Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu"

Transkrypt

1 Strona1 Sławomir Dorocki Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu 1. Cele lekcji: Uczeń: dokonuje wyboru zakresu i formy przedsięwzięcia, podejmuje decyzje i ocenia ich skutki, korzysta umiejętnie z różnych źródeł informacji i zbierania informacji, zna zasady pracy w grupie. 2. Metody i techniki: burza mózgów, dyskusja, mapa myśli. 3. Środki dydaktyczne: film Dragons' Den jak zostać milionerem program internetowy FreeMind (mapa myśli) komputer z dostępem do internetu, rzutnik multimedialny. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa.

2 Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Rachwał T., 2006, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 2. Duane D., 1995, Dla odmiany... planowanie: poradnik twórczego planowania i opracowywania programu działania, Fundusz Współpracy. Program Dialog Społeczny NGOs, Warszawa. 3. Waters D., 2002, Planowanie w firmie, OnePress, Warszawa. 4. Dragons' Den jak zostać milionerem (data odczytu: ). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: sprawdzaniu aktywności uczniów na lekcji (udział w dyskusji, burzy mózgów). 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel włącza fragment programu telewizyjnego Dragons' Den jak zostać milionerem (z internetu lub załącznika 1 osobny plik). Rozmawia z uczniami na temat znaczenia pomysłu i jego prezentacji dla osiągnięcia sukcesu. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, podanie tematu lekcji. 2. Nawiązanie do lekcji, po którym uczniowie spontanicznie określają główne uwarunkowania realizacji pomysłu prezentowanego w programie pokazanym na początku lekcji produkcji nakładki na palec. W tym celu nauczyciel może wykorzystać mapę myśli (przykładowa mapa myśli załącznik 2, opcjonalnie z programu FreeMind załącznik 3 w osobnym pliku). 3. Uczniowie dyskutują na temat głównych cech dobrego projektu. W tym celu nauczyciel wyświetla tabelę i schematy z załącznika 4. Uczniowie zapisują cechy dobrego projektu w formie notatki: Projekt jest ograniczonym czasowo działaniem realizowanym w celu stworzenia unikalnego produktu, usługi lub rezultatu. Jego cechy to: - ograniczenie czasowe (okresowość), - unikalność produktów, usług lub rezultatów,

3 Strona3 - stopniowe uszczegóławianie, - zarządzanie przez: zastosowanie wiedzy, umiejętności, narzędzi i technik do działań podejmowanych dla spełnienia wymagań projektu. 4. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Następnie przedstawia tabelę podejmowania decyzji wg 5 kroków, które doprowadzą uczniów do stworzenia projektu (załącznik 5), którym jest: - grupa 1 zorganizowanie happeningu na rzecz równouprawnienia ze względu na płeć, - grupa 2 założenie wypożyczalni rowerów, - grupa 3 zorganizowanie akcji Sprzątanie świata w swojej miejscowości, - grupa 4 założenie firmy dekorującej przestrzenie miejskie STreetArT. Nauczyciel rozdaje grupom schematy, kontroluje pracę uczniów, wyjaśnia ewentualne wątpliwości. 5. Uczniowie prezentują wyniki pracy. Nauczyciel podsumowuje lekcję. 10. Zadanie domowe: Przygotuj własną mapę myśli uwarunkowań projektu realizowanego na innych zajęciach.

4 Załącznik 2 Przykładowa mapa myśli Uwarunkowania realizacji pomysłu produkcji nakładki na palec Załącznik 4 Tabela i wykresy dotyczące cech dobrego projektu Tab. Cechy projektu Strona 4 Schemat Uwarunkowania projektu

5 Strona5 Schemat Makrootoczenie projektu

6 Strona6 Załącznik 5 Podejmowanie decyzji wg 5 kroków KROK 1 Wymyśl 3 propozycje rozwiązania problemu. Nieważne, czy są dobre czy nie. pomysł A pomysł B pomysł C KROK 2 Do każdego pomysłu rozważ i zapisz pozytywy i negatywy. pomysł A+ pomysł A- pomysł B+ pomysł B- pomysł C+ pomysł C- Do każdego zapisanego pozytywu i negatywu przypisz jedną z literek: rozsądek (myślenie) [r] Czy to jest mądre czy głupie?

7 Strona7 uczucia [u] Czy jest to przyjemne czy nieprzyjemne? sumienie (wartość) [s] Czy to jest wartościowe czy nie? Podlicz, ile literek i jakie literki otrzymał każdy pomysł. KROK 3 KROK 4 KROK 5 Wybierz te pozytywy, które są najbardziej zgodne z Twoim systemem wartości (a więc mają najwięcej literek s). Zastanów się teraz, jak wygląda sprawa z negatywami wybranych pomysłów. Jaką cenę trzeba będzie zapłacić, jeżeli zdecydujesz się na któreś z rozwiązań pomysłów? Jeżeli jesteś gotów/gotowa zapłacić tę cenę, czyli akceptujesz zarówno pozytywy, jak i negatywy, wówczas świadomie podjąłeś/podjęłaś decyzję.