Włącz się do Programu. SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ZYSKAĆ.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Włącz się do Programu. SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ZYSKAĆ."

Transkrypt

1 Włącz się do Programu. SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ZYSKAĆ.

2 Prezentacja jest skierowana do wszystkich wytwórców OZE w Polsce zainteresowanych pozyskaniem i sprzedażą własnych gwarancji pochodzenia energii elektrycznej. Każdy producent z OZE może ubiegać się o gwarancje. Proces nie jest skomplikowany, a cały przebieg został wyjaśniony w dalszej części prezentacji. Pozyskanie gwarancji kosztuje 0,01 PLN / MWh. Gwarancja Pochodzenia, w przeciwieństwie do zielonego certyfikatu jest produktem dobrowolnym, tak więc nie ma obowiązku jej zakupu. Na rynku są jednak podmioty zainteresowane zakupem Gwarancji Pochodzenia (więcej w prezentacji). Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej stworzyło program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii dla wszystkich wytwórców z OZE wymienionych w ustawie. Ułatwia to zarówno pozyskanie gwarancji pochodzenia jak również ich sprzedaż oraz promocję lokalnej gospodarki Potencjalny przychód dla wytwórców to 1,35 PLN/MWh, kapitał zainwestowany to 0,01 PLN/MWh Zapraszamy do lektury. Patron honorowy programu:

3 Spis treści 1. Czym jest gwarancja pochodzenia? 2. Kto może się ubiegać o gwarancje pochodzenia? 3. Jak uzyskać gwarancje pochodzenia? 4. Ile kosztuje uzyskanie gwarancji pochodzenia? 5. Czym jest Program Polskie Gwarancje Pochodzenia? 6. Jak wygląda proces sprzedaży? 7. Kto kupuje gwarancje pochodzenia i po co? 8. Jak się włączyć do Programu? 9. Kto organizuje Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii? 10. Linki do wszystkich potrzebnych dokumentów i stron internetowych

4 Czym jest gwarancja pochodzenia? Jest dokumentem zdefiniowanym przez Ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Stanowi on potwierdzenie dla odbiorcy końcowego, że określona przez dokument wielkość energii elektrycznej została wprowadzona do sieci/wyprodukowana przez producenta OZE. Dokument ten jest zbywalny. Jest produktem dobrowolnym, z którego nie wynikają prawa majątkowe - w przeciwieństwie do zielonych certyfikatów. Wytwórcom przysługuje prawo do ubiegania się zarówno o zielony certyfikat, jak i Gwarancje Pochodzenia. Gwarancja pochodzenia jest nabywana niezależnie od energii elektrycznej. Gwarancja pochodzenia jest produktem, którego okres ważności wynosi 12 miesięcy.

5 Czym się różni gwarancja pochodzenia od zielonego certyfikatu? Zielone certyfikaty Gwarancje pochodzenia Zdefiniowane w ustawie o OZE Istnieje obowiązek zakupu Wynikają z nich prawa majątkowe Są przedmiotem obrotu na rynku giełdowym oraz pozagiełdowym Ważność bezterminowa hhhhhhhhhhhasd Sprzedawane są oddzielnie od fizycznej energii elektrycznej Są zapisane w Rejestrze Praw Majątkowych na TGE Czy wytwórca ma prawo do otrzymania i sprzedaży zielonych certyfikatów? TAK. Zdefiniowane w ustawie o OZE Produkt dobrowolny Nie wynikają z nich prawa majątkowe Są przedmiotem na rynku pozagiełdowym Posiadają 12 miesięczny okres ważności Sprzedawane są oddzielnie od fizycznej energii elektrycznej Są zapisane w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia na TGE Czy wytwórca ma prawo do otrzymania i sprzedaży gwarancji pochodzenia? TAK.

6 Kto może się ubiegać o gwarancję pochodzenia? Zgodnie z Ustawą o OZE z dnia wszyscy producenci energii wytwarzający za pomocą poniżej wymienionych technologii mają prawo do ubiegania się o gwarancje pochodzenia: elektrownia wodna przepływowa do 0,3 MW elektrownia wodna przepływowa do 1 MW elektrownia wodna przepływowa do 5 MW elektrownia wodna przepływowa do 10 MW elektrownia wodna przepływowa powyżej 10 MW wytwarzające z pływów morskich wytwarzające z falowania powierzchni wody elektrownia wodna przepływowa z członem pompowym elektrownia wiatrowa na lądzie elektrownia wiatrowa na morzu elektrownia geotermalna wytwarzające z promieniowania słonecznego wytwarzające z biogazu z oczyszczalni ścieków wytwarzające z biogazu z oczyszczalni ścieków oraz gazu ziemnego wytwarzające z biogazu rolniczego wytwarzające z biogazu składowiskowego wytwarzające z biogazu składowiskowego oraz gazu ziemnego wytwarzające z biogazu mieszanego wytwarzające z biomasy mieszanej wytwarzające z biomasy z roślin energetycznych wytwarzające z biomasy pochodzenia leśnego albo rolnego wytwarzające z biomasy ze stałych odpadów komunalnych wytwarzające z biomasy z odpadów przemysłowych drewnopochodnych i celulozowo-papierniczych realizujące technologię współspalania (paliwa kopalne i biomasa) realizujące technologię współspalania (paliwa kopalne i biogaz)

7 Jak uzyskać gwarancje pochodzenia? I. Wytwórca ma 30 dni od momentu końca produkcji na wypełnienie wniosku znajdującego się na stornie URE i przedłożenie go Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego lub Operatorowi Systemu Przesyłowego Elektroenergetycznego II. Operator ma 30 dni na potwierdzenie zgodności złożonego wniosku i przekazania go Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wraz z potwierdzeniem ilości wytworzonej energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii (potwierdzenie powinno zostać wydane z dokładnością do 1kWh trzeciego miejsca po przecinku) III. Urząd Regulacji Energetyki w ciągu 30 dni wydaje gwarancję pochodzenia w formie elektronicznego certyfikatu, który jest bezpośrednio przekazywany do Rejestru Gwarancji Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii Ponadto, wytwórca składa wniosek o członkostwo w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia dostępny na stronie Towarowej Giełdy Energii wraz z dodatkowymi dokumentami (http://www.polpx.pl/pl/478/dokumenty) Rejestr Gwarancji Pochodzenia

8 Ile kosztuje uzyskanie gwarancji? Opłaty pobierane przez Towarową Giełdę Energii: Opłata za: Cena: Jednostka: Przyjęcie wniosku o gwarancję 0,01 PLN/MWh Przekazanie gwarancji 0,02 PLN/MWh Umorzenie gwarancji 0,02 PLN/MWh UWAGA! Proszę zauważyć, że do momentu sprzedaży koszt pozyskania gwarancji pochodzenia jest ograniczony do 0,01 PLN/MWh. Teoretycznie uzyskanie gwarancji pochodzenia nie powinno zajmować więcej niż 90 dni. Praktyka pokazuje, że może to jednak trwać dłużej. Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o wystawienie gwarancji pochodzenia do Twojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz rozpoczęcia procesu rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii.

9 Czym jest program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii?

10 Wizja: Stworzenie rozpoznawalnego wizerunku polskiej zielonej energii elektrycznej.

11 Zielona energia w Polsce Problemy Brak identyfikacji wizualnej. Brak praktycznych informacji na temat Gwarancji Pochodzenia dla wytwórców i nabywców. Brak informacji na temat korzyści wynikających z gwarancji pochodzenia. Brak przejrzystego kanału sprzedaży. Brak standardowych umów / potwierdzeń transakcji. Brak kampanii promocyjnych. Gwarancje są importowane z zagranicy. Nasze rozwiązanie Identyfikacja wizualna (logo). Praktyczna i ekspercka wiedza w jednym miejscu Pełny przekrój korzyści i standardów międzynarodowych dla nabywców. Jeden, prosty i intuicyjny kanał sprzedażowy. Standardowa umowa i potwierdzenia transakcji. Kampanie informacyjne i marketingowe. Promowanie lokalnego, polskiego produktu.

12 Co mi daje udział w programie? Sprzedaż wszystkich technologii OZE w jednej stałej cenie z wykorzystaniem przejrzystego kanału sprzedaży. Wytwórca będzie otrzymywał stały zysk ze sprzedaży, szacowany na ok. 1,35 PLN/MWh. Darmowy dostęp do Zielonej Platformy https://zielonaplatforma.pl, prostego w użyciu kanału sprzedażowego. Przejrzystość prawną: standardowe potwierdzenia transakcji i umowy. Program odciąża wytwórców w konieczności pozyskiwania klientów na gwarancje pochodzenia (zrobimy to za Was).

13 Źródło informacji o Programie Bazą wiedzy na temat gwarancji pochodzenia oraz programu będzie strona internetowa Znajdą tam Państwo niezbędne: - Informacje dotyczące pozyskania gwarancji pochodzenia - Dokumentację - Podstawy prawne - Praktyczne porady - Kampanie marketingowe i społecznościowe - Informacje - Wydarzenia związane z ekologią

14 Jak wygląda proces sprzedaży? Gwarancje Pochodzenia Aby włączyć się do Programu, gwarancje znajdujące się w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii powinny zostać wprowadzone przez wytwórcę na platformę sprzedażową: Zielona Platforma (https://zielonaplatforma.pl). Po umieszczeniu ich na platformie gwarancje zostają wystawione na sprzedaż i będą oczekiwać na klienta. W procesie zakupowym obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy, która weryfikuje kolejność sprzedaży. Gwarancje które jako pierwsze zostaną zarejestrowane na platformie, również jako pierwsze będą sprzedane klientom.

15 Axpo zielona platforma składanie wniosku 5 kroków sprzedaży gwarancji pochodzenia na platformie: 1. Rejestracja Uzupełnienie danych osoby kontaktowej oraz informacji o firmie sprzedającej ( Nazwa, kraj pochodzenia, NIP, REGON, KRS, adres firmy, numer rejestracyjny na Towarowej Giełdzie Energii). Wytwórcy OZE podlegają weryfikacji KYC (know-your-client). 2. Wprowadzenie gwarancji na platformę w zakładce Nowy wniosek Umieszczenie pełnych informacji na temat gwarancji: Numer gwarancji pochodzenia, wielkość wolumenu energii na sprzedaż, termin ważności gwarancji, lokalizacji źródła oraz technologii produkcji energii. Gwarancja po wprowadzeniu przyjmuje status oczekującej i czeka na potwierdzenie wystawienia jej na sprzedaż w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia na TGE. 3. Zmiana statusu gwarancji pochodzenia w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia TGE Wystawiający w ciągu 24 godzin musi zmienić status gwarancji w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia na w sprzedaży podając Axpo Polska Sp. z o.o. jako Kupującego. 4. Weryfikacja zgłoszenia przez Axpo Polska Axpo Polska weryfikuje zmianę statusu gwarancji w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia. Gdy wszystkie warunki zostały spełnione gwarancja zmienia status na w sprzedaży na zielonej platformie. 5. Gwarancja zostaje wystawiona na sprzedaż na zielonej platformie i oczekuje na klienta.

16 Przebieg procesu transakcyjnego Rejestracja na zielonaplatforma.pl PRODUCENT posiadający Gwarancje na 100 MWh rejestracja zapytanie KUPUJĄCY Gwarancję 100MWh Producent rejestruje gwarancję na TGE zmieniając jej status na w sprzedaży wymieniając Axpo jako kupującego Potwierdzenie do 24 godzin Axpo kupuje zamawianą gwarancję Zakupiona gwarancja trafia do KUPUJĄCEGO

17 Kto kupuje gwarancje pochodzenia i po co? Zakupem gwarancjami pochodzenia są zainteresowane podmioty takie jak: Przedsiębiorstwa przemysłowe Instytucje Publiczne Firmy transportu miejskiego Małe i Średnie przedsiębiorstwa Firmy które wprowadziły bądź wprowadzają standardy Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (ang. Corporate Social Responsibility) W jakim celu firmy i różnego typu organizacje nabywają gwarancje pochodzenia?: Potwierdzenia działań związanych ze zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstwa (podążanie za zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, często pojawia się jako wymóg przy ubieganiu się o fundusze krajowe bądź europejskie). Redukcja carbon footprint, zgodnie ze Scope II, Greenhouse Gas Protocol. Międzynarodowy Standard. W celach marketingowych zaznaczając zaangażowanie proekologiczne jak i wspieranie polskiego produktu.

18 Kto organizuje Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii? Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest inicjatorem i pomysłodawcą Programu Polskich Gwarancji Pochodzenia. PSEW jest też właścicielem znaku towarowego Polskie Gwarancje Pochodzenie Energii. Więcej informacji na temat stowarzyszenia można znaleźć na stronie: Osoba kontaktowa: Domino Głowacka Tel. : Axpo Polska Sp. z o.o. dostarcza wsparcie merytoryczne, marketingowe jak i jest właścicielem portalu transakcyjnego https://zielonaplatforma.pl Osoba kontaktowa: Grzegorz Biliński Tel:

19 Linki do wszystkich niezbędnych dokumentów i stron internetowych Wnioski potrzebne do rozpoczęcia procesu ubiegania się u operatora sieci o wystawienie gwarancji pochodzenia energii (na dole strony): Wnioski członkowskie potrzebne do wpisu w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii: Strona programu Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii: Adres platformy sprzedażowej Axpo zielona platforma: https://zielonaplatforma.pl/

Instrukcja obsługi Rejestru gwarancji pochodzenia

Instrukcja obsługi Rejestru gwarancji pochodzenia Instrukcja obsługi Rejestru gwarancji pochodzenia 1. Jak zostać Członkiem RGP? Członkostwo w Rejestrze gwarancji pochodzenia (RGP) uzyskuje się wskutek decyzji Zarządu Towarowej Giełdy Energii (TGE), po

Bardziej szczegółowo

Strategia wejścia na rynki zagraniczne dla PHU SILVA

Strategia wejścia na rynki zagraniczne dla PHU SILVA Dotacje na Innowacje Inwestujemy w Waszą przyszłość Strategia wejścia na rynki zagraniczne dla PHU SILVA Rynkek docelowy Republika Austrii Ul. Cukrowa 17/7 71-004 Szczecin 1 Spis treści I. Wstęp... 2 II.

Bardziej szczegółowo

zasady koncesjonowania, system wsparcia Tomasz Adamczyk Dyrektor WOT URE w Lublinie

zasady koncesjonowania, system wsparcia Tomasz Adamczyk Dyrektor WOT URE w Lublinie Odnawialne źródła energii - zasady koncesjonowania, system wsparcia Tomasz Adamczyk Dyrektor WOT URE w Lublinie Podstawowe akty prawne 1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ I WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

ROZWÓJ I WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ELEKTRYCZNEJ Nr ewid. 45/2012/P/11/044/KGP KGP-4101-02-00/2011 Informacja o wynikach kontroli ROZWÓJ I WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ELEKTRYCZNEJ MARZEC 2 01 1 MISJĄ Najwyższej Izby Kontroli jest dbałość

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia... o odnawialnych źródłach energii 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne

USTAWA z dnia... o odnawialnych źródłach energii 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Projekt ustawy z dnia 09.10.2012r. Wersja 2.0.2. USTAWA z dnia... o odnawialnych źródłach energii 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady i warunki wykonywania działalności w

Bardziej szczegółowo

1. Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii

1. Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii Projekt z dnia 09.10.2012r. UZASADNIENIE DO PROJEKTU USTAWY O ODNAWIANYCH ŹRÓDŁACH ENERGII 1. Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii Rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii

Bardziej szczegółowo

Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu. USTAWA z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii

Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu. USTAWA z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu USTAWA z dnia 20 lutego 2015 r. 1), 2) o odnawialnych źródłach energii Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady

Bardziej szczegółowo

Kluczowe elementy projektu

Kluczowe elementy projektu MINISTERSTWO GOSPODARKI Warszawa, 29.05.2012 r. Kluczowe elementy projektu Ustawa o odnawialnych źródłach energii 2 Ustawa określa: zasady wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,

Bardziej szczegółowo

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 16 stycznia 2015 r. o odnawialnych źródłach energii

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 16 stycznia 2015 r. o odnawialnych źródłach energii Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu USTAWA z dnia 16 stycznia 2015 r. 1), 2) o odnawialnych źródłach energii Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia... o odnawialnych źródłach energii. Rozdział 1 Przepisy ogólne

USTAWA z dnia... o odnawialnych źródłach energii. Rozdział 1 Przepisy ogólne Projekt ustawy z dnia 12.11.2013r. Wersja 4.0. USTAWA z dnia... 1), 2) o odnawialnych źródłach energii Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady i warunki wykonywania działalności

Bardziej szczegółowo

Mechanizm Białych certyfikatów a efektywność energetyczna

Mechanizm Białych certyfikatów a efektywność energetyczna Mechanizm Białych certyfikatów a efektywność energetyczna Prowadzący: Marcin Trojnacki, EnMS Polska Sp. z o.o. Projekt Perspektywy RSI Świętokrzyskie - IV Etap jest współfinansowany przez Unię Europejską

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia. Rozdział 1. Przepisy ogólne

USTAWA. z dnia. Rozdział 1. Przepisy ogólne USTAWA Projekt z dnia o odnawialnych źródłach energii 1), 2) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej

Bardziej szczegółowo

U S T AWA. z dnia. o odnawialnych źródłach energii. Rozdział 1. Przepisy ogólne

U S T AWA. z dnia. o odnawialnych źródłach energii. Rozdział 1. Przepisy ogólne U S T AWA Projekt z dnia o odnawialnych źródłach energii 1), 2) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1. Przepisy ogólne

USTAWA. z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1. Przepisy ogólne Kancelaria Sejmu s. 1/32 USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1 Opracowano na podstawie: Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 551, z 2012 r. poz. 951, 1203, 1397, z 2015 r.

Bardziej szczegółowo

Prawo energetyczne. z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 348) tekst jednolity z dnia 15 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 153, poz.

Prawo energetyczne. z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 348) tekst jednolity z dnia 15 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 153, poz. brzmienie pierwotne (od 2012-09-25) Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 348) tekst jednolity z dnia 15 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 153, poz. 1504) tekst jednolity z dnia 16 maja

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. Rozdział 1 Przepisy ogólne. Art. 1.

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. Rozdział 1 Przepisy ogólne. Art. 1. Kancelaria Sejmu s. 1/23 USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Opracowano na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 551, z 2012 r. poz. 951, 1203,

Bardziej szczegółowo

BARIERY PRAWNO-ADMINISTRACYJNE W PROCESIE INWESTYCYJNYM SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH W POLSCE

BARIERY PRAWNO-ADMINISTRACYJNE W PROCESIE INWESTYCYJNYM SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH W POLSCE BARIERY PRAWNO-ADMINISTRACYJNE W PROCESIE INWESTYCYJNYM SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH W POLSCE Rekomendacje jak znieść bariery rozwoju fotowoltaiki na szczeblu lokalnym Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (Polish

Bardziej szczegółowo

Stan i perspektywy rozwoju rynku zielonej energii elektrycznej w Polsce

Stan i perspektywy rozwoju rynku zielonej energii elektrycznej w Polsce Stan i perspektywy rozwoju rynku zielonej energii elektrycznej w Polsce INSTYTUT ENERGETYKI ODNAWIALNEJ Przygotowano na zlecenie Urzędu Zamówień Publicznych Umowa nr UZP/DUEWM/30/9 Autorzy: Piotr Dziamski

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Kancelaria Sejmu s. 1/108 USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, zasady i warunki

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia... Rozdział 1 Przepisy ogólne

USTAWA z dnia... Rozdział 1 Przepisy ogólne Projekt z dnia 04.02.2014 r. Wersja 6.2. USTAWA z dnia... 1), 2) o odnawialnych źródłach energii Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa: 1) zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie

Bardziej szczegółowo

Dz.U. 1997 Nr 54 poz. 348. USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne

Dz.U. 1997 Nr 54 poz. 348. USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Kancelaria Sejmu s. 1/107 Dz.U. 1997 Nr 54 poz. 348 USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa zasady kształtowania polityki energetycznej

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. na dzień 1 stycznia 2012 r. 1 Tekst ujednolicony w Biurze Prawnym URE (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123 i Nr 170,

Bardziej szczegółowo

Fundusze na odnawialne źródła energii poradnik

Fundusze na odnawialne źródła energii poradnik Fundusze na odnawialne źródła energii poradnik Spis streści: Wstęp...s. 2 I. Fundusze dostępne w kraju...s. 3 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej...s. 3 Wojewódzkie Fundusze Ochrony

Bardziej szczegółowo

TABELA UWAG do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 24.01.2014 r. (wersja robocza KRM)

TABELA UWAG do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 24.01.2014 r. (wersja robocza KRM) Warszawa, dn. 28.01.2014 r. TABELA UWAG do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 24.01.2014 r. (wersja robocza KRM) l.p. Jednostka redakcyjna 1) Uwaga ogólna Treść uwagi W celu faktycznego

Bardziej szczegółowo

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 4 marca 2011 r. o efektywności energetycznej 1)

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 4 marca 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu USTAWA z dnia 4 marca 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne Ustawa określa: Art. 1. 1) krajowy cel w zakresie

Bardziej szczegółowo

Jak przygotować się do realizacji inwestycji?

Jak przygotować się do realizacji inwestycji? Jak przygotować się do realizacji inwestycji? Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW)[1] jest gwarancja, że

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.

USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. na dzień 9 sierpnia 2010 r. 1 Tekst ujednolicony w Biurze Prawnym URE (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123 i Nr 170,

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) (Dz. U. z dnia 10 maja 2011 r.)

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) (Dz. U. z dnia 10 maja 2011 r.) Dz.U.2011.94.551 USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) (Dz. U. z dnia 10 maja 2011 r.) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) krajowy cel w zakresie oszczędnego

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne. Art. 1.

USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Rozdział 1 Przepisy ogólne. Art. 1. Kancelaria Sejmu s. 1/26 USTAWA z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej 1) Opracowano na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 551. Rozdział 1 Przepisy ogólne Ustawa określa: Art. 1. 1)

Bardziej szczegółowo

Finansowanie przedsięwzięć wykorzystania odnawialnych źródeł energii ze środków krajowych i strukturalnych

Finansowanie przedsięwzięć wykorzystania odnawialnych źródeł energii ze środków krajowych i strukturalnych Finansowanie przedsięwzięć wykorzystania odnawialnych źródeł energii ze środków krajowych i strukturalnych Dofinansowano ze środków dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Aplikowanie

Bardziej szczegółowo