Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
|
|
- Radosław Góra
- 8 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.14 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku tematycznym): wymienia cechy lidera grupy i potrafi skonfrontować je z własnymi cechami, zna zasady pracy zespołowej i potrafi je zastosować, zna rodzaje konfliktów w grupie, wskazuje ich źródła, wskazuje sposoby rozwiązywania konfliktów, zna etapy zakładania działalności gospodarczej w Polsce (instytucje, które kolejno należy odwiedzić, by założyć działalność gospodarczą), wypełnia prawidłowo wniosek CEiDG-1 i inne dokumenty rejestracyjne przedsiębiorstwa, planuje w czasie kolejne działania konieczne do rozpoczęcia działalności gospodarczej, planuje szczegółowo kolejne działania zmierzające do rozpoczęcia działalności: remont lokalu, zakup wyposażenia, wybór dostawców, zakup towarów, ustalenie struktury organizacyjnej, zatrudnienie pracowników, zamówienie reklamy itd., współpracuje w zespole realizującym projekt przedsiębiorstwa, zna podstawowe rodzaje dowodów księgowych, potrafi prawidłowo wypełnić fakturę VAT i rachunek, potrafi ewidencjonować zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów, zna znaczenie podatku VAT w gospodarce i aktualne stawki tego podatku, określa kolejne etapy naliczania i rozliczania podatku VAT, oblicza VAT należny, rozlicza działalność przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT, wypełnia formularze podatkowe: VAT-7, PIT-36, PIT-36L, wylicza składkę ZUS-u i prawidłowo wypełnia deklarację ZUS, zna pojęcia: aktywa, pasywa, rachunek zysków i strat, oblicza wskaźnik rentowności i ustala wynik finansowy przedsiębiorstwa, wymienia wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
2 Strona2 określa szanse powodzenia planowanej działalności. 2. Metody i techniki: burza mózgów, gra dydaktyczna quiz. 3. Środki dydaktyczne: lista pytań do quizu, kulki papieru szanse w II etapie gry. 4. Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., 2003, Ekonomia mikroekonomia, PWE, Warszawa. 2. Balawajder K., 1998, Komunikacja, konflikty, negocjacje w organizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice. 3. Dziuba-Burczyk A., 1995, Rachunkowość podatkowa, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków. 4. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 5. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 6. Jasiński Z. (red.), 1999, Zarządzanie pracą organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa. 7. Martyniuk T., Nilidziński R., 1995, Encyklopedia VAT. Ewidencja księgowa podatku od towarów i usług w 1995 r., Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp z o.o., Gdańsk. 8. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa.
3 Strona3 9. Sawicki K. (red.), 1997, Podstawy rachunkowości, wyd. II, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa. 10. Strona internetowa CEiDG (kreator wniosku): (data odczytu: ). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na przeprowadzeniu quizu, w którym uczniowie odpowiadać będą na pytania dotyczące wiedzy i umiejętności wykształconych na lekcjach z działu 7 w ramach przygotowania do sprawdzianu. Grupa uczniów, która wygra quiz, powinna zostać nagrodzona oceną. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel na początku lekcji zadaje uczniom pytanie: Czego nauczyliśmy się w trakcie lekcji na temat założenia i prowadzenia działalności? Uczniowie podają pomysły (metoda burzy mózgów). 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Krótkie nawiązanie. 3. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że dzisiejsza lekcja będzie lekcją powtórzeniową przed sprawdzianem z działu 7, który odbędzie się na następnej lekcji. 4. Nauczyciel następnie objaśnia uczniom, że będą grali w grę np. Kilku z dwudziestu ośmiu (nauczyciel celowo z humorem przekręca nazwę oryginalnej gry telewizyjnej Jeden z dziesięciu tak, by dopasować tę ostatnią liczbę do liczby uczniów z klasie). 5. Nauczyciel objaśnia zasady gry: Uczniowie startują w grze w 2 3 osobowych zespołach (w zależności od liczby uczniów). Nauczyciel pełni rolę prowadzącego quiz. Uczniowie stoją grupami przy ustawionych w półkole 10 ławkach i odpowiadają na zadawane przez nauczyciela pytania. Na udzielenie odpowiedzi każda grupa ma 3 s. Grupy nie mogą sobie wzajemnie podpowiadać. I etap W pierwszym etapie gry nauczyciel zadaje pytania grupom po kolei każdej grupie dwa pytania. Te grupy, które odpowiedzą na choć jedno z dwóch pytań, przechodzą do następnego etapu. Grupy, które odpowiedzą na oba pytania źle odpadają i stają się widownią turnieju.
4 Strona4 II etap W drugim etapie każda grupa ma 3 nowe szanse, które powinny leżeć przed uczniami na ławkach, np. w formie kolorowych kulek z papieru. Nauczyciel zadaje pytania, zaczynając od pierwszej grupy. Grupa, która odpowie na pytanie dobrze, wyznacza następną, która będzie odpowiadać. Jeśli ta nie odpowie poprzednia grupa wyznacza ponownie. Gra trwa do czasu, kiedy na placu boju pozostaną 3 grupy, które jeszcze posiadają szanse one przechodzą do finału. III etap finał W finale każda grupa ma 3 nowe szanse. Uczniowie, którzy już odpadli z gry, dzielą się na zespoły i zapisują liczbę punktów zdobytych przez grupy grające. Na początku etapu nauczyciel zadaje pytania do wszystkich, a grupy mogą zgłaszać się do odpowiedzi. Grupa, która pierwsza odpowie prawidłowo na 2 pytania, ma prawo wyznaczania odpowiadającego. Dalej gra przebiega tak jak w etapie 2. Gdy na placu gry zostanie 1 grupa jest ona zwycięzcą! 6. Nauczyciel po zakończeniu gry nagradza uczniów ze zwycięskiej grupy ocenami lub punktami dodatkowymi do sprawdzianu. 7. Nauczyciel pyta uczniów, czy są jakieś zagadnienia z działu 7, z którymi uczniowie mają jeszcze jakieś trudności. W razie zgłoszenia takowych udziela jeszcze dodatkowych wyjaśnień. 8. Nauczyciel zapowiada sprawdzian z działu 7 i podaje zadanie domowe. 10. Zadanie domowe: Za tydzień sprawdzian i musisz się do niego przygotować. W przygotowywaniu do sprawdzianu wykorzystaj grę Headmaster. Po zakończeniu nauki do sprawdzianu przygotuj do każdej z lekcji, która wchodzi w zakres materiału do sprawdzianu, dwa pytania lub polecenia, które mogłyby się pojawić na sprawdzianie. W dzień sprawdzianu rano, przed wyjściem do szkoły, rzuć okiem na zapisane w zeszycie propozycje pytań, które sam napisałeś, i przypomnij sobie odpowiedzi. Będzie to świetna powtórka!
5 Strona5 Załącznik 1 Pytania i polecenia do quizu Uwaga: Przy pytaniach, w których odpowiedź może być tylko jedna, wskazano ją w nawiasie po pytaniu. 1. Wymień dwie przykładowe cechy dobrego lidera grupy. 2. Wymień dwie przykładowe zasady pracy zespołowej. 3. Kim z wykształcenia jest legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa? (elektrykiem) 4. Podaj przykład konfliktu interesów. 5. Podaj przykład konfliktu strukturalnego. 6. Podaj przykład konfliktu wartości. 7. Podaj przykład konfliktu racji. 8. Podaj przykład konfliktu danych. 9. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim jest kompromis. 10. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim są negocjacje. 11. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim są mediacje. 12. Na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów, jakim jest arbitraż. 13. Rozwiń skrót CEiDG. (Centralna Informacja i Ewidencja Działalności Gospodarczej) 14. Wniosek, który należy złożyć w urzędzie gminy/miasta, by założyć działalność gospodarczą to (CEiDG-1). 15. W ciągu ilu dni należy się zgłosić do urzędu gminy/miasta i podpisać wniosek CEiDG-1, aby zarejestrowana internetowo działalność gospodarcza naprawdę została założona? (7) 16. Prawda czy fałsz: Wniosek CEiDG-1 musi być podpisany. (fałsz może być potwierdzony przez profil epuap) 17. Jeśli nie posiada się podpisu elektronicznego, wniosek CEiDG można potwierdzić, korzystając z (profilu zaufanego epuap) 18. Czy na stronie CEiDG można wykonać jakąś inną operację niż tylko założenie firmy? (tak) 19. Czy przez stronę CEiDG można złożyć zeznanie podatkowe? (nie) 20. Czy na pieczątce firmowej musi znaleźć się adres firmy? (tak) 21. Czy na pieczątce firmowej musi znaleźć się ? (nie) 22. Gdzie można wyrobić pieczątkę firmową? (w firmie pieczątkarskiej)
6 Strona6 23. Czy aby otworzyć sklep spożywczy, potrzebna jest decyzja sanepidu o zatwierdzeniu zakładu? (tak) 24. Czy aby prowadzić sklep alkoholowy, trzeba uzyskać koncesję? (nie, potrzebne jest zezwolenie) 25. Podaj trzy przykłady informacji o firmie, jakie należy wpisać we wniosku CEiDG Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEiDG jest płatne? (nie) 27. Rozwiń skrót NIP. (Numer Identyfikacji Podatkowej) 28. Kto nadaje przedsiębiorcom numer NIP? (urząd skarbowy) 29. Numer REGON nadaje przedsiębiorcom (urząd statystyczny) 30. Prawda czy fałsz: Po wypełnieniu wniosku CEiDG-1 nie trzeba zgłaszać się do urzędu statystycznego po REGON. (prawda) 31. Rozwiń skrót PKD. (Polska Klasyfikacja Działalności) 32. Czym jest jedno okienko? 33. Gdzie można znaleźć jedno okienko? (w urzędzie gminy/miasta) 34. Czy po skorzystaniu z jednego okienka, możemy od razu rozpocząć działalność gospodarczą? (nie) 35. Wymień dwa przykłady instytucji, do których należy się udać, by założyć działalność gospodarczą. 36. Czy zakładając działalność gospodarczą, trzeba udać się do banku? (tak) 37. Formularz VAT-R, na którym przedsiębiorca zgłasza się jako płatnik podatku VAT, składa się w (urzędzie skarbowym) 38. Formularze ZUA, ZZA, ZFA dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne składa się w (ZUSie) 39. Rozwiń skrót ZUS. (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) 40. O czym informuje nas wskaźnik rentowności firmy? 41. Bilans przedsiębiorstwa to zestawienie dwóch rodzajów elementów. Jakich? (aktywów i pasywów) 42. Dokonując analizy finansowej przedsiębiorstwa, sporządza się rachunek (zysków i strat) 43. Podaj dwa przykłady składek, które przedsiębiorca musi odprowadzać do ZUS-u. 44. VAT-7, PIT-36, PIT-36L to przykłady formularzy podatkowych, które składa się w (urzędzie skarbowym) 45. Kartę zgłoszenia pracodawcy przedsiębiorcy muszą złożyć do Państwowej Inspekcji Pacy, jeśli (planują zatrudnić pracowników)
7 Strona7 46. Podaj przykład działalności wymagającej koncesji lub zezwolenia. 47. Podaj dwa przykłady informacji, jakie muszą znaleźć się na pieczątce firmowej. 48. Przedsiębiorca w trakcie procedury zakładania działalności gospodarczej musi udać się do banku, by (założyć konto firmowe) 49. Podaj przykład działalności gospodarczej, która przed otwarciem musi uzyskać zezwolenie sanepidu. 50. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która m.in. wydaje zezwolenia na prowadzenie działalności gastronomicznej, nazywana jest popularnie (sanepidem) 51. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw analizę rynku czy rejestrację w CEiDG? (analizę rynku) 52. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw rejestrację w CEiDG czy zatrudnienie pracowników? (rejestrację w CEiDG) 53. Które z działań przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wykonać najpierw określić cechy potencjalnych klientów czy zamówić ulotki reklamowe? (określić cechy klientów) 54. Podaj trzy przykłady działań marketingowych stosowanych w przedsiębiorstwach. 55. Czym jest struktura organizacyjna przedsiębiorstwa? 56. Celowe ukrywanie złych wyników finansowych przedsiębiorstwa przez księgowych nazywa się (kreatywną księgowością) 57. Wymień dwie przykładowe zasady rachunkowości. 58. Wymień dwie przykładowe funkcje rachunkowości. 59. Wymień dwa przykłady dowodów księgowych. 60. Wymień przykładową formę opodatkowania przedsiębiorstwa. 61. Czy karta podatkowa to przykład formy opodatkowania przedsiębiorstwa? (tak) 62. Czy spółka cywilna to przykład formy opodatkowania przedsiębiorstwa? (tak) 63. Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą przedsiębiorstwa, które rozliczają się na zasadach (ogólnych) 64. Które spośród podanych spółek nie mogą prowadzić księgowości uproszczonej: spółki cywilne, spółki partnerskie, spółki z o.o.? (spółki z o.o.) 65. Które spośród podanych spółek mogą prowadzić księgowość uproszczoną: spółki cywilne czy spółki z o.o.? (spółki cywilne) 66. Które spośród podanych spółek nie mogą prowadzić księgowości uproszczonej: spółki akcyjne czy spółki partnerskie? (spółki akcyjne) 67. Wymień stawki podatku VAT obowiązujące aktualnie w Polsce (23%, 8%, 5%, 0%).
8 Strona8 68. Podatek VAT jest podatkiem od (towarów i usług) 69. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 23% VAT. 70. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 8% VAT. 71. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 5% VAT. 72. Podaj przykład towaru opodatkowanego w Polsce stawką 0% VAT. 73. Prawda czy fałsz: Cena netto towaru zawiera podatek VAT. (fałsz) 74. Prawda czy fałsz: Cena brutto towaru zawiera podatek VAT. (prawda) 75. Którą z wartości podatku VAT odprowadzamy do urzędu skarbowego podatek należny czy naliczony? (należny) 76. KP, KW i WZ są przykładami (dowodów księgowych) 77. Czy podatek VAT jest podatkiem obrotowym? (tak) 78. Jeśli cena netto towaru to 10 zł, a VAT na ten towar to 23%, to ile wynosi cena brutto tego towaru? (12,3 zł) 79. Czy decydując się na założenie działalności gospodarczej, trzeba przeanalizować ofertę konkurencji? (tak) 80. Kamil kupił z hurtowni Ani 10 worków ziemniaków i sprzedał je w swoim sklepie. Które z nich odprowadzi podatek VAT do urzędu skarbowego? (oboje)
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.15 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku tematycznym):
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:
Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji: Uczeń: zna rodzaje form opodatkowania: podatkiem PIT na zasadach ogólnych
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.3 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest numer NIP, wie, czy jest numer REGON i w jakim celu jest nadawany,
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.4 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia potrzebne dokumenty i informacje, które będą mu przydatne w trakcie
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.7 Temat zajęć: Struktura biznesplanu 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie biznesplan, rozumie potrzebę pisania biznesplanu dla celów wewnętrznych
Bardziej szczegółowoOpis: Te i wiele innych pytań oraz odpowiedzi odnajdą Państwo w oferowanym przedwodniku. Życzymy udanego korzystania. Spis treści:
Tytuł: Jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce i wybranych krajach europejskich. Vademecum małego i średniego przedsiębiorcy (wyd. V poprawione) Autorzy: Przemysław Mućko, Aneta Sokół
Bardziej szczegółowoTwoja działalność gospodarcza
Twoja działalność gospodarcza 6 kroków do sukcesu Własna działalność gospodarcza Aby rozpocząć działalność gospodarczą ważny jest nie tylko dobry pomysł, bardzo istotny jest również kapitał finansowy.
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.9 Temat zajęć: Mój biznesplan (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, wskazuje po trzy przykłady kosztów, jakie należy ponieść przed
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.10 Temat zajęć: Rachunkowość w przedsiębiorstwie 1. Cele lekcji: Uczeń: definiuje pojęcie rachunkowość przedsiębiorstwa, wymienia i charakteryzuje
Bardziej szczegółowoABC przedsiębiorcy - zakładam własny biznes - czyli co, gdzie, kiedy?
ABC przedsiębiorcy - zakładam własny biznes - czyli co, gdzie, kiedy? Zakładam własny biznes Jak otworzyć działalność gospodarczą? Jakie wybrać formy opodatkowania? Jakie koszty nas czekają? Jakie niebezpieczeństwa
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie rachunkowość, wymienia podstawowe zasady rachunkowości:
Bardziej szczegółowoLp. Temat zajęć Treść szkolenia 1 Prawne uwarunkowania działalności firmy Prawo pracy Umowa o pracę Podstawowe zasady prawa pracy Regulamin pracy Prawo cywilne Definicja i treść zobowiązania Wierzyciel
Bardziej szczegółowoZakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Poznaniu. Karolina Szalewska Wydział Działalności Gospodarczej Urząd Miasta Poznania
KROK PO KROKU do własnej firmy Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Poznaniu Karolina Szalewska Wydział Działalności Gospodarczej Urząd Miasta Poznania Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
Bardziej szczegółowoSpis treści. Pomysł na firmę 13. O książce 11
Spis treści O książce 11 Pomysł na firmę 13 Dlaczego ta forma działalności? 14 Nie przechodzisz na swoje - otwierasz firmę 16 Czy trzeba być nadczłowiekiem? 17 Dlaczego zakładasz firmę? 19 Samozatrudnienie
Bardziej szczegółowo5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo
Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo Anna Kolano
Bardziej szczegółowoStandard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej
Załącznik nr 2c do umowy o udzielnie wsparcia Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej Wsparcie na prowadzenie punktu konsultacyjnego jest przeznaczone na finansowanie
Bardziej szczegółowoProgram nauczania a podstawa programowa
Program nauczania a podstawa programowa Program nauczania Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo a podstawa programowa przedmiotu uzupełniającego ekonomia w praktyce Temat lekcji Treści z programu nauczania
Bardziej szczegółowoKROK 1. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej
JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? KROK 1 Zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej Założenie działalności wymaga wypełnienia przez przedsiębiorcę formularza CEIDG-1. We wniosku należy podać swoje: dane osobowe,
Bardziej szczegółowoRachunkowość małych firm
Uniwersytet Szczeciński Katedra Rachunkowości Zakład Teorii Rachunkowości mgr Stanisław Hońko Rachunkowość małych firm Zakładanie działalności gospodarczej Szczecin 05.10.2005 Podstawowe akty prawne 1.
Bardziej szczegółowoPodstawa programowa a program nauczania
Podstawa programowa a program nauczania Podstawa programowa przedmiotu uzupełniającego ekonomia w praktyce a program nauczania Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo Treści z podstawy programowej przedmiotu
Bardziej szczegółowoProjekt "Lubelskie Lokalnie MikrodotacjeFIO" dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu -Fundusz
ZAKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ KROK PO KROKU Projekt "Lubelskie Lokalnie MikrodotacjeFIO" dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu -Fundusz Inicjatyw
Bardziej szczegółowoMożliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ A WSPÓŁCZESNE WYZWANIA CYWILIZACYJNE PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ EDUKACJA NR 1 KRAKÓW 2005 Małgorzata Kulikowska III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, Białystok Możliwość wykorzystania
Bardziej szczegółowoWpisany przez Wyprawka maturzysty sobota, 11 października :46 - Poprawiony sobota, 11 października :48
Każdy początkujący przedsiębiorca musi też podjąć decyzję, w jakiej formie chce się rozliczać z podatku. A ma kilka możliwości. W tym miejscu wspomnimy tylko o tych, dotyczących podatku dochodowego (o
Bardziej szczegółowoZestaw 19. Zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą.
Zestaw 19. Zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą. Zadanie 1 Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej są uregulowane w ustawie: a) O
Bardziej szczegółowoO D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y
Rejestracja Firmy 1 Rejestracja O D P I E R W S Z E G O E T A T U D O W Ł A S N E J F I R M Y Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po
Bardziej szczegółowoStandard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Załącznik nr 3c do umowy o udzielenie wsparcia Standard usługi doradczej - asysta w rozpoczynaniu działalności
Bardziej szczegółowoOrganizacje pozarządowe lider ekonomii społecznej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ABC
ABC Czyli jak rozpocząć DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ OSOBY FIZYCZNE W okresie recesji gospodarczej i bardzo wysokiego bezrobocia, często jedyną drogą do uzyskania dochodów pozwalających na normalną egzystencje
Bardziej szczegółowoKrok 2. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności
ZAKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ KROK PO KROKU. Spis treści: I. Przygotowanie do rejestracji firmy: 1) nazwa firmy, 2) określenie przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacja
Bardziej szczegółowoZakładanie działalności gospodarczej
Zakładanie działalności gospodarczej Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej związane jest z podjęciem wielu decyzji - odnośnie przedmiotu działalności, jej rodzaju (produkcja, handel, usługi),
Bardziej szczegółowoSPIS TREŚCI. Wstęp 13
SPIS TREŚCI Wstęp 13 Rozdział 1 Wybór formy prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej 15 (Henryk Nowicki) Wprowadzenie 15 1.1. Przedsiębiorca, czyli kto może prowadzić działalność gospodarczą?
Bardziej szczegółowoHarmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk 1C/2010 r.) wg umowy nr OAIV-271-13/10/JW w miesiącu sierpniu..
Placówka Kształcenia Ustawicznego EDMAR Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk C/200 r.) wg umowy nr OAIV-27-3/0/JW w miesiącu sierpniu.. Dzień 2 3 Jak założyć własną działalność
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce
Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce Temat (rozumiany jako lekcja) 1. Etapy projektu 2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie Wymagania konieczne (ocena dopuszczająca) wie na
Bardziej szczegółowo2. Zakładanie własnej firmy
1. 2. Zakładanie własnej firmy Uczeń zna: a. 1. Cele lekcji pojęcie biznesplanu, i. a) Wiadomości procedurę zakładania firmy, Uczeń potrafi: ii. b) Umiejętności przeprowadzić analizę SWOT, zastosować procedurę
Bardziej szczegółowoZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO
WARSZTATY ZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO DR MARIOLA SZEWCZYK - JAROCKA DZIEKAN WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I INFORMATYKI MGR MONIKA SZYMAŃSKA WŁAŚCICIEL BIURA RACHUNKOWEGO, UL. REMBIELIŃSKIEGO
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II
Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II Zagadnienia 1.1. Etapy projektu 1.2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie Konieczny (2) wie na czym polega metoda projektu?
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.8 Temat zajęć: Mój biznesplan (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest biznesplan, rozumie sens pisania biznesplanu jako dokumentu zawierającego
Bardziej szczegółowoWymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia
Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych autor mgr inż. Jolanta Kijakowska ROK SZKOLNY 2014/15 (klasa II d) Temat (rozumiany
Bardziej szczegółowoRejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu Rejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej ul. Rejtana 3b 45-334 Opole tel.:77 442-06-53 us1671@op.mofnet.gov.pl Działalność rolnicza Działalność
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca
Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca 1.1. Etapy projektu 1.2. Projekt badawczy, przedsięwzięcie wie na czym polega metoda projektu? wymienia etapy
Bardziej szczegółowoZasady zakładania działalności gospodarczej
Zasady zakładania działalności gospodarczej Dodano: 2015.11.23 Od 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej zawarte w ustawie o swobodzie działalności
Bardziej szczegółowoNazwa innowacji: Ekonomia i finanse - innowacyjny moduł programowy dla przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości
Nazwa innowacji: Ekonomia i finanse - innowacyjny moduł programowy dla przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości Rodzaj innowacji: programowa i metodyczna Etap kształcenia: IV etap edukacyjny Podstawa opracowania
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.5 Temat zajęć: Zarządzanie przedsiębiorstwem 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia oraz omawia zasady organizacji pracy w firmie, wyjaśnia, na czym
Bardziej szczegółowoWymienia cechy potrzeb ludzkich
NAUCZYCIELSKI PLAN DYDAKTYCZNY z planem wynikowym z przedmiotu podstawy działalności w gastronomii na podstawie programu nr ZSK/PZS1/PG/2014 klasy 2ZSK l.p. Nazwa jednostki organizacyjnej Osiągnięcia ucznia
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.9 Temat zajęć: Rejestry VAT 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest podatek VAT, zna aktualne stawki podatku VAT w Polsce: 23%, 8%, 5%, 0%, potrafi
Bardziej szczegółowoWymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia
Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych autor mgr inż. Jolanta Kijakowska Temat (rozumiany jako lekcja) 1.1. Etapy projektu
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT
Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT 1. Cele lekcji: Uczeń: stosuje terminy, pojęcia i procedury podatkowe, wie, jaki
Bardziej szczegółowoWymienia cechy potrzeb ludzkich
NAUCZYCIELSKI PLAN DYDAKTYCZNY z planem wynikowym z przedmiotu podstawy działalności w gastronomii na podstawie programu nr TŻ/PZS1/PG/2012 klasy 2TŻ1, 2TŻ2. l.p. Nazwa jednostki organizacyjnej Osiągnięcia
Bardziej szczegółowoI T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ!
R O K 2 0 0 9 LIDER I T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ! P O K L / 6. 2 / 1 / 0 8 W PORADNIKU: BIZNESPLAN REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WYMOGI FORMALNO- PRAWNE PRIORYTET VI RYNEK PRACY
Bardziej szczegółowo- Potrzeby, dobra, usługi - Zasoby ekonomiczne
Wykaz tematów z podstaw przedsiębiorczości na rok szkolny 2012 2013 dla Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Profilowanego i Technikum Rozkład materiału według programu 44/PZS1/2012/2 dla klas: II TRA; III
Bardziej szczegółowoBranża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (10Z) Działalność gospodarcza - od czego zacząć
Branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (10Z) BHP Ochrona osób i mienia Pożarnictwo BHP Działalność gospodarcza - od czego zacząć E zasób przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodzie technik
Bardziej szczegółowoNiniejszy ebook jest własnością prywatną.
Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana, ani odczytywana w środkach publicznego
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1)
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: rozumie, że podział zadań w pracy zespołowej pomiędzy
Bardziej szczegółowoWarsztaty przygotowujące do podjęcia działalności gospodarczej
Warsztaty przygotowujące do podjęcia Warsztaty e-mail: biuro@garg.pl, www.garg.pl 1. Informacje podstawowe o szkoleniu Uczestnicy szkolenia: Osoby bezrobotne zainteresowane zmianą swojego losu poprzez
Bardziej szczegółowoRozdział 1. Wybór formy prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej Henryk Nowicki
Założyć firmę i nie zbankrutować. Aspekty prawne. redakcja naukowa Sławomir Sojak Założenie własnej rmy i jej utrzymanie nie jest zadaniem łatwym. Książka ma uświadomić czytelnikom trudności oraz pomóc
Bardziej szczegółowoTERAZ WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W JEDNYM MIEJSCU
ARKADIUSZ JANECZKO JAN DOBKE KRZYSZTOF GRELIAK MARTA KWAŚNIK SAKKADA SP. Z O.O. AGENCJA BADAWCZA LAUREACI II MIEJSCA W KONKURSIE GDYŃSKI BIZNESPLAN 2009 TERAZ WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W JEDNYM MIEJSCU EWIDENCJA
Bardziej szczegółowoEKONOMIA W PRAKTYCE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY
EKONOMIA W PRAKTYCE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Ocena dopuszczająca : Uczeń wie na czym polega metoda projektu, wymienia etapy realizacji projektu, wie co to jest kreatywność, wymienia znane
Bardziej szczegółowoBranża ekonomiczno- administracyjnobiurowa
Branża ekonomiczno- administracyjnobiurowa (2A) Handel Reklama Rachunkowość Administracja i prace biurowe Archiwistyka Handel Działalność gospodarcza - od czego zacząć E zasób przeznaczony dla uczniów
Bardziej szczegółowoKsięgowość tradycyjna
Księgowość tradycyjna Kilka słów o nas Nasz zespół tworzą specjaliści z zakresu finansów i księgowości. Bogate doświadczenie pozyskane w ramach prowadzenia księgowości firm handlowych, produkcyjnych, usługowych,
Bardziej szczegółowoPLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1
Agnieszka Mikina Ośrodek Doradztwa Zawodowego ŁCDNiKP PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1 IV etap edukacji Cele kształcenia Cel ogólny: przygotowanie uczniów/uczennic
Bardziej szczegółowoBranża poligraficzno-fotograficzna (1A) Działalność gospodarcza - od czego zacząć
Branża poligraficzno-fotograficzna (1A) Fotografia Poligrafia Fotografia Działalność gospodarcza - od czego zacząć Źródło: GroMar - PŁ, licencja: CC BY 3.0. Formy prowadzenia działalności gospodarczej
Bardziej szczegółowoROZLICZENIE KOSZTÓW EWIDENCJONOWANYCH WEDŁUG MIEJSC POWSTANIA
Scenariusz lekcji opracowany przez Annę Kuczyńską-Cesarz wicedyrektora Zespołu szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie Cele lekcji: ROZLICZENIE KOSZTÓW EWIDENCJONOWANYCH WEDŁUG MIEJSC POWSTANIA
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.4 Temat zajęć: Kto ustala ceny, czyli popyt, podaż i równowaga rynkowa 1. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia znaczenie pojęć: popyt, podaż, cena,
Bardziej szczegółowoRejestracja firmy i obowiązki przedsiębiorcy
Rejestracja firmy i obowiązki przedsiębiorcy 1 79 Jakie są obowiązki początkującego przedsiębiorcy? 2 80 Rejestracja firmy zgłoszenie działalności gospodarczej w gminie i tym samym zgłoszenie płatnika
Bardziej szczegółowoKROK W PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ?
KROK W PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? Zakładanie firmy nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy wykonać kilka kroków, aby nasza działalność była prowadzona zgodnie z prawem. 1) Określenie
Bardziej szczegółowoNiezbędnik dla osób zakładających działalność gospodarczą
Niezbędnik dla osób zakładających działalność gospodarczą (Poradnik przeznaczony dla osób chcących założyć indywidualną działalność gospodarczą) URZĄD MIEJSKI W ZAWADZKIEM 47 120 ZAWADZKIE ul. DĘBOWA 13
Bardziej szczegółowo1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT
Zestaw 5 Zakres wiadomosci: podstawy przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej 1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT 2.
Bardziej szczegółowoSpis treści. Zachęcamy do lektury! Informacje ogólne o zakładaniu firmy... 3. Podatek dochodowy... 4. Podatek VAT... 5. Księgowość...
Informacje ogólne o zakładaniu firmy... 3 Rejestracja firmy... 3 Meldunek w Norwegii... 3 Dokumenty uzupełniające... 4 Podatek dochodowy... 4 Spis treści Podatek VAT... 5 Księgowość... 5 Witaj, Założyłeś
Bardziej szczegółowoFormy prowadzenia działalności gospodarczej
Branża chemiczno-ceramicznoszklarska (1A) Przemysł chemiczny Papiernictwo Przemysł szklarski Przemysł ceramiczny Przemysł chemiczny Działalność gospodarcza - od czego zacząć E zasób przeznaczony dla uczniów
Bardziej szczegółowoPRZEDSIĘBIORSTWO GASTRONOMICZNE. Anna Grontkowska SPIS TREŚCI WSTĘP ROZDZIAŁ I. PODSTAWY EKONOMII. 1.1. Podstawowe pojęcia ekonomiczne
PRZEDSIĘBIORSTWO GASTRONOMICZNE Anna Grontkowska SPIS TREŚCI WSTĘP ROZDZIAŁ I. PODSTAWY EKONOMII 1.1. Podstawowe pojęcia ekonomiczne 1.2. Rynek i mechanizmy rynkowe 1.3. Funkcje cen i ich rodzaje 1.4.
Bardziej szczegółowoBranża transportowo-spedycyjnologistyczna
Branża transportowo-spedycyjnologistyczna (2A) Obsługa portów i terminali Transport Spedycja Logistyka Żegluga sródlądowa i morska Obsługa portów i terminali Działalność gospodarcza - od czego zacząć E
Bardziej szczegółowoZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O UDZIELENIE POŻYCZKI
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 58-500 Jelenia Góra ul. 1 Maja 27 ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O UDZIELENIE POŻYCZKI (KARTA, RYCZAŁT, KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW) Dokumenty wymagane przy składaniu
Bardziej szczegółowoZASADY RACHUNKOWOŚCI
Joanna Piecyk ZASADY RACHUNKOWOŚCI SKRYPT CZĘŚĆ II Wydanie IV Wrocław 2005 1. ZAKUP I SPRZEDAŻ NA PODSTAWIE FA VAT 1.1. Istota podatku vat Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i usług we
Bardziej szczegółowo- Zawarcie umowy rachunku bankowego. - Pozostałe obowiązki rejestracyjne przedsiębiorcy
SZKOLENIE: Działalność gospodarcza w kontekście przepisów prawnych Wymagania wstępne: nie formułuje się wymagań wstępnych. Cena: 50,00 zł /osoba Szkolenie zostaje uruchomione przy liczbie uczestników:
Bardziej szczegółowoPowiatowy Urząd Pracy w Kępnie
Organizator: Sponsorzy: Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie Tax Care S.A. Wyzwania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Działalność gospodarcza, a etat 3 Formy prowadzenia DG Jednoosobowa działalność
Bardziej szczegółowoKSIĘGOWOŚĆ I PODATKI
BIURO RACHUNKOWE Daniel Bakalarz www: bakalarz.biz tel.: 602 880 233 e-mail: daniel.bakalarz@gmail.com NIP: 6731790853 KSIĘGOWOŚĆ I PODATKI "Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek
Bardziej szczegółowoWŁASNA FIRMA! plusy i minusy od czego zacząć procedury związane z otworzeniem własnej firmy KAMIL DERENDARZ
WŁASNA FIRMA! plusy i minusy od czego zacząć procedury związane z otworzeniem własnej firmy KAMIL DERENDARZ CZERWIEC 2015 PLAN SPOTKANIA 1. Aktualne prawo dotyczące rejestrów działalności gospodarczych
Bardziej szczegółowoJacek Krupa 13.04.2014r BOSS 2014
Jacek Krupa 13.04.2014r BOSS 2014 1 2 Dobry pomysł na własną firmę Czyli jaki? Dobrze jeśli jest oparty o formułę SMART (określenie celów) Specyficzny (niepowtarzalny, innowacyjny, niszowy, itp.) Mierzalny
Bardziej szczegółowoZałożenie własnego przedsiębiorstwa.
Założenie własnego przedsiębiorstwa. Obecnie obowiązuje zasada jednego okienka, tzn. że w trakcie rejestracji własnej działalności nie musimy biegać po wielu urzędach, a raczej jesteśmy w stanie załatwić
Bardziej szczegółowoKOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą.
Żory, dnia 21 grudnia 2011 r. Urząd Skarbowy w Żorach KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania:
Bardziej szczegółowoWYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH. 2. w formie ryczałtu ewidencjonowanego:
KARTA INFORMACYJNA Nr: PDI/05/2005/01 Nr wersji: 01 Data wydania: 30.11.2005 WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH Kogo dotyczy: Wymagane dokumenty: Druki: Opłaty
Bardziej szczegółowokursy finansowo-księgowe
kursy finansowo-księgowe 20 lat tradycji i doświadczenia na rynku szkoleniowym. Zaufało nam ponad 40 tys. osób, w tym 4 tys. firm. Wydaliśmy ponad 10 tys. Cedoz sp. z o.o. Moniuszki 1A, 00-014 Warszawa
Bardziej szczegółowoBadanie wielkości kapitału własnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności
Badanie wielkości kapitału własnego w zależności od rodzaju prowadzonej działalności L.p. Rodzaj prowadzonej Rodzaj dokumentu (i z jakich przepisów to działalności wynika) 1. Spółka cywilna Jeżeli spółka
Bardziej szczegółowoPonadpodstawowy. Charakteryzuje poszczególne rodzaje rachunków bankowych
EKONOMIKA PRZEDSIĘBIORSTW PROGRAM: 23 02/T-5, SP/MEN/1998.02.24 KLASA 4 TE1, 4 TE2 ROK SZKOLNY 2011/2012 ALEKSANDRA WOŁOSZYK L.p. Nazwa jednostki dydaktycznej Podstawowy Poziom wymagań Ponadpodstawowy
Bardziej szczegółowoJak rozpocząć działalność
Jak rozpocząć działalność Administrator, 30.07.2009 Działalność gospodarcza - informacje wstępne Podstawa prawna. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Bardziej szczegółowoBranża pomocy społecznej (10Z) Działalność gospodarcza - od czego zacząć
Branża pomocy społecznej (10Z) Pomoc społeczna Pomoc społeczna Działalność gospodarcza - od czego zacząć E zasób przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodach: opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa,
Bardziej szczegółowoFormy prowadzenia działalności gospodarczej
Branża teleinformatyczna (5E) Telekomunikacja Informatyka Telekomunikacja Działalność gospodarcza - od czego zacząć Źródło: GroMar - PŁ, licencja: CC BY 3.0. Formy prowadzenia działalności gospodarczej
Bardziej szczegółowoBranża mechaniczna - mechanika precyzyjna (6M) Mechanika precyzyjna i automatyka przemysłowa. Działalność gospodarcza - od czego zacząć
Branża mechaniczna - mechanika precyzyjna (6M) Mechanika precyzyjna i automatyka przemysłowa Zegarmistrzostwo Jubilerstwo Optyka Mechanika precyzyjna i automatyka przemysłowa Działalność gospodarcza -
Bardziej szczegółowoBarbara Gierusz ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. Gdańsk 2013
Barbara Gierusz ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. Gdańsk 2013 Spis treści Wstęp............................................. 7 Część I Podstawy rachunkowości 1. Rachunkowość jako część
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, potrafi dokonać
Bardziej szczegółowoProjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.14 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 5 1. Cele lekcji: Uczeń: wykazuje się wiedzą z zakresu działu 5, wykazuje się umiejętnościami z zakresu
Bardziej szczegółowoPOWIATOWY URZĄD PRACY w ZGIERZU Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zgierzu
POWIATOWY URZĄD PRACY w ZGIERZU Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zgierzu ul. Barona 10, 95-100 Zgierz, tel. 42 716-49-41, fax. 42 717-41-60 Data wpływu do PUP Pozycja w rejestrze wniosków PUP W N I O S
Bardziej szczegółowoINNOWACYJNY MODUŁ PROGRAMOWY DLA PRZEDMIOTU PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
INNOWACYJNY MODUŁ PROGRAMOWY DLA PRZEDMIOTU PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Nazwa innowacji: Ekonomia i finanse - innowacyjny moduł programowy dla przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości Rodzaj innowacji: programowa
Bardziej szczegółowoMASZ POMYSŁ NA WŁASNĄ FIRMĘ, ALE NIE WIESZ, JAK GO ZREALIZOWAĆ?
MASZ POMYSŁ NA WŁASNĄ FIRMĘ, ALE NIE WIESZ, JAK GO ZREALIZOWAĆ? Masz dość pracy dla kogoś i chcesz pracować na własny rachunek? Przeczytaj nasz poradnik! 2 Jak trafnie wybrać rodzaj działalności? Najczęściej
Bardziej szczegółowoTechnikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych
Bardziej szczegółowoDZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie
Bardziej szczegółowoBranża górniczo-wiertnicza (7G) Działalność gospodarcza - od czego zacząć
Branża górniczo-wiertnicza (7G) Wiertnictwo Górnictwo otworowe Przeróbka kopalin stałych Górnictwo podziemne Górnictwo odkrywkowe Wiertnictwo Działalność gospodarcza - od czego zacząć E zasób przeznaczony
Bardziej szczegółowoJak założyć i prowadzić młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - instrukcja dla nauczycieli i uczniów uczestniczących w programie Młodzieżowe
Jak założyć i prowadzić młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo - instrukcja dla nauczycieli i uczniów uczestniczących w programie Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo 1 1. Na czym polega gra edukacyjna Młodzieżowe
Bardziej szczegółowoZasady oceniania z przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych
Zasady oceniania z przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce dla klas szkół ponadgimnazjalnych Temat (rozumiany jako lekcja) 1.1. Etapy realizacji projektu 1.2.Projekt badawczy, przedsięwzięcie Wymagania
Bardziej szczegółowoRejestracja podmiotu gospodarczego
I. Wykonywanie wszelkich czynności mających znamiona działalności gospodarczej podlega rejestracji. 1. Od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są ewidencjonowani w
Bardziej szczegółowo