Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get)"

Transkrypt

1 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get) Polish

2 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Dostępność Niniejszy dokument jest także dostępny w internecie pod adresem Wydano nakładem Wydziału Usług dla Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Usług dla Ludności w Stanie Wiktoria, Melbourne, Wiktoria, Australia Listopad 2007 Copyright Stan Wiktoria, Ministerstwo Usług dla Ludności, Niniejsza publikacja jest chroniona prawem autorskim. Powielanie jakichkolwiek jej części dozwolone jest wyłącznie w zgodzie z przepisami Ustawy o Prawie Autorskim Zatwierdzono: Rząd Stanu Wiktoria, 50 Lonsdale Street, Melbourne. Listopad 2007 ( )

3 Spis zasad pobytu w domu opieki 3 Czego dotyczy spis zasad pobytu w domu opieki? Dotyczy on domu opieki, w którym mieszkasz oraz określa warunki otrzymywanej przez Ciebie pomocy w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie i spożywanie posiłków, lub szykowanie się do pójścia do pracy. Nazwa placówki opiekuńczej (Name of the residential service) X Twoje imię i nazwisko (Your name) X Adres domu opieki, w którym mieszkasz (Address of the house you live in) X

4 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą Od kiedy do kiedy obowiązuje spis zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki? (When does your residential statement start and finish?) Od (Start) Do (Finish) Kiedy nastąpi ponowny przegląd spisu zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki? (When will your residential statement be looked at again) Data przeglądu (Review date) Ważne informacje Bardzo ważne jest, aby dokonano ponownego przeglądu spisu zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki. To pomoże nam upewnić się, że otrzymujesz pomoc, jakiej potrzebujesz. Twój spis zasad zostanie poddany ponownemu przeglądowi za 12 miesięcy. W przypadku zajścia jakichkolwiek zmian, można dokonać przeglądu spisu zasad przed upływem 12 miesięcy.

5 Spis zasad pobytu w domu opieki 5 O usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą Co musi zapewnić Ci placówka opiekuńcza? Opiekunowie zatrudnieni w Twoim domu opieki zapewnią Ci pomoc w czynnościach i zajęciach, które musisz lub chcesz wykonywać, aby móc w pełni korzystać z życia. Co Ty musisz zapewnić placówce opiekuńczej? opłacać pobyt w swoim domu opieki. Opłata ta nazywa się opłatą za pobyt w domu opieki (residential charge). stosować się do określonych zasad, np. utrzymywać możliwie jak najlepszy porządek i czystość w swoim pokoju. Jakie inne informacje zawiera spis zasad pobytu w domu opieki? Spis zasad informuje o tym: 1. na jaki okres został on sporządzony 2. jakiego rodzaju usługi opieki będziesz otrzymywać 3. ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na opłacanie pobytu w domu opieki 4. w jaki sposób będziesz regulował opłaty 5. jakie są obowiązki i prawa Twoje i Twojej placówki opiekuńczej 6. spis zasad zawiera także inne bardzo ważne dla Ciebie informacje - na przykład, ile osób będzie mieszkało razem z Tobą w tym samym domu opieki.

6 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto wręczył Ci spis zasad pobytu w domu opieki? (Who gave you your residential statement?) Podpis (Signature) X Nazwisko osoby (Name of person) X Jaką pracę wykonuje ta osoba? (What work does this person do?) X Instytucja, dla której ta osoba pracuje (Who does this person work for?) X Adres organizacji świadczącej usługi opieki (Address of the residential service provider) X Numer telefonu (Telephone number) X

7 Spis zasad pobytu w domu opieki 7 Kto otrzyma kopię Twojego spisu zasad pobytu w domu opieki? Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Twój kurator 3 Tak 5 Nie (Your administrator) (Yes) (No) Jeśli tak, jak się ta osoba nazywa? (If yes, what is the person s name) Twój opiekun prawny 3 Tak 5 Nie (Your guardian) (Yes) (No) Jeśli tak, jak się ta osoba nazywa? (If yes, what is the person s name) Zakreśl kółkiem, która osoba: (Please circle which one:) Inne osoby (Other people) przyjaciel członek rodziny rzecznik (friend) (family member) (advocate) Jak się ta osoba nazywa? (What is the person s name) Ważne informacje o tym, kto otrzyma kopię Twojego spisu zasad pobytu w domu opieki Możesz powiedzieć instytucji prowadzącej Twój dom opieki, komu chcesz dać kopię swojego spisu zasad. Masz prawo sam wybrać tę osobę.

8 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O wymaganych od Ciebie opłatach za pobyt w domu opieki (About the money you need to pay to live in your house) Wysokość opłaty (How much) Kiedy płatna (When) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) co 2 tygodnie (every 2 weeks) co 4 tygodnie (every 4 weeks) co miesiąc (every month) Sposób płatności (How) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) czek (cheque) inny sposób (other) eftpos karta kredytowa (credit card) Ważne informacje na temat opłat wymaganych za pobyt w domu opieki. Twoja placówka opiekuńcza poinformuje Cię, ile będziesz musiał płacić. Opłatę za Twój pobyt w domu opieki nazywamy opłatą za pobyt w domu opieki (residential charge).

9 Spis zasad pobytu w domu opieki 9 Jakie koszty pokrywa opłata za pobyt w domu opieki? (What the money you pay to live in your house covers?) Twoja opłata pokrywa: czynsz (rent): Jest to opłata za zakwaterowanie w domu opieki. Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 rachunki (bills): na przykład, za prąd, który zużywasz, gdy włączasz światło. Są również inne rachunki, np. za zużywane przez Ciebie gaz i wodę. rachunki telefoniczne (telephone bills) za wykonywane przez Ciebie rozmowy przez telefon. łóżko, w którym śpisz (the bed you sleep in) poduszka, pościel i kołdra. Jedzenie i picie (food and drink). Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5

10 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Jakie koszty pokrywają opłaty, które uiszczasz za pobyt w domu opieki? (What the money you pay to live in your house covers?) Twoja opłata pokrywa koszty: kanapy, lodówki i stołu jadalnego. To tylko niektóre przykłady (the couch, fridge and dinner table. There are more examples.) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 czajnika, talerzy, noży, widelców i patelni. To tylko niektóre przykłady (kettle, plates, knives, forks and frying pan. There are more examples.) innych rzeczy (other things) Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Ważne informacje na temat Twoich opłat za pobyt w domu opieki Jeśli coś zepsujesz, będziesz musiał zapłacić dodatkowo za nową rzecz lub naprawę zepsutej. Opłata za pobyt w domu opieki nie obejmuje Twoich wydatków osobistych. Zakup nowej odzieży i obuwia to wydatki dodatkowe, które nazywamy wydatkami osobistymi.

11 Spis zasad pobytu w domu opieki 11 Kiedy będziesz otrzymywał pomoc? (When will you get help?) Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu będzie zostawał na noc. (Residential support worker will sleep-over) Opiekun zatrudniony w domu będzie pracował wieczorem. (Residential support worker will work at night) Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu (Residential support worker) Od poniedziałku do piątku (Monday to Friday) Przed południem od (AM from)... do (to)... Po południu od (PM from)... do (to)... Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu (Residential support worker) Sobota i niedziela (Saturday and Sunday) Przed południem od (AM from)... do (to) Po południu od (PM from)... do (to) Ważne informacje na temat pomocy, którą będziesz otrzymywał Będziesz także otrzymywać pomoc w zajęciach poza domem, takich jak wizyta u lekarza lub pójście na mecz piłki nożnej.

12 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O Twoim domu Wraz ze spisem zasad pobytu w domu opieki otrzymasz także plan swojego domu, który będzie wskazywał: gdzie znajduje się Twoja sypialnia położenie wspólnych pomieszczeń, czyli tych części domu, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy położenie prywatnych pomieszczeń, czyli tych części domu, do których możesz wchodzić tylko za pozwoleniem położenie palarni, czyli wydzielonych miejsc, w których można palić papierosy położenie urządzeń, które czynią Twój dom bezpiecznym, takich jak na przykład alarm lub ogrodzenie. Ważne informacje na temat Twojego domu opieki Otrzymany przez Ciebie plan wskaże Ci również takie szczegóły, jak położenie podwórek z przodu i z tyłu domu.

13 Spis zasad pobytu w domu opieki 13 Inni mieszkańcy domu opieki Ile osób mieszka wraz z Tobą w domu opieki? (How many people live in your house?) Zakreśl kółkiem (Please circle) 1, 2, 3, 4, 5, lub (or) Ile pokoi sypialnych ma dom? (How many bedrooms does your house have?) Zakreśl kółkiem (Please circle) 1, 2, 3, 4, 5, lub (or) Ważne informacje na temat innych osób, które mogą przebywać w Twoim domu opieki Czy dom jest wyposażony w: (Does your house have:) Zakreśl kółkiem (Please circle) Łóżko do użycia w nagłej potrzebie (Emergency bed) Tak(Yes) 3 Nie (No) 5 Łóżko dla osoby korzystającej z tymczasowej opieki zastępczej (Respite bed) Tak(Yes) 3 Nie (No) 5

14 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O Twojej sypialni Sypialnia to Twoje miejsce prywatne. Nikomu nie wolno wchodzić do niej bez Twojej zgody. Możesz ustalić sposób, w jaki inni powinni wchodzić do Twojej sypialni na przykład, możesz ich poprosić, aby pukali przed wejściem. Ważne informacje o Twojej sypialni Czasami opiekun zatrudniony w Twoim domu opieki będzie musiał wchodzić do Twojej sypialni. Musi on mieć szczególny ku temu powód. Nie musi on pytać Cię o zgodę. Szczególnym powodem może być: ochrona Twojego zdrowia lub bezpieczeństwa ochrona zdrowia i bezpieczeństwa innych osób przebywających w domu opieki obawa, że samowolnie oddaliłeś się ze swojego pokoju

15 Spis zasad pobytu w domu opieki 15 O Twojej sypialni konieczność dokonania pilnej naprawy, np. naprawy okien w sypialni konieczność udzielenia Ci pomocy, której potrzebujesz, lub która jest zalecona w Twoim planie opieki realizacja zaleceń Twojego planu terapii zachowania realizacja zaleceń Twojego planu terapii agresji przyjście wizytatora społecznego w celu sprawdzenia sytuacji w Twoim domu Inne ważne informacje o Twojej sypialni Personel Twojej placówki może pokazać Twój pokój innej osobie - na przykład osobie, która ma za zadanie coś naprawić. Twoja placówka opiekuńcza powinna zawiadomić Cię o tym na jeden dzień naprzód. Zawiadomienie to musi być na piśmie.

16 16 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O pomocy, którą otrzymujesz Czy posiadasz: (Do you have a) plan zdrowotny (Health plan) plan terapii zachowania (behaviour management plan) inne (Other) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Ważne informacje Plan informuje placówkę opiekuńczą, jakiego rodzaju pomocy wymagasz oraz, jakie rzeczy pragniesz posiadać lub robić, aby móc w pełni korzystać z życia. Jeśli mieszkasz w domu opieki, być może już posiadasz taki plan - na przykład plan zdrowotny lub plan opieki Jeśli właśnie zamieszkałeś w domu opieki, otrzymasz pomoc w sporządzeniu takiego planu.

17 Spis zasad pobytu w domu opieki 17 Sytuacje w Twoim domu, o których powinieneś wiedzieć (Things that happen in your house that you need to know about) Na przykład: (For example) zamknięte drzwi (Locked doors) zamknięte szafki kuchenne (Locked cupboards) inne (Other) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Ważne informacje Być może dla ochrony Twojego zdrowia i bezpieczeństwa muszą być spełnione szczególne warunki. Aby nie trzeba było spełniać tych specjalnych warunków, opiekunowie pokażą Ci nowe sposoby wykonywania czynności.

18 18 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Inne ważne informacje o Twoim domu opieki (Other important information about your home) Czy wolno Ci: (Can you have) podejmować gości - na przykład znajomych, którzy przychodzą Cię odwiedzić w domu (visitors, for example people you know coming over to see you at your house) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 podejmować gości - na przykład znajomych, którzy przychodzą na obiad do Twojego domu (visitors, for example people you know coming to have dinner at your house) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 palić papierosy (a smoke) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 trzymać w mieszkaniu zwierzęta domowe - na przykład ptaszka lub psa (have pets, for example bird, dog) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 inne (other ) Tak (Yes) Nie (No) 3 5

19 Spis zasad pobytu w domu opieki 19 Dalsze informacje od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

20

21 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Część A: (Part A:) O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki (About the duties and rights of the residential service and you) Polish

22 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 3 Jakie informacje zawiera niniejsza broszura? Co nowe przepisy prawne mówią na temat korzystania z placówek opieki? Strona 4 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w domu opieki, w którym mieszkasz? Strona 5 Trzy ważne do zapamiętania punkty na temat Twoich praw Strona 7 Jakie masz obowiązki jako mieszkaniec domu opieki? Strona 8 Czego nie wolno Ci robić w swoim domu opieki? Strona 9 Co możesz zrobić, jeśli jesteś niezadowolony z pobytu w swoim domu opieki? Strona 10 Jakie kroki należy poczynić, aby spotkać się z wizytatorem społecznym? Strona 11 Co może zrobić wizytator społeczny podczas wizyty w Twoim domu opieki? Strona 12 Co znaczą te słowa? Strona 13

23 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nowe przepisy prawne mówią na temat korzystania z placówek opieki? Nowe przepisy mówią, że masz prawo: otrzymywać informacje o swoich prawach i obowiązkach podczas pobytu w placówce opieki otrzymywać informacje o prawach i obowiązkach organizacji świadczącej Ci opiekę w placówce opiekuńczej otrzymywać informacje łatwe do przeczytania i zrozumienia prosić osobę, która udziela Ci wsparcia, o pomoc w zrozumieniu otrzymanych informacji.

24 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 5 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w Twoim domu opieki? Placówka opiekuńcza ma obowiązek: dbać o Ciebie i traktować Cię z respektem i poszanowaniem Twojej godności szanować Twoją potrzebę prywatności udostępnić Ci dane kontaktowe placówki zapewnić Ci bezpieczeństwo w kontaktach z innymi mieszkańcami na przykład, chronić Cię przed osobami, które mogłyby Cię skrzywdzić lub uszkodzić Twój dobytek.

25 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w Twoim domu opieki? Placówka opiekuńcza ma obowiązek zapewnić Ci: dobry standard domu i mebli szybkie dokonywanie napraw bezpieczne środowisko domowe.

26 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 7 Trzy ważne do zapamiętania punkty na temat Twoich praw Możesz się swobodnie poruszać po swoim domu, sypialni, ogrodzie i okolicy, chyba że: posiadasz plan terapii zachowania, który Starszy Terapeuta przeczytał i zatwierdził. posiadasz plan terapii agresji Starszy Terapeuta ograniczył Twoją swobodę poruszania się Ważne informacje na temat tych planów Plany te zawierają zalecenia, do których opiekunowie zatrudnieni w Twoim domu opieki będą się stosować, żeby uniemożliwić Ci wyrządzanie krzywdy sobie lub innym, albo niszczenie dobytku. Realizacja tych zaleceń ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i innym osobom.

27 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Jakie masz obowiązki jako mieszkaniec domu opieki? Masz obowiązek: opłacać czynsz w wymaganym terminie nie przechowywać w sypialni lub domu niebezpiecznych przedmiotów lub substancji w przypadku uszkodzenia jakiejś rzeczy, powiadomić o tym odpowiednią osobę płacić za te szkody, które powstały z Twojej winy i nie były przypadkowe.

28 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 9 Czego nie wolno Ci robić w swoim domu opieki? Nie wolno Ci: wykorzystywać domu do nielegalnych działań przeszkadzać współmieszkańcom w korzystaniu z pełni życia na przykład, nie wolno Ci ich bić lub drażnić celowo niszczyć przedmiotów znajdujących się w domu umieszczać w domu nowych przedmiotów bez pytania o zgodę.

29 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co możesz zrobić, jeśli jesteś niezadowolony z pobytu w swoim domu opieki? Masz prawo: spotkać się z wizytatorem społecznym wnieść skargę. Możesz w tym celu wypełnić formularz, który otrzymasz w swojej placówce porozmawiać z Komisarzem ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych. Osoba ta ma na nazwisko Laurie Harkin.

30 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 11 Jakie kroki należy poczynić, aby spotkać się z wizytatorem społecznym? Ty, członek Twojej rodziny lub przyjaciel, możecie porozmawiać z przedstawicielem placówki opiekuńczej i poprosić o spotkanie z wizytatorem społecznym. placówka musi w terminie trzech dni powiadomić wizytatora społecznego o Twoim zamiarze spotkania z nim. Wizytator społeczny przyjdzie do Twojego domu opieki na spotkanie z Tobą w terminie siedmiu dni. Ważne informacje Masz prawo spotkać się z wizytatorem społecznym

31 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co może zrobić wizytator społeczny podczas wizyty w Twoim domu opieki? Wizytator społeczny może: obejrzeć Twój dom opieki i Twoją sypialnię spotkać się z Tobą i innymi mieszkańcami domu zadać Ci pytania o dom i o to, jaką pomoc otrzymujesz? przeczytać informacje na Twój temat znajdujące się w aktach placówki opiekuńczej przeczytać raporty lekarskie dotyczące Ciebie, jeśli wyrazisz na to zgodę.

32 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 13 Co znaczą te słowa? nowe przepisy prawne Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006, która stanowi zbiór nowych przepisów prawnych odnoszących się do osób niepełnosprawnych. mieszkańcy Osoby, które mieszkają w placówce opiekuńczej, czyli w Twoim domu opieki. Placówka opiekuńcza Instytucja, która zapewnia zakwaterowanie w domach opieki i całodobowy personel opiekuńczy pomagający osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach i zajęciach. Wizytator społeczny Osoba, która przychodzi do domu opieki, aby sprawdzić sytuację w nim i udzielić wsparcia mieszkańcom. Starszy terapeuta Osoba ta pilnuje, aby chroniono prawa tych osób niepełnosprawnych, które wyrządzają krzywdę sobie albo innym, lub też niszczą dobytek. Plan terapii zachowania Plan taki zaleca opiekunom, w jaki sposób mogą zapobiegać wyrządzaniu przez Ciebie krzywdy sobie albo innym, lub też niszczeniu przez Ciebie dobytku. Plan taki zaleca opiekunom, jak mogą wskazać Ci nowe sposoby postępowania.

33 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co znaczą te słowa? Plan terapii agresji Plan taki sporządza się dla osób, które wyrządzają krzywdę innym. Plan zaleca opiekunom, co powinni robić, żeby powstrzymać Cię od krzywdzenia innych osób. Opiekunowie nauczą Cię nowych sposobów na polepszenie Twojego życia. Osoby objęte planem terapii agresji muszą prosić o pozwolenie na wyjście z domu oraz muszą pytać, co wolno, a czego nie wolno im robić podczas pobytu w środowisku poza domem. ważne informacje Oznacza to, że podane tu informacje są bardzo ważne.

34 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 15 Gdzie szukać dalszych informacji? od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

35

36 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Część B: (Part B:) O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki (About moving from your house) Polish

37 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 3 Jakie informacje zawiera niniejsza broszura? Co nowe przepisy prawne mówią o korzystaniu z placówek opieki? Strona 4 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że musisz na krótki okres przeprowadzić się do innego domu opieki? Strona 5 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz się przeprowadzić? Strona 6 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Strona 7 Co możesz zrobić, jeżeli nadal jesteś niezadowolony z tego, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Strona 8 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że nie możesz powrócić do swojego domu opieki? Strona 9 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się wyprowadzić na stałe ze swojego dotychczasowego domu opieki? Strona 10 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza zmieni zdanie i uzna, że powinieneś pozostać w swoim dotychczsowym domu opieki? Strona 11 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz opuścić swojego domu opieki? Strona 12 Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe? Strona 13 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że zamierzasz się wyprowadzić ze swojego domu opieki? Strona 14 Co nastąpi w przypadku, gdy zmienisz zdanie i postanowisz pozostać w swoim domu opieki? Strona 15 Co znaczą te słowa? Strona 16 Gdzie szukać dalszych informacji? Strona 18

38 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nowe przepisy prawne mówią o korzystaniu z placówek opieki? Nowe przepisy mówią, że masz prawo: otrzymywać informacje o swoich prawach i obowiązkach podczas pobytu w domu opieki otrzymywać życzliwe wsparcie, które zapewni Tobie i Twoim współmieszkańcom dobre samopoczucie otrzymywać informacje o prawach i obowiązkach placówki opiekuńczej otrzymywać informacje łatwe do przeczytania i zrozumienia prosić osobę, która udziela Ci wsparcia, o objaśnienie tych informacji

39 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 5 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że musisz na krótki okres przeprowadzić się do innego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza: może poprosić Cię, abyś przeniósł się do innego domu opieki, ponieważ zaistniały jakieś trudności Na przykład, nie lubisz osoby, z którą mieszkasz i cały czas się kłócicie. powiadomi osobę wspierającą Cię, że musisz się przeprowadzić do innego domu opieki Osobą wspierającą Cię może być członek Twojej rodziny, przyjaciel, rzecznik, opiekun prawny lub kurator. spyta Cię, czy nie masz nic przeciwko temu, aby przeprowadzić się na krótki okres do innego domu opieki, co pomoże placówce w usunięciu trudności jeśli zgadzasz się na przeprowadzkę, placówka uzgodni jej datę z Tobą i osobą wspierającą Cię

40 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz się przeprowadzić? Jeżeli nie chcesz się przeprowadzić, otrzymasz pismo ze swojej placówki opiekuńczej. Pismo to: nazywa się nakazem czasowego przekwaterowania będzie zawierać informacje na temat domu opieki, do którego się masz przenieść wyjaśni, na jak długo masz się przeprowadzić wyjaśni także, że Twoja placówka postara się usunąć problem, żebyś mógł powrócić do swojego domu opieki. Ważne informacje Może się okazać konieczne, abyś pozostał w swoim nowym domu na okres do trzech miesięcy.

41 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 7 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Twoja placówka opiekuńcza musi o tym powiadomić: Sekretarza Departamentu Usług dla Ludności Biuro Rzecznika Publicznego Placówka musi to zrobić w terminie jednego dnia.

42 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co możesz zrobić, jeśli nadal jesteś niezadowolony z tego, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Jeżeli otrzymałeś pismo pod nazwą nakaz czasowego przekwaterowania i nadal jesteś niezadowolony możesz złożyć skargę u Komisarza ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych.

43 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 9 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że nie możesz powrócić do swojego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza wręczy Ci pismo. To pismo nazywa się nakazem opuszczenia lokalu Oznacza to, że Twoja placówka nie jest w stanie usunąć problemu i na skutek tego nie możesz powrócić do swojego domu opieki. Ważne informacje Placówka porozmawia z Tobą i osobą udzielającą Ci wsparcia, aby znaleźć jakieś rozwiązanie. Na przykład, możesz otrzymać pomoc w przeniesieniu do innego domu opieki. Osobą udzielającą Ci wsparcia może być członek Twojej rodziny, przyjaciel, rzecznik, opiekun prawny lub kurator.

44 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się wyprowadzić na stałe ze swojego dotychczasowego domu opieki? Jeśli otrzymasz pismo zatytułowane nakaz opuszczenia lokalu, Twoja placówka opiekuńcza będzie musiała powiadomić: Sekretarza Ministerstwa Usług dla Ludności Biuro Rzecznika Publicznego Placówka opiekuńcza musi to zrobić w terminie jednego dnia.

45 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 11 Co nastąpi w przypadku, jeśli Twoja placówka opiekuńcza zmieni zdanie i uzna, że powinieneś pozostać w swoim dotychczasowym domu opieki? Twoja placówka może zmienić zdanie na temat Twojej wyprowadzki. Jeśli uzna, że możesz pozostać, otrzymasz od niej: pismo pod nazwą cofnięcie nakazu opuszczenia lokalu. Będzie to oznaczało, że placówka usunęła problem i uznała, że możesz pozostać w swoim dotychczasowym domu opieki.

46 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz opuścić swojego domu opieki? Jeżeli otrzymałeś pismo zatytułowane nakaz opuszczenia lokalu i jesteś z tego niezadowolony możesz zwrócić się o pomoc do Wiktoriańskiego Trybunału Spraw Cywilnoadministracyjnych.

47 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 13 Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe? Jeśli zdecydujesz się opuścić swój dom opieki na stałe, musisz: wręczyć swojej placówce opiekuńczej pismo pod nazwą zawiadomienie o zamiarze opuszczenia lokalu. Oznacza to, że chcesz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe. Jeśli potrzebna Ci jest pomoc w napisaniu takiego pisma, poproś swojego kuratora, opiekuna prawnego lub inną osobę udzielającą Ci wsparcia. powiadomić placówkę, którego dnia zamierzasz się wyprowadzić.

48 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza musi o tym powiadomić Sekretarza Ministerstwa Usług dla Ludności Placówka musi to zrobić w terminie jednego dnia.

49 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 15 Co nastąpi w przypadku, gdy zmienisz zdanie i postanowisz pozostać w swoim domu opieki? Ważne informacje Możesz zmienić zdanie w sprawie wyprowadzenia się z domu. Jeśli zmienisz zdanie, będziesz musiał napisać następne pismo wyjaśniające, że chcesz nadal mieszkać w swoim domu opieki. To pismo nazywa się cofnięciem zawiadomienia o zamiarze opuszczenia lokalu.

50 16 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co znaczą te słowa? nowe przepisy prawne Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006, która stanowi zbiór nowych przepisów prawnych odnoszących się do osób niepełnosprawnych. mieszkańcy Osoby, które mieszkają w placówce opiekuńczej, czyli w Twoim domu opieki. Placówka opiekuńcza Instytucja, która zapewnia zakwaterowanie w domach opieki i całodobowy personel opiekuńczy pomagający osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach i zajęciach. Biuro Rzecznika Publicznego Chroni prawa osób niepełnosprawnych. Biuro Rzecznika Publicznego może pomóc Ci na wiele sposobów. Wiktoriański Trybunał Spraw Cywilnoadministracyjnych Trybunał przypomina niewielki sąd, który podejmuje decyzje. ważne informacje Oznacza to, że podane informacje są bardzo ważne. Komisarz ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych Osoba, która rozpatruje skargi i rozmawia na ten temat z placówką opiekuńczą. Osoba ta ma na nazwisko Laurie Harkin. Jest ona w swoich opiniach bezstronna.

51 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 17 Co znaczą te słowa? przekwaterowanie Przeprowadzenie się do innego domu opieki, aby w nim zamieszkać, nazywa się przekwaterowaniem. Jeśli przeprowadzasz się na krótki okres, nazywa się to czasowym przekwaterowaniem. Słowo czasowe oznacza na krótki okres czasu. Sekretarz Osoba kierująca Ministerstwem Usług dla Ludności. Ta osoba ma na nazwisko Fran Thorn. nakaz opuszczenia lokalu Pismo powiadamiające Cię o tym, że musisz opuścić swój dom opieki. cofnięcie nakazu opuszczenia lokalu Pismo powiadamiające o tym, że Twoja placówka opiekuńcza chce, abyś nadal mieszkał w domu opieki i się z niego nie wyprowadzał. zawiadomienie o zamiarze opuszczenia lokalu Pismo to mówi, że chcesz opuścić swój dom opieki na zawsze. Nazywa się ono zawiadomieniem o zamiarze opuszczenia lokalu. cofnięcie zawiadomienia o zamiarze opuszczenia lokalu Pismo to informuje, że zmieniłeś swój zamiar i chcesz nadal mieszkać w swoim dotychczasowym domu opieki.

52 18 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Gdzie szukać dalszych informacji? od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

53

Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7

Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7 Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7 Twoje prawa Twoje prawa 8 Twój najlepszy interes 8 Godność i szacunek 8 Twoje prawo do pełnej informacji

Bardziej szczegółowo

Program dla Tymczasowych Pracowników Cudzoziemców 1

Program dla Tymczasowych Pracowników Cudzoziemców 1 Polish Tymczasowi pracownicy cudzoziemcy Spis treści Wprowadzenie 1 Program dla Tymczasowych Pracowników Cudzoziemców 1 Co powinni wiedzieć pracownicy w Albercie 5 Standardy zatrudnienia 5 Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Witamy w Glasgow. wersja polska. Polish

Witamy w Glasgow. wersja polska. Polish Witamy w Glasgow wersja polska Polish Rada Miasta Glasgow wita Cię Niniejszy pakiet informacyjny przeznaczony jest dla obywateli polskich, którzy przybyli do Glasgow w celu podjęcia pracy. Zawiera on

Bardziej szczegółowo

JAK WYJŚĆ Z ARESZTU. Darmowy podręcznik dla zatrzymanych

JAK WYJŚĆ Z ARESZTU. Darmowy podręcznik dla zatrzymanych JAK WYJŚĆ Z ARESZTU Darmowy podręcznik dla zatrzymanych Ten podręcznik zawiera informacje dotyczące zwolnienia z aresztu. Ten podręcznik jest regularnie aktualizowany. Zwolnienie Warunkowe z Tymczasowego

Bardziej szczegółowo

Co należy wiedzieć o świadczeniach emerytalnych lub świadczeniach dla spadkobierców

Co należy wiedzieć o świadczeniach emerytalnych lub świadczeniach dla spadkobierców Co należy wiedzieć o świadczeniach emerytalnych lub świadczeniach dla spadkobierców 2012 Kontakt z Urzędem Ubezpieczenia Społecznego Zapraszamy na naszą stronę internetową Nasza strona internetowa www.socialsecurity.gov

Bardziej szczegółowo

1419 POL. Application for a Visitor visa Tourist stream Wniosek o wizę wjazdową kategoria turystyczna

1419 POL. Application for a Visitor visa Tourist stream Wniosek o wizę wjazdową kategoria turystyczna Application for a Visitor visa Tourist stream Wniosek o wizę wjazdową kategoria turystyczna Form 1419 POL POLISH Informacje o tym formularzu Uwaga Przed wypełnieniem wniosku należy uważnie przeczytać następujące

Bardziej szczegółowo

People with refugee status or another form of leave to remain in the UK have the same rights to benefits as UK citizens.

People with refugee status or another form of leave to remain in the UK have the same rights to benefits as UK citizens. BENEFITS ZASIŁKI A benefit is the name for money given by the UK authorities to people with low or no income or for people who have extra care needs because of an illness or disability. Zasiłek to kwota

Bardziej szczegółowo

Witamy w Stanach Zjednoczonych Informator dla nowych imigrantów

Witamy w Stanach Zjednoczonych Informator dla nowych imigrantów Witamy w Stanach Zjednoczonych Informator dla nowych imigrantów M-618-PL Witamy w Stanach Zjednoczonych Informator dla nowych imigrantów U.S. GOVERNMENT OFFICIAL EDITION NOTICE Use of ISBN Prefix This

Bardziej szczegółowo

Pomoc prawna w sprawach cywilnych informacje dla wnioskodawców

Pomoc prawna w sprawach cywilnych informacje dla wnioskodawców Pomoc prawna w sprawach cywilnych informacje dla Niniejsza ulotka dotyczy zarówno pomocy prawnej w sprawach cywilnych, jak i porady i wsparcia Do prawników należy przekazać niniejszą ulotkę klientowi,

Bardziej szczegółowo

BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii

BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii Celem tej broszury jest: dostarczenie wszystkim pracownikom migracyjnym w Irlandii informacji na temat ich praw w zrozumiały i dostępny sposób.

Bardziej szczegółowo

Twoje prawa w Irlandii Północnej

Twoje prawa w Irlandii Północnej Twoje prawa w Irlandii Północnej Przewodnik dla pracowników z następujących krajów: Czechy Estonia Węgry Łotwa Litwa Polska Słowacja Słowenia Niniejszy przewodnik objaśnia prawa pracowników pochodzących

Bardziej szczegółowo

Front Cover. Wielka Brytania od środka

Front Cover. Wielka Brytania od środka Front Cover Wielka Brytania od środka Contents Page Spis treści Spis treści Witamy Życie w Wielkiej Brytanii - Wiadomości ogólne - Telefonowanie - Telefony komórkowe - Godziny otwarcia - Dni wolne od pracy

Bardziej szczegółowo

Wniosek o przyznanie dofinansowania na pokrycie CIV/FIN/2 kosztów pomocy prawnej w sprawach cywilnych

Wniosek o przyznanie dofinansowania na pokrycie CIV/FIN/2 kosztów pomocy prawnej w sprawach cywilnych NIE dla wnioskodawców pobierających niniejsze świadczenia (lub uwzględnionych we wniosku partnera): income-based JSA lub ESA, Income Support lub Universal Credit. Prosimy o wypełnienie druku nr 1. July

Bardziej szczegółowo

Postępowania. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Mahatma Gandhi

Postępowania. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Mahatma Gandhi Kodeks Postępowania firmy DaVita Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Mahatma Gandhi Nasza misja Być dostawcą usług, partnerem i pracodawcą, któremu ufasz 2 Wprowadzenie Firma DaVita HealthCare

Bardziej szczegółowo

Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford

Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford Polish version Salford zawsze serdecznie wita osoby przybywające z innych krajów. Nowoprzybyłe osoby z całego świata mają ogromny wkład w rozwój i

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE

INFORMATOR DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE INFORMATOR DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE 1 I. Informacje ogólne Opracowanie: Ministerstwo Sprawiedliwości Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Zespół ds. Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA odpowiedzialności CYWILNEJ W ŻYCIU PRYWATNYM OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA odpowiedzialności CYWILNEJ W ŻYCIU PRYWATNYM Kod: I-ocŻP-01/13 Spis treści Twoja umowa ubezpieczenia

Bardziej szczegółowo

Prawa człowieka. poradnik dla osób starszych

Prawa człowieka. poradnik dla osób starszych Prawa człowieka poradnik dla osób starszych Dziękujemy Brytyjskiemu Instytutowi Praw Człowieka (British Institute of Human Rights BIHR), którego poradnik dla osób starszych był inspiracją i wzorem w trakcie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK. prawa pacjenta LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ

PORADNIK. prawa pacjenta LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ PORADNIK prawa pacjenta LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ 2 Poradnik + Prawa Pacjenta Czwartek 10 grudnia 2009

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Niniejsza broszura została opublikowana przez organizację świadczącą pomoc prawną, Juss-Buss.

WSTĘP. Niniejsza broszura została opublikowana przez organizację świadczącą pomoc prawną, Juss-Buss. Wiosna 2013 r. WSTĘP Niniejsza broszura została opublikowana przez organizację świadczącą pomoc prawną, Juss-Buss. Jest to jedna z pięciu broszur dotyczących prawa pracy. Pozostałe broszury to: 1. Urlopy

Bardziej szczegółowo

Gospodarowanie pieniędzmi - podręcznik

Gospodarowanie pieniędzmi - podręcznik Maksymalizacja dochodów Gospodarowanie pieniędzmi - podręcznik Planowanie budżetu Pożyczanie pieniędzy Radzenie sobie Z zadłużeniem Oszczędzanie pieniędzy Spis treści Rachunki bankowe 2 Maksymalizacja

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK DOT. PRACOWNICZYCH UBEZPIECZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH ORAZ CHORÓB ZAWODOWYCH

PODRĘCZNIK DOT. PRACOWNICZYCH UBEZPIECZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH ORAZ CHORÓB ZAWODOWYCH KOMISJA DS. PRACOWNICZYCH UBEZPIECZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH STANU ILLINOIS PODRĘCZNIK DOT. PRACOWNICZYCH UBEZPIECZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH ORAZ CHORÓB ZAWODOWYCH PODRĘCZNIK DOT. PRACOWNICZYCH UBEZPIECZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH

Bardziej szczegółowo

Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.

Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli. Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ AUTOR: EDYTA MIERZWA, MAGDALENA KRZAKIEWICZ -ROSPOND-

Bardziej szczegółowo

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej?

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Prof. Irena Rzeplińska Jacek Białas Bogusława Domańska Ewa Ostaszewska - Żuk Karolina Rusiłowicz Marta Szczepanik Maja Tobiasz Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Warszawa 2012 Face

Bardziej szczegółowo

BĄDŹ BEZPIECZNA W SĄDZIE

BĄDŹ BEZPIECZNA W SĄDZIE BĄDŹ BEZPIECZNA W SĄDZIE (małżeństwo dzieci rodzina) Druk informatora umożliwiło finansowe wsparcie Miasta Zielona Góra w ramach projektu: Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Zielonej

Bardziej szczegółowo

JESTEŚ OSOBĄ POSZKODOWANĄ PODCZAS PRACY?

JESTEŚ OSOBĄ POSZKODOWANĄ PODCZAS PRACY? JESTEŚ OSOBĄ POSZKODOWANĄ PODCZAS PRACY? Przewodnik dla pracowników po odszkodowaniach pracowniczych w stanie Nowy Jork Komisja ds. Odszkodowań Pracowniczych stanu Nowy Jork www.wcb.ny.gov 1-877-632-4996

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po rachunkach osobistych

Przewodnik po rachunkach osobistych Przewodnik po rachunkach osobistych A Guide to our Personal Accounts Dalsze informacje dostępne w dowolnym oddziale Ulster Bank www.ulsterbank.ie Ulster Bank Ireland Limited. Zarejestrowany w Republice

Bardziej szczegółowo

Życie w Polsce poradnik dla uchodźców

Życie w Polsce poradnik dla uchodźców Agnieszka Kosowicz, Agata Marek Życie w Polsce poradnik dla uchodźców Poradnik został wydany w ramach realizacji projektu Uchodźcy w polskim społeczeństwie współfinansowanego przez Europejski Fundusz na

Bardziej szczegółowo

Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne

Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE SPOSÓB NA PRZYSZŁOŚĆ Masz w dłoni Ogólne warunki ubezpieczenia. To dokument,

Bardziej szczegółowo