Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu"

Transkrypt

1 Nieprzerwany wzrost na rynku leasingu Kluczowe dla bran ży leasingowej liczby: 21,3 proc. i 42, 8 mld zosta³ły zaprezentowane na konferencji prasowej Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Podczas spotkania eksperci mówili zarówno o danych z ubieg³łego roku jak i perspektywach na dla polskiej gospodarki na 2015 r. Rozmowêę moderowa³ł Wojciech Rybak, a dyskutowali: Ma³łgorzata Starczewska Krzysztoszek, G³łówna Ekonomistka Konfederacji Lewiatan oraz Marcin Nieplowicz, Dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku ZPL. Marcin Nieplowicz zamkn¹ą³ł spotkanie, omawiaj¹ąc prognozy dla bran ży w 2015r. Materia³ły ze spotkania (w tym fotorelacja) s¹ą dostêępne na stronie ZPL (w strefie dla cz³łonków). 2 lutego, w siedzibie Konfederacji Lewiatan, odby³ła siêę konferencja prasowa Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, Zwi¹ązku Polskiego Leasingu: Andrzej Krzemiñński, Marek Ma³łachowski, Wojciech Rybak. Konferencja zgromadzi³ła reprezentantów firm cz³łonkowskich ZPL, dziennikarzy mediów ogólnopolskich (m.in. Rzeczpospolita, Polskie Radio, Puls Biznesu) oraz bran żowych (m.in. Dealer, Euroflota, Forum Budowlane) i partnerów biznesowych. Spotkanie zosta³ło podzielone na cztery bloki. Go śťci przywita³ł Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny ZPL. W pierwszej czêę śťci, Wojciech Rybak, Wiceprzewodnicz¹ący Komitetu Wykonawczego ZPL, opowiedzia³ł o wynikach bran ży leasingowej w 2014 roku. Nowo śťci¹ą tegorocznej prezentacji by³ło udostêępnienie mediom i firmom cz³łonkowskim, wyników przedstawionych w formie infografiki, któr¹ą w czêę śťci prezentujemy obok. Prezentacja wyników badania koniunktury bran ży leasingowej by³ła wprowadzeniem do dyskusji dotycz¹ącej prognoz Grafika: ZPL

2 Walne Zebranie Zwi¹ązku Polskiego Leasingu 18 marca w Serocku k. Warszawy, przedstawiciele bran ży leasingowej, uczestniczyli w Walnym Zebraniu Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Wybory cz³łonków Komitetu Wykonawczego ZPL, dyskusje dotycz¹ące aktywnośťci zrealizowanych i planowanych przez Zwi¹ązek, formu³ła jego dzia³łania to kluczowe tematy o jakich dyskutowali delegaci. Wśťród uchwa³ł przyjêętych przez Walne Zgromadzenie, zdecydowano m.in. o utrzymaniu sk³ładki cz³łonkowskiej na niezmienionym poziomie oraz poszerzeniu sk³ładu Komitetu Wykonawczego (KW) ZPL. Ósmym cz³łonkiem KW zosta³ł Jerzy Kobyliñński, zarz¹ądzaj¹ący spó³łkami nale ż¹ącymi do Grupy Masterlease. Prezes Kobyliñński przez ostatnie 10 lat przewodniczy³ł Komisji Rewizyjnej ZPL. Poza tym do sk³ładu KW po raz kolejny wybrano Wojciecha Rybaka (Prezesa Zarz¹ądu Millennium Leasing). W Komitecie Wykonawczym dalej bêęd¹ą pracowaæć: Arkadiusz Etryk, Szymon Kamiñński (Prezes Zarz¹ądu BZ WBK), Rados³ław Kuczyñński (Prezes Zarz¹ądu Europejskiego Funduszu Leasingowego), Andrzej Krzemiñński (Prezes Zarz¹ądu Raiffeisen-Leasing Polska), Marek Ma³łachowski (Prezes Zarz¹ądu PZWLP, Dyrektor Zarz¹ądzaj¹ący ALD Automotive Polska) i Mieczys³ław WoŸźniak (Prezes Zarz¹ądu mleasing). Hotel Narvil w Serocku. Foto: Narvil Conference & Spa W trakcie Zebrania przeprowadzono wybory uzupe³łniaj¹ące do Komisji Rewizyjnej ZPL. W ich wyniku do pracy w komisji powo³łano Rados³ława Hoca (Wiceprezesa Zarz¹ądu PKO Leasing) oraz na kolejn¹ą kadencjêę B³ła żeja Szczeckiego (Cz³łonka Zarz¹ądu Pekao Leasing). Cz³łonkiem komisji pozostaje równie ż Maciej Cymmerman (Legal Counsel - Legal Manager w BNP Paribas Lease Group). S¹ąd Kole żeñński ZPL bêędzie pracowa³ł w niezmienionym sk³ładzie. Na kolejn¹ą kadencjêę powo³łano Grzegorza Borowca (Prezesa Zarz¹ądu i Dyrektora Sprzeda ży Simmens Finanse). Poza nim, cz³łonkami S¹ądu Kole żeñńskiego zostaj¹ą Mariusz W³łodarczyk (Dyrektor Zarz¹ądzaj¹ący w BZ WBK Leasing) i Jerzy Strasz (Radca Prawny w Millennium Leasing). W koñńcowej czêęśťci Walnego Zebrania odby³ła siêę dyskusja nad sprawozdaniami oraz planem dzia³łania ZPL w 2015 r.

3 Przytaczaj¹ąc wybrane g³łosy, Prezes ING Lease (Polska), Marcin Kośťciñński, wskaza³ł na potrzebêę skoncentrowania siêę w dzia³łaniach ZPL na promocji samego produktu leasingowego oraz zachêęci³ł firmy cz³łonkowskie do przy³ł¹ączenia siêę do projektu antyfraudowego, dotycz¹ącego wymiany informacjami o leasingowanych aktywach, w celu unikniêęcia podwójnego ich finansowania. Szymon Kamiñński, poinformowa³ł delegatów o trwaj¹ącej dyskusji na temat formu³ły dzia³łania Zwi¹ązku: W ubieg³łym roku rozmawialiśťmy na temat formu³ły dzia³łania ZPL. Na temat dopuszczalnośťci tego, aby przewodnicz¹ący by³ł niezale żny. Ta rozmowa trwa. Uwa żam, że po wakacjach dojdziemy do konkluzji. Klaruj¹ą nam siêę dwa modele, które analizujemy i które oceniamy. Andrzej Krzemiñński natomiast podkreśťli³ł jubileusz powo³łania do życia grup roboczych w ramach ZPL: Mija 5 lat od czasu, kiedy zosta³ły powo³łane grupy robocze: czyli romantyzm w najwy ższej postaci, cudownie funkcjonuj¹ący, bo jednocz¹ący ludzi, którzy do tej pory byli okopani przy swoich biurkach i konkurowali na wszelkich forach. Dzisiaj schodz¹ą siêę, bo maj¹ą wspólny interes, a ja na żadnej z grup roboczych nie zauwa ży³łem nawet cienia konkurencji. Uwa żam, że ten romantyzm uda³ło nam siêę stworzyæć naprawdêę nik³łym nak³ładem śťrodków: przy bud żecie jaki mamy ok 1 mln z³ł. Podczas spotkania dyskutowano tak że na temat mierzalnośťci dzia³łañń prowadzonych w ramach grup i zespo³łów roboczych czy form komunikacji wewnêętrznej Zwi¹ązku. Ostatni g³łos w dyskusji nale ża³ł do Mieczys³ława WoŸźniaka, który odnosz¹ąc siêę od poruszanych tematów podsumowa³ł: Nasi cz³łonkowie dosyæć wyraÿźnie powiedzieli co uwa żaj¹ą za wa żne, co śťrednio, a co najmniej. W ubieg³łym roku przeprowadziliśťmy ankietêę i dostaliśťmy informacjêę zwrotn¹ą. Zale ży nam na bezpieczeñństwie dzia³łania, definiowanym w taki sposób, że g³łówne obszary aktywnośťci to: podatki, obszar antyfraudowy, rachunkowośťæć, etyka i przejrzystośťæć funkcjonowania. Co by³ło zaskoczeniem in minus? Ocena niskiej istotnośťci obszaru motoryzacyjnego, jednak struktura rynku pokazuje, że jest to istotny obszar naszej dzia³łalnośťci. Jeśťli chodzi o formu³łêę dzia³łania: z informacji zwrotnej wynika³ło, że wa żne jest, aby cele zosta³ły osi¹ągniêęte, niezale żnie w jakiej formule zostan¹ą wypracowane. Walne Zgromadzenie zatwierdzi³ło sprawozdanie z dzia³łalnośťci Komitetu Wykonawczego i Biura ZPL w 2014 roku oraz sprawozdanie finansowe Zwi¹ązku za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku. Podczas Zebrania podjêęto tak że uchwa³łêę dotycz¹ąc¹ą bud żetu Zwi¹ązku w 2015 r., a przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, Komisji Rewizyjnej oraz S¹ądu Kole żeñńskiego uzyskali absolutorium. Kolejne spotkanie bran ży za rok. Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa.

4 Zmiany we w³ładzach Zwi¹ązku Polskiego Leasingu Przedstawiciele firm cz³łonkowskich zasiadaj¹ący w Komitecie Wykonawczym ZPL, podczas ostatniego posiedzenia, powierzyli Wojciechowi Rybakowi, prezesowi Millennium Leasing stanowisko przewodnicz¹ącego KW ZPL. Natomiast kandydatura Mieczys³ława WoŸźniaka, wiceprzewodnicz¹ącego KW ZPL i prezesa mleasing zosta³ła zg³łoszona do zarz¹ądu Leaseurope. 14 maja br. zakoñńczy³ła siêę kadencja Arkadiusza Etryka, pe³łni¹ącego funkcjêę przewodnicz¹ącego KW ZPL. Jako wiceprzewodnicz¹ący, wspólnie z innymi cz³łonkami KW ZPL, bêędzie pracowa³ł na rzecz rozwoju wspó³łpracy bran ży leasingowej z rynkiem motoryzacyjnym oraz rozszerzenia reprezentacji zwi¹ązku. Wojciech Rybak, nowo wybrany przewodnicz¹ący, pracuje w Komitecie Wykonawczym Zwi¹ązku Polskiego Leasingu od 2011 roku, opiekuj¹ąc siêę obszarem statystki i monitorowania rynku leasingu. Jako przewodnicz¹ący bêędzie tak że reprezentowa³ł zwi¹ązek wobec instytucji i partnerów zewnêętrznych na rynku krajowym oraz m.in. nadzorowa³ł komunikacjêę zewnêętrzn¹ą i wewnêętrzn¹ą organizacji. Wojciech Rybak Dynamiczny rozwój bran ży leasingowej, którego wskaÿźnikami s¹ą: 21,3 proc. wzrost na koniec 2014 i ³ł¹ączne finansowanie na poziomie 42,8 miliardów z³łotych, wskazuj¹ą na nies³łabn¹ący potencja³ł rynku, który jest wspierany pozytywnymi sygna³łami p³łyn¹ącymi z gospodarki. Rosn¹ąca w pierwszych miesi¹ącach bie ż¹ącego roku dynamika rynku leasingu, której towarzyszy wzrost wskaÿźników sprzeda ży detalicznej (4,4 proc. w ci¹ągu I kwarta³łu) oraz produkcji sprzedanej przemys³łu (5,3 proc.) pozwoli nam wypracowaæć kolejny rekord w rozwoju polskiego rynku leasingu na koniec 2015 r. - powiedzia³ł Wojciech Rybak. Cz³łonkowie Komitetu Wykonawczego podjêęli tak że decyzjêę o delegowaniu Mieczys³ława WoŸźniaka do prac w zarz¹ądzie Leaseurope. Mieczys³ław WoŸźniak na co dzieñń jest zaanga- żowany w prace w obszarach: prawnym i podatkowym.

5 Łatwiejsze zasady rozliczania funduszy UE w leasingu Zwi¹ązek Polskiego Leasingu przy wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przygotowa³ł nowe propozycje dla przedsiêębiorców zainteresowanych funduszami unijnymi. Dziêęki tym rozwi¹ązaniom przedsiêębiorcy chc¹ący skorzystaæć z dotacji i jednocześťnie z zalet leasingu bêęd¹ą mogli otrzymaæć pe³łn¹ą kwotêę dop³łaty jednorazowo. Dotychczas praktycznie wszystkie wydatki by³ły refundowane w czasie trwania umowy leasingu, co sprawia³ło że przedsiêębiorca kilka lat czeka³ł na wyp³łatêę pe³łnej kwoty dotacji. W nowej perspektywie bud żetowej Unii Europejskiej przedsiêębiorca, wpisuj¹ąc we wniosku o dofinansowanie, firmêę leasingow¹ą jako podmiot upowa żniony do poniesienia wydatku na zakup leasingowanego dobra, otrzyma pe³łn¹ą kwotêę dop³łaty po odbiorze przedmiotu leasingu do u żytkowania. Wprowadzone w życie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowe wytyczne spowoduj¹ą, że przedsiêębiorcy zainteresowani funduszami unijnymi bêęd¹ą mogli jednocześťnie skorzystaæć z zalet leasingu, a nie rezygnowaæć z tego instrumentu np. na rzecz po życzki. Jak unikn¹ąæć podwójnego finansowania przedmiotów? Stworzenie Systemu Wymiany Informacjami o Przedmiotach (SWIP) wp³łynie na wiêększe bezpieczeñństwo transakcji leasingowych. Przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom ZPL, w porozumieniu z dzia³łami prawnymi macierzystych organizacji i biurem Zwi¹ązku, zakoñńczyli uzgodnienia dotycz¹ące wzoru dwustronnej umowy pomiêędzy firmami, a Zwi¹ązkiem Banków Polskich. Celem budowanego systemu jest zmniejszenie ryzyka podwójnego finansowania przedmiotów leasingu. Inicjatywa umo żliwi przyst¹ąpienie do systemu wymiany informacjami o śťrodkach trwa³łych, sfinansowanych przez uczestników systemu, szesnastu firmom, które podpisa³ły umowy, oraz kolejnym zainteresowanym podmiotom, stowarzyszonym w Zwi¹ązku Polskiego Leasingu. Dodatkowych informacji na temat projektu udziela Dyrektor Generalny Zwi¹ązku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski (

6 Nawi¹ązanie wspó³łpracy z policj¹ą Dyrektor Generalny ZPL, Andrzej Sugajski oraz przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom, odbyli szereg spotkañń z funkcjonariuszami Komendy G³łównej Policji i Wydzia³łu Przestêępstw Gospodarczych Komendy Sto³łecznej Policji na temat mo żliwych form wspó³łdzia³łania. Rozmowy dotyczy³ły obszarów wspó³łpracy w zakresie przeciwdzia³łania przestêępstwom na szkodêę firm leasingowych tj. mo żliwośťci wymiany informacj¹ą o zjawiskach sprzyjaj¹ących dokonywaniu fraudów, mechanizmach dzia³łania sprawców tych przestêępstw, dokonywania ocen i prognoz stanu zagro żenia przestêępczośťci¹ą przeciwko firmom leasingowym, a tak że udostêępnienia informacji o skradzionych śťrodkach trwa³łych. W wyniku prowadzonych rozmów zaproponowano, aby wymianêę informacji pomiêędzy firmami leasingowymi, a Policj¹ą oprzeæć na tym samym systemie, który funkcjonuje pomiêędzy sektorem bankowym, a Policj¹ą. W zakresie dotycz¹ącym wymiany informacjami o mechanizmach dzia³łania przestêępców ZPL wyst¹ąpi³ło do KG Policji z propozycj¹ą zorganizowania szkolenia dla przedstawicieli Komendy G³łównej i Komend Wojewódzkich. Ponadto przedstawiciele Zespo³łu ds. przeciwdzia³łania fraudom wezm¹ą udzia³ł w szkoleniu organizowanym przez Policjêę i ZBP w Szczytnie. Kancelaria FKA zadba o interesy bran ży leasingowej 16 marca, podczas spotkania Grupy prawnej, odby³ła siêę prezentacja kancelarii prawnej Furtek Komosa Aleksandrowicz, wybranej na drodze konkursu ofert, zorganizowanego przez ZPL. Kancelaria FKA specjalizuje siêę w doradztwie prawnym w zakresie bankowośťci, finansów i restrukturyzacji finansowej, fuzji i przejêęæć, prawa procesowego, arbitra żu i mediacji, prawa upad³łośťciowego i naprawczego, nieruchomośťci, projektów infrastrukturalnych, prawa pracy, ochrony konkurencji czy prawa podatkowego. Wspó³łpracuj¹ąc z ZPL, kancelaria, prowadzonym monitoringiem obejmie prace legislacyjne mog¹ące mieæć wp³ływ na dzia³łalnośťæć bran ży leasingowej, bêędzie bra³ła udzia³ł w konsultacjach spo³łecznych. Bêędzie tak że przygotowywa³ła opinie prawne na potrzeby ZPL, wspó³łpracowa³ła przy realizacji posiedzeñń Grupy prawnej oraz prowadzi³ła szkolenia dla przedstawicieli firm cz³łonkowskich. Zapraszamy do uczestnictwa w posiedzeniach Grupy prawnej.

7 Wokó³ł problemów bran ży transportowej Kontynuuj¹ąc rozpoczêęte w 2014 r. konsultacje z Ministerstwem Rozwoju i Infrastruktury dotycz¹ące wp³ływu embarga rosyjskiego na kondycjêę bran ży transportowej, Wojciech Rybak oraz Andrzej Sugajski spotkali siêę z Minister Mari¹ą Wasiak. W spotkaniu uczestniczy³ł tak że Podsekretarz Stanu Zbigniew Rynasiewicz. Przedstawiciele MIR poinformowali o tym, że w ubieg³łym roku ³ł¹ączna liczba przewozów za wschodni¹ą granicêę zmniejszy³ła siêę o 15 proc., a po pierwszym kwartale br. spodziewany jest dalszy spadek o kolejne 15 proc. Ilośťæć przewozów objêętych embargiem towarów pochodzenia rośťlinnego zmniejszy³ła siêę w 2014r. o 60 proc., a pochodzenia zwierzêęcego o 40 proc., w 2015 r. nast¹ąpi³ł dalszy spadek przewozów odpowiednio o 97 i 86 proc. Przedstawiciele ZPL poinformowali o wzrośťcie zaanga żowania firm leasingowych w finasowanie bran ży transportowej, w drugiej po³łowie 2014r. Wed³ług relacji ZPL, jakośťæć portfela, w tym segmencie, nie ró żni³ła siêę od śťredniej dla ca³łego rynku. Tematem dalszej czêęśťci spotkania by³ło omówienie wp³ływu podwy ższenia p³łacy minimalnej w Niemczech na funkcjonowanie polskich przewoÿźników na terenie tego kraju. Przed rozmowami w MIR, przedstawiciele ZPL (Jacek Rakowski i Łukasz Andruszkiewicz) spotkali siêę z przedstawicielami organizacji pracodawców bran ży transportowej. Przedmiotem spotkania by³ło omówienie planowanych przez Rz¹ąd dzia³łañń zwi¹ązanych z wejśťciem w życie ustawy o p³łacy minimalnej w Niemczech oraz przepisach wykonawczych w tym zakresie. Bran że transportow¹ą reprezentowali Zwi¹ązek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, Zwi¹ązek Pracodawców Motoryzacji i Artyku³łów Przemys³łowych, Zwi¹ązek Pracodawców Bran ży Infrastruktury, Forum PrzewoŸźników Ekspresowych. Spotkanie zorganizowa³ła Konfederacja Lewiatan. Rz¹ąd RP wys³ła³ł do Komisji Europejskiej pismo wskazuj¹ące, że w omawianych przepisach i interpretacji administracja niemiecka wysz³ła poza zakres upowa żnieñń ustawowych. Na skutek interwencji Polski i innych krajów, KE rozpoczêę³ła procedurêę wstêępnego badania w sprawie naruszenia. Przedstawiciele transportowców zobowi¹ązali siêę do przes³łania do MIR specyfiki struktury wynagrodzenia polskiego kierowcy wraz z ewentualnym porównaniem struktury wynagrodzenia kierowcy niemieckiego. W wyniku spotkañń przedstawicieli Rz¹ądów RP i Niemiec dosz³ło do zawieszenia przepisów w odniesieniu do kierowców przeje żd żaj¹ących przez Niemcy. Dodatkowo w ostatnich dniach Konfederacja Lewiatan w liśťcie do niemieckich organizacji pracodawców Bundesverband der Deutschen Industrie ev i Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände, zaapelowa³ła o wspólne podjêęcie dzia³łañń maj¹ących na celu przekonanie rz¹ądu Niemiec do zweryfikowania stanowiska w sprawie stosowania ustawy o p³łacy minimalnej dla kierowców i ochronêę wspólnego rynku UE.

8 Europa w skrócie 8,4 proc. wzros³ła wartośťæć nowej produkcji europejskiego rynku leasingu w ubieg³łym roku. Leaseurope we wstêępnych danych za 2014 r. porówna³ło dynamikêę wzrostu z rekordowymi wynikami z 2007r. Europejski rynek leasingu odnotowa³ł wzrost wszystkich g³łównych kategorii aktywów, jednak wyraÿźny skok by³ł widoczny w segmencie pojazdów (12,4 proc. w stosunku do 2013 r.). W przypadku leasingu ruchomośťci (wy³ł¹ączaj¹ąc pojazdy) na koniec 2014 r. obserwowaliśťmy umiarkowan¹ą dynamikêę (1,0 proc. wzrostu), podczas gdy rynek leasingu nieruchomośťci wzrós³ł pierwszy raz od 2010 roku (7,6 proc. w stosunku do 2013 r.). Dynamika polskiego rynku leasingu, by³ła ponad dwa i pó³ł razy wy ższa od śťredniej europejskiej. Publikacja szczegó³łowych danych Leaseurope za 2014 jest planowana na koniec maja 2015 r. 25 marca 2015 r., w Brukseli odby³ło siêę pierwsze w tym roku spotkanie Zarz¹ądu Dyrektorów Leaseurope, podczas którego ZPL reprezentowa³ł ówczesny Przewodnicz¹ący Komitetu Wykonawczego ZPL, Akradiusz Etryk. Przedmiotem spotkania by³ło m.in. omówienie stanu prac nad standardami w rachunkowośťci oraz regulacjami ostro żnośťciowymi na rynkach finansowych, przedstawienie nowego projektu Leasing to SMEs in Europe, a tak że omówienie wyników badañń statystycznych rynku leasingu. Leaseurope opublikowa³ło broszurêę prezentuj¹ąc¹ą indywidualne pomys³ły uczestników Grupy Przysz³łośťci 2014 (materia³ł zosta³ł udostêępniony w strefie dla cz³łonków ZPL). Jak poda³ła Grafika: Leaseurope europejska organizacja, do tegorocznej edycji projektu zosta³ł zakwalifikowany Przemys³ław Mocek z BZ WBK Leasing. Sama inicjatywa, wspieraj¹ąca rozwój m³łodych talentów, wymianêę dośťwiadczeñń w miêędzynarodowym śťrodowisku oraz tworzenie i prezentowanie innowacyjnych pomys³łów, zosta³ła zapocz¹ątkowana w 2013r.

9 Pozosta³łe spotkania: Grupa motoryzacyjna Kieruj¹ący pracami grupy ds. rynku motoryzacyjnego, Krzysztof Koszewski (ORIX) oraz Daniel Trzaskowski (Volkswagen Leasing GmbH), podczas spotkania grupy, przedstawili sprawozdanie z dzia³łalnośťci w 2014 roku, a tak że zaprezentowali kalendarz najbli ższych wydarzeñń bran ży motoryzacyjnej oraz listêę producentów, którzy zostan¹ą zaproszeni na spot-kania zespo³łu (Skoda, Ford, Mercedes), aby rozmawiaæć na temat polityki sprzeda żowej skierowanej do firm rynku leasingu i wynajmu, ofert flotowych, programów serwisowych etc. Materia³ły ze spotkania s¹ą dostêępne w strefie dla cz³łonków ZPL. Krzysztof Koszewski, obok kierowania Grup¹ą ds. rynku motoryzacyjnego ZPL, od marca zasiada w Zarz¹ądzie Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. Grupa prawna Marta Szafarowska, doradca podatkowy ZPL, wspólnik w kancelarii MDDP, podczas spotkania grupy, omówi³ła problematykêę niedostatecznej kapitalizacji, z punktu widzenia dotychczasowej praktyki i orzecznictwa, odszkodowañń nale żnych z tytu³łu przedterminowego rozwi¹ązania umowy leasingu / najmu, przedstawi³ła nastêępstwa wyroku Trybuna³łu Sprawiedliwośťci UE w sprawie GMAC na krajowe orzecznictwo, a tak że zaprezentowa³ła kwalifikacjêę podatkow¹ą op³łat TOIP oraz podatkowych aspektów wypowiedzenia i wznowienia umowy leasingu w śťwietle aktualnego orzecznictwa. Materia³ły ze spotkania zosta³ły udostêępnione w strefie dla cz³łonków ZPL. Zaplanowane: Szkolenie podatkowe ZPL (VAT, PIT, CIT) prowadzone przez Martêę Szafarowsk¹ą, wspólnika w kancelarii MDDP odbêędzie siêę 11 czerwca 2015r. w hotelu Łazienkowskim, przy ul. 29 Listopada 3b, w godz Koszt szkolenia 300 z³ł netto/osoba. Zg³łoszenia przyjmuje Ma³łgorzata Rychlik ( Konferencja prasowa podsumowuj¹ąca pierwsze pó³łrocze bran ży leasingowej odbêędzie siêę pod koniec lipca. Dok³ładny termin spotkania zostanie opublikowany na stronie ZPL. Doroczna Konwencja Leaseurope (15 i 16 PaŸździernika) odbêędzie siêę w Cascais (Portugalia). Zachêęcamy do rejestracji do udzia³łu w Konwencji oraz rezerwacji noclegów w preferencyjnych cenach. Obie rejestracje umo żliwia strona internetowa Konwencji. Grafika: Leaseurope

10 ZPL w mediach o wynikach i fotoradarach W pierwszym kwartale 2015r. Zwi¹ązek Polskiego Leasingu w komunikacji prowadzonej z mediami, skoncentrowa³ł siêę podsumowaniu wyników bran ży leasingowej za 2014r. oraz nag³łośťnieniu komentarza do projektu tzw. ustawy fotoradarowej. 2 lutego podczas konferencji prasowej, eksperci ZPL zaprezentowali wyniki bran ży w 2014, wyniki badania koniunktury oraz prognozy na Media z du żym zainteresowaniem publikowa³ły informacje dotycz¹ące 21,3 proc. wzrostu, wartośťci finansowania na poziomie 42,8 mld z³ł., czy te ż zrównowa żonej struktury rynku leasingu. Materia³ły, które wygenerowa³ły najwiêększy zasiêęg, podkreśťlaj¹ąc znaczenie bran ży to: serwisy radiowe PR 1 i PR 3 Polskiego Radia, Informator Ekonomiczny PR 3 PR, a wśťród dzienników: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna oraz Puls Biznesu. Komunikacjêę wyników wspiera³ły wiadomośťci przekazywane przez portale Internetowe oraz tygodniki i miesiêęczniki. Najlepsze dotarcie z informacj¹ą zapewni³ły: biznes.interia.pl, biznes.onet.pl, finanse.wp.pl, wyborcza.biz, ekonomia.rp.pl, biznes.pap.pl, inwestycje.pl, polskieradio.pl czy tech.money.pl, a wśťród periodyków Gazeta Finansowa, Forum Budowlane, Auto Market Truck i Builder. Drugim wa żnym tematem, który wywo³ła³ł powszechne zainteresowanie opinii publicznej by³ł projekt tzw. ustawy fotoradarowej. Zwi¹ązek Polskiego Leasingu we wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przestrzega³ł, że nowe prawo nie poprawi bezpieczeñństwa na drogach, a negatywne skutki zmian odczuj¹ą przedsiêębiorcy - w³łaśťciciele, zw³łaszcza z bran ży leasingowej, wynajmu czy transportowej. Prowadzona komunikacja pozwoli³ła wygenerowaæć 35 materia³łów anga żuj¹ących ekspertów ZPL. Andrzej Sugajski by³ł gośťciem studia Polsat News 2, rozmawia³ł tak że z IAR i PR 1 Polskiego Radia. Wypowiedzi ekspertów ZPL pojawi³ły siêę w serwisach informacyjnych PR 3 Polskiego Radia, Sygna³łach dnia PR 1 Polskiego Radia, a tak że na ³łamach Dziennika Gazety Prawnej, G³łosu Szczeciñńskiego, G³łosu Koszaliñńskiego i G³łosu Pomorza. Materia³ł IAR by³ł cytowany przez pierwsze strony serwisów horyzontalnych m.in.: Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Gazeta.pl oraz Wyborcza.biz, serwisy regionalne gazet i stacji radiowych. Dziennik Gazeta Prawna

11 Szkolenie Flotowe prawo Forum Fleet Managerów Zwi¹ązek Polskiego Leasingu obj¹ą³ł patronatem spotkanie szkoleniowo networkingowe Flotowe Prawo, który odby³ło siêę 14 stycznia 2015r. Wydarzenie koncentrowa³ło siêę na tematach zmiany przepisów prawnych i obci¹ą żeñń fiskalnych, zwi¹ązanych z wykorzystywaniem samochodów s³łu żbowych w firmach. Materia³ły szkoleniowe udostêępnili śťmy w strefie dla cz³łonków ZPL. 31 marca w Warszawie odby³ła siêę konferencja Forum Fleet Managerów; Samochód w firmie Konferencja by³ła po śťwiêęcona prezentacji ró żnych, z punktu widzenia przepisów prawa, form finansowania, ich zmian w czasie oraz prezentacji praktycznych rozwi¹ązañń w tym zakresie. Andrzej Sugajski przedstawi³ł prezentacjêę pt. Leasing, najem czy full service leasing? Czy wybra³łe śť najkorzystniejsz¹ą mo żliwo śťæć?. Foto: EuroFlota Foto: ZPL

12 Flotowe trendy Barometr Flotowy Flotowe trendy, konferencja organizowana przez magazyn EuroFlota odby³ła siêę w Warszawie 17 marca 2015 r. ZPL by³ł partnerem wydarzenia, podczas którego dyskutowano na temat najnowszych regulacji i praktyk w zakresie podatku VAT i CIT w zarz¹ądzaniu flot¹ą samochodów, zaprezentowano najnowsze trendy w dziedzinie samochodów elektrycznych, przedstawiono problematykêę dochodzenia odszkodowañń w obszarze samochodowych szkód rzeczowych i osobowych. Andrzej Sugajski wspó³łpracowa³ł przy kolejnej edycji badania Barometr Flotowy Arval. Badanie realizowane jest od 2012 roku przy wsparciu instytutu badawczego CSA. Edycja 2014 zosta³ła przeprowadzona w 15 krajach, w tym w Polsce. Barometr Flotowy stanowi zbiór informacji na temat nastrojów w śťród decydentów sektora flotowego, jak równie ż obrazuje i porównuje trendy obecne w ró żnych krajach. Foto: EuroFlota Grafika: Barometr Flotowy Arval

13 Projekt zmian do ustawy o ruchu drogowym Zwi¹ązek Polskiego Leasingu zorganizowa³ł wewnêętrzne konsultacje wśťród firm cz³łonkowskich ZPL oraz PZWLP dotycz¹ące nowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Organizacja na bie ż¹ąco monitoruje tocz¹ące siêę prace. Projekt ustawy zak³łada m.in. zmianêę trybu postêępowania z mandatowego na administracyjne w przypadku nak³ładania kar za naruszenia prêędkośťci i niestosowania siêę do sygna³łu śťwietlnego ujawnionego przy u życiu urz¹ądzeñń rejestruj¹ących. Dziêęki tej zmianie bêędzie mo żliwe nak³ładanie kar nie na sprawców wykroczenia, ale na w³łaśťcicieli pojazdów. Jeszcze przed oficjalnym opublikowaniem projektu, ZPL w rozmowach z jego autorem wskazywa³ł na negatywne dla przedsiêębiorców nastêępstwa przygotowywanych regulacji, w szczególnośťci wysokich kosztów, jakie bran ża bêędzie musia³ła ponieśťæć. W wersji projektu ostatecznie przes³łanej do Sejmu RP wprowadzono zapis umo żliwiaj¹ący zg³łoszenie przez firmy leasingowe do CEPiK danych dotycz¹ących u żytkownika pojazdu. Jednak brak jest gwarancji, że takie zg³łoszenie zwolni w³łaśťciciela od groÿźby otrzymania kary administracyjnej. Zebrane, w ramach konsultacji wewnêętrznych, uwagi od firm leasingowych oraz wynajmu zosta³ły przy wspó³łpracy z Konfederacj¹ą Lewiatan przes³łane do Sejmu RP. Przy tej okazji trzy organizacje (Konfederacja Lewiatan, ZPL i PZWLP) zainicjowa³ły szereg publikacji medialnych, w których zwrócono uwagêę na fakt, i ż przygotowane regulacje nie s¹ą spójne z przedstawionym uzasadnieniem do projektu - projekt nie spe³łnia kryterium zwiêększenia bezpieczeñństwa na drogach. Przygotowane przepisy zwalniaj¹ą sprawców wykroczeñń nie tylko od odpowiedzialnośťci finansowej, ale te ż pozbawiaj¹ą system elementu prewencji, poprzez rezygnacjêę z karania Foto: CANARD sprawców punktami karnymi, a w konsekwencji wyeliminowanie, przy notorycznym naruszaniu przepisów, zagro żenia utraty prawa jazdy. Autorzy ustawy (grupa pos³łów PO z Przewodnicz¹ącym Komisji Infrastruktury na czele) nie ukrywaj¹ą jednak, że podstawowym celem projektu jest dostosowanie prawa do koncepcji jaka przyśťwieca³ła stworzeniu przez GITD Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym (CANARD). Przedstawiciele ZPL wziêęli udzia³ł w posiedzeniach po³ł¹ączonych komisji sejmowych: Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorz¹ądu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i na bie ż¹ąco monitoruj¹ą tocz¹ące siêę prace.

14 Rozmowy o podatkach z Ministerstwem Finansów Andrzej Sugajski oraz Jacek Rakowski, Dyrektor ds. Prawnych ZPL, uczestniczyli w spotkaniu z Jaros³ławem Nenemanem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów. Rozmowa dotyczy³ła problematyki podatkowej, w tym postulatów ZPL, sprzyjaj¹ących rozwojowi polskiego rynku wynajmu i leasingu, a tak że zwiêększaj¹ących bezpieczeñństwo w obrocie gospodarczym. Sformu³łowane przez ZPL postulaty obejmuj¹ą: a. Propozycjêę zmiany legislacyjnej art. 106d Prawa bankowego, polegaj¹ąc¹ą na umo żliwieniu wymiany informacjami o fraudach i podejrzeniach fraudów pomiêędzy firmami leasingowymi, bankami i zak³ładami ubezpieczeñń. b. Propozycjêę zmiany art. 15c ustawy z r. o podatku dochodowym od osób prawnych, polegaj¹ąc¹ą na mo ż- liwośťci zaliczania wartośťci niematerialnych i prawnych, bêęd¹ących przedmiotem umowy leasingu, do aktywów podatkowych, bêęd¹ących podstaw¹ą okreśťlenia pierwszego z limitów zaliczania odsetek od zad³łu żenia do k.u.p. c. Propozycjêę uchylenia art. 16 ust. 1 pkt 51) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 46) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegaj¹ąc¹ą na likwidacji wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (dla najmu i dzier żawy) w śťwietle rycza³łtowego opodatkowania (z dniem 1 stycznia 2015 r.) pracowników z tytu³łu nieodp³łatnego u żywania pojazdów do celów prywatnych. Foto: NBP

15 Zwi¹ązek Polskiego Leasingu ul. Rejtana 17 lok 21, Warszawa tel.: fax:

Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu

Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu Mikro, ma³łe i śťrednie przedsiêębiorstwa potrzebuj¹ą leasingu 21 paÿździernika 2014 r. w Warszawie odby³ła siêę konferencja prasowa pośťwiêęcona prezentacji wyników badañń sektora MMŒŚP. Gospodarzami

Bardziej szczegółowo

Wsparcie projektów typu roll-out

Wsparcie projektów typu roll-out Wsparcie projektów typu roll-out Wsparcie projektów typu roll-out 2/8 Wsparcie projektów typu roll-out W przypadku projektów typu roll-out systemu SAP czêęst¹ą praktyk¹ą jest sytuacja, w której to zagraniczni

Bardziej szczegółowo

Gdzie otwierać biznes w Polsce?

Gdzie otwierać biznes w Polsce? Gdzie otwierać biznes w Polsce? RAPORT 2014 Q4 Twórcy raportu Piotr Surmacki, prezes zarządu, Fachowcy.pl Ventures S.A. tak że buduje zaawansowane systemy optymalizacji kampanii reklamowych, z których

Bardziej szczegółowo

2015-04- 2 9 II. OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy BIURO RADY MIASTA KATOWICE. Katowice, dnia 29.04.2015 r. Uwaga:

2015-04- 2 9 II. OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy BIURO RADY MIASTA KATOWICE. Katowice, dnia 29.04.2015 r. Uwaga: BIURO RADY MIASTA KATOWICE BRNA Uwaga: 2015-04- 2 9 OŚWIADCZENIE MAJ ĄTKOWE radnego gminy Katowice, dnia 29.04.2015 r. (miejscowo ść) 1. Osoba składaj ąca o świadczenie obowi ązana jest do zgodnego z prawd

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE FINANSOWE na dzień 31.12.2013 r.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE na dzień 31.12.2013 r. STOWARZYSZENE NA RZECZ DZEC AUTYSTYCZNYCH ZACSZE" SPRAWOZDANE FNANSOWE na dzień 31.12.2013 r. KRAKÓW 31 STYCZNA 2014 R. STOWARZYSZENE NA RZECZ DZEC AUTYSTYCZNYCH "ZACSZE" 30-376 KRAKÓW UL.SODOWA 17/13

Bardziej szczegółowo

Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz

Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz o 4 10-44 U Bydgoszcz, dnia 01.10.2010 r. Protokó ł obj ęty jest tajemnic ą A s łużbow ą,:c 4 Protokó ł kontroli przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz Kontrolę

Bardziej szczegółowo

Leasing bardziej popularny?

Leasing bardziej popularny? Leasing bardziej popularny? VIII Forum Korporacyjne Finansowanie polskich przedsiębiorstw w okresie spowolnienia gospodarczego Mieczysław Groszek Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku

Bardziej szczegółowo

01.01.2011-31.12.2011 ROK. Niniejsze sprawozdanie finansowe zawiera dane finansowe za rok 2011.

01.01.2011-31.12.2011 ROK. Niniejsze sprawozdanie finansowe zawiera dane finansowe za rok 2011. INFORMACJA DODATKOWA 01.01.2011-31.12.2011 ROK I. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego. 1. Informacje porz ądkowe. Barlinecki O środek Kultury jest samorz ądową instytucj ą kultury dzia łaj ącą w oparciu

Bardziej szczegółowo

Zarz¹ądzanie czasem pracy gfos.workforce

Zarz¹ądzanie czasem pracy gfos.workforce Zarz¹ądzanie czasem pracy gfos.workforce LST Sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 45A 81-754 Sopot tel. +48 58 55 00 263 fax +48 58 55 00 264 LST@LST.com.pl Zarz¹ądzanie czasem pracy gfos.workforce 2 /10 System

Bardziej szczegółowo

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy. Bożena, Adela Rojewska z d. Londzin (imiona i nazwisko oraz nazwisko rodowe)

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy. Bożena, Adela Rojewska z d. Londzin (imiona i nazwisko oraz nazwisko rodowe) BIURO RADY MIASTA KATOW!CE wo. 14-09- 2 2 eretn OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy Katowice, dnia 22.09.2014r. r. (miejscowo ść ) Uwaga: 1. Osoba składaj ąca oświadczenie obowiązana jest do zgodnego

Bardziej szczegółowo

Kredytowy kac dopiero nadchodzi

Kredytowy kac dopiero nadchodzi Kredytowy kac dopiero nadchodzi Znak czasów Kredyt sta³ł siêę w dzisiejszych czasach (prze³łom XX i XXI wieku) czymœś naturalnym i wszechobecnym. Instytucja po życzki zrodzi³ła siêę pierwszy raz gdy jeden

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów Wyniki branży wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce w 2014 roku Rok 2014 w branży CFM najważniejsze zjawiska i wydarzenia Niestabilność przepisów prawnych

Bardziej szczegółowo

Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku

Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku Wyniki branŝy leasingowej w 2008 roku Konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu Hotel InterContinental Warszawa Warszawa, styczeń 2009 Lista członków Związku Polskiego Leasingu Bankowy Fundusz Leasingowy

Bardziej szczegółowo

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Prezentacja Rynek leasingu w Polsce Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Lista członków Związku Polskiego Leasingu BAWAG Leasing & Fleet Sp. z o. o. BGŻ Leasing Sp. z o.o. BNP

Bardziej szczegółowo

Katowice, dnia 14.07.2014 roku

Katowice, dnia 14.07.2014 roku Katowice, dnia 14.07.2014 roku Informacja dotycząca zmian cen wody w mie ście Katowice w latach 2010-2014, w tym w szczególno ści zmian spowodowanych wzrostem taryfy Górnoś ląskiego Przedsi ę biorstwa

Bardziej szczegółowo

ZARZi DZENIE NR 22. z dnia 10 maja 2013 r.

ZARZi DZENIE NR 22. z dnia 10 maja 2013 r. ZARZi DZENIE NR 22 MINISTRA Ś RODOWISKA') z dnia 10 maja 2013 r. w sprawie procedury wyboru partnerów 19 Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP19),

Bardziej szczegółowo

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach Informacja opisowa dotycz ąca kszta łtowania si ę zaleg łości czynszowych, ich windykacji oraz wielko ści udzielnych ulg w 2014 roku. Str. I Zestawienie

Bardziej szczegółowo

STATUT. Rozdzia ł I. Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny

STATUT. Rozdzia ł I. Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny STATUT Rozdzia ł I Nazwa, teren dzia łania siedziba i charakter prawny *1 1. Stowarzyszenie nosi nazw ę: 4x4 DRAWSKO POMORSKIE 2. Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem na podstawie przepisów 9 ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

Zespól Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Plac Wolno ści 18 61-739 Pozna ń

Zespól Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Plac Wolno ści 18 61-739 Pozna ń ESPO Ł PIRW KR.,CBLiWY( WOJ EWÓOZTWAWLKOPOLSOJ Pl. Wolno ści 18, 61._73:g. Pozna ń 6165 54 553. 51 55 54 881,`u 81:65 54 652 NIP 7781337$ REGULAMIN III edycji konkursu Przyrodnicze rymowanie - otaczaj

Bardziej szczegółowo

CålELDR ENERGII S.R. 114112 ~~~ ToWPFRoWf. Warszawa, 09 lipca 2014 r. Ministerstwo Środowiska. ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa. Szanowni Pa ń stwo

CålELDR ENERGII S.R. 114112 ~~~ ToWPFRoWf. Warszawa, 09 lipca 2014 r. Ministerstwo Środowiska. ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa. Szanowni Pa ń stwo 114112 ~~~ ToWPFRoWf CålELDR ENERGII S.R. Warszawa, 09 lipca 2014 r. GEW/RP/14/2014 Ministerstwo Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa Szanowni Pa ń stwo W nawi ązaniu do zg łoszenia uwag i zainteresowania

Bardziej szczegółowo

Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech

Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech Polska Zagraniczna Izba Gospodarczo- Handlowa w Niemczech Funkcje Izby Wspieranie stosunków w handlowych mi dzy przedsi biorstwami w Polsce i w Niemczech Reprezentowanie - polskiej gospodarki w niemieckiej

Bardziej szczegółowo

Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku

Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku Analiza przekazów mediowych dotyczących polskiego sektora bankowego w listopadzie 2003 roku Raport ma na celu przybliżenie, w jaki sposób prezentowano w mediach polski sektor bankowy. Zestawienia zostały

Bardziej szczegółowo

S.2- a-- w p Z1,K. 3, io Ll. Wp ł. 2015-04- 0 3. 4,9r ) WICEP DENT MIAS A KATO CE. Wiceprezydent Miasta KATOWICE. Marzena Szuba.

S.2- a-- w p Z1,K. 3, io Ll. Wp ł. 2015-04- 0 3. 4,9r ) WICEP DENT MIAS A KATO CE. Wiceprezydent Miasta KATOWICE. Marzena Szuba. Wiceprezydent Miasta KATOWICE Z1,K Katowice, 02.04.2015 r. 3, io Ll. 4,9r ) KUL-I.0123.27.2015/MW-K BIURO RADY MIASTA Wp ł. 2015-04- 0 3 Szanowna Pani Krystyna Siejna B R M Przewodnicz ąca Rady Miasta

Bardziej szczegółowo

Konferencja portalu TaxFin.pl. Podatki 2014-2015. 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott

Konferencja portalu TaxFin.pl. Podatki 2014-2015. 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott Konferencja portalu TaxFin.pl Podatki 2014-2015 27-28 stycznia 2015 r., Warszawa, Hotel Marriott Partnerzy merytoryczni: Prelegenci: Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP, członek Rady Podatkowej PKPP

Bardziej szczegółowo

RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE podsumowanie półrocza 2013

RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE podsumowanie półrocza 2013 RAPORT KERALLA RESEARCH RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE podsumowanie półrocza 2013 WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH (OUTSOURCING FLOT) Data publikacji październik 2013 CAR FLEET MANAGEMENT

Bardziej szczegółowo

P I EJ POLSKA IZSA UBEZPIECZE Ń

P I EJ POLSKA IZSA UBEZPIECZE Ń P I EJ POLSKA IZSA UBEZPIECZE Ń i±~, Aft ;ufi7' p a r.. ht. 1 u - ra,. ~s Q?.T~ i.._... _ ~ _~~~...... VØ.... - 'rsk,: Warszawa, 5 wrze ś nia 2014 r. PIU 1222/2014 t EJ ~ a...e?%-.`ny Szanowny Pan Janusz

Bardziej szczegółowo

Zarz ądzenie Nr.3 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Środowiska z maja 2008r.

Zarz ądzenie Nr.3 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Środowiska z maja 2008r. Zarz ądzenie Nr.3 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Środowiska z maja 2008r. w sprawie ustalenia Regulaminu korzystania z us ługi świadcze ń finansowanych z Zakładowego Funduszu. Świadcze ń Socjalnych

Bardziej szczegółowo

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów.

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów. Czaty dla firm Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów Partnerzy Czaty biznesowe Czaty biznesowe, stworzone przez Grupę IPO.pl, dedykowane

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki po I półroczu 2014

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wyniki po I półroczu 2014 Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów Wyniki po I półroczu 2014 I półrocze 2014 w branży CFM najważniejsze zjawiska i wydarzenia Niestabilność przepisów prawnych dwukrotna zmiana regulacji podatkowych

Bardziej szczegółowo

ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie pobierania przez p atników podatku od spadków i darowizn

ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie pobierania przez p atników podatku od spadków i darowizn Dz.U.06.243.1763 ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie pobierania przez p atników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2006 r.) Na podstawie art. 18

Bardziej szczegółowo

Dziennik Urzêdowy. zawodników amatorów osi¹gaj¹cych wysokie wyniki sportowe we wspó³zawodnictwie miêdzynarodowym lub krajowym

Dziennik Urzêdowy. zawodników amatorów osi¹gaj¹cych wysokie wyniki sportowe we wspó³zawodnictwie miêdzynarodowym lub krajowym Województwa Wielkopolskiego Nr 127 13535 2351 UCHWA A Nr XVIII/152/08 RADY POWIATU GOSTYÑSKIEGO z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie: zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokoœci stypendiów

Bardziej szczegółowo

Projekt: UCHWA A nr 2. ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA FOTA S.A. w Gdyni

Projekt: UCHWA A nr 2. ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA FOTA S.A. w Gdyni Projekt: UCHWA A nr 1 w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania Zarz du z dzia alno ci Spó ki w roku 2009 oraz sprawozdania finansowego za rok 2009 Zwyczajne Walne Zgromadzenie FOTA Spó ka Akcyjna w Gdyni

Bardziej szczegółowo

Notatka ze spotkania w dniu 04.01.2012r. MOST. Spo łecznej

Notatka ze spotkania w dniu 04.01.2012r. MOST. Spo łecznej Zespół doradczy ds. wspó łpracy z organizacjami pozarz ądowymi Notatka ze spotkania w dniu 04.01.2012r. Spotkanie: Zespó ł doradczy ds. wspó łpracy z organizacjami pozarz ądowymi. Termin i miejsce spotkania:

Bardziej szczegółowo

Spis tre ci. Rozdzia 3. Zapisy w ksi dze...47 1. Uwagi ogólne...47 2. Wpisy dokonywane w poszczególnych kolumnach PKPiR...47

Spis tre ci. Rozdzia 3. Zapisy w ksi dze...47 1. Uwagi ogólne...47 2. Wpisy dokonywane w poszczególnych kolumnach PKPiR...47 Spis tre ci Rozdzia 1. Rozpocz cie dzia alno ci gospodarczej...11 1. Uwagi ogólne...11 2. Poj cie przedsi biorstwa, przedsi biorcy i firmy przedsi biorcy...11 3. Poj cie przedsi biorstwa...12 4. Wpis do

Bardziej szczegółowo

Program Współpracy Miasta Ruda śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2015

Program Współpracy Miasta Ruda śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2015 załącznik do uchwa ły nr Rady Miasta Ruda Śląska z dnia Program Współpracy Miasta Ruda śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2015

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 2003

ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 2003 ANALIZA PRZEKAZÓW MEDIOWYCH DOTYCZĄCYCH RYNKU MOTORYZACYJNEGO W OKRESIE KWIECIEŃ-CZERWIEC 23 Niniejszy raport ma na celu przybliżenie, w jaki sposób prezentowano w mediach branżę samochodów osobowych i

Bardziej szczegółowo

Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale 2010 roku. Warszawa, kwiecień 2010

Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale 2010 roku. Warszawa, kwiecień 2010 Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale roku Warszawa, kwiecień Lista członków Związku Polskiego Leasingu Bankowy Fundusz Leasingowy S.A. BAWAG Leasing & Fleet Sp. z o.o. BGś Leasing Sp. z o.o. BNP Paribas

Bardziej szczegółowo

KREDYTY PREFERENCYJNE NA INWESTYCJE W RYBACTWIE RÓDL DOWYM. DANIEL ROMAN Gdynia, 08.10.2015

KREDYTY PREFERENCYJNE NA INWESTYCJE W RYBACTWIE RÓDL DOWYM. DANIEL ROMAN Gdynia, 08.10.2015 KREDYTY PREFERENCYJNE NA INWESTYCJE W RYBACTWIE RÓDL DOWYM DANIEL ROMAN Gdynia, 08.10.2015 Sytuacja w ostatnich latach: - szeroka oferta kredytów inwestycyjnych dla rolników i dzia ów specjalnych - brak

Bardziej szczegółowo

Kredyt technologiczny premia dla innowacji

Kredyt technologiczny premia dla innowacji Kredyt technologiczny premia dla innowacji Bogus awa Skomska Zast pca Dyrektora Departamentu Wspierania Przedsi biorczo ci i Innowacji Warszawa, 2 pa dziernika 2009 r. Kredyt technologiczny PO Innowacyjna

Bardziej szczegółowo

Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013

Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013 Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013 Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media na podstawie przekazów prasowych, telewizyjnych i radiowych z okresu od

Bardziej szczegółowo

Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w zakresie priorytetu Pomoc techniczna

Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w zakresie priorytetu Pomoc techniczna Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w zakresie priorytetu Pomoc techniczna Uwaga: ubiegaj cy si o dofinansowanie projektu nie wype nia pól ciemnych. Data z o enia wniosku o dofinansowanie realizacji

Bardziej szczegółowo

III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE. 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton

III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE. 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG ZAPROSZENIE 15 stycznia 2013 r. Warszawa, Hotel Hilton O Kongresie III Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG Od 2011 roku firma doradcza KPMG jest inicjatorem

Bardziej szczegółowo

ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynno ci cywilnoprawnych

ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynno ci cywilnoprawnych Dz.U.08.234.1577 ROZPORZ DZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynno ci cywilnoprawnych (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2008 r.) Na podstawie

Bardziej szczegółowo

PLAN PODZIAŁU SPÓŁKI TELKO-POLAND sp. z o.o. z dnia 17 kwietnia 2014 r.

PLAN PODZIAŁU SPÓŁKI TELKO-POLAND sp. z o.o. z dnia 17 kwietnia 2014 r. PLAN PODZIAŁU SPÓŁKI TELKO-POLAND sp. z o.o. z dnia 17 kwietnia 2014 r. uzgodniony mi ędzy: Telko-Poland spó łka z ograniczon ą odpowiedzialno ści ą z siedzibą w Warszawie przy ul. Cybernetyki 19, 02-677

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN RADY RODZICÓW SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA PRZY SAMORZĄDOWYM ZESPOLE SZKOŁ W KOSTKOWIE. I. Postanowienia ogólne. II. Zadania Rady Rodziców

REGULAMIN RADY RODZICÓW SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA PRZY SAMORZĄDOWYM ZESPOLE SZKOŁ W KOSTKOWIE. I. Postanowienia ogólne. II. Zadania Rady Rodziców REGULAMIN RADY RODZICÓW SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA PRZY SAMORZĄDOWYM ZESPOLE SZKOŁ W KOSTKOWIE Podstawa prawna: art. 53.4. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.

Bardziej szczegółowo

UCHWA A Nr V/45/07 RADY MIEJSKIEJ W TRZEBNICY z dnia 20 marca 20007 roku

UCHWA A Nr V/45/07 RADY MIEJSKIEJ W TRZEBNICY z dnia 20 marca 20007 roku UCHWA A Nr V/45/07 RADY MIEJSKIEJ W TRZEBNICY z dnia 20 marca 20007 roku W sprawie przyj cia Statutu Zespo u Administracyjnego Placówek O wiatowych w Trzebnicy Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt.15 w zwi

Bardziej szczegółowo

BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI

BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI Analiza na podstawie materiałów z monitoringu prasy i internetu zgromadzonych przez Instytut Monitorowania Mediów w okresie 1 29 lutego 2012 roku Warszawa, marzec 2012 Bossowie

Bardziej szczegółowo

Regulamin organizacyjny spó ki pod firm Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza. Wielkiego Spó ka Akcyjna z siedzib w Warszawie.

Regulamin organizacyjny spó ki pod firm Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza. Wielkiego Spó ka Akcyjna z siedzib w Warszawie. Regulamin organizacyjny spó ki pod firm Siódmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny im. Kazimierza Wielkiego Spó ka Akcyjna z siedzib w Warszawie Definicje: Ilekro w niniejszym Regulaminie jest mowa o: a) Funduszu

Bardziej szczegółowo

_ Otrzymuje równie ż wraz z ww. kserokopi ą : Komisja Rozwoju Miasta Rady Miasta Katowice. lesia» Szano y Pan. ,ą 48(e- Allee A c P

_ Otrzymuje równie ż wraz z ww. kserokopi ą : Komisja Rozwoju Miasta Rady Miasta Katowice. lesia» Szano y Pan. ,ą 48(e- Allee A c P Katowice, dnia 10 lutego 2015 r. Przewodnicząca Rady Miasta KATOWICE BRM.0005.4.2015 Szano y Pan MARCI KRUPA Prezydent lasta Katowice Przesy łaj ąc w załączeniu kserokopi ę pisma Pana Romana Urbańczyka

Bardziej szczegółowo

Rola Narodowego Banku Polskiego w polityce gospodarczej Polski w latach 1997 2010

Rola Narodowego Banku Polskiego w polityce gospodarczej Polski w latach 1997 2010 Akademia im. Jana D ugosza w Cz stochowie Ireneusz Kra Rola Narodowego Banku Polskiego w polityce gospodarczej Polski w latach 1997 2010 Cz stochowa 2013 SPIS TRE CI WST P... 9 ROZDZIA I HISTORIA BANKOWO

Bardziej szczegółowo

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 31 marca 2003 r.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW. z dnia 31 marca 2003 r. Dziennik Ustaw Nr 56 3690 Poz. 502 i 503 6. Posiedzeniu Rady przewodniczy Przewodniczàcy lub zast pca Przewodniczàcego. 7. 1. W sprawach nale àcych do jej zadaƒ Rada rozpatruje sprawy i podejmuje uchwa

Bardziej szczegółowo

Nr sprawy: 10/U/adm. syst. inf. /2013 OGŁOSZENIE 0 ZAMÓWIENIU PUBLICZNYM

Nr sprawy: 10/U/adm. syst. inf. /2013 OGŁOSZENIE 0 ZAMÓWIENIU PUBLICZNYM Nr sprawy: 10/U/adm. syst. inf. /2013 OGŁOSZENIE 0 ZAMÓWIENIU PUBLICZNYM 1. Nazwa i adres zamawiającego: SPECJALISTYCZNY SZPITAL IM. PROF. ALFREDA SOKOŁOWSKIEGO ul. A. Soko łowskiego 11, 70-891 Szczecin-Zdunowo

Bardziej szczegółowo

Delegacje krajowe i zagraniczne

Delegacje krajowe i zagraniczne Seminarium portalu Taxfin.pl Delegacje krajowe i zagraniczne - praktyczne aspekty podatkowe 19 lipca 2011 r., Hotel Marriott, Warszawa Partnerzy: Prelegenci: Anna Misiak - prawnik, doradca podatkowy, MDDP.

Bardziej szczegółowo

Full service leasing / wynajem długoterminowy - Finansowanie z ryzykiem wartości rezydualnej + co najmniej 4 usługi z listy pozostałych usług

Full service leasing / wynajem długoterminowy - Finansowanie z ryzykiem wartości rezydualnej + co najmniej 4 usługi z listy pozostałych usług Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów dane na dzień 31.12.27 r. 1 DEFINICJE Full service leasing / wynajem długoterminowy - Finansowanie z ryzykiem wartości rezydualnej + co najmniej 4 usługi z listy

Bardziej szczegółowo

VAT bieżące problemy i projekty zmian

VAT bieżące problemy i projekty zmian Seminarium portalu TaxFin.pl VAT bieżące problemy i projekty zmian 15 czerwca 2012 r. Hotel Marriott, Warszawa Sponsorzy Konferencji: Partnerzy merytoryczni: Prowadzący: Aleksandra Kozłowska, Menedżer

Bardziej szczegółowo

Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale 2009 roku. Warszawa, kwiecień 2009

Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale 2009 roku. Warszawa, kwiecień 2009 Wyniki branŝy leasingowej po I kwartale roku Warszawa, kwiecień Lista członków Związku Polskiego Leasingu Bankowy Fundusz Leasingowy S.A. BGś Leasing Sp. z o.o. BNP Paribas Lease Group Sp. z o.o. BRE Leasing

Bardziej szczegółowo

Transport Intermodalny

Transport Intermodalny Transport Intermodalny Terminy szkolenia 11-12 kwiecie ń 2013r., Kobierzyce - Specjalna Strefa Ekonomiczna 18-19 listopad 2013r., Warszawa - Centrum Szkoleniowe - Progress Project 25-26 wrzesie ń 2014r.,

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK ZG OSZENIOWY DO PROJEKTU

WNIOSEK ZG OSZENIOWY DO PROJEKTU Za cznik do regulaminu naboru uczestników projektu,,internet w Twoim zasi gu WNIOSEK ZG OSZENIOWY DO PROJEKTU,,Internet w Twoim zasi gu przeciwdzia anie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Tomaszowskim Dane

Bardziej szczegółowo

UCHWA A intencyjna nr.../2014

UCHWA A intencyjna nr.../2014 UCHWA A intencyjna nr.../2014 podj ta w dniu... na zebraniu w cicieli lokali tworz cych Wspólnot Mieszkaniow nr..., której nieruchomo po ona jest w Tychach przy ul.... w sprawie: wyra enia woli przyst

Bardziej szczegółowo

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

OCENA SKUTKÓW REGULACJI OCENA SKUTKÓW REGULACJI 1. Podmioty, na które oddziałuje regulacja Projektowany akt prawny oddziałuje na podatników podatku od towarów i usług oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i od

Bardziej szczegółowo

FZ KPT Sp. z o.o. Prognoza finansowa na lata 2010-2014

FZ KPT Sp. z o.o. Prognoza finansowa na lata 2010-2014 FZ KPT Sp. z o.o. Prognoza finansowa na lata 2010-2014 Wst p Niniejsze opracowanie prezentuje prognoz Rachunku zysków i strat oraz bilansu maj tkowego Spó ki Fundusz Zal kowy KPT na lata 2009-2014. Spó

Bardziej szczegółowo

Protokół z posiedzenia Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych W dniu 24.05.2005 r.

Protokół z posiedzenia Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych W dniu 24.05.2005 r. Protokół z posiedzenia Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych W dniu 24.05.2005 r. W dniu 24.05.2005 r. w siedzibie Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji dzia Rocznego Planu Wspomagania

Sprawozdanie z realizacji dzia Rocznego Planu Wspomagania Za cznik nr 13 Sprawozdanie z realizacji dzia Rocznego Planu Wspomagania w obszarze: Efekty Oferta : Rodzice s partnerami szko y w projekcie: Bezpo rednie wsparcie rozwoju szkó poprzez wdro enie zmodernizowanego

Bardziej szczegółowo

OFERTA CZŁONKOWSKA POLSKIEGO ZWIĄZKU FUNDUSZY POŻYCZKOWYCH

OFERTA CZŁONKOWSKA POLSKIEGO ZWIĄZKU FUNDUSZY POŻYCZKOWYCH 2014 OFERTA CZŁONKOWSKA POLSKIEGO ZWIĄZKU FUNDUSZY POŻYCZKOWYCH 2014-05-26 OFERTA CZŁONKOWSKA POLSKIEGO ZWIAZKU FUNDUSZY POŻYCZKOWYCH Jeżeli chcecie Państwo, aby Wasz fundusz pożyczkowy: 1. Miał szybki

Bardziej szczegółowo

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI. z dnia 14 lutego 2002 r. w sprawie okreêlenia cen progu dla towarów rolnych przywo onych z zagranicy.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI. z dnia 14 lutego 2002 r. w sprawie okreêlenia cen progu dla towarów rolnych przywo onych z zagranicy. Dziennik Ustaw Nr 16 1010 Poz. 153 153 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 14 lutego 2002 r. w sprawie okreêlenia cen progu dla towarów rolnych przywo onych z zagranicy. Na podstawie

Bardziej szczegółowo

Gazeta Wyborcza najbardziej opiniotwórcza, w mediach najczęściej o polityce

Gazeta Wyborcza najbardziej opiniotwórcza, w mediach najczęściej o polityce Instytut Monitorowania Mediów Al. Jerozolimskie 53; 00-697 Warszawa tel. +48 22 356 21 00 kontakt: Magdalena Grabarczyk-Tokaj Kierownik ds. rozwoju badao mgrabarczyk@instytut.com.pl Informacja prasowa

Bardziej szczegółowo

Termin zgłaszania uwag na adres: Starostwo Powiatowe w Radomsku, 97-500 Radomsko ul. Leszka Czarnego 22, upływa dnia 24 kwietnia 2015 r.

Termin zgłaszania uwag na adres: Starostwo Powiatowe w Radomsku, 97-500 Radomsko ul. Leszka Czarnego 22, upływa dnia 24 kwietnia 2015 r. Oferta Klubu Sportowego TYTANI Radomsko w ramach procedury uproszczonej w 2015r.na realizację zadania publicznego I Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego w Crossfit. Zgodnie z art. 19a ust. 2 i ust. 3

Bardziej szczegółowo

Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media

Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media na podstawie przekazów prasowych, telewizyjnych i radiowych z okresu od 1 do 0 września 200 roku Warszawa, październik 200 1. Metodologia

Bardziej szczegółowo

MONITOR POLSKI. Warszawa, dnia 21 listopada 2001 r. Nr 41

MONITOR POLSKI. Warszawa, dnia 21 listopada 2001 r. Nr 41 MONITOR POLSKI DZIENNIK URZ DOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 21 listopada 2001 r. Nr 41 TREÂå: Poz.: OBWIESZCZENIA: 666 Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie wysokoêci kwot

Bardziej szczegółowo

Problemy w realizacji umów o dofinansowanie SPO WKP 2.3, 2.2.1, Dzia anie 4.4 PO IG

Problemy w realizacji umów o dofinansowanie SPO WKP 2.3, 2.2.1, Dzia anie 4.4 PO IG 2009 Problemy w realizacji umów o dofinansowanie SPO WKP 2.3, 2.2.1, Dzia anie 4.4 PO IG Jakub Moskal Warszawa, 30 czerwca 2009 r. Kontrola realizacji wska ników produktu Wska niki produktu musz zosta

Bardziej szczegółowo

Dziennik Ustaw Nr 34 2523 Poz. 408 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPO ECZNEJ. z dnia 4 kwietnia 2001 r.

Dziennik Ustaw Nr 34 2523 Poz. 408 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPO ECZNEJ. z dnia 4 kwietnia 2001 r. Dziennik Ustaw Nr 34 2523 Poz. 408 408 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPO ECZNEJ z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu post powania w sprawie rejestracji uk adów zbiorowych pracy, prowadzenia

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja kosztów samochodów firmowych. Jacek Wasilewski Masterlease

Optymalizacja kosztów samochodów firmowych. Jacek Wasilewski Masterlease Optymalizacja kosztów samochodów firmowych Jacek Wasilewski Masterlease Agenda 1. Kilka słów o Masterlease 2. Samochód narzędzie pracy 3. Samochód formy finansowania 4. ABC Leasingu 5. Zalety Leasingu

Bardziej szczegółowo

Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2011

Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2011 1 z 7 06-10-2011 12:11 Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2011 06.10.2011, 10:25 Wynajem długoterminowy samochodów służbowych, po blisko 10 latach popularyzowania, wszedł w końcu w fazę dojrzałą. Ostatnie

Bardziej szczegółowo

Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 2020 (PROW 2014-2020)

Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 2020 (PROW 2014-2020) MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 2020 (PROW 2014-2020) Wersja I 26 lipca 2013 r. 1 z 220 VII.13 Dzia anie Tworzenie grup producentów Podstawa prawna

Bardziej szczegółowo

Katowice, dnia 30 grudnia 2005 r. Nr 14 * ) DECYZJA PREZESA WY SZEGO URZÊDU GÓRNICZEGO

Katowice, dnia 30 grudnia 2005 r. Nr 14 * ) DECYZJA PREZESA WY SZEGO URZÊDU GÓRNICZEGO DZIENNIK URZÊDOWY WY SZEGO URZÊDU GÓRNICZEGO Katowice, dnia 30 grudnia 2005 r. Nr 14 * ) TREŒÆ: Poz.: DECYZJA PREZESA WY SZEGO URZÊDU GÓRNICZEGO 52 nr 28 z dnia 9 grudnia 2005 r. w sprawie Komisji Likwidacyjnej

Bardziej szczegółowo

I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy

I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy I FORUM FUNDUSZY EUROPEJSKICH Fundusze Europejskie efekty, moŝliwości i perspektywy PROGRAM BLOKU FINANSOWEGO* PIENIĄDZ ROBI PIENIĄDZ czyli rola i wsparcie instytucji finansowych w procesie wykorzystania

Bardziej szczegółowo

Krajowe i zagraniczne podróże służbowe po nowelizacji przepisów

Krajowe i zagraniczne podróże służbowe po nowelizacji przepisów Szkolenie portalu TaxFin.pl Krajowe i zagraniczne podróże służbowe po nowelizacji przepisów 14 maja 2013 r., Hotel Marriott, Warszawa Partner merytoryczny: Opis spotkania: Z dniem 1 marca 2013 r. wchodzą

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA 09-11.12.2015 TOP SEROCK, HOTEL NARVIL. automotive

KONFERENCJA 09-11.12.2015 TOP SEROCK, HOTEL NARVIL. automotive KONFERENCJA 09-11.12.2015 TOP automotive 2015 SEROCK, HOTEL NARVIL PARTNER STRATEGICZNY ORGANIZATOR ORGANIZATORZY ZG OSZENIA Julia Piórek + 48 32 73 38 219 julia.piorek@teamprevent.com ORGANIZACJA Beata

Bardziej szczegółowo

RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE po pierwszym półroczu 2011

RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE po pierwszym półroczu 2011 RAPORT KERALLA RESEARCH RYNEK CAR FLEET MANAGEMENT W POLSCE po pierwszym półroczu 2011 WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH (OUTSOURCING FLOT) Wynajem długoterminowy, po blisko 10 latach popularyzowania,

Bardziej szczegółowo

System p atno ci rodków europejskich

System p atno ci rodków europejskich System p atno ci rodków europejskich w ustawie o finansach publicznych rodki europejskie art. 5 rodki europejskie - rozumie si przez to rodki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4; 1) rodki pochodz

Bardziej szczegółowo

27.06.2012 ZAPYTANIE OFERTOWE

27.06.2012 ZAPYTANIE OFERTOWE 27.06.2012 ZAPYTANIE OFERTOWE Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w ramach projektu wiadomy podatnik realizowanego przez PKPP Lewiatan na mocy umowy o dofinansowanie nr UDA-POKL.02.01.02-00-002/10

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców. Zielona Góra, 22 kwietnia 2015

Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców. Zielona Góra, 22 kwietnia 2015 Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców Zielona Góra, 22 kwietnia 2015 Piąty raport Banku Pekao SA o sytuacji mikro i małych firm innowacje tematem specjalnym 6

Bardziej szczegółowo

Wyniki branży leasingowej za I półrocze 2014

Wyniki branży leasingowej za I półrocze 2014 Wyniki branży leasingowej za I półrocze 2014 Konferencja prasowa Związku Polskiego Leasingu 31.07.2014 Konfederacja Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3 Warszawa Rynek leasingu Rynek leasingu Aktywa finansowane

Bardziej szczegółowo

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 sierpnia 2006 r.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 sierpnia 2006 r. 1132 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 sierpnia 2006 r. w sprawie przekazywania gminom dotacji celowej na post powanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju

Bardziej szczegółowo

Zespół Sterujący Platformy PPP. Departament Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Zespół Sterujący Platformy PPP. Departament Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego II FORUM INNOWACJI TRANSPORTOWYCH Co z tym PPP? Czy i jak inwestować w przygotowanie projektów hybrydowych? Wsparcie dla projektów hybrydowych w ramach Platformy PPP Robert Kałuża Dyrektor Departamentu

Bardziej szczegółowo

6WRO RADY MIASTA KATOWICE

6WRO RADY MIASTA KATOWICE Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kołodziej EKBP/K/W/2015/02/155 6WRO RADY MIASTA KATOWICE wpl, '9-02- 16 Katowice, dnia 12 lutego 2015 r. 8,t", RMk -.t. A f 6; 2, As" >i- Szanowny Pan Marcin

Bardziej szczegółowo

MARKI BANKOWE W MEDIACH

MARKI BANKOWE W MEDIACH MARKI BANKOWE W MEDIACH RANKING Raport medialny wrzesień 2013 Spis treści Rozdział I OBECNOŚĆ MAREK BANKOWYCH W MEDIACH... 4 Rozdział II INFORMACJE O PRODUKTACH BANKOWYCH... 16 Monitoring mediów i opracowanie

Bardziej szczegółowo

6-7 października 2015 Wrocław

6-7 października 2015 Wrocław 6-7 października 2015 Kolejna, VI już edycja Dni Dewelopera to najważniejsze wydarzenie dotyczące rynku nieruchomości w Polsce. Istotne zagadnienia do dyskusji w gronie ekspertów koncentrują się wokół

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie alokacji w dzia aniach 4. osi priorytetowej PO IG

Wykorzystanie alokacji w dzia aniach 4. osi priorytetowej PO IG Realokacja rodków w ramach 4. osi priorytetowej PO IG dr Anna Kacprzyk Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Gospodarki Wykorzystanie alokacji w dzia aniach 4. osi priorytetowej PO

Bardziej szczegółowo

Perspektywy dla polskiego eksportu w 2012 roku

Perspektywy dla polskiego eksportu w 2012 roku Perspektywy dla polskiego eksportu w 20 roku Rok 20 był bardzo udany dla polskiego eksportu Polski eksport w 20 roku osiągnął wartość 135,8 mld euro i był wyższy o,8 proc. niż rok wcześniej wynika z opracowania

Bardziej szczegółowo

HEALTHCARE MANAGEMENT ACADEMY

HEALTHCARE MANAGEMENT ACADEMY HEALTHCARE MANAGEMENT ACADEMY I EDYCJA: BUDŻETOWANIE I CONTROLLING W SZPITALU WOBEC PLANÓW ZNIESIENIA LIMITÓW W DIAGNOSTYCE I LECZENIU ONKOLOGICZNYM SZKOLENIE WYKŁADY I WARSZTATY DATA 6-7 czerwca 2014r.

Bardziej szczegółowo

Dziennik Ustaw Nr 30 1858 Poz. 175 i 176 ROZPORZÑDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 5 lutego 2008 r.

Dziennik Ustaw Nr 30 1858 Poz. 175 i 176 ROZPORZÑDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 5 lutego 2008 r. Dziennik Ustaw Nr 30 1858 Poz. 175 i 176 175 ROZPORZÑDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 5 lutego 2008 r. zmieniajàce rozporzàdzenie w sprawie s u by funkcjonariuszy Stra y Granicznej w kontyngencie Stra y Granicznej

Bardziej szczegółowo

Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców Czas pracy kierowców Terminy szkolenia Opis Transport drogowy jest dziedziną dynamiczną. Dynamika ta niesie za sobą każdego dnia nowe wyzwania. dla firm z branży. Niezwykle dynamicznie zmieniają się także

Bardziej szczegółowo

Program Internet Start Up. WejdŸ do gry. Autor Programu. Partner Programu

Program Internet Start Up. WejdŸ do gry. Autor Programu. Partner Programu Program Internet Start Up WejdŸ do gry Autor Programu Partner Programu Program doradztwa prawnego Kancelarii Wierzbowski Eversheds dla projektów zwi¹zanych z internetem i nowymi technologiami www.internetstartup.pl

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Kia Rio i Optima Autami Flotowymi 2014r. Warszawa 09.12.2014

Informacja prasowa. Kia Rio i Optima Autami Flotowymi 2014r. Warszawa 09.12.2014 Informacja prasowa Warszawa 09.12.2014 Kia Rio i Optima Autami Flotowymi 2014r. Członkowie Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych wytypowali spośród ponad 70 modeli auta szyte na miarę potrzeb polskich

Bardziej szczegółowo

BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI

BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI BOSSOWIE POLSKIEJ GOSPODARKI Analiza na podstawie materiałów z monitoringu prasy i internetu zgromadzonych przez Instytut Monitorowania Mediów w okresie 1 31 stycznia 2011 roku Warszawa, luty 2012 Bossowie

Bardziej szczegółowo

Organizator: Patroni medialni: Partnerzy: VW Zasada

Organizator: Patroni medialni: Partnerzy: VW Zasada Organizator: Patroni medialni: Partnerzy: VW Zasada Barometr CVO 2011 Badanie rynku flotowego Czym jest CVO? Międzynarodowa, niezależna platforma ekspercka badająca trendy rynku flotowego. Powołany przez

Bardziej szczegółowo

FLOTOWE TRENDY 2015 KONIECZNE JEST SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ PIERWSZA W POLSCE KONFERENCJA O:

FLOTOWE TRENDY 2015 KONIECZNE JEST SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ PIERWSZA W POLSCE KONFERENCJA O: FLOTOWE TRENDY 2015 KONIECZNE JEST SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ PIERWSZA W POLSCE KONFERENCJA O: flotowych innowacjach i trendach kierunkach rozwoju firmowych parków samochodowych i zarządzania nimi ważnych

Bardziej szczegółowo

Włoszczowa, 18.02.2014r.

Włoszczowa, 18.02.2014r. WLUSZCZOWSKI ZAKL ul. Wiejska 55, 29-100 Wloszczowa te/./fax 41 39-43-680 NTIP 6090071419, Regott 260733356 Sad Rej. w Kielcach KRS 0000490379 Włoszczowa, 18.02.2014r. WZWiK.ZP.3.2.2014 ZAPYTANIE OFERTOWE

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego

ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 9 września 2014 r. w sprawie powołania Pre-komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Na podstawie art.

Bardziej szczegółowo