potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak"

Transkrypt

1

2 potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

3

4 Zmiany w zachowaniu jak np.: nagła zmiana nawyków, wahania nastroju i aktywności (często naprzemiennie zmęczenie z euforią), agresja, izolowanie się od bliskich i kolegów, pojawiają się nowi dziwni znajomi, tajemnicze rozmowy telefoniczne i nagłe wyjścia z klasy, posługiwanie się niezrozumiałym językiem (slangiem), konflikty, niekorzystne zamiany rzeczy,, kłamstwa, oszustwa, pomniejszanie wszelkich autorytetów, wprowadzanie relatywistycznych poglądów, bełkotliwa i niewyraźna mowa, nadmierny apetyt lub brak apetytu, spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami przedmiotami Zmiany w wyglądzie zewnętrznym, jak np.: blada, ziemista, zmieniona cera; krosty i owrzodzenia (szczególnie w okolicy nosa); rozszerzone lub zwężone źrenice; spadek wagi ciała; zasinienia zaniedbanie w sferze higieny osobistej. Objawy chorobowe, takie jak: uporczywy suchy kaszel; wysięk z nosa; osłabienia i omdlenia; wymioty, zaparcia lub rozwolnienia; częste przeziębienia i infekcje; gwałtowne zmiany ciśnienia krwi oraz skoki temperatury ciała; nagłe pogorszenie stanu uzębienia; złe wyniki badao moczu i krwi; bóle różnych części ciała; depresja i problemy natury psychicznej.

5

6 1. BZP- (N- benzylopiperazyna)- stymulant Ośrodkowego Układu Nerwowego, o działaniu podobnym do amfetaminy. Postad fizyczna- biały proszek, najczęściej tabletki lub kapsułki Efekty działania- BZP działa stymulująco na OUN, podobnie jak amfetamina i metamfetamina, jednak dziesięciokrotnie słabiej. Działania niepożądane- bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy kołatanie serca, brak apetytu, stany lękowe, bezsennośd, dziwne myśli, zmiany nastroju, dezorientacje, rozdrażnienie oraz drgawki. Zagrożenia-może uzależniad, spowodowad odwodnienie organizmu i przyśpieszenie tętna, obciążając tym samym układ krążenia.

7 2. TFMPP- (3- Trifluorometylofenylpiperazyna)- substancja psychoaktywna z grupy pochodnych piperazyny, o działaniu stymulującym. Postad fizyczna- biały proszek, najczęściej występuje z BZP w postaci kapsułek lub tabletek. Efekty działania- mechanizm działania jest bardzo zbliżony do MDMA, lub do LSD zmieszane z metamfetaminą o słabszym działaniu (w małych dawkach). Działanie niepożądane- migreny, bóle głowy, utrata apetytu, wymioty (nasilające się przy dużych dawkach). Zagrożenia-może uzależniad, spowodowad odwodnienie organizmu i przyśpieszenie tętna, obciążając tym samym układ krążenia.

8 3. JHW Naftalen-1-yl (1-pentylindon-3-yl) metanon- syntetyczny agonista receptorów kanabinoidowych. Substancja charakteryzuje się dużym powinowactwem do receptorów kanabinoidowych. Postad fizyczna- grudkowata, twarda, lepka substancja przypominająca haszysz. Barwa jej zmienia się do ciemno do jasno brązowej, czasami rudawej, przypominający zardzewiały metal. Zmiennośd barwy zależy od stężenia metody przygotowania. Efekty działania- wywołuje podobne efekty działania jak marihuana czy haszysz, wzrost ciśnienia we krwi, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi, wysuszenie śluzówek. Działania niepożądane- przyśpieszone tętno, zawroty głowy, apatię, dekoncentracje, niemożnośd skupienia uwagi, lęki i urojenia. Zagrożenia- może powodowad uzależnienie psychiczne oraz indukcję chorób psychicznych.

9 3. Mefedron- 4- metylometkatynon. Syntetyczna substancja wykazująca mieszane działanie stymulujące i entaktogenne (wyzwala empatię, czyli zdolnośd do wczuwania się w sytuację innych. Postad fizyczna- najczęściej występuje w postaci białego proszku, który stanowi sól (chlorowodorek) rozpuszczalną w wodzie. Występuje także w formie tabletek i pigułek. Efekty działania- w niewielkich dawkach podnosi nastrój, wywołuje euforię, podniecenie, pobudzenie, zwiększa chęd rozmowy i otwartości oraz zmniejsza łaknienie. Mogą pojawid się halucynacje. Działania niepożądane- fizyczne- kołatanie serca, podniesienie ciśnienia tętnicznego krwi, zgrzytanie zębami, szcękościsk, oczopląs, zwiększone pocenie się, ból i zawroty głowy, problemy z oddychaniem psychiczne- zaburzenia pamięci krótkotrwałej, gonitwa myśli i spadek koncentracji, bezsennośd, stany depresyjne, halucynacje, omamy, niepokój mogący przejśd w stan paranoidalny. Zagrożenia- może powodowad poważne uszkodzenia zdrowia, włącznie ze śmiercią. Jest substancją uzależniającą.

10 1. Mieszanki ziołowe Postad fizyczna- susz roślinny, często aromatyzowany, także w postaci skrętów. Efekty działania- może działad bardziej euforyzująco i stymulująco lub uspokajająco i relaksująco (w zależności od typu mieszanki, indywidualnych cech organizmu użytkownika i jego nastoju). Działanie niepożądane- bóle głowy, bóle w okolicach klatki piersiowej, bezpośrednio po paleniu chwilowe problemy z oddychaniem, zmęczenie psychiczne i fizyczne, brak chęci do działania, problemy z koncentracją, stany lękowe. Zagrożenia- paląc mieszankę wprowadza się do organizmu jednocześnie kilka różnych substancji oraz bliżej nieokreśloną liczbę produktów (niecałkowitego spalania). Jednoczesne oddziaływanie na organizm i na umysł ludzki substancjami o różnym działaniu może byd niebezpieczne i nieprzewidywalne w skutkach. Mieszanki ziołowe można łatwo przedawkowad.

11 2. Szałwia Wieszcza- roślina występująca w stanie naturalnym w Sierra Mazateca w Meksyku. Jej głównym składnikiem aktywnym jest salvinorin A. Postad fizyczna- susz roślinny, ekstrakt Efekty działania- bardzo silne działanie halucynogenne, któremu towarzyszy brak kontroli nad zachowaniem i poważne trudności w poruszaniu się. Zagrożenia i działania niepożądane: Psychiczne- ataki szału, łącznie z koszmarnymi halucynacjami i urojeniami oraz może indukowad choroby psychiczne. Fizyczne- utrata kontroli nad czynami, bóle głowy spowodowane wdychaniem z dymem różnych produktów spalania

12 3. Fly Agaric- zazwyczaj muchomor czerwony, ale podobne działanie wywołuje muchomor plamisty Postad fizyczna- susz kapelusza grzyba w postaci kawałków o różnym rozdrobnieniu. Zabarwienie od żółtopomaraoczowego do jaskrawoczerwonego. Efekty działania- początkowy okres przypomina stan upojenia alkoholowego objawiający się nadmierną gadatliwością, wesołym nastrojem i dobrym samopoczuciem. Następnie występują halucynacje wzrokowe i słuchowe lub uspokojenie i przygnębienie. Czasem pojawia się pobudzenie psychosomatyczne, które przechodzi w napady szału. Działanie niepożądane- osłabienie, zmęczenie, zaburzenia równowagi, pocenie się, zawroty głowy, szum w uszach, przyśpieszenie tętna, wzrost temperatury nawet do 40 C. Nierzadko pojawiają się zawroty głowy, wymioty, biegunka. Zniesienie reakcji źrenic na światło przy silnym ich rozszerzeniu może doprowadzid do oślepienia Zagrożenia- wszystkie opisane objawy można uznad za objawy zatrucia składnikami czynnymi muchomora. Inny składnik- czyli bufotenina jest odpowiedzialna za działanie halucynogenne grzyba.

13 4. Kratom- popularna nazwa drzewa liściastego Mitragyna Speciosa. Postad fizyczna- wysuszone i sproszkowane liście albo brunatny sproszkowany ekstrakt z suszonych liści w formie kapsułek. Ekstrakt jest ok. 30 razy silniejszy niż liście. Efekty działania- działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Żucie świeżych lub suszonych liści albo picie wywarów z nich w niewielkiej ilości, lekko pobudza. W wyższych dawkach wywołuje kolejno euforię, błogostan i sennośd. Działania niepożądane- wymioty, wpływa na perystaltykę jelit, osłabia potencję seksualną, może spowodowad brązowienie skóry. Zagrożenia- uzależnia. Obniża sprawnośd psychosomatyczną, czyli zdolnośd do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Produkt można łatwo przedawkowad. Potęguje działanie innych środków psychosomatycznych, w tym pochodzenia naturalnego oraz leków i alkoholu.

14 Zagrożenia i działania niepożądane ze strony somatycznej- nudności, biegunki, wymioty, skurcze i bóle brzucha oraz trudności z oddychaniem. Częstym objawem jest uczucie swędzenia i mrowienia ciała. 5. Argyreia Nervosa- powój hawajski- głównymi substancjami czynnymi są pochodne kwasu lizergowego Ergina, zwana często LSA- czyli amid kwasu D- lizergowego, jest najważniejszym psychoaktywnym składnikiem surowca. Postad fizyczna- duże pnącze z liści w kształcie sercowatym o długości do 5 cm, pokrytymi srebrzystymi włoskami. Kwiaty czerwone o długości 1-1,5cm. LSA występuje w nasionach, które są twarde, brązowe o średnicy około 5mm. Efekty działania- nadwrażliwośd na światło, silne halucynacje słuchowe i wzrokowe związane głownie z odbiorem barw i zaburzeniami w postrzeganiu kontrastu, uspokojenie lub pobudzenie i euforia, bezsennośd, silna potrzeba rozciągania czy masowania swoich mięśni, a także trudnośd usiedzenia w miejscu. Występowanie głębokich autorefleksji i przemyśleo o niepokojącym, a nawet ponurym charakterze. Zagrożenia i działania niepożądane natury psychicznej- stany psychosomatyczne, uporczywe myśli i działania samobójcze.

15 6. Calea Zacatechichi- krzew osiąga 1-1,5mwysokości. Nie ma badao wskazujących, która substancja czynna jest odpowiedzialna za działa psychoaktywne rośliny. Postad fizyczna- najczęściej występuje w postaci suszu, ale może występowad w postaci świeżych liści. Efekty działania- ekstrakt rośliny wpływa na nasilenie aktywności mózgu podczas snu, z czym wiąże się zwiększenie liczby zapamiętanych snów. Działanie tej rośliny zbliżone jest do działania marihuany i na lekkie działanie euforyzujące. Zagrożenia i działania niepożądane- picie wywaru i proces palenia wywołuje nieprzyjemny, bardzo gorzki smak. Calea wywołuje różne reakcje alergiczne oraz osłabienie fizyczne, zawroty głowy, sennośd, mdłości, wymioty, wysypkę, puchnięcie, podrażnienie skóry. Calea także zaburza świadomośd i percepcję.

16 7. Lion s Tail- roślina z rodziny wargowatych, wyrasta do 3 m wysokości. Charakteryzuje się czerwonymi i pomaraoczowymi kwiatami. Postad fizyczna- najczęściej w postaci suszu lub ekstraktu z liści/ kwiatów, ale czasem w postaci świeżej. Efekty działania- działanie psychoaktywne pojawia się podczas palenia liści, kwiatów lub ekstraktów. Najczęściej odczuwa się euforię, stymulację oraz efekty empatogenne. W większych dawkach występuje sennośd. Zagrożenia i działania niepożądane- uzależnia, zaburza świadomośd i percepcję. Z tego powodu nie jest wskazane prowadzenie pojazdów ani obsługiwanie maszyn po zażyciu tej rośliny.

17

Nowe zagrożenie Dopalacze

Nowe zagrożenie Dopalacze Nowe zagrożenie Dopalacze Cel spotkania Dostarczenie podstawowych informacji o nowych środkach psychoaktywnych pojawiających się na rynku narkotykowym. Co to są dopalacze? Nazwa nie posiada charakteru

Bardziej szczegółowo

Polityka karna wobec osób używających narkotyki

Polityka karna wobec osób używających narkotyki Polityka karna wobec osób używających narkotyki Narkotyki Polityka Legislacyjna Ustawa HIV/AIDS Rozwiązania zagraniczne Wybór artykułów na temat narkotyków i prawa narkotykowego 1 ILUSTRACJE NARKOTYKÓW

Bardziej szczegółowo

Narkotyki bez dydaktyki

Narkotyki bez dydaktyki Bezpłatny dodatek nr 37 (2571), 16 września 2006 Narkotyki bez dydaktyki stymulanty dołowniki halucynogeny inhalanty sterydy Jakie objawy wywołują? Na czym polega chcica? Po czym poznać, że dziecko bierze?

Bardziej szczegółowo

Dopalacze jakie niosą ze sobą zagrożenie? Co znaczy termin dopalacze?

Dopalacze jakie niosą ze sobą zagrożenie? Co znaczy termin dopalacze? Dopalacze jakie niosą ze sobą zagrożenie? Co znaczy termin dopalacze? Dopalacze to termin nie posiadający charakteru naukowego. Obecnie najczęściej używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji

Bardziej szczegółowo

Czy moje dziecko bierze narkotyki?????????????

Czy moje dziecko bierze narkotyki????????????? Czy moje dziecko bierze narkotyki????????????? Poradnik - Sygnały ostrzegawcze Za trywialne uważa się twierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, lecz aby móc w porę zareagować na zagrożenie, musimy

Bardziej szczegółowo

A. Różne objawy chorobowe (pojawiające się również poza czasem modlitwy i posługi modlitwy wstawienniczej):

A. Różne objawy chorobowe (pojawiające się również poza czasem modlitwy i posługi modlitwy wstawienniczej): ZE WZGLĘDU NA FAKT, ŻE OSTATNIO PROWADZĄC REKOLEKCJE W ŚWINICACH WARCKICH, ŁODZI i WIŚLE PORUSZAM KWESTIE GRZECHÓW:PIERWORODNEGO, GŁÓWNYCH, PRZECIW DUCHOWI ŚWIĘTEMU, CUDZYCH, WOŁAJĄCYCH O POMSTĘ DO NIEBA,

Bardziej szczegółowo

NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE

NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE . DEFINICJA TZW. DOPALACZY Dopalacz, czy dopalacze to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych

Bardziej szczegółowo

DOPALACZE. Prof. dr med. Paweł Januszewicz Narodowy Instytut Leków Warszawa

DOPALACZE. Prof. dr med. Paweł Januszewicz Narodowy Instytut Leków Warszawa DOPALACZE Prof. dr med. Paweł Januszewicz Narodowy Instytut Leków Warszawa Prof. dr med. Paweł Januszewicz Specjalista zdrowia publicznego, pediatrii, medycyny farmaceutycznej Wieloletni dyrektor CZD i

Bardziej szczegółowo

PRACA SOCJALNA Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI, W SZCZEGÓLNOŚCI OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW

PRACA SOCJALNA Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI, W SZCZEGÓLNOŚCI OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW Priorytet I Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Zatrudnienie i integracja społeczna Projekt 1.20 - Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pomocy i integracji społecznej Komponent szkoleniowy

Bardziej szczegółowo

Środki psychoaktywne. Ulotka powstała dzięki dotacji Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa

Środki psychoaktywne. Ulotka powstała dzięki dotacji Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa Środki psychoaktywne Wiele jest powodów sięgania po substancje psychoaktywne (alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze). Może ktoś Cię namówi, jest taka moda albo jesteś ciekaw/ciekawa jak to jest. A może

Bardziej szczegółowo

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Strefa nauczyciela Środki psychoaktywne wciąż modne substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Spis treści 1. Jak uzależniają? 2. Rytuały i moda 3. Przemysł narkotykowy i jego reklamy

Bardziej szczegółowo

DZIECKO A NARKOTYKI. Czego tak naprawdę potrzebują dorastające dzieci od rodziców?

DZIECKO A NARKOTYKI. Czego tak naprawdę potrzebują dorastające dzieci od rodziców? DZIECKO A NARKOTYKI Nie ma prostych ani skutecznych sposobów na całkowite uchronienie dziecka przed narkotykami. Jednak jedno jest pewne: IM LEPSZY MAMY KONTAKT Z DZIECKIEM, TYM ŁATWIEJ USTRZEŻEMY JE PRZED

Bardziej szczegółowo

Substancje psychoaktywne: rodzaje anie diagnostyka leczenie

Substancje psychoaktywne: rodzaje anie diagnostyka leczenie Substancje psychoaktywne: rodzaje działanie anie diagnostyka leczenie Dopalacze NaleŜą do grupy tzw. designer drugs Są to syntetyczne pochodne substancji psychoaktywnych TakŜe e pochodzenia naturalnego

Bardziej szczegółowo

Charakterystyka nowych substancji psychoaktywnych (NPS)

Charakterystyka nowych substancji psychoaktywnych (NPS) Charakterystyka nowych substancji psychoaktywnych (NPS) Ewelina Pieprzyca, Joanna Kulikowska Katedra i Zakład Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej SUM w Katowicach 1 Co to są dopalacze? Dopalacz

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO. Każda kapsułka zawiera 169,7 mg chlorowodorku wenlafaksyny, co odpowiada 150 mg wenlafaksyny (Venlafaxinum).

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO. Każda kapsułka zawiera 169,7 mg chlorowodorku wenlafaksyny, co odpowiada 150 mg wenlafaksyny (Venlafaxinum). CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Velafax XL, 150 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY Każda kapsułka zawiera 169,7 mg chlorowodorku

Bardziej szczegółowo

Bogdan Szukaiski SRODKIHALUCYNOGENNE WSTĘP

Bogdan Szukaiski SRODKIHALUCYNOGENNE WSTĘP Alkoholizm i Narkomania 2131198 Bogdan Szukaiski Zakład Biochemii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, SRODKIHALUCYNOGENNE WSTĘP Halucynogeny (psychozomimetyki, środki psychodeliczne) są to

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Kventiax SR, 150 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu Kventiax SR, 200 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu Kventiax SR, 300 mg, tabletki o przedłużonym

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum)

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum) Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum) Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Excedrin MigraStop, 250 mg + 250 mg + 65 mg, tabletki powlekane Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę,

Bardziej szczegółowo

objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie

objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie PORADY LEKARZA RODZINNEGO STRES objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie ziołolecznictwo SPIS TREŚCI Wstęp

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Letizen, 10 mg, tabletki powlekane Cetirizini dihydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Letizen, 10 mg, tabletki powlekane Cetirizini dihydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Letizen, 10 mg, tabletki powlekane Cetirizini dihydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

Amertil 10 mg, tabletki powlekane

Amertil 10 mg, tabletki powlekane Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Amertil 10 mg, tabletki powlekane Cetirizini dihydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Farmakologia dla Ratowników Medycznych

Farmakologia dla Ratowników Medycznych Farmakologia dla Ratowników Medycznych dr Krzysztof Burak Opracowanie merytoryczne skryptu sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt: Poszerzanie, doskonalenie

Bardziej szczegółowo

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10)

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10) Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10) Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Zespół uzależnienia wg ICD-10 Kompleks

Bardziej szczegółowo

Terapia uzależnień poradnik dla rodziców. Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz

Terapia uzależnień poradnik dla rodziców. Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz Terapia uzależnień poradnik dla rodziców Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz Katowice 2003 2 Pracownia Psychoprofilaktyki Zamiast wstępu kim jestem Witam Państwa w Gabinecie Terapii Uzależnień.

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Jadwiga Fudała Kama Dąbrowska Katarzyna Łukowska Publikacja

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta BONOGREN 25 mg tabletki powlekane BONOGREN 100 mg tabletki powlekane BONOGREN 200 mg tabletki powlekane BONOGREN 300 mg tabletki powlekane Quetiapinum

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Levofloxacin Genoptim, 250 mg, tabletki powlekane. Levofloxacinum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Levofloxacin Genoptim, 250 mg, tabletki powlekane. Levofloxacinum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Levofloxacin Genoptim, 250 mg, tabletki powlekane Levofloxacinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować

Bardziej szczegółowo