Big Data & Analytics

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Big Data & Analytics"

Transkrypt

1 Big Data & Analytics Optymalizacja biznesu Autor: Wiktor Jóźwicki, Scapaflow Senior Consultant Data wydania:

2 Wprowadzenie Niniejszy dokument przedstawia zagadnienie Big Data w ujęciu zapotrzebowania biznesowego, wskazuje również najczęstsze zastosowania w firmach z wielu branż. W dalszej części następuje szczegółowe porównanie z dotychczasowymi rozwiązaniami BI opartymi na hurtowniach danych. Wyszczególnione są także różnice determinujące odmienne, czasem uzupełniające się zastosowania obu rozwiązań. Na końcu opisana została architektura i części składowe najpopularniejszej platformy Apache Hadoop. Rozwój Big Data Wobec wykładniczo rosnącej wielkości składowanych danych, największe korporacje zaczęły rozpatrywać, czy korzystając z ogromu niewykorzystywanych do tej pory informacji nie dałoby się zoptymalizować biznesu poprzez odpowiednie wnioskowanie, automatyzację bądź ulepszenie dotychczasowych procesów. Dane rosną w tempie 40% rocznie, osiągną objętość 45 ZB do 2020 roku [8]

3 W 2004 roku inżynierowie Google przedstawili założenia nowatorskiego podejścia do przetwarzania ogromnych ilości danych o nazwie MapReduce. Stworzony model pozwala zrównoleglić obliczenia, odbywające się na wielu rozproszonych serwerach jednocześnie. Podzielony jest na 2 fazy: Map oraz Reduce. W pierwszej wykonywane są takie operacje jak sortowanie i filtrowanie danych, natomiast w drugiej dokonywane jest podsumowanie, agregacja danych. Aktualnie, popularnym narzędziem wykorzystującym założenia MapReduce, które służy do operowania na wielkich zestawach danych jest Hadoop otwarte oprogramowanie, które stworzył Doug Cutting (pracownik Yahoo!) niedługo po pojawieniu się MapReduce. Hadoop rozwijany jest przez Apache Software Foundation, został zaadaptowany przez firmy z wielu branż, a wkład w jego rozwój wnoszą największe korporacje. Firmy wykorzystują szerokie spektrum rozwiązań oferowanych przez Apache Hadoop w sposób bezpośredni albo korzystając z jednej z kilku dystrybucji tego oprogramowania takich jak Hortonworks HDP albo Cloudera, oferujących zintegrowane platformy i dodatkowe funkcjonalności. W obu przypadkach potrzebne jest jednak dalsze dostosowanie narzędzi, zaplanowanie przepływów danych, wybór i implementacja algorytmów przetwarzania danych pod kątem potrzeby i zastosowań biznesowych, a nierzadko również interaktywne aplikacje korzystające z modeli statystycznych działające w czasie rzeczywistym. Ponadto narzędzia Big Data są już na tyle rozwinięte, że w łatwy sposób można je zintegrować z relacyjnymi bazami danych, najpopularniejszymi hurtowniami i narzędziami BI do wizualizacji (Microsoft BI, MicroStrategy, Oracle BI Tools, SAP Hana, Tableau, Microsoft Excel i wiele innych). Istnieją też alternatywne podejścia, takie jak Bash Reduce, Disco Project, czy Spark. Zostały napisane w odmiennych językach (często skryptowych) i pozwalają np. na przetwarzanie zapytań w całości w pamięci operacyjnej (in-memory processing) nawet na serwerach rozproszonych. Potrzeba biznesowa i zastosowania Dane, które wykorzystuje się w Big Data często były do tej pory uważane za średnio lub mało przydatne. Nie do końca wiadomo było co z nimi można zrobić, jednak ze względu na niskie koszty gromadzone były na wszelki wypadek. Ponieważ dziś dostępne są już odpowiednie techniki i narzędzia, w pierwszej kolejności należy postawić sobie jedyne właściwe pytanie: gdzie i jak mogę skutecznie wykorzystać Big Data?

4 Patrząc z biznesowego punktu widzenia, istnieje mnóstwo wariantów użycia Big data, możliwych do zastosowania praktycznie w każdej branży. Oczywiście im większa organizacja i im więcej lub z większą częstotliwością zbiera danych, tym szersza gama zastosowań. Poniżej przedstawionych zostało tylko kilka przykładowych sposobów wykorzystania narzędzi Big Data: Aplikacje i rozwiązania pozwalające podejmować decyzje operacyjne na podstawie modeli statystycznych i eksploracji danych (serwis wonga.com decyduje w czasie rzeczywistym czy udzielić klientowi pożyczki na podstawie danych i zachowań pochodzących z serwisów społecznościowych, Google dobiera odbiorców reklam na podstawie ich prywatnych danych). Zadania optymalizacyjne, np. dobieranie najlepszej trasy przewozu w celu zmniejszenia kosztów paliwa, wyznaczanie najbardziej opłacalnych obszarów pod nowe placówki, sklepy, siedziby, inwestycje. Analiza konwersacji z mediów społecznościowych, blogów, forów internetowych w celu zbadania opinii i sentymentów jakimi klienci darzą firmę lub jej produkty. Optymalizacja UX i interfejsów, zwiększanie efektywności reklam poprzez analizę kliknięć, logów i zachowań użytkowników aplikacji. Iteracyjne aktualizowanie i polepszanie rozbudowanych struktur danych na podstawie nowych informacji, zmieniających stan struktury (Yahoo! co kilka minut aktualizuje graf wiadomości na podstawie nowych historii. Narzędzia Big Data odnajdują powiązane historie, usuwając i dodając nowe połączenia w grafie [11]). Wykrywanie podejrzanych zachowań użytkowników, prób oszustw, obszarów miejskich o zwiększonej przestępczości, zagrożeń sieciowych. Przetwarzanie danych strumieniowych, oczyszczanie danych w locie, ETL, bezpieczne przechowywanie danych, szybki dostęp do danych nieustrukturalizowanych w narzędziach klasy BI. Wizualizacja danych o różnej strukturze, analiza strategiczna.

5 Research i sprawdzanie teorii za pomocą zapytań ad-hoc dla dużych i niejednorodnych zbiorów danych, analizowanie potrzeb klientów i kierunków rozwoju oprogramowania. Big Data vs Business Intelligence Po zapoznaniu z Big Data trudno się nie zastanowić, czym owa technologia różni się od hurtowni danych i rozwiązań klasy BI sprzed dobrych kilku lat. W hurtowniach największym trudem i nakładem pracy jest obarczony proces ETL, czyli proces czyszczenia, unifikacji i transformacji danych, które z założenia muszą być wpasowane w ścisłą strukturę. Rozwiązania Big Data takie jak Apache Hadoop mogą być postrzegane jako uogólnienie hurtowni, gdzie dane składowane są w luźnej formie bez ograniczeń strukturalnych. Dane przychodzące z dużą częstotliwością i kluczowe dla rozwiązań działających w czasie rzeczywistym mogą być łatwo przechowywane np. w bazach danych typu NoSQL. O ile klasyczny BI jest narzędziem dla zarządu, wspierającym m.in. decyzje strategiczne, to Big Data poprzez zastosowanie w aplikacjach interaktywnych może wspomagać decyzje zwykłych pracowników lub automatycznie podejmować decyzje dotyczące klientów np. jaki produkt najlepiej zareklamować konkretnej osobie albo czy zawarcie umowy z potencjalnym klientem jest opłacalne. Big Data prezentuje zupełnie odmienne podejście - przenosi obliczenia i przetwarzanie do magazynowanych danych, a nie dostosowuje danych do obliczeń - jak ma to miejsce w BI. Z tego względu znacznie łatwiej i częściej stosuje się tutaj metody eksploracji danych i uczenia maszynowego, które są potężnym narzędziem jeśli chodzi o budowanie przewagi konkurencyjnej firm. Klasyczna inteligencja biznesowa na podstawie dosyć sztywnego modelu pozwala wyciągać wnioski, a także potwierdzać bądź zaprzeczać hipotezom, natomiast, Big Data na podstawie danych buduje i stale aktualizuje model decyzyjny oraz pozwala na stawianie nowych hipotez. cecha Hurtownie i BI Big Data Tryb operacji na danych Offline Real-time lub offline Główna domena Decyzje strategiczne Działania operacyjne (ale nie tylko)

6 cecha Hurtownie i BI Big Data Obecność struktury Obowiązkowa struktura danych Dostęp do danych nieustrukturalizowanych Źródła danych Głównie relacyjne bazy danych Dowolne (również nosql, logi, muzyka, grafika, dane strumieniowe) Przyczynowo - skutkowość Model -> Wnioski Hipotezy -> Fakty Dane -> Model -> Decyzje Dane -> Hipotezy Przechowywanie i przetwarzanie danych Scentralizowane Rozproszone Wymagania Dostosowanie danych do obliczeń Przeniesienie obliczeń i modeli do danych Zestawienie cech charakterystycznych dla klasycznego BI i Big Data Dzięki rozproszeniu przetwarzania, możliwość skalowania oprogramowania jest nieograniczona (przy praktycznie liniowej złożoności). Dzięki temu rozmiar danych nie jest już problemem. Co więcej, ta cecha powoduje, że w niektórych zastosowaniach Big Data może być doskonałym uzupełnieniem rozwiązań analitycznych i BI. Coraz powszechniej stosuje się pojęcie data lake, określające warstwę systemów korporacyjnych, w której jednocześnie występują serwery Big Data i hurtownie danych. W tym przypadku, narzędzia do przetwarzania dużych danych świetnie uzupełniają BI dostarczając albo zunifikowanego widoku na dane, wraz z możliwością dostępu do nich za pomocą standardu języka SQL dla zapytań ad-hoc, albo niezwykle wydajnie ładują ogromne ilości danych bezpośrednio do hurtowni.

7 Data lake na rysunku środkowa warstwa systemów danych [12] Jak to działa? Apache Hadoop w wersji 2. to framework, który u swoich podstaw utylizuje redundantny i rozproszony system plików HDFS2. Bezpośrednio nad systemem plików działa system operacyjny YARN. Jego zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie jednoczesnego działania wielu różnych silników przetwarzających dane, takich jak: MapReduce model programistyczny (dla różnych języków) zadań wsadowych Tez interaktywny silnik ułatwiający wykonywanie całych zestawów zadań

8 HBase model rozproszonej bazy danych NoSQL z bardzo szybkim dostępem do danych Storm system przetwarzający nieograniczone strumienie danych w czasie rzeczywistym Giraph system do iteracyjnego przebudowywania grafów danych Ponadto, powszechnie używane są narzędzia wykorzystujące silniki MapReduce i Tez: Hive widok hurtowni na dane, umożliwia dostęp do danych za pomocą SQL Pig język skryptowy znacznie przyspieszający pisanie oprogramowania dla MapReduce Hadoop architektura [12]

9 Źródła [1] Apache Giraph. https://giraph.apache.org/. [2] Apache Hadoop. [3] Apache Hbase. [4] Apache Hive. [5] Apache Pig. https://pig.apache.org/. [6] Apache Storm. [7] Apache Tez. [8] Atkearney. Styczeń /asset_publisher/lccgoes4t85g/content/big-data-and-the-creative-destruction-of-today-sbusiness-models/ [9] Cloudera. [10] Derrick Harris. Gigaom. 4 Marzec [11] gates. developer.yahoo [12] Hortonworks. [13] Jeff Kelly. Wikibon. 16 Wrzesień Grade_Big_Data_Platform.

Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION

Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION 1. Prelegenci Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION ITMAGINATION jest partnerem Microsoft od 6 lat, czyli od początku istnienia firmy. Główną działalnością

Bardziej szczegółowo

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania Thomas H. Davenport Profesor wizytujący w Harvard Business School Amadeus IT Group kładzie duży nacisk na minimalizację

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach

Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach Współczesne przedsiębiorstwa działając na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach coraz większą wagę przykładają do zwiększenia atrakcyjności swojej oferty rynkowej

Bardziej szczegółowo

Hurtownie danych czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych

Hurtownie danych czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych Hurtownie danych czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych Rodzaj zajęć: Wszechnica Popołudniowa Tytuł: Hurtownie danych czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

Nowa twarz. Business Intelligence

Nowa twarz. Business Intelligence Nowa twarz Business Intelligence 1 Spis treści Liczba na torturach Robert Jesionek 3 Excel Rulez! Luiza Warno, Orange, Paryż 4 Od BI do Big Data Tomasz Słoniewski, IDC CEMA 8 Subiektywny przegląd rynku

Bardziej szczegółowo

Praca dyplomowa magisterska

Praca dyplomowa magisterska Politechnika Warszawska Rok akademicki 2010/2011 Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Instytut Informatyki Praca dyplomowa magisterska inż. Piotr Kalański Dynamiczne oraz deklaratywnie konfigurowalne

Bardziej szczegółowo

USOS: System raportowania i analiz statystycznych

USOS: System raportowania i analiz statystycznych Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Filip Grotkowski Nr albumu: 235984 USOS: System raportowania i analiz statystycznych Praca magisterska na kierunku INFORMATYKA Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Business Intelligence Odkryj szerszą perspektywę dla swojego biznesu

Business Intelligence Odkryj szerszą perspektywę dla swojego biznesu Business Intelligence Odkryj szerszą perspektywę dla swojego biznesu Zadania stojące przed Business Intelligence Przyrost informacji w ciągu ostatnich kilku lat osiągnął niespotykany dotąd poziom. Firmy

Bardziej szczegółowo

bo same finanse już nie wystarczają

bo same finanse już nie wystarczają 1/2014 bo same finanse już nie wystarczają Magazyn klientów i partnerów Archman 04 07 Doświadczenie ludzi kluczem do rozwoju Business Intelligence Trzy stopnie wtajemniczenia Business Intelligence 10 Business

Bardziej szczegółowo

Realizacja hurtowni danych dla administracji publicznej na przyk³adzie budowy systemu IACS

Realizacja hurtowni danych dla administracji publicznej na przyk³adzie budowy systemu IACS IX Konferencja PLOUG Koœcielisko PaŸdziernik 2003 Realizacja hurtowni danych dla administracji publicznej na przyk³adzie budowy systemu IACS Mariusz Muszyñski Pentacomp Systemy Informatyczne Prace nad

Bardziej szczegółowo

Business Intelligence. Mądrość i piękno informacji

Business Intelligence. Mądrość i piękno informacji Business Intelligence Mądrość i piękno informacji 1 2 O INFORMATYCE JĘZYKIEM BIZNESU Spis treści Big Data w stronę gospodarki opartej na wiedzy Tomasz Słoniewski, IDC Poland Dokąd zmierza BI Wojciech M.

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY I FORMATYCZ E W ZARZĄDZA IU

SYSTEMY I FORMATYCZ E W ZARZĄDZA IU SYSTEMY I FORMATYCZ E W ZARZĄDZA IU Ewa Dudek-Dyduch, Systemy informacyjne zarządzania produkcją, POLDEX, Kraków 2002 1. Organizacja i zarządzanie 2. Systemy informatyczne w zarządzaniu wprowadzenie 3.

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań

Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań Spis treści Wstęp 3 SAP Business One: kluczowe cechy 4 Korzyści biznesowe 5 Przegląd funkcjonalności 6 Finanse

Bardziej szczegółowo

Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services

Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services Krok po kroku Paul Turley, Joe Kasprzak, Scott Cameron, Satoshi Iizuka oraz Pablo Guzman z Hitachi Consulting Microsoft SQL Server 2005 Integration Services

Bardziej szczegółowo

Microsoft Dynamics NAV 2009. Analiza biznesowa. Wiedza gwarancją sukcesu. Dokument oficjalny. www.microsoft.com/poland/dynamics/nav

Microsoft Dynamics NAV 2009. Analiza biznesowa. Wiedza gwarancją sukcesu. Dokument oficjalny. www.microsoft.com/poland/dynamics/nav Microsoft Dynamics NAV 2009 Analiza biznesowa Wiedza gwarancją sukcesu Dokument oficjalny www.microsoft.com/poland/dynamics/nav Spis treści Zarys... 3 Na czym polega analiza biznesowa?... 3 Wiedza...3

Bardziej szczegółowo

Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013. Załącznik Nr 5.1 do SIWZ

Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013. Załącznik Nr 5.1 do SIWZ Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013 Załącznik Nr 5.1 do SIWZ Dostawa infrastruktury informatycznej i oprogramowania na potrzeby tworzenia i rozwoju nowoczesnych e-usług i aplikacji on-line oraz ich s wiadczenia

Bardziej szczegółowo

Whitepaper. Nowa generacja rozwiązań ERP. Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć. nowe możliwości dla firmy PAC 2009

Whitepaper. Nowa generacja rozwiązań ERP. Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć. nowe możliwości dla firmy PAC 2009 Whitepaper Nowa generacja rozwiązań ERP Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć nowe możliwości dla firmy PAC 2009 Whitepaper nowa generacja rozwiązań ERP Styczeń 2010 Wstęp Rozwój rozwiązań

Bardziej szczegółowo

PiLab: polski podręcznik sukcesu

PiLab: polski podręcznik sukcesu PiLab: polski podręcznik sukcesu STUDIUM PRZYPADKU dr hab. Dominika Latusek-Jurczak Katedra Zarządzania, Akademia Leona Koźmińskiego Ul. Jagiellońska 59, 01-310 Warszawa latusek@kozminski.edu.pl dr Tomasz

Bardziej szczegółowo

SI-Consulting S.A. Zarządzaj relacjami z klientem. Nasza kompetencja to SAP CRM

SI-Consulting S.A. Zarządzaj relacjami z klientem. Nasza kompetencja to SAP CRM SI-Consulting S.A. Zarządzaj relacjami z klientem Nasza kompetencja to SAP CRM Najlepsi korzystają z rozwiązań SAP my mamy zaszczyt wspierać ich w osiąganiu sukcesów! Konsultanci SI-Consulting doradzali

Bardziej szczegółowo

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s.

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. BIZNES benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. 20 Podatek VAT 2014 zmiany dla użytkowników systemów ERP s. 44 Systemy CRM dla sektora MŚP s. 28 Dokumenty EDI czyli jak

Bardziej szczegółowo

Moc analizy ciągłej w czasie rzeczywistym (Real-time Continuous Intelligence ) dostępnej w ESP

Moc analizy ciągłej w czasie rzeczywistym (Real-time Continuous Intelligence ) dostępnej w ESP DOKUMENT BIZNESOWY Moc analizy ciągłej w czasie rzeczywistym (Real-time Continuous Intelligence ) dostępnej w ESP Korzystanie z technologii CEP do uzyskiwania informacji o rynku z dużych ilości danych

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Damian DZIEMBEK Streszczenie: Obecnie ważną rolę odgrywa użytkowanie systemów informatycznych klasy BI w modelu

Bardziej szczegółowo

Geolokalizacja w portalach internetowych

Geolokalizacja w portalach internetowych Wydział Informatyki Katedra Inżynierii Oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Jakub Milik Nr albumu 4122 Geolokalizacja w portalach internetowych Praca magisterska napisana pod kierunkiem:

Bardziej szczegółowo

Oracle Product Brief Oracle Business Intelligence Standard Edition One

Oracle Product Brief Oracle Business Intelligence Standard Edition One Dla firm średniej wielkości Oracle Product Brief Oracle Business Intelligence Standard Edition One DLACZEGO TWOJA FIRMA POTRZEBUJE ROZWIĄZANIA DO ANALIZY DANYCH BIZNESOWYCH (BI) Kiedy duże i stale powiększające

Bardziej szczegółowo

Znaczenie Business Performance Management w projektach IT

Znaczenie Business Performance Management w projektach IT Znaczenie Business Performance Management w projektach IT Arkadiusz Januszewski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy Wydział Zarządzania Katedra Inżynierii Zarządzania Podyplomowe Studia

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT - STRATEGIA BIZNESOWA I TECHNOLOGIA INFORMATYCZNA

CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT - STRATEGIA BIZNESOWA I TECHNOLOGIA INFORMATYCZNA Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2012 CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT - STRATEGIA

Bardziej szczegółowo

Systemy ERP 2011. dla sektora przemysłowego. Jak zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa za pomocą systemów IT klasy ERP

Systemy ERP 2011. dla sektora przemysłowego. Jak zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa za pomocą systemów IT klasy ERP Raport MSI Polska maj 2011 www.msipolska.pl Systemy ERP 2011 dla sektora przemysłowego Jak zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa za pomocą systemów IT klasy ERP Oferta na polskim rynku, przykłady wdrożeń,

Bardziej szczegółowo

CA Small and Medium Business Solutions Guide Tworzenie Kopii Zapasowych Bezpieczeństwo Zarządzanie stacjami roboczymi i usługami Modelowanie danych

CA Small and Medium Business Solutions Guide Tworzenie Kopii Zapasowych Bezpieczeństwo Zarządzanie stacjami roboczymi i usługami Modelowanie danych CA Small and Medium Business Solutions Guide Tworzenie Kopii Zapasowych Bezpieczeństwo Zarządzanie stacjami roboczymi i usługami Modelowanie danych 2 3 Spis treści Zestawy oprogramowania ochronnego 7 Desktop

Bardziej szczegółowo

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2014 MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI

Bardziej szczegółowo