła zapocz¹ątkowana w 2013r.

9 Pozosta³łe spotkania: Grupa motoryzacyjna Kieruj¹ący pracami grupy ds. rynku motoryzacyjnego, Krzysztof Koszewski (ORIX) oraz Daniel Trzaskowski (Volkswagen Leasing GmbH), podczas spotkania grupy, przedstawili sprawozdanie z dzia³łalnośťci w 2014 roku, a tak że zaprezentowali kalendarz najbli ższych wydarzeñń bran ży motoryzacyjnej oraz listêę producentów, którzy zostan¹ą zaproszeni na spot-kania zespo³łu (Skoda, Ford, Mercedes), aby rozmawiaæć na temat polityki sprzeda żowej skierowanej do firm rynku leasingu i wynajmu, ofert flotowych, programów serwisowych etc. Materia³ły ze spotkania s¹ą dostêępne w strefie dla cz³łonków ZPL. Krzysztof Koszewski, obok kierowania Grup¹ą ds. rynku motoryzacyjnego ZPL, od marca zasiada w Zarz¹ądzie Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. Grupa prawna Marta Szafarowska, doradca podatkowy ZPL, wspólnik w kancelarii MDDP, podczas spotkania grupy, omówi³ła problematykêę niedostatecznej kapitalizacji, z punktu widzenia dotychczasowej praktyki i orzecznictwa, odszkodowañń nale żnych z tytu³łu przedterminowego rozwi¹ązania umowy leasingu / najmu, przedstawi³ła nastêępstwa wyroku Trybuna³łu Sprawiedliwośťci UE w sprawie GMAC na krajowe orzecznictwo, a tak że zaprezentowa³ła kwalifikacjêę podatkow¹ą op³łat TOIP oraz podatkowych aspektów wypowiedzenia i wznowienia umowy leasingu w śťwietle aktualnego orzecznictwa. Materia³ły ze spotkania zosta³ły udostêępnione w strefie dla cz³łonków ZPL. Zaplanowane: Szkolenie podatkowe ZPL (VAT, PIT, CIT) prowadzone przez Martêę Szafarowsk¹ą, wspólnika w kancelarii MDDP odbêędzie siêę 11 czerwca 2015r. w hotelu Łazienkowskim, przy ul. 29 Listopada 3b, w godz Koszt szkolenia 300 z³ł netto/osoba. Zg³łoszenia przyjmuje Ma³łgorzata Rychlik ( Konferencja prasowa podsumowuj¹ąca pierwsze pó³łrocze bran ży leasingowej odbêędzie siêę pod koniec lipca. Dok³ładny termin spotkania zostanie opublikowany na stronie ZPL. Doroczna Konwencja Leaseurope (15 i 16 PaŸździernika) odbêędzie siêę w Cascais (Portugalia). Zachêęcamy do rejestracji do udzia³łu w Konwencji oraz rezerwacji noclegów w preferencyjnych cenach. Obie rejestracje umo żliwia strona internetowa Konwencji. Grafika: Leaseurope

10 ZPL w mediach o wynikach i fotoradarach W pierwszym kwartale 2015r. Zwi¹ązek Polskiego Leasingu w komunikacji prowadzonej z mediami, skoncentrowa³ł siêę podsumowaniu wyników bran ży leasingowej za 2014r. oraz nag³łośťnieniu komentarza do projektu tzw. ustawy fotoradarowej. 2 lutego podczas konferencji prasowej, eksperci ZPL zaprezentowali wyniki bran ży w 2014, wyniki badania koniunktury oraz prognozy na Media z du żym zainteresowaniem publikowa³ły informacje dotycz¹ące 21,3 proc. wzrostu, wartośťci finansowania na poziomie 42,8 mld z³ł., czy te ż zrównowa żonej struktury rynku leasingu. Materia³ły, które wygenerowa³ły najwiêększy zasiêęg, podkreśťlaj¹ąc znaczenie bran ży to: serwisy radiowe PR 1 i PR 3 Polskiego Radia, Informator Ekonomiczny PR 3 PR, a wśťród dzienników: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna oraz Puls Biznesu. Komunikacjêę wyników wspiera³ły wiadomośťci przekazywane przez portale Internetowe oraz tygodniki i miesiêęczniki. Najlepsze dotarcie z informacj¹ą zapewni³ły: biznes.interia.pl, biznes.onet.pl, finanse.wp.pl, wyborcza.biz, ekonomia.rp.pl, biznes.pap.pl, inwestycje.pl, polskieradio.pl czy tech.money.pl, a wśťród periodyków Gazeta Finansowa, Forum Budowlane, Auto Market Truck i Builder. Drugim wa żnym tematem, który wywo³ła³ł powszechne zainteresowanie opinii publicznej by³ł projekt tzw. ustawy fotoradarowej. Zwi¹ązek Polskiego Leasingu we wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przestrzega³ł, że nowe prawo nie poprawi bezpieczeñństwa na drogach, a negatywne skutki zmian odczuj¹ą przedsiêębiorcy - w³łaśťciciele, zw³łaszcza z bran ży leasingowej, wynajmu czy transportowej. Prowadzona komunikacja pozwoli³ła wygenerowaæć 35 materia³łów anga żuj¹ących ekspertów ZPL. Andrzej Sugajski by³ł gośťciem studia Polsat News 2, rozmawia³ł tak że z IAR i PR 1 Polskiego Radia. Wypowiedzi ekspertów ZPL pojawi³ły siêę w serwisach informacyjnych PR 3 Polskiego Radia, Sygna³łach dnia PR 1 Polskiego Radia, a tak że na ³łamach Dziennika Gazety Prawnej, G³łosu Szczeciñńskiego, G³łosu Koszaliñńskiego i G³łosu Pomorza. Materia³ł IAR by³ł cytowany przez pierwsze strony serwisów horyzontalnych m.in.: Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Gazeta.pl oraz Wyborcza.biz, serwisy regionalne gazet i stacji radiowych. Dziennik Gazeta Prawna

11 Szkolenie Flotowe prawo Forum Fleet Managerów Zwi¹ązek Polskiego Leasingu obj¹ą³ł patronatem spotkanie szkoleniowo networkingowe Flotowe Prawo, który odby³ło siêę 14 stycznia 2015r. Wydarzenie koncentrowa³ło siêę na tematach zmiany przepisów prawnych i obci¹ą żeñń fiskalnych, zwi¹ązanych z wykorzystywaniem samochodów s³łu żbowych w firmach. Materia³ły szkoleniowe udostêępnili śťmy w strefie dla cz³łonków ZPL. 31 marca w Warszawie odby³ła siêę konferencja Forum Fleet Managerów; Samochód w firmie Konferencja by³ła po śťwiêęcona prezentacji ró żnych, z punktu widzenia przepisów prawa, form finansowania, ich zmian w czasie oraz prezentacji praktycznych rozwi¹ązañń w tym zakresie. Andrzej Sugajski przedstawi³ł prezentacjêę pt. Leasing, najem czy full service leasing? Czy wybra³łe śť najkorzystniejsz¹ą mo żliwo śťæć?. Foto: EuroFlota Foto: ZPL

12 Flotowe trendy Barometr Flotowy Flotowe trendy, konferencja organizowana przez magazyn EuroFlota odby³ła siêę w Warszawie 17 marca 2015 r. ZPL by³ł partnerem wydarzenia, podczas którego dyskutowano na temat najnowszych regulacji i praktyk w zakresie podatku VAT i CIT w zarz¹ądzaniu flot¹ą samochodów, zaprezentowano najnowsze trendy w dziedzinie samochodów elektrycznych, przedstawiono problematykêę dochodzenia odszkodowañń w obszarze samochodowych szkód rzeczowych i osobowych. Andrzej Sugajski wspó³łpracowa³ł przy kolejnej edycji badania Barometr Flotowy Arval. Badanie realizowane jest od 2012 roku przy wsparciu instytutu badawczego CSA. Edycja 2014 zosta³ła przeprowadzona w 15 krajach, w tym w Polsce. Barometr Flotowy stanowi zbiór informacji na temat nastrojów w śťród decydentów sektora flotowego, jak równie ż obrazuje i porównuje trendy obecne w ró żnych krajach. Foto: EuroFlota Grafika: Barometr Flotowy Arval

13 Projekt zmian do ustawy o ruchu drogowym Zwi¹ązek Polskiego Leasingu zorganizowa³ł wewnêętrzne konsultacje wśťród firm cz³łonkowskich ZPL oraz PZWLP dotycz¹ące nowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Organizacja na bie ż¹ąco monitoruje tocz¹ące siêę prace. Projekt ustawy zak³łada m.in. zmianêę trybu postêępowania z mandatowego na administracyjne w przypadku nak³ładania kar za naruszenia prêędkośťci i niestosowania siêę do sygna³łu śťwietlnego ujawnionego przy u życiu urz¹ądzeñń rejestruj¹ących. Dziêęki tej zmianie bêędzie mo żliwe nak³ładanie kar nie na sprawców wykroczenia, ale na w³łaśťcicieli pojazdów. Jeszcze przed oficjalnym opublikowaniem projektu, ZPL w rozmowach z jego autorem wskazywa³ł na negatywne dla przedsiêębiorców nastêępstwa przygotowywanych regulacji, w szczególnośťci wysokich kosztów, jakie bran ża bêędzie musia³ła ponieśťæć. W wersji projektu ostatecznie przes³łanej do Sejmu RP wprowadzono zapis umo żliwiaj¹ący zg³łoszenie przez firmy leasingowe do CEPiK danych dotycz¹ących u żytkownika pojazdu. Jednak brak jest gwarancji, że takie zg³łoszenie zwolni w³łaśťciciela od groÿźby otrzymania kary administracyjnej. Zebrane, w ramach konsultacji wewnêętrznych, uwagi od firm leasingowych oraz wynajmu zosta³ły przy wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przes³łane do Sejmu RP. Przy tej okazji trzy organizacje (Konfederacja Lewiatan, ZPL i PZWLP) zainicjowa³ły szereg publikacji medialnych, w których zwrócono uwagêę na fakt, i ż przygotowane regulacje nie s¹ą spójne z przedstawionym uzasadnieniem do projektu - projekt nie spe³łnia kryterium zwiêększenia bezpieczeñństwa na drogach. Przygotowane przepisy zwalniaj¹ą sprawców wykroczeñń nie tylko od odpowiedzialnośťci finansowej, ale te ż pozbawiaj¹ą system elementu prewencji, poprzez rezygnacjêę z karania Foto: CANARD sprawców punktami karnymi, a w konsekwencji wyeliminowanie, przy notorycznym naruszaniu przepisów, zagro żenia utraty prawa jazdy. Autorzy ustawy (grupa pos³łów PO z Przewodnicz¹ącym Komisji Infrastruktury na czele) nie ukrywaj¹ą jednak, że podstawowym celem projektu jest dostosowanie prawa do koncepcji jaka przyśťwieca³ła stworzeniu przez GITD Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym (CANARD). Przedstawiciele ZPL wziêęli udzia³ł w posiedzeniach po³ł¹ączonych komisji sejmowych: Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorz¹ądu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i na bie ż¹ąco monitoruj¹ą tocz¹ące siêę prace.

14 Rozmowy o podatkach z Ministerstwem Finansów Andrzej Sugajski oraz Jacek Rakowski, Dyrektor ds. Prawnych ZPL, uczestniczyli w spotkaniu z Jaros³ławem Nenemanem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów. Rozmowa dotyczy³ła problematyki podatkowej, w tym postulatów ZPL, sprzyjaj¹ących rozwojowi polskiego rynku wynajmu i leasingu, a tak że zwiêększaj¹ących bezpieczeñństwo w obrocie gospodarczym. Sformu³łowane przez ZPL postulaty obejmuj¹ą: a. Propozycjêę zmiany legislacyjnej art. 106d Prawa bankowego, polegaj¹ąc¹ą na umo żliwieniu wymiany informacjami o fraudach i podejrzeniach fraudów pomiêędzy firmami leasingowymi, bankami i zak³ładami ubezpieczeñń. b. Propozycjêę zmiany art. 15c ustawy z r. o podatku dochodowym od osób prawnych, polegaj¹ąc¹ą na mo ż- liwośťci zaliczania wartośťci niematerialnych i prawnych, bêęd¹ących przedmiotem umowy leasingu, do aktywów podatkowych, bêęd¹ących podstaw¹ą okreśťlenia pierwszego z limitów zaliczania odsetek od zad³łu żenia do k.u.p. c. Propozycjêę uchylenia art. 16 ust. 1 pkt 51) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 46) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegaj¹ąc¹ą na likwidacji wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (dla najmu i dzier żawy) w śťwietle rycza³łtowego opodatkowania (z dniem 1 stycznia 2015 r.) pracowników z tytu³łu nieodp³łatnego u żywania pojazdów do celów prywatnych. Foto: NBP

15 Zwi¹ązek Polskiego Leasingu ul. Rejtana 17 lok 21, Warszawa tel.: fax:

Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu

Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu 21 paÿździernika 2014 r. w Warszawie odby³ła siêę konferencja prasowa pośťwiêęcona prezentacji wyników badañń sektora MMŒŚP. Gospodarzami

Bardziej szczegółowo

Wsparcie projektów typu roll-out

Wsparcie projektów typu roll-out Wsparcie projektów typu roll-out Wsparcie projektów typu roll-out 2/8 Wsparcie projektów typu roll-out W przypadku projektów typu roll-out systemu SAP czêęst¹ą praktyk¹ą jest sytuacja, w której to zagraniczni

Bardziej szczegółowo

OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy. (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy. (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja) OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy Uwaga: Katowice, dnia 22.09.2014 r. (miejscowo ść) 1. Osoba składaj ąca oświadczenie obowi ązana jest do zgodnego z prawd ą, starannego i zupe łnego wype łnienia każdej

Bardziej szczegółowo

2015-04- 2 9 II. OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy BIURO RADY MIASTA KATOWICE. Katowice, dnia 29.04.2015 r. Uwaga:

2015-04- 2 9 II. OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy BIURO RADY MIASTA KATOWICE. Katowice, dnia 29.04.2015 r. Uwaga: BIURO RADY MIASTA KATOWICE BRNA Uwaga: 2015-04- 2 9 OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy Katowice, dnia 29.04.2015 r. (miejscowo ść) 1. Osoba składaj ąca o świadczenie obowi ązana jest do zgodnego z prawd

Bardziej szczegółowo

Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku

Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku Konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu Hotel InterContinental Warszawa Warszawa, styczeń 2009 Lista członków Związku Polskiego Leasingu Bankowy Fundusz Leasingowy

Bardziej szczegółowo

Leasing bardziej popularny?

Leasing bardziej popularny? Leasing bardziej popularny? VIII Forum Korporacyjne Finansowanie polskich przedsiębiorstw w okresie spowolnienia gospodarczego Mieczysław Groszek Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku

Bardziej szczegółowo

DZENIE RADY MINISTRÓW

DZENIE RADY MINISTRÓW Dz. U. 2007 Nr 210, poz. 1522 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych Na

Bardziej szczegółowo

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Prezentacja Rynek leasingu w Polsce Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Lista członków Związku Polskiego Leasingu BAWAG Leasing & Fleet Sp. z o. o. BGŻ Leasing Sp. z o.o. BNP

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE FINANSOWE na dzień 31.12.2013 r.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE na dzień 31.12.2013 r. STOWARZYSZENE NA RZECZ DZEC AUTYSTYCZNYCH ZACSZE" SPRAWOZDANE FNANSOWE na dzień 31.12.2013 r. KRAKÓW 31 STYCZNA 2014 R. STOWARZYSZENE NA RZECZ DZEC AUTYSTYCZNYCH "ZACSZE" 30-376 KRAKÓW UL.SODOWA 17/13

Bardziej szczegółowo

Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz

Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz o 4 10-44 U Bydgoszcz, dnia 01.10.2010 r. Protokó ł obj ęty jest tajemnic ą A s łużbow ą,:c 4 Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz Kontrolę

Bardziej szczegółowo

Gdzie otwierać biznes w Polsce?

Gdzie otwierać biznes w Polsce? Gdzie otwierać biznes w Polsce? RAPORT 2014 Q4 Twórcy raportu Piotr Surmacki, prezes zarządu, Fachowcy.pl Ventures S.A. tak że buduje zaawansowane systemy optymalizacji kampanii reklamowych, z których

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku Rok 2014 w branży CFM najważniejsze zjawiska i wydarzenia Niestabilność przepisów prawnych

Bardziej szczegółowo

I. INFORMACJA O KOMITECIE AUDYTU. Podstawa prawna dzialania Komitetu Audytu

I. INFORMACJA O KOMITECIE AUDYTU. Podstawa prawna dzialania Komitetu Audytu w Przewodniczący Jan Robert Halina Podsekretarz Sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu Audytu dla dzialów administracja publiczna, informatyzacja, łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowej

Bardziej szczegółowo

Temat badania: Badanie systemu monitorowania realizacji P FIO 2014-2020

Temat badania: Badanie systemu monitorowania realizacji P FIO 2014-2020 Temat badania: Badanie systemu monitorowania realizacji P FIO 2014-2020 Charakterystyka przedmiotu badania W dniu 27 listopada 2013 r. Rada Ministrów przyjęła Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na

Bardziej szczegółowo

Katowice, dnia r. (miejscowość) emeryt/rencista ; Radny Rady Miasta Katowice (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

Katowice, dnia r. (miejscowość) emeryt/rencista ; Radny Rady Miasta Katowice (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja) Uwaga: BIURO RADY MIAS'i A - 2015-03- 1 0 OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy Katowice, dnia 09-03- 2015 r. (miejscowość) 1. Osoba składaj ąca oświadczenie obowi ązana jest do zgodnego z prawd ą, starannego

Bardziej szczegółowo

UMOWA. Projekt. a..., (nazwa jednostki samorządu terytorialnego/uczestnika Misji) z siedzibą w..., ul..., wpisany do

UMOWA. Projekt. a..., (nazwa jednostki samorządu terytorialnego/uczestnika Misji) z siedzibą w..., ul..., wpisany do Załącznik 2 do Regulaminu UMOWA Projekt o wsparcie uczestnictwa przedstawiciela jednostek samorządu terytorialnego z Polski Wschodniej w wyjazdowej misji inwestycyjnej do Niemiec (Berlin) w związku z udziałem

Bardziej szczegółowo

01.01.2011-31.12.2011 ROK. Niniejsze sprawozdanie finansowe zawiera dane finansowe za rok 2011.

01.01.2011-31.12.2011 ROK. Niniejsze sprawozdanie finansowe zawiera dane finansowe za rok 2011. INFORMACJA DODATKOWA 01.01.2011-31.12.2011 ROK I. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego. 1. Informacje porz ądkowe. Barlinecki O środek Kultury jest samorz ądową instytucj ą kultury dzia łaj ącą w oparciu

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY. Wyniki finansowe banków w I kwartale 2014 r. 1

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY. Wyniki finansowe banków w I kwartale 2014 r. 1 GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Studiów Makroekonomicznych i Finansów Warszawa, 18 czerwca 2014 r. Informacja sygnalna Wyniki finansowe banków w I kwartale 2014 r. 1 W końcu marca 2014 r. działalność

Bardziej szczegółowo

U Z A S A D N I E N I E

U Z A S A D N I E N I E U Z A S A D N I E N I E PrzedłoŜony projekt zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, został opracowany na podstawie

Bardziej szczegółowo

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą w Krakowie

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą w Krakowie Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą w Krakowie KARTA PRZEDMIOTU 1. PODSTAWOWE INFORMACJE O PRZEDMIOCIE Nazwa przedmiotu Rocznik studiów 2012/2013 Wydział Kierunek studiów Administracja

Bardziej szczegółowo

Numer og łoszenia: 9682-2016; data zamieszczenia: 14.01.2016 OGŁOSZENIE O ZMIANIE OG ŁOSZENIA SEKCJA 1: ZAMAWIAJ ĄCY SEKCJA II: ZMIANY W OG ŁOSZENIU

Numer og łoszenia: 9682-2016; data zamieszczenia: 14.01.2016 OGŁOSZENIE O ZMIANIE OG ŁOSZENIA SEKCJA 1: ZAMAWIAJ ĄCY SEKCJA II: ZMIANY W OG ŁOSZENIU http:! po.portal.uzp.goy.pi/index.php?ogloszen ie=sho\y8poz ycja.. Og łoszenie powi ązane: Og łoszenie nr 4063-2016 z dnia 2016-01-13 r. Og łoszenie o zamówieniu - Garbatka-Letnisko Przedmiotem zamówienia

Bardziej szczegółowo

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: zrd.poznan.pl; bip.poznan.

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: zrd.poznan.pl; bip.poznan. Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: zrd.poznan.pl; bip.poznan.pl Poznań: Dostawa w formie leasingu operacyjnego fabrycznie nowej frezarki

Bardziej szczegółowo

Planowane dochody na 2007 rok - część opisowa:

Planowane dochody na 2007 rok - część opisowa: Planowane dochody na 2007 rok - część opisowa: Przystępując do opracowania niniejszego projektu budżetu po stronie dochodów kierowano się następującymi założeniami: Dochody z: podatku rolnego - zgodnie

Bardziej szczegółowo

Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech

Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech Funkcje Izby Wspieranie stosunków w handlowych mi dzy przedsi biorstwami w Polsce i w Niemczech Reprezentowanie - polskiej gospodarki w niemieckiej

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z II warsztatów

Sprawozdanie z II warsztatów Sprawozdanie z II warsztatów 28 lutego 2015 roku odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Warnija w partnerstwie z Gminą Olsztyn, Forum Rozwoju Olsztyna OLCAMP,

Bardziej szczegółowo

Prospołeczne zamówienia publiczne

Prospołeczne zamówienia publiczne Prospołeczne zamówienia publiczne Przemysław Szelerski Zastępca Dyrektora Biura Administracyjnego Plan prezentacji Zamówienia publiczne narzędzie Zamówienia prospołeczne w teorii Zamówienia prospołeczne

Bardziej szczegółowo

Gdzie otwierać biznes w Polsce?

Gdzie otwierać biznes w Polsce? Gdzie otwierać biznes w Polsce? RAPORT 2014 Q2 Twórcy raportu Piotr Surmacki, prezes zarządu, Fachowcy.pl Ventures S.A. tak że buduje zaawansowane systemy optymalizacji kampanii reklamowych, z których

Bardziej szczegółowo

Informacja. Nr 56. Wydatki budżetu państwa w 1992 r. na cele związane z budownictwem i gospodarką mieszkaniami. Małgorzata Wiśnicka-Hińcza

Informacja. Nr 56. Wydatki budżetu państwa w 1992 r. na cele związane z budownictwem i gospodarką mieszkaniami. Małgorzata Wiśnicka-Hińcza KANCELARIA SEJMU BIURO STUDIÓW I EKSPERTYZ WYDZIAŁ ANALIZ EKONOMICZNYCH I SPOŁECZNYCH Wydatki budżetu państwa w 1992 r. na cele związane z budownictwem i gospodarką mieszkaniami Lipiec 1992 Małgorzata

Bardziej szczegółowo

Or.0012.7.2015 P R O T O K Ó Ł Nr 7/15 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 2 czerwca 2015 r.

Or.0012.7.2015 P R O T O K Ó Ł Nr 7/15 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 2 czerwca 2015 r. Or.0012.7.2015 P R O T O K Ó Ł Nr 7/15 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 2 czerwca 2015 r. 2 czerwca 2015 r. o godz. 11:00 w salce posiedzeń Urzędu Gminy Damasławek odbyło się posiedzenie Komisji

Bardziej szczegółowo

1. Koło Naukowe Metod Ilościowych,zwane dalej KNMI, jest Uczelnianą Organizacją Studencką Uniwersytetu Szczecińskiego.

1. Koło Naukowe Metod Ilościowych,zwane dalej KNMI, jest Uczelnianą Organizacją Studencką Uniwersytetu Szczecińskiego. STATUT KOŁA NAUKOWEGO METOD ILOŚCIOWYCH działającego przy Katedrze Statystyki i Ekonometrii Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego I. Postanowienia ogólne. 1. Koło Naukowe

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA PODATKOWE W BRANŻY ENERGETYCZNEJ - VAT

ZAGADNIENIA PODATKOWE W BRANŻY ENERGETYCZNEJ - VAT ZAGADNIENIA PODATKOWE W BRANŻY ENERGETYCZNEJ - VAT Szanowni Państwo! Prowadzenie działalności w branży energetycznej wiąże się ze specyficznymi problemami podatkowymi, występującymi w tym sektorze gospodarki.

Bardziej szczegółowo

PODSUMOWANIE I KWARTAŁU 2007

PODSUMOWANIE I KWARTAŁU 2007 PODSUMOWANIE I KWARTAŁU 2007 NA RYNKU NIESKARBOWYCH INSTRUMENTÓW DŁUŻNYCH W POLSCE Rynek papierów dłużnych Na koniec I kwartału 2007 wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

Wytyczne ministerialne przewidywały niekorzystny sposób rozliczania leasingu w ramach dotacji unijnych. Teraz się to zmieni.

Wytyczne ministerialne przewidywały niekorzystny sposób rozliczania leasingu w ramach dotacji unijnych. Teraz się to zmieni. Wytyczne ministerialne przewidywały niekorzystny sposób rozliczania leasingu w ramach dotacji unijnych. Teraz się to zmieni. Wytyczne ministerialne przewidywały niekorzystny sposób rozliczania leasingu

Bardziej szczegółowo

Jeden Dzieñ. Polska jak¹ pamiêtam.

Jeden Dzieñ. Polska jak¹ pamiêtam. K o n k u r s L i t e r a c k i Jeden Dzieñ. Polska jak¹ pamiêtam. KONKURS LITERACKI Favoryta.com, oficyna niezale żnych autorów publikuj¹ących we w³łasnym zakresie, wraz z honorowymi patronami, og³łasza

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis zamówienia

Szczegółowy opis zamówienia ZFE-II.042.2. 24.2015 Szczegółowy opis zamówienia I. Zasady przeprowadzenia procedury zamówienia 1. Zamówienie realizowane jest na podstawie art.70 1 i 70 3 70 5 Kodeksu Cywilnego ( Dz. U. z 2014 r. poz.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ZARZĄDU Stowarzyszenia Dolina Karpia

REGULAMIN ZARZĄDU Stowarzyszenia Dolina Karpia REGULAMIN ZARZĄDU Stowarzyszenia Dolina Karpia l. 1. Zarząd Stowarzyszenia jest organem wykonawczo zarządzającym Stowarzyszenia i działa na podstawie statutu, uchwał Walnego Zebrania Członków oraz niniejszego

Bardziej szczegółowo

Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku

Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku Raport ma na celu przybliżenie, w jaki sposób prezentowano w mediach polski sektor bankowy. Zestawienia zostały

Bardziej szczegółowo

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA. Warszawa, dnia 17 marca 2016 r. SPRAWOZDANIE KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW PUBLICZNYCH

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA. Warszawa, dnia 17 marca 2016 r. SPRAWOZDANIE KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW PUBLICZNYCH SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA Warszawa, dnia 17 marca 2016 r. Druk nr 94 Z SPRAWOZDANIE KOMISJI BUDŻETU I FINANSÓW PUBLICZNYCH (wraz z zestawieniem wniosków) Komisja, na posiedzeniu w dniu

Bardziej szczegółowo

Katowice (miejscowo ść )

Katowice (miejscowo ść ) MUFO RADY tv',',asta KATOWICE ] KOREKTA I O ŚWIADCZENIA MAJĄTKOWEGO wo. 2016-01- 13 [BRNĄ wójta, zast ępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarz

Bardziej szczegółowo

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy. Bożena, Adela Rojewska z d. Londzin (imiona i nazwisko oraz nazwisko rodowe)

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy. Bożena, Adela Rojewska z d. Londzin (imiona i nazwisko oraz nazwisko rodowe) BIURO RADY MIASTA KATOW!CE wo. 14-09- 2 2 eretn OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy Katowice, dnia 22.09.2014r. r. (miejscowo ść ) Uwaga: 1. Osoba składaj ąca oświadczenie obowiązana jest do zgodnego

Bardziej szczegółowo

Jarosław, dnia.. OŚWIADCZENIE. Świadomy/a odpowiedzialności karnej z art 233 1 kodeksu karnego* Klub sportowy..., z siedzibą w... ul...

Jarosław, dnia.. OŚWIADCZENIE. Świadomy/a odpowiedzialności karnej z art 233 1 kodeksu karnego* Klub sportowy..., z siedzibą w... ul... . (pieczątka) Jarosław, dnia.. OŚWIADCZENIE Świadomy/a odpowiedzialności karnej z art 233 1 kodeksu karnego* Klub sportowy...., z siedzibą w..... ul..... nie posiada żadnych zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń

Bardziej szczegółowo

ZWROT PODATKU VAT NALICZONEGO W INNYM PAŃSTWIE UNII EUROPEJSKIEJ

ZWROT PODATKU VAT NALICZONEGO W INNYM PAŃSTWIE UNII EUROPEJSKIEJ ZWROT PODATKU VAT NALICZONEGO W INNYM PAŃSTWIE UNII EUROPEJSKIEJ Informacje o usłudze Numer usługi 2016/01/12/8058/982 Cena netto 599,00 zł Cena brutto 599,00 zł Cena netto za godzinę 0,00 zł Cena brutto

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACJI KONFERENCJI NAUKOWYCH, SYMPOZJÓW I SEMINARIÓW W PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ W NOWYM TARGU

REGULAMIN ORGANIZACJI KONFERENCJI NAUKOWYCH, SYMPOZJÓW I SEMINARIÓW W PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ W NOWYM TARGU Załącznik do Uchwały nr 16/2013 Senatu PPWSZ z dnia 24 maja 2013 r. REGULAMIN ORGANIZACJI KONFERENCJI NAUKOWYCH, SYMPOZJÓW I SEMINARIÓW W PODHALAŃSKIEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ W NOWYM TARGU

Bardziej szczegółowo

Leasing finansowanie inwestycji innowacyjnych

Leasing finansowanie inwestycji innowacyjnych Rozwój innowacyjny firm w Polsce. Szanse i bariery. Leasing finansowanie inwestycji innowacyjnych Andrzej Sugajski dyrektor generalny Związek Polskiego Leasingu Bariery ekonomiczne w działalności innowacyjnej

Bardziej szczegółowo

Silesia. t. Ł. Szanowny Pan Jerzy Forajter Przewodnicz ący Rady Miasta Katowic

Silesia. t. Ł. Szanowny Pan Jerzy Forajter Przewodnicz ący Rady Miasta Katowic Prezydent Miasta KATOWICE PR.074.287.2014.AS PR.ZD-1082/14 Katowice, dnia 2 wrze śnia 2014 r. Mi_ Szanowny Pan Jerzy Forajter Przewodnicz ący Rady Miasta Katowic '?"7 t. Ł 01 0 9. / c' W odpowiedzi na

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA CYFRYZACJI

DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA CYFRYZACJI DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA CYFRYZACJI Warszawa, dnia 7 kwietnia 2016 r. Poz. 9 ZARZĄDZENIE NR 9 MINISTRA CYFRYZACJI 1) z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie Karty Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Cyfryzacji

Bardziej szczegółowo

Konferencja prasowa. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRZYSZTOFA JURGIELA. Warszawa, 26 lutego 2016 r.

Konferencja prasowa. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRZYSZTOFA JURGIELA. Warszawa, 26 lutego 2016 r. Konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRZYSZTOFA JURGIELA Realizacja exposé Ochrona polskiej ziemi Pakt dla obszarów wiejskich Ubezpieczenia rolnicze Płatności bezpośrednie Nowa inspekcja

Bardziej szczegółowo

UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY BUDŻETOWEJ POWIATU ZWOLEŃSKIEGO NA 2015 ROK

UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY BUDŻETOWEJ POWIATU ZWOLEŃSKIEGO NA 2015 ROK UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY BUDŻETOWEJ POWIATU ZWOLEŃSKIEGO NA 2015 ROK Projekt budżetu Powiatu Zwoleńskiego na 2015 r. został opracowany na podstawie : - informacji o wysokości poszczególnych części

Bardziej szczegółowo

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA JURAJSKA KRAINA REGULAMIN ZARZĄDU. ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA JURAJSKA KRAINA REGULAMIN ZARZĄDU. ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne Załącznik do uchwały Walnego Zebrania Członków z dnia 28 grudnia 2015 roku STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA JURAJSKA KRAINA REGULAMIN ZARZĄDU ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne 1 1. Zarząd Stowarzyszenia

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ZADANIA KONKURENCJI CASE STUDY V OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEST EGINEERING COMPETITION 2011

REGULAMIN ZADANIA KONKURENCJI CASE STUDY V OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEST EGINEERING COMPETITION 2011 REGULAMIN ZADANIA KONKURENCJI CASE STUDY V OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEST EGINEERING COMPETITION 2011 Cel zadania: Zaplanować 20-letni plan rozwoju energetyki elektrycznej w Polsce uwzględniając obecny

Bardziej szczegółowo

Zarządca Rozliczeń S.A. Realizacja ustawy o rozwiązaniu KDT w 2009 r.

Zarządca Rozliczeń S.A. Realizacja ustawy o rozwiązaniu KDT w 2009 r. Zarządca Rozliczeń S.A. Realizacja ustawy o rozwiązaniu KDT w 2009 r. Jan Bogolubow, Prezes Zarządu Maciej Chrost, Dyrektor Biura 1 Spis treści: I. Zarządca Rozliczeń S.A. - działalność w 2009 r. II. Wpływy

Bardziej szczegółowo

Handel zagraniczny Polski w 2013 r.

Handel zagraniczny Polski w 2013 r. Handel zagraniczny Polski w 2013 r. Zespó G ównego Ekonomisty Warszawa 08.09.2014 Raport o handlu zagranicznym Polski w 2013 r. Wst p KUKE S.A. jest instytucj finansow zajmuj c si ubezpieczeniem nale no

Bardziej szczegółowo

STATUT KOŁA NAUKOWEGO PRAWA MEDYCZNEGO. Rozdział I. Postanowienia ogólne

STATUT KOŁA NAUKOWEGO PRAWA MEDYCZNEGO. Rozdział I. Postanowienia ogólne STATUT KOŁA NAUKOWEGO PRAWA MEDYCZNEGO Rozdział I. Postanowienia ogólne 1 Koło Naukowe Prawa Medycznego, zwane dalej Kołem, jest dobrowolną organizacją studencką. Funkcjonuje na Wydziale Prawa i Administracji

Bardziej szczegółowo

Katowice, dnia 14.07.2014 roku

Katowice, dnia 14.07.2014 roku Katowice, dnia 14.07.2014 roku Informacja dotycząca zmian cen wody w mie ście Katowice w latach 2010-2014, w tym w szczególno ści zmian spowodowanych wzrostem taryfy Górnoś ląskiego Przedsi ę biorstwa

Bardziej szczegółowo

ŚWiADCZENiE MAJĄTKOWE radnego gminy

ŚWiADCZENiE MAJĄTKOWE radnego gminy BIURO RADY MIASTA KATOWICE ŚWiADCZENiE MAJĄTKOWE radnego gminy Uwaga: BRM 2016-04- 1 1 Katowice, dnia (miejscowo ść) 07-04-2016 r. 1. Osoba sk ładaj ąca oświadczenie obowi ązana jest do zgodnego z prawd

Bardziej szczegółowo

INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA W CERTYFIKACJI (IPOC)

INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA W CERTYFIKACJI (IPOC) INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA W CERTYFIKACJI (IPOC) Na podstawie Porozumienia w sprawie przekazania zadań z zakresu certyfikacji prawidłowości poniesienia wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

UMOWA SZKOLENIOWA. zawarta dnia:. 20 roku w Białymstoku pomiędzy:

UMOWA SZKOLENIOWA. zawarta dnia:. 20 roku w Białymstoku pomiędzy: UMOWA SZKOLENIOWA zawarta dnia:. 20 roku w Białymstoku pomiędzy: Stowarzyszeniem Przewoźników Podlasia z siedzibą w Białymstoku przy ulicy Kombatantów 4, 15-102 Białystok, wpisanym do Rejestru Przedsiębiorców

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Rady Nadzorczej KERDOS GROUP Spółka Akcyjna

Sprawozdanie Rady Nadzorczej KERDOS GROUP Spółka Akcyjna Sprawozdanie Rady Nadzorczej KERDOS GROUP Spółka Akcyjna z oceny sprawozdania Zarządu z działalności KERDOS GROUP S.A. w roku obrotowym obejmującym okres od 01.01.2014 r. do 31.12.2014 r. oraz sprawozdania

Bardziej szczegółowo

Konferencja Monitoring Rynku Budowlanego 2012. Oferta sponsoringowa dla Partnerów. 25 października 2012 r. Hotel LORD Al. Krakowska 218, Warszawa

Konferencja Monitoring Rynku Budowlanego 2012. Oferta sponsoringowa dla Partnerów. 25 października 2012 r. Hotel LORD Al. Krakowska 218, Warszawa Konferencja Monitoring Rynku Budowlanego 2012 Oferta sponsoringowa dla Partnerów 25 października 2012 r. Hotel LORD Al. Krakowska 218, Warszawa Czym jest konferencja Monitoring Rynku Budowlanego 2012?

Bardziej szczegółowo

BUDŻET POWIATU PIASECZYŃSKIEGO

BUDŻET POWIATU PIASECZYŃSKIEGO Tabela nr 1 BUDŻET POWIATU PIASECZYŃSKIEGO PLAN DOCHODÓW NA 2014 ROK Dział Rozdz. Nazwa Nazwa Plan Zmiany Plan (w zł) po zmianach 010 Rolnictwo i łowiectwo 20 109 0 20 109 01005 Prace geodezyjno-urządzeniowe

Bardziej szczegółowo

Dziennik Ustaw Nr 229 14531 Poz. 1916 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 12 grudnia 2002 r.

Dziennik Ustaw Nr 229 14531 Poz. 1916 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 12 grudnia 2002 r. Dziennik Ustaw Nr 229 14531 Poz. 1916 1916 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 12 grudnia 2002 r. zmieniajàce rozporzàdzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i us ug oraz

Bardziej szczegółowo

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. w sprawie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. w sprawie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. identyfikator /6 Druk nr 114 UCHWAŁY NR... Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia... w sprawie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 i art. 18 ust. 1 ustawy

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU ul. Jastrzębia 24, 53-148 WROCŁAW ODDZIAŁ... Data wpływu.

WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU ul. Jastrzębia 24, 53-148 WROCŁAW ODDZIAŁ... Data wpływu. Projekt WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU ul. Jastrzębia 24, 53-148 WROCŁAW ODDZIAŁ... Data wpływu Nr sprawy Data rejestracji Numer wniosku *Wypełnia Fundusz ZAŁĄCZNIK

Bardziej szczegółowo

Konferencja portalu TaxFin.pl. Podatki 2014-2015. 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott

Konferencja portalu TaxFin.pl. Podatki 2014-2015. 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott Konferencja portalu TaxFin.pl Podatki 2014-2015 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott Partnerzy merytoryczni: Prelegenci: Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP, członek Rady Podatkowej PKPP

Bardziej szczegółowo

I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy

I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy PROGRAM BLOKU FINANSOWEGO* PIENIĄDZ ROBI PIENIĄDZ czyli rola i wsparcie instytucji finansowych w procesie wykorzystania

Bardziej szczegółowo

STATUT KOŁA NAUKOWEGO KLUB INWESTORA

STATUT KOŁA NAUKOWEGO KLUB INWESTORA STATUT KOŁA NAUKOWEGO KLUB INWESTORA 1 I. Postanowienia ogólne 1. Koło Naukowe KLUB INWESTORA, zwane dalej Kołem Naukowym, jest jednostką Samorządu Studenckiego działającą przy Wydziale Finansów i Bankowości

Bardziej szczegółowo

Zarz ądzenie Nr./1.1 Starosty Bydgoskiego z dnia 2-..czerwca 2011 r.

Zarz ądzenie Nr./1.1 Starosty Bydgoskiego z dnia 2-..czerwca 2011 r. 012- t(. GZO..2o44 Zarz ądzenie Nr./1.1 Starosty Bydgoskiego z dnia 2-..czerwca 2011 r. w sprawie wprowadzenia instrukcji archiwalnej oraz okre ślenia trybu udost ę pniania z zasobu archiwalnego Starostwa

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr.. /.../.. Rady Miasta Nowego Sącza z dnia.. listopada 2011 roku

Uchwała Nr.. /.../.. Rady Miasta Nowego Sącza z dnia.. listopada 2011 roku Projekt Uchwała Nr / / Rady Miasta Nowego Sącza z dnia listopada 2011 roku w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych Na podstawie art 18 ust 2 pkt 8 i art 40 ust 1 ustawy

Bardziej szczegółowo

23. Kk 20 "5. UCHWAŁA NR RADY MIASTA RUDA ŚLASKA z dnia. w sprawie utworzenia Zespo łu Miejskich Przedszkoli nr 1 w Rudzie Ś ląskiej

23. Kk 20 5. UCHWAŁA NR RADY MIASTA RUDA ŚLASKA z dnia. w sprawie utworzenia Zespo łu Miejskich Przedszkoli nr 1 w Rudzie Ś ląskiej UCHWAŁA NR 11.5- - RADY MIASTA RUDA ŚLASKA z dnia 23. Kk 20 "5 w sprawie utworzenia Zespo łu Miejskich Przedszkoli nr 1 w Rudzie Ś ląskiej Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy o samorz ądzie

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Analiza wskaźnikowa przedsiębiorstwa. Jak ocenić pozycję finansową firmy. Hanna Micińska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 12 października 2015 r. Analiza wskaźnikowa Każda

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) Dz.U.05.73.645 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z dnia 28 kwietnia 2005 r.) Na podstawie

Bardziej szczegółowo

III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE. 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton

III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE. 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton O Kongresie III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG Od 2011 roku firma doradcza KPMG jest inicjatorem

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Studiów Makroekonomicznych i Finansów Warszawa, 19 września 2014 r. Informacja sygnalna Wyniki finansowe banków w I półroczu 2014 r. 1 W końcu czerwca 2014 r. działalność

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 2 do Regulaminu Konkursu na działania informacyjno- promocyjne dla przedsiębiorców z terenu Gminy Boguchwała

Załącznik Nr 2 do Regulaminu Konkursu na działania informacyjno- promocyjne dla przedsiębiorców z terenu Gminy Boguchwała Załącznik Nr 2 do Regulaminu Konkursu na działania informacyjno- promocyjne dla przedsiębiorców z terenu Gminy Boguchwała WZÓR UMOWA O DOFINANSOWANIE PROJEKTU W RAMACH PROGRAMU DOTACYJNEGO DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Bardziej szczegółowo

PLANY PRAC KOMISJI STAŁYCH RADY GMINY ŚWID WIN

PLANY PRAC KOMISJI STAŁYCH RADY GMINY ŚWID WIN Załącznik nr 4 r do Protoko łu nr 1\4 7 0( r Rady Gminy ł t Świdwin z dnia(-/(q-c-k. 1-191. PLANY PRAC KOMISJI STAŁYCH RADY GMINY ŚWID WIN RAMOWY PLAN PRACY RADY GMINY Termin posiedzenia Tematyka 1 O świetlenie

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK o dofinansowanie ze środków PFRON projektów w ramach programu pn. Program wyrównywania róŝnić między regionami

WNIOSEK o dofinansowanie ze środków PFRON projektów w ramach programu pn. Program wyrównywania róŝnić między regionami Załącznik nr 3 do Procedur Wniosek złoŝono w...pfron w dniu... Nr sprawy: Wypełnia PFRON WNIOSEK o dofinansowanie ze środków PFRON projektów w ramach programu pn. Program wyrównywania róŝnić między regionami

Bardziej szczegółowo

ZASADA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ

ZASADA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ ZASADA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ W samorządzie jest prowadzony dialog społeczny, samorząd wspiera organizowanie się mieszkańców by uczestniczyli w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej Zadanie 2.:

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE WEWNĘTRZNE NR 59/2014

ZARZĄDZENIE WEWNĘTRZNE NR 59/2014 ZARZĄDZENIE WEWNĘTRZNE NR 59/2014 z dnia 13.05.2014 r. Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Soko łowskiego w Szczecinie w sprawie wprowadzenia Cennika Wynajmu Sal Konferencyjnych w Specjalistycznym

Bardziej szczegółowo

ZMIANY W PODATKACH 2016 - VAT, PIT, CIT

ZMIANY W PODATKACH 2016 - VAT, PIT, CIT ZMIANY W PODATKACH 2016 - VAT, PIT, CIT Informacje o usłudze Numer usługi 2016/01/25/8058/2080 Cena netto 599,00 zł Cena brutto 599,00 zł Cena netto za godzinę 99,83 zł Cena brutto za godzinę 99,83 Możliwe

Bardziej szczegółowo

POWIAT OTWOCKI SIEDZIBA: STAROSTWO POWIATOWE W OTWOCKU UL. GÓRNA 13 05 400 OTWOCK

POWIAT OTWOCKI SIEDZIBA: STAROSTWO POWIATOWE W OTWOCKU UL. GÓRNA 13 05 400 OTWOCK POWIAT OTWOCKI SIEDZIBA: STAROSTWO POWIATOWE W OTWOCKU UL. GÓRNA 13 05 400 OTWOCK PRZYGOTOWYWANIE / WSPÓŁORGANIZACJA ZADAŃ PUBLICZNYCH Podstawa prawna: 1. Ustawa z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym

Bardziej szczegółowo

STATUT. Rozdzia ł I. Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny

STATUT. Rozdzia ł I. Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny STATUT Rozdzia ł I Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny *1 1. Stowarzyszenie nosi nazw ę: 4x4 DRAWSKO POMORSKIE 2. Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem na podstawie przepisów 9 ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

Informacje o firmie IMPULS-LEASING Polska Sp. z o.o.

Informacje o firmie IMPULS-LEASING Polska Sp. z o.o. Informacje o firmie IMPULS-LEASING Polska Sp. z o.o. Kim jesteśmy? IMPULS-LEASING Polska Sp. z o.o. wchodzi w skład międzynarodowej grupy finansowej IMPULS-LEASING International. Poza Polską do Holdingu

Bardziej szczegółowo

Uchwała nr 21 /2015 Walnego Zebrania Członków z dnia 11.12.2015 w sprawie przyjęcia Regulaminu Pracy Zarządu.

Uchwała nr 21 /2015 Walnego Zebrania Członków z dnia 11.12.2015 w sprawie przyjęcia Regulaminu Pracy Zarządu. Uchwała nr 21 /2015 Walnego Zebrania Członków z dnia 11.12.2015 w sprawie przyjęcia Regulaminu Pracy Zarządu. Na podstawie 18 ust. 4.15 Statutu Stowarzyszenia, uchwala się co następuje. Przyjmuje się Regulamin

Bardziej szczegółowo

T.C. DĘBICA S.A. (1) Firma Oponiarska DĘBICA S.A. Wyniki finansowe 2007 r. i perspektywy 2008 r. Warszawa, 15 lutego 2008 r. T.C. DĘBICA S.A. (2) Executive summary Przychody ze sprzedaży w 2007 r. wyniosły

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA ZAŁOŻYCIELSKIEGO STOWARZYSZENIA RZEMIOSŁO PRZYSZŁOŚCI odbytego w Spale w dniu 11 kwietnia 2013 r.

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA ZAŁOŻYCIELSKIEGO STOWARZYSZENIA RZEMIOSŁO PRZYSZŁOŚCI odbytego w Spale w dniu 11 kwietnia 2013 r. PROTOKÓŁ Z odbytego w Spale w dniu 11 kwietnia 2013 r. W dniu 11 kwietnia 2013 r. w Spale odbyło się Zebranie Założycielskie Stowarzyszenia. W zebraniu udział wzięło 18 osób, które były obecne osobiście

Bardziej szczegółowo

Skrócone sprawozdanie finansowe za okres od 01.04.2015 r. do 30.06.2015 r. wraz z danymi porównywalnymi... 3

Skrócone sprawozdanie finansowe za okres od 01.04.2015 r. do 30.06.2015 r. wraz z danymi porównywalnymi... 3 RAPORT ZA II KWARTAŁ 2015 ROKU READ-GENE Spółka Akcyjna z siedzibą w Szczecinie za okres od 01.04.2015 r. do 30.06.2015 r. wraz z danymi porównywalnymi Szczecin, 14 sierpnia 2015 r. SPIS TREŚCI: Skrócone

Bardziej szczegółowo

OŚWIADCZENIE o stanie maj ątkowym

OŚWIADCZENIE o stanie maj ątkowym OŚWIADCZENIE o stanie maj ątkowym ZAtĄCZNIK Nr 3 Ja, niżej podpisany(a), Paweł Sałek. (imiona i nazwisko, w przypadku kobiet poda ć nazwisko panie ńskie) urodzony(a) 29/06/1975r. w Skierniewicach zatrudniony(a)

Bardziej szczegółowo

www.russellbedford.pl Russell Bedford Oferta usług Legal Tax Audit Accounting Corporate Finance Business Consulting Training

www.russellbedford.pl Russell Bedford Oferta usług Legal Tax Audit Accounting Corporate Finance Business Consulting Training Oferta usług BranżA HOTELARSKA Legal Tax Audit Accounting Corporate Finance Business Consulting Training Russell w liczbach Grupa doradcza Russell jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm

Bardziej szczegółowo

Regulamin Programu Ambasadorów Kongresów Polskich

Regulamin Programu Ambasadorów Kongresów Polskich Regulamin Programu Ambasadorów Kongresów Polskich 1. W oparciu o inicjatywę Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP) oraz zadania statutowe Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) i działającego

Bardziej szczegółowo

www.russellbedford.pl Russell Bedford Oferta usług BranżA energetycznej

www.russellbedford.pl Russell Bedford Oferta usług BranżA energetycznej Russell Oferta usług BranżA energetycznej Legal Tax Audit Accounting Corporate Finance Business Consulting Training Russell w liczbach Grupa doradcza Russell jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych

Bardziej szczegółowo

URZArD KONTROLI SKARBOWEJ Kielce, dnia 26 czerwca 2013 r. w Kielcach ul. Sandomierska Kielce PROTOKÓŁ

URZArD KONTROLI SKARBOWEJ Kielce, dnia 26 czerwca 2013 r. w Kielcach ul. Sandomierska Kielce PROTOKÓŁ URZArD KONTROLI SKARBOWEJ Kielce, dnia 26 czerwca 2013 r. w Kielcach ul. Sandomierska 10 5 25-324 Kielce Nr sprawy : UKS 2691/W1E/42/41/13/5/016 PROTOKÓŁ z czynności przeprowadzonych w okresie od 29.05.2013

Bardziej szczegółowo

Objaśnienia wartości, przyjętych do Projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Golina na lata 2012-2015

Objaśnienia wartości, przyjętych do Projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Golina na lata 2012-2015 Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XIX/75/2011 Rady Miejskiej w Golinie z dnia 29 grudnia 2011 r. Objaśnienia wartości, przyjętych do Projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Golina na lata 2012-2015

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XLI/447/2013 RADY MIEJSKIEJ GÓRY KALWARII. z dnia 28 maja 2013 r.

UCHWAŁA NR XLI/447/2013 RADY MIEJSKIEJ GÓRY KALWARII. z dnia 28 maja 2013 r. UCHWAŁA NR XLI/447/2013 RADY MIEJSKIEJ GÓRY KALWARII z dnia 28 maja 2013 r. w sprawie przyjęcia programu działań wspierających rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie Gminy Góra Kalwaria Na podstawie

Bardziej szczegółowo

1 1 PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

1 1 PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE Logo programu NAZWA PROGRAMU Numer (uzupełnia WST) Klasyfikacja Kod Interwencji (nadawany przez WST) Dział gospodarki 1 1 PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE 1.1. Tytuł : 1.2. Nazwa skrócona (akronim) 1.3

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KOMISJI ETYKI BANKOWEJ

REGULAMIN KOMISJI ETYKI BANKOWEJ REGULAMIN KOMISJI ETYKI BANKOWEJ Warszawa kwiecień 2013 Przyjęty na XXV Walnym Zgromadzeniu ZBP w dniu 18 kwietnia 2013 r. 1. Komisja Etyki Bankowej, zwana dalej Komisją, działa przy Związku Banków Polskich

Bardziej szczegółowo

Polityka spójno ci w perspektywie finansowej UE na lata , a obszary wiejskie

Polityka spójno ci w perspektywie finansowej UE na lata , a obszary wiejskie Polityka spójno ci w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020, a obszary wiejskie Piotr Zygad o Zast pca Dyrektora Departamentu Koordynacji Strategii Rozwoju i Polityk w Ministerstwie Infrastruktury

Bardziej szczegółowo

Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł

Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł Informacja prasowa Warszawa, 28.01.2016 Branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości blisko 50 mld zł Wyniki ogłoszone przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że branża leasingowa w 2015r. odnotowała

Bardziej szczegółowo

TRYB PRAC NAD PROJEKTEM UCHWAŁY BUDŻETOWEJ

TRYB PRAC NAD PROJEKTEM UCHWAŁY BUDŻETOWEJ Urząd Szczecin TRYB PRAC NAD PROJEKTEM UCHWAŁY BUDŻETOWEJ Szczecin, czerwiec 2010 rok Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVIII/1208/10 Rady Szczecin z dnia 21 czerwca 2010 r. HARMONOGRAM PRAC BUDŻETOWYCH 1.

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego

ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Na podstawie art.

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 2003

ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 2003 ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 23 Niniejszy raport ma na celu przybliżenie, w jaki sposób prezentowano w mediach branżę samochodów osobowych i

Bardziej szczegółowo