Strategia i nowe media w komunikacji. Efektywne podejście do budowania spójnego marketingu banku spółdzielczego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Strategia i nowe media w komunikacji. Efektywne podejście do budowania spójnego marketingu banku spółdzielczego"

Transkrypt

1 Strategia i nowe media w komunikacji Efektywne podejście do budowania spójnego marketingu banku spółdzielczego

2 2 Usługi doradcze i realizacja projektów z zakresu marketingu, public relations, public affairs, lobbingu oraz social media i sponsoringu. Organizacja wszelkiego typu eventów, od spotkań prasowych po konferencje, pokazy oraz imprezy wystawiennicze. MacIvan culture of communication

3 Marketing Perspektywa klienta

4 7 Trendy w marketingu Coraz trudniej rozpoznać oczekiwania klienta i im sprostać. Konsumentocentryzm poczucie władzy klienta i indywidualizacja. E-commerce jest wszędzie technika zastępuje sprzedaż tradycyjną. Marki snują opowieści emocjonalny wymiar marki. Zielony marketing coraz trudniejszy wszyscy są Eko. Trudniej w social media klasyfikowanie marek: dobra, zła, nijaka. Dostosowanie aplikacji oraz personalizacja pracy na urządzeniach mobilnych. Nowe formy obecności marek na Facebooku. Testowanie projektów marketingowych i komunikacyjnych. Zwiększanie zaangażowania klienta w interakcję z firmą. na podstawie: Brand Strategy Insider

5 8 Marketing perspektywa strategiczna 4P perspektywa firmy Product Price Place Promotion 4C perspektywa klienta Customer Value Cost Convenience Communication 4S odpowiedź na potrzeby klienta Solution Safety Space Sensation

6 9 Specyfika marketingu bankowości spółdzielczej Gama produktów bankowych, dostępnych głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw lokalnych oraz klientów indywidualnych. Regulacje prawne, ograniczające swobodę funkcjonowania banków spółdzielczych, znacznie bardziej niż w innych sektorach gospodarki ze względu na specyficzną rolę jaką banki spółdzielcze pełnią w gospodarce. Powiązania pomiędzy poszczególnymi bankami spółdzielczymi sprawiają, że konkurują one ze sobą na rynku usług, ale jednocześnie współpracują na rynku międzybankowym.

7 10 C 1 Customer value (wartość dla klienta) Możliwość pozyskania kompletnej informacji o wartości produktów bankowych. Możliwość współtworzenia indywidualnego portfela dostosowanego do potrzeb i możliwości klienta. Korzystanie z różnych usług i produktów bankowych w długim czasie bez zwiększonego ryzyka zmian (np. wynikających na rynku banków komercyjnych z przejęć lub konsolidacji). Bezpośredni kontakt z personelem banku niwelujący barierę instytucjaklient. Klient nie jest numerem, ale osobą znaną personelowi banku.

8 11 C 2 Cost (koszt dla klienta) Jasno definiowane zasady i negocjowalne warunki współpracy. Zrozumienie potrzeb i wsparcie klienta w doborze produktów i usług. Elastyczność kosztowa, związana z indywidualnym podejściem banku do współpracy z klientem. Opłacalność długoterminowej współpracy z bankiem ze względu na dostępność szerokiej oferty oraz indywidualnie budowanego portfela produktów bankowych. Bezpieczeństwo i pewność współpracy wynikająca z szeregu regulacji równocześnie dotyczących sektora bankowego i spółdzielczości.

9 12 C 3 Convenience (wygoda, dostępność) Bliskość placówki macierzystej. Znacznie krótszy niż w bankach sieciowych proces decyzyjny. Klient jest znany pracownikom banku, w związku z czym jest w pełni indywidualnie traktowany. Obok produktów bankowych klient może liczyć na doradztwo oraz wsparcie w wyjaśnieniu zawiłości związanych z korzystaniem z produktów i usług bankowych. Powiązania banków spółdzielczych w zrzeszeniach i związkach umożliwiają korzystanie z szerokiej sieci dostępu do większości produktów i usług. (W Polsce funkcjonuje ok. 560 BS, 1500 oddziałów i 2700 innych placówek)

10 13 C 4 Communication (komunikacja) Personalizacja komunikacji banku wynikająca ze znajomości historii, warunków oraz potrzeb indywidualnie znanego klienta. Ciągły kontakt klienta z bankiem wynikający z bezpośredniego i wielokanałowego oddziaływania. Wzmocnienie komunikacji lokalnej komunikacją zrzeszeń budującej spójny wizerunek bankowości spółdzielczej. Zaangażowanie banku w działania na rzecz społeczności lokalnych budujące trwałe więzi i lojalność klientów. Udział, a nawet współtworzenie akcji promocyjnych banku angażujących lokalną społeczność.

11 Strategia komunikacji Jak budować trwałe relacje oraz lojalność klienta

12 15 Znaczenie komunikacji w działaniach biznesowych Komunikacja ma dla biznesu kluczowe znaczenie aby być liderem trzeba rozpowszechniać informacje o prowadzonej działalności. Aby dobrze komunikować się z otoczeniem potrzeba do tego strategii.

13 16 Znaczenie strategii w komunikacji Strategia poprzez wyznaczenie celów i kierunków działania pozwoli tak dobierać metody i narzędzia, aby osiągać optymalną skuteczność prowadzonej komunikacji. Mogą być to zarówno cele związane z budowaniem marki, budowaniem lub odbudowywaniem reputacji, informowaniem o nowych produktach, promocjach, wsparciu sprzedaży itp..

14 17 Perspektywy strategii marketingowych BS Członek społeczności lokalnej Marketing skupiony na zaspokojeniu potrzeb i oczekiwań klientów oraz jakości świadczonych usług. Uczestnik konkurencyjnego rynku Marketing musi uwzględniać wszystkie obszary działalności bankowej oraz zapewniać przetrwanie i rozwój. Członek zrzeszenia bankowości spółdzielczej Dzięki podziałowi zadań i kosztów pomiędzy poszczególnych członków zrzeczenia bank uczestniczy w analizach rynkowych całej grupy oraz korzysta z szerszego dostępu do informacji o rynku i klientach.

15 18 Przygotowanie strategii 1 Analiza sytuacji Punktem wyjścia w przygotowaniu strategii jest zawsze analiza aktualnej sytuacji, która ma odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań (dobrze byłoby, gdyby można podeprzeć się w tym celu odpowiednimi badaniami i analizami): Czy nasza marka jest znana i rozpoznawalna? Jak postrzega tę markę i naszą firmę otoczenie rynkowe? Jaki jest wizerunek naszej firmy? Jaki jest poziom lojalności naszych klientów? Jak jest postrzegana nasza firma na tle konkurencji? Co wyróżnia naszą firmę i ofertę? Jakie działania komunikacyjne podejmuje nasza konkurencja?

16 19 Przygotowanie strategii 2 Wyznaczenie celów Wyznaczenie celów Cele można rozbić na długoterminowe oraz krótkoterminowe: Jak chcemy, aby postrzegana była nasza firma? Czym chcemy wyróżniać się na tle konkurencji? Jakie skojarzenia ma budzić nasza marka? Jaki jest nam potrzebny wizerunek? Oczywiście cele takie mogą być określone bardziej ogólnie, ale także zawierać bardzo konkretne wartości: Jaka liczba/procent osób powinna znać naszą markę?

17 20 Przygotowanie strategii 3 Wybór grupy docelowej Wybór grupy docelowej lub grup docelowych (w przypadku zdywersyfikowanej działalności) jest niezbędny do tego, aby dobrać odpowiednie narzędzia oraz przekaz komunikatu. Istotne jest więc określenie: Kto będzie odbiorcą naszych produktów/usług? Jakie będą grupy nabywców? Jakie są ich cechy? Jakie są ich procesy decyzyjne? Czego oczekują i jak reagują na ofertę?

18 21 Przygotowanie strategii 4a Planowanie Planowanie działań i wybór narzędzi to etap, podczas którego decydujemy jakimi kanałami komunikacyjnymi oraz jakimi narzędziami będziemy się posługiwać. Jest to też miejsce na podjęcie decyzji o tym, czy będziemy posługiwać się mediami tradycyjnymi, czy także nowoczesnymi, jak internet, portale społecznościowe, blogi itp..

19 22 Przygotowanie strategii 4b Nowe media Zastosowanie nowych form komunikacji niesie jednak ze sobą spore wyzwania internet z jednej strony szybko i efektywnie dociera do odbiorcy przekazu, z drugiej strony jest rozproszony i w pewnym sensie nieprzewidywalny. Generuje niewątpliwie duże zainteresowanie, ale może być też przyczyną niespodziewanych reakcji, które łatwo mogą przekształcić się w kryzys komunikacyjny.

20 Realizacja strategii Kontrola i weryfikacja Użycie w danym momencie określonych metod i wybranych narzędzi komunikacji nigdy nie jest optymalne. Stąd zachodzi ciągła konieczność ciągłego monitorowania realizacji procesów komunikacyjnych. Służyć do tego mogą zarówno różnego rodzaju raporty jak i monitorowanie mediów (tradycyjnych i nowoczesnych). 23

21 24 CSR jako element strategii Pozwala na takie prowadzenie biznesu, które w swojej istocie jest nastawione na oddziaływanie na otoczenie na małych rynkach lokalnych. Buduje oraz utrwala wyjątkową markę oraz reputację firmy. Jest też to ważny element w działaniach komunikacyjnych angażujący firmę i jej pracowników w interakcję z lokalnymi społecznościami.

22 25 Aby uzyskać wymierne rezultaty z przyjęcia określonej strategii komunikacji musi być ona spójna i stanowić część ogólnej strategii biznesowej. Warto jednak też zauważyć, że współczesna kultura i ekonomia coraz mniej skupia się na znanych brandach, mainstreamowych produktach i hitach rynkowych, natomiast coraz większą wagę przykłada do nisz. To one stanowią o przewadze konkurencyjnej i pozwalają rozwijać biznes w oparciu o korzyści potrzebne odbiorcom. Spójność strategii komunikacyjnej i biznesowej

23 Social media Jak z korzystać z nowych mediów, aby były skuteczne

24 27 Warunki prowadzenia działań w social media Obecność w social media jest uwarunkowana prowadzoną przez firmę działalnością. W kontekście komunikacyjnym bank, czy innego typu instytucja finansowa, jest podmiotem, którego działalność podlega tym samym prawom marketingu i komunikacji, jak firm produkcyjnych, handlowych, czy usługowych.

25 28 Dobór mediów jest pochodną celów komunikacji Działania prowadzone w tzw. mediach społecznościowych obejmują różne aspekty komunikacji, a także różne mogą być jej cele. Dobór tych mediów oraz sposób działania w każdym z nich jest oczywiście uwarunkowany potrzebami oraz parametrami technicznymi poszczególnych mediów.

26 29 Odpowiednio prowadzona komunikacja pozwala wchodzić w relacje z klientami, a tym samym informować ich o różnego rodzaju promocjach, okazjach zakupowych itp. Działania takie są oczywiste dla np. sklepów internetowych, ale w przypadku usług bankowych, czy szerzej rozumianych usług finansowych także jest wiele możliwości zastosowania działań informacyjno-handlowych. Przykładem mogą być informacje o nowych możliwościach lokat, zmianach w ich oprocentowaniu, nowe warunki zaciągania kredytów okazjonalnych, okazje inwestycyjne itd. Zwiększenie sprzedaży

27 30 Wizerunek jaki buduje firma w social media ma znaczenie nie tylko ze względu na lepsze postrzeganie jej działalności. Szczególnie w przypadku usług bankowych i finansowych, może pokazywać, że dana instytucja jest liderem innowacji, utożsamianym z nowoczesnymi produktami w danej dziedzinie, stanowi przykład profesjonalizmu, jest wyjątkowo godna zaufania, a dzięki temu zdobywa wysoką reputację nie tylko wśród klientów. Zyskuje także na tym, że jest lepiej postrzegana przez całe otoczenie rynkowe, a w tym środowiska gospodarcze i branżowe Wykreowanie wizerunku

28 31 Dobrze zbudowana marka firmy, którą jest też bank i instytucje finansowe, jest podstawą jej rozpoznawalności oraz jednym z głównych elementów powodujących zaangażowanie klientów we współpracę. Odpowiednie zastosowanie mechanizmów komunikacji z użytkownikami portali społecznościowych pozwala na kreowanie marki oraz wzmacnianie jej spontanicznej znajomości. Dodatkową korzyścią jest też możliwość ocieplania wizerunku marki poprzez ciekawe akcje, gry i zabawy, które aktywizują nie tylko klientów ale wciągają innych zainteresowanych w relacje, a tym samym budują ich wiedzę o marce, firmie i jej usługach. Zwiększenie świadomości marki

29 32 Komunikacja przez social media to nie tylko informacje o firmie, jej marce i produktach. To także możliwość uruchomienia kontaktu bezpośrednio z przedstawicielami firmy, jej zarządem i menedżerami. Uruchamiając odpowiednie działania w portalach, forach, na blogach, mogą oni kształtować wizerunek firmy oraz swój własny jako ekspertów w dziedzinie finansów i bankowości. Komunikacja z innymi mediami (tradycyjnymi)

30 33 Możliwości komunikacji przy wykorzystaniu social media pozwalają przede wszystkim wchodzić w interakcje z odbiorcami. Dzięki temu bank ma możliwość poznawać ich opinie, potrzeby i oczekiwania. Dialog służy też pozyskiwaniu wiedzy o rynku i daje wiele dodatkowych informacji zarządczych i decyzyjnych. Obsługa klienta (kanały elektroniczne i social media)

31 34 Wartości bankowości spółdzielczej Współpraca i współdziałanie. Wpływ na rozwój lokalnych społeczności. Wspieranie mieszkańców. Zrozumienie i znajomość potrzeb. Możliwość udziału w procesach gospodarowania. Aktywizacja społeczna i zawodowa.

32 35 Rynek reklamy w internecie Rynek reklamy w internecie 2013/2012 wzrósł o 10,3% i wyniósł 1,751 mld zł. Źródło: Badania IAB AdEx/PwC

33 Propozycje i przykłady działań Komunikacja budująca relacje

34 37 Kampania grupy BPS w Warszawie lato 2013 Reklama outdoor bilboardy rowery Vanturilo wyświetlacze CityInfo w metrze i autobusach On-line marketing Facebook Instagram Twitter Forsqare YouTube

35 38 Kampania grupy BPS w Warszawie lato 2013 Spot reklamowy: Internet, letnie kina plenerowe, sieć Multikino w Warszawie

36 Formy reklamowe banków spółdzielczych Małe formy reklamowe logo, slogan itp. zamieszczane lokalnie: obiekty sportowe, sale widowiskowe, murale, reklamy w środkach transportu, na lokalnych bilboardach, na lokalnych dworcach, na słupach ogłoszeniowych itp. Reklamy i promocja w lokalnych mediach: prasa lokalna (gazetki regionalne, osiedlowe), gazetki handlowe, lokalne wydawnictwa cykliczne. Działania reklamowe podczas lokalnych imprez masowych: rozdawanie ulotek, gadżety. Współpraca z lokalnymi sklepami i punktami usługowymi, które są klientami banku: współfinansowanie opakowań (logo na torbach na zakupy), minireklamy w witrynach sklepów i punktów usługowych. 39

37 40 Formy promocyjne banków spółdzielczych Współpraca z lokalnymi szkołami w zakresie edukacji ekonomicznej, połączona z promocją produktów dedykowanych uczniom. Stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów lokalnych szkół. Przy wykorzystaniu nowych mediów organizowanie konkursów angażujących klientów do odpowiedzi i działania. Współorganizacja szkoleń odpowiadających na lokalne potrzeby społeczne. Konkursy współorganizacja lub fundowanie nagród. Sponsoring sprzętu dla służby zdrowia, instytucji publicznych z trwałym logo banku. Sponsorowanie drużyny sportowej, straży pożarnej itp. Współudział w organizacji imprez angażujących integrujących społeczność lokalną. Dni banku rocznice i okazje do organizacji imprez promujących bank jako instytucję zaangażowaną w działania na rzecz lokalnej społeczności.

38 Najlepszy Marketing Banku 2013 BS w Koronowie 41

39 Kampania BS w Koronowie maj 2012-kwicień

40 Bank Spółdzielczy w Koronowie (jako organizacja) 43

41 Bank Spółdzielczy w Koronowie (jako osoba) 44

42 Korona Bank Spółdzielczy Koronowo 45

43 BS w Koronowie Sponsorem drużyny piłki ręcznej 46

44 Przedsiębiorczy Przedsiębiorca z BS w Dębicy 47

45 ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku 48

46 ESBANK Sponsor konkursu recytatorskiego 49

47 CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) Przewaga banków spółdzielczych nad bankami komercyjnymi

48 51 Społeczna odpowiedzialność biznesu ang. Corporate Social Responsibility Filozofia działania oraz zestaw narzędzi pozwalających osiągnąć stan zrównoważonego rozwoju danej firmy lub organizacji, które gwarantują w dłuższej perspektywie korzyści środowiskowe, społeczne oraz wzrost wartości firmy. W ramach CSR przedsiębiorstwa dobrowolnie podejmują starania na rzecz lepszego społeczeństwa i czystszego środowiska.

49 52 Odpowiedzialność Podstawowym założeniem CSR jest bardziej odpowiedzialne i etyczne postępowanie biznesu względem wszystkich grup społecznych, na które oddziałuje poprzez swoją działalność, z możliwie największym poszanowaniem środowiska przyrodniczego.

50 CSR, to nie spontaniczna akcja charytatywna Prezes: Idą święta. Zróbmy coś CSRowego. Manager (Doradca): Proponuję strategiczny projekt np. To! Prezes: To jest zbyt skomplikowane. Nie mamy na To budżetu. To jest nieatrakcyjne dla pracowników. Zróbmy może coś społecznego. Razem! Może np. pomalujmy stołówkę w domu dziecka? 53

51 54 poprawa reputacji 51% przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju kraju 11% Korzyści wynikające z wdrożenia praktyk CSR wg polskich przedsiębiorców. Zrównoważony biznes. Podręcznik dla małych i średnich przedsiębiorstw - (Min. Gospodarki) ochrona środowiska solidarność z lokalną społecznością lojalność klientów 7% 5% 10% Najważniejsze elementy CSR

52 55 Czy firma odpowiedzialna społecznie może mieć zły PR? Czy firma która ma złe wyniki sprzedaży może być odpowiedzialna społecznie? The business of business is business? PR to wszystkie działania związane z komunikowaniem się organizacji z jej otoczeniem społecznym, np. poprzez media i tworzenie wizerunku. Zatem rezultaty PR i CSR są podobne. Istotna różnica polega na tym, że PR ogranicza się do samego komunikatu, podczas gdy CSR obejmuje wszystkie te działania, które pomagają wypełnić komunikat treścią. Można to ująć w ten sposób: najpierw CSR, potem PR. PR vs CSR

53 56 Narzędzia stosowane w CSR Kampanie społeczne Marketing zaangażowany społecznie Programy etyczne dla pracowników Nadzór korporacyjny Eko-znakowanie i znakowanie społeczne Inwestycje społecznie odpowiedzialne czyli działania ukierunkowane na zmianę postaw lub zachowań wybranej grupy odniesienia, przy pomocy mediów jako nośnika przekazu. (ang. cause related marketing) jest uwzględnieniem w działalności firmy zarówno celów marketingowych, jak i potrzeb społecznych. to przedsięwzięcie mające na celu integrowanie pracowników firmy wokół wspólnych wartości. to zespół mechanizmów wykorzystywanych do kontrolowania i koordynowania zachowań różnych, mających własne interesy udziałowców, którzy współdziałają z kadrą zarządzającą w celu efektywnej realizacji stawianych przed firmą zadań. polega na umieszczaniu na opakowaniach lub etykietach produktów dodatkowych informacji z zakresu ekologicznej lub społecznej odpowiedzialności. uwzględniane są przez analityków giełdowych w analizie przedsiębiorstwa wg kryteriów oceny możliwości długotrwałego wzrostu spółek na podstawie wyników społecznych i ekologicznych.

54 57 Jak skutecznie robić CSR? Co robimy najczęściej: wzbogacamy markę o (najczęściej sztucznie wykreowany) element CSR, żeby dzięki temu sprzedawać więcej. Co można zrobić: znaleźć w naszej firmie istniejący element CSR, o którym skutecznie poinformujemy klientów, co ich przekona do naszej marki i produktu.

55 58 Przykłady działań CSR za każdą paczkę kupionych desek firma sadzi jedno drzewo (już ponad 5 mln drzew). konkurs dla dziennikarzy piszących o CSR. konkurs filmowy dla uczniów na spot promujący oszczędzanie. fundacja dobroczynności pomagająca biednym i potrzebującym. fundacja finansująca badania naukowe w zakresie medycyny i farmacji. Barlinek Provident Citi Handlowy Atlas Polpharma edukacja internetowa dla osób 50+. edukacja i profilaktyka raka piersi (produkty ze wstążeczką). telefon do Mamy na szpitalnych oddziałach dziecięcych. wsparcie budowy domów Habitat for Humanity. bezpłatne oprawianie prac utalentowanych uczniów na wystawy. UPC Avon Cosmetics TP SA Opel Szkło Service

56 59 Relacja: CSR-PR-Reklama Działać odpowiedzialnie i skutecznie informować o tym klientów, CSR PR dla których jest to istotne przy podejmowaniu decyzji zakupowych Reklama

57 Dziękuję za uwagę Maciej W. Iwankiewicz Prezentacja podlega ochronie prawa autorskiego. Prezentację można cytować tylko pod warunkiem podania pełnej informacji o utworze w poniższym brzmieniu: M.W. Iwankiewicz Strategia i nowe media w komunikacji. (Prezentacja KoBaSp).

58 61 Partner zarządzający MacIvan culture of communication, ekspert marketingu, PR i PA Doradza, przygotowuje oraz wdraża strategie marketingowe i komunikacyjne, w zakresie wizerunku firm i osób, budowania i rozwoju marki. Prowadzi działania public relations i public affairs, jak również wprowadza zmiany zwiększające efektywność biznesową i handlową przedsiębiorstw. Przygotowuje konferencje, prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej, negocjacji. Wspiera menedżerów w procesach negocjacyjnych i mediacjach biznesowych. Członek Rady Nadzorczej grupy giełdowej Eficom S.A., a także doradca Stowarzyszenia EuroCloud Polska, dla którego prowadzi działania w zakresie public affairs i lobbingu. Maciej W. Iwankiewicz kom

Komunikacja działań CSR w Polsce

Komunikacja działań CSR w Polsce Komunikacja działań CSR w Polsce Raport z badania poświęconego komunikacji działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zrealizowanego na grupie przedsiębiorstw oraz konsumentów słuchaczy programu

Bardziej szczegółowo

Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT

Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT Raporty, badania, dobre praktyki Maria Johann, Malina Jankowska Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT 89 Podstawowym zadaniem marketerów jest precyzyjne rozpoznanie potrzeb

Bardziej szczegółowo

Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym

Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym wsparcie 3D Diagnoza. Definicja. Działanie. Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym AUDYT MARKETINGOWY MŁODEJ FIRMY Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Odpowiedzialne społecznie instytucje finansowe

Odpowiedzialne społecznie instytucje finansowe 32 Społeczna odpowiedzialność a zyski przedsiębiorstwa Nie tylko nowoczesne technologie, lecz także innowacyjne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu mogą przynieść przedsiębiorcom wymierne

Bardziej szczegółowo

MARKETING W DZIAŁALNOŚCI BANKÓW

MARKETING W DZIAŁALNOŚCI BANKÓW ROCZNIKI EKONOMII I ZARZADZANIA Tom 1(37) 2009 AGNIESZKA STOLARSKA MARKETING W DZIAŁALNOŚCI BANKÓW Marketing usług bankowych są to zintegrowane działania banku mające na celu identyfikowanie, przewidywanie

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOT: NOWOCZESNE KONCEPCJE MARKETINGU

PRZEDMIOT: NOWOCZESNE KONCEPCJE MARKETINGU SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI KIERUNEK STUDIÓW: ZARZĄDZANIE PRZEDMIOT: NOWOCZESNE KONCEPCJE MARKETINGU (MATERIAŁ POMOCNICZY PRZEDMIOT SPECJALNOŚCIOWY ) Łódź Spis treści Moduł 1 Rozwój koncepcji marketingu.

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej

WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej WSTiE WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej KIERUNEK: Politologia SPECJALNOŚĆ: Komunikacja społeczna RENATA STĘPIEŃ KREOWANIE WIZERUNKU PLACÓWKI OCHRONY ZDROWIA NA PRZYKŁADZIE

Bardziej szczegółowo

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Spis

Bardziej szczegółowo

Public relations Dr Grzegorz Mazurek

Public relations Dr Grzegorz Mazurek CSR - istota Public relations Dr Grzegorz Mazurek CSR (Corporate Social Responsibility) to odpowiedzialność społeczna biznesu - koncepcja, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie

Bardziej szczegółowo

PO PROSTU FAIR. Raport Społecznej Odpowiedzialności 2012

PO PROSTU FAIR. Raport Społecznej Odpowiedzialności 2012 PO PROSTU FAIR Raport Społecznej Odpowiedzialności 2012 1. PO PROSTU FAIR WOBEC KLIENTÓW / STR. 15 2. PO PROSTU FAIR WOBEC PARTNERÓW / STR. 31 1.1 1.2 JASNE ZASADY PRZEJRZYSTE PRODUKTY I PROCESY, ŁATWY

Bardziej szczegółowo

PRZEGLĄD WYNAGRODZEŃ 2013 / 2014 Polska. Sprzedaż i Marketing. Specialists in sales and marketing recruitment www.michaelpage.pl

PRZEGLĄD WYNAGRODZEŃ 2013 / 2014 Polska. Sprzedaż i Marketing. Specialists in sales and marketing recruitment www.michaelpage.pl PRZEGLĄD WYNAGRODZEŃ 2013 / 2014 Polska Sprzedaż i Marketing Specialists in sales and marketing recruitment www.michaelpage.pl 3 SPIS TREŚCI Wstęp...5 O Michael Page...6 Metodyka...7 1. DOBRA KONSUMENCKIE

Bardziej szczegółowo

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 1 Spis treści Wprowadzenie... 3 I. Charakterystyka projektu... 4 1. Główne założenia... 6 2. Analiza trendów w obszarze rozwoju technologii... 7 3. Analiza szans i zagrożeń... 7 4. Cele...10 Cel strategiczny...10

Bardziej szczegółowo

Komunikacja sektora energetycznego w obliczu zmian rynkowych

Komunikacja sektora energetycznego w obliczu zmian rynkowych Uniwersytet Warszawski Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Joanna Dziedzic nr albumu 282060 Komunikacja sektora energetycznego w obliczu zmian rynkowych Praca magisterska na kierunku dziennikarstwo

Bardziej szczegółowo

BUDOWANIE RELACJI Z OTOCZENIEM BIZNES WOBEC SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Magdalena DASZKIEWICZ

BUDOWANIE RELACJI Z OTOCZENIEM BIZNES WOBEC SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Magdalena DASZKIEWICZ BUDOWANIE RELACJI Z OTOCZENIEM BIZNES WOBEC SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI 1.6 BUDOWANIE RELACJI Z OTOCZENIEM BIZNES WOBEC SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI Magdalena DASZKIEWICZ Katedra Badan Marketingowych,

Bardziej szczegółowo

MARKETING PRODUKTU W POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTWACH GAZOWNICZYCH NA EUROPEJSKIM RYNKU ENERGII

MARKETING PRODUKTU W POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTWACH GAZOWNICZYCH NA EUROPEJSKIM RYNKU ENERGII Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica Wydział Zarządzania Katedra Zarządzania i Inżynierii Systemów Rozprawa doktorska MARKETING PRODUKTU W POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTWACH GAZOWNICZYCH NA EUROPEJSKIM

Bardziej szczegółowo

ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 736 FINANSE, RYNKI FINANSOWE, UBEZPIECZENIA NR 55 2012

ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 736 FINANSE, RYNKI FINANSOWE, UBEZPIECZENIA NR 55 2012 ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 736 FINANSE, RYNKI FINANSOWE, UBEZPIECZENIA NR 55 2012 MAŁGORZATA KIEŻEL ANNA KWIECIEŃ Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach KAPITAŁ RELACYJNY I CUSTOMER RELATIONSHIP

Bardziej szczegółowo

ADAPTACJA KONCEPCJI MARKETINGU TERYTORIALNEGO PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO SZANSĄ ROZWOJU REGIONALNEGO

ADAPTACJA KONCEPCJI MARKETINGU TERYTORIALNEGO PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO SZANSĄ ROZWOJU REGIONALNEGO t. 1 STUDIA Z ZAKRESU PRAWA, ADMINISTRACJI I ZARZĄDZANIA UKW 2012 Jacek Żbikowski ADAPTACJA KONCEPCJI MARKETINGU TERYTORIALNEGO PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO SZANSĄ ROZWOJU REGIONALNEGO Słowa

Bardziej szczegółowo

Karta kredytowa Master Card

Karta kredytowa Master Card Rekord! Dynamika wzrostu wyniosła ponad 280% str. 1 Bank odpowiedzialny społecznie, Z cyklu z wizytą u BS w Tczewie str. 5-7 Europejski Certyfikat Bankowca str 27 INFORMATOR SGB Poznań, marzec-kwiecień

Bardziej szczegółowo

Ranking. firm. odpowiedzialnych. Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland. Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712

Ranking. firm. odpowiedzialnych. Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland. Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712 Ranking odpowiedzialnych firm Dodatek bezpłatny maj 2009 ISSN 1232-6712 Kompania Piwowarska Danone Toyota Motor Poland w w w. g a z e t a p r a w n a. p l Studium przypadku Cadbury Wedel ranking odpowiedzialnych

Bardziej szczegółowo

Internet w działaniach Public Relations. Analiza porównawcza tradycyjnych i internetowych narzędzi

Internet w działaniach Public Relations. Analiza porównawcza tradycyjnych i internetowych narzędzi Internet w działaniach Public Relations. Analiza porównawcza tradycyjnych i internetowych narzędzi Agnieszka Sierpowska Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie oraz porównanie tradycyjnych i internetowych

Bardziej szczegółowo

Warto mieć standardy. czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania

Warto mieć standardy. czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania Warto mieć standardy czyli Kodeks odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania czyli Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu oraz podręcznik do jego wdrażania Spis Treści 005 Wprowadzenie do Kodeksu

Bardziej szczegółowo

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych Renata Rychlicka-Benyamin Organizacja Reklamy skrypt dla szkół policealnych 2009 Spis treści Podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy...3 I. Założenia programowo: organizacyjne

Bardziej szczegółowo

Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu

Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu Artykuł pochodzi z publikacji: Employer Branding w teorii i praktyce, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2014 Kampanie wizerunkowe jako element employer brandingu Sonia Róża Stach Abstrakt

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. TEB Edukacja sp. z o.o. AUTOR Wielkopolski Związek Pracodawców. we współpracy z ISBN 978-83-935184-4-9

SPIS TREŚCI. TEB Edukacja sp. z o.o. AUTOR Wielkopolski Związek Pracodawców. we współpracy z ISBN 978-83-935184-4-9 POZNAŃ 2013 AUTOR Wielkopolski Związek Pracodawców we współpracy z TEB Edukacja sp. z o.o. ISBN 978-83-935184-4-9 Poznań 2013 Kopiowanie i powielanie w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody Wielkopolskiego

Bardziej szczegółowo

Katalog usług promocyjnych dla miast

Katalog usług promocyjnych dla miast REKLAMA Media INTERNET eventy strategia Katalog usług promocyjnych dla miast outdoor i regionów 2011/2012 public relations KATALOG.indd 1 11-11-16 13:20 Czy wiesz jak wyglądać będzie gmina, miasto, region,

Bardziej szczegółowo

Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu

Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Wydawca: CSRinfo

Bardziej szczegółowo

RAPORT O SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BRE BANKU ZA ROK 2006

RAPORT O SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BRE BANKU ZA ROK 2006 RAPORT O SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BRE BANKU ZA ROK 2006 Szanowni Państwo, Zwracam się do Państwa w związku z opublikowaniem po raz pierwszy Raportu o Społecznej Odpowiedzialności BRE Banku. Ogłaszane

Bardziej szczegółowo

NIEZALEŻNA PUBLIKACJA MEDIAPLANET DYSTRYBUOWANA WRAZ Z GAZETĄ PRAWNĄ

NIEZALEŻNA PUBLIKACJA MEDIAPLANET DYSTRYBUOWANA WRAZ Z GAZETĄ PRAWNĄ 2 NIEZALEŻNA PUBLIKACJA MEDIAPLANET DYSTRYBUOWANA WRAZ Z GAZETĄ PRAWNĄ SPIS TREŚCI Czym jest CSR?...4 Ciekawe praktyki dobrego biznesu...5 Raportowanie CSR...6 CSR a kryzys finansowy...6 Promocja dobrych

Bardziej szczegółowo

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami dialog z interesariuszami Jak rozmawiać, czyli jak usłyszeć i jak zostać wysłuchanym? dialog z dialog interesariuszami dialog z dialog z interesariuszami interesariuszami z interesariuszami Poradnik dla

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA

WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA KIERUNEK: ZARZĄDZANIE Specjalność: Marketing i komunikacja w biznesie Aleksandra Chmiel Nr albumu: 13517 DZIAŁANIA PROMOCYJNE W ORGANIZACJACH NON-PROFIT Praca magisterska Praca napisana

Bardziej szczegółowo