Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres"

Transkrypt

1 Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres materiału: Elementy naturalnego krajobrazu: skały, rzeźba terenu, zjawiska krasowe, rozpuszczanie i krystalizacja. Szlak Orlich Gniazd- liczne zamki obronne, zamki budowane na skalistych wapiennych wzgórzach Różne formy ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, zabytki kultury. Cel ogólny: Poznanie cech charakterystycznych Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Cele operacyjne: a) w zakresie wiadomości uczeń: - zna pojęcia kras - wymienia formy krasowe - wymienia formy ochrony przyrody - poznaje gospodarkę regionu b) w zakresie umiejętności uczeń: - analizuje informacje - posłuży się mapą - rozumie znaczenie podstawowych symboli na mapie - uczeń wskazuje na mapie Wyżynę Krakowsko- Częstochowską - rozpoznaje i opisuje wapień - rozpoznaje charakterystyczne formy krasowe - opisuje przebieg procesu krasowego - wskazuje przebieg Szlaku Orlich Gniazd - wskazuje na mapie Ojcowski Park Narodowy - uczy się pracy w zespole Metody pracy: pogadanka, praca z mapą, praca z podręcznikiem, obserwacja Formy pracy: równym frontem, praca w zespołach Środki dydaktyczne: mapy, atlasy, okazy skał wapiennych, karty pracy ucznia, instrukcje pracy dla grup, widokówki, zdjęcia Przebieg lekcji: Uczniowie siadają w czterech grupach, przynależność losują wchodząc do klasy np. numerki 1. Wskazanie Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, odszukanie najwyższego wzniesienia 2. Prezentacja wapienia, skały z której zbudowana jest Wyżyna Krakowsko- Częstochowska. (każda grupa ma jeden okaz skały) 3. Wyjaśnienie procesów powstawania form krasowych. (opis doświadczenia) - przygotować rozcieńczony wodą ocet (1.5%- 2.0%) - wlać do probówki z kredą przygotowany roztwór 4. Praca w czteroosobowych zespołach, każdy zespół otrzymuje karty z zadaniem, czas około 20 minut Grupa I. Wyszukuje i opisuje formy krasowe Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Grupa II. Wyjaśnia, jak powstają formy naciekowe w jaskiniach. Grupa III. Wyszukuje informacje na temat Ojcowskiego Parku Narodowego. Grupa IV. Wyjaśnia pojęcie Szlak Orlich Gniazd. Grupa V. Zbiera informacje na temat sposobów gospodarowania na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. 5. Prezentacja prac poszczególnych zespołów.

2 6. Uzupełnienie karty pracy ucznia. 7. Ewaluacja. INSTRUKCJA DLA GRUP Grupa I. Formy krasowe Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. 1. Na podstawie wiadomości w podręczniku oraz innych informacji i zdjęć wyszukajcie formy krasowe na wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej- wyjaśnijcie w jaki sposób powstały te formy 2. Wyniki swej pracy przedstawicie na plakacie. Grupa II. W jaskini. 1. Na podstawie podręcznika oraz opisu form krasowych - wyjaśnienie jak powstają jaskinie -wyjaśnienie powstawanie form naciekowych w jaskini. 2. Wyniki swej pracy przedstawcie na plakacie- przekrój przez jaskinię Opis form A. Makarony: formy naciekowe na stropie jaskini w kształcie cieniutkich rureczek- od nich zaczyna się powstawanie stalaktytów. B. Stalaktyty: jedne z najczęściej spotykanych form naciekowych, zwisających ze stropu jaskini w kształcie sopli. C. Stalagmity: nacieki tworzące się na dnie jaskini lub na pochyłych ścianach bezpośrednio pod stalaktytami, mają różny kształt na przykład: guza, słupa, lichtarza. D. Stalagnat: kolumna skalna, naciek w postaci kolumny powstały przez połączenie stalagmitu ze stalaktytem. Grupa III. Ojcowski Park Narodowy 1. Na podstawie atlasu oraz encyklopedii - odszukajcie rzekę Prądnik, Ojców i Ojcowski Park Narodowy - sporządźcie notatkę na temat flory i fauny w Ojcowskim Parku Narodowym 2. Przygotuj folder prezentujący piękno parku. Grupa IV. Szlak Orlich Gniazd. 1. Na podstawie podręcznika i mapy - wyjaśni określenie Szlak Orlich Gniazd - określ przebieg i przybliżoną długość Szlaku Orlich Gniazd 2. Przygotuj ofertę biura podróży zachęcającą turystów do odwiedzenia tego obszaru. Grupa V. Jak żyją ludzie na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. 1. Na podstawie podręcznika i innych źródeł przygotuj podstawowe informacje dotyczące - wykorzystania rolniczego regionu - rozwoju przemysłu na wyżynie - odczytanie nazw największych miast 2. Wyniki zapiszcie w postaci plakatu. Karta pracy ucznia Zadanie 1. Rozwiąż krzyżówki, wpisz hasło

3 1. Główny budowniczy jaskiń 2. Rośnie na dnie jaskiń 3. Rzeka, w dolinie której powstał Ojcowski Park Narodowy 4. Wąska, długa forma terenu wyżłobiona przez rzekę 5. Najpopularniejszy mieszkaniec jaskiń 6. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest około skała osadowa występująca na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej 1. W kształcie sopli na stropie jaskini 2. Inaczej jaskinia 3. Po spotkaniu stalaktytu z stalagmitem, kolumna 4. Np. Maczuga Herkulesa czy Igła Deotymy..- formy powstałe na skutek rozpuszczania wapienia przez wodę deszczową (zawierającą dwutlenek węgla) na powierzchni i w głębi skały. Zadanie 2. Wpisz do pustych kółek liczby, tak aby numeracja była zgodna z numeracją na schemacie przedstawiającym związki między zjawiskami.

4 W skałach krąży woda zawierająca dwutlenek węgla Powstały kres nadaje piękno wyżynie Wyżyna Krakowsko- Częstochowska zbudowana jest z wapnia Woda rozpuszcza skałę wapienną Powstają takie formy jak: skałki, jaskinie podziemne korytarze, stalaktyty i stalagmity Ewaluacja Na dzisiejszych zajęciach wędrowałeś po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Miałeś do wyboru różne trasy. Wybierz opis, który najlepiej odpowiada twojemu udziałowi w lekcji. Odpowiednim kolorem połącz poznane obiekty. - Żółty szlak- jestem zły, temat lekcji był dla mnie niezrozumiały, praca w grupie mnie nie interesuje - Niebieski szlak- lekcja była nieciekawa, temat jest mi obojętny, praca w grupie mnie nie interesuje - Zielony szlak- zaciekawiły mnie zagadnienia poruszane na lekcji, starałem się być aktywny - Czerwony szlak- lekcja była bardzo interesująca, chciałbym jeszcze pracować nad tym problemem. Byłem liderem w grupie.

5 ZADANIE DOMOWE 1. Rozpoznaj wymienione pod rysunkiem formy krasowe, wpisując we właściwe miejsca odpowiednią cyfrę. 2. Napisz list do kolegi zachęcający go do odwiedzenia okolic Ojcowa. Przedstaw obiekty przyrodnicze oraz zabytki warte poznania. Pamiętaj o odpowiedniej formie! Propozycja oceny listu: Kartoteka Czynność badana zadaniem Pisze na temat i zgodnie z celem Formułuje wypowiedzi ze świadomością celuzachęca Buduje tekst poprawny kompozycyjnie, językowo, ortograficznie, interpunkcyjnie Zapisuje wypowiedź starannie, z dbałością o estetykę i czytelność zapisu Standard Typ zadania Punktacja Kategoria celów Poziom wymagań 2.1 RO 8 pkt. D PP Schemat punktowania Kryteria Punktacja

6 Poziom realizacji tematu: - Opisuje położenie Ojcowa - Występują dwa elementy krajobrazu, minimum 4 zdania - Występują przynajmniej trzy elementy krajobrazu, 4-5 zdań - Występują przynajmniej trzy obiekty przyrodnicze i jeden kultury materialnej, 6-8 zdań Występuje zdanie zachęcające Kompozycja spójna Ortografia, interpunkcja: Dopuszczalny na cztery zdania jeden błąd ortograficzny i jeden interpunkcyjny Zapis czytelny, wyodrębnione części listu 2 pkt. 3 pkt.

Kartoteka testu Wyspa Robinsona

Kartoteka testu Wyspa Robinsona Kartoteka testu Wyspa Robinsona Nr zadania Obszar standardów wymagań egzaminacyjnych Sprawdzana umiejętność (z numerem standardu) Uczeń: Uczeń: Sprawdzana czynność ucznia 1. Czytanie odczytuje tekst użytkowy

Bardziej szczegółowo

Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej

Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej Karta pracy ucznia do zajęd z informatyki: Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej Zadanie 1 Zaplanuj prezentację na temat wybranego: Parki Narodowe w Polsce złożoną z minimum dziesięciu slajdów.

Bardziej szczegółowo

PLAN TESTU SŁOŃCE. Liczba punktów. Numery zadań Czytanie 10 25% 1, 2,3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 22I Pisanie 10 25% 23I, 23II, 25I-VII Rozumowanie 8 20%

PLAN TESTU SŁOŃCE. Liczba punktów. Numery zadań Czytanie 10 25% 1, 2,3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 22I Pisanie 10 25% 23I, 23II, 25I-VII Rozumowanie 8 20% PLAN TESTU SŁOŃCE Kategoria umiejętności punktów Waga Numery zadań Czytanie 0 5%,,3, 4, 5, 6, 8, 9, 0, I Pisanie 0 5% 3I, 3II, 5I-VII Rozumowanie 8 0%, 3, 4, 7, 8, II, 4I, 4III Korzystanie z informacji

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć : Sposoby poznawania przyrody " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 10

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 10 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: W głębi ziemi Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć: Jaskinia. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): Przyrodnicza

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

Test przekrojowy dla klasy II liceum ogólnokształcącego w zakresie rozszerzonym

Test przekrojowy dla klasy II liceum ogólnokształcącego w zakresie rozszerzonym Test przekrojowy dla klasy II liceum ogólnokształcącego w zakresie rozszerzonym 1. Na rysunku zaznaczono główne kierunki napływu mas powietrza, które kształtują pogodę w Polsce. Zanalizuj sytuację w styczniu

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV TEMAT: Składniki pokarmowe i ich wartości odżywcze (2 godziny lekcyjne) Cele główne: poznanie składników pokarmowych i ich roli w funkcjonowaniu organizmu kształtowanie

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Hasło programowe: zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego. Zakres treści: zanieczyszczenia powietrza, działania

Bardziej szczegółowo

Kartoteka zestawu zadań Wisła

Kartoteka zestawu zadań Wisła Kartoteka zestawu zadań Wisła Obszar standardów wymagań egzaminacyjnych Sprawdzana umiejętność (z numerem standardu) Uczeń: Uczeń: Sprawdzana czynność Forma 1. 1. Czytanie odczytuje tekst poetycki (1.1)

Bardziej szczegółowo

RZEŹBOTWÓRCZA DZIAŁALNOŚĆ WÓD PODZIEMNYCH ZJAWISKA KRASOWE

RZEŹBOTWÓRCZA DZIAŁALNOŚĆ WÓD PODZIEMNYCH ZJAWISKA KRASOWE RZEŹBOTWÓRCZA DZIAŁALNOŚĆ WÓD PODZIEMNYCH ZJAWISKA KRASOWE Termin "kras" oznacza procesy polegające na rozpuszczaniu niektórych skał przez wody opadowe przy udziale dwutlenku węgla. Do skał rozpuszczalnych

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie. Anna Rzeszot-Zalewska nauczyciel języka angielskiego Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie. 1. Usytuowanie problematyki omawianej

Bardziej szczegółowo

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy. Elżbieta Kuzioła Nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa nr 138 w Warszawie ul. Pożaryskiego 2 Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza zajęć: Poznajemy mapę Polski. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna. Scenariusz lekcji I. Cele lekcji 1) Wiadomości Uczeń: a) wymienia nazwy polskich parków narodowych; definiuje pojęcia: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat; b) zna symbole poszczególnych parków narodowych;

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r.

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r. PODSTAWA PRAWNA Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Poznaję mój kraj. Tu mieszkam. tygodniowy Temat dnia Toruń miasto nad Wisłą. Toruń miast Mikołaja

Bardziej szczegółowo

Test badający kompetencje polonistyczne w kl. I gimnazjum (na początku roku szkolnego)

Test badający kompetencje polonistyczne w kl. I gimnazjum (na początku roku szkolnego) Test badający kompetencje polonistyczne w kl. I gimnazjum (na początku roku szkolnego) Autorki: Jadwiga Grodzka SP Kołomyja Anna Katarzyna Sobieszuk SP 2 Łomża Grażyna Szypulska PG 2 Łomża Test skonstruowano

Bardziej szczegółowo

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH Cele operacyjne Uczeń umie: budować wyrażenia algebraiczne, opuszczać nawiasy, redukować wyrazy podobne, dodawać i odejmować sumy algebraiczne. Metody nauczania

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R. PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R. KONSULTOWANY Z RODZICAMI W DNIU 17 LISTOPADA 2012 R. Jakość

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej Elżbieta Przybył

Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej Elżbieta Przybył Interpretacja rysunków poziomicowych i map Cel główny: utrwalenie wiadomości i umiejętności czytania rysunków poziomicowych oraz map hipsometrycznych. Cele operacyjne: Wiadomości Uczeń potrafi: wyjaśnić

Bardziej szczegółowo

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość Nr projektu : POKL.09.01.02-02-128/12 pt: Nasza szkoła-moja Przyszłość Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość Wstęp Coraz częściej pragniemy dalekich

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Opracowała: Jadwiga Kozieł kształcenie zintegrowane PSP nr 9 Poziom: klasa III Data prowadzenia: 21.05 2004r. Prowadzący: Jadwiga Kozieł SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Temat kręgu: SZLAKIEM ORLICH GNIAZD Temat

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH. Prezentowane poniżej kryteria ogólne dotyczą oceniania na koniec etapu edukacyjnego w klasach 6-8

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH. Prezentowane poniżej kryteria ogólne dotyczą oceniania na koniec etapu edukacyjnego w klasach 6-8 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Prezentowane poniżej kryteria ogólne dotyczą oceniania na koniec etapu edukacyjnego w klasach 6-8 Ocena celująca z j. polskiego: opanował umiejętności zapisane

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8

Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8 Opowiadanie Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8 I - właściwa forma wypowiedzi, kompozycja z formą wypowiedzi (opowiadanie) - 2 p. II - praca zgodna z tematem

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA PROGRAMOWE PÓŁROCZNE I ROCZNE Z PRZEDMIOTU GEOGRAFIA DLA KLAS 5

WYMAGANIA PROGRAMOWE PÓŁROCZNE I ROCZNE Z PRZEDMIOTU GEOGRAFIA DLA KLAS 5 WYMAGANIA PROGRAMOWE PÓŁROCZNE I ROCZNE Z PRZEDMIOTU GEOGRAFIA DLA KLAS 5 Podstawa programowa www.men.gov.pl Po I półroczu nauki w klasie piątej uczeń potrafi: Geografia jako nauka Wyjaśnia znaczenie terminu

Bardziej szczegółowo

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń Przedmiot: język polski, klasa VI Temat: Zimowe krajobrazy Nauczyciel: Lidia Bęben, SP 27 w Toruniu Czas trwania: 45 minut Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5 Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5 I. Obszary podlegające ocenie na lekcjach przyrody 1. Prace pisemne a) każdy zrealizowany dział programu jest zakończony sprawdzianem pisemnym (czas pisania

Bardziej szczegółowo

Kartoteka zestawu zadań Pies

Kartoteka zestawu zadań Pies Numer zadania Uczeń: Kartoteka zestawu zadań Pies Sprawdzana czynność Numer standardu Forma zadania 1 określa tematykę fragmentu tekstu popularnonaukowego 1 1.1 WW 2 sytuuje wydarzenie we właściwym okresie

Bardziej szczegółowo

Plan testu Wycieczka. Liczba punktów. Czytanie 10 25% 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 16

Plan testu Wycieczka. Liczba punktów. Czytanie 10 25% 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 16 Kategoria umiejętności Plan testu Wycieczka Liczba punktów Waga Numery zadań Czytanie 0 5%,, 3, 6, 7, 8, 9,,, 6 Pisanie 0 5%,,, 5, 5, 5, 5V, 5V, 5V, 5V Rozumowanie 8 0% 5, 0, 9, 3, 3, 3V, 3V, 4 Korzystanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz lekcji fizyki Wiesław Balcerzak Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. P. J. Gołaszewskiego z Oddziałami Gimnazjum w Gołyminie Ośrodku Scenariusz lekcji fizyki Temat: Energia. Czas 45 minut Cele ogólne Wprowadzenie pojęcia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza zajęć: Na szlaku Gór Świętokrzyskich. Autor scenariusza: Maria Piotrowska

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza zajęć: Na szlaku Gór Świętokrzyskich. Autor scenariusza: Maria Piotrowska Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Wakacyjne szlaki krainy geograficzne Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza zajęć: Na szlaku Gór II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski Konspekt lekcji Przedmiot: Przyroda Klasa V Czas trwania lekcji: 45 minut Szkoła Podstawowa Dział

Bardziej szczegółowo

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji KĄTY Cele operacyjne Uczeń zna: pojęcie kąta i miary kąta, zależności miarowe między kątami Uczeń umie: konstruować kąty przystające do danych, kreślić geometryczne sumy i różnice kątów, rozróżniać rodzaje

Bardziej szczegółowo

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji, SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Wiosenne przebudzenie. Wszystko budzi się do życia. tygodniowy Temat dnia Tropiciele wiosny. Jedna

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. Nauczanie matematyki w szkole podstawowej w klasach IV VI odbywa

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. C e n t r a l n a K o m i s j a E g z a m i n a c y j n a. w W a r s z a w i e

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. C e n t r a l n a K o m i s j a E g z a m i n a c y j n a. w W a r s z a w i e C e n t r a l n a K o m i s j a E g z a m i n a c y j n a w W a r s z a w i e SPRAWDZIAN 2011 Klucz punktowania zadań (test dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim) KWIECIEŃ 2011 Obszar

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum) Scenariusz lekcji Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum) Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Cele lekcji Uczeń : - rozpoznaje, nazywa i wymienia własności poznanych wielokątów - wyodrębnia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Opracowała: Krystyna Adamczyk - nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa w Jakubowicach Temat: Woda jako środowisko życia - wycieczka nad rzekę. Trasa wycieczki

Bardziej szczegółowo

Plan metodyczny lekcji

Plan metodyczny lekcji Autor: Anna Motak Plan metodyczny lekcji Temat lekcji: Zróżnicowanie warunków naturalnych Pobrzeży Południowobałtyckich. Cel ogólny: Charakterystyka fizyczno geograficzna Pobrzeży Południowobałtyckich.

Bardziej szczegółowo

Procesy krasowe czyli jak powstały jaskinie

Procesy krasowe czyli jak powstały jaskinie Procesy krasowe czyli jak powstały jaskinie y s e c Pro e w o s kra czyli y ł a t s w o p k ja e i n i k s ja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Bardziej szczegółowo

Krajobraz w Kordylierach

Krajobraz w Kordylierach MATERIAŁ NAUCZANIA: Scenariusz lekcji otwartej z przyrody w klasie VI Krajobraz w Kordylierach Opracowała: Elżbieta Kowalska - położenie geograficzne Kordylierów, - przyczyny ich powstania, - cechy klimatu

Bardziej szczegółowo

ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY I Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych: Stopień celujący Stopień celujący otrzymuje uczeń,

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r. PLAN METODYCZNY LEKCJI Przedmiot: geografia Klasa: VII Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Mrugała Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą

Bardziej szczegółowo

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne) POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ GH-P7 KWIECIEŃ 2016 Zadanie 1. (0 1) 9) wyciąga wnioski wynikające z przesłanek

Bardziej szczegółowo

Charakterystyka królestwa Protista

Charakterystyka królestwa Protista Metadane scenariusza Charakterystyka królestwa Protista 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna cechy wspólne wszystkich organizmów należących do protista, - wymienia grupy organizmów należące do protista,

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI I. PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA 1. Obszary podlegające ocenianiu: sprawdziany, zadania klasowe, dyktanda, kartkówki,

Bardziej szczegółowo

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z PRZYRODY WKLASIEVI Hasło programowe: Krajobraz. Woda Temat: Znajomość mapy fizycznej świata Czas zajęć: 2x 45 minut Klasa: VI Cele: Wiadomości uczeń: wie, co to jest mapa,.

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI DOPUSZCZAJĄCY : zna i potrafi wymienić obowiązujące w pracowni. Określa, za co może uzyskać ocenę; wymienia możliwości

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III Osiągnięcia edukacyjne: EDUKACJA POLONISTYCZNA CZYTANIE: Czyta z odpowiednią intonacją i w odpowiednim tempie. Rozumie samodzielnie przeczytany tekst

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat Autor: Beata Sochacka Klasa III Edukacja: przyrodnicza, polonistyczna, społeczna, techniczna, muzyczna Cele zajęć: - doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego oraz wymagania edukacyjne w klasach IV-VIII

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego oraz wymagania edukacyjne w klasach IV-VIII 1 Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego oraz wymagania edukacyjne w klasach IV-VIII mgr Joanna Niemczyk mgr Barbara Mikuta 2 PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA 1. Nauczyciel na lekcjach języka polskiego

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian. SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE Julia Miśkowicz, Maria Jezierczak, Bożena Niemiec, Anna Waksmundzka, Maria Pawlica Urszula Hanula, Anna Stronczek PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE UCZESTNICY: KLASY 1-6

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu

Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu I. Główne założenia PSO.. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości

Bardziej szczegółowo

Temat: Odejmowanie w pamięci

Temat: Odejmowanie w pamięci Odejmowanie w pamięci scenariusz lekcji matematyki w kl. IV Temat: Odejmowanie w pamięci Klasa: IV szkoły podstawowej Czas realizacji: 45 minut Cel główny: kształcenie umiejętności wykonywania odejmowania

Bardziej szczegółowo

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej I. Cele: Ogólny: podniesienie efektywności kształcenia

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV VI PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANOWIE Przedmiotowy System Oceniania opracowano na podstawie: Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania, klasyfikowania i

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim)

SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim) SPRAWDZIAN 2013 Klucz punktowania zadań (zestawy zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim) KWIECIEŃ 2013 Obszar standardów egzaminacyjnych Sprawdzana umiejętność (z numerem standardu)

Bardziej szczegółowo

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz. Scenariusz lekcji I. Cele lekcji 1) Wiadomości Uczeń: a) zna funkcje narządu słuchu i równowagi; b) wie, że ucho jest narządem zmysłu odbierającym bodźce akustyczne i zmiany położenia ciała; c) zna części

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6 PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. IV B OD KWIETNIA DO CZERWCA 2007 R. TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Strona 1 z 6 TEMAT: Zapraszamy do Pszczyny. CEL GŁÓWNY: wykonanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Temat: Czytamy mapę topograficzną. Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Moduł programu: Wędrówki po bliższej i dalszej okolicy. Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Opis ekosystemu z natury

Opis ekosystemu z natury Opis ekosystemu z natury Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 1 najważniejsze pojęcia z bioróżnorodności Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: rozpoznaje w

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy System Oceniania z historii. w Gimnazjum nr 5 w Legionowie

Przedmiotowy System Oceniania z historii. w Gimnazjum nr 5 w Legionowie Przedmiotowy System Oceniania z historii w Gimnazjum nr 5 w Legionowie I. Kryteria oceniania. 1 ocena niedostateczna: - uczeń nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności, określonych w programie

Bardziej szczegółowo

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: GEOGRAFIA TEMAT: Rzeźbotwórcza działalność rzek czyli erozyjne i akumulacyjne skutki działalności rzek AUTOR SCENARIUSZA: mgr Marzena Fedorowicz OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE

Bardziej szczegółowo

Temat dnia: W klasie"

Temat dnia: W klasie MODUŁ II Oś rodek tematyczny: Samodzielni, pracowici i pomysłowi SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Dzień aktywności: Kultura bezpieczeństwa Temat dnia: W klasie" Cele ogólne: Uczeń: kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI Kryteria oceniania z matematyki są zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Zespole Szkół w Rajczy. Nauczanie matematyki w szkole podstawowej w klasach IV odbywa się

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii. Dorota Simlat Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii. Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z położeniem i środowiskiem przyrodniczym

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ: GH-P2 KWIECIEŃ 2017 Zadanie 1. (0 1) FP Zadanie 2. (0 1) B Zadanie 3. (0 1)

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla nauczyciela oceniającego test

Instrukcja dla nauczyciela oceniającego test Dobry Sprawdzian Wiedzy SPRAWDZIAN NA ZAKOŃCZENIE NAUKI W TRZECIEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Instrukcja dla nauczyciela oceniającego test WYDAWNICTWA SZKOLNE I PEDAGOGICZNE WARSZAWA 200 Copyright by Wydawnictwa

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA Wymagania na poszczególne stopnie szkolne KLASA I Umiejętności ucznia w zakresie słuchania, mówienia, pisania, czytania i odbioru

Bardziej szczegółowo

Program Naprawczy. Zespołu Szkół w Dobrej. Opracowanie: Marzena Bieńczak Jolanta Carkowska

Program Naprawczy. Zespołu Szkół w Dobrej. Opracowanie: Marzena Bieńczak Jolanta Carkowska Program aprawczy espołu Szkół w Dobrej pracowanie: Marzena Bieńczak Jolanta Carkowska naszej szkole słabo (tzn. poniżej 0,6) zostały opanowane umiejętności ze standardu: drugiego, trzeciego i piątego tj.

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ GH-P2 KWIECIEŃ 2016 Zadanie 1. (0 1) 9) wyciąga wnioski wynikające z przesłanek

Bardziej szczegółowo

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP TREŚCI NAUCZANIA PODLEGAJĄCE OCENIANIU MÓWIENIE I SŁUCHANIE PISANIE CZYTANIE - opisywanie ilustracji - komentowanie i ocena przedstawionej

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004 Konspekt lekcji informatyki 2003/2004 Temat: Formatowanie akapitów. Tabulatory Hasło programowe: Czas: Klasa: Nauczyciel: Redagowanie dokumentów tekstowych 45 min II Gimnazjum mgr inż. Alina Rajca 1. CELE

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN 2013. Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów bez dysfunkcji)

SPRAWDZIAN 2013. Klucz punktowania zadań. (zestawy zadań dla uczniów bez dysfunkcji) SPRWDZIN 2013 Klucz punktowania zadań (zestawy zadań dla uczniów bez dysfunkcji) KWIEIEŃ 2013 Obszar standardów egzaminacyjnych Sprawdzana umiejętność (z numerem standardu) Uczeń: Uczeń: Sprawdzana czynność

Bardziej szczegółowo

Temat dnia: W klasie"

Temat dnia: W klasie MODUŁ II SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Dzień aktywności: Kultura bezpieczeństwa Ośrodek tematyczny: Samodzielni, pracowici i pomysłowi Temat dnia: W klasie" Cele ogólne: kształtowanie umiejętności wzajemnego

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki Beata Cieślewicz KONSPEKT LEKCJI Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki 1. Cele ogólne : 1) Wzbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej 2) Wyrabianie w dzieciach

Bardziej szczegółowo

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach. 1. 2. Polscy nobliści a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń zna dorobek polskich noblistów oraz zasady przyznawania Nagrody Nobla. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi: samodzielnie wyszukać informacje,

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV - VI PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV - VI Zasady zachowania i postępowania na lekcjach języka polskiego 1. Godnie i kulturalnie zachowujemy się na lekcjach, wykazujemy w każdej

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji KONSPEKT LEKCJI Mgr Edyta Korol Gułaj Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, VII Liceum Ogólnokształcące, Białystok ul. Wierzbowa 7 Temat : Mszaki rośliny ziemno-wodne. Scenariusz lekcji biologii dla klasy

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceny dla poszczególnych form wypowiedzi z języka polskiego

Kryteria oceny dla poszczególnych form wypowiedzi z języka polskiego oceny dla poszczególnych form wypowiedzi z języka polskiego SPS TREŚC Zaproszenie... 2 Opowiadanie... 3 Opowiadanie z dialogiem... 4 Opis postaci... 5 Opis dzieła sztuki... 6 Opis krajobrazu... 7 Opis

Bardziej szczegółowo

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: KONSPEKT Temat: Podsumowanie wiadomości o węglu i jego związkach z wodorem. Lekcja chemii klasa III gimnazjum. Do wykorzystania w klasach integracyjnych CELE OGÓLNE: 1. Rozwijanie umiejętności samodzielnego

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI

Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI Joanna Lewandowska nauczyciel języka niemieckiego Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI Temat: Wir möblieren das Zimmer. Opisujemy pokój. 1.Usytuowanie problematyki omawianej na zajęciach

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII I PRZYRODY. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII I PRZYRODY. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII I PRZYRODY w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem 1 I. PRZEDMIOT OCENY Przedmiotem oceniania na lekcjach biologii są: a) wiadomości (wiedza); b) umiejętności;

Bardziej szczegółowo

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Materia i energia

Bardziej szczegółowo

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym 1 Technikum Zawodowe Zawód: technik ochrony środowiska SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Specjalizacja Zarządzanie środowiskiem na szczeblu lokalnym Czas: 45 min. Temat: Praca z aktem normatywnym (ustawa Prawo

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień dary niesie Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza: Co tworzą rośliny w lesie? II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V I. PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA 1. Obszary podlegające ocenianiu: sprawdziany, zadania klasowe, dyktanda, kartkówki,

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Romana Dudzic

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Romana Dudzic WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO Romana Dudzic Obszary podlegające ocenianiu: 1. Testy ( po ukończeniu 1 lub 2 rozdziałów ) - ocena czerwona. 2. Kartkówka ze słówek ( obejmująca max. 3 jednostki

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji klasa III Technikum Scenariusz lekcji klasa III Technikum Temat lekcji: Instrumenty marketingu mix Wymiar 1x 45 minut Metody lekcji: aktywizujące praca w grupie, pogadanka, prezentacja, praca z tekstem, praktyczne - ćwiczenia

Bardziej szczegółowo

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje Pogromcy języków Autorzy: Joanna Płatkowska, Karolina Czerwińska Lekcja 6: Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje Zajęcia, na których uczniowie, korzystając

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA EKOLOGICZNA

EDUKACJA EKOLOGICZNA EDUKACJA EKOLOGICZNA PROGRAM ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ TYTUŁ ŚCIEŻKI: Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT CEL OGÓLNY: KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH POPRZEZ UWRAŻLIWIENIE NA PRZEJAWY DEGRADACJI

Bardziej szczegółowo

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE Projekt szkolny POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE pod hasłem: NASZ WSPÓLNY DOM EUROPA AUTORZY: W. Mataczyńska M. Nowak A. Wasela E. Wawrzyk NAUCZYCIEL KOORDYNATOR : WSTĘP Edukacja europejska powinna być rozpoczęta

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu

Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu Wymagania edukacyjne w bloku humanistycznym dla klas IV VI Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu I. Główne założenia PSO. 1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości

Bardziej szczegółowo

Plan metodyczny lekcji

Plan metodyczny lekcji Plan metodyczny lekcji Klasa: VI Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Ślimak winniczek przedstawiciel ślimaków lądowych (temat zgodny z podstawą

Bardziej szczegółowo

Język polski Tekst I. Informacje dla nauczyciela

Język polski Tekst I. Informacje dla nauczyciela Język polski Tekst nformacje dla nauczyciela umiejętności ( z numerem lość 1. 1. czyta tekst kultury na poziomie dosłownym 2. 2. interpretuje tekst kultury, uwzględniając intencje nadawcy 3. 6. dostrzega

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA Podstawa prawna Wewnątrzszkolny System Oceniania. Cele oceniania 1) diagnoza osiągnięć ucznia; 2) wspieranie rozwoju ucznia; 3) zaangażowanie ucznia

Bardziej szczegółowo