Wino nieodłączny element chilijskiej kultury

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wino nieodłączny element chilijskiej kultury"

Transkrypt

1 Wino nieodłączny element chilijskiej kultury

2 Spis treści: Historia wina s.3-4 Wino i kultura s.5-9 W winnicy s Regiony i geografia s Szczepy winogron s Dane ekonomiczne s Chilijskie wino na polskich stołach s Instytucje promujące wino s Kultura kulinarna s Autorzy s. 65

3 Historia wina Chile wielu może wydawać się nowicjuszem w świecie winiarstwa. Nic bardziej mylnego! Historia wina w tym kraju rozpoczyna się już w XVI wieku, kiedy to po raz pierwszy hiszpańscy konkwistadorzy postawili swą stopę na nieznanej ziemi i, jak głosi legenda, własnymi rękami zasadzili winorośl. Dało to początek odmiany pais, dominującej w tym rejonie przez wiele lat. Uprawą wina początkowo zajmowali się jedynie Jezuici, którzy potrzebowali go do celów eucharystycznych. Wzbogacili uprawę m.in. o przywiezione z Europy szczepy Muszkat i Mollar. Mimo że Chile ze swymi uwarunkowaniami klimatycznymi i darmową ziemią wydawało się ziemią obiecaną dla winiarstwa, plantacje rozwijały się bardzo pomału - nieprzychylnie nastawiona do najeźdźców miejscowa ludność niszczyła winnice. Produkcja wina nie miała się najlepiej również ze względu na ekonomiczne ograniczenia ze strony Hiszpanów. Gdy tylko chilijskie wino zaczęło być konkurencyjne dla hiszpańskiego trunku (Chile było wówczas znane ze słodkich, niedrogich win), król nałożył wysokie podatki na winnice, zakazał zakładania nowych i sprzedaży wina poza krajem. Mimo, że początkowo ignorowano rozkazy, był to spory cios, przyczyniający się do upadku winiarstwa na długie lata. W wielu miejscach zrezygnowano z produkcji wina na rzecz brandy. Los zaczął się uśmiechać do chilijskich plantatorów odkąd była kolonia w 1818r. ogłosiła niepodległość. Pozakładano specjalistyczne szkoły i sprowadzono enologów, głównie z Francji. Przywieźli oni ze sobą nowe technologie i szczepy takie jak cabernet sauvignon, merlot i niemiecki Riesling. Marzenia o zbudowaniu winnego imperium stały się bardziej realne, gdy około 1850r. w Europie, głównie we Francji, wybuchła epidemia Phyloxelli, bezlitosnej mszycy, która atakując korzenie roślin doprowadziła do upadku ogromną część europejskich winnic na parę dekad. Insekt zaatakował również po drugiej stronie oceanu w Ameryce Północnej a także w Argentynie, ale Chile uchowało się od zarazy. Być może bariera stworzona przez Andy, albo klimat i właściwości gleby zadziałały ochronnie.

4 Historia wina Nieszczęście reszty świata stało się błogosławieństwem dla Chile. Do kraju zaczęli przybywać plantatorzy, którzy nie mieli czego szukać na starym kontynencie. Jakość wina zaczęła się poprawiać, a sam trunek zaczął być doceniany na międzynarodowych konkursach, m.in. jako zwycięzca Grand Prix w 1889r. w Paryżu. Lokalna polityka, zmierzająca w kierunku zmniejszenia konsumpcji alkoholu w Chile, a także wybuch obu wojen światowych na długo wyhamowały potencjał chilijskich winnic. Dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku produkcja zaczęła pomału ale sukcesywnie dźwigać się z recesji. Wraz z nastaniem demokracji zaczęto inwestować w winiarstwo ogromne pieniądze. Zwiększono powierzchnię winnic, i, przede wszystkim zmodernizowano technologię, co pozwoliło na efektywniejsze wykorzystania zasobów i wytwarzanie win o wysokiej jakości, przeznaczonych głównie na rynek zagraniczny. Znaczącym momentem dla chilijskiego winiarstwa okazało się odkrycie pewnego francuskiego naukowca, który w latach 90. zajmował się tamtejszymi winnicami. Jego uwagę zwrócił nietypowy smak chilijskich merlotów. Po bardziej wnikliwych badaniach, odkrył, że pośród tych szczepów, skrywała się, nierozpoznawana przez chilijskich wino - ogrodników, odmiana Carménère, uważana za straconą w wyniku epidemii w poprzednim stuleciu. Carménère może okazać się w przyszłości chilijską żyłką złota. Smak tego wina znawcy oceniają bardzo wysoko, doceniając śliwkowoczekoladowo - przyprawowe nuty. Obecnie Chile jest czwartym eksporterem wina na świecie, znanym głównie z niedrogich i świetnych jakościowo savignon blanc i cabernet savignon. Przyszłość winiarstwa w tym kraju maluje się w jasnych barwach: fantastyczne warunki klimatyczne, niskie koszty produkcji oraz różnorodność geologiczna zdają się tworzyć idealną mieszankę, która zapewni sukces chilijskim producentom. Oby to wykorzystali.

5 Wino i kultura Wino jest nieodłączną częścią kultury Chilijskiej. Pablo de Rokha, Jorge Teillier, Pablo Neruda, Nicanor Parra i wielu innych wybitnych twórców chilijskich dedykowało swoje poematy i ody temu, szlachetnemu trunkowi. Krytyk literacki Marrio Ferrero, w swojej Antologii ( Antología poética del vino )pisał w ten sposób o Chilijskim winie: Chile to kraj wspaniałych winorośli, a wino to prezydent honorowy Chilijczyków. Jest obecne na chrztach i pogrzebach jest ojcem chrzestnym zarówno narodzin jak i śmierci. Nie przynależy do żadnej klasy socjalnej z tą samą prostotą gości w domu bogatych jak i biednych. Nie ma zabawy ani pogrzebu bez jego udziału. Pablo Neruda, Chilijczyk, uważany za jednego z największych poetów XX w., jak sam twierdził kochał: życie, kobiety i wino. Oda do wina to poetycka pochwała, tego szlachetnego trunku.

6 Wino i kultura Vino color de día, vino color de noche, vino con pies de púrpura o sangre de topacio, vino, estrellado hijo de la tierra, vino, liso como una espada de oro, suave como un desordenado terciopelo, vino encaracolado y suspendido, amoroso, marino, nunca has cabido en una copa, en un canto, en un hombre, coral, gregario eres, y cuando menos, mutuo. A veces te nutres de recuerdos mortales, en tu ola vamos de tumba en tumba, picapedrero de sepulcro helado, y lloramos lágrimas transitorias, pero tu hermoso traje de primavera es diferente, el corazón sube a las ramas, el viento mueve el día, nada queda dentro de tu alma inmóvil. El vino mueve la primavera, crece como una planta la alegría, caen muros, peńascos, se cierran los abismos, nace el canto. Oh tú, jarra de vino, en el desierto con la sabrosa que amo, dijo el viejo poeta. Que el cántaro de vino al beso del amor sume su beso.

7 Wino i kultura Amor mio, de pronto tu cadera es la curva colmada de la copa, tu pecho es el racimo, la luz del alcohol tu cabellera, las uvas tus pezones, tu ombligo sello puro estampado en tu vientre de vasija, y tu amor la cascada de vino inextinguible, la claridad que cae en mis sentidos, el esplendor terrestre de la vida. Pero no sólo amor, beso quemante o corazón quemado eres, vino de vida, sino amistad de los seres, transparencia, coro de disciplina, abundancia de flores. Amo sobre una mesa, cuando se habla, la luz de una botella de inteligente vino. Que lo beban, que recuerden en cada gota de oro o copa de topacio o cuchara de púrpura que trabajó el otoño hasta llenar de vino las vasijas y aprenda el hombre oscuro, en el ceremonial de su negocio, a recordar la tierra y sus deberes, a propagar el cántico del fruto.

8 Wino i kultura Wino koloru dnia, wino koloru nocy, wino o purpurowej stopie, albo krwi topazowej, wino, gwieździste dziecko ziemi, wino, gładkie jak szpada złota, miękkie jak rozchełstany aksamit wino w spirali muszli i w zawieszeniu, czułe, morskie, nie zmieściło się nigdy w jednej szklance, w jednej pieśni, człowieku, koralowe, towarzyskie jesteś, albo co najmniej, wspólne. Czasami żywisz się wspomnieniami śmiertelnymi, na twojej fali, idziemy od grobu do grobu, kamieniarz skostniałego grobowca, i wypłakujemy łzy ulotne, jednak twoja piękna szata wiosenna jest inna, serce wznosi się ku konarom, wiatr porusza dzień, nic nie ostaje w twojej duszy nieruchomej. Wino wznieca wiosnę, kiełkuje niczym roślina radość, upadają mury, ostre klify, zasklepiają się otchłanie, rodzi się pieśń. Oh, ty, dzbanie wina, na pustyni ukochana słodyczy, rzekł stary poeta, że dzban wina do miłosnego dolewa swój pocałunek.

9 Wino i kultura Miłości moja, nagle linia twego biodra jest zagłębieniem obdarzonym pucharem, twoja pierś jest gronami, światło alkoholu twymi włosami, winogrona twymi sutkami, twój pępek nieskalaną pieczęcią odciśniętą na naczyniu twego brzucha, a twoja miłość wodospadem wina niewyczerpanym, jasnością, która opada na me zmysły, ziemski blask życia. Jednak nie tylko miłością, palącym pocałunkiem lub sercem spalonym jesteś, wino życia, ale też jesteś przyjaźnią istnienia, przejrzystością, chórem posłuszeństwa, obfitością kwiatów. Uwielbiam przy stole, kiedy się rozmawia, światłość butelki inteligentnego wina. Niech je piją, by przypominać sobie w każdej kropli złota, kieliszku topazowym albo chochli purpurowej, że jesień pracowała aż do wypełnienia naczyń i nauczy się człowiek prosty w rytuale swojej pracy, pamiętać o ziemi i obowiązku, głoszenia kantyków o winie. Tłumaczenie: Julia Kempa

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25 Druga selekcja

26 Miażdżenie

27

28

29

30

31 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Na terytorium Chile rozciągającym się na powierzchni 800 tyś. km² znajdują się skaliste szczyty Andów, pokryte śniegiem wulkany, szerokie doliny rzeczne i głębokie wąwozy, jałowe pustynie, skute lodem fiordy, ciemnobłękitne lodowce, turkusowe jeziora, piaszczyste plaże i kamieniste przylądki. Regiony Atacama i Coquimbo to tzw. Mała Północ (Norte Chico), bogata w surowce naturalne, porośnięta gęstymi krzewami i - z rzadka - lasami. Za rzeką Aconcagua rozciąga się żyzna środkowa część Chile z Doliną Środkowochilijską, na której leży Santiago, port Valparaíso oraz większość zakładów przemysłowych. Tutejszy klimat przypomina śródziemnomorski, z ciepłym i suchym latem oraz łagodną, deszczową zimą. Elqui - to region najbardziej wysunięty na północ kraju. Wina stąd są bardzo świeże a jednocześnie pikantne. Tu można odnaleźć naprawdę imponujące Syrah. Ostatnimi latami uprawia się tu winogrona nawet na wysokości 2000 m n.p.m. Dominujące uprawy tu to: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnya, Syrah, Carmenere, Sauvignon Blanc. Limari - rocznie spada tu zaledwie mm deszczu. Winnice wymagają kropelkowej irygacji w tym pół suchym klimacie śródziemnomorskim. Serce regionu to rzeka Limari. Region oferuje winiarzom wieloraką topografię terenu i warianty klimatyczne. Gleby są tu mineralne i gliniaste. Stanowią zgrany zespół zwłaszcza z odmianami: Pinot Noir, Chardonnay i Syrah, w chłodniejszej części oraz Viognier i Carmenere w cieplejszych obszarach. Dolina zaczęto eksploatować pod uprawę winorośli w 1993 roku. Z tej części kraju pochodzą FENOMENALNE Sauvignon Blanc i Chardonnay.

32 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Aconcagua nazwa tego regionu także pochodzi od rzeki, stanowiącej główne źródło nawodnienia winnic. Słynie ten obszar z produkcji win organicznych i biodynamicznych. Ten region to także renoma dobrego Cabernet Sauvignon stąd pochodzącego. Dolina ma fantastyczne warunki do uprawy Merlot, Carmenere i Syrah. Chodź zasadniczą gałąź rolnictwa stanowią tu tradycyjnie owoce i warzywa, to od XIX wieku obsadza się tu także winnice. Aconcagua była pionierem w uprawie Syrah. Sprzyjają temu także aluwialne gleby i śródziemnomorski klimat. Wysokie temperatury w ciągu dnia idealnie równoważą się z chłodem nocy. Casablanca - stąd pochodzą wina chilijskie rześkie i pełne cytrusowych akordów (odmiany Chardonnay, Sauvignon Blanc). Pierwsze winnice powstawały tu zaledwie 20 lat temu. Dominują tu czerwone uprawy (Pinot Noir, Merlot, Carmenere, Syrah). Cechą charakterystyczną są tu dość późne zbiory, uwarunkowane temperaturami (dyktowanymi przez zimny prąd oceaniczny, niosący chmury, chłodną bryzę, mgły). Pionierem i wciąż ważną postacią jest tu Pablo Morande, ze swoimi doskonałymi winami. San Antonio - to jeden z najmłodszych regionów, słynący z wysokiej kwasowości w białych odmianach Sauvignon Blanc, Gewurztraminer oraz wyjątkowego Chardonnay. Białe wina stąd, zwłaszcza Sauvignon Blanc mają tu znacznie mniej nut owoców tropikalnych, zarówno w nosie jak i ustach. Zawiera w sobie słynny mini region Leyda, jedna z najmniejszych w Chile. San Antonio jest najbardziej nadmorskim regionem. Natura stwarza tu optymalne warunki dla odmian preferujących rześkie warunki: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir. Niektórzy producenci eksperymentują tu z czerwonymi jak Syrah, Merlot. To jeden z najnowszych regionów winiarskich Chile. Terroir posiada tu silny wpływ oceanu (częste bryzy, dość rześkie temperatury).

33 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Maipo Cabernet Sauvignon jest tu przyprawione odrobiną nuty eukaliptusa oraz pełne soczystych czerwonych i czarnych porzeczek a uprawa tego szczepu to okręt flagowy regionu. To jeden z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich kraju. Gleby są tu naturalnie nawadniane przez rzeki i potoki spływające z gór i niosące ze sobą minerały. Odmianami tu preferowanymi są: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Carmenere, Sauvignon Blanc, Syrah. To także kolebka Concha y Toro. Rapel - to także nazwa jeziora. Region ten zawiera w sobie dwie apelacje: Cachapoal i Colchagua. Cachapoal to region słynący z wyjątkowej świeżości króla czerwonych szczepów Cabernet Sauvignon oraz znakomitym Merlot. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie predysponują ten region do produkcji bogatych, mocno nacechowanych owocami win z: Carmenere, Malbec, Syrah a także białych: Chardonnay i Sauvignon Blanc. Colchagua to apelacja oferująca wina ze zdecydowanymi taninami i intensywnymi aromatami. Powstaje tu doskonały Malbec, Cabernet Sauvignon, Carmenere, Syrah. W obrębie Colchagua zawiera się pod region Apalta, słynący z mini terroir i fantastycznych warunków. Winnice, które tu znalazły swoją siedzibę oraz nazwy win mówią same za siebie. Nie można przegapić: Casa Lapostolle, Montes Wines, Los Vascos, Estampa, Caliterra, Cono Sur.

34 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Curico- wina z tego regionu mają bardzo wyraźne nuty owocowe zarówno w nosie jak i ustach. Region ten jest często nazywany chilijskim sercem uprawy winorośli. Jest to bowiem jeden z najstarszych regionów winiarskich w kraju. Blisko 200 km na południe od Santiago. Curico ma liczne sub-strefy z odmiennymi warunkami klimatycznymi i typami gleby. Ogólnie opisując jest to strefa wysokich temperatur i suchych lat. Dominują tu uprawy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Carmenere. Maule to największy region winiarski Chile, obfitujący w wina doskonale zbudowane, o śliwkowych nutach. W winnicach przeważnie spotkać można Cabernet Sauvignon, Pais, Merlot, Sauvignon Blanc, Carmenere, Chardonnay. Nową gwiazdą regionu jest Carginan. podroze.onet.pl flirtzwinem.blogspot.com

35 Naturalne bariery Północ: Pustynia Atakama Zachód: Pacyfik Wschód: Andy Południe: Antarktyda

36 Atakama

37 Pacyfik

38 Andy

39 Antarktyda

40 Region winiarski Chile: Klimat śródziemnomorski: Wyraźnie zdefiniowane pory roku Opady skoncentrowane w okresie zimowym Długie i suche okresy uprawy trwające od wiosny do końca jesieni (8-9 miesięcy)

41 Region winiarski Chile: Duża różnica temperatur w ciągu doby: Efekt schładzania dzięki wiatrom z nad Andów. Różnica temperatury między dniem a nocą wynosi nawet 20.

42 L l C h i l e L L

43 Region winiarski Chile: Różnorodność gleby: wynikająca z różnorodności topograficznej i struktury. Mikroklimat: dzięki różnicy wysokości terenów upraw oraz sąsiedztwo Andów i Pacyfiku. Casablanca Maipo Rapel Curicó Maule

44

45 SZCZEPY WINOGRON SAUVIGNON BLANC Pochodzi z regionu Bordeaux Zazwyczaj świeże o przyjemnej kwasowości Dzięki świeżości idealne jako aperitif

46 BIAŁE SZCZEPY CHARDONNAY Pochodzi z Burgundii Jedwabne nuty i wytrawność uzależnione od dojrzewania w beczce

47 CZERWONE SZCZEPY MERLOT Pochodzi z regionu Bordeaux Aksamitne o delikatnych taninach

48 CZERWONE SZCZEPY CARMENERE Pochodzi z regionu Bordeaux Ma intensywnie czerwony kolor i aromat spotykany w czerwonych owocach, przyprawach i jagodach Smak może przywodzić na myśl gorzką czekoladę, tytoń i skórę. Wina z carménère najlepiej pić młode

49 CZERWONE SZCZEPY CABERNET SAUVIGNON Pochodzi z regionu Bordeaux Wina z tego szczepu są bardzo aromatyczne i wyraziste. Ich zapach to kombinacja aromatu owoców leśnych, tytoniu i kawy. Smak win cabernet jest delikatny i przyjemny Cabernet ma bardzo duży potencjał starzenia. Wina te można przechowywać nawet kilkadziesiąt lat

50 Udział w rynku pod względem exportu * Dane z roku % 38% CONCHA Y TORO SAN PEDRO SANTA CAROLINA SANTA RITA VIA WINES 4% 11% LUIS FELIPE EDWARDS VENTISQUERO 2% 2% 2% 2% 3% 3% 3% UNDURRAGA TARAPACA VIÑEDOS EMILIANA INNE

51 Producent wina Kraj Ilość 1 Constellation USA 80,0 2 E&J Gallo USA 72,0 3 Foster s Group Australia 40,0 4 Pernod Ricard / A. Domecq France 40,0 5 Castel Freres France 38,4 6 The Wine Group USA 34,0 7 Les Grand Chais de France France 30,0 8 Concha y Toro Chile 17,5 9 Diageo UK 12,5 10 Kendall Jackson USA 4,8 * Źródło: Rabobank, Winning Strategies in the Wine Industry May 2006

52 Chilijskie wino na polskich stołach Wina chilijskie na dobre zagościły na stołach konsumentów całego świata, czyniąc Chile jednym z największych eksporterów win (ponad 500 milionów hektolitrów rocznie). Osiągnięcie tej pozycji nastąpiło w stosunkowo krótkim czasie, bo do lat 90-tych minionego wieku niewielu spodziewało się sukcesu. Prawie 70 proc. chilijskich win trafia na eksport, z czego ponad połowę kupują Europejczycy. Chilijskie wina w Polsce przechodziły swojego czasu okres świetności. Lata 90. to ogromna popularność trunków tego pochodzenia, które miały jeszcze jedną ważną zaletę przystępne ceny. Dziś, choć zmieniło się wiele i teraźniejsze chilijskie wina mają o wiele wyższą jakość niż kiedyś, cena nadal wydaje się być niewygórowana i zachęcająca do zakupu. Smak, kolor oraz ponad 450 lat doświadczeń w produkcji to główne cechy wyróżniające chilijskie wina spośród najbardziej cenionych. Wśród producentów win z Nowego Świata na polskim rynku to Chile jest niekwestionowanym liderem eksportu, a chilijskie wina są bardzo dobrze rozpoznawalne i najchętniej wybierane przez polskich konsumentów. Ambra S.A. to lider na rynku importerów i dystrybutorów win w Polsce. Wina chilijskie obecne są w ofercie Ambry już od ponad 10 lat, a ich sprzedaż na rynku polskim sukcesywnie rośnie. Produkty dystrybuowane są wyłącznie przez Centrum Wina markę spółki Ambra czołowego importera i lidera dystrybucji win w segmencie fine wines w Polsce. Centrum Wina znane jest z tego, że współpracuje z najlepszymi winnicami na świecie.

53 Chilijskie wino na polskich stołach Firma Partner Center, jeden z importerów i dystrybutorów alkoholi na polskim rynku, została wyłącznym dystrybutorem chilijskich win Santa Helena w Polsce. Santa Helena należy do ścisłej czołówki producentów win w Chile, jest też jednym z wiodących eksporterów. Jej produkty są obecne w ponad 45 krajach na pięciu kontynentach. W Polsce wina chilijskie mają w swojej ofercie wszyscy liczący sie importerzy. Z czystym sumieniem mogę polecić np. Carmen i Neblinę z oferty Wine4You, Chateau Los Boldos od Mielżyńskiego, Santa Carolina, Ochagavia, Ventisquero i Casa Lapostolle z Centrum Wina, Errazuriz, Caliterra i Marques de Casa Concha z Piwnicy Wybornych Win, Don Reca (Vina La Rosa) i Tamaya z Domu Wina, Casas Patronales z M&P, a także ogólnie dostępne: Porta, Casillero del Diablo, Frontera i Gato Negro. Firma Sobiesław Zasada Import Win zajmuje się importem win od 2001 roku. Działalność rozpoczęła od dystrybucji doskonałego wina chilijskiego Torreon de Paredes.

54 Analiza rynku polskiego Eksport * Dane z roku 2011 Country Cases UK Russia Denmark Sweden Germany Netherlands Finland Ireland Belgium Poland Norway Lithuania France Iceland Turkey Ukraine Switzerland Estonia Czech Republic Serbia Polska: 10 miejsce pod względem ilości w Europie 15 miejsce pod względem konsumpcji per capital Country Per capita 1 Iceland 0, Denmark 0, UK 0, Sweden 0, Ireland 0, Finland 0, Norway 0, Lithuania 0, Estonia 0, Belgium 0, Netherlands 0, Germany 0, Russia 0, Switzerland 0, Poland 0, Czech Republic 0, Serbia 0, France 0, Ukraine 0, Turkey 0,0029

55 INSTYTUCJE PROMUJĄCE WINO Eksport i produkcja wina w Chile stanowią niezwykle istotne elementy kondycji tamtejszej gospodarki. W kraju istnieje szereg przedsiębiorstw, konsorcjów zajmujących się produkcją wina na wysoką skalę przy zachowaniu najwyższych standardów. W Chile działają również instytuty, stowarzyszenia dbające o odpowiednią promocję wina oraz o to, by produkt docierał do szerokiego grona odbiorców. Firmy winiarskie w Chile Concha y Toro Jedna z największych chilijskich firm winiarskich, która zasłynęła z produkcji lekkich win. Jest największym eksporterem wina w Ameryce Łacińskiej. Profesjonalizm firmy oraz doświadczenie na jakim bazuje, pozwoliło jej otworzyć się na bardziej wymagającego klienta i wyprodukować marki win ekskluzywnych. Doskonała kadra somelierów i ekspertów ze świata winiarskiego umożliwiła firmie uzyskanie uznania nawet od najbardziej wymagających degustatorów.

56 VSPT Wine Group Jest drugim największym eksporterem chilijskiego wina i jednym z najważniejszych przedsiębiorstw winarskich na rynku Chile. VSPT Wine Group składa się z następujących firm: San Pedro, Tarapacá, Santa Helena, Viña Leyda, Misiones de Rengo, Viña Mar, Casa Rivas w Chile, La Celia i Tamarí w Argentynie. Wszystkie firmy wchodzące w skład VSPT Wine Group to przedsiębiorstwa znane, produkujące wina charakterystyczne dla każdego regionu Chile. Viña Maipo to prestiżowy chilijski producent wina z bogatą historią i ogromnym doświadczeniem. Firma powstała w 1948 roku, istnieje na rynku 66 lat! Eksportuje wino do ponad siedemdziesięciu krajów. Koncentruje się przede wszystkim na produkcji wina o wyjątkowym smaku. Po silnym wzroście eksportu w ostatnich latach, priorytetem firmy jest nowa strategia, oparta na produkcji win o najwyższej jakości.

57 Grupobelen Viña Morandé została założona w 1996 roku, w celu produkcji win o wysokiej jakości i innowacyjności. Firma rozrosła się, obecnie skupia kilku przedsiębiorców i współpracuje z wieloma inwestorami. Aktualnie dystrybuje wina chilijskie na całym świecie, dociera do ponad czterdziestu krajów. Specjalizuje się w produkcji win z linii specjalnych o rzadko spotykanych smakach.

58 Stowarzyszenie popularyzujące kulturę wina w Chile Stowarzyszenie powstało w 2007 roku. Celem działalności stowarzyszenia jest promowanie wśród konsumentów działań innowacyjnych wykorzystywanych w produkcji wina a także promowanie wizerunku Chile jako producenta klasy światowej. Vinos de Chile promuje lokalną produkcję wina a także zachęca potencjalnych inwestorów do współpracy na rynku przemysłu winiarskiego nie tylko w Chile, ale i na świecie. Oprócz tego, stowarzyszenie organizuje seminaria, konkursy, degustacje wina. Współpracują z nim znakomici sommelierzy oraz krytycy wina, którzy wywierają istotny wpływ na konsumpcję trunku. Podczas tego rodzaju spotkań Vinos de Chile umożliwia skosztowanie wina z różnych winnic a także daje szanse na poznanie niesamowitych rozwiązań w kuchni chilijskiej z wykorzystaniem trunku. Najważniejszym wydarzeniem jest Gala de Vino, która odbywa się w Casas de Lo Matta. Osiem tysięcy osób w ciągu trzech dni ma szansę skosztować różnego rodzaju gatunków trunku a także poznać historię wina, winorośli, jego szczepów. Ponadto, dzień, w którym organizowane jest Gala de Vino uważa się za Dzień Przemysłu, ponieważ w trakcie gali główny przedstawiciel stowarzyszenia przedstawia roczne sprawozdanie z poprzednich lat i ocenia wyzwania na kolejny rok, co jest istotną informacją zarówno dla producentów, dystrybutorów jak i konsumentów.

59 Noches de Vino Kolejnym ważnym wydarzeniem organizowanym przez stowarzyszenie Vinos de Chile jest Noches de Vino. Impreza skupia ważnych producentów wina w Chile a także seminarzystów, którym oferuje się przeprowadzenie szkolenia z zakresu znajomości trunku. Przyszli pracownicy w formie praktycznej zdobywają wiedzę potrzebną do rozwijania narzędzi pracy, obsługi z klientem. Nie brakuje również wykładów i testów mających na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej seminarzystów.

60 Kultura kulinarna Kultura kulinarna Chile ukształtowana jest w dużej części przez tradycje hiszpańską. Nie mniej, nie należy zapominać o wpływach kuchennych Niemiec, Grecji, Środkowego Wschodu oraz obecnym odziaływaniu tradycji kulinarnych całej Ameryki Łacińskiej. Kuchnia chilijska obfituje przede wszystkim w ryby i owoce morza. Słynie także z doskonałej jakości mięsa - głównie wołowiny stanowiącej nieodłączny element wielu dań i przystawek. Głównymi składnikami występującymi w kuchni chilijskiej są wołowina, kukurydza, owoce morza, ryby oraz szerokie spectrum warzyw. Po odpowiednim doborze składników przygotuje się z nich znakomite zupy rybne, dania i desery. Warto pamiętać, iż Chile samo w sobie jest regionem tak różnorodnym i charakterystycznym, że samo stworzyło dania, które są jego wizytówką. Popularne potrawy to caldillo de almejas - gulasz z małży, sopa de mariscos zupa rybna. Charakterystyczne dla Chile jest także typowo mięsne bardzo złożone danie- cazuela. Skład tej potrawy to dynia, mięso i ryż lub ziemniaki.

61 Kultura kulinarna smacznie i pachnąco o winie w kuchni Niezwykle istotnym elementem tradycji kulinarnej Chile jest wino uprawiane tutaj na szeroką skalę. Stanowi ono nieodłączny składnik wielu potraw w Chile, w Ameryce Południowej jak i na całym świecie. Oto kilka przykładów wykorzystania wina w kuchni. Można dodawać je zarówno bezpośrednio do potraw, jak i dodatek do niej w postaci lampki wina:) Dorsz w sosie na winie 2 duże filety dorsza ok. 250 ml musującego białego wina 250 ml kremowej śmietanki 30% przyprawa rybna inne zioła wedle własnego smaku Sposób przygotowania: Na rozgrzaną patelnię bez tłuszczu wrzucić filety z dorsza obrane ze skórki. Natychmiast zalać rybę winem. Zaczekać aż alkohol zacznie wyparowywać, powoli dolewać śmietankę kremówkę a także pozostałe przyprawy. Ryba będzie gotowa, gdy sos odpowiednio zgęstnieje i zetnie się, a dorsz będzie miękki i przyrumieniony.

62 Małże w sosie pomidorowym z winem 1 kg małży 1 duża cebula 2 pomidory ok 100 mln (może być więcej) białego wytrawnego wina przyprawy: 1 ząbek czosnku, papryka, pieprz, sól, listek laurowy, szczypta mąki Sposób przygotowania: Mule umyj w chłodnej wodzie, dokładnie czyścimy z resztek wodorostów. Następnie dno naszego garnka pokrywamy wodą i wrzucamy liść laurowy. Po zagotowaniu, dodajemy małże i przykrywamy pokrywką. Co minutę energicznie potrząsamy garnkiem, tak, by nasze owoce morza mogły się otworzyć. Po wykonywaniu takich czynności i upływie 5 minut wybieramy otwarte małże. Jeżeli, któraś się nie otworzyła, niestety musimy się jej pozbyć. Z otwartych małży wybieramy mięsko. Nie wylewamy wywaru powstałego podczas gotowania małży. Przyszedł czas na podsmażenie pokrojonej w kostkę cebulki, a po zeszkleniu, dorzucenie mąki, drobno posiekanych pomidorów i ząbka czosnku. Bulion gotujemy przez około 10 min. Kolejno dodajemy wino i wywar pozyskany z gotowania małży. Po kilku minutach duszenia dodajemy nasze małże i czekamy na ścięcie się sosu. Uwaga - po dodaniu małży nie należy trzymać potrawy na ogniu, gdyż mule po pewnym czasie smakowałyby jak gąbka. Danie należy pomieszać dokładnie kilka razy i po 5 minutach można się zajadać tymi pysznymi owocami morza!

63 Brzoskwinie zapiekane w winie - 4 duże brzoskwinie - garść obranych migdałów - garść kruchych ciastek lub herbatników - 2 żółtka łyżki cukru - pół szklanki słodkiego wina - łyżeczka masła Sposób przygotowania: Brzoskwinie należy sparzyć, by łatwo odeszła z nich skórka, następnie wydrążyć pestki. Następnie powinniśmy uprażyć, bądź podsmażyć migdały, tak by zmieniły kolor na ciemniejszy. Tak uprażone orzechy trzeba posiekać i pokruszyć ciastka/herbatniki. Kolejno żółtka utrzeć dodając cukier i dokończyć ucieranie. Następnie, nasze brzoskwinie przekrajamy na połowy, układamy w naczyniu żaroodpornym, które wcześniej musimy nasmarować masłem. Teraz czas na migdały, które mieszamy z ciasteczkami i żółtkiem utartym z cukrem i napełniamy połówki brzoskwiń. Skrapiamy brzoskwinie winem, a resztę wlewamy do naczynia żaroodpornego. Czas pieczenia wynosi ok min. Temperatura 180 C, można piec aż brzoskwinie staną się złociste i chrupiące! Smacznego:)

64 Sangria - czerwone wino 750 ml. - ok. 20 ml likieru triple sec - 1 pomarańcza - 1 gruszka - 1 cytryna - 1 jabłko - łyżka stołowa cukru - lód ml soku z cytryny i pomarańczy Sposób przygotowania: Napój można przygotowywać w dużym garnku lub dzbanku. Pokrojone owoce: plasterki cytryn, kostki jabłka, plasterki pomarańczy, gruszkę w kostkę wrzucamy do naszego naczynia. Następnie całość zasypujemy łyżką stołową cukru i kolejno dolewamy triple sec. Teraz napój musi spędzić godzinę w lodówce. Po tym czasie do owoców wlewamy schłodzone wino i szklankę soku cytrynowo-pomarańczowego ze świeżych owoców. Mhm, to wspaniały, orzeźwiający napój na gorące dni:) Na zdrowie! eserow_z_winem.html

65 AUTORZY Broszura poświęcona chilijskim winnicom i kulturze związanej z uprawą winorosli w tym kraju, powstała w ramach Projektu kulturowego, Latynoamerykańska kronika kulturowa, projekt realizowany w semestrze letnim r. a. 2013/2014, pod opieką dr Francisco Rodrigueza Abrahama. Autorami opracowania są studenci Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Dańkowska Daria Kopeć Katarzyna Nowak Sebastian Siwek Małgorzata Wiśniewska-Marszałek Nina Ziemkiewicz Wszystkie treści broszury będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska

66

Winnica Państwa Płochockich

Winnica Państwa Płochockich www.winestory.pl Dwumiesięcznik Numer 3, Wrzesień - Październik 2010 Konkurs Winnice Winestory Korkiem do dołu Winiarskie regiony Chile Alzacja Sangiovese Pytania czytelników Pineau des Charentes Viva

Bardziej szczegółowo

Mamy przyjemność przedstawić Państwu kolekcję specjalnie wyselekcjonowanych, wyjątkowych win z najlepszych zakątków Starego Kontynentu.

Mamy przyjemność przedstawić Państwu kolekcję specjalnie wyselekcjonowanych, wyjątkowych win z najlepszych zakątków Starego Kontynentu. KATALOG WIN Mamy przyjemność przedstawić Państwu kolekcję specjalnie wyselekcjonowanych, wyjątkowych win z najlepszych zakątków Starego Kontynentu. Każdy region to inne terroir, inne szczepy, inna kultura,

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Krzysztof Apostolidis Prezes Zarządu Partner Center Sp. z o. o.

Szanowni Państwo, Krzysztof Apostolidis Prezes Zarządu Partner Center Sp. z o. o. Szanowni Państwo, Partner Center oddaje w Państwa ręce najnowszy katalog win dla wymagającego rynku HoReCa. Prezentowana w nim starannie dobrana oferta to owoc naszego 22-letniego doświadczenia w zakresie

Bardziej szczegółowo

Dla spragnionych jakości...

Dla spragnionych jakości... Wino jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych trunków na całym świecie. Znakomicie wydobywa smak posiłków, świetnie wpisuje się w atmosferę spotkań, pobudza zmysły i... fascynuje mnogością

Bardziej szczegółowo

Alkohole LINDĄ WINA KOLORY WSZYSTKIE. kulinaria. prezenty MUSUJĄCE ALKOHOLU WYWIAD Z BOGUSŁAWEM SMAKI ZIMY 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY WINEM PODLANE

Alkohole LINDĄ WINA KOLORY WSZYSTKIE. kulinaria. prezenty MUSUJĄCE ALKOHOLU WYWIAD Z BOGUSŁAWEM SMAKI ZIMY 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY WINEM PODLANE EGZEMPLARZ BEZPŁATNY Alkohole SMAKI ZIMY 2014 TEJ ZIMY WYŁĄCZNIE W WYWIAD Z BOGUSŁAWEM LINDĄ WSZYSTKIE KOLORY ALKOHOLU WINA MUSUJĄCE WINEM PODLANE kulinaria POMYSŁY NA ŚWIĄTECZNE prezenty ????????????

Bardziej szczegółowo

1. Zasady ogólne Katalog, który trzymasz w ręku jest obowiązującym cennikiem od dnia - 25.03.2011

1. Zasady ogólne Katalog, który trzymasz w ręku jest obowiązującym cennikiem od dnia - 25.03.2011 Wyłączny importer i dystrybutor win jakościowych 2011/2012 ZAMÓWIENIA: info: 0 663 444 444 fax (22) 701 71 45 e-mail: info@wine4you.pl Dział sprzedaży Agnieszka Bociarska (22) 701 71 44 / bociarska@wine4you.pl

Bardziej szczegółowo

TWÓJ PRZEWODNIK. po oliwie z oliwek niezbędny w każdej kuchni OLIWA Z OLIWEK A NASZE ZDROWIE OLIWA Z OLIWEK TAKŻE DO SMAŻENIA?

TWÓJ PRZEWODNIK. po oliwie z oliwek niezbędny w każdej kuchni OLIWA Z OLIWEK A NASZE ZDROWIE OLIWA Z OLIWEK TAKŻE DO SMAŻENIA? TWÓJ PRZEWODNIK po oliwie z oliwek niezbędny w każdej kuchni OLIWA Z OLIWEK A NASZE ZDROWIE Prosty sposób na poprawę poziomu złego cholesterolu i ochronę serca OLIWA Z OLIWEK TAKŻE DO SMAŻENIA? Oczywiście,

Bardziej szczegółowo

V5814-00 FSM Rosso Toscana IGT Region: Toskania Szczep: 100% Merlot Rodzaj: wino czerwone, wytrawne Klasa: IGT Pojemność: 750ml cena 662,97 zł

V5814-00 FSM Rosso Toscana IGT Region: Toskania Szczep: 100% Merlot Rodzaj: wino czerwone, wytrawne Klasa: IGT Pojemność: 750ml cena 662,97 zł WINA WŁOSKIE Castello Vicchiomaggio Legendarny zamek, którego korzenie sięgają V wieku jest uważany za jeden z najpiękniejszych w całej Toskanii. Ulokowany w ścisłym centrum historycznego regionu Chianti,

Bardziej szczegółowo

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY. Alkohole SMAKI LATA 2014. zainspiruj sie smakiem W OWOCOWYM SADZIE PODSTAWOWE STYLE PIWNE LETNIA SZKOŁA DRINKÓW

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY. Alkohole SMAKI LATA 2014. zainspiruj sie smakiem W OWOCOWYM SADZIE PODSTAWOWE STYLE PIWNE LETNIA SZKOŁA DRINKÓW EGZEMPLARZ BEZPŁATNY Alkohole zainspiruj sie smakiem SMAKI LATA 2014, TEGO LATA WYŁĄCZNIE W W OWOCOWYM SADZIE PODSTAWOWE STYLE PIWNE LETNIA SZKOŁA DRINKÓW Alkohole???????????? zainspiruj sie smakiem, nagroda

Bardziej szczegółowo

WŁOCHY KATALOG HORECA 2013 1

WŁOCHY KATALOG HORECA 2013 1 WŁOCHY KATALOG HORECA 2013 1 Zaletą włoskiego winiarstwa jest nie tylko fakt, że Włochy wytwarzają najwięcej wina na świecie, ale że jest to produkcja chyba najbardziej zróżnicowana. Wynika to z fantastycznego

Bardziej szczegółowo

wiosna 2010 Bułgaria Tanzania

wiosna 2010 Bułgaria Tanzania M a g a z y n d l a K l i e n t ó w d e l i k a t e s ó w wiosna 2010 Bułgaria Tanzania Cieplejsze dni, przygrzewające śmielej słońce......z kraju i ze świata i budząca się do życia przyroda przywracają

Bardziej szczegółowo

Marek Rekowski ŚWIATOWE RYNKI WINA

Marek Rekowski ŚWIATOWE RYNKI WINA Marek Rekowski ŚWIATOWE RYNKI WINA Poznań 2013 Cophyright by Marek Rekowski, Poznań 2013 Projekt okładki: Weronika Rybicka ISBN 83-922589-0-8 WYDAWNICTWO AKADEMIA ul. Adama Skałkowskiego 20, 61-606 Poznań

Bardziej szczegółowo

wina i alkohole Oferta ważna do 14 lutego 2015

wina i alkohole Oferta ważna do 14 lutego 2015 Na etykietach win znajduje się wiele napisów, często w obcych językach. Nie zawsze jesteśmy w stanie odczytać wszystkie informacje tam umieszczone. Dane takie jak zawartość alkoholu, czy pojemność butelki

Bardziej szczegółowo

idziemy w winn¹ stronê

idziemy w winn¹ stronê idziemy w winn¹ stronê 2 3 Wydawać by się mogło, że trudno o bardziej znany kraj winiarski świata niż Francja. Nic bardziej mylnego. Różnorodność siedlisk sprawia, że winiarska Francja ma wiele twarzy,

Bardziej szczegółowo

Campos de Estrellas. Korkiem do dołu. Szampan. Portugalia. Wino na stół Wigilijny. Cabernet Franc. Pytania czytelników. Cognac

Campos de Estrellas. Korkiem do dołu. Szampan. Portugalia. Wino na stół Wigilijny. Cabernet Franc. Pytania czytelników. Cognac www.winestory.pl Dwumiesięcznik Numer 4, Listopad - Grudzień 2010 Korkiem do dołu Szampan Portugalia Wino na stół Wigilijny Cabernet Franc Pytania czytelników Cognac Andrea Scarantino gotuje w DA ALDO

Bardziej szczegółowo

IKONY łączenia smaków

IKONY łączenia smaków OFERTA WIN IKONY łączenia smaków Spis treści Sztuka łączenia wina z jedzeniem 3 4 6 8 14 18 22 30 50 56 58 60 66 78 Wstęp Foodpairing Aperitif Ryby Owoce morza Warzywa i grzyby Białe mięso Czerwone mięso

Bardziej szczegółowo

Wina. 5 Stelle Sfursat Nino Negri Valtellina

Wina. 5 Stelle Sfursat Nino Negri Valtellina Wina 5 Stelle Sfursat Nino Negri Valtellina rocznik >2003 Sforzatto di Valtellina DOCG Nino Negri Lombardia (Włochy) 100% Nebbiolo wytrawne łagodne nagrody 260,00 zł Gambero Rosso 2005: 3 kiel, Duemilavini

Bardziej szczegółowo

atrakcje targowe: fachowcy radzą: WHISKY POKAZY, SZKOLENIA Kołobrzeg 29 Lutego 02 Marca 2012 Mikołajki 18 20 kwietnia 2012

atrakcje targowe: fachowcy radzą: WHISKY POKAZY, SZKOLENIA Kołobrzeg 29 Lutego 02 Marca 2012 Mikołajki 18 20 kwietnia 2012 2012 / 1 (13), Zima MAGAZYN TARGOWY dla GASTRONOMII HOTElaRSTWA I CUKIERNICTWA ZAPRASZAMY NA TARGI: Kołobrzeg 29 Lutego 02 Marca 2012 Mikołajki 18 20 kwietnia 2012 atrakcje targowe: kuchnia mistrzów konkurs

Bardziej szczegółowo

KADEWIN Sp. z o.o. 01-991 Warszawa, ul. Heroldów 6 e-mail kadewin@kadewin.pl tel. 022/569-99-36, fax 022/569-99-37 www.kadewin.

KADEWIN Sp. z o.o. 01-991 Warszawa, ul. Heroldów 6 e-mail kadewin@kadewin.pl tel. 022/569-99-36, fax 022/569-99-37 www.kadewin. SPIS TREŚCI O FIRMIE...3 VENETO...4 BIXIO...5 HERESIE...9 OPPI TWO...9 CA PITTI...10 DESMONTA ARCOLE...11 COSTA CALDA...12 CA FORNARI...13 SOTTORIVA ANTICA...13 PALATINARUM...14 ROCCO&MANCINI...14 DOLCE

Bardziej szczegółowo

2 Copyright by Klub 6win 2013 www.6win.pl

2 Copyright by Klub 6win 2013 www.6win.pl 2 I Wiedza o winie (nie) winny przewodnik I Wiedza o winie 3 Jak to naprawdę jest z winem półwytrawnym? 3 Poradnik: wszystko o etykietach win 5 Szampan i spółka 9 Klasyfikacja bordoska z 1855 roku 11 Burgundia

Bardziej szczegółowo

KATALOG INDYWIDUALNY

KATALOG INDYWIDUALNY KATALOG INDYWIDUALNY O NAS Wine Avenue to nowatorski projekt winiarski. Naszą ofertę budujemy od 2012 roku. W przystępnych cenach oferujemy wysokiej jakości wina. Sami wybieramy winnice, z którymi współpracujemy

Bardziej szczegółowo

Jarosław Buss właściciel

Jarosław Buss właściciel Tudor House 2015 Dzięki doświadczeniu w branży, dzięki pasji oraz ciężkiej pracy, wieloletnie poszukiwania najlepszych alkoholi pozwoliły nam na stworzenie bogatego portfolio, które z dumą Państwu prezentujemy.

Bardziej szczegółowo

Opracowanie nt. sektora rolno spożywczego we Włoszech oraz preferencji konsumentów włoskich

Opracowanie nt. sektora rolno spożywczego we Włoszech oraz preferencji konsumentów włoskich WYDZIAŁ PROMOCJI HANDLU I INWESTYCJI AMBASADY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W RZYMIE Rzym, 21 maja 2014 r. Opracowanie nt. sektora rolno spożywczego we Włoszech oraz preferencji konsumentów włoskich 1. Charakterystyka

Bardziej szczegółowo

GASTRONOMIA GALICJI KRÓTKI PRZEWODNIK PO PRODUKTACH HISZPAŃSKIEJ GALICJI

GASTRONOMIA GALICJI KRÓTKI PRZEWODNIK PO PRODUKTACH HISZPAŃSKIEJ GALICJI GASTRONOMIA GALICJI KRÓTKI PRZEWODNIK PO PRODUKTACH HISZPAŃSKIEJ GALICJI GASTRONOMIA GALICJI KRÓTKI PRZEWODNIK PO PRODUKTACH HISZPAŃSKIEJ GALICJI Galicja, Hiszpania G alicja, cel pielgrzymek do św. Jakuba

Bardziej szczegółowo

Smaki letniego dnia. Słodkie popołudnia. Pikantne wieczory. Mleczne poranki. biznesraport.com

Smaki letniego dnia. Słodkie popołudnia. Pikantne wieczory. Mleczne poranki. biznesraport.com biznesraport.com nr 9 (58) 6 sierpnia 2010 DODATEK INFORMACYJNO - PROMOCYJNY Partner Programu Jakość Roku Smaki letniego dnia Mleczne poranki Słodkie popołudnia Pikantne wieczory F2 Piątek 6 sierpnia 2010

Bardziej szczegółowo

ENOTURYSTYKA W POLSCE I NA ŚWIECIE. 1. Enoturystyka jako forma turystyki kulturowej (definicje, profil odbiorców)

ENOTURYSTYKA W POLSCE I NA ŚWIECIE. 1. Enoturystyka jako forma turystyki kulturowej (definicje, profil odbiorców) dr Zygmunt Kruczek Instytut Turystyki i Rekreacji AWF Kraków Al. Jana Pawła II 78, 31-571 Kraków zygmunt.kruczek@awf.krakow.pl www.proksenia.pl ENOTURYSTYKA W POLSCE I NA ŚWIECIE wyborne wino budzi entuzjazm,

Bardziej szczegółowo

www.dobre-jedzenie.com.pl Zobaczyć sarnę o poranku

www.dobre-jedzenie.com.pl Zobaczyć sarnę o poranku www.dobre-jedzenie.com.pl Jesteśmy w supermarketach wazne daty 5.iii. Popielec Dzień Teściowej 8.iii. Dzień Kobiet 10.iii. dzień Mężczyzn 21.iii. Pierwszy dzień Wiosny 27.iii. Dzień Teatru 10 marca - Czterdziestu

Bardziej szczegółowo

Katalog Soki i Syropy

Katalog Soki i Syropy Katalog Soki i Syropy Soki i Syropy Szanowni Państwo, Miło nam, że możemy przedstawić Państwu drugi z serii katalogów edukacyjnych, wydany przez Eurocash Cash & Carry, mianowicie katalog Soki i Syropy.

Bardziej szczegółowo

Redakcja serwisu Smaker.pl: Joanna Jagodzińska, Sylwia Cisowska

Redakcja serwisu Smaker.pl: Joanna Jagodzińska, Sylwia Cisowska Smaker.pl serwis miłośników jedzenia. Znajdziesz w nim ponad 30 tysięcy przepisów użytkowników oraz kulinarne tematy specjalne pełne ciekawostek, ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami i forum, gdzie

Bardziej szczegółowo

BIAPOL NA POLSKIM RYNKU

BIAPOL NA POLSKIM RYNKU BIAPOL NA POLSKIM RYNKU Obecnie firma Biapol znaczną część swojej działalności skupia na imporcie i dystrybucji alkoholi. Firma koncentruje się głównie na znanych z jakości markach włoskich producentów.

Bardziej szczegółowo