ZAŁOŻENIE FIRMY W ANGLII SZANSĄ DLA POLAKÓW

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ZAŁOŻENIE FIRMY W ANGLII SZANSĄ DLA POLAKÓW"

Transkrypt

1 ZAŁOŻENIE FIRMY W ANGLII SZANSĄ DLA POLAKÓW

2 Jeśli dotąd nie odnalazłeś własnego sposobu na godziwe życie - Zostao przedsiębiorcą! Dla części z przedsiębiorców własna firma bywa koniecznością, ale dla zdecydowanej większości to świadomy wybór modelu pracy i życia. Cenią sobie niezależność, elastyczność, pełną odpowiedzialność za końcowy efekt, nieograniczone możliwości przekuwania swoich umiejętności, zaangażowania i pasji na zyski. Nic nie cieszy tak, jak sukces własnego przedsięwzięcia.

3 Przedsiębiorczośd po polsku: "Chciałbym, ale się boję".. Mamy pomysły na biznes, ale myślimy że nam się nie uda.. Aż co trzeci Polak chciałby pracować "na swoim", a nie pracować na etapie. Problem w tym, że wydaje nam się, że nie damy sobie rady. Wiele barier dla przyszłego przedsiębiorcy leży w jego własnej głowie. Boimy się tego, czego nie znamy, a rozpoczęcie działalności firmy kojarzy nam się często z drogą przez mękę. I FAKTYCZNIE TAK JEST!!!

4 Dlaczego Polacy boją się prowadzid działalnośd gospodarczą w kraju? * Zawiła biurokracja (m.in. procedura rejestracji firmy). W Polsce około 40 instytucji może przeprowadzić kontrolę w Twoim przedsiębiorstwie. * Wysoki i podatki (od lutego 2013 roku z kont przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę dłużej niż 2 lata, co miesiąc znika ponad 1000,00 zł z tytułu zobowiązań wobec ZUS-u. Tylko od 2011 roku składki wzrosły o 15 proc.) Z danych prezentowanych w rocznikach statystycznych GUS-u wynika, że ponad 30% nowo utworzonych w Polsce firm plajtuje już w 1. roku, a dłużej niż 10 lat przetrwa najwyżej 5% firm.

5 Jest na to sposób! Zawiła biurokracja oraz coraz wyższe podatki niejednego przedsiębiorcę zniechęcają do prowadzenia własnej działalności. Jednak, czy posiadając dobry pomysł na biznes warto z niego rezygnować? Nie! - Są państwa, gdzie prowadzenie własnej działalności jest bardziej opłacalne niż w Polsce. Pomimo istniejącej bariery językowej oraz braku znajomości obcych kultur wielu przedsiębiorców decyduje się na zagraniczną ekspansję lub też całkowite przeniesienie firmy poza granice naszego kraju. Co ich przekonuje do prowadzenia działalności w obcych państwach?

6 Dlaczego warto założyd firmę w Anglii? Anglia najczęściej jest utożsamiana z miejscem emigracji rodaków w poszukiwaniu pracy. Jednak wiele osób pomija fakt, iż jest to państwo przyjazne przedsiębiorcom. Anglia zajmuje pierwsze w Europie i piąte na świecie, miejsce pod względem najłatwiejszego prowadzenia własnej firmy. Osoby, które pracują dłużej niż 6 miesięcy w ciągły roku mogą starać się o status rezydenta podatkowego. Oznacza to, że osoba taka, mimo, że jest obywatelem polskim, rozlicza się podatkowo w Anglii. W Zjednoczonym Królestwie kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż w Polsce. Wyższe są również progi, przy których zaczynają mieć zastosowanie wyższe stawki podatku. Podatek do zapłacenia będzie znacznie mniejszy, niż w Polsce.

7 Podatki w Anglii W Anglii za pobór podatków bezpośrednio odpowiada Rada Dochodów Państwa (Board of Inland Revenue IR). Zajmuje się ona podatkami dochodowymi od osób prawnych i fizycznych oraz podatkami od zysków kapitałowych. Obowiązkowi rejestracji do podatku VAT podlegają firmy, których sprzedaż za ostatnie 12 miesięcy przekroczy pułap ustalony przez urząd podatkowy. Obecnie jest to kwota funtów.

8 Podatki w Anglii Wysokość podatku dochodowego (Income Tax), jaki będziemy musieli zapłacić zależy przede wszystkim od wysokości naszych dochodów. Każda osoba zatrudniona legalnie na terenie Anglii otrzymuje kod podatkowy składający się z liczb i liter. Kod podatkowy stanowi informację na temat tego jak podatek jest obliczany i jakie ulgi przysługują podatnikowi. Podobnie jak w Polsce tak i w Anglii istnieje kwota wolna od podatku po przekroczeniu, której zaczynają się progi podatkowe. Nawet, jeśli wysokość naszych dochodów przekroczy kwotę wolną od opodatkowania, to nadal możemy liczyć na inne ulgi, które zmniejszą nasze obciążenie podatkowe.

9

10

11 Emerytura w Anglii Wiek emerytalny w Anglii obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby otrzymać emeryturę należy mieć przepracowaną określoną ilość lat, oczywiście jeśli wówczas płaciliśmy składki. Kobiety powinny mieć przepracowane 39 lat, a mężczyźni 44. Jeżeli nie będziemy mogli wykazać, ile lat przepracowaliśmy, ponieważ przez kilka lat wychowywaliśmy dziecko lub opiekowaliśmy się osobą starszą, być może ilość przepracowanych lat, wymaganych do otrzymania emerytury, również zostanie obniżona.

12 Emerytura w Anglii Obecnie minimalna emerytura w Anglii wynosi około 170 funtów tygodniowo. Prawo do emerytury nabywa się po przepracowaniu 25% ilości kwalifikowanych lat, czyli 11 lat. Należy przepracować 5 pełnych lat podatkowych, aby mieć prawo do brytyjskiej emerytury

13 Ubezpieczenie społeczne (National Insurance) Prowadząc spółkę w Anglii, będąc zatrudnionym w tej spółce i pracując w Anglii podlegamy brytyjskiemu systemowi ubezpieczeniowemu. Oznacza to, że my i członkowie naszej najbliższej rodziny możemy korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Wielkiej Brytanii oraz z nagłej pomocy medycznej w krajach Unii mając wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC). Nie musimy opłacać składki ubezpieczeniowej w innym kraju Unii (np. w Polsce).

14 Korzyści z założenia firmy w Anglii Dzięki możliwościom, jakie nam stworzyły kontakty z Anglią i wejście Polski do Unii Europejskiej- możemy otworzyć na jej terenie spółkę Ltd. Do zalet z założenia bądź przeniesienia firmy do Anglii z oddziałami w Polsce nie wątpliwie wlicza się: czytelność oraz stałość przepisów brak kontroli z strony polskich organów kontrolnych, takich jak chociażby Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy.

15 Korzyści z założenia firmy w Anglii w przypadku spółki Limited brak jest jakiegokolwiek minimalnego kapitału początkowego wszelkie prawa emerytalne w Anglii nabywa się już po trzech latach działalności Twojej firmy brak konieczności wymieniania wszystkich poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności, co ma miejsce w naszym kraju. W Anglii wystarczy jedynie bardzo ogólnie określić cel, informując, iż będziemy prowadzić: ALL LEGAL ACTIVITIES"- czyli po prostu wszystkie legalne rodzaje działalności.

16 Korzyści z założenia firmy w Anglii właściciel spółki Ltd wcale nie musi płacić składek ZUS ani też podatku dochodowego w Polsce dostęp do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całej Unii Europejskiej, dla przedsiębiorcy i jego rodziny kwota wolna od podatku jest około dziesięciokrotnie wyższa, niż w naszym kraju sama rejestracja spółki w Anglii to koszt 250zł

17 Korzyści z założenia firmy w Anglii każda zmiana prawa czy stawek podatkowych ogłaszana minimum rok wcześniej nie musisz przyjeżdżać do Anglii aby założyć firmę twoja firma może mieć rachunek bankowy w polskim banku, i wiele wiele innych

18 Jak to wszystko wygląda w liczbach? o Składka ZUS: w Polsce 1042,46zł - w Anglii 2,75 tygodniowo (55zł miesięcznie) o Kwota wolna od podatku: W Polsce to 3091zł - w UK wynosi (50 000zł) o Średnia emerytura: w Polsce to 1100zł netto - w Wielkiej Brytanii 110,15 (4851zł miesięcznie) o Najmniejsza emerytura w Polsce to 844 zł natomiast w Anglii zł.

19

20

21 Ile trwa założenie działalności w Anglii? Każdy kto zadaje sobie pytanie jak założyć firmę w Anglii powinien wiedzieć, że na samym początku wymagana jest rejestracja. Jeżeli zdecydujemy się na pomoc biura rachunkowego, to wszystkie formalności trwać będą aż... jeden dzień. Tak, sama rejestracja może być wykonana w ciągu zaledwie 24 godzin. Zakładanie firmy w Anglii wymaga również naszej obecności na wyspach Brytyjskich, ponieważ do założenia konta w banku oraz nadania numeru NIN musimy pojawić się osobiście i nie można tego przeprowadzić zdalnie. Jednak również tą czynność, łącznie z podróżą, można wykonać w jeden dzień.

22 Ile trwa założenie działalności w Anglii? Według najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez Bank Światowy, firma w Wielkiej Brytanii jest naprawdę szybko przynoszącą zyski inwestycją. Założenie tam własnego biznesu zajmuje średnio 13 dni. Dla porównania europejska średnia wynosi aż 32 dni

23 ZAŁÓŻ LUB PRZENIEŚ SWOJĄ FIRMĘ DO ANGLII Ostatnio można zaobserwować wiele podatkowych migracji. Polscy przedsiębiorcy ze swoimi podatkami uciekają do innych krajów UE. Najwięcej polskich firm rejestruje się w Anglii, gdzie odprowadzają podatki i składki ZUS, mimo że działalność faktycznie wykonywana jest dalej na terytorium Polski. Na Wyspach powstało wiele firm księgowych, które pomagają polskim przedsiębiorstwom zarejestrować się, prowadzą księgowość, przygotowują i dostarczają do urzędu skarbowego niezbędne dokumenty, a nawet reprezentują swoich klientów podczas kontroli. Dzięki takim firmom nie trzeba wyjeżdżać z kraju ani znać języka angielskiego, żeby założyć i prowadzić działalność zarejestrowaną w Anglii.

24 PROCEDURY ZAŁOŻENIA FIRMY W ANGLII

25 WARIANT I ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ W ANGLII Zakładając własną działalność gospodarczą w Anglii trzeba rozważyć, w jakiej formie prawnej ma ona być prowadzona. Może to być: * Samozatrudnienie (self-employed) * Spółka partnerska Partnership * Spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością - Limited Liability Partnership LLP * Spółka kapitałowa z ograniczoną odpowiedzialnością - Limited Company LTD * Spółka akcyjna - Public Limited Company PLC

26 WARIANT II -PRZENIEŚ SWOJĄ FIRMĘ Z POLSKI DO ANGLII Aby prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii nie musimy wcale zakładać tam osobnej spółki. Jeśli mamy już założoną spółkę kapitałową to możemy otworzyć na Wyspach oddział (branch). Do tego potrzebne będzie biuro na terenie UK i rejestracja w Companies House (koszt 20 ) Prowadzenie własnej działalności na zasadzie firma w Anglii oddział w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Oczywiste korzyści jakie z tego wynikają, wpływają na podjęcie decyzji o założeniu spółki w Anglii i otworzeniu oddziału w kraju. Dzięki temu zyskujemy zagraniczną firmę z korzystniejszym umocowaniem prawnym i podatkowym, a faktyczną działalność możemy wykonywać,,u siebie"

27 OFERTA FINANCIAL HOUSE LTD Financial House jest to firma która zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w biznesie oraz doradztwem finansowym wspierających sektor małych i średnich firm wskazując im szereg rozwiązań które pozwalają zaoszczędzić i poszerzyć obszar działalności np. o rynek Anglii. Firma oferuje usługi z zakresu rejestracji spółek LTD w Anglii, rejestracji VAT, prowadzenia księgowości, pozyskania brytyjskiej emerytury oraz ubezpieczenia

28 Zakres Usług: Przygotowanie dokumentacji do rejestracji Limited Company Bookkeeping (segregacja i wprowadzanie dokumentacji do systemu). Miesięczne rozliczenia płac oraz wystawianie Payslip (potwierdzenia wynagrodzeń) P45 & P60 (dokumenty przedstawiające roczne dochody z tytułu zatrudnienia)

29 P35 & P14 (roczne sprawozdania pracodawcy) Annual Return (roczne sprawozdanie Limited Company do Companies House) Annual Account (roczne sprawozdanie finansowe Limited Company do HMRC) Corporation TAX (roczne rozliczenie podatku z zysku firmy)

30 Korzyści wynikające z naszej oferty: Oszczędności podatkowe - nawet większe, niż Ci się wydaje! Zwolnienie z obowiązku prowadzenia księgowości w Polsce i rozliczania podatków CIT, VAT Zwolnienie z płacenia składek ZUS Większa konkurencyjność Twojej działalności. Wystawiamy faktury w kwotach netto. Faktury są akceptowane na całym Świecie

31 Uzyskanie większego zaufania wśród klientów, dzięki prowadzeniu firmy w Wielkiej Brytanii Możliwość korzystania z kompleksowej obsługi biurowej i księgowej Zapewnione fachowe doradztwo prawne i szkolenia Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach przez cały rok Uczestnictwo w społeczności biznesowej w skali światowej

32 Czas oczekiwania - Rejestracja Spółki w UK 72 godziny - Otwarcie oddziału w Pl. ok. 2 miesięcy - Oczekiwanie na numer NIN 3 tygodnie - Oczekiwanie na apostille 4 tygodnie Koszty Comiesięczne koszta to koszt abonamentu 450 zł lub 850 zł

33 PAKIETY FINANCIAL HOUSE podstawowy 450 zł-m-c w skład którego wchodzi : Pełna księgowośc społki Rozliczenia pracownicze Wyrobienie dokumentu ubezpieczeniowego EHIC Odprowadzanie składek za dyrektora do NIC Program do wystawiania faktur Rejestracja jako pracodawca profesionalny 850 zł m-c Pełna księgowośc społki Rozliczenia pracownicze Wyrobienie dokumentu ubezpieczeniowego EHIC Odprowadzanie składek za dyrektora do NIC Program do wystawiania faktur Rejestracja jako pracodawca Możliwośc zatrudniania pracowników Porady prawno-podatkowe Rejestracja spólki na VAT i rozliczenie VAT

34 Koszty rejestracji firmy w Uk : rejestracja firmy jest całkowicie bezpłatna Koszty dodatkowe (opcjonalne) to: - Apostille 750 zł - Tłumaczenie przysięgłe 450 zł - Otworzenie oddziału lub spółki z.oo w Polsce 3300 zł - Adresy w UK 150 GB za jedne adres na rok - Rejestracja do VAT w PL 170 zł - Doradztwo od 250 zł w zależności od trudności sprawy

35

36 NAPISZ DO NAS! Tel.:

Darmowa publikacja, dostarczona przez LIBER-PROJECT IV LTD

Darmowa publikacja, dostarczona przez LIBER-PROJECT IV LTD str. 2 Darmowa publikacja, dostarczona przez LIBER-PROJECT IV LTD Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione są

Bardziej szczegółowo

QUINTUS ACCOUNTING LTD

QUINTUS ACCOUNTING LTD SPÓŁKA LTD (LIMITED) PODATKI, UBEZPIECZENIE I WAŻNE INFORMACJE Ogólne informacje Każda osoba może założyć spółkę Ltd jako formę prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Spółka Ltd musi być zarejstrowana

Bardziej szczegółowo

Invest in Poland www.london.trade.gov.pl

Invest in Poland www.london.trade.gov.pl Szanowni Państwo, Z niezmierną radością przekazuję w Państwa ręce kolejne wydanie przewodnika dla polskiego przedsiębiorcy stworzonego przez Wydział Promocji Handlu I Inwestycji w Londynie. Jestem szczególnie

Bardziej szczegółowo

Tytuł: RAPORT przedsiębiorstwa w Polsce Autor: Daniel Kubach. Wydawca:

Tytuł: RAPORT przedsiębiorstwa w Polsce Autor: Daniel Kubach. Wydawca: Tytuł: RAPORT przedsiębiorstwa w Polsce Autor: Daniel Kubach Copywriter: Edyta Prozorowska Projekt okładki: Aneta Wasilik Wydawca: 8&8 Sp. z o.o. ul. Leszczyńskiego 4/25, 50-078 Wrocław NIP: 8971782498

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po europejskich rynkach pracy

Przewodnik po europejskich rynkach pracy Przewodnik po europejskich rynkach pracy Regionalne Centrum Informacji Europejskiej Koszalin 2012 Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa SAGITTARIUS 76-150 Darłowo, ul. Księżnej Anny 3b/8 tel./fax (+48

Bardziej szczegółowo

Przewodnik. dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Przewodnik. dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą Przewodnik dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą opracowany w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości w Koninie na lata 2014-2016 Spis treści Wstęp...5 I. Przewodnik dla osób rozpoczynających

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja składek ZUS

Optymalizacja składek ZUS Optymalizacja składek ZUS (oszczędność minimalna 4110 zł rocznie) Fundamentem Programu jest idea oparta na wstępnych założeniach Programu Wsparcia Przedsiębiorstw. Dzięki atrakcyjnym modyfikacjom oraz

Bardziej szczegółowo

CYPRYJSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Private Company Limited by Shares)

CYPRYJSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Private Company Limited by Shares) CYPRYJSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Private Company Limited by Shares) PRZEWODNIK PRAWNOPODATKOWY wrzesień 2011 Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa Budynek Focus, al. Armii Ludowej 26,

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SŁOWO WSTĘPNE prof. UAM dr hab. Jacek Guliński 1. PIERWSZE KROKI DO ZAŁOŻENIA WŁASNEJ FIRMY, CZYLI JAKĄ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WYBRAĆ Marcin Błaszyk, Krzysztof Jarosiński

Bardziej szczegółowo

Jak założyć własną firmę w Warszawie

Jak założyć własną firmę w Warszawie Jak założyć własną firmę w Warszawie Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Opracowanie publikacji: Miasto Stołeczne Warszawa Projekt graficzny

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. W niniejszym dokumencie będziemy starali się przedstawić Państwu podstawowe zagadnienia związane z pracą u siebie

WSTĘP. W niniejszym dokumencie będziemy starali się przedstawić Państwu podstawowe zagadnienia związane z pracą u siebie WSTĘP Krąży wiele różnych opinii o własnej działalności gospodarczej. Można pracować jako tzw pracownik najemny. Ma to swoje dobre strony. Stałość zatrudnienia przy umowie o pracę na czas nieokreślony.

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w Polsce w roku 2014

Inwestowanie w Polsce w roku 2014 TAX SERVICES Business Services & Consulting Accounting & Payroll IT Sales & Services Tax & Legal PL Inwestowanie w Polsce w roku 2014 Formy prawne i podatki (ze zmianami od dnia 1 stycznia, 3 marca i 1

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Wydanie IV Stan na grudzień 2013 Publikacja bezpłatna

Bardziej szczegółowo

Jak otworzyć biznes w Polsce

Jak otworzyć biznes w Polsce Jak otworzyć biznes w Polsce Każdy może prowadzić mały biznes i każdy może prowadzić duży biznes. Trudne jest dopiero przejście z małego do dużego biznesu. Wprowadzenie Spis treści. Biznes plan i strategia

Bardziej szczegółowo

Jak założyć własną firmę. Motto Największym problemem małej firmy nie jest to, że jest mała, ale to, że jest samotna

Jak założyć własną firmę. Motto Największym problemem małej firmy nie jest to, że jest mała, ale to, że jest samotna Jak założyć własną firmę Motto Największym problemem małej firmy nie jest to, że jest mała, ale to, że jest samotna Copyright 2002-2003, by ABC Praca.pl Wersja II z 25.09.2002 2 Spis treści Wstęp...3 Pojęcia

Bardziej szczegółowo

Jak założyć firmę w kilku prostych krokach

Jak założyć firmę w kilku prostych krokach Jak założyć firmę w kilku prostych krokach Masz pytania? Nie czekaj, napisz do nas info@infakt.pl lub zadzwoń 801 044 120 lub 12 295 25 25 2014 Wprowadzenie Dlaczego warto przejść na swoje? Własny biznes

Bardziej szczegółowo

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES?

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Joanna Majerska Koło Naukowe Rachunkowości Uniwersytet Szczeciński WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Wprowadzenie Zaledwie 11 procent studentów ostatnich lat wiąże swoje losy z założeniem własnej firmy.

Bardziej szczegółowo

Wszystko o działalnos ci gospodarczej

Wszystko o działalnos ci gospodarczej Wszystko o działalnos ci gospodarczej Przewodnik dla przedsiębiorców Wrocław, 2013 r. Spis treści 1. Pierwsze kroki na drodze do własnej firmy... 6 1.1 Dobry pomysł połową sukcesu... 6 1.2 Formy działalności

Bardziej szczegółowo

Rejestracja obu spółek trwa do 5 dni roboczych!! Rachunki bankowe dla obu spółek można otworzyć w Polsce

Rejestracja obu spółek trwa do 5 dni roboczych!! Rachunki bankowe dla obu spółek można otworzyć w Polsce ADVICE & CONSULTING DEZI LTD Biuro rachunkowe obsługujące naszych Klientów, świadczy usługi z zakresu otwierania różnych form działalności i prowadzenia ich księgowości. W poniższych, wybranych pakietach

Bardziej szczegółowo

Czas na przedsiębiorczość

Czas na przedsiębiorczość Czas na przedsiębiorczość Poradnik dla osób,które zamierzają uruchomić indywidualną działalność gospodarczą z dotacji uzyskanej w Powiatowym Urzędzie Pracy - 1 - STAN PRAWNY NA DZIEŃ 2 MARCA 2010 r. Spis

Bardziej szczegółowo

ABC Biznesu. Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów

ABC Biznesu. Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów ABC Biznesu Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. Klienci firmy usługowej transportu drogowego towarów / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4 3. Produkt/usługa

Bardziej szczegółowo

WŁASNA FIRMA PRZEWODNIK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SPIS TREŚCI WSTĘP

WŁASNA FIRMA PRZEWODNIK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SPIS TREŚCI WSTĘP SPIS TREŚCI WSTĘP Rozdział I. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA WPROWADZENIE..... 5 1. Definicja działalności gospodarczej......... 5 2. Definicja przedsiębiorcy......... 6 3. Akty prawne i rejestry...... 6 WŁASNA

Bardziej szczegółowo

Nim rozpoczniesz procedurę rejestracji firmy musisz sprawdzić, czy Twój pomysł na działalność nie wymaga koncesji.

Nim rozpoczniesz procedurę rejestracji firmy musisz sprawdzić, czy Twój pomysł na działalność nie wymaga koncesji. Twoje marzenie to pierwszy krok do przyszłych pomysłów, w tym również pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej. Bycie przedsiębiorcą to umiejętność dostrzegania możliwości i przekształcania ich

Bardziej szczegółowo

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE AUTOR OPRACOWANIA ANNA WELSYNG RADCA PRAWNY, DORADCA PODATKOWY I. Prawne wymogi związane z założeniem biura rachunkowego Wybór formy prawnej prowadzenia

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ VI - A MOŻE WŁASNA FIRMA CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA?

CZĘŚĆ VI - A MOŻE WŁASNA FIRMA CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA? CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA? str. 13 13 W części VI 6.1. Ocena osobistych warunków do prowadzenia własnej firmy 1 6.2. Pomysł na własne przedsięwzięcie 2 6.3. Poznanie potrzeb rynku 3 6.4. Wybór formy

Bardziej szczegółowo

Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Przewodnik dla ucznia

Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Przewodnik dla ucznia Samozatrudnienie w wyuczonym zawodzie Przewodnik dla ucznia Spis treści str. 1. Wprowadzenie 2 2. Wymagania wstępne 3 3. Cele kształcenia 4 4. Materiał nauczania i zestawy ćwiczeń 5 4.1. Planowanie własnego

Bardziej szczegółowo

PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY

PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY ED YCJA PIER WSZA - PAŹDZI ERNI K 2014 W lutym 2015 roku minie dekada od kiedy

Bardziej szczegółowo

ABC Biznesu. Jak założyć agencję turystyczną

ABC Biznesu. Jak założyć agencję turystyczną ABC Biznesu Jak założyć agencję turystyczną Spis treści 2 Pomysł na firmę /3 1. Organizator turystyki, pośrednik czy agent turystyczny?/4 2. Klienci agencji turystycznej /4 3. Cele i zasoby osobiste /5

Bardziej szczegółowo

Poradnik - Twoja firma krok po kroku

Poradnik - Twoja firma krok po kroku URZĄD SKARBOWY W CHEŁMNIE Poradnik - Twoja firma krok po kroku 1. Pomysł na biznes 2. Lokal 3. Wybór formy organizacyjno-prawnej firmy 4. Biznes plan 5. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej 6. Uzyskanie

Bardziej szczegółowo