NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE"

Transkrypt

1 NOWE - STARE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ DOPALACZE

2 . DEFINICJA TZW. DOPALACZY Dopalacz, czy dopalacze to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, które nie zostały umieszczone na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

3 DEFINICJA TZW. DOPALACZY Dopalacze działają na Ośrodkowy Układ Nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji najczęściej pochodzenia syntetycznego, daje efekty pobudzające przypominające skutki po użyciu amfetaminy, kokainy.

4 DEFINICJA TZW. DOPALACZY W grupie pochodzenia naturalnego zachodzi duże zróżnicowanie w działaniu tych substancji. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym. Mogą działać zarówno uspokajająco jak i wywoływać euforię, działać psychodelicznie czy halucynogennie.

5 DEFINICJA TZW. DOPALACZY Reklamowane są jako smart drugs, sprytne substancje, zwiększające spryt i inteligencję, usprawniające pamięć, koncentrację uwagi. W zależności od typu produktu, imitujące swoje nielegalne odpowiedniki: - środki stymulujące (podobnie jak amfetamina), - euforyzujące (jak tabletki Ecstazy), - relaksujące (jak konopie indyjskie), - a nawet psychodeliczne (jak LSD).

6 DEFINICJA TZW. DOPALACZY Producenci dopalaczy w ofercie handlowej zamieszczają informację, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli nie do spożycia przez ludzi.

7 DEFINICJA TZW. DOPALACZY Strony internetowe są prowadzone przez użytkowników narkotyków albo producentów i służą promocji tych środków. Prezentowane informacje nie są więc wiarygodne.

8 Rzetelne informacje można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

9 PODZIAŁ środki pochodzenia głównie syntetycznego, sprzedawane w formie tabletek (tzw. party pills) lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie, środki pochodzenia głównie roślinnego, które stosuje się tak jak tytoń, mające w sposób legalny powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium, środki syntetyczne zawierające jedną, konkretną substancję, która (jeszcze) nie jest zakazana, sprzedawane w postaci znaczków do lizania, małych pigułek i w innych formach.

10 JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O DOPALACZACH Rozmowa z dzieckiem na temat dopalaczy nie wymaga abyśmy byli ekspertami, ale warto jednak dowiedzieć się więcej korzystając z wiarygodnych materiałów.

11 JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O DOPALACZACH Musisz wiedzieć: Jak działają - na Ośrodkowy Układ Nerwowy, po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie. Objawy używania - w zależności od substancji i dawki: przypływ energii,

12 podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne, halucynacje słuchowowzrokowe, utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka.

13 Jak wyglądają w postaci białego proszku, kapsułek, tabletek, suszu roślinnego, suszu grzybów. Ryzyko związane z używaniem dopalaczy ryzyko zdrowotne, uzależnienie a nawet śmierć.

14 CZY OD LEGALNYCH DOPALACZY MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ? Legalność wybranych środków psychoaktywnych może stanowić pewien problem - młodzież po odkryciu, że jakiś "lekki", legalny środek pozornie jest bezpieczny, obniża swój próg obawy i lęku przed kontaktem z narkotykami nielegalnymi. Taki mechanizm uspokojenia sprawia, że pewna część osób zaczyna eksperymentować z coraz bardziej niebezpiecznymi specyfikami.

15 CZY OD LEGALNYCH DOPALACZY MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ? Środki takie jak amfetamina, efedryna, kokaina czy marihuana mają zdolność wytwarzania, tzw. indukcji psychotycznej. Największą indukcję tego typu objawów powodują środki halucynogenne oraz te służące psychostymulacji, a więc amfetamina, kokaina, efedryna. W podobnym kierunku idą także popularne dopalacze - powodują halucynacje, podwyższają wydajność organizmu w sferze psychicznej i fizjologicznej, stwarzając jednocześnie ryzyko psychozy czy depresji.

16 OBJAWY UŻYWANIA: Zależą od rodzaju zażytej substancji, przyjętej dawki, cech psychofizycznych danej osoby. Nie ma jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję tolerowana przez organizm jednego człowieka, dla innego może być groźną w skutkach trucizną.

17 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO ZACHOWANIE POZA DOMEM: 1. Znaczne obniżenie się wyników w nauce. 2. Nauczyciele zgłaszają liczne nieobecności/spóźnienia na zajęciach. 3. Szkoła zwraca uwagę na trudności w koncentracji uwagi, częste zapominanie 4. o ważnych pracach domowych. 5. Dziecko złamało prawo informacja z policji.

18 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO ZACHOWANIE POZA DOMEM: 1. Spędzanie czasu z nieznajomymi osobami, w nieokreślonych miejscach. 2. Powroty do domu po długich nieobecnościach, w stanie zbliżonym do stanu po użyciu alkoholu, chociaż nie wyczuwa się zapachu piwa czy wina. 3. Nie uczęszczanie na zajęcia pozalekcyjne pieniądze na ten cel znikają.

19 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO ZACHOWANIA W DOMU: 1. Częste zmiany/huśtawki nastroju. 2. Utrata aktywności, przysypianie, stany depresyjne. 3. Gwałtowne reakcje na zadawane pytania o samopoczucie, o to gdzie było, dlaczego tak późno wraca agresja słowna czasem fizyczna. 4. Wiele godzin samotnie spędzanych w domu. 5. Unikanie wspólnych posiłków. 6. Ostra odmowa wizyty u lekarza. 7. Nie udzielanie odpowiedzi na pytania o kolegów.

20 1. Kłamstwa. JAK OBSEROWAĆ DZIECKO ZACHOWANIA W DOMU: 2. Wynoszenie z domu, tzw. moich rzeczy. 3. Nie wypełnianie domowych obowiązków. 4. Zaniedbywanie, np. swoich zwierząt. 5. W pokoju dziecka wyczuwany dziwny zapach. 6. Symbole narkotyków na plakatach. 7. Nowy slangowy słownik.

21 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO NIEBEZPIECZNE ZNALEZISKA: 1. Małe plastikowe torebeczki z resztkami substancji roślinnej zielona pietruszka lub proszku w kolorze białym, beżowym albo szaro-brązowym. 2. Skrawki okopconej folii aluminiowej. 3. Lufki, fifki, małe fajeczki. 4. Zapalniczki (duża ilość). 5. Rurki, słomki takie jak do napojów. 6. Strzykawki, igły. 7. Tabletki.

22 1. Wychudzenia. JAK OBSEROWAĆ DZIECKO ZMIANY W WYGLĄDZIE: 2. Zaburzenia łaknienia. 3. Przekrwione, szkliste oczy. 4. Rozszerzone źrenice. 5. Niedbały strój. 6. Wygląd człowieka chorego, zmęczonego. 7. Bezsenność.

23 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO UŻYWANIU NARKOTYKÓW TOWARZYSZY ZAPRZECZANIE: 1. Nie biorę. 2. Nie robię nic złego wszyscy biorą. 3. Nie robię nic, co mi zagraża to wy macie problem. 4. Nie robię poza tym nic złego nie kradnę.

24 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO MINIMALIZOWANIE ZAGROŻENIA: 1. Używam od czasu do czasu, a nie systematycznie. 2. Mogę w każdej chwili przestać. 3. Mogę robić duże przerwy w zażywaniu narkotyków. 4. Nie handluję kupuję tylko dla siebie. 5. Przecież żyję narkotyki mi nie szkodzą. 6. W innych krajach zalegalizowano narkotyki. 7. Palę tylko marihuanę, nigdy nie będę używał niczego poza nią.

25 JAK OBSEROWAĆ DZIECKO BUDOWANIE MITÓW: 1. Marihuana to zioło. 2. Nie jestem narkomanem nie żebrzę na ulicy. 3. Inni są słabi ja sobie poradzę. 4. Mam problemy narkotyki pozwalają załatwić moje sprawy. 5. Jestem młody kiedy będę dorosły, wyrosnę z tego.

26 RYZYKO ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM DOPALACZY Aktualna wiedza na temat ryzyka związanego z używaniem dopalacz jest bardzo ograniczona, ale wiele wskazuje na to, że przyjmowanie tych substancji wiąże się z ryzykiem zdrowotnym, w tym także uzależnieniem. Odnotowano coraz liczniejsze przypadki powikłań zdrowotnych po zażyciu dopalaczy, które wymagały interwencji lekarskich i hospitalizacji. Pojawiły się doniesienia, że w składzie dopalaczy mogą występować substancje nielegalne, w tym narkotyki o wysokim potencjale uzależniającym. Dopalacze mogą być również substancjami wprowadzającymi dziecko w świat narkotyków.

27 DLACZEGO NIEKTÓRE NASTOLATKI SIĘGAJĄ PO NARKOTYKI: 1. Ucieczka od problemów. 2. Nuda. 3. Poszukiwanie pobudzenia dla osiągnięcia samopoczucia. 4. Brak poczucia pewności siebie. 5. Chęć przystosowania się do grupy, która eksperymentuje z narkotykami. 6. Ciekawość.

28 DLACZEGO NIEKTÓRE NASTOLATKI SIĘGAJĄ PO NARKOTYKI: Skłonność do sięgania po środki odurzające przejawiają przede wszystkim młodzi osobnicy mający: 1/ specyficzną osobowość, 2/ przykład kogoś z grupy, 3/ dostęp do substancji.

29 DLACZEGO NASTOLATKI NIE BIORĄ NARKOTYKÓW: 1. Dezaprobata dla używania narkotyków wyrażana przez znaczące osoby z bliskiego otoczenia. 2. Strach przed konsekwencjami prawnymi. 3. Poważne taktowanie swojej przyszłej roli rodzica. 4. Orientacja na zrobienie kariery zawodowej. 5. Posiadanie wielu zainteresowań, aktywne spędzanie czasu wolnego.

30 DLACZEGO NASTOLATKI NIE BIORĄ NARKOTYKÓW: - Brak pieniędzy na za zakup narkotyków, - Złe doświadczenie z próbowaniem narkotyków - Przekonanie i wiedza, że narkotyki rujnują zdrowie, - Obawa przed uzależnieniem się, - Obawa przed utratą kontroli nad samym sobą.

31 DOJRZEWANIE (ADOLESCENCJA) Okres życia między dzieciństwem a dorosłością, charakteryzuje się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), psychice kształtowaniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne), pełnieniu roli społecznej (dojrzewanie społeczne)

32 DOJRZEWANIE (ADOLESCENCJA) Okres dorastania dzieli się na różne stadia rozwojowe, charakteryzujące się odmiennymi zachowaniami i skłonnością do zachowań z obszaru ryzyka.

33 Dorastający preferują domy, w których rządzi: uczciwość, sprawiedliwość i wzajemność. Najzdrowszemu emocjonalnemu klimatowi sprzyja wspólne naradzanie się rodziców i nastolatków w sprawach interesujących obie strony i stwarzanie okazji do zwiększania autonomii.

34 Udowodniono, że największą moc chroniącą ma: 1. Okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka. 2. Dobre porozumiewanie się. 3. Zdrowa dyscyplina. 4. Wspieranie.

35 GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

36 GDZIE SZUKAĆ POMOCY? Antynarkotykowy Telefon Zaufania Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Antynarkotykowa Poradnia Internetowa Informator na temat placówek udzielających pomoc osobom z problemem narkotykowym:

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Strefa nauczyciela Środki psychoaktywne wciąż modne substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Spis treści 1. Jak uzależniają? 2. Rytuały i moda 3. Przemysł narkotykowy i jego reklamy

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Jadwiga Fudała Kama Dąbrowska Katarzyna Łukowska Publikacja

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej. Poradnik dla pracowników służb społecznych. Jadwiga Fudała Kama Dąbrowska Katarzyna Łukowska Publikacja

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń.

Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. Slajd 3 Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI CZĘŚĆ PIERWSZA: NARKOTYKI MITY A RZECZYWISTOŚĆ CZĘŚĆ DRUGA: DOPALACZE NOWE ZAGROŻENIA prowadzący: Adam Piątek, Andrzej Rakowski ALKOHOL Skala zjawiska problemu uzależnienia i

Bardziej szczegółowo

Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży

Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży Opracowanie: Joanna Szymańska Zawartość Wprowadzenie... 3 Depresje młodzieńcze... 5 Czynniki ryzyka i czynniki chroniące... 7 Objawy depresji u dzieci i młodzieży...

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY DLA RODZICÓW

MATERIAŁY DLA RODZICÓW Gdyby dorośli nas zapytali, my byśmy niejedno dobrze doradzili. Przecie my lepiej wiemy co nam dolega, przecie my więcej czasu mamy, żeby patrzeć i myśleć o sobie, przecie my lepiej siebie znamy, więcej

Bardziej szczegółowo

Joanna Szymańska Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Spis treści

Joanna Szymańska Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Spis treści Spis treści Wstęp... 2 I. Depresje młodzieńcze... 3 1. Klasyfikacja depresji... 3 2. Depresja młodzieńcza norma rozwojowa czy zaburzenie?... 5 3. Depresja u młodych ludzi czynniki ryzyka i czynniki chroniące...

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10 ZAŁĄCZNIK NR 10 MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE 1 Wstęp W centrum naszego zainteresowania znalazł się młody człowiek z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Kto to jest młody człowiek

Bardziej szczegółowo

Wolni od uzależnień behawioralnych

Wolni od uzależnień behawioralnych Przedstawiona do recenzji publikacja podejmuje w sposób wieloaspektowy niezwykle ważną i aktualną problematykę uzależnień. Nie tylko wypełnia istniejącą na lokalnym rynku wydawniczym lukę, ale z pewnością

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

www.drogadosiebie.pl

www.drogadosiebie.pl PORADNIK DLA OSÓB CHORUJĄCYCH NA CHOROBĘ AFEKTYWNĄ DWUBIEGUNOWĄ DROGA DO SIEBIE Choroba afektywna dwubiegunowa, podobnie jak inne choroby, może towarzyszyć komuś przez jakiś czas albo przez całe życie.

Bardziej szczegółowo

Schizofrenia Pacjent i opiekun

Schizofrenia Pacjent i opiekun Epizod Pojedynczy przypadek kryzysu psychicznego w historii choroby pacjenta. Lekarz rodzinny To lekarz rodzinny, zazwyczaj pierwsza osoba, z którą kontaktuje się chory, gdy pojawiają się objawy. Wgląd

Bardziej szczegółowo

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Anna Antosik-Wójcińska Tadeusz Parnowski Łukasz Święcicki VA/12/11/91 Servier Polska Sp. z o.o. ul.

Bardziej szczegółowo

ZAGROŻENIA ROZWOJU OKRESU DORASTANIA

ZAGROŻENIA ROZWOJU OKRESU DORASTANIA ZAGROŻENIA ROZWOJU OKRESU DORASTANIA Wiek od 11 do 18 roku życia to okres dorastania. Jest to czas przemian w rozwoju fizycznym, umysłowym i społecznym. W okresie dorastania dominującą formą działalności

Bardziej szczegółowo

chronić małe dzieci Jak przed krzywdzeniem www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w

chronić małe dzieci Jak przed krzywdzeniem www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w Jak chronić małe dzieci przed krzywdzeniem p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w pracujących z rodzinamiz małymi dziećmi www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl Copyright 2010 Fundacja Dzieci Niczyje

Bardziej szczegółowo

Zespół autorów: Krzysztof Ostaszewski, Anna Rustecka-Krawczyk, Magdalena Wójcik

Zespół autorów: Krzysztof Ostaszewski, Anna Rustecka-Krawczyk, Magdalena Wójcik Warszawa 2011 RAPORT dla szkół i władz oświatowych Warszawy z realizacji trzeciego etapu badań p.n. Rola czynników ryzyka i czynników chroniących w rozwoju zachowań problemowych u młodzieży szkolnej.

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia?

W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia? W jaki sposób osobę uzależnioną można motywować do leczenia? Z tak i podobnie postawionymi pytaniami w swojej praktyce zawodowej spotykam się dość często. Największy problem z odpowiedzią polega na tym,

Bardziej szczegółowo

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole. irena Namysłowska. Informacje dla pedagogów i opiekunów

One są ws, ród nas. DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole. irena Namysłowska. Informacje dla pedagogów i opiekunów One są ws, ród nas DziecKO z zaburzeniami psychotycznymi W szkole Informacje dla pedagogów i opiekunów irena Namysłowska One są ws, ród nas DZIECKO Z ZABURZENIAMI PSYCHOTYCZNYMI W SZKOLE Informacje dla

Bardziej szczegółowo

2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE

2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE ISSN 1830-0790 SPRAWOZDANIE ROCZNE 2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE PL SPRAWOZDANIE ROCZNE 2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE Nota prawna Niniejsza publikacja Europejskiego Centrum Monitorowania

Bardziej szczegółowo

UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ

UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ INSTYTUT PSYCHIATRII I NEUROLOGII ------------------------------------------------------------------------------------------------- Janusz Sierosławski UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ

Bardziej szczegółowo

Rządowy program na lata 2014-2016 BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA. (projekt)

Rządowy program na lata 2014-2016 BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA. (projekt) Załącznik do Uchwały Nr.. Rady Ministrów z dnia.. 2014 r. Rządowy program na lata 2014-2016 BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA (projekt) 1 Wprowadzenie Rządowy program na lata 2014-2016 jest kontynuacją Rządowego

Bardziej szczegółowo

objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie

objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie PORADY LEKARZA RODZINNEGO STRES objawy i przyczyny stresu stres w szkole, w pracy i w domu działanie pozytywne stresu na organizm zaburzenia stresowe ćwiczenia, odżywianie ziołolecznictwo SPIS TREŚCI Wstęp

Bardziej szczegółowo

p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a

p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a główny partner Wstęp 2 Problem nadużywania Internetu 4 Korzystanie z Internetu przez młodzież 4 Kiedy możemy mówić o nadużywaniu Internetu? 5 Czynniki

Bardziej szczegółowo

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. Przyczyny, objawy i leczenie bezsenności. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej mgr farm. Katarzyna Górka opiekun specjalizacji: dr n. farm. Jerzy

Bardziej szczegółowo

Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA

Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA Jolanta Malanowska Powiatowy Ośrodek Edukacji w Środzie Śląskiej DROGA DO UZALEŻNIENIA CO TO JEST UZALEŻNIENIE? Jeśli konkretne zachowanie staje się najistotniejsze w życiu człowieka i dominuje w jego

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA SZCZECIN z dnia... 2012 r.

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA SZCZECIN z dnia... 2012 r. Projekt UCHWAŁA NR... RADY MIASTA SZCZECIN z dnia... 2012 r. zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok. Na podstawie art. 10 ust. 3 Ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz Niezależne czasopismo o charakterze informacyjno-edukacyjnym dla pacjentów i ich rodzin, zajmujące się popularyzacją zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym może stanowić doskonały pomost pomiędzy

Bardziej szczegółowo

Za wykonaną pracę w przeciwdziałaniu narkomanii w obszarze środków zastępczych pragnę złożyć podziękowania

Za wykonaną pracę w przeciwdziałaniu narkomanii w obszarze środków zastępczych pragnę złożyć podziękowania Główny Inspektorat Sanitarny Departament Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Dyrektor Tomasz Białas ul. Targowa 65 03-729 Warszawa tel.: (22) 496 55 38 e-mail: sekretariat.sz@gis.gov.pl Oddaję w Państwa ręce

Bardziej szczegółowo