Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej"

Transkrypt

1 Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, potrafi dokonać analizy SWOT prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wskazuje po cztery wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ocenia szanse powodzenia planowanej działalności gospodarczej, wciela się w rolę lidera lub wykonawcy w zespole, współpracuje skutecznie w grupie, odgrywa spontanicznie rolę w przygotowanej scence. 2. Metody i techniki: drama, burza mózgów, dyskusja, analiza SWOT. 3. Środki dydaktyczne: fragment artykułu Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze strony _biznesu_ html, opisy scenek dla grup, tabela analizy SWOT bycia przedsiębiorcą dla każdego ucznia.

2 Strona2 4. Typ lekcji: mieszana (kombinowana). 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa, grupowa i indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Adamkiewicz H., 1997, Podręcznik samodzielnej nauki mikroekonomii, Przedsiębiorstwo, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o.o., Gdańsk. 2. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A.,2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 5. Włodarski Z., 1996, Psychologia uczenia się: praca zbiorowa, t. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa. 6. Wady i zalety prowadzenia własnego biznesu, _biznesu_ html (data odczytu: ). 7. Kontrola uczniów: Kontroli podlegać będzie: umiejętność wskazywania argumentów za i przeciw bycia przedsiębiorcą, umiejętność analizy dotychczasowych działań na rzecz założenia wspólnego przedsiębiorstwa i wykorzystania tych doświadczeń i wiedzy w dyskusji nad zaletami i wadami prowadzenia własnej działalności, zaangażowanie i atrakcyjność odegranych scenek. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel odczytuje fragment artykułu Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej:

3 Strona3 Nie ma znaczenia wiek, płeć ani pochodzenie. Nawet brak pieniędzy nie jest zasadniczą przeszkodą w podjęciu samodzielnej działalności przedsiębiorczej. Wybieramy taką dziedzinę działalności, jaka najlepiej odpowiada naszym zainteresowaniom, upodobaniom i talentom. Poczucie niezależności i własnej siły, nadzieja, odkrywanie własnych zdolności, entuzjazm, interesujące kontakty z ludźmi, nowe znajomości, szacunek lokalnej społeczności, to wszystko można uzyskać pracując na własne konto. Nauczyciel stawia pytanie retoryczne: Czy jest to pełny obraz prowadzenia własnego biznesu? 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Po nawiązaniu nauczyciel podaje temat lekcji. Następnie informuje uczniów, że po zdobytych doświadczeniach nad zakładaniem własnej działalności przyszła pora na zastanowienie się, czy warto być przedsiębiorcą. By tego dokonać, uczniowie przyjrzą się najpierw kilku zdarzeniom z życia Kamila, który prowadzi sklep. 4. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z nich otrzymuje fragment tekstu dotyczącego zdarzenia (załącznik 1), jakie przytrafiło się Kamilowi. Zadaniem każdej grupy jest najpierw dokończenie historii Kamila (każda z nich celowo nie ma zakończenia), a następnie odegranie jej (metoda dramy). 5. Uczniowie pracują nad dokończeniem historii Kamila, a następnie odgrywają przygotowane scenki. 6. Po każdej scence nauczyciel pyta uczniów: Jaka wada lub zaleta bycia przedsiębiorcą wynika z odegranej scenki? Uczniowie wskazują swoje spostrzeżenia. 7. Po odegraniu wszystkich scenek nauczyciel prosi uczniów, by wskazali wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na podstawie: doświadczeń Kamila, doświadczeń własnych zdobytych w trakcie pracy nad projektowaniem własnej działalności, wiedzy z innych źródeł (doświadczeń członków rodziny, znajomych, osób znanych z telewizji, prasy). 8. Nauczyciel pyta uczniów, czy biorąc pod uwagę to wszystko, co wypracowali, oraz wady i zalety bycia przedsiębiorcą, chcieliby założyć działalność, nad którą pracowali. Uczniowie głosują.

4 Strona4 9. Nauczyciel prosi na końcu lekcji uczniów, by samodzielnie zastanowili się, czy chcą prowadzić własną działalność gospodarczą i uzupełnili tabelę analizy SWOT bycia przedsiębiorcą, biorąc pod uwagę zgromadzone na lekcji informacje oraz własne predyspozycje, umiejętności i własną osobowość (załącznik 2). 10. Zadanie domowe: Zadaniem domowym uczniów jest zagranie w grę Headmaster, w ramach przygotowania do podsumowania zdobytej wiedzy i umiejętności w dziale 7. Zadanie dodatkowe dla chętnych uczniów: Przeprowadź wywiad z osobą prowadzącą firmę na terenie Twojego miasta, gminy czy powiatu dotyczący wad i zalet prowadzenia własnej firmy. Następnie przygotuj notatkę dotyczącą wskazanych wad i zalet.

5 Strona5 Załącznik 1 Opisy scenek do odegrania dla grup Grupa 1 Kamil po zakończeniu studiów wziął ślub z Marzeną. Od gości weselnych otrzymali zł. Ich znajomi Paweł i Dagmara również brali ślub w tym samym czasie i uzbierali podobna sumę. Za zgromadzone pieniądze wyjechali w podróż życia do Meksyku. Kamil i Marzena postanowili natomiast spożytkować swoje pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej za całą kwotę założyli sklep. Po pół roku działalności postanowili porozmawiać o tym, czy inwestycja się opłaciła, czy są zadowoleni z podjętej po weselu decyzji? Co wywnioskowali młodzi małżonkowie? Dokończcie historię Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 2 Kamil od trzech lat prowadzi sklep. Działalność jak na razie funkcjonuje dobrze, przynosząc niezłe zyski. Kamil na bieżąco musi jednak wykonywać różne czynności i podejmować działania, których nigdy w życiu nie podejmował rozstrzygać spory między pracownikami, samodzielnie się rozliczać, biegać po urzędach, a jeśli trzeba samodzielnie naprawiać sprzęty, by zaoszczędzić na usługach naprawczych. Teraz Kamil stanął przed nowym wyznaniem otwarcia drugiego sklepu. Nie wie, czy się go podjąć i czy po otwarciu sklepu podoła byciu kierownikiem w dwóch placówkach. Rozmawia na ten temat z przyjacielem. Czy zdecyduje się na otwarcie nowego sklepu? Czy zatrudni w nim kierownika? Przecież generuje to koszty i nie ma pewności, czy kierownik dopilnuje wszystkiego tak jak on. Co wywnioskowali przyjaciele? Jaką decyzję poweźmie Kamil? Dokończcie tę historię, a następnie zagrajcie krótką scenkę przedstawiająca rozmowę Kamila z przyjacielem. Grupa 3 Od trzech lat Kamil samodzielnie prowadzi sklep. Jego żona, Marzena, pracuje w szkole. Jest maj i Marzena chce zaplanować wspólne wakacje. Wyjechać może tylko na przełomie lipca i sierpnia, gdyż taki termin jest akceptowany w jej pracy. Kamil, prowadząc własną działalność, może dowolnie decydować o tym, kiedy na wolne. Wie jednak, że wakacje są szczytem sezonu, gdy praca w sklepie

6 Strona6 jest najcięższa. Boi się więc zostawić interes w tym okresie. Małżonkowie dyskutują o możliwościach i terminie wyjazdu. Jaką decyzję podjęli małżonkowie? Czy pojadą na urlop? Jeżeli tak, to kiedy? Dokończcie historię Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 4 Od trzech lat Kamil prowadzi samodzielnie sklep, w którym zatrudnia dwóch sprzedawców: Marcina i Marię. Maria jest osobą spokojną, wykonującą sumiennie zlecone przez Kamila obowiązki. Marcin również solidnie wykonuje swoją pracę i choć jest trochę niesforny, ma bardzo dobry kontakt z klientami, którzy go lubią. Ostatnio między pracownikami doszło do kłótni, o której dowiedział się Kamil. Okazuje się, że Maria zarzuca Marcinowi, że ostatnimi czasy nie do końca dobrze wykonuje swoją pracę: nie sprząta sklepu, nie dokłada z zaplecza towarów, które sprzedały się w trakcie jego zmiany. Kamil próbuje rozmawiać z pracownikami i znaleźć rozwiązanie. Jak przebiegła rozmowa? Co postanowił Kamil? Dokończcie historię rozmowy Kamila, Marii i Marcina, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę. Grupa 5 Kamil od trzech lat prowadzi sklep, który przynosi duże zyski. Poświęca sklepowi bardzo dużo czasu, lecz efekty jego pracy widać. Jego żona również realizuje się zawodowo, pracując jako nauczycielka w szkole. W te wakacje małżeństwo wyjechało na wspaniały urlop do Tunezji i choć wydali znacznie więcej pieniędzy, niż planowali, są bardzo zadowoleni z urlopu. Tydzień po powrocie z urlopu doszło jednak do bardzo nieprzyjemnego zdarzenia. Sklep został okradziony. Złodzieje wynieśli niemal cały towar, dewastując przy tym lokal. Kamil zgłosił sprawę na Policji i do ubezpieczyciela. Nie wie jednak, jak szybko odzyska pieniądze, a z racji niskiej kwoty ubezpieczenia, zwrot na pewno nie pokryje nawet połowy strat. Kamil dyskutuje z Marzeną o przyszłości jego działalności. Wściekły, nie wie, czy chce ją dalej prowadzić. Nie wie też, skąd wziąć pieniądze. Przecież trzeba kupić od nowa towar, wykonać remont Jak przebiegała rozmowa małżonków? Co postanowił Kamil? Dokończcie historię rozmowy Kamila i Marzeny, a następnie zagrajcie na tej podstawie krótką scenkę.

7 Strona7 Załącznik 2 Schemat Analizy SWOT bycia przedsiębiorcą Czy chciałbyś być przedsiębiorcą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokonaj analizy SWOT!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.7 Temat zajęć: Struktura biznesplanu 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie biznesplan, rozumie potrzebę pisania biznesplanu dla celów wewnętrznych

Bardziej szczegółowo

AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU

AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU WARSZTATY pod redakcją STANISŁAWY MIELIMĄKI KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH W NAUCZANIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Publikacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt współfinansowany

Bardziej szczegółowo

Młodzi Przedsiębiorczy program nauczania ekonomii w praktyce w szkole ponadgimnazjalnej Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

Młodzi Przedsiębiorczy program nauczania ekonomii w praktyce w szkole ponadgimnazjalnej Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej SCENARIUSZ (16) Autorka: Urszula Małek Temat: Biznesplan- cele działania. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Wiedza o społeczeństwie, III etap edukacyjny Uczeń/uczennica: 5. 5) opracowuje indywidualnie lub

Bardziej szczegółowo

I. Człowiek i społeczeństwo

I. Człowiek i społeczeństwo I. Człowiek i społeczeństwo Temat 1. Oto jest człowiek człowiek i jego najważniejsze umiejętności 2. Człowiek wśród innych co wyróżnia nas od innych, potrzeby człowieka. człowiek jako istota społeczna,

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej

Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej Szanowni Państwo, Podręcznik Kompetentny trener agroturystyki wsparciem rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej został przygotowany w ramach projektu Agroturystyka i turystyka wiejska realizowanego przez

Bardziej szczegółowo

Profesjonalnie i skutecznie

Profesjonalnie i skutecznie Profesjonalnie i skutecznie Poradnik dla organizacji pozarządowych N Fundacja Edukacja dla Demokracji Poradnik wydany w ramach projektu Profesjonalnie i skutecznie Publikacja bezpłatna sfinansowana ze

Bardziej szczegółowo

Wykonywanie pomiarów w układach elektrycznych i elektronicznych 311410.M1

Wykonywanie pomiarów w układach elektrycznych i elektronicznych 311410.M1 Artur Kowalski Moduł Wykonywanie pomiarów w układach elektrycznych i elektronicznych 311410.M1 Jednostka modułowa Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w branży mechatronicznej 311410.M1.J2

Bardziej szczegółowo

Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi

Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi Podręcznik dobrych praktyk Toruń 2012 Świadoma Przedsiębiorczość Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

Research. Symulacyjna gra decyzyjna. Książka dla nauczyciela

Research. Symulacyjna gra decyzyjna. Książka dla nauczyciela Venture Capital Research Symulacyjna gra decyzyjna Książka dla nauczyciela 2013 Opracowanie: Maria Baczyńska Redaktor prowadzący: Sebastian Przybyszewski Skład: Sebastian Przybyszewski Redakcja językowa:

Bardziej szczegółowo

Zakładanie i prowadzenie spółdzielni socjalnej

Zakładanie i prowadzenie spółdzielni socjalnej Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i rozpowszechniana bezpłatnie. Realizatorem projektu jest Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów Przekazujemy Wam materiały informacyjne dotyczące pracy

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE Nr 4/2013 kurs na pracę Własny biznes szansą na sukces Pomorski Ośrodek Kompetencji IDG ma już 4 lata Issn 2082-0275 fot.

Bardziej szczegółowo

II część produktu finalnego. Poradnik metodyczny. dla nauczycieli i nauczycielek

II część produktu finalnego. Poradnik metodyczny. dla nauczycieli i nauczycielek II część produktu finalnego Poradnik metodyczny dla nauczycieli i nauczycielek Warszawa 2012 Opracowanie autorskie Wioletta Kilar Tomasz Rachwał Maria Zając W poradniku wykorzystano tekst opracowania:

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne SCENARIUSZ (15) Autorka: Urszula Małek Temat: E-promocja. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Wiedza o społeczeństwie, III etap edukacyjny Uczeń/uczennica: 29.3) wskazuje główne elementy działań marketingowych

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie rachunkowość, wymienia podstawowe zasady rachunkowości:

Bardziej szczegółowo

Moje. wydatki. oszczędności. dochody. Szkoła podstawowa. edukacja ekonomiczna w scenariuszach lekcji

Moje. wydatki. oszczędności. dochody. Szkoła podstawowa. edukacja ekonomiczna w scenariuszach lekcji Moje dochody wydatki oszczędności edukacja ekonomiczna w scenariuszach lekcji Szkoła podstawowa Moje dochody wydatki oszczędności Edukacja ekonomiczna w scenariuszach lekcji Szkoła podstawowa Ośrodek Rozwoju

Bardziej szczegółowo

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Opracowali: Katarzyna Faber-Caputa i Marcin Lipiec na podstawie poradnika autorstwa Agnieszki Mikiny i Bożeny Zając: Metoda projektów w gimnazjum.

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Poradnik dla uczniów Bożena Zając Konrad Rokoszewski 1 Spis treści 1. Na czym polega

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

Dylemat absolwentów. E-biznes... dla ludzi z pasją Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy.

Dylemat absolwentów. E-biznes... dla ludzi z pasją Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy. VI 2012 ISSN: 2084-3283 egzemplarz bezpłatny NUMER 5 PROJEKT: Hiszpański staż WYWIAD: Inwestycja w młodzież PORADY: Dla migrujących... TEMAT NUMERU: Dylemat absolwentów Biała flaga i emigracja czy twarda

Bardziej szczegółowo

Program nauczania Podstawy przedsiębiorczości

Program nauczania Podstawy przedsiębiorczości Program nauczania Podstawy przedsiębiorczości Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie 2013 Program nauczania opracowano w ramach projektu Uczestnik Społeczeństwa Wiedzy zintegrowany system kształcenia

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Młody Obywatel. Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny

Młody Obywatel. Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny seria ekonomia społeczna Młody Obywatel Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny Młody Obywatel Młody Obywatel Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet

Bardziej szczegółowo

Doradztwo zawodowe w szkole

Doradztwo zawodowe w szkole Doradztwo zawodowe w szkole Praktyczny program dla dyrektorów i nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wersja 1.0 Doradztwo zawodowe w szkole Praktyczny program dla dyrektorów i nauczycieli gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu 1 Opracowanie Anna Klimowicz Materiały dystrybuowane bezpłatnie 2 Wprowadzenie Metoda projektu jest najbardziej interaktywną metodą

Bardziej szczegółowo

Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr 6 Jesień 2014

Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr 6 Jesień 2014 W numerze Nr 06 O pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl ISSN 2084 3089 Nr

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA rozwoju edukacji zawodowej powiatu malborskiego na lata 2010-2015

STRATEGIA rozwoju edukacji zawodowej powiatu malborskiego na lata 2010-2015 STRATEGIA rozwoju edukacji zawodowej powiatu malborskiego na lata 2010-2015 Niniejsze opracowanie jest podsumowaniem wyników badań przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu W dobie przemian nowoczesny

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. PROJEKT EDUKACYJNY Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Nauka realizowana metodą projektu edukacyjnego pozwala rozwinąć ważną

Bardziej szczegółowo