Wino nieodłączny element chilijskiej kultury

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wino nieodłączny element chilijskiej kultury"

Transkrypt

1 Wino nieodłączny element chilijskiej kultury

2 Spis treści: Historia wina s.3-4 Wino i kultura s.5-9 W winnicy s Regiony i geografia s Szczepy winogron s Dane ekonomiczne s Chilijskie wino na polskich stołach s Instytucje promujące wino s Kultura kulinarna s Autorzy s. 65

3 Historia wina Chile wielu może wydawać się nowicjuszem w świecie winiarstwa. Nic bardziej mylnego! Historia wina w tym kraju rozpoczyna się już w XVI wieku, kiedy to po raz pierwszy hiszpańscy konkwistadorzy postawili swą stopę na nieznanej ziemi i, jak głosi legenda, własnymi rękami zasadzili winorośl. Dało to początek odmiany pais, dominującej w tym rejonie przez wiele lat. Uprawą wina początkowo zajmowali się jedynie Jezuici, którzy potrzebowali go do celów eucharystycznych. Wzbogacili uprawę m.in. o przywiezione z Europy szczepy Muszkat i Mollar. Mimo że Chile ze swymi uwarunkowaniami klimatycznymi i darmową ziemią wydawało się ziemią obiecaną dla winiarstwa, plantacje rozwijały się bardzo pomału - nieprzychylnie nastawiona do najeźdźców miejscowa ludność niszczyła winnice. Produkcja wina nie miała się najlepiej również ze względu na ekonomiczne ograniczenia ze strony Hiszpanów. Gdy tylko chilijskie wino zaczęło być konkurencyjne dla hiszpańskiego trunku (Chile było wówczas znane ze słodkich, niedrogich win), król nałożył wysokie podatki na winnice, zakazał zakładania nowych i sprzedaży wina poza krajem. Mimo, że początkowo ignorowano rozkazy, był to spory cios, przyczyniający się do upadku winiarstwa na długie lata. W wielu miejscach zrezygnowano z produkcji wina na rzecz brandy. Los zaczął się uśmiechać do chilijskich plantatorów odkąd była kolonia w 1818r. ogłosiła niepodległość. Pozakładano specjalistyczne szkoły i sprowadzono enologów, głównie z Francji. Przywieźli oni ze sobą nowe technologie i szczepy takie jak cabernet sauvignon, merlot i niemiecki Riesling. Marzenia o zbudowaniu winnego imperium stały się bardziej realne, gdy około 1850r. w Europie, głównie we Francji, wybuchła epidemia Phyloxelli, bezlitosnej mszycy, która atakując korzenie roślin doprowadziła do upadku ogromną część europejskich winnic na parę dekad. Insekt zaatakował również po drugiej stronie oceanu w Ameryce Północnej a także w Argentynie, ale Chile uchowało się od zarazy. Być może bariera stworzona przez Andy, albo klimat i właściwości gleby zadziałały ochronnie.

4 Historia wina Nieszczęście reszty świata stało się błogosławieństwem dla Chile. Do kraju zaczęli przybywać plantatorzy, którzy nie mieli czego szukać na starym kontynencie. Jakość wina zaczęła się poprawiać, a sam trunek zaczął być doceniany na międzynarodowych konkursach, m.in. jako zwycięzca Grand Prix w 1889r. w Paryżu. Lokalna polityka, zmierzająca w kierunku zmniejszenia konsumpcji alkoholu w Chile, a także wybuch obu wojen światowych na długo wyhamowały potencjał chilijskich winnic. Dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku produkcja zaczęła pomału ale sukcesywnie dźwigać się z recesji. Wraz z nastaniem demokracji zaczęto inwestować w winiarstwo ogromne pieniądze. Zwiększono powierzchnię winnic, i, przede wszystkim zmodernizowano technologię, co pozwoliło na efektywniejsze wykorzystania zasobów i wytwarzanie win o wysokiej jakości, przeznaczonych głównie na rynek zagraniczny. Znaczącym momentem dla chilijskiego winiarstwa okazało się odkrycie pewnego francuskiego naukowca, który w latach 90. zajmował się tamtejszymi winnicami. Jego uwagę zwrócił nietypowy smak chilijskich merlotów. Po bardziej wnikliwych badaniach, odkrył, że pośród tych szczepów, skrywała się, nierozpoznawana przez chilijskich wino - ogrodników, odmiana Carménère, uważana za straconą w wyniku epidemii w poprzednim stuleciu. Carménère może okazać się w przyszłości chilijską żyłką złota. Smak tego wina znawcy oceniają bardzo wysoko, doceniając śliwkowoczekoladowo - przyprawowe nuty. Obecnie Chile jest czwartym eksporterem wina na świecie, znanym głównie z niedrogich i świetnych jakościowo savignon blanc i cabernet savignon. Przyszłość winiarstwa w tym kraju maluje się w jasnych barwach: fantastyczne warunki klimatyczne, niskie koszty produkcji oraz różnorodność geologiczna zdają się tworzyć idealną mieszankę, która zapewni sukces chilijskim producentom. Oby to wykorzystali.

5 Wino i kultura Wino jest nieodłączną częścią kultury Chilijskiej. Pablo de Rokha, Jorge Teillier, Pablo Neruda, Nicanor Parra i wielu innych wybitnych twórców chilijskich dedykowało swoje poematy i ody temu, szlachetnemu trunkowi. Krytyk literacki Marrio Ferrero, w swojej Antologii ( Antología poética del vino )pisał w ten sposób o Chilijskim winie: Chile to kraj wspaniałych winorośli, a wino to prezydent honorowy Chilijczyków. Jest obecne na chrztach i pogrzebach jest ojcem chrzestnym zarówno narodzin jak i śmierci. Nie przynależy do żadnej klasy socjalnej z tą samą prostotą gości w domu bogatych jak i biednych. Nie ma zabawy ani pogrzebu bez jego udziału. Pablo Neruda, Chilijczyk, uważany za jednego z największych poetów XX w., jak sam twierdził kochał: życie, kobiety i wino. Oda do wina to poetycka pochwała, tego szlachetnego trunku.

6 Wino i kultura Vino color de día, vino color de noche, vino con pies de púrpura o sangre de topacio, vino, estrellado hijo de la tierra, vino, liso como una espada de oro, suave como un desordenado terciopelo, vino encaracolado y suspendido, amoroso, marino, nunca has cabido en una copa, en un canto, en un hombre, coral, gregario eres, y cuando menos, mutuo. A veces te nutres de recuerdos mortales, en tu ola vamos de tumba en tumba, picapedrero de sepulcro helado, y lloramos lágrimas transitorias, pero tu hermoso traje de primavera es diferente, el corazón sube a las ramas, el viento mueve el día, nada queda dentro de tu alma inmóvil. El vino mueve la primavera, crece como una planta la alegría, caen muros, peńascos, se cierran los abismos, nace el canto. Oh tú, jarra de vino, en el desierto con la sabrosa que amo, dijo el viejo poeta. Que el cántaro de vino al beso del amor sume su beso.

7 Wino i kultura Amor mio, de pronto tu cadera es la curva colmada de la copa, tu pecho es el racimo, la luz del alcohol tu cabellera, las uvas tus pezones, tu ombligo sello puro estampado en tu vientre de vasija, y tu amor la cascada de vino inextinguible, la claridad que cae en mis sentidos, el esplendor terrestre de la vida. Pero no sólo amor, beso quemante o corazón quemado eres, vino de vida, sino amistad de los seres, transparencia, coro de disciplina, abundancia de flores. Amo sobre una mesa, cuando se habla, la luz de una botella de inteligente vino. Que lo beban, que recuerden en cada gota de oro o copa de topacio o cuchara de púrpura que trabajó el otoño hasta llenar de vino las vasijas y aprenda el hombre oscuro, en el ceremonial de su negocio, a recordar la tierra y sus deberes, a propagar el cántico del fruto.

8 Wino i kultura Wino koloru dnia, wino koloru nocy, wino o purpurowej stopie, albo krwi topazowej, wino, gwieździste dziecko ziemi, wino, gładkie jak szpada złota, miękkie jak rozchełstany aksamit wino w spirali muszli i w zawieszeniu, czułe, morskie, nie zmieściło się nigdy w jednej szklance, w jednej pieśni, człowieku, koralowe, towarzyskie jesteś, albo co najmniej, wspólne. Czasami żywisz się wspomnieniami śmiertelnymi, na twojej fali, idziemy od grobu do grobu, kamieniarz skostniałego grobowca, i wypłakujemy łzy ulotne, jednak twoja piękna szata wiosenna jest inna, serce wznosi się ku konarom, wiatr porusza dzień, nic nie ostaje w twojej duszy nieruchomej. Wino wznieca wiosnę, kiełkuje niczym roślina radość, upadają mury, ostre klify, zasklepiają się otchłanie, rodzi się pieśń. Oh, ty, dzbanie wina, na pustyni ukochana słodyczy, rzekł stary poeta, że dzban wina do miłosnego dolewa swój pocałunek.

9 Wino i kultura Miłości moja, nagle linia twego biodra jest zagłębieniem obdarzonym pucharem, twoja pierś jest gronami, światło alkoholu twymi włosami, winogrona twymi sutkami, twój pępek nieskalaną pieczęcią odciśniętą na naczyniu twego brzucha, a twoja miłość wodospadem wina niewyczerpanym, jasnością, która opada na me zmysły, ziemski blask życia. Jednak nie tylko miłością, palącym pocałunkiem lub sercem spalonym jesteś, wino życia, ale też jesteś przyjaźnią istnienia, przejrzystością, chórem posłuszeństwa, obfitością kwiatów. Uwielbiam przy stole, kiedy się rozmawia, światłość butelki inteligentnego wina. Niech je piją, by przypominać sobie w każdej kropli złota, kieliszku topazowym albo chochli purpurowej, że jesień pracowała aż do wypełnienia naczyń i nauczy się człowiek prosty w rytuale swojej pracy, pamiętać o ziemi i obowiązku, głoszenia kantyków o winie. Tłumaczenie: Julia Kempa

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25 Druga selekcja

26 Miażdżenie

27

28

29

30

31 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Na terytorium Chile rozciągającym się na powierzchni 800 tyś. km² znajdują się skaliste szczyty Andów, pokryte śniegiem wulkany, szerokie doliny rzeczne i głębokie wąwozy, jałowe pustynie, skute lodem fiordy, ciemnobłękitne lodowce, turkusowe jeziora, piaszczyste plaże i kamieniste przylądki. Regiony Atacama i Coquimbo to tzw. Mała Północ (Norte Chico), bogata w surowce naturalne, porośnięta gęstymi krzewami i - z rzadka - lasami. Za rzeką Aconcagua rozciąga się żyzna środkowa część Chile z Doliną Środkowochilijską, na której leży Santiago, port Valparaíso oraz większość zakładów przemysłowych. Tutejszy klimat przypomina śródziemnomorski, z ciepłym i suchym latem oraz łagodną, deszczową zimą. Elqui - to region najbardziej wysunięty na północ kraju. Wina stąd są bardzo świeże a jednocześnie pikantne. Tu można odnaleźć naprawdę imponujące Syrah. Ostatnimi latami uprawia się tu winogrona nawet na wysokości 2000 m n.p.m. Dominujące uprawy tu to: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnya, Syrah, Carmenere, Sauvignon Blanc. Limari - rocznie spada tu zaledwie mm deszczu. Winnice wymagają kropelkowej irygacji w tym pół suchym klimacie śródziemnomorskim. Serce regionu to rzeka Limari. Region oferuje winiarzom wieloraką topografię terenu i warianty klimatyczne. Gleby są tu mineralne i gliniaste. Stanowią zgrany zespół zwłaszcza z odmianami: Pinot Noir, Chardonnay i Syrah, w chłodniejszej części oraz Viognier i Carmenere w cieplejszych obszarach. Dolina zaczęto eksploatować pod uprawę winorośli w 1993 roku. Z tej części kraju pochodzą FENOMENALNE Sauvignon Blanc i Chardonnay.

32 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Aconcagua nazwa tego regionu także pochodzi od rzeki, stanowiącej główne źródło nawodnienia winnic. Słynie ten obszar z produkcji win organicznych i biodynamicznych. Ten region to także renoma dobrego Cabernet Sauvignon stąd pochodzącego. Dolina ma fantastyczne warunki do uprawy Merlot, Carmenere i Syrah. Chodź zasadniczą gałąź rolnictwa stanowią tu tradycyjnie owoce i warzywa, to od XIX wieku obsadza się tu także winnice. Aconcagua była pionierem w uprawie Syrah. Sprzyjają temu także aluwialne gleby i śródziemnomorski klimat. Wysokie temperatury w ciągu dnia idealnie równoważą się z chłodem nocy. Casablanca - stąd pochodzą wina chilijskie rześkie i pełne cytrusowych akordów (odmiany Chardonnay, Sauvignon Blanc). Pierwsze winnice powstawały tu zaledwie 20 lat temu. Dominują tu czerwone uprawy (Pinot Noir, Merlot, Carmenere, Syrah). Cechą charakterystyczną są tu dość późne zbiory, uwarunkowane temperaturami (dyktowanymi przez zimny prąd oceaniczny, niosący chmury, chłodną bryzę, mgły). Pionierem i wciąż ważną postacią jest tu Pablo Morande, ze swoimi doskonałymi winami. San Antonio - to jeden z najmłodszych regionów, słynący z wysokiej kwasowości w białych odmianach Sauvignon Blanc, Gewurztraminer oraz wyjątkowego Chardonnay. Białe wina stąd, zwłaszcza Sauvignon Blanc mają tu znacznie mniej nut owoców tropikalnych, zarówno w nosie jak i ustach. Zawiera w sobie słynny mini region Leyda, jedna z najmniejszych w Chile. San Antonio jest najbardziej nadmorskim regionem. Natura stwarza tu optymalne warunki dla odmian preferujących rześkie warunki: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir. Niektórzy producenci eksperymentują tu z czerwonymi jak Syrah, Merlot. To jeden z najnowszych regionów winiarskich Chile. Terroir posiada tu silny wpływ oceanu (częste bryzy, dość rześkie temperatury).

33 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Maipo Cabernet Sauvignon jest tu przyprawione odrobiną nuty eukaliptusa oraz pełne soczystych czerwonych i czarnych porzeczek a uprawa tego szczepu to okręt flagowy regionu. To jeden z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich kraju. Gleby są tu naturalnie nawadniane przez rzeki i potoki spływające z gór i niosące ze sobą minerały. Odmianami tu preferowanymi są: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Carmenere, Sauvignon Blanc, Syrah. To także kolebka Concha y Toro. Rapel - to także nazwa jeziora. Region ten zawiera w sobie dwie apelacje: Cachapoal i Colchagua. Cachapoal to region słynący z wyjątkowej świeżości króla czerwonych szczepów Cabernet Sauvignon oraz znakomitym Merlot. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie predysponują ten region do produkcji bogatych, mocno nacechowanych owocami win z: Carmenere, Malbec, Syrah a także białych: Chardonnay i Sauvignon Blanc. Colchagua to apelacja oferująca wina ze zdecydowanymi taninami i intensywnymi aromatami. Powstaje tu doskonały Malbec, Cabernet Sauvignon, Carmenere, Syrah. W obrębie Colchagua zawiera się pod region Apalta, słynący z mini terroir i fantastycznych warunków. Winnice, które tu znalazły swoją siedzibę oraz nazwy win mówią same za siebie. Nie można przegapić: Casa Lapostolle, Montes Wines, Los Vascos, Estampa, Caliterra, Cono Sur.

34 REGIONY I GEOGRAFIA CHILE Curico- wina z tego regionu mają bardzo wyraźne nuty owocowe zarówno w nosie jak i ustach. Region ten jest często nazywany chilijskim sercem uprawy winorośli. Jest to bowiem jeden z najstarszych regionów winiarskich w kraju. Blisko 200 km na południe od Santiago. Curico ma liczne sub-strefy z odmiennymi warunkami klimatycznymi i typami gleby. Ogólnie opisując jest to strefa wysokich temperatur i suchych lat. Dominują tu uprawy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Carmenere. Maule to największy region winiarski Chile, obfitujący w wina doskonale zbudowane, o śliwkowych nutach. W winnicach przeważnie spotkać można Cabernet Sauvignon, Pais, Merlot, Sauvignon Blanc, Carmenere, Chardonnay. Nową gwiazdą regionu jest Carginan. podroze.onet.pl flirtzwinem.blogspot.com

35 Naturalne bariery Północ: Pustynia Atakama Zachód: Pacyfik Wschód: Andy Południe: Antarktyda

36 Atakama

37 Pacyfik

38 Andy

39 Antarktyda

40 Region winiarski Chile: Klimat śródziemnomorski: Wyraźnie zdefiniowane pory roku Opady skoncentrowane w okresie zimowym Długie i suche okresy uprawy trwające od wiosny do końca jesieni (8-9 miesięcy)

41 Region winiarski Chile: Duża różnica temperatur w ciągu doby: Efekt schładzania dzięki wiatrom z nad Andów. Różnica temperatury między dniem a nocą wynosi nawet 20.

42 L l C h i l e L L

43 Region winiarski Chile: Różnorodność gleby: wynikająca z różnorodności topograficznej i struktury. Mikroklimat: dzięki różnicy wysokości terenów upraw oraz sąsiedztwo Andów i Pacyfiku. Casablanca Maipo Rapel Curicó Maule

44

45 SZCZEPY WINOGRON SAUVIGNON BLANC Pochodzi z regionu Bordeaux Zazwyczaj świeże o przyjemnej kwasowości Dzięki świeżości idealne jako aperitif

46 BIAŁE SZCZEPY CHARDONNAY Pochodzi z Burgundii Jedwabne nuty i wytrawność uzależnione od dojrzewania w beczce

47 CZERWONE SZCZEPY MERLOT Pochodzi z regionu Bordeaux Aksamitne o delikatnych taninach

48 CZERWONE SZCZEPY CARMENERE Pochodzi z regionu Bordeaux Ma intensywnie czerwony kolor i aromat spotykany w czerwonych owocach, przyprawach i jagodach Smak może przywodzić na myśl gorzką czekoladę, tytoń i skórę. Wina z carménère najlepiej pić młode

49 CZERWONE SZCZEPY CABERNET SAUVIGNON Pochodzi z regionu Bordeaux Wina z tego szczepu są bardzo aromatyczne i wyraziste. Ich zapach to kombinacja aromatu owoców leśnych, tytoniu i kawy. Smak win cabernet jest delikatny i przyjemny Cabernet ma bardzo duży potencjał starzenia. Wina te można przechowywać nawet kilkadziesiąt lat

50 Udział w rynku pod względem exportu * Dane z roku % 38% CONCHA Y TORO SAN PEDRO SANTA CAROLINA SANTA RITA VIA WINES 4% 11% LUIS FELIPE EDWARDS VENTISQUERO 2% 2% 2% 2% 3% 3% 3% UNDURRAGA TARAPACA VIÑEDOS EMILIANA INNE

51 Producent wina Kraj Ilość 1 Constellation USA 80,0 2 E&J Gallo USA 72,0 3 Foster s Group Australia 40,0 4 Pernod Ricard / A. Domecq France 40,0 5 Castel Freres France 38,4 6 The Wine Group USA 34,0 7 Les Grand Chais de France France 30,0 8 Concha y Toro Chile 17,5 9 Diageo UK 12,5 10 Kendall Jackson USA 4,8 * Źródło: Rabobank, Winning Strategies in the Wine Industry May 2006

52 Chilijskie wino na polskich stołach Wina chilijskie na dobre zagościły na stołach konsumentów całego świata, czyniąc Chile jednym z największych eksporterów win (ponad 500 milionów hektolitrów rocznie). Osiągnięcie tej pozycji nastąpiło w stosunkowo krótkim czasie, bo do lat 90-tych minionego wieku niewielu spodziewało się sukcesu. Prawie 70 proc. chilijskich win trafia na eksport, z czego ponad połowę kupują Europejczycy. Chilijskie wina w Polsce przechodziły swojego czasu okres świetności. Lata 90. to ogromna popularność trunków tego pochodzenia, które miały jeszcze jedną ważną zaletę przystępne ceny. Dziś, choć zmieniło się wiele i teraźniejsze chilijskie wina mają o wiele wyższą jakość niż kiedyś, cena nadal wydaje się być niewygórowana i zachęcająca do zakupu. Smak, kolor oraz ponad 450 lat doświadczeń w produkcji to główne cechy wyróżniające chilijskie wina spośród najbardziej cenionych. Wśród producentów win z Nowego Świata na polskim rynku to Chile jest niekwestionowanym liderem eksportu, a chilijskie wina są bardzo dobrze rozpoznawalne i najchętniej wybierane przez polskich konsumentów. Ambra S.A. to lider na rynku importerów i dystrybutorów win w Polsce. Wina chilijskie obecne są w ofercie Ambry już od ponad 10 lat, a ich sprzedaż na rynku polskim sukcesywnie rośnie. Produkty dystrybuowane są wyłącznie przez Centrum Wina markę spółki Ambra czołowego importera i lidera dystrybucji win w segmencie fine wines w Polsce. Centrum Wina znane jest z tego, że współpracuje z najlepszymi winnicami na świecie.

53 Chilijskie wino na polskich stołach Firma Partner Center, jeden z importerów i dystrybutorów alkoholi na polskim rynku, została wyłącznym dystrybutorem chilijskich win Santa Helena w Polsce. Santa Helena należy do ścisłej czołówki producentów win w Chile, jest też jednym z wiodących eksporterów. Jej produkty są obecne w ponad 45 krajach na pięciu kontynentach. W Polsce wina chilijskie mają w swojej ofercie wszyscy liczący sie importerzy. Z czystym sumieniem mogę polecić np. Carmen i Neblinę z oferty Wine4You, Chateau Los Boldos od Mielżyńskiego, Santa Carolina, Ochagavia, Ventisquero i Casa Lapostolle z Centrum Wina, Errazuriz, Caliterra i Marques de Casa Concha z Piwnicy Wybornych Win, Don Reca (Vina La Rosa) i Tamaya z Domu Wina, Casas Patronales z M&P, a także ogólnie dostępne: Porta, Casillero del Diablo, Frontera i Gato Negro. Firma Sobiesław Zasada Import Win zajmuje się importem win od 2001 roku. Działalność rozpoczęła od dystrybucji doskonałego wina chilijskiego Torreon de Paredes.

54 Analiza rynku polskiego Eksport * Dane z roku 2011 Country Cases UK Russia Denmark Sweden Germany Netherlands Finland Ireland Belgium Poland Norway Lithuania France Iceland Turkey Ukraine Switzerland Estonia Czech Republic Serbia Polska: 10 miejsce pod względem ilości w Europie 15 miejsce pod względem konsumpcji per capital Country Per capita 1 Iceland 0, Denmark 0, UK 0, Sweden 0, Ireland 0, Finland 0, Norway 0, Lithuania 0, Estonia 0, Belgium 0, Netherlands 0, Germany 0, Russia 0, Switzerland 0, Poland 0, Czech Republic 0, Serbia 0, France 0, Ukraine 0, Turkey 0,0029

55 INSTYTUCJE PROMUJĄCE WINO Eksport i produkcja wina w Chile stanowią niezwykle istotne elementy kondycji tamtejszej gospodarki. W kraju istnieje szereg przedsiębiorstw, konsorcjów zajmujących się produkcją wina na wysoką skalę przy zachowaniu najwyższych standardów. W Chile działają również instytuty, stowarzyszenia dbające o odpowiednią promocję wina oraz o to, by produkt docierał do szerokiego grona odbiorców. Firmy winiarskie w Chile Concha y Toro Jedna z największych chilijskich firm winiarskich, która zasłynęła z produkcji lekkich win. Jest największym eksporterem wina w Ameryce Łacińskiej. Profesjonalizm firmy oraz doświadczenie na jakim bazuje, pozwoliło jej otworzyć się na bardziej wymagającego klienta i wyprodukować marki win ekskluzywnych. Doskonała kadra somelierów i ekspertów ze świata winiarskiego umożliwiła firmie uzyskanie uznania nawet od najbardziej wymagających degustatorów.

56 VSPT Wine Group Jest drugim największym eksporterem chilijskiego wina i jednym z najważniejszych przedsiębiorstw winarskich na rynku Chile. VSPT Wine Group składa się z następujących firm: San Pedro, Tarapacá, Santa Helena, Viña Leyda, Misiones de Rengo, Viña Mar, Casa Rivas w Chile, La Celia i Tamarí w Argentynie. Wszystkie firmy wchodzące w skład VSPT Wine Group to przedsiębiorstwa znane, produkujące wina charakterystyczne dla każdego regionu Chile. Viña Maipo to prestiżowy chilijski producent wina z bogatą historią i ogromnym doświadczeniem. Firma powstała w 1948 roku, istnieje na rynku 66 lat! Eksportuje wino do ponad siedemdziesięciu krajów. Koncentruje się przede wszystkim na produkcji wina o wyjątkowym smaku. Po silnym wzroście eksportu w ostatnich latach, priorytetem firmy jest nowa strategia, oparta na produkcji win o najwyższej jakości.

57 Grupobelen Viña Morandé została założona w 1996 roku, w celu produkcji win o wysokiej jakości i innowacyjności. Firma rozrosła się, obecnie skupia kilku przedsiębiorców i współpracuje z wieloma inwestorami. Aktualnie dystrybuje wina chilijskie na całym świecie, dociera do ponad czterdziestu krajów. Specjalizuje się w produkcji win z linii specjalnych o rzadko spotykanych smakach.

58 Stowarzyszenie popularyzujące kulturę wina w Chile Stowarzyszenie powstało w 2007 roku. Celem działalności stowarzyszenia jest promowanie wśród konsumentów działań innowacyjnych wykorzystywanych w produkcji wina a także promowanie wizerunku Chile jako producenta klasy światowej. Vinos de Chile promuje lokalną produkcję wina a także zachęca potencjalnych inwestorów do współpracy na rynku przemysłu winiarskiego nie tylko w Chile, ale i na świecie. Oprócz tego, stowarzyszenie organizuje seminaria, konkursy, degustacje wina. Współpracują z nim znakomici sommelierzy oraz krytycy wina, którzy wywierają istotny wpływ na konsumpcję trunku. Podczas tego rodzaju spotkań Vinos de Chile umożliwia skosztowanie wina z różnych winnic a także daje szanse na poznanie niesamowitych rozwiązań w kuchni chilijskiej z wykorzystaniem trunku. Najważniejszym wydarzeniem jest Gala de Vino, która odbywa się w Casas de Lo Matta. Osiem tysięcy osób w ciągu trzech dni ma szansę skosztować różnego rodzaju gatunków trunku a także poznać historię wina, winorośli, jego szczepów. Ponadto, dzień, w którym organizowane jest Gala de Vino uważa się za Dzień Przemysłu, ponieważ w trakcie gali główny przedstawiciel stowarzyszenia przedstawia roczne sprawozdanie z poprzednich lat i ocenia wyzwania na kolejny rok, co jest istotną informacją zarówno dla producentów, dystrybutorów jak i konsumentów.

59 Noches de Vino Kolejnym ważnym wydarzeniem organizowanym przez stowarzyszenie Vinos de Chile jest Noches de Vino. Impreza skupia ważnych producentów wina w Chile a także seminarzystów, którym oferuje się przeprowadzenie szkolenia z zakresu znajomości trunku. Przyszli pracownicy w formie praktycznej zdobywają wiedzę potrzebną do rozwijania narzędzi pracy, obsługi z klientem. Nie brakuje również wykładów i testów mających na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej seminarzystów.

60 Kultura kulinarna Kultura kulinarna Chile ukształtowana jest w dużej części przez tradycje hiszpańską. Nie mniej, nie należy zapominać o wpływach kuchennych Niemiec, Grecji, Środkowego Wschodu oraz obecnym odziaływaniu tradycji kulinarnych całej Ameryki Łacińskiej. Kuchnia chilijska obfituje przede wszystkim w ryby i owoce morza. Słynie także z doskonałej jakości mięsa - głównie wołowiny stanowiącej nieodłączny element wielu dań i przystawek. Głównymi składnikami występującymi w kuchni chilijskiej są wołowina, kukurydza, owoce morza, ryby oraz szerokie spectrum warzyw. Po odpowiednim doborze składników przygotuje się z nich znakomite zupy rybne, dania i desery. Warto pamiętać, iż Chile samo w sobie jest regionem tak różnorodnym i charakterystycznym, że samo stworzyło dania, które są jego wizytówką. Popularne potrawy to caldillo de almejas - gulasz z małży, sopa de mariscos zupa rybna. Charakterystyczne dla Chile jest także typowo mięsne bardzo złożone danie- cazuela. Skład tej potrawy to dynia, mięso i ryż lub ziemniaki.

61 Kultura kulinarna smacznie i pachnąco o winie w kuchni Niezwykle istotnym elementem tradycji kulinarnej Chile jest wino uprawiane tutaj na szeroką skalę. Stanowi ono nieodłączny składnik wielu potraw w Chile, w Ameryce Południowej jak i na całym świecie. Oto kilka przykładów wykorzystania wina w kuchni. Można dodawać je zarówno bezpośrednio do potraw, jak i dodatek do niej w postaci lampki wina:) Dorsz w sosie na winie 2 duże filety dorsza ok. 250 ml musującego białego wina 250 ml kremowej śmietanki 30% przyprawa rybna inne zioła wedle własnego smaku Sposób przygotowania: Na rozgrzaną patelnię bez tłuszczu wrzucić filety z dorsza obrane ze skórki. Natychmiast zalać rybę winem. Zaczekać aż alkohol zacznie wyparowywać, powoli dolewać śmietankę kremówkę a także pozostałe przyprawy. Ryba będzie gotowa, gdy sos odpowiednio zgęstnieje i zetnie się, a dorsz będzie miękki i przyrumieniony.

62 Małże w sosie pomidorowym z winem 1 kg małży 1 duża cebula 2 pomidory ok 100 mln (może być więcej) białego wytrawnego wina przyprawy: 1 ząbek czosnku, papryka, pieprz, sól, listek laurowy, szczypta mąki Sposób przygotowania: Mule umyj w chłodnej wodzie, dokładnie czyścimy z resztek wodorostów. Następnie dno naszego garnka pokrywamy wodą i wrzucamy liść laurowy. Po zagotowaniu, dodajemy małże i przykrywamy pokrywką. Co minutę energicznie potrząsamy garnkiem, tak, by nasze owoce morza mogły się otworzyć. Po wykonywaniu takich czynności i upływie 5 minut wybieramy otwarte małże. Jeżeli, któraś się nie otworzyła, niestety musimy się jej pozbyć. Z otwartych małży wybieramy mięsko. Nie wylewamy wywaru powstałego podczas gotowania małży. Przyszedł czas na podsmażenie pokrojonej w kostkę cebulki, a po zeszkleniu, dorzucenie mąki, drobno posiekanych pomidorów i ząbka czosnku. Bulion gotujemy przez około 10 min. Kolejno dodajemy wino i wywar pozyskany z gotowania małży. Po kilku minutach duszenia dodajemy nasze małże i czekamy na ścięcie się sosu. Uwaga - po dodaniu małży nie należy trzymać potrawy na ogniu, gdyż mule po pewnym czasie smakowałyby jak gąbka. Danie należy pomieszać dokładnie kilka razy i po 5 minutach można się zajadać tymi pysznymi owocami morza!

63 Brzoskwinie zapiekane w winie - 4 duże brzoskwinie - garść obranych migdałów - garść kruchych ciastek lub herbatników - 2 żółtka łyżki cukru - pół szklanki słodkiego wina - łyżeczka masła Sposób przygotowania: Brzoskwinie należy sparzyć, by łatwo odeszła z nich skórka, następnie wydrążyć pestki. Następnie powinniśmy uprażyć, bądź podsmażyć migdały, tak by zmieniły kolor na ciemniejszy. Tak uprażone orzechy trzeba posiekać i pokruszyć ciastka/herbatniki. Kolejno żółtka utrzeć dodając cukier i dokończyć ucieranie. Następnie, nasze brzoskwinie przekrajamy na połowy, układamy w naczyniu żaroodpornym, które wcześniej musimy nasmarować masłem. Teraz czas na migdały, które mieszamy z ciasteczkami i żółtkiem utartym z cukrem i napełniamy połówki brzoskwiń. Skrapiamy brzoskwinie winem, a resztę wlewamy do naczynia żaroodpornego. Czas pieczenia wynosi ok min. Temperatura 180 C, można piec aż brzoskwinie staną się złociste i chrupiące! Smacznego:)

64 Sangria - czerwone wino 750 ml. - ok. 20 ml likieru triple sec - 1 pomarańcza - 1 gruszka - 1 cytryna - 1 jabłko - łyżka stołowa cukru - lód ml soku z cytryny i pomarańczy Sposób przygotowania: Napój można przygotowywać w dużym garnku lub dzbanku. Pokrojone owoce: plasterki cytryn, kostki jabłka, plasterki pomarańczy, gruszkę w kostkę wrzucamy do naszego naczynia. Następnie całość zasypujemy łyżką stołową cukru i kolejno dolewamy triple sec. Teraz napój musi spędzić godzinę w lodówce. Po tym czasie do owoców wlewamy schłodzone wino i szklankę soku cytrynowo-pomarańczowego ze świeżych owoców. Mhm, to wspaniały, orzeźwiający napój na gorące dni:) Na zdrowie! eserow_z_winem.html

65 AUTORZY Broszura poświęcona chilijskim winnicom i kulturze związanej z uprawą winorosli w tym kraju, powstała w ramach Projektu kulturowego, Latynoamerykańska kronika kulturowa, projekt realizowany w semestrze letnim r. a. 2013/2014, pod opieką dr Francisco Rodrigueza Abrahama. Autorami opracowania są studenci Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Dańkowska Daria Kopeć Katarzyna Nowak Sebastian Siwek Małgorzata Wiśniewska-Marszałek Nina Ziemkiewicz Wszystkie treści broszury będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska

66

<^[_QOO[ 9U[ZQ``[ <^Q_`USQ

<^[_QOO[ 9U[ZQ``[ <^Q_`USQ Karta win Terre del Sole Pinot Grigio Pochodzenie: Włochy, Sycylia, Terre Siciliane IGT Zawartość alkoholu: 11,5% Szczepy: pinot grigio Producent: DAC 8,- 37,- Espada Negra pół Młode, rześkie pinot grigio

Bardziej szczegółowo

Przepisy z czerwoną palmą

Przepisy z czerwoną palmą Przepisy z czerwoną palmą Dorota D.K. Kornas 1. ŚLEDZIE Z OLEJEM Z CZERWONEJ PALMY 10min 2-4 płaty słonych śledzi -3 nieduże cebule -½ szklanki bio oleju z czerwonej palmy Ölmühle Solling Śledzie należy

Bardziej szczegółowo

maroko produkt NAJWIĘKSZY IMPORTER OLEJU ARGANOWEGO W POLSCE

maroko produkt NAJWIĘKSZY IMPORTER OLEJU ARGANOWEGO W POLSCE maroko produkt NAJWIĘKSZY IMPORTER OLEJU ARGANOWEGO W POLSCE Szare Maroko Wino szare Les Trois Domaines to łososiowy, delikatnie różowy trunek z szarymi refleksami. Wyborne w smaku, owocowe i orzeźwiające,

Bardziej szczegółowo

WINO DOMU. Dionyssos Red Dry 75 cl 50,00 zł. Imiglikos Dionyssos - Red Semi Sweet 75 cl 50,00 zł. Dionyssos White Dry 75 cl 50,00 zł

WINO DOMU. Dionyssos Red Dry 75 cl 50,00 zł. Imiglikos Dionyssos - Red Semi Sweet 75 cl 50,00 zł. Dionyssos White Dry 75 cl 50,00 zł WINO DOMU Dionyssos Red Dry 75 cl 50,00 zł 10 cl 7,00 zł Głęboka, błyszcząca rubinowa czerwień. Łagodny aromat czerwonych owoców. Małe ilości taniny powodują delikatny, elegancki i dojrzały posmak owocowy.

Bardziej szczegółowo

KARTA WIN WINE LIST/ WEINKARTE

KARTA WIN WINE LIST/ WEINKARTE KARTA WIN WINE LIST/ WEINKARTE Wina białe White wine/ Weißwein KAZAYAK CHARDONNAY Półsłodkie Kraj: Mołdawia Szczep: Chardonnay Wino o świetlistosłomkowym kolorze, harmonijnym smaku, z lekką migdałową goryczką.

Bardziej szczegółowo

wino z nalewaka? Dlaczego Innowacyjny sposób serwowania wina w restauracji. Utrzymanie idealnej temperatury podawania wina. Szybszy serwis.

wino z nalewaka? Dlaczego Innowacyjny sposób serwowania wina w restauracji. Utrzymanie idealnej temperatury podawania wina. Szybszy serwis. wina w Dlaczego wino z nalewaka? Innowacyjny sposób serwowania wina w restauracji. Utrzymanie idealnej temperatury podawania wina. Szybszy serwis. Łatwość obsługi. Długi okres świeżości produktu. Niższa

Bardziej szczegółowo

Różowe wino półwytrawne 2013 Jaworek Rose Winnice Jaworek Miękinia

Różowe wino półwytrawne 2013 Jaworek Rose Winnice Jaworek Miękinia WINNICE JAWOREK W położonej na Dolnym Śląsku Miękini, sąsiadującej z Wrocławiem i Środą Śląską miejscem historycznych upraw winorośli, w roku 2001 zostały założone przez Ewę i Lecha Jaworków Winnice Jaworek.

Bardziej szczegółowo

PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY

PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY PROSECCO DOC TREVISO EXTRA DRY Lekkie, rześkie wino musujące o półwytrawnym charakterze. Aromaty świeżych, słodkich jabłek, z lekką nutą kwiatową w tle. Idealne jako aperitif, świetne w koktajlach, towarzysz

Bardziej szczegółowo

E&J Gallo. 750 ml 14% vol. 1 l - 35,99 zł. www.piotripawel.pl. www.discovercaliforniawines.com / California Wines Polska

E&J Gallo. 750 ml 14% vol. 1 l - 35,99 zł. www.piotripawel.pl. www.discovercaliforniawines.com / California Wines Polska www.piotripawel.pl E&J Gallo Chardonnay - białe wytrawne White Zinfandel - różowe wytrawne Zinfandel - czerwone wytrawne 26 1 l - 35, zł www.discovercaliforniawines.com / California Wines Polska zdrowia.

Bardziej szczegółowo

Cha-re XIII BIAŁE WINO WYTRAWNE. Winnice Jaworek Miękinia

Cha-re XIII BIAŁE WINO WYTRAWNE. Winnice Jaworek Miękinia WINNICE JAWOREK W położonej na Dolnym Śląsku Miękini, sąsiadującej z Wrocławiem i Środą Śląską miejscem historycznych upraw winorośli, w roku 2001 zostały założone przez Ewę i Lecha Jaworków Winnice Jaworek.

Bardziej szczegółowo

Francuski szyk, elegancja i wytworność smaku

Francuski szyk, elegancja i wytworność smaku Bacalis Minervois AOC Francuski szyk, elegancja i wytworność smaku Roquatelle Corbieres AOC FRANCJA Wciąż budzi zazdrość winiarskiego świata. Pomimo postępu jakie poczyniły inne kraje winiarskie, nigdzie

Bardziej szczegółowo

Znakomita nowość prosto z Mołdawii

Znakomita nowość prosto z Mołdawii Doskonały smak, doskonały aromat, doskonała jakość!!! Znakomita nowość prosto z Mołdawii MOSCATO CAPOLAVERO zastępuje znane i lubiane Moscato Capolavoro Mołdawia. Winnym szlakiem Mołdawia jest niewielkim,

Bardziej szczegółowo

Cono Sur założono w 1993 roku, aby odkrywać zagraniczne rynki eksportowe za pomocą pełnego ekspresji oraz innowacyjnego wina z Nowego Świata.

Cono Sur założono w 1993 roku, aby odkrywać zagraniczne rynki eksportowe za pomocą pełnego ekspresji oraz innowacyjnego wina z Nowego Świata. Cono Sur założono w 1993 roku, aby odkrywać zagraniczne rynki eksportowe za pomocą pełnego ekspresji oraz innowacyjnego wina z Nowego Świata. Nasza nazwa odnosi się bezpośrednio do miejsca, z którego się

Bardziej szczegółowo

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy.

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy. Potrawka z kurczaka Lekkostrawna i pyszna zarówno z ziemniakami, jak i makaronem i ryżem. Przy tym prosta w przygotowaniu, nie wymaga długich godzin w kuchni, ani szczególnych umiejętności. A co najważniejsze:

Bardziej szczegółowo

BIAŁE WINO WYTRAWNE. Winnice Jaworek Miękinia

BIAŁE WINO WYTRAWNE. Winnice Jaworek Miękinia WINNICE JAWOREK W położonej na Dolnym Śląsku Miękini, sąsiadującej z Wrocławiem i Środą Śląską miejscem historycznych upraw winorośli, w roku 2001 zostały założone przez Ewę i Lecha Jaworków Winnice Jaworek.

Bardziej szczegółowo

www.sklepalkohole.pl

www.sklepalkohole.pl www.sklepalkohole.pl WIN-CIN Spółka z o.o. ul. Piłsudskiego 64, 10-449 Olsztyn www.sklepalkohole.pl zbyszek.brzyski@wincin.pl tel. +48 512 271 091 RAIZ oznacza korzeƒ. Dzi ki producentom najlepszych win

Bardziej szczegółowo

Wybór alkoholu na Wesele nie jest sprawą łatwą. Priorytetem jest stosunek jakości do ceny.

Wybór alkoholu na Wesele nie jest sprawą łatwą. Priorytetem jest stosunek jakości do ceny. aperifit NA WESELE Wybór alkoholu na Wesele nie jest sprawą łatwą. Priorytetem jest stosunek jakości do ceny. Zanim goście zasiądą do stołu częstujemy ich aperitifem. Powinien być on lekki, więc nie nadają

Bardziej szczegółowo

WINA MUSUJĄCE / SPARKLING WINE

WINA MUSUJĄCE / SPARKLING WINE WINA MUSUJĄCE / SPARKLING WINE Emendis, Cava Lux Blanco, Xarello, Macabbeo, BRUT SPAIN, Penedes 120 zł. Aromaty owoców tropikalnych, w smaku dostojne z wyczuwalnymi delikatnymi bąbelkami. Pasuje do owoców

Bardziej szczegółowo

Winiarskie wizytówki krajów

Winiarskie wizytówki krajów Winiarskie wizytówki krajów Niemcy Włochy Hiszpania Gruzja Chile Argentyna Urugwaj Niemcy - Riesling Odmiana od zawsze kojarzona z Niemcami, pochodzi z doliny Renu w Niemczech Pierwszymi założycielami

Bardziej szczegółowo

KONTAKT TROODOS. ul. Wita Stwosza Wrocław. tel.: STRONA 01

KONTAKT TROODOS. ul. Wita Stwosza Wrocław. tel.: STRONA 01 KATALOG PRODUKTOWY KONTAKT TROODOS ul. Wita Stwosza 16 50-148 Wrocław tel.: + 48 505 569 668 www.troodos.pl kontakt@troodos.pl STRONA 01 O NAS Nasza firma powstała z pasji do wina - cypryjskiego wina.

Bardziej szczegółowo

2013 ARCOSESTO Orvieto Classico Superiore

2013 ARCOSESTO Orvieto Classico Superiore W i n a b i a ł e 2013 RIESLING Wörthmann 100 ml 8 zł wino białe wytrawne/dry 750 ml 50 zł NIEMCY, Wirtembergia, QbA. Aromat intensywny, dominują cytrusy z nutą dojrzałych owoców egzotycznych. W ustach

Bardziej szczegółowo

Jogurt naturalny. Kawa cappuccino. napoje. 1 l mleka 150 g naturalnego jogurtu 1 ł cukru

Jogurt naturalny. Kawa cappuccino. napoje. 1 l mleka 150 g naturalnego jogurtu 1 ł cukru Jogurt naturalny 1 l mleka 150 g naturalnego jogurtu 1 ł cukru Wszystkie składniki umieścić w naczyniu miksującym. 10 min 40 C 2 Przełożyć do innego naczynia, otulić kocykiem, pozostawić na około 4 godziny,

Bardziej szczegółowo

WINO POLSKIE Dolny Śląsk Winnica w Miękini

WINO POLSKIE Dolny Śląsk Winnica w Miękini Oferta 12/2010 WINO POLSKIE Dolny Śląsk Winnica w Miękini CENA (zawiera 22% VAT i podatek akcyzowy) Regent 2009 Regent 2009 Wino czerwone PRODUKT TRADYCYJNY Po raz pierwszy w Winnicach Jaworek wyprodukowano

Bardziej szczegółowo

Château Ricardelle Blason La Clape AOC Langwedocja FRANCJA

Château Ricardelle Blason La Clape AOC Langwedocja FRANCJA Château Ricardelle Blason La Clape AOC Syrah 60%, Grenache 20%, Carignan 20% AOC Languedoc La Clare Wiek winnic: 45 lat Średnia wydajność: 30 hl/ha - kwasowość: 5,10 g/l - cukier resztkowy 2,00 g/l - alkohol:

Bardziej szczegółowo

Friulano DOC Colli Orientali del Friuli

Friulano DOC Colli Orientali del Friuli ZESTAW WIGILIJNY 1 Friulano DOC Colli Orientali del Friuli Wino: Friulano DOC Colli Orientali del Friuli. Winnica: COMELLI. Szczep winorośli: Friulano 100%. Pochodzenie: Włochy, Friulia, Nimis. Dane techn.:

Bardziej szczegółowo

Vina Maipo Vina Maipo Vina Maipo Vina Maipo

Vina Maipo Vina Maipo Vina Maipo Vina Maipo Firma Vina Maipo stawiała pierwsze kroki 65 lat temu w chilijskim miasteczku Maipo, położonym 38 km na południe od stolicy Santiago. Już od czasów kolonialnych Dolina Maipo znana była z upraw winorośli

Bardziej szczegółowo

Garda Classico Groppello D.O.C.

Garda Classico Groppello D.O.C. Garda Classico Groppello D.O.C. Serwować w temp. 18-20 C. Garda Classico Groppello Marsadri wyprodukowane z winogron: Groppello typowych w Valtenesi. Intesywna czerwień z granatowymi refleksami. W ustach

Bardziej szczegółowo

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz:

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz: Naleśniki nadziewane piersią z kurczaka, czerwoną fasolą, papryką i kukurydzą zapiekane pod warstwą sosu pomidorowego i sera cheddar. W takiej odsłonie na pewno zachwycą niejedno podniebienie Polecam Składniki

Bardziej szczegółowo

Czeskie knedliki z gulaszem z jelenia

Czeskie knedliki z gulaszem z jelenia Czeskie knedliki z gulaszem z jelenia Mój mąż kocha czeskie knedliki miłością absolutną. Bywało, że planowaliśmy trasę podróży przez Czechy w ten sposób, żeby zatrzymać się w konkretnej knajpie serwującej

Bardziej szczegółowo

KARTA WIN. Sugestie podawania: Aperitif, Digestif, Desery, owoce morza,ryby, W upalny dzień, dobrze schłodzone, bez dodatków!

KARTA WIN. Sugestie podawania: Aperitif, Digestif, Desery, owoce morza,ryby, W upalny dzień, dobrze schłodzone, bez dodatków! KARTA WIN WINA MUSUJĄCE Cattier Brut Icone 299,00 zł / 0,75l Apelacja: A.O.C. Champagne / Francja Szczep: 20% Chardonnay, 30% Pinot Noir, 50% Pinot Menieur Zawartość alkoholu: 12,5 % W aromacie wina wyczuwamy

Bardziej szczegółowo

Wina Domu. Taso Real Tempranillo 150 ml 6,50 zł. Taso Real Airén 150 ml 6,50 zł

Wina Domu. Taso Real Tempranillo 150 ml 6,50 zł. Taso Real Airén 150 ml 6,50 zł Wina Domu Taso Real Tempranillo 150 ml 6,50 zł Bodegas del Saz, VdT Castilla 0,5 l 21,00 zł Czysty wiśniowy kolor z fiołkowymi refleksami świadczącymi o młodości wina. Świeży i elegancki bukiet o przewadze

Bardziej szczegółowo

Cena: 58,90 zł netto Dostępne do 250 szt. Cena: 78 zł netto Dostępne do 250 szt. Cena: 70 zł netto Dostępne do 200 szt

Cena: 58,90 zł netto Dostępne do 250 szt. Cena: 78 zł netto Dostępne do 250 szt. Cena: 70 zł netto Dostępne do 200 szt Tapiz Malbec 2007 Argentyna/Mendoza Czerwone wino wytrawne z winogron zbieranych ręcznie. Kolor głęboko fioletowy. Skoncentrowany aromat mocno dojrzałych wiśni i malin. Wino pełne w ustach. 8 miesięcy

Bardziej szczegółowo

Karta win Wina z Dworskiej Piwniczki

Karta win Wina z Dworskiej Piwniczki RESTAURACJA DWORSKA the courtly restaurant Karta win Wina z Dworskiej Piwniczki Szampany i wina musujące Taittinger Brut Réserve Riems- France Lśniący, złoto żółty kolor. Delikatne, tętniące życiem bąbelki

Bardziej szczegółowo

ALBA CHIARA MALVASIA BIANCA SALENTO IGP. SZCZEP 100% Malvasia Biała. OBSZAR UPRAWY Francavilla Fontana (Br) SYSTEM UPRAWY Guyot

ALBA CHIARA MALVASIA BIANCA SALENTO IGP. SZCZEP 100% Malvasia Biała. OBSZAR UPRAWY Francavilla Fontana (Br) SYSTEM UPRAWY Guyot HISTORIA Projekt SCHIENA VINI powstał w roku 1991, kiedy to Giuseppe Schiena, urodzony i wychowany w rodzinie winiarzy, najpierw dzierżawił, a następnie w 1993 roku zakupił około 30 hektarów winnic w okolicy

Bardziej szczegółowo

Składniki: Sos: Przygotowanie:

Składniki: Sos: Przygotowanie: Sałatkę Cezara chyba każdy zna. Jest jedną z najbardziej popularnych i lubianych sałatek. Głównymi jej składnikami są grzanki, sałata rzymska i parmezan. W wersji z kurczakiem może stanowić smaczne i sycące

Bardziej szczegółowo

L'amour Cafe & Vino KARTA WIN

L'amour Cafe & Vino KARTA WIN CAFE VINO & KARTA WIN L'amour Cafe & Vino to kawiarnia, którą stworzyliśmy z myślą o przemijającym czasie i pędzie jaki nam towarzyszy na co dzień. Chcielibyśmy aby to klimatyczne miejsce pozwoliło nam

Bardziej szczegółowo

stampas tannat z Urugwaju Pierwsze wino w ofercie TiM S.A. wprost wyprodukowane i zabutelkowane w kraju pochodzenia

stampas tannat z Urugwaju Pierwsze wino w ofercie TiM S.A. wprost wyprodukowane i zabutelkowane w kraju pochodzenia stampas tannat SMAK PÓŁWYTRAWNEJ P ELEGANCJI! Pierwsze wino w ofercie TiM S.A. wprost z Urugwaju wyprodukowane i zabutelkowane w kraju pochodzenia Urugwaj raj dla szczepu tannat Urugwaj - państwo w Ameryce

Bardziej szczegółowo

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Product Catalogue Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Benoit - oliwa z oliwek extra vergine o lekko owocowym smaku z delikatną kwiatową nutą jest tłoczona na zimno tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Wina Włoskie. Wina Czerwone: Wina Białe: Proseco DOC Extra Dry Spumente. Pinot-Grigio Venezie IGT. Chardonnay Veneto IGT. Muller Thurgau Venezie IGT

Wina Włoskie. Wina Czerwone: Wina Białe: Proseco DOC Extra Dry Spumente. Pinot-Grigio Venezie IGT. Chardonnay Veneto IGT. Muller Thurgau Venezie IGT Wina Włoskie Wina Białe: Proseco DOC Extra Dry Spumente Pinot-Grigio Venezie IGT Chardonnay Veneto IGT Muller Thurgau Venezie IGT Soave Venezie IGT Soave DOC Wina Czerwone: Bardolino DOC Primitivo Puglia

Bardziej szczegółowo

MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA

MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA -200g mąki -1 całe jajo i 1 żółtko -ok. pół szklanki letniej wody -1 świeży brokuł -1 pierś z kurczaka -1 łyżeczka przyprawy gyros -1-2 łyżki oliwy z oliwek

Bardziej szczegółowo

Składniki: Przygotowanie:

Składniki: Przygotowanie: Bardzo popularna, lubiana i wyjątkowo prosta surówka z kapusty, marchewki i cebulki z dodatkiem majonezu i jogurtu naturalnego. Idealna jako dodatek do obiadu, niezależnie od pory roku 1/2 główki małej

Bardziej szczegółowo

64 Surówki i sałatki

64 Surówki i sałatki 64 Surówki i sałatki 65 Surówka z pomidorów, ogórków i sałaty Surówki i sałatki SKŁANIKI W Sos: 1 łyżka śmietany ½ pęczka świeżego koperku 1 łyżka oliwy 1 ząbek czosnku, 1 garstka świeżego oregano sól

Bardziej szczegółowo

CHILE KATALOG HORECA 2013 1

CHILE KATALOG HORECA 2013 1 CHILE KATALOG HORECA 2013 1 KATALOG HORECA 2013 2 Foto: Vanderlei Bailo Kluczem do sukcesu chilijskiego winiarstwa jest prostota, dobra jakość i niewygórowana cena. Zdecydowana większość win chilijskich

Bardziej szczegółowo

Wino czerwone. Wino białe. Diamond Collection - Zinfandel 10. Villa Maria - Sauvignon Blanc 12. California, Francis Coppola - USA

Wino czerwone. Wino białe. Diamond Collection - Zinfandel 10. Villa Maria - Sauvignon Blanc 12. California, Francis Coppola - USA Wino czerwone Diamond Collection - Zinfandel 10 California, Francis Coppola - USA Intensywne aromaty dojrzałych malin i egzotycznych przypraw. W smaku wyczuwalne czarne porzeczki, rabarbar i jeżyny. 157

Bardziej szczegółowo

Rodzaje Szkoleń Wino

Rodzaje Szkoleń Wino Rodzaje Szkoleń Wino Warszawa, 2007 r. Niniejsza oferta przedstawia propozycję współpracy z firmą. Jesteśmy gotowi również do rozmów prowadzących do uszczegółowienia niniejszej oferty. W razie jakichkolwiek

Bardziej szczegółowo

MACEDONIA Vranec. NOWOŚĆ W OFERCIE TiM S.A. Kryje w sobie ducha macedońskiego winiarstwa. czerwone półwytrawne

MACEDONIA Vranec. NOWOŚĆ W OFERCIE TiM S.A. Kryje w sobie ducha macedońskiego winiarstwa. czerwone półwytrawne MACEDONIA Vranec czerwone półwytrawne NOWOŚĆ W OFERCIE TiM S.A. Produkt wprost z Macedonii rekomendowany przez Ambasadora Republiki Macedonii w Polsce Kryje w sobie ducha macedońskiego winiarstwa Macedonia

Bardziej szczegółowo

Mięso i ser posiekać, wrzucić do miseczki. Dodać natkę pietruszki i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.

Mięso i ser posiekać, wrzucić do miseczki. Dodać natkę pietruszki i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Jeśli nie macie pomysłu co zrobić z mięsem z rosołu, polecam przygotowanie tych sakiewek. Są proste do zrobienia i wyjątkowo smaczne. Dzięki serowi pleśniowemu sakiewki nabierają wyrazistego smaku, a orzechy

Bardziej szczegółowo

ARTANGO DE ARGENTINA

ARTANGO DE ARGENTINA Przedstawiamy nowość w ofercie TiM S.A. ARTANGO DE ARGENTINA Chardonnay Białe półwytrawne Bonarda, Syrah Czerwone półwytrawne Od pasji do doskonałości, czyli sztuka argentyńskiego winiarstwa ARTANGO DE

Bardziej szczegółowo

Przepisy na sosy. Sos korzenny z nutą pomarańczy. Składniki: - Esencja do sosu pieczeniowego jasnego Knorr - 1 sztuka. - pomarańcza - 1 sztuka

Przepisy na sosy. Sos korzenny z nutą pomarańczy. Składniki: - Esencja do sosu pieczeniowego jasnego Knorr - 1 sztuka. - pomarańcza - 1 sztuka Przepisy na sosy Sos korzenny z nutą pomarańczy - Esencja do sosu pieczeniowego jasnego Knorr - 1 sztuka - pomarańcza - 1 sztuka - kora cynamonowa, kawałek - 1 sztuka - goździki - 2 sztuki - gwiazdka anyżu,

Bardziej szczegółowo

Szanowni Goście W oczekiwaniu na państwa danie, Hotel*** i Restauracja Złoty Róg pragnie umilić Państwa czas przy lampce wyselekcjonowanego przez nas

Szanowni Goście W oczekiwaniu na państwa danie, Hotel*** i Restauracja Złoty Róg pragnie umilić Państwa czas przy lampce wyselekcjonowanego przez nas Szanowni Goście W oczekiwaniu na państwa danie, Hotel*** i Restauracja Złoty Róg pragnie umilić Państwa czas przy lampce wyselekcjonowanego przez nas wina. Nasza karta win w połączeniu z daniami proponowanymi

Bardziej szczegółowo

Akcja pomidor - krem! Dodany przez Kasia Łukasiewicz wtorek, 21 maja :48 - Poprawiony niedziela, 19 stycznia :22

Akcja pomidor - krem! Dodany przez Kasia Łukasiewicz wtorek, 21 maja :48 - Poprawiony niedziela, 19 stycznia :22 Wreszcie są! Co prawda to nie lato i nie pełny sezon, ale już wdzięczą się do nas ze straganów. Pachnące, soczyste, o różnych barwach i zaskakujących kształtach. Krwistoczerwone, cudownie malinowe, gargamele,

Bardziej szczegółowo

Gotowanie na parze WSTĘP

Gotowanie na parze WSTĘP GOTOWANIE NA PARZE Gotowanie na parze WSTĘP moda na posiłki przygotowywane na parze do Polski dotarła stosunkowo niedawno i początkowo spotkała się z nieufnością i niezbyt wielkim zainteresowaniem. Warto

Bardziej szczegółowo

Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia.

Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia. Zupa z białą kapustą Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia. pół główki białej kapusty (średniej wielkości)

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Prosecco Mionetto Prestige Collection Brut wytrawne

Prosecco Mionetto Prestige Collection Brut wytrawne Wina musujące Cava Galda Semi Seco musujące, pół, Katalonia, Cava DO Zawartość alkoholu: 12% Szczepy: macabeo, xarel-lo, parellada Producent: Fermi Bohigas Białe musujące wino z Katalonii produkowane metodą

Bardziej szczegółowo

Proste i pyszne ciasteczka czekoladowe z orzechami pekan i suszonymi jagodami goji. Idealne do kawy, herbaty lub szklanki mleka

Proste i pyszne ciasteczka czekoladowe z orzechami pekan i suszonymi jagodami goji. Idealne do kawy, herbaty lub szklanki mleka Proste i pyszne ciasteczka czekoladowe z orzechami pekan i suszonymi jagodami goji. Idealne do kawy, herbaty lub szklanki mleka Składniki (na około 37 ciasteczek): 1 i 1/2 szklanki mąki 1 szklanka cukru

Bardziej szczegółowo

AURVIN PREMIUM QUALITY CABERNET SAUVIGNON

AURVIN PREMIUM QUALITY CABERNET SAUVIGNON skarb Mołdawii w segmencie win Premium AURVIN PREMIUM QUALITY CABERNET SAUVIGNON CZERWONE WINO PÓŁWYTRAWNE Znakomita nowość w ofercie TiM S.A. AURVIN PREMIUM QUALITY CABERNET SAUVIGNON CZERWONE WINO PÓŁWYTRAWNE

Bardziej szczegółowo

ZESTAW 2 ZESTAW 1 ZESTAW 4 ZESTAW 3

ZESTAW 2 ZESTAW 1 ZESTAW 4 ZESTAW 3 1 ZESTAW 2 ZESTAW 1 Elegancki Bourbon pachnący kwiatami, wanilią z odrobiną przypraw. W ustach wyczujemy aromaty palonego cukru, cynamonu, orzechów i owoców cytrusowych ze słodkim rodzynkowym finiszem.

Bardziej szczegółowo

5 zdrowych zup w 15 minut

5 zdrowych zup w 15 minut 5 zdrowych zup w 15 minut Zupy - polskie dziedzictwo W polskiej kuchni zupy odgrywają bardzo ważna rolę. W większości domów sprawdzone przepisy na niedzielny rosołek czy pomidorową, przekazywane są z pokolenia

Bardziej szczegółowo

Składniki: Przygotowanie:

Składniki: Przygotowanie: Pikantna zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym, papryką, pomidorami, czerwoną fasolą i kukurydzą, pod warstwą cheddara. Przepyszna i sycąca. Polecam! Składniki: 1 kg ziemniaków 400g mielonej wieprzowiny

Bardziej szczegółowo

Casa de las Especias Crianza

Casa de las Especias Crianza Casa de las Especias Crianza rocznik: 2006 pochodzenie: Hiszpania apelacja: DO Yecla kolor: czerwone region: La Mancha, Rueda i regionalne szczep: Monastrell, Cabernet Sauvignon, Syrah charakter: wytrawne

Bardziej szczegółowo

Rosado...Partner Center

Rosado...Partner Center Rosado...Partner Center W uczuciu rześkości, które przynoszą, przebijają wszelkie inne wina, nawet białe. O niczym tak się w wakacje nie marzy, wracając z plaży czy z kortu, jak o kieliszku dobrze schłodzonego

Bardziej szczegółowo

S1 Jednostka 1 Przepisy

S1 Jednostka 1 Przepisy S1 Jednostka 1 Przepisy 1. Kanapka i koktajl mleczny 2. Sałatka owocowa 3. Szybka pizza 4. Zupa jarzynowa 5. Królewskie babeczki 6. Słodkie bułeczki Koktajl Mleczny 200ml chłodnego mleka Dzbanek z miarką

Bardziej szczegółowo

Spotkania informacyjne o winorośli z dystrybucją sadzonek

Spotkania informacyjne o winorośli z dystrybucją sadzonek Spotkania informacyjne o winorośli z dystrybucją sadzonek WINNICA jej układ, obszar i system prowadzenia winorośli oraz dobór odmian jest uzależniony od TERROIR. TERROIR- jest zbiorem czynników klimatycznych,

Bardziej szczegółowo

Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi

Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi 400 g ogórków 200 g gęstej kwaśnej śmietany 18% 2 łyżki posiekanego koperku

Bardziej szczegółowo

Twój partner dla rozwiązań o czystej etykiecie

Twój partner dla rozwiązań o czystej etykiecie Dla przemysłu spożywczego Base Aroma - wysokiej jakości naturalne komponenty dla stworzenia wysokiej jakości receptur. Charakterystyczne nuty bazowe o pełnym profilu smakowym. BASE AROMA Aromaty z grupy

Bardziej szczegółowo

Lekko i wiosennie. WIOSENNA SAŁATKA Z OLIWKAMI oliwki rzodkiewki szynka pomidorki koktajlowe sałata lodowa oliwa z oliwek sól pieprz

Lekko i wiosennie. WIOSENNA SAŁATKA Z OLIWKAMI oliwki rzodkiewki szynka pomidorki koktajlowe sałata lodowa oliwa z oliwek sól pieprz Lekko i wiosennie Wiosna tuż, tuż, więc czas przywitać ją także na naszym talerzu. Pełne witamin, świeże, pachnące warzywa i owoce, to jest to, czego teraz najbardziej potrzebujemy. To one pomogą nam wrócić

Bardziej szczegółowo

Rodzina Piubello, od 1920 roku jest obecna na rynku włoskim i europejskim w różnych sektorach. Ostatnim, ale nie jako ostatni, jest export win.

Rodzina Piubello, od 1920 roku jest obecna na rynku włoskim i europejskim w różnych sektorach. Ostatnim, ale nie jako ostatni, jest export win. Rodzina Piubello, od 1920 roku jest obecna na rynku włoskim i europejskim w różnych sektorach. Ostatnim, ale nie jako ostatni, jest export win. Piubello jest synonimem jakości usług i profesjonalności.

Bardziej szczegółowo

PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa

PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa Zupa pomidorowa z pęczakiem Składniki: 2 udka kurze pęczek włoszczyzny 6

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW Wszystkie poniższe dania są zrównoważone każde z nich możesz zjeść w porze Twojego ustalonego posiłku. Jeśli nie czujesz głodu, a ustalona pora posiłku nadeszła zjedz pół porcji.

Bardziej szczegółowo

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata obywatel świata Witaj! Mam na imię Fernando i mam 9 lat. Mieszkam w Hiszpanii w Valencii. To miasto nad Morzem Śródziemnym. Jest tu trochę cieplej niż u Ciebie w Polsce, a dookoła rosną palmy. Tak jak

Bardziej szczegółowo

Jabłko Papryka Arbuz

Jabłko Papryka Arbuz Twój sklep 9 Klikaj na artykuły, aby poznać ciekawe przepisy Klikaj na artykuły, aby poznać ciekawe przepisy 3 20 4 6 20 /kg Jabłko Papryka Arbuz 2 z ł/kg 3 5 Pomarańcza Gruszka Cebula 3 21 8 Wiśnia Cytryna

Bardziej szczegółowo

Składniki (na 2 filiżanki): 1/2 szklanki mleka 50 g mlecznej czekolady 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej 1/2 szklanki wody.

Składniki (na 2 filiżanki): 1/2 szklanki mleka 50 g mlecznej czekolady 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej 1/2 szklanki wody. Kawa, kawusia Któż jej nie lubi? A w połączeniu z czekoladą i bitą śmietaną to rozkosz dla podniebienia Jest prosta w przygotowaniu, pyszna i myślę, że Wam też posmakuje Może zrobicie ją na zbliżające

Bardziej szczegółowo

20 stycznia - Dzień Bigosu Polski specjał w jednym garnku na wiele sposobów

20 stycznia - Dzień Bigosu Polski specjał w jednym garnku na wiele sposobów 20 stycznia - Dzień Bigosu Polski specjał w jednym garnku na wiele sposobów 20 stycznia to ten dzień - Dzień Bigosu! Ta potrawa, której my-polacy czujemy się mistrzami, zasługuje na swoje święto, bo potrafimy

Bardziej szczegółowo

6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ

6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ 6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ Chłodnik jabłkowo selerowy 90 minut 6 osób Łatwe średni seler 1 sztuka Bulion na włoszczyźnie Knorr 2 sztuki zielone jabłka 3 sztuki cebule 2 sztuki starta

Bardziej szczegółowo

Włochy. Hiszpania. Francja. Więcej informacji na: www.bhp.alati/upominki-dla-klientow/ Kontakt: info@alati.pl.

Włochy. Hiszpania. Francja. Więcej informacji na: www.bhp.alati/upominki-dla-klientow/ Kontakt: info@alati.pl. Hiszpania Francja Włochy RPA Cechy wina: hiszpańskie, wysokojakościowe ze słynnego regionu Rioja, ekologiczne, czerwone, o wiśniowej barwie, aromatyczne (wyczuwalne nutki przypraw: goździki, wanilia),

Bardziej szczegółowo

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r.

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r. Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce 31 marca 2007r. Cele akcji: wzrost spożycia warzyw i owoców do co najmniej 5 porcji dziennie uprawianie aktywności fizycznej utrzymywanie prawidłowej masy ciała Hasło

Bardziej szczegółowo

20 lis 2016 Wigilijne potrawy Pierogi z kapustą Składniki ciasta: 80 kg mąki 1,5 szklanki ciepłej wody

20 lis 2016 Wigilijne potrawy Pierogi z kapustą Składniki ciasta: 80 kg mąki 1,5 szklanki ciepłej wody http://www.mojekgw.pl 20 lis 2016 Wigilijne potrawy Pierogi z kapustą Składniki ciasta: 80 kg mąki 1,5 szklanki ciepłej wody 1 jajko 3 łyżki oleju sól do smaku Z podanych składników wyrabiamy ciasto na

Bardziej szczegółowo

Budowa i promocja produktów turystyki wiejskiej na bazie enoturystyki

Budowa i promocja produktów turystyki wiejskiej na bazie enoturystyki Budowa i promocja produktów turystyki wiejskiej na bazie enoturystyki Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków

Bardziej szczegółowo

Szampan. Wino musujące. Louis Roederer Carte Blanche demi-sec. Cava Portium Semi-Seco. A. C. Champagne - Francja. Catalunya - Hiszpania

Szampan. Wino musujące. Louis Roederer Carte Blanche demi-sec. Cava Portium Semi-Seco. A. C. Champagne - Francja. Catalunya - Hiszpania Szampan Louis Roederer Carte Blanche demi-sec A. C. Champagne - Francja Delikatny półwytrawny szampan o złotej barwie i subtelnym bukiecie z nutami głogu, migdałów oraz tostów. Znakomicie łączy owocowość.

Bardziej szczegółowo

Składniki: około 17 płatów makaronu lasagne g parmezanu. Sos boloński:

Składniki: około 17 płatów makaronu lasagne g parmezanu. Sos boloński: Dzisiaj zapraszam na lazanię z sosem bolońskim, beszamelem i parmezanem. Zapiekanka jest przepyszna i myślę, że posmakuje każdemu miłośnikowi kuchni włoskiej. Do przygotowania lazanii użyłam gotowych płatów

Bardziej szczegółowo

Wikipedia przy stole: wino. Leszek Dobrowolski. Warszawskie Otwarte Wikispotkania 3 7 grudnia 2013

Wikipedia przy stole: wino. Leszek Dobrowolski. Warszawskie Otwarte Wikispotkania 3 7 grudnia 2013 Wikipedia przy stole: wino Leszek Dobrowolski Warszawskie Otwarte Wikispotkania 3 7 grudnia 2013 Wikipedia przy stole: wino Stół i wino sprzyjają przyjemnej zabawie Owidiusz (więcej: pl.wikiquote.org/wiki/wino)

Bardziej szczegółowo

HAPPY WEEKS. NR 12/2014 OFERTA WAŻNA OD 06.11 DO 03.12.2014 Obowiązuje w Delikatesach Alma i na stoisku alkoholowym w Katowicach, ul.

HAPPY WEEKS. NR 12/2014 OFERTA WAŻNA OD 06.11 DO 03.12.2014 Obowiązuje w Delikatesach Alma i na stoisku alkoholowym w Katowicach, ul. HAPPY WEEKS NR 12/2014 OFERTA WAŻNA OD 06.11 DO 03.12.2014 Obowiązuje w Delikatesach Alma i na stoisku alkoholowym w Katowicach, ul. Kościuszki 90 13.11 Zapraszamy na degustację wina w każdy czwartek 06.11,

Bardziej szczegółowo

Ryż zapiekany z kurczakiem

Ryż zapiekany z kurczakiem Ryż zapiekany z kurczakiem Coś dla smakoszy chińskiego ryżu na słodko. Mimo, że z mięsem, ma łagodny posmak słodyczy dzięki dodatkowi miodu. Stosunkowo niewielka ilość tłuszczu sprawia, że potrawa jest

Bardziej szczegółowo

Wina włoskie z regionu Marche prosto od producenta. Oferta Win

Wina włoskie z regionu Marche prosto od producenta. Oferta Win Wina włoskie z regionu prosto od producenta Oferta Win Szanowni Państwo, Vinnica Polini jest spółką utworzoną przez włoskich producentów wina pochodzących z regionu prowincja Ascoli Piceno, właścicieli

Bardziej szczegółowo

Składniki: Placuszki:

Składniki: Placuszki: Aromatyczne placuszki z pieczonej papryki z ciecierzycą i pokruszonym serem feta podane z jogurtem naturalnym z dodatkiem świeżej kolendry i limonki. Ciecierzycę dodałam w całości, ale jeśli chcecie to

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ! CIOCIOSAN CIOCIOSAN CLASSICO CIOCIOSAN LIMONE CIOCIOSAN SPARKLING WINE

NOWOŚĆ! CIOCIOSAN CIOCIOSAN CLASSICO CIOCIOSAN LIMONE CIOCIOSAN SPARKLING WINE CIOCIOSAN Najlepiej rozpoznawalna marka wśród wermutów w Polsce Doskonale wyważony smak i subtelny aromat od ponad 100 lat powstają według tradycyjnej receptury w bułgarskiej winnicy Slavyantsi Unikalna

Bardziej szczegółowo

CZERYMOJA inaczej jabłko budyniowe. Występuje w Peru, Ekwadorze, Kolumbii i Boliwii. Jest to półzimozielony krzew albo drzewko. Czerymoja ma liczne cz

CZERYMOJA inaczej jabłko budyniowe. Występuje w Peru, Ekwadorze, Kolumbii i Boliwii. Jest to półzimozielony krzew albo drzewko. Czerymoja ma liczne cz Egzotyczne owoce CZERYMOJA inaczej jabłko budyniowe. Występuje w Peru, Ekwadorze, Kolumbii i Boliwii. Jest to półzimozielony krzew albo drzewko. Czerymoja ma liczne czarne, niejadalne pestki (zawartość

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYCHÓD Nowicka sp. j. Sobota, ul. Poznańska 43, Rokietnica Zakład w Międzychodzie Międzychód, ul. Gen.

MIĘDZYCHÓD Nowicka sp. j. Sobota, ul. Poznańska 43, Rokietnica Zakład w Międzychodzie Międzychód, ul. Gen. Nowicka sp. j. Sobota, ul. Poznańska 43, 62-090 Rokietnica Zakład w Międzychodzie 64-400 Międzychód, ul. Gen. Sikorskiego 22 PRZETWORY OWOCOWE PRZETWORY WARZYWNE SOSY GORĄCE TRADYCYJNE DANIA GOTOWE KOMPLETNE

Bardziej szczegółowo

Przepis wymyśliłam dwa lata temu, kiedy niespodziewany wigilijny gość w postaci mojej ciężarnej przyjaciółki wyraził niezwykłą, choć typową dla stanu

Przepis wymyśliłam dwa lata temu, kiedy niespodziewany wigilijny gość w postaci mojej ciężarnej przyjaciółki wyraził niezwykłą, choć typową dla stanu Przepis wymyśliłam dwa lata temu, kiedy niespodziewany wigilijny gość w postaci mojej ciężarnej przyjaciółki wyraził niezwykłą, choć typową dla stanu błogosławionego, zachciankę spożycia grzańca na słono.

Bardziej szczegółowo

KARTA WIN WINA WYTRAWNE

KARTA WIN WINA WYTRAWNE KARTA WIN WINA WYTRAWNE Sol De Chile Reserva Chardonnay (białe, chilijskie) Wina z linii Reserva zostały wytworzone z wyselekcjonowanych winogron. Ograniczając plon winorośli uzyskano nadzwyczajną koncentrację

Bardziej szczegółowo

WINOBRANIE WRZEŚNIOWE 20 % 30 % 23,92zł. 30,73zł. 26,17zł. Teraz. Teraz. Teraz

WINOBRANIE WRZEŚNIOWE 20 % 30 % 23,92zł. 30,73zł. 26,17zł. Teraz. Teraz. Teraz NR 10/2015 Oferta ważna Od 10.09 do 23.09.2015 WRZEŚNIOWE WINOBRANIE Obowiązuje w Delikatesach Alma, Alma Smart i na stoisku alkoholowym w Katowicach, ul. Kościuszki 90 DO Maule Valley, Carménère, Aromo

Bardziej szczegółowo

Składniki: Pulpeciki: 200 g białej kaszy gryczanej 2 małe jajka 2 łyżki mąki 2 łyżki bułki tartej 130 g sera koziego sól pieprz. Sos grzybowo-dyniowy:

Składniki: Pulpeciki: 200 g białej kaszy gryczanej 2 małe jajka 2 łyżki mąki 2 łyżki bułki tartej 130 g sera koziego sól pieprz. Sos grzybowo-dyniowy: Pulpeciki z białej kaszy gryczanej nadziewane kozim serem z sosem dyniowym z podgrzybkami to alternatywa dla tradycyjnych mięsnych pulpecików. Są delikatne i bardzo smaczne szczególnie w towarzystwie grzybowo-dyniowego

Bardziej szczegółowo

WINA MUSUJĄCE. Włochy, Veneto, Treviso DOC

WINA MUSUJĄCE. Włochy, Veneto, Treviso DOC WINA MUSUJĄCE Włochy, Veneto, Treviso DOC Prosecco Mionetto Prestige Collection Francesco Mionetto 100% Glera 75cl 58,00 20cl 24,00 Wino o słomkowej barwie z refleksami i aromacie złocistych jabłek z nutką

Bardziej szczegółowo

Przygotowała: Alicja Świtaj

Przygotowała: Alicja Świtaj Kaczka wędzona dymem z zielonej herbaty z zielonymi warzywami z woka, pure z mango i imbiru oraz szafranowym ryżem (danie inspirowane kuchnią Tajlandii) Przygotowała: Alicja Świtaj Zafascynowała mnie kuchnia

Bardziej szczegółowo

PROSTE LODOWE DESERY ROZKOSZ SMAKU

PROSTE LODOWE DESERY ROZKOSZ SMAKU PROSTE LODOWE DESERY ROZKOSZ SMAKU Lody czekoladowe z belgijską czekoladą i malinami Carte d'or Chocolate 300 gramów świeże maliny 10 łyżek gorzka czekolada 50 gramów 10 minut 2 osoby Łatwe 1. Nożem kroimy

Bardziej szczegółowo

Prezenty ze Smakiem: Specjalna Oferta Prezentów Świątecznych

Prezenty ze Smakiem: Specjalna Oferta Prezentów Świątecznych Prezenty ze Smakiem: Specjalna Oferta Prezentów Świątecznych PUDEŁKO Z CHOINKĄ: Włoska mielona kawa Oro Blend, bombonierka pralinek czekoladowych, mini torcik z konfiturą wiśniową, słoiczek marmoladek

Bardziej szczegółowo

Klopsiki w sosie śmietanowym

Klopsiki w sosie śmietanowym Klopsiki w sosie śmietanowym Inter IKEA Systems B.V. 2010 Klopsiki w sosie śmietanowym Składniki: (porcja dla 4 osób) klopsiki szwedzkie KÖTTBULLAR sos śmietanowy GRÄDDSÅS borówka szwedzka LINGONSYLT Sposób

Bardziej szczegółowo

WINA DOMU / HOUSE WINE

WINA DOMU / HOUSE WINE WINA DOMU / HOUSE WINE Ananto Blanco Szczepy: Macabeo 0,5 l 25,00 9,00 0,5 l 25,00 9,00 Wino o jasnożółtym kolorze z zielonymi refleksami. Aromatyczne, dobrze zbalansowane i młode. Odświeżająca kwasowość

Bardziej szczegółowo

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę.

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Pyszne, aromatyczne i lekko słodkie curry z kurczakiem, czerwoną soczewicą, pomidorami, melonem i chipsami z marchewki. Gotowe curry podałam w wydrążonym melonie, którego część użyłam do przygotowania

Bardziej szczegółowo