Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran"

Transkrypt

1 Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran Olsztyn Wojciech Sobieski

2 Wolne Programowanie Wolne Oprogramowanie (Free Software) jest to ruch programistów i użytkowników komputerów, zaangażowanych w działania na rzecz swobodnego dostępu do oprogramowania przez ogół użytkowników. Ruch Wolnego Oprogramowania powstał w latach 80., gdy dostępny wcześniej wraz z otwartymi źródłami system operacyjny Unix został skomercjalizowany przez firmę AT&T, co spowodowało odcięcie dostępu do kodu źródłowego oraz jego swobodnego rozwoju. Sytuacji tej przeciwstawił się Richard M. Stallman z Massachusetts Institute of Technology, który zapoczątkował ruch na rzecz tworzenia wolnego oprogramowania (czyli dostępnego dla wszystkich) pod nazwą GNU (GNU's Not Unix). Richard M. Stallman był również założycielem Fundacji Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation), najważniejszej instytucji sponsorującej projekt GNU.

3 Wolne Programowanie Zasadniczą cechą Wolnego Oprogramowania jest możliwość jego dalszego rozpowszechniania i modyfikacji oraz pełna dostępność kodu źródłowego. Szczegółowe zasady korzystania z Wolnego Oprogramowania regulowane są przez kilka typów licencji, z których najważniejszą jest powszechna licencja publiczna GPL (GNU General Public License). Celem tej licencji jest przekazanie użytkownikom praw do (tzw. 4 wolności): 1) uruchamiania programu w dowolnym celu, 2) analizowania działania programu i dostosowywania go do swoich potrzeb, 3) kopiowania, 4) udoskonalania i publikowania własnych poprawek i wersji.

4 Wolne Programowanie Głównym celem projektu GNU było opracowanie systemu operacyjnego kompatybilnego z systemem Unix. Aby zrealizować to zamierzenie koniecznym stało się stworzenie w pierwszej kolejności narzędzi dla programistów tak właśnie narodził się projekt GCC. GCC (GNU Compiler Collection) to zestaw kompilatorów tworzony w ramach projektu GNU. Początkowo skrótowiec GCC oznaczał GNU C Compiler, ponieważ był to kompilator tylko języka C. Z czasem GCC zaczął obejmować inne języki programowania obecnie w ramach projektu rozwijane są kompilatory języków C, C++, Objective C, Fortranu, Javy, Ady i eksperymentalnie wielu innych.

5 Kompilatory GNU Fortranu G77 kompilator języka Fortran 77 rozwijany w ramach projektu GCC od roku 1987 (aż do wersji GCC opublikowanej 18 maja 2005 r.). Kompilator ten dostępny jest na systemy operacyjne Unix/Linux, Windows i inne.

6 Kompilatory GNU Fortranu Gfortran kompilator języka Fortran 77 oraz 90/95 (z elementami Fortranu 2003) stanowiący bezpośrednią kontynuację projektu g77. Zmiana nazwy z g77 na gfortran obowiązuje w projekcie GCC od wersji 4.0.1, wydanej oficjalnie 7 lipca Obecnie kompilator gfortranu jest wiodącym projektem Wolnego Oprogramowania związanym z językiem Fortran. Kompilator ten dostępny jest dla systemów operacyjnych Unix/Linux, Windows oraz MacOS. Wersje kompilatora gfortran na te systemy operacyjne dostępne są np. pod adresem:

7 Kompilatory GNU Fortranu G95 kompilator języka Fortran 77 oraz 90/95 (z elementami Fortranu 2003), rozwijany niezależnie od projektu GCC. Projekt g95 powstał w roku 2000 i jest kontynuowany do chwili obecnej. Kompilator g95 dostępny jest na platformy Unix/Linux, Windows i inne. Wszelkie informacje o tym projekcie dostępne są na jego stronie domowej: W systemach Windows kompilatory GNU Fortranu dostępne są za pośrednictwem środowisk MinGW lub Cygwin.

8 Kompilatory GNU Fortranu MinGW (Minimalistic GNU for Windows) jest to darmowy kompilator dla systemów Windows. Podstawowymi jego składnikami są kompilator GCC, zestaw programów binutils (zawierający m.in. kompilator zasobów windowsowych windres ) oraz zestaw plików nagłówkowych i bibliotek charakterystycznych dla platformy Windows. MinGW kompiluje kod źródłowy napisany w językach programowania C, C++, Fortran 77, Java, Ada oraz Objective C, do kodu wykonywalnego (EXE) lub, zależnie od potrzeb, plików obiektowych (O), bibliotek statycznych (LIB, SO, O) lub bibliotek dynamicznych (DLL). MinGW może kompilować większość programów przeznaczonych dla systemu Windows.

9 Kompilatory GNU Fortranu Programy skompilowane kompilatorem MinGW do komunikacji z systemem operacyjnym (np. w celu narysowania na ekranie przycisku) wykorzystują bezpośrednio standardowe biblioteki dynamiczne systemu Windows, np. kernel32.dll, gdi32.dll. Dlatego programy te wyglądają i zachowują się jak typowe aplikacje Windows, a pliki wykonywalne nie wymagają dołączania żadnych dodatkowych bibliotek dynamicznych specyficznych dla tego kompilatora. Jest to podstawowa cecha odróżniająca MinGW od środowiska Cygwin. Ponieważ kompilator MinGW charakteryzuje się niezwykle liberalną licencją typu Public Domain, jest powszechnie wykorzystywany w niekomercyjnych zintegrowanych środowiskach programistycznych dla platformy Windows.

10 Kompilatory GNU Fortranu Cygwin to implementacja standardu POSIX funkcji systemowych przeznaczona dla systemów Windows (32-bitowe pełne wersje od MS Windows 95 dla x86 z wyjątkiem MS Windows CE) oraz zestaw oprogramowania w większości przeniesionego z systemów typu Unix (np. Linux, BSD). Są to głównie aplikacje działające w trybie tekstowym, ale dostępny jest również podsystem grafiki X.Org oraz graficzne środowisko KDE. Projekt posiada wygodny w użyciu program instalacyjny. Cygwin jest rozwijany głównie przez oddział Cygnus Solutions firmy Red Hat i dostępny na licencji GPL. Można również zakupić licencje do użycia tego środowiska w systemach przeznaczonych do dystrybucji pod innymi licencjami (na przykład wyłącznie w postaci skompilowanej).

11 Kompilatory GNU Fortranu Cygwin nie zastępuje w pełni np. Linuksa: nie wszystkie linuksowe aplikacje można skompilować dla Cygwina, a te, które się da, na Linuksie chodzą znacznie szybciej niż na Cygwinie. Należy go traktować jako emulator systemu operacyjnego, który pozwala na używanie wielu różnych użytecznych aplikacji z rodziny POSIX na platformie Microsoft Windows w tym także wiele z oprogramowania FLOSS. POSIX (Portable Operating System Interface) - dosłownie przenośny interfejs systemu operacyjnego. POSIX powstał w celu standaryzacji różnych odmian systemu operacyjnego Unix i obejmuje interfejs programisty, interfejs użytkownika oraz właściwości powłoki systemu operacyjnego. FLOSS (Free Libre/Open Source Software, także FOSS, F/OSS) - neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte Oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.

12 Implementacje Fortranu Najbardziej popularnymi implementacjami komercyjnymi są Intel Compiler Fortran oraz Fujitsu Lahey Fortran. Pierwszy z tych kompilatorów rozwijany był pierwotnie przez firmę Microsoft (pod nazwą Microsoft Fortran Power Station) a następnie przez firmę Compaq (pod nazwą Compaq Visual Fortran). Oba kompilatory dostępne są dla systemów Windows oraz Unix/Linux. Warto nadmienić, że kompilator firmy Intel dystrybuowany jest dla systemów Unix/Linux na bardzo liberalnej licencji, pozwalającej na korzystanie z tego narzędzia w dość szerokim zakresie jedynie na podstawie rejestracji. Innym, znacznie mniej znanym kompilatorem języka Fortran, jest Salford FTN95 Compiler. Produkt ten jest również dostępny w wersji Personal nie można go wykorzystywać w działalności komercyjnej lub w celach badawczych. Kompilator Salford FTN95 przeznaczony jest dla systemów Windows.

13 Implementacje Fortranu Z niekomercyjnych implementacji języka Fortran można wymienić chociażby Open Watcom Fortran, nfortran (obecnie chyba już nie rozwijany), czy też opisane wcześniej kompilatory GNU Fortranu. Kompilatory GNU Fortranu ze względu na dostępny kod źródłowy i liberalną licencję dostępne są dla wielu różnych systemów operacyjnych, w tym dla systemów Unix/Linux i Windows. Ze względu na odmienne cechy tych systemów operacyjnych, wynikających ze sposobu ich rozwoju, inne są nieco zasady wykorzystywania tych kompilatorów w obu grupach systemów.

14 Implementacje Fortranu W systemach Windows kompilatory GNU Fortranu wykorzystywane są zazwyczaj do budowy różnego typu środowisk programistycznych przykładami mogą być całkowicie darmowe projekty takie jak: Fortran Force, VForth czy Edi. W systemach Unix/Linux zazwyczaj oddziela się proces edycji kodu od jego kompilacji: edycja odbywa się w dowolnym edytorze tekstu, zaś kompilacja bezpośrednio w wierszu poleceń systemu operacyjnego. Najwygodniejszym edytorem środowiska Linux jest program Kate: posiada on wsparcie kolorowania składni języka Fortran oraz wbudowany wiersz poleceń systemu. Oprócz Kate istnieje wiele innych edytorów nadających się do tworzenia kodów źródłowych Fortranu, np. KWord czy Mined.

15 Implementacje Fortranu Salford FTN95 Compiler (wersja Personal)

16 Fortran Force 2.0 (GNU g77) Implementacje Fortranu

17 Implementacje Fortranu VFort (GNU g77)

18 Implementacje Fortranu Edi 3.0 (GNU g77, GNU g95, GNU gfortran, DISLIN)

19 Implementacje Fortranu Edycja plików w programie Kate (gfortran, DISLIN)

20 Zalety GNU Fortranu oszczędności kompilatory GNU Fortranu są całkowicie darmowe, a każdy użytkownik może je wykorzystywać w dowolnym celu (również zarobkowym), w szkole, firmie czy instytucie naukowym jest to podstawą działania licencji GPL; brak problemu aktualizacji w przypadku programów komercyjnych zazwyczaj trzeba płacić za nowe wersje produktów. W przypadku kompilatorów GNU Fortranu problem ten nie występuje każdy użytkownik może mieć zawsze najnowszą wersję; brak problemu piractwa komputerowego możliwość dowolnego kopiowania i redystrybucji kompilatorów GNU Fortranu rozwiązuje problem legalności programów. Programy można po prostu rozdawać, co ma duże znaczenia np. na uczelniach każdy student może w domu korzystać w dowolny sposób z tego samego oprogramowania, którego uczy się na zajęciach;

21 Zalety GNU Fortranu dostępność kompilatory GNU Fortranu są ogólnie dostępne. W przypadku systemów Windows można łatwo pobrać z Internetu sam kompilator (w postaci pliku instalacyjnego) lub jakieś środowisko programistyczne na nim bazujące. W przypadku systemów Unix/Linux należy pobrać i zainstalować odpowiednie pakiety instalacyjne (w formacie obsługiwanym przez daną dystrybucję systemu operacyjnego) lub kod źródłowy i samodzielnie dokonać kompilacji. W niektórych większych dystrybucjach kompilatory Fortranu dostępne są bezpośrednio na płytach instalacyjnych; dostępność darmowych środowisk programistycznych i edytorów kodu każdy użytkownik może przetestować dostępne środowiska programistyczne i wybrać te, które okaże się dla niego najwygodniejsze i najlepiej dostosowane do potrzeb. Użytkownik może również skorzystać z dowolnego uniwersalnego edytora kodów źródłowych, wspierającego język Fortran, i samodzielnie zbudować sobie własny zestaw oprogramowania, bibliotek, przykładów i dokumentacji, tworząc niepowtarzalne i oryginalne środowisko pracy;

22 Zalety GNU Fortranu duża stabilność ponieważ każdy może zapoznać się z ogólnodostępnym kodem źródłowym kompilatorów GNU Fortranu i go poprawić lub zgłosić błąd, bardzo szybko eliminowane są wszelkiego typu niedociągnięcia i wady, przez co nie ma potrzeby długiego czekania na poprawki. W takim przypadku każdy użytkownik staje się testerem programu, co daje w efekcie bardzo dużą ich liczbę, nieporównywalnie większą niż w przypadku oprogramowania komercyjnego (zamkniętego); duże bezpieczeństwo ze względu na możliwość wglądu w kod źródłowy kompilatorów GNU Fortranu, praktycznie nie ma możliwości zaszycia w nich modułów wykonujących w systemie operacyjnym niepożądane działania;

23 Zalety GNU Fortranu brak zagrożenia zmianą rodzaju licencji w przypadku kompilatorów GNU Fortranu nie ma możliwości zmiany rodzaju licencji. Jeżeli ktoś w swoim programie użyje chociaż fragment kodu źródłowego Wolnego Oprogramowania, to zgodnie z licencją GPL musi swój produkt rozprowadzać wraz z kodem źródłowym. W przypadku innych darmowych produktów, np. na licencji FREEWARE, może ona się zmienić w dowolnej chwili w inne: SHEREWARE, a później PAYWARE; możliwość przeniesienia kompilatora do innego systemu operacyjnego posiadanie kodu źródłowego programu pozwala również na dokonywanie samodzielnych kompilacji, przy czym nie ma znaczenia w jakim systemie operacyjnym się to odbędzie. Tak waśnie było z kompilatorami GNU Fortranu stworzonymi pierwotnie dla systemu Unix, a dostępnymi obecnie dla wielu innych systemów operacyjnych;

24 Zalety GNU Fortranu łatwość przenoszenia kodów źródłowych między różnymi systemami operacyjnymi ponieważ kompilatory GNU Fortranu występują w takich samych wersjach dla wielu systemów operacyjnych, nie ma większych problemów z przeniesieniem, kompilacją i uruchamianiem swoich programów w środowiskach Windows, Unix/Linux czy MacOS; możliwość dostosowania do własnych wymogów otwarty kod źródłowy pozwala na dowolną jego modyfikację, przy czym zgodnie z licencją GPL, nie trzeba nikogo prosić o zdanie ani nikogo o tym fakcie zawiadamiać. W świecie Wolnego Oprogramowania każdy posiadacz kodu źródłowego ma takie same prawa i możliwości.

25 Wady GNU Fortranu brak gwarancji ponieważ kompilatory GNU Fortranu tworzone są przez wielu programistów, często w bardzo odległych częściach świata, nie ma od kogo wymagać gwarancji w przypadkach awaryjnych (jest to zresztą sprzeczne z ideą Wolnego Oprogramowania); brak profesjonalnej opieki jest to podstawowy problem ruchu Wolnego Oprogramowania, w tym użytkowników kompilatorów GNU Fortranu. W przypadku niejasności związanych z użytkowaniem kompilatorów GNU Fortranu jedyną podstawą rozwiązywania problemów są informacje zawarte w Internecie (np. dokumentacja projektu GCC) oraz znajomi, którzy posługują się podobnym oprogramowaniem. Bardzo pomocne są w tym zakresie specjalistyczne serwisy internetowe i fora dyskusyjne;

26 Wady GNU Fortranu brak polskiej dokumentacji jak dotąd kompilatory GNU Fortranu rozwijane są głównie w oparciu o język angielski: cała dokumentacja i wszelkie dostępne materiały są w tym języku. Jedynym obszernym opracowaniem dotyczącym GNU Fortranu w języku polskim jest książka GNU Fortran z elementami wizualizacji danych. brak wbudowanych bibliotek i rozszerzeń kompilatory GNU Fortranu umożliwiają korzystanie ze standardowych elementów języka Fortran. Istnieje co prawda możliwość dołączenia dodatkowych składników (bibliotek, przykładów, dokumentacji), ale zazwyczaj użytkownik musi to zrobić samodzielnie. Cecha ta może stanowić zarówno zaletę (środowisko można lepiej dopasować do swoich potrzeb), jak i wadę (wszystkie modyfikacje należy wykonywać samodzielnie);

27 Wady GNU Fortranu brak możliwości programowania równoległego jak do tej pory kompilatory GNU Fortranu umożliwiają tworzenie programów jednowątkowych, co w epoce komputerów wieloprocesorowych stanowi pewne ograniczenie. W Internecie można jednak znaleźć informacje świadczące o rozpoczęciu prac w tym kierunku.

28 Szybkość GNU Fortranu Porównanie czasu wykonywania się podstawowych operacji matematycznych w programach skompilowanych różnymi kompilatorami

29 Szybkość GNU Fortranu Porównanie czasu działania przykładowego programu skompilowanego różnymi kompilatorami GNU Fortranu

30 Zmienne środowiskowe Każdy system operacyjny posiada konkretny zbiór poleceń możliwych do wywołania z dowolnego miejsca w strukturze katalogów. Przykładem może być polecenie DIR w systemie DOS lub Windows, lub też polecenie LS w systemach Unix/Linux oba wyświetlają bieżącą listę plików i katalogów. Użycie polecenia spoza tego zbioru spowoduje wyświetlenie komunikatu błędu, np: Nazwa 'polecenie' nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy.

31 Zmienne środowiskowe Generalnie istnieją trzy możliwości reakcji systemu operacyjnego na podanie dowolnej komendy: jeżeli polecenie jest poleceniem systemowym, system operacyjny wykona je bezpośrednio; jeżeli polecenie nie jest poleceniem systemowym, system operacyjny przeszuka wszystkie katalogi znajdujące się w specjalnej zmiennej środowiskowej (najczęściej o nazwie PATH) jeżeli znajdzie tam plik wykonywalny lub plik wsadowy powłoki, to go uruchomi; jeżeli polecenie nie jest poleceniem systemowym, a w katalogach znajdujących się w zmiennej PATH nie ma pliku wykonywalnego lub skryptu powłoki o takiej nazwie jak polecenie, system operacyjny zgłosi błąd.

32 Zmienne środowiskowe Zmienna środowiskowa jest to ogólnie dostępna w systemie operacyjnym zmienna, zawierająca pewne informacje przydatne w pracy innych programów. Zmienne środowiskowe mogą być tworzone lub modyfikowane przez system operacyjny, przez instalowane w nim dodatkowe oprogramowanie lub też ręcznie przez użytkownika.

33 Zmienne środowiskowe Zmienne środowiskowe są wykorzystywane w procesie kompilacji kodów źródłowych różnych języków programowania, w tym również języka Fortran. Przykładowe polecenie kompilacji kompilatorem GNU Fortranu ma postać: g77 program.for -o program.exe Ponieważ polecenie g77 nie jest poleceniem systemowym, sprawdzane są katalogi znajdujące się w zmiennej PATH. Oznacza to, że położenie kompilatora tego języka a konkretnie pliku wykonywalnego o nazwie g77.exe musi być dokładnie określone w zmiennej PATH.

34 Zmienne środowiskowe W procesie kompilacji ważną rolę odgrywa również zmienna LIBRARY_PATH (w systemach Windows) lub LIB (w systemach Unix/Linux). Zmienna ta zawiera listę katalogów, które mają być przeszukiwane w przypadku żądania kompilatora o dołączenie dodatkowej, nieznanej biblioteki. Zagadnienie wyszukiwania kompilatora i jego bibliotek może być rozwiązane na dwa sposoby: kompilator i jego biblioteki instaluje się w dowolnym katalogu, po czym nazwy tych katalogów dodaje się do zmiennych środowiskowych takie podejście przeważa w systemach Windows, kompilator i jego biblioteki umieszcza się w specjalnie do tego celu przeznaczonych katalogach systemowych (nie trzeba wówczas tworzyć lub ustawiać zmiennych środowiskowych, gdyż zawierają one już te katalogi) takie podejście przeważa w systemach Unix/Linux.

35 Zmienne środowiskowe Przykład definicji zmiennych systemowych w systemach Windows: SET PATH=c:\progra~1\edi\g77;%PATH% SET LIBRARY_PATH=c:\progra~1\edi\g77;%LIB% g77.exe program.for -a -O -o program.exe Przykład definicji zmiennych systemowych s systemach UNUX\Linux: PATH = sciezka_1: scieka_2:...: $PATH export PATH

36 Zmienne środowiskowe Zapytanie o zmienną systemową w systemach Windows: set set PATH - wszystkie zmienne - tylko zmienna PATH Zapytanie o zmienną systemową w systemach UNUX\Linux: printenv echo $PATH - wszystkie zmienne - tylko zmienna PATH

37 Dziękuję za uwagę Olsztyn Wojciech Sobieski

Języki Programowania. Kompilatory Fortranu. Wojciech Sobieski

Języki Programowania. Kompilatory Fortranu. Wojciech Sobieski Języki Programowania Kompilatory Fortranu Wojciech Sobieski Olsztyn, 2001-2016 Ścieżka działań programowanie określenie celu (zawęża wybór platform systemowych oraz języków programowania) wybór kompilatora

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do biblioteki klas C++

Wprowadzenie do biblioteki klas C++ Instrukcja laboratoryjna nr 7 Programowanie w języku C 2 (C++ poziom zaawansowany) Wprowadzenie do biblioteki klas C++ WxWidgets mgr inż. Lasota Maciej dr inż. Kaczmarek Tomasz dr inż. Wilk-Jakubowski

Bardziej szczegółowo

Programowanie w C. dr inż. Stanisław Wszelak

Programowanie w C. dr inż. Stanisław Wszelak Programowanie w C dr inż. Stanisław Wszelak Przeszłość i przyszłość składni programowania w C Ken Thompson Denis Ritchie Bjarne Stoustrup Zespoły programistów B C C++ C# 1969 rok Do SO UNIX 1972 rok C++

Bardziej szczegółowo

Praca w środowisku Cygwin. Przygotował Mateusz Dudek

Praca w środowisku Cygwin. Przygotował Mateusz Dudek Praca w środowisku Cygwin Przygotował Mateusz Dudek Czym jest Cygwin? Cygwin to implementacja standardu POSIX funkcji systemowych przeznaczona dla systemów z rodziny Windows oraz zestaw wolnego oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Język JAVA podstawy. wykład 1, część 2. Jacek Rumiński. Politechnika Gdańska, Inżynieria Biomedyczna

Język JAVA podstawy. wykład 1, część 2. Jacek Rumiński. Politechnika Gdańska, Inżynieria Biomedyczna Język JAVA podstawy wykład 1, część 2 1 Język JAVA podstawy Plan wykładu: 1. Krótka historia Javy 2. Jak przygotować sobie środowisko programistyczne 3. Opis środowiska JDK 4. Tworzenie programu krok po

Bardziej szczegółowo

Programowanie Strukturalne i Obiektowe Słownik podstawowych pojęć 1 z 5 Opracował Jan T. Biernat

Programowanie Strukturalne i Obiektowe Słownik podstawowych pojęć 1 z 5 Opracował Jan T. Biernat Programowanie Strukturalne i Obiektowe Słownik podstawowych pojęć 1 z 5 Program, to lista poleceń zapisana w jednym języku programowania zgodnie z obowiązującymi w nim zasadami. Celem programu jest przetwarzanie

Bardziej szczegółowo

Technologia Informacyjna

Technologia Informacyjna Technologia Informacyjna Oprogramowanie i licencje dr. inż Adam Klimowicz Oprogramowanie Rodzaje oprogramowania System operacyjny Program komputerowy bądź zbiór programów, który zarządza sprzętem oraz

Bardziej szczegółowo

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty Lekcja 4. Program komputerowy - instalacja i uruchomienie 1. Rodzaje programów komputerowych 2. Systemy operacyjne 3. Instalowanie programu 4. Uruchamianie programu 5. Kilka zasad pracy z programem komputerowym

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux IBM SPSS Statistics - ssentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics - ssentials for R w systemach operacyjnych Linux. Przegląd

Bardziej szczegółowo

Wykład VI. Wybrane zagadnienia licencjonowania i praw autorskich. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki

Wykład VI. Wybrane zagadnienia licencjonowania i praw autorskich. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki Wykład VI Wybrane zagadnienia licencjonowania i praw autorskich 1 Licencja Licencja na oprogramowanie to umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja

Bardziej szczegółowo

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer;

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer; 14.3. Podstawy obsługi X Window 14.3. Podstawy obsługi X Window W przeciwieństwie do systemów Windows system Linux nie jest systemem graficznym. W systemach Windows z rodziny NT powłokę systemową stanowi

Bardziej szczegółowo

Java jako język programowania

Java jako język programowania Java jako język programowania Interpretowany programy wykonują się na wirtualnej maszynie (JVM Java Virtual Machine) Składnia oparta o język C++ W pełni zorientowany obiektowo (wszystko jest obiektem)

Bardziej szczegółowo

egroupware czy phpgroupware jest też mniej stabilny.

egroupware czy phpgroupware jest też mniej stabilny. Opengroupware to projekt udostępniający kompletny serwer aplikacji oparty na systemie Linux. Dostępny na licencji GNU GPL, strona domowa: http://www.opengroupware.org/ Jego cechy to wysoka stabilność,

Bardziej szczegółowo

Programowanie I. O czym będziemy mówili. Plan wykładu nieco dokładniej. Plan wykładu z lotu ptaka. Podstawy programowania w językach. Uwaga!

Programowanie I. O czym będziemy mówili. Plan wykładu nieco dokładniej. Plan wykładu z lotu ptaka. Podstawy programowania w językach. Uwaga! Programowanie I O czym będziemy mówili Podstawy programowania w językach proceduralnym ANSI C obiektowym Java Uwaga! podobieństwa w podstawowej strukturze składniowej (zmienne, operatory, instrukcje sterujące...)

Bardziej szczegółowo

Podstawy programowania

Podstawy programowania Podstawy programowania Część pierwsza Od języka symbolicznego do języka wysokiego poziomu Autor Roman Simiński Kontakt roman.siminski@us.edu.pl www.us.edu.pl/~siminski Niniejsze opracowanie zawiera skrót

Bardziej szczegółowo

Metody i algorytmy pomiarów przedmiotów metodami optycznymi.

Metody i algorytmy pomiarów przedmiotów metodami optycznymi. Rozdział 4. Oprogramowanie. Niewątpliwie podstawą poprawnego działania całego układu jest poprawnie napisany program sterujący pracą urządzeń i analizujący wyniki. Oprogramowanie sterujące projektowanym

Bardziej szczegółowo

26.X.2004 VNC. Dawid Materna

26.X.2004 VNC. Dawid Materna 26.X.2004 Zastosowanie programu VNC do zdalnej administracji komputerem Autor: Dawid Materna Wstęp W administracji systemami operacyjnymi często zachodzi potrzeba do działania na Pulpicie zarządzanego

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania Wstęp do Informatyki Klasyfikacja oprogramowania Oprogramowanie komputerowe Funkcjonalność komputera jest wynikiem zarówno jego budowy, jak i zainstalowanego oprogramowania Komputer danej klasy znajduje

Bardziej szczegółowo

Przede wszystkim autor ma oficjalne prawo do autorstwa utworu, rozpowszechniania go pod wyznaczonym pseudonimem, kontroli nad

Przede wszystkim autor ma oficjalne prawo do autorstwa utworu, rozpowszechniania go pod wyznaczonym pseudonimem, kontroli nad Prawo autorskie Prawa autorskie dzielimy na osobiste i majątkowe. Pierwsze z nich polegają na powiązaniu nazwiska twórcy z jego dziełem. Nie wygasają, są niezbywalne, nieprzenoszalne i nie można się ich

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika)

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) IBM SPSS Statistics Wersja 22 Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Kod autoryzacji.............

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Informacje ogólne

Rozdział 1. Informacje ogólne Rozdział 1. Informacje ogólne 1.1. Wprowadzenie Dokument ten opisuje jak zainstalować OMNeT++ na platformie Windows. Poszczególne rozdziały i podrozdziały poświęcone są instalacji, konfiguracji, kompilacji

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu Linux

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu Linux Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu Linux Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 1 O platformie Platforma mforex Trader to część systemu

Bardziej szczegółowo

Software is like sex it s better when it s free. Linus Torvalds

Software is like sex it s better when it s free. Linus Torvalds Software is like sex it s better when it s free Linus Torvalds Free and Open Source Software czyli o rozwoju wolnego oprogramowania Ryszard Tanaś http://zon8.physd.amu.edu.pl/~tanas 13 maja 2004 Spis treści

Bardziej szczegółowo

tel. fax. 41 332 32 03 e-mail: sodmidn@sodmidn.kielce.pl www.sodmidn.kielce.pl

tel. fax. 41 332 32 03 e-mail: sodmidn@sodmidn.kielce.pl www.sodmidn.kielce.pl SAMORZĄDOWY OŚRODEK DORADZTWA METODYCZNEGO I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w Kielcach 25-431 KIELCE, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 42 tel. fax. 41 332 32 03 e-mail: sodmidn@sodmidn.kielce.pl www.sodmidn.kielce.pl

Bardziej szczegółowo

IdyllaOS. Prosty, alternatywny system operacyjny. www.idyllaos.org. Autor: Grzegorz Gliński. Kontakt: milyges@gmail.com

IdyllaOS. Prosty, alternatywny system operacyjny. www.idyllaos.org. Autor: Grzegorz Gliński. Kontakt: milyges@gmail.com IdyllaOS www.idyllaos.org Prosty, alternatywny system operacyjny Autor: Grzegorz Gliński Kontakt: milyges@gmail.com Co to jest IdyllaOS? IdyllaOS jest to mały, prosty, uniksopodobny, wielozadaniowy oraz

Bardziej szczegółowo

Prawa autorskie cd. Prawa autorskie. Autorskie prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste

Prawa autorskie cd. Prawa autorskie. Autorskie prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste Prawa autorskie W Polsce prawo autorskie jest regulowane ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Prawa autorskie cd. Prawa

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna)

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM SPSS Statistics Wersja 22 Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Instalowanie produktu............ 1 Praca

Bardziej szczegółowo

Dokument Detaliczny Projektu

Dokument Detaliczny Projektu Dokument Detaliczny Projektu Dla Biblioteki miejskiej Wersja 1.0 Streszczenie Niniejszy dokument detaliczny projektu(ddp) przedstawia szczegóły pracy zespołu projektowego, nad stworzeniem aplikacji bazodanowej

Bardziej szczegółowo

Instalacja i opis podstawowych funkcji programu Dev-C++

Instalacja i opis podstawowych funkcji programu Dev-C++ Instalacja i opis podstawowych funkcji programu Dev-C++ Przed rozpoczęciem programowania musimy zainstalować i przygotować kompilator. Spośród wielu dostępnych kompilatorów polecam aplikację Dev-C++, ze

Bardziej szczegółowo

Prawa autorskie, licencje

Prawa autorskie, licencje Prawa autorskie, licencje Wyjaśnienie pojęć oraz tezy do dyskusji Michał Rad 21.10.2015 Przedstawione w dalszej części wykładu tezy są prywatnym poglądem autora i powinne być traktowane jako głos w dyskusji,

Bardziej szczegółowo

Wolne oprogramowanie

Wolne oprogramowanie Wykład popularny dla młodzieży szkół średnich Wolne oprogramowanie czyli czy można żyć bez PowerPointa Ryszard Tanaś http://zon8.physd.amu.edu.pl/~tanas 2 października 2004 Spis treści 1 Wolne Oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Delphi podstawy programowania. Środowisko Delphi

Delphi podstawy programowania. Środowisko Delphi Delphi podstawy programowania Środowisko Delphi Olsztyn 2004 Delphi Programowanie obiektowe - (object-oriented programming) jest to metodologia tworzeniu programów komputerowych definiująca je jako zbiór

Bardziej szczegółowo

Krótka Historia. Co to jest NetBeans? Historia. NetBeans Platform NetBeans IDE NetBeans Mobility Pack Zintegrowane moduły. Paczki do NetBeans.

Krótka Historia. Co to jest NetBeans? Historia. NetBeans Platform NetBeans IDE NetBeans Mobility Pack Zintegrowane moduły. Paczki do NetBeans. GRZEGORZ FURDYNA Krótka Historia Co to jest NetBeans? Historia Wersje NetBeans Platform NetBeans IDE NetBeans Mobility Pack Zintegrowane moduły NetBeans Profiler Narzędzie do projektowania GUI Edytor NetBeans

Bardziej szczegółowo

Historia systemów operacyjnych - Unix

Historia systemów operacyjnych - Unix Historia systemów operacyjnych - Unix Lata 60-te prace na systemem Multisc poprzednikiem Unixa 1969 powstanie systemu Unix 1975 UNIX edition 5 1975 1 BSD 1977 UNIX edition 6 1978 3 BSD 1979 UNIX edition

Bardziej szczegółowo

Kernel Kompilacja jądra

Kernel Kompilacja jądra Kernel Kompilacja jądra systemu Co to jest jądro systemu operacyjnego Jądro systemu operacyjnego jest rozpowszechniane na licencji GNU General Public License (GPL) określonej przez konsorcjum Free Software

Bardziej szczegółowo

Wykład V. Rzut okiem na języki programowania. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki

Wykład V. Rzut okiem na języki programowania. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki Wykład V Rzut okiem na języki programowania 1 Kompilacja vs. interpretacja KOMPILACJA Proces, który przetwarza program zapisany w języku programowania,

Bardziej szczegółowo

Środowisko dla Fortrana

Środowisko dla Fortrana Środowisko dla Fortrana Edi to kompleksowe narzędzie do programowania w języku Fortran, w oparciu o elementy darmowe. Zawiera darmowe kompilatory języka, rozprowadzane na licencji GPL: - g77, - G95, -

Bardziej szczegółowo

Dystrybucje Linuksa c.d.

Dystrybucje Linuksa c.d. Dystrybucje Linuksa c.d. Gentoo dla fachowców Gentoo Gentoo dla fachowców brak skompilowanych paczek; system zarządzania Portage Gentoo dla fachowców brak skompilowanych paczek; system zarządzania Portage

Bardziej szczegółowo

Organizacja zajęć BAZY DANYCH II WYKŁAD 1. Plan wykładu. SZBD Oracle 2010-10-21

Organizacja zajęć BAZY DANYCH II WYKŁAD 1. Plan wykładu. SZBD Oracle 2010-10-21 Organizacja zajęć BAZY DANYCH II WYKŁAD 1 Wykładowca dr inż. Agnieszka Bołtuć, pokój 304, e-mail: aboltuc@ii.uwb.edu.pl Liczba godzin i forma zajęć: 15 godzin wykładu oraz 30 godzin laboratorium Konsultacje:

Bardziej szczegółowo

Monitorowanie i zarządzanie urządzeniami sieciowymi przy pomocy narzędzi Net-SNMP

Monitorowanie i zarządzanie urządzeniami sieciowymi przy pomocy narzędzi Net-SNMP Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Matematyki i Informatyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Szymon Klimuk Nr albumu: 187408 Praca magisterska na kierunku Informatyka Monitorowanie

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa)

IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics wersji 20 przy użyciu licencja sieciowa. Ten dokument

Bardziej szczegółowo

Praca przejściowa. Sklep internetowy. Tomasz Konopelski ZIP50-IWZ Katowice 2006

Praca przejściowa. Sklep internetowy. Tomasz Konopelski ZIP50-IWZ Katowice 2006 Praca przejściowa Sklep internetowy Tomasz Konopelski ZIP50-IWZ Katowice 2006 Polski e-commerce Badania rynku Badaniem, które odbyło się w październiku 2001 roku objęto 300 przedsiębiorstw a ich dobór

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika)

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) IBM SPSS Statistics Wersja 22 Windows - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Kod autoryzacji.............

Bardziej szczegółowo

Acronis Universal Restore

Acronis Universal Restore Acronis Universal Restore Update 4 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Spis treści 1 Czym jest narzędzie Acronis Universal Restore...3 2 Instalowanie narzędzia Acronis Universal Restore...3 3 Tworzenie nośnika startowego...3

Bardziej szczegółowo

JavaFX. Technologie Biznesu Elektronicznego. Wydział Informatyki i Zarządzania Politechnika Wrocławska

JavaFX. Technologie Biznesu Elektronicznego. Wydział Informatyki i Zarządzania Politechnika Wrocławska JavaFX - wprowadzenie JavaFX Wydział Informatyki i Zarządzania Politechnika Wrocławska Definicja JavaFX - wprowadzenie Definicja Historia JavaFX Script Rich Internet Application JavaFX - rodzina technologii

Bardziej szczegółowo

Król Łukasz Nr albumu: 254102

Król Łukasz Nr albumu: 254102 Król Łukasz Nr albumu: 254102 Podstawy o Delphi Język programowania, którego można używać w środowiskach firmy Borland, Embarcadero, Microsoft (Delphi Prism), oraz w środowisku Lazarus. Narzędzia te są

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Windows

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Windows IBM SPSS Statistics - ssentials for R: Instrukcje instalacji dla Windows Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics - ssentials for R w systemach operacyjnych Windows. Przegląd

Bardziej szczegółowo

Programowanie Urządzeń Mobilnych. Laboratorium nr 7, 8

Programowanie Urządzeń Mobilnych. Laboratorium nr 7, 8 Programowanie Urządzeń Mobilnych Laboratorium nr 7, 8 Android Temat 1 tworzenie i uruchamianie aplikacji z użyciem Android SDK Krzysztof Bruniecki 1 Wstęp Platforma Android jest opartym na Linuxie systemem

Bardziej szczegółowo

Komputer nie myśli. On tylko wykonuje nasze polecenia. Nauczmy się więc wydawać mu rozkazy

Komputer nie myśli. On tylko wykonuje nasze polecenia. Nauczmy się więc wydawać mu rozkazy Programowanie w C++ 1.Czym jest programowanie Pisanie programów to wcale nie czarna magia, tylko bardzo logiczna rozmowa z komputerem. Oczywiście w jednym ze specjalnie stworzonych do tego celu języków.

Bardziej szczegółowo

Programowanie obiektowe zastosowanie języka Java SE

Programowanie obiektowe zastosowanie języka Java SE Programowanie obiektowe zastosowanie języka Java SE Wstęp do programowania obiektowego w Javie Autor: dr inŝ. 1 Java? Java język programowania obiektowo zorientowany wysokiego poziomu platforma Javy z

Bardziej szczegółowo

Czym jest Java? Rozumiana jako środowisko do uruchamiania programów Platforma software owa

Czym jest Java? Rozumiana jako środowisko do uruchamiania programów Platforma software owa 1 Java Wprowadzenie 2 Czym jest Java? Język programowania prosty zorientowany obiektowo rozproszony interpretowany wydajny Platforma bezpieczny wielowątkowy przenaszalny dynamiczny Rozumiana jako środowisko

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE: STRUKTURY I FUNKCJE (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX)

SYSTEMY OPERACYJNE: STRUKTURY I FUNKCJE (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX) (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX) W informatyce występują ściśle obok siebie dwa pojęcia: sprzęt (ang. hardware) i oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics - Essentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows

IBM SPSS Statistics - Essentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows IBM SPSS Statistics - ssentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics - ssentials for Python w systemach operacyjnych Windows.

Bardziej szczegółowo

Programowanie obiektowe

Programowanie obiektowe Programowanie obiektowe Laboratorium 1. Wstęp do programowania w języku Java. Narzędzia 1. Aby móc tworzyć programy w języku Java, potrzebny jest zestaw narzędzi Java Development Kit, który można ściągnąć

Bardziej szczegółowo

Podstawy Programowania 2

Podstawy Programowania 2 Podstawy Programowania 2 Laboratorium 7 Instrukcja 6 Object Pascal Opracował: mgr inż. Leszek Ciopiński Wstęp: Programowanie obiektowe a programowanie strukturalne. W programowaniu strukturalnym, któremu

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków

Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków Wykład 1. Wstęp do Wstępu Bartek Wilczyński bartek@mimuw.edu.pl Po pierwsze - Formalności 2 kolokwia (po 15 pkt) początek XI i koniec XII Dwa programy zaliczeniowe:

Bardziej szczegółowo

Architektury Usług Internetowych. Laboratorium 2. Usługi sieciowe

Architektury Usług Internetowych. Laboratorium 2. Usługi sieciowe Architektury Usług Internetowych Laboratorium 2. Usługi sieciowe Wstęp Celem laboratorium jest zapoznanie się z modelem usług sieciowych na przykładzie prostego serwera Apache Axis2. Apache Axis2 Apache

Bardziej szczegółowo

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo.

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo. MAMBO (CMS) I. Informacje ogólne CMS, Content Management System ("system zarządzania treścią") jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Version 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna)

IBM SPSS Statistics Version 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM SPSS Statistics Version 22 Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Instalowanie produktu............ 1

Bardziej szczegółowo

SPOSOBY POMIARU KĄTÓW W PROGRAMIE AutoCAD

SPOSOBY POMIARU KĄTÓW W PROGRAMIE AutoCAD Dr inż. Jacek WARCHULSKI Dr inż. Marcin WARCHULSKI Mgr inż. Witold BUŻANTOWICZ Wojskowa Akademia Techniczna SPOSOBY POMIARU KĄTÓW W PROGRAMIE AutoCAD Streszczenie: W referacie przedstawiono możliwości

Bardziej szczegółowo

LINUX. Instalacja oprogramowania

LINUX. Instalacja oprogramowania LINUX Instalacja oprogramowania Ubuntu to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa charakteryzująca się dużą stabilnością i prostotą konfiguracji. Z tego względu instalacje aplikacji na Linuksie

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Linux. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Linux. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy Acronis Backup & Recovery 10 Server for Linux Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy W tym dokumencie opisano sposób instalowania programu Acronis Backup & Recovery 10 Server for Linux oraz rozpoczynania

Bardziej szczegółowo

Pobieranie edytora CodeLite

Pobieranie edytora CodeLite Pobieranie edytora CodeLite Wejdź na stronę http://codelite.org/ a następnie przejść do ekranu pobierania (bez wykonywania dobrowolnej wpłaty). Kliknij na zakładkę Download a następnie No thanks, just

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do programowania

Wprowadzenie do programowania Wprowadzenie do programowania Olsztyn 2007-2012 Wojciech Sobieski Podstawowe pojęcia Język - jest to ogólna nazwa zdefiniowanego zbioru znaków i symboli oraz reguł określających sposoby i kolejność ich

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics - Essentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows

IBM SPSS Statistics - Essentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows IBM SPSS Statistics - ssentials for Python: Instrukcje instalacji dla Windows Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics - ssentials for Python w systemach operacyjnych Windows.

Bardziej szczegółowo

Przykłady wykorzystania edukacyjnych portali internetowych oraz dostępnych tam multimediów

Przykłady wykorzystania edukacyjnych portali internetowych oraz dostępnych tam multimediów Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Przykłady wykorzystania edukacyjnych portali internetowych oraz dostępnych tam multimediów Podstawa programowa

Bardziej szczegółowo

Języki i paradygmaty programowania doc. dr inż. Tadeusz Jeleniewski

Języki i paradygmaty programowania doc. dr inż. Tadeusz Jeleniewski Języki i paradygmaty programowania doc. dr inż. Tadeusz Jeleniewski e-mail: t.jeleniewski@neostrada.pl tadeusz.jeleniewski@pwr.wroc.pl http://www.tjeleniewski.wstt.edu.pl Treści kształcenia: Paradygmaty

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 1. Przygotowanie środowiska JAVA

Ćwiczenie 1. Przygotowanie środowiska JAVA Ćwiczenie 1 Przygotowanie środowiska JAVA 1. Wprowadzenie teoretyczne Instalacja JDK (Java Development Kit) NaleŜy pobrać z java.sun.com środowisko i zainstalować je. Następnie naleŝy skonfigurować środowisko.

Bardziej szczegółowo

Open Source w Open e-learningu. Przykłady zastosowania

Open Source w Open e-learningu. Przykłady zastosowania Open Source w Open e-learningu Przykłady zastosowania Co to jest E-learning? E-learning zaawansowana technologicznie forma uczenia się i nauczania na odległość, znana także pod nazwą kształcenia zdalnego.

Bardziej szczegółowo

Wdrażanie aplikacji Delphi 2005

Wdrażanie aplikacji Delphi 2005 Wdrażanie aplikacji Delphi 2005 Prosimy przeczytać cały poniższy plik przed przystąpieniem do wdrażania aplikacji, komponentów lub bibliotek Delphi 2005. Plik ten jest udostępniany na warunkach licencji

Bardziej szczegółowo

Jak zgodnie z prawem założyć radio internetowe na swojej stronie?

Jak zgodnie z prawem założyć radio internetowe na swojej stronie? Ochrona Własności Intelektualnej cz. VI dr inż.tomasz Ruść Spis treści Na jakich zasadach możemy korzystać z prawa cytatu? Jak zgodnie z prawem założyć radio internetowe na swojej stronie? Czy brak informacji

Bardziej szczegółowo

Załącznik 1 instrukcje instalacji

Załącznik 1 instrukcje instalacji Załącznik 1 instrukcje instalacji W poniższym załączniku przedstawione zostaną instrukcje instalacji programów wykorzystanych w trakcie tworzenia aplikacji. Poniższa lista przedstawia spis zamieszczonych

Bardziej szczegółowo

UNIX: architektura i implementacja mechanizmów bezpieczeństwa. Wojciech A. Koszek dunstan@freebsd.czest.pl Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci

UNIX: architektura i implementacja mechanizmów bezpieczeństwa. Wojciech A. Koszek dunstan@freebsd.czest.pl Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci UNIX: architektura i implementacja mechanizmów bezpieczeństwa Wojciech A. Koszek dunstan@freebsd.czest.pl Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci Plan prezentacji: Wprowadzenie do struktury systemów rodziny UNIX

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne na platformach mobilnych 2 Podstawy obsługi powłoki Bash

Systemy operacyjne na platformach mobilnych 2 Podstawy obsługi powłoki Bash Systemy operacyjne na platformach mobilnych 2 Podstawy obsługi powłoki Bash Prezentacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w projekcie pt. Innowacyjna

Bardziej szczegółowo

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI SZKOLNEJ Technologia informatyczna w obecnym czasie zmienia się bardzo szybko i trudno jest za nią nadążyć. Zmieniają się również narzędzia dzięki, którym mamy do

Bardziej szczegółowo

Przegląd współczesnych systemów operacyjnych

Przegląd współczesnych systemów operacyjnych SOE - Systemy Operacyjne Wykład 2 Przegląd współczesnych systemów operacyjnych dr inż. Andrzej Wielgus Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW Wstęp Cechy współczesnych systemów operacyjnych

Bardziej szczegółowo

Programowanie obiektowe. Literatura: Autor: dr inŝ. Zofia Kruczkiewicz

Programowanie obiektowe. Literatura: Autor: dr inŝ. Zofia Kruczkiewicz Programowanie obiektowe Literatura: Autor: dr inŝ. Zofia Kruczkiewicz Java P. L. Lemay, Naughton R. Cadenhead Java Podręcznik 2 dla kaŝdego Języka Programowania Java Linki Krzysztof Boone oprogramowania

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE WINDOWS 1 SO i SK/WIN 007 Tryb rzeczywisty i chroniony procesora 2 SO i SK/WIN Wszystkie 32-bitowe procesory (386 i nowsze) mogą pracować w kilku trybach. Tryby pracy

Bardziej szczegółowo

ICD Wprowadzenie. Wprowadzenie. Czym jest In-Circuit Debugger? 2. O poradniku 3. Gdzie szukać dodatkowych informacji? 4

ICD Wprowadzenie. Wprowadzenie. Czym jest In-Circuit Debugger? 2. O poradniku 3. Gdzie szukać dodatkowych informacji? 4 ICD 2 Czym jest In-Circuit Debugger? 2 O poradniku 3 Gdzie szukać dodatkowych informacji? 4 ICD 1 ICD 25.08.2009 Czym jest In-Circuit Debugger? Większość procesorów dostarcza systemów debugowania (ang.

Bardziej szczegółowo

WOLNE OPROGRAMOWANIE w administracji publicznej. Łukasz Jachowicz honey@7thguard.net

WOLNE OPROGRAMOWANIE w administracji publicznej. Łukasz Jachowicz honey@7thguard.net WOLNE OPROGRAMOWANIE w administracji publicznej Łukasz Jachowicz honey@7thguard.net Historia Wolnego Oprogramowania Początki rozwoju oprogramowania Laboratorium AI MIT ( 70) Powstanie projektu GNU (1983)

Bardziej szczegółowo

DOS Podstawowe komendy Przygotowanie dyskietki do pracy Praca z katalogami w systemie DOS Operacje kopiowania

DOS Podstawowe komendy Przygotowanie dyskietki do pracy Praca z katalogami w systemie DOS Operacje kopiowania DOS (Disk Operation System) jest dyskowym systemem operacyjnym przeznaczonym dla jednego użytkownika, do 16-bitowych mikrokomputerów wykorzystujących procesory rodziny Intel 8086. Wygoda użytkowania oraz

Bardziej szczegółowo

Najczęściej występujące problemy z instalacją i konfiguracją i ich rozwiązania.

Najczęściej występujące problemy z instalacją i konfiguracją i ich rozwiązania. Najczęściej występujące problemy z instalacją i konfiguracją i ich rozwiązania. Q. Jak uruchomić instalator? A. Trzeba nadać instalatorowi atrybut 'wykonywalny'. Można to zrobić wydając polecenie `chmod

Bardziej szczegółowo

Dokument Detaliczny Projektu

Dokument Detaliczny Projektu Dokument Detaliczny Projektu Dla Biblioteki miejskiej Wersja 1.0 Streszczenie Niniejszy dokument detaliczny projektu(ddp) przedstawia szczegóły pracy zespołu projektowego, nad stworzeniem aplikacji bazodanowej

Bardziej szczegółowo

Q E M U. http://www.qemu.com/

Q E M U. http://www.qemu.com/ http://www.qemu.com/ Emulator procesora Autor: Fabrice Bellard Obsługiwane platformy: Windows, Solaris, Linux, FreeBSD, Mac OS X Aktualna wersja: 0.9.0 Większość programu oparta na licencji LGPL, a sama

Bardziej szczegółowo

Aktualizowanie systemów operacyjnych

Aktualizowanie systemów operacyjnych Aktualizowanie systemów operacyjnych Na czym polega aktualizowanie systemów operacyjnych? Aktualizowanie systemów operacyjnych to jedna w czynności poinstalacyjnych, której zadaniem jest naprawa tzw. luk

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE DO JĘZYKA JAVA

WPROWADZENIE DO JĘZYKA JAVA WPROWADZENIE DO JĘZYKA JAVA programowanie obiektowe KRÓTKA HISTORIA JĘZYKA JAVA KRÓTKA HISTORIA JĘZYKA JAVA 1991 - narodziny języka java. Pierwsza nazwa Oak (dąb). KRÓTKA HISTORIA JĘZYKA JAVA 1991 - narodziny

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 1 O platformie Platforma mforex Trader to część systemu

Bardziej szczegółowo

UMOWY CYWILNOPRAWNE Instalacja, rejestracja i konfiguracja programu

UMOWY CYWILNOPRAWNE Instalacja, rejestracja i konfiguracja programu UMOWY CYWILNOPRAWNE Instalacja, rejestracja i konfiguracja programu 1. Wersje i warianty programu Nr wersji programu składa się z trzech liczb oddzielonych kropkami: człon pierwszy oznacza główny nr wersji

Bardziej szczegółowo

X P.I.W.O. Portowanie Tizena na nowe architektury na przykładzie ARMv6. Maciej Wereski Samsung R&D Institute Poland. 17 Maj 2014 - Poznań, Polska

X P.I.W.O. Portowanie Tizena na nowe architektury na przykładzie ARMv6. Maciej Wereski Samsung R&D Institute Poland. 17 Maj 2014 - Poznań, Polska X PIWO 17 Maj 2014 - Poznań, Polska Portowanie Tizena na nowe architektury na przykładzie ARMv6 Maciej Wereski Samsung R&D Institute Poland Plan prezentacji Środowisko budowania Tizena Infrastruktura GBS

Bardziej szczegółowo

Języki i paradygmaty programowania - 1

Języki i paradygmaty programowania - 1 doc. dr inż. Tadeusz Jeleniewski e-mail: t.jeleniewski@neostrada.pl tadeusz.jeleniewski@pwr.edu.pl http://www.tjeleniewski.wstt.edu.pl Cele przedmiotu Umiejętność zastosowania i oceny przydatności paradygmatów

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 23. Konfigurowanie ułatwień dostępu

IBM SPSS Statistics Wersja 23. Konfigurowanie ułatwień dostępu IBM SPSS Statistics Wersja 23 Konfigurowanie ułatwień dostępu Spis treści Oprogramowanie technologii pomocniczych............ 1 Oprogramowanie dla systemu Windows....... 1 Oprogramowanie dla systemu Mac

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa)

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics wersji 21 przy użyciu licencja sieciowa. Ten

Bardziej szczegółowo

Deduplikacja danych. Zarządzanie jakością danych podstawowych

Deduplikacja danych. Zarządzanie jakością danych podstawowych Deduplikacja danych Zarządzanie jakością danych podstawowych normalizacja i standaryzacja adresów standaryzacja i walidacja identyfikatorów podstawowa standaryzacja nazw firm deduplikacja danych Deduplication

Bardziej szczegółowo

PROGRAM MICROSOFT DEVELOPER NETWORK ACADEMIC ALLIANCE MSDN AA

PROGRAM MICROSOFT DEVELOPER NETWORK ACADEMIC ALLIANCE MSDN AA PROGRAM MICROSOFT DEVELOPER NETWORK ACADEMIC ALLIANCE MSDN AA Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Szkoła Nauk Ścisłych Koło Naukowe Informatyków FRAKTAL Opracował : Michał Wójcik, II rok MU IiE CZYM JEST

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Wojciech Sobieski Oprogramowanie Alternatywne System Informatyczny Olsztyn 2008-2010 Cele... Ekonomia Firma Cele Konkurencyjność Każda firma realizuje pewne cele i działa w środowisku, w którym obowiązują

Bardziej szczegółowo

Dodatkowo planowane jest przeprowadzenie oceny algorytmów w praktycznym wykorzystaniu przez kilku niezależnych użytkowników ukończonej aplikacji.

Dodatkowo planowane jest przeprowadzenie oceny algorytmów w praktycznym wykorzystaniu przez kilku niezależnych użytkowników ukończonej aplikacji. Spis Treści 1. Wprowadzenie... 2 1.1 Wstęp... 2 1.2 Cel pracy... 2 1.3 Zakres pracy... 2 1.4 Użyte technologie... 2 1.4.1 Unity 3D... 3 2. Sztuczna inteligencja w grach komputerowych... 4 2.1 Zadanie sztucznej

Bardziej szczegółowo

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS PROBLEMY TECHNICZNE Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS Jeżeli stwierdziłeś występowanie błędów lub problemów podczas pracy z programem DYSONANS możesz skorzystać

Bardziej szczegółowo

Statistics dla systemu Mac OS. Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa)

Statistics dla systemu Mac OS. Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) PASW Statistics dla systemu Mac OS Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania PASW Statistics 18 przy użyciu licencja sieciowa. Ten dokument

Bardziej szczegółowo

Informatyka- wykład. Podstawy programowania w Pythonie. dr Marcin Ziółkowski

Informatyka- wykład. Podstawy programowania w Pythonie. dr Marcin Ziółkowski Informatyka- wykład Podstawy programowania w Pythonie dr Marcin Ziółkowski Instytut Matematyki i Informatyki Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie 23 listopada 2015 r. JĘZYK PYTHON Język Python jest

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki w programie QuarkXPress 10.0.1

Pierwsze kroki w programie QuarkXPress 10.0.1 Pierwsze kroki w programie QuarkXPress 10.0.1 SPIS TREŚCI Spis treści Pokrewne dokumenty...3 Wymagania systemowe...4 Wymagania systemowe: Mac OS X...4 Wymagania systemowe: Windows...4 Instalowanie: Mac

Bardziej szczegółowo