Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get)"

Transkrypt

1 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Spis zasad pobytu w domu opieki: o usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą (Residential statement: About the residential services you get) Polish

2 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Dostępność Niniejszy dokument jest także dostępny w internecie pod adresem Wydano nakładem Wydziału Usług dla Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Usług dla Ludności w Stanie Wiktoria, Melbourne, Wiktoria, Australia Listopad 2007 Copyright Stan Wiktoria, Ministerstwo Usług dla Ludności, Niniejsza publikacja jest chroniona prawem autorskim. Powielanie jakichkolwiek jej części dozwolone jest wyłącznie w zgodzie z przepisami Ustawy o Prawie Autorskim Zatwierdzono: Rząd Stanu Wiktoria, 50 Lonsdale Street, Melbourne. Listopad 2007 ( )

3 Spis zasad pobytu w domu opieki 3 Czego dotyczy spis zasad pobytu w domu opieki? Dotyczy on domu opieki, w którym mieszkasz oraz określa warunki otrzymywanej przez Ciebie pomocy w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie i spożywanie posiłków, lub szykowanie się do pójścia do pracy. Nazwa placówki opiekuńczej (Name of the residential service) X Twoje imię i nazwisko (Your name) X Adres domu opieki, w którym mieszkasz (Address of the house you live in) X

4 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą Od kiedy do kiedy obowiązuje spis zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki? (When does your residential statement start and finish?) Od (Start) Do (Finish) Kiedy nastąpi ponowny przegląd spisu zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki? (When will your residential statement be looked at again) Data przeglądu (Review date) Ważne informacje Bardzo ważne jest, aby dokonano ponownego przeglądu spisu zasad dotyczących Twojego pobytu w domu opieki. To pomoże nam upewnić się, że otrzymujesz pomoc, jakiej potrzebujesz. Twój spis zasad zostanie poddany ponownemu przeglądowi za 12 miesięcy. W przypadku zajścia jakichkolwiek zmian, można dokonać przeglądu spisu zasad przed upływem 12 miesięcy.

5 Spis zasad pobytu w domu opieki 5 O usługach świadczonych Ci przez placówkę opiekuńczą Co musi zapewnić Ci placówka opiekuńcza? Opiekunowie zatrudnieni w Twoim domu opieki zapewnią Ci pomoc w czynnościach i zajęciach, które musisz lub chcesz wykonywać, aby móc w pełni korzystać z życia. Co Ty musisz zapewnić placówce opiekuńczej? opłacać pobyt w swoim domu opieki. Opłata ta nazywa się opłatą za pobyt w domu opieki (residential charge). stosować się do określonych zasad, np. utrzymywać możliwie jak najlepszy porządek i czystość w swoim pokoju. Jakie inne informacje zawiera spis zasad pobytu w domu opieki? Spis zasad informuje o tym: 1. na jaki okres został on sporządzony 2. jakiego rodzaju usługi opieki będziesz otrzymywać 3. ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na opłacanie pobytu w domu opieki 4. w jaki sposób będziesz regulował opłaty 5. jakie są obowiązki i prawa Twoje i Twojej placówki opiekuńczej 6. spis zasad zawiera także inne bardzo ważne dla Ciebie informacje - na przykład, ile osób będzie mieszkało razem z Tobą w tym samym domu opieki.

6 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto wręczył Ci spis zasad pobytu w domu opieki? (Who gave you your residential statement?) Podpis (Signature) X Nazwisko osoby (Name of person) X Jaką pracę wykonuje ta osoba? (What work does this person do?) X Instytucja, dla której ta osoba pracuje (Who does this person work for?) X Adres organizacji świadczącej usługi opieki (Address of the residential service provider) X Numer telefonu (Telephone number) X

7 Spis zasad pobytu w domu opieki 7 Kto otrzyma kopię Twojego spisu zasad pobytu w domu opieki? Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Twój kurator 3 Tak 5 Nie (Your administrator) (Yes) (No) Jeśli tak, jak się ta osoba nazywa? (If yes, what is the person s name) Twój opiekun prawny 3 Tak 5 Nie (Your guardian) (Yes) (No) Jeśli tak, jak się ta osoba nazywa? (If yes, what is the person s name) Zakreśl kółkiem, która osoba: (Please circle which one:) Inne osoby (Other people) przyjaciel członek rodziny rzecznik (friend) (family member) (advocate) Jak się ta osoba nazywa? (What is the person s name) Ważne informacje o tym, kto otrzyma kopię Twojego spisu zasad pobytu w domu opieki Możesz powiedzieć instytucji prowadzącej Twój dom opieki, komu chcesz dać kopię swojego spisu zasad. Masz prawo sam wybrać tę osobę.

8 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O wymaganych od Ciebie opłatach za pobyt w domu opieki (About the money you need to pay to live in your house) Wysokość opłaty (How much) Kiedy płatna (When) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) co 2 tygodnie (every 2 weeks) co 4 tygodnie (every 4 weeks) co miesiąc (every month) Sposób płatności (How) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) czek (cheque) inny sposób (other) eftpos karta kredytowa (credit card) Ważne informacje na temat opłat wymaganych za pobyt w domu opieki. Twoja placówka opiekuńcza poinformuje Cię, ile będziesz musiał płacić. Opłatę za Twój pobyt w domu opieki nazywamy opłatą za pobyt w domu opieki (residential charge).

9 Spis zasad pobytu w domu opieki 9 Jakie koszty pokrywa opłata za pobyt w domu opieki? (What the money you pay to live in your house covers?) Twoja opłata pokrywa: czynsz (rent): Jest to opłata za zakwaterowanie w domu opieki. Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 rachunki (bills): na przykład, za prąd, który zużywasz, gdy włączasz światło. Są również inne rachunki, np. za zużywane przez Ciebie gaz i wodę. rachunki telefoniczne (telephone bills) za wykonywane przez Ciebie rozmowy przez telefon. łóżko, w którym śpisz (the bed you sleep in) poduszka, pościel i kołdra. Jedzenie i picie (food and drink). Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5

10 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Jakie koszty pokrywają opłaty, które uiszczasz za pobyt w domu opieki? (What the money you pay to live in your house covers?) Twoja opłata pokrywa koszty: kanapy, lodówki i stołu jadalnego. To tylko niektóre przykłady (the couch, fridge and dinner table. There are more examples.) Zakreśl kółkiem: (Please circle:) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 czajnika, talerzy, noży, widelców i patelni. To tylko niektóre przykłady (kettle, plates, knives, forks and frying pan. There are more examples.) innych rzeczy (other things) Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Tak Nie (Yes) (No) 3 5 Ważne informacje na temat Twoich opłat za pobyt w domu opieki Jeśli coś zepsujesz, będziesz musiał zapłacić dodatkowo za nową rzecz lub naprawę zepsutej. Opłata za pobyt w domu opieki nie obejmuje Twoich wydatków osobistych. Zakup nowej odzieży i obuwia to wydatki dodatkowe, które nazywamy wydatkami osobistymi.

11 Spis zasad pobytu w domu opieki 11 Kiedy będziesz otrzymywał pomoc? (When will you get help?) Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu będzie zostawał na noc. (Residential support worker will sleep-over) Opiekun zatrudniony w domu będzie pracował wieczorem. (Residential support worker will work at night) Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu (Residential support worker) Od poniedziałku do piątku (Monday to Friday) Przed południem od (AM from)... do (to)... Po południu od (PM from)... do (to)... Zaznacz: (Please tick) Opiekun zatrudniony w domu (Residential support worker) Sobota i niedziela (Saturday and Sunday) Przed południem od (AM from)... do (to) Po południu od (PM from)... do (to) Ważne informacje na temat pomocy, którą będziesz otrzymywał Będziesz także otrzymywać pomoc w zajęciach poza domem, takich jak wizyta u lekarza lub pójście na mecz piłki nożnej.

12 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O Twoim domu Wraz ze spisem zasad pobytu w domu opieki otrzymasz także plan swojego domu, który będzie wskazywał: gdzie znajduje się Twoja sypialnia położenie wspólnych pomieszczeń, czyli tych części domu, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy położenie prywatnych pomieszczeń, czyli tych części domu, do których możesz wchodzić tylko za pozwoleniem położenie palarni, czyli wydzielonych miejsc, w których można palić papierosy położenie urządzeń, które czynią Twój dom bezpiecznym, takich jak na przykład alarm lub ogrodzenie. Ważne informacje na temat Twojego domu opieki Otrzymany przez Ciebie plan wskaże Ci również takie szczegóły, jak położenie podwórek z przodu i z tyłu domu.

13 Spis zasad pobytu w domu opieki 13 Inni mieszkańcy domu opieki Ile osób mieszka wraz z Tobą w domu opieki? (How many people live in your house?) Zakreśl kółkiem (Please circle) 1, 2, 3, 4, 5, lub (or) Ile pokoi sypialnych ma dom? (How many bedrooms does your house have?) Zakreśl kółkiem (Please circle) 1, 2, 3, 4, 5, lub (or) Ważne informacje na temat innych osób, które mogą przebywać w Twoim domu opieki Czy dom jest wyposażony w: (Does your house have:) Zakreśl kółkiem (Please circle) Łóżko do użycia w nagłej potrzebie (Emergency bed) Tak(Yes) 3 Nie (No) 5 Łóżko dla osoby korzystającej z tymczasowej opieki zastępczej (Respite bed) Tak(Yes) 3 Nie (No) 5

14 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O Twojej sypialni Sypialnia to Twoje miejsce prywatne. Nikomu nie wolno wchodzić do niej bez Twojej zgody. Możesz ustalić sposób, w jaki inni powinni wchodzić do Twojej sypialni na przykład, możesz ich poprosić, aby pukali przed wejściem. Ważne informacje o Twojej sypialni Czasami opiekun zatrudniony w Twoim domu opieki będzie musiał wchodzić do Twojej sypialni. Musi on mieć szczególny ku temu powód. Nie musi on pytać Cię o zgodę. Szczególnym powodem może być: ochrona Twojego zdrowia lub bezpieczeństwa ochrona zdrowia i bezpieczeństwa innych osób przebywających w domu opieki obawa, że samowolnie oddaliłeś się ze swojego pokoju

15 Spis zasad pobytu w domu opieki 15 O Twojej sypialni konieczność dokonania pilnej naprawy, np. naprawy okien w sypialni konieczność udzielenia Ci pomocy, której potrzebujesz, lub która jest zalecona w Twoim planie opieki realizacja zaleceń Twojego planu terapii zachowania realizacja zaleceń Twojego planu terapii agresji przyjście wizytatora społecznego w celu sprawdzenia sytuacji w Twoim domu Inne ważne informacje o Twojej sypialni Personel Twojej placówki może pokazać Twój pokój innej osobie - na przykład osobie, która ma za zadanie coś naprawić. Twoja placówka opiekuńcza powinna zawiadomić Cię o tym na jeden dzień naprzód. Zawiadomienie to musi być na piśmie.

16 16 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 O pomocy, którą otrzymujesz Czy posiadasz: (Do you have a) plan zdrowotny (Health plan) plan terapii zachowania (behaviour management plan) inne (Other) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Ważne informacje Plan informuje placówkę opiekuńczą, jakiego rodzaju pomocy wymagasz oraz, jakie rzeczy pragniesz posiadać lub robić, aby móc w pełni korzystać z życia. Jeśli mieszkasz w domu opieki, być może już posiadasz taki plan - na przykład plan zdrowotny lub plan opieki Jeśli właśnie zamieszkałeś w domu opieki, otrzymasz pomoc w sporządzeniu takiego planu.

17 Spis zasad pobytu w domu opieki 17 Sytuacje w Twoim domu, o których powinieneś wiedzieć (Things that happen in your house that you need to know about) Na przykład: (For example) zamknięte drzwi (Locked doors) zamknięte szafki kuchenne (Locked cupboards) inne (Other) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 Jeśli tak, prosimy załączyć (If yes please attach) Ważne informacje Być może dla ochrony Twojego zdrowia i bezpieczeństwa muszą być spełnione szczególne warunki. Aby nie trzeba było spełniać tych specjalnych warunków, opiekunowie pokażą Ci nowe sposoby wykonywania czynności.

18 18 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Inne ważne informacje o Twoim domu opieki (Other important information about your home) Czy wolno Ci: (Can you have) podejmować gości - na przykład znajomych, którzy przychodzą Cię odwiedzić w domu (visitors, for example people you know coming over to see you at your house) Zakreśl kółkiem (Please circle) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 podejmować gości - na przykład znajomych, którzy przychodzą na obiad do Twojego domu (visitors, for example people you know coming to have dinner at your house) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 palić papierosy (a smoke) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 trzymać w mieszkaniu zwierzęta domowe - na przykład ptaszka lub psa (have pets, for example bird, dog) Tak (Yes) Nie (No) 3 5 inne (other ) Tak (Yes) Nie (No) 3 5

19 Spis zasad pobytu w domu opieki 19 Dalsze informacje od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

20

21 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Część A: (Part A:) O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki (About the duties and rights of the residential service and you) Polish

22 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 3 Jakie informacje zawiera niniejsza broszura? Co nowe przepisy prawne mówią na temat korzystania z placówek opieki? Strona 4 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w domu opieki, w którym mieszkasz? Strona 5 Trzy ważne do zapamiętania punkty na temat Twoich praw Strona 7 Jakie masz obowiązki jako mieszkaniec domu opieki? Strona 8 Czego nie wolno Ci robić w swoim domu opieki? Strona 9 Co możesz zrobić, jeśli jesteś niezadowolony z pobytu w swoim domu opieki? Strona 10 Jakie kroki należy poczynić, aby spotkać się z wizytatorem społecznym? Strona 11 Co może zrobić wizytator społeczny podczas wizyty w Twoim domu opieki? Strona 12 Co znaczą te słowa? Strona 13

23 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nowe przepisy prawne mówią na temat korzystania z placówek opieki? Nowe przepisy mówią, że masz prawo: otrzymywać informacje o swoich prawach i obowiązkach podczas pobytu w placówce opieki otrzymywać informacje o prawach i obowiązkach organizacji świadczącej Ci opiekę w placówce opiekuńczej otrzymywać informacje łatwe do przeczytania i zrozumienia prosić osobę, która udziela Ci wsparcia, o pomoc w zrozumieniu otrzymanych informacji.

24 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 5 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w Twoim domu opieki? Placówka opiekuńcza ma obowiązek: dbać o Ciebie i traktować Cię z respektem i poszanowaniem Twojej godności szanować Twoją potrzebę prywatności udostępnić Ci dane kontaktowe placówki zapewnić Ci bezpieczeństwo w kontaktach z innymi mieszkańcami na przykład, chronić Cię przed osobami, które mogłyby Cię skrzywdzić lub uszkodzić Twój dobytek.

25 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co placówka opiekuńcza musi Ci zapewnić w Twoim domu opieki? Placówka opiekuńcza ma obowiązek zapewnić Ci: dobry standard domu i mebli szybkie dokonywanie napraw bezpieczne środowisko domowe.

26 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 7 Trzy ważne do zapamiętania punkty na temat Twoich praw Możesz się swobodnie poruszać po swoim domu, sypialni, ogrodzie i okolicy, chyba że: posiadasz plan terapii zachowania, który Starszy Terapeuta przeczytał i zatwierdził. posiadasz plan terapii agresji Starszy Terapeuta ograniczył Twoją swobodę poruszania się Ważne informacje na temat tych planów Plany te zawierają zalecenia, do których opiekunowie zatrudnieni w Twoim domu opieki będą się stosować, żeby uniemożliwić Ci wyrządzanie krzywdy sobie lub innym, albo niszczenie dobytku. Realizacja tych zaleceń ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i innym osobom.

27 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Jakie masz obowiązki jako mieszkaniec domu opieki? Masz obowiązek: opłacać czynsz w wymaganym terminie nie przechowywać w sypialni lub domu niebezpiecznych przedmiotów lub substancji w przypadku uszkodzenia jakiejś rzeczy, powiadomić o tym odpowiednią osobę płacić za te szkody, które powstały z Twojej winy i nie były przypadkowe.

28 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 9 Czego nie wolno Ci robić w swoim domu opieki? Nie wolno Ci: wykorzystywać domu do nielegalnych działań przeszkadzać współmieszkańcom w korzystaniu z pełni życia na przykład, nie wolno Ci ich bić lub drażnić celowo niszczyć przedmiotów znajdujących się w domu umieszczać w domu nowych przedmiotów bez pytania o zgodę.

29 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co możesz zrobić, jeśli jesteś niezadowolony z pobytu w swoim domu opieki? Masz prawo: spotkać się z wizytatorem społecznym wnieść skargę. Możesz w tym celu wypełnić formularz, który otrzymasz w swojej placówce porozmawiać z Komisarzem ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych. Osoba ta ma na nazwisko Laurie Harkin.

30 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 11 Jakie kroki należy poczynić, aby spotkać się z wizytatorem społecznym? Ty, członek Twojej rodziny lub przyjaciel, możecie porozmawiać z przedstawicielem placówki opiekuńczej i poprosić o spotkanie z wizytatorem społecznym. placówka musi w terminie trzech dni powiadomić wizytatora społecznego o Twoim zamiarze spotkania z nim. Wizytator społeczny przyjdzie do Twojego domu opieki na spotkanie z Tobą w terminie siedmiu dni. Ważne informacje Masz prawo spotkać się z wizytatorem społecznym

31 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co może zrobić wizytator społeczny podczas wizyty w Twoim domu opieki? Wizytator społeczny może: obejrzeć Twój dom opieki i Twoją sypialnię spotkać się z Tobą i innymi mieszkańcami domu zadać Ci pytania o dom i o to, jaką pomoc otrzymujesz? przeczytać informacje na Twój temat znajdujące się w aktach placówki opiekuńczej przeczytać raporty lekarskie dotyczące Ciebie, jeśli wyrazisz na to zgodę.

32 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 13 Co znaczą te słowa? nowe przepisy prawne Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006, która stanowi zbiór nowych przepisów prawnych odnoszących się do osób niepełnosprawnych. mieszkańcy Osoby, które mieszkają w placówce opiekuńczej, czyli w Twoim domu opieki. Placówka opiekuńcza Instytucja, która zapewnia zakwaterowanie w domach opieki i całodobowy personel opiekuńczy pomagający osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach i zajęciach. Wizytator społeczny Osoba, która przychodzi do domu opieki, aby sprawdzić sytuację w nim i udzielić wsparcia mieszkańcom. Starszy terapeuta Osoba ta pilnuje, aby chroniono prawa tych osób niepełnosprawnych, które wyrządzają krzywdę sobie albo innym, lub też niszczą dobytek. Plan terapii zachowania Plan taki zaleca opiekunom, w jaki sposób mogą zapobiegać wyrządzaniu przez Ciebie krzywdy sobie albo innym, lub też niszczeniu przez Ciebie dobytku. Plan taki zaleca opiekunom, jak mogą wskazać Ci nowe sposoby postępowania.

33 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co znaczą te słowa? Plan terapii agresji Plan taki sporządza się dla osób, które wyrządzają krzywdę innym. Plan zaleca opiekunom, co powinni robić, żeby powstrzymać Cię od krzywdzenia innych osób. Opiekunowie nauczą Cię nowych sposobów na polepszenie Twojego życia. Osoby objęte planem terapii agresji muszą prosić o pozwolenie na wyjście z domu oraz muszą pytać, co wolno, a czego nie wolno im robić podczas pobytu w środowisku poza domem. ważne informacje Oznacza to, że podane tu informacje są bardzo ważne.

34 O prawach i obowiązkach Twoich i placówki opieki 15 Gdzie szukać dalszych informacji? od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

35

36 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 (Disability Act 2006) Część B: (Part B:) O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki (About moving from your house) Polish

37 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 3 Jakie informacje zawiera niniejsza broszura? Co nowe przepisy prawne mówią o korzystaniu z placówek opieki? Strona 4 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że musisz na krótki okres przeprowadzić się do innego domu opieki? Strona 5 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz się przeprowadzić? Strona 6 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Strona 7 Co możesz zrobić, jeżeli nadal jesteś niezadowolony z tego, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Strona 8 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że nie możesz powrócić do swojego domu opieki? Strona 9 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się wyprowadzić na stałe ze swojego dotychczasowego domu opieki? Strona 10 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza zmieni zdanie i uzna, że powinieneś pozostać w swoim dotychczsowym domu opieki? Strona 11 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz opuścić swojego domu opieki? Strona 12 Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe? Strona 13 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że zamierzasz się wyprowadzić ze swojego domu opieki? Strona 14 Co nastąpi w przypadku, gdy zmienisz zdanie i postanowisz pozostać w swoim domu opieki? Strona 15 Co znaczą te słowa? Strona 16 Gdzie szukać dalszych informacji? Strona 18

38 4 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nowe przepisy prawne mówią o korzystaniu z placówek opieki? Nowe przepisy mówią, że masz prawo: otrzymywać informacje o swoich prawach i obowiązkach podczas pobytu w domu opieki otrzymywać życzliwe wsparcie, które zapewni Tobie i Twoim współmieszkańcom dobre samopoczucie otrzymywać informacje o prawach i obowiązkach placówki opiekuńczej otrzymywać informacje łatwe do przeczytania i zrozumienia prosić osobę, która udziela Ci wsparcia, o objaśnienie tych informacji

39 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 5 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że musisz na krótki okres przeprowadzić się do innego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza: może poprosić Cię, abyś przeniósł się do innego domu opieki, ponieważ zaistniały jakieś trudności Na przykład, nie lubisz osoby, z którą mieszkasz i cały czas się kłócicie. powiadomi osobę wspierającą Cię, że musisz się przeprowadzić do innego domu opieki Osobą wspierającą Cię może być członek Twojej rodziny, przyjaciel, rzecznik, opiekun prawny lub kurator. spyta Cię, czy nie masz nic przeciwko temu, aby przeprowadzić się na krótki okres do innego domu opieki, co pomoże placówce w usunięciu trudności jeśli zgadzasz się na przeprowadzkę, placówka uzgodni jej datę z Tobą i osobą wspierającą Cię

40 6 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz się przeprowadzić? Jeżeli nie chcesz się przeprowadzić, otrzymasz pismo ze swojej placówki opiekuńczej. Pismo to: nazywa się nakazem czasowego przekwaterowania będzie zawierać informacje na temat domu opieki, do którego się masz przenieść wyjaśni, na jak długo masz się przeprowadzić wyjaśni także, że Twoja placówka postara się usunąć problem, żebyś mógł powrócić do swojego domu opieki. Ważne informacje Może się okazać konieczne, abyś pozostał w swoim nowym domu na okres do trzech miesięcy.

41 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 7 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Twoja placówka opiekuńcza musi o tym powiadomić: Sekretarza Departamentu Usług dla Ludności Biuro Rzecznika Publicznego Placówka musi to zrobić w terminie jednego dnia.

42 8 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co możesz zrobić, jeśli nadal jesteś niezadowolony z tego, że musisz się na krótki okres przeprowadzić? Jeżeli otrzymałeś pismo pod nazwą nakaz czasowego przekwaterowania i nadal jesteś niezadowolony możesz złożyć skargę u Komisarza ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych.

43 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 9 Co nastąpi w przypadku, gdy Twoja placówka opiekuńcza oznajmi Ci, że nie możesz powrócić do swojego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza wręczy Ci pismo. To pismo nazywa się nakazem opuszczenia lokalu Oznacza to, że Twoja placówka nie jest w stanie usunąć problemu i na skutek tego nie możesz powrócić do swojego domu opieki. Ważne informacje Placówka porozmawia z Tobą i osobą udzielającą Ci wsparcia, aby znaleźć jakieś rozwiązanie. Na przykład, możesz otrzymać pomoc w przeniesieniu do innego domu opieki. Osobą udzielającą Ci wsparcia może być członek Twojej rodziny, przyjaciel, rzecznik, opiekun prawny lub kurator.

44 10 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że musisz się wyprowadzić na stałe ze swojego dotychczasowego domu opieki? Jeśli otrzymasz pismo zatytułowane nakaz opuszczenia lokalu, Twoja placówka opiekuńcza będzie musiała powiadomić: Sekretarza Ministerstwa Usług dla Ludności Biuro Rzecznika Publicznego Placówka opiekuńcza musi to zrobić w terminie jednego dnia.

45 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 11 Co nastąpi w przypadku, jeśli Twoja placówka opiekuńcza zmieni zdanie i uzna, że powinieneś pozostać w swoim dotychczasowym domu opieki? Twoja placówka może zmienić zdanie na temat Twojej wyprowadzki. Jeśli uzna, że możesz pozostać, otrzymasz od niej: pismo pod nazwą cofnięcie nakazu opuszczenia lokalu. Będzie to oznaczało, że placówka usunęła problem i uznała, że możesz pozostać w swoim dotychczasowym domu opieki.

46 12 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co nastąpi w przypadku, gdy nie zechcesz opuścić swojego domu opieki? Jeżeli otrzymałeś pismo zatytułowane nakaz opuszczenia lokalu i jesteś z tego niezadowolony możesz zwrócić się o pomoc do Wiktoriańskiego Trybunału Spraw Cywilnoadministracyjnych.

47 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 13 Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe? Jeśli zdecydujesz się opuścić swój dom opieki na stałe, musisz: wręczyć swojej placówce opiekuńczej pismo pod nazwą zawiadomienie o zamiarze opuszczenia lokalu. Oznacza to, że chcesz wyprowadzić się ze swojego domu opieki na stałe. Jeśli potrzebna Ci jest pomoc w napisaniu takiego pisma, poproś swojego kuratora, opiekuna prawnego lub inną osobę udzielającą Ci wsparcia. powiadomić placówkę, którego dnia zamierzasz się wyprowadzić.

48 14 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Kto jeszcze powinien wiedzieć o tym, że zamierzasz wyprowadzić się ze swojego domu opieki? Twoja placówka opiekuńcza musi o tym powiadomić Sekretarza Ministerstwa Usług dla Ludności Placówka musi to zrobić w terminie jednego dnia.

49 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 15 Co nastąpi w przypadku, gdy zmienisz zdanie i postanowisz pozostać w swoim domu opieki? Ważne informacje Możesz zmienić zdanie w sprawie wyprowadzenia się z domu. Jeśli zmienisz zdanie, będziesz musiał napisać następne pismo wyjaśniające, że chcesz nadal mieszkać w swoim domu opieki. To pismo nazywa się cofnięciem zawiadomienia o zamiarze opuszczenia lokalu.

50 16 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Co znaczą te słowa? nowe przepisy prawne Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006, która stanowi zbiór nowych przepisów prawnych odnoszących się do osób niepełnosprawnych. mieszkańcy Osoby, które mieszkają w placówce opiekuńczej, czyli w Twoim domu opieki. Placówka opiekuńcza Instytucja, która zapewnia zakwaterowanie w domach opieki i całodobowy personel opiekuńczy pomagający osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach i zajęciach. Biuro Rzecznika Publicznego Chroni prawa osób niepełnosprawnych. Biuro Rzecznika Publicznego może pomóc Ci na wiele sposobów. Wiktoriański Trybunał Spraw Cywilnoadministracyjnych Trybunał przypomina niewielki sąd, który podejmuje decyzje. ważne informacje Oznacza to, że podane informacje są bardzo ważne. Komisarz ds. Usług dla Osób Niepełnosprawnych Osoba, która rozpatruje skargi i rozmawia na ten temat z placówką opiekuńczą. Osoba ta ma na nazwisko Laurie Harkin. Jest ona w swoich opiniach bezstronna.

51 O wyprowadzaniu się ze swojego domu opieki 17 Co znaczą te słowa? przekwaterowanie Przeprowadzenie się do innego domu opieki, aby w nim zamieszkać, nazywa się przekwaterowaniem. Jeśli przeprowadzasz się na krótki okres, nazywa się to czasowym przekwaterowaniem. Słowo czasowe oznacza na krótki okres czasu. Sekretarz Osoba kierująca Ministerstwem Usług dla Ludności. Ta osoba ma na nazwisko Fran Thorn. nakaz opuszczenia lokalu Pismo powiadamiające Cię o tym, że musisz opuścić swój dom opieki. cofnięcie nakazu opuszczenia lokalu Pismo powiadamiające o tym, że Twoja placówka opiekuńcza chce, abyś nadal mieszkał w domu opieki i się z niego nie wyprowadzał. zawiadomienie o zamiarze opuszczenia lokalu Pismo to mówi, że chcesz opuścić swój dom opieki na zawsze. Nazywa się ono zawiadomieniem o zamiarze opuszczenia lokalu. cofnięcie zawiadomienia o zamiarze opuszczenia lokalu Pismo to informuje, że zmieniłeś swój zamiar i chcesz nadal mieszkać w swoim dotychczasowym domu opieki.

52 18 Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych 2006 Gdzie szukać dalszych informacji? od poniedziałku do piątku TTY: (03) Dla osób niesłyszących, niedosłyszących albo mających zaburzenia mowy lub trudności w porozumiewaniu się.

53

Pouczenie o przysługujących prawach

Pouczenie o przysługujących prawach Pouczenie o przysługujących prawach Ta ulotka zawiera ważne informacje dotyczące przysługujących Ci praw podczas pobytu na posterunku policji. Przez prawa rozumiemy ważne swobody i pomoc, z których zgodnie

Bardziej szczegółowo

Polska Szkoła Weekendowa, Arklow, Co. Wicklow KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM

Polska Szkoła Weekendowa, Arklow, Co. Wicklow KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM 1. Imię i nazwisko dziecka / Child's name... 2. Adres / Address... 3. Data urodzenia / Date of birth... 4. Imię i nazwisko matki /Mother's name... 5. Adres

Bardziej szczegółowo

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please?

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Can you drive a car? Can you meet me tomorrow? Can you recommend a

Bardziej szczegółowo

our You ing Foste Prywatna opieka zastępcza: Informator www.doncaster.gov.uk

our You ing Foste Prywatna opieka zastępcza: Informator www.doncaster.gov.uk You our Gui to Private Foste osterin ing Prywatna opieka zastępcza: Informator www.doncaster.gov.uk spis treści Information can be made available in other languages, or other formats such as Braille or

Bardziej szczegółowo

Dane Rodziców (Opiekunów Prawnych) / Parent (Guardian) Information

Dane Rodziców (Opiekunów Prawnych) / Parent (Guardian) Information KARTA ZGŁOSZENIOWA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA City KIDS/ City KIDS ADMISSION FORM Dane Osobowe Dziecka /Child Information Nazwisko/Surname Ilość Dzieci w rodzinie/number of Children in the Family Data urodzin/

Bardziej szczegółowo

Jak się chronić przed znęcaniem się Wersja EasyRead (łatwiejsza do czytania)

Jak się chronić przed znęcaniem się Wersja EasyRead (łatwiejsza do czytania) Jak się chronić przed znęcaniem się Wersja EasyRead (łatwiejsza do czytania) Polish Gdzie można otrzymać pomoc Jeśli potrzebujesz pomocy w ciągu dnia, zadzwoń do lokalnego oddziału Adult Services (świadczącego

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ Egzamin maturalny maj 2009 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów ze słuchu 1.1. E 1.2. A 1.3. Zdający selekcjonuje informacje (II. 1 d)

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN UCZESTNIKA ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY POBYT DZIENNY A I B W JORDANOWIE. prowadzonego przez STOWARZYSZENIE TRZEŹWOŚCI DOM

REGULAMIN UCZESTNIKA ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY POBYT DZIENNY A I B W JORDANOWIE. prowadzonego przez STOWARZYSZENIE TRZEŹWOŚCI DOM REGULAMIN UCZESTNIKA ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY POBYT DZIENNY A I B W JORDANOWIE prowadzonego przez STOWARZYSZENIE TRZEŹWOŚCI DOM Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 6/2/2013 Kierownika Środowiskowego

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at the airport być na lotnisku Ona jest teraz na

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

POLISH. Information for girls aged 12 and 13 (S2) Info mac dla dziewcz t w wieku 12-13 lat (S2)

POLISH. Information for girls aged 12 and 13 (S2) Info mac dla dziewcz t w wieku 12-13 lat (S2) All you need to know about the HPV vaccine that reduces the risk of cervical cancer Wszystko, co należy wiedzieć na temat szczepionki przeciwko wirusowi HPV zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka szyjki

Bardziej szczegółowo

Standardy obowiązujące usługi dla osób niepełnosprawnych a twoje biuro usług Przystępna wersja po polsku

Standardy obowiązujące usługi dla osób niepełnosprawnych a twoje biuro usług Przystępna wersja po polsku Standardy obowiązujące usługi dla osób niepełnosprawnych a twoje biuro usług Przystępna wersja po polsku 1 Polish Na temat niniejszej broszury Niniejsza broszura mówi na temat 12 standardów, obowiązujących

Bardziej szczegółowo

Zgłaszanie roszczenia

Zgłaszanie roszczenia Zgłaszanie roszczenia Jeśli odniesiesz obrażenia w pracy, zawsze udzielimy Ci pomocy. Jeśli odniesiesz obrażenia w pracy, zawsze udzielimy Ci pomocy. www.wcb.mb.ca Niniejsza publikacja ma jedynie charakter

Bardziej szczegółowo

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować

Bardziej szczegółowo

Twoje zdrowie, twój wybór

Twoje zdrowie, twój wybór Twoje zdrowie, twój wybór Zmienia się sposób w jaki oferowana będzie opieka społeczna osobom dorosłym, co da im większą niezależność, szerszy wybór i lepszą kontrolę. W przyszłości nowe usługi zagwarantują

Bardziej szczegółowo

Statut Domu Pomocy Społecznej we Wrześni. Dom Pomocy Społecznej we Wrześni działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Statut Domu Pomocy Społecznej we Wrześni. Dom Pomocy Społecznej we Wrześni działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Statut Domu Pomocy Społecznej we Wrześni Załącznik nr 1 do uchwały nr 136/XXII/2012 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 26 września 2012 r. Dom Pomocy Społecznej we Wrześni działa na podstawie obowiązujących

Bardziej szczegółowo

Inicjatywa Połączenia Programów Medicare i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w Medicare i Medicaid

Inicjatywa Połączenia Programów Medicare i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w Medicare i Medicaid Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w i Medicaid Czym jest Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid? Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid (MMAI) jest

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego) 112 Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015 2.6.4. Część ustna. Przykładowe zestawy zadań Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa wstępna (wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Pomoże ci Co zrobić, jeśli chcesz złożyć skargę na swojego prawnika

Pomoże ci Co zrobić, jeśli chcesz złożyć skargę na swojego prawnika 1 Rzecznik praw obywatelskich ds. prawnych Pomoże ci Co zrobić, jeśli chcesz złożyć skargę na swojego prawnika Rozpatrujemy skargi prawne Czym się zajmujemy? Pomagamy rozpatrywać skargi na prawników, którzy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 26 czerwca 2012 r. Poz. 719

Warszawa, dnia 26 czerwca 2012 r. Poz. 719 Warszawa, dnia 26 czerwca 2012 r. Poz. 719 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1) z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie rodzinnych domów pomocy Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca

Bardziej szczegółowo

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl 1 Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować w twoim środowisku i wśród ludzi. Bariery techniczne to również to, co przeszkadza, by inni mogli sprawnie się tobą opiekować.

Bardziej szczegółowo

Informacja dla Dzieci

Informacja dla Dzieci Informacja dla Dzieci Czym jest Trybunał ds. Nieletnich? Przed Trybunałem ds. Nieletnich stają dzieci i ich rodzice lub opiekunowie w celu rozwiązania pewnych problemów. Wiele dzieci zostaje poproszona

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Elektroniczne Kartoteki Pacjenta w ramach NHS

Elektroniczne Kartoteki Pacjenta w ramach NHS Prosimy o zapoznanie się z treścią niniejszej ulotki. Musisz dokonać wyboru. Elektroniczne Kartoteki Pacjenta w ramach NHS Twoja skrócona kartoteka w razie konieczności udzielenia Ci pomocy medycznej w

Bardziej szczegółowo

Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny nadpłaty i długi

Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny nadpłaty i długi Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny nadpłaty i długi (Housing Benefit and Council Tax Benefit a guide to overpayments and debt) Polish Niniejsza ulotka wyjaśnia zasady postępowania w przypadkach

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU Oddział Psychiatryczny wchodzi w skład WSZ im. L. Perzyny w Kaliszu. Swoją działalność prowadzi na podstawie następujących przepisów prawa:

Bardziej szczegółowo

Sobotnia Szkoła Języka Polskiego Pro Polonia w Hounslow Kingsley Academy, Prince Regent Road, Hounslow TW3 1NE REGULAMIN SZKOŁY

Sobotnia Szkoła Języka Polskiego Pro Polonia w Hounslow Kingsley Academy, Prince Regent Road, Hounslow TW3 1NE REGULAMIN SZKOŁY Sobotnia Szkoła Języka Polskiego Pro Polonia w Hounslow Kingsley Academy, Prince Regent Road, Hounslow TW3 1NE REGULAMIN SZKOŁY I. Termin i czas trwania zajęć Rok szkolny obejmuje 33 soboty w ciągu roku.

Bardziej szczegółowo

SZPITAL CENTRALNEGO STANU CONNECTICUT KOMUNIKAT O ZASADACH PRYWATNOŚCI

SZPITAL CENTRALNEGO STANU CONNECTICUT KOMUNIKAT O ZASADACH PRYWATNOŚCI SZPITAL CENTRALNEGO STANU CONNECTICUT KOMUNIKAT O ZASADACH PRYWATNOŚCI Dzień wejścia w życie: 14 kwiecień 2003 Poniższy komunikat opisuje w jaki sposób informacje medyczne o tobie lub dotyczące twojego

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY

REGULAMIN ORGANIZACYJNY REGULAMIN ORGANIZACYJNY ŻŁOBKA MIEJSKIEGO W KOLE podstawa prawna: art. 12 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235) Postanowienia ogólne 1 1. Regulamin organizacyjny

Bardziej szczegółowo

Ogólne warunki korzystania z usług

Ogólne warunki korzystania z usług 1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z Usług świadczonych przez Salę Zabaw Małolatek prowadzona przez firmę Tisar Play ul. Kokotek 30, Ruda Śląska 41-700o numerze NIP

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KORZYSTANIA Z POSIŁKÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 95 IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z POSIŁKÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 95 IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA. REGULAMIN KORZYSTANIA Z POSIŁKÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 95 IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA. Obowiązuje od dnia 01.09.2016 r. 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych,

Bardziej szczegółowo

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4 Życie w akademiku Co tu znajdziesz? Zakwaterowanie... 1 Opłaty za akademik... 3 Usterki w pokoju... 3 Pościel... 3 Goście... 4 Zasady wykwaterowania (opuszczenia akademika)... 5 Pralnia... 5 Ważne uwagi

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY English Camp 2014 Upside Down Marylin, 12-19.07.2014

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY English Camp 2014 Upside Down Marylin, 12-19.07.2014 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY English Camp 2014 Upside Down Marylin, 12-19.07.2014 Zgłoszenie wyślij na adres : Kościół Ewangelicznych Chrześcijan ul. Wypoczynkowa 20 64-300 Nowy Tomyśl lub przynieś je osobiście

Bardziej szczegółowo

PRYWATNA OPIEKA ZASTĘPCZA

PRYWATNA OPIEKA ZASTĘPCZA Wa en Board ildr Ch feguardin ll Sa g sl a Better Together for Children INFORMACJE DLA RODZICÓW PRYWATNA OPIEKA ZASTĘPCZA Czym jest prywatna opieka zastępcza? Informacje dla rodziców P. Czym jest prywatna

Bardziej szczegółowo

If you have a complaint. W razie skargi. Cambridgeshire and Peterborough NHS Foundation Trust. Kwiecień 2010

If you have a complaint. W razie skargi. Cambridgeshire and Peterborough NHS Foundation Trust. Kwiecień 2010 Cambridgeshire and Peterborough NHS Foundation Trust Rozumiemy zdrowie psychiczne, rozumiemy ludzi If you have a complaint. W razie skargi. Kwiecień 2010 Partnerska współpraca z Uniwersytetem Cambridge

Bardziej szczegółowo

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY

POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY POLITYKA PRYWATNOŚCI / PRIVACY POLICY TeleTrade DJ International Consulting Ltd Sierpień 2013 2011-2014 TeleTrade-DJ International Consulting Ltd. 1 Polityka Prywatności Privacy Policy Niniejsza Polityka

Bardziej szczegółowo

Procedura składania skarg przewodnik dla klientów

Procedura składania skarg przewodnik dla klientów Polski (Polish) Nasze zobowiązanie Procedura składania skarg przewodnik dla klientów Staramy się działać jak najlepiej dla naszych rezydentów, pacjentów, klientów, oraz ich krewnych i opiekunów. Zwykle

Bardziej szczegółowo

Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom. ul. Chocimska 1b 30-065 Kraków kontakt@stawiamynalapy.pl tel. 513 037 175 KRS 0000491968. Regulamin wolontariatu

Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom. ul. Chocimska 1b 30-065 Kraków kontakt@stawiamynalapy.pl tel. 513 037 175 KRS 0000491968. Regulamin wolontariatu Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom STAWIAMY NA ŁAPY ul. Chocimska 1b 30-065 Kraków kontakt@stawiamynalapy.pl tel. 513 037 175 KRS 0000491968 Regulamin wolontariatu Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom

Bardziej szczegółowo

KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA

KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA 1 Dział I Prawa Pacjenta Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. z dnia 06.11.2008r. (Dz.U.2009 nr 52, poz.417 z póź.zm.) w rozdziałach II XI określa następujące

Bardziej szczegółowo

Informator o Adult Social Services (Służbach Opieki Społecznej dla Dorosłych) Do kogo skierowana jest ta ulotka informacyjna?

Informator o Adult Social Services (Służbach Opieki Społecznej dla Dorosłych) Do kogo skierowana jest ta ulotka informacyjna? Informator o Adult Social Services (Służbach Opieki Społecznej dla Dorosłych) Do kogo skierowana jest ta ulotka informacyjna? Do wszystkich, którzy mogliby potrzebować opieki społecznej dla siebie samych

Bardziej szczegółowo

THE ADMISSION APPLICATION TO PRIVATE PRIMARY SCHOOL. PART I. Personal information about a child and his/her parents (guardians) Child s name...

THE ADMISSION APPLICATION TO PRIVATE PRIMARY SCHOOL. PART I. Personal information about a child and his/her parents (guardians) Child s name... THE ADMISSION APPLICATION TO PRIVATE PRIMARY SCHOOL PART I. Personal information about a child and his/her parents (guardians) Child s name... Child s surname........ Date and place of birth..... Citizenship.....

Bardziej szczegółowo

Working Tax Credit Child Tax Credit Jobseeker s Allowance

Working Tax Credit Child Tax Credit Jobseeker s Allowance Benefits Depending on your residency status (EU citizen or not) there are various benefits available to help you with costs of living. A8 nationals need to have been working for a year and be registered

Bardziej szczegółowo

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round

Extraclass. Football Men. Season 2009/10 - Autumn round Extraclass Football Men Season 2009/10 - Autumn round Invitation Dear All, On the date of 29th July starts the new season of Polish Extraclass. There will be live coverage form all the matches on Canal+

Bardziej szczegółowo

Prosimy o przeczytanie tej ulotki. Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych

Prosimy o przeczytanie tej ulotki. Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych Prosimy o przeczytanie tej ulotki Zmiany w sposobie przechowywania danych medycznych NHS w Anglii zmienia sposób przechowywania i obsługiwania Twoich danych medycznych. Prosimy o uważne przeczytanie tej

Bardziej szczegółowo

Opieka nad seniorami i dziećmi

Opieka nad seniorami i dziećmi OGÓLNE WARUNKI ŚWIADCZENIA USŁUG OPIEKI DOMOWEJ 1. Definicja opieki domowej Opieka domowa polega na świadczeniu usług medycznych i opiekuńczych realizowanych przez zespół medyczny w miejscu pobytu Pacjenta.

Bardziej szczegółowo

Darmowy artykuł, opublikowany na: www.fluent.com.pl

Darmowy artykuł, opublikowany na: www.fluent.com.pl Copyright for Polish edition by Bartosz Goździeniak Data: 4.06.2013 Tytuł: Pytanie o czynność wykonywaną w czasie teraźniejszym Autor: Bartosz Goździeniak e-mail: bgozdzieniak@gmail.com Darmowy artykuł,

Bardziej szczegółowo

10. PLANOWANIE NA PRZYSZŁOŚĆ

10. PLANOWANIE NA PRZYSZŁOŚĆ 10. PLANOWANIE NA PRZYSZŁOŚĆ Public Advocate (Rzecznik Praw Obywatelskich Osób Niezdolnych Do Podejmowania Decyzji) oferuje telefoniczną służbę poradnictwa (1300 858 455) udzielającą informacji na temat

Bardziej szczegółowo

Prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych w sprawie wysuwanych roszczeń

Prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych w sprawie wysuwanych roszczeń Prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych w sprawie wysuwanych roszczeń Prawo do kwestionowania decyzji podejmowanych w sprawie wysuwanych roszczeń Urząd Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje mieć pewność,

Bardziej szczegółowo

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Imię i Nazwisko Kandydata/Kandydatki Proszę wstawić X w pole zgodnie z prawdą: Brak znajomości języka angielskiego Znam j. angielski (Proszę wypełnić poniższy

Bardziej szczegółowo

Twoje prawa obywatelskie

Twoje prawa obywatelskie Twoje prawa obywatelskie Dostęp do praw i sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Inclusion Europe Raport Austria Anglia Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia

Bardziej szczegółowo

Wynajem domu za pośrednictwem Finders Keepers Przewodnik i najczęściej zadawane pytania

Wynajem domu za pośrednictwem Finders Keepers Przewodnik i najczęściej zadawane pytania Wynajem domu za pośrednictwem Finders Keepers Przewodnik i najczęściej zadawane pytania Witamy w Finders Keepers. Jesteśmy agencją zajmującą się wynajmowaniem nieruchomości. Posiadamy 8 biur w Oxfordshire,

Bardziej szczegółowo

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się:

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: CZASY TERAŹNIEJSZE 1. PRESENT SIMPLE Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: We get up at 6 a.m. I always visit my family on Sundays. He often drinks

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at school być w szkole Jestem teraz w szkole. (1)

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2011 2 Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom podstawowy ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar

Bardziej szczegółowo

Opieka nad dziećmi. Informacje dla rodzin mieszkających w Szkocji

Opieka nad dziećmi. Informacje dla rodzin mieszkających w Szkocji Opieka nad dziećmi Informacje dla rodzin mieszkających w Szkocji Ta ulotka zawiera podstawowe informacje na temat przepisów prawa dotyczących ochrony mieszkających w Szkocji dzieci i młodzieży oraz opieki

Bardziej szczegółowo

Consent it s your decision (Polish version)

Consent it s your decision (Polish version) Consent it s your decision (Polish version) Zgoda pacjenta - to Twoja decyzja Jak angażować się w decyzje odnośnie opieki zdrowotnej i leczenia Do kogo jest skierowana ta ulotka? Informacje zawarte w tej

Bardziej szczegółowo

Regulamin Uczestnictwa w Warsztatach. AKADEMII MŁODEGO CZŁOWIEKA organizowanych przez RODZICE Z KLASĄ. 1. Postanowienie ogólne

Regulamin Uczestnictwa w Warsztatach. AKADEMII MŁODEGO CZŁOWIEKA organizowanych przez RODZICE Z KLASĄ. 1. Postanowienie ogólne Regulamin Uczestnictwa w Warsztatach AKADEMII MŁODEGO CZŁOWIEKA organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim RODZICE Z KLASĄ 1. Postanowienie ogólne 1.1

Bardziej szczegółowo

Regulamin Centrum INGENIUM. przy ul. Meissnera 12 w Warszawie. prowadzonego przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych. I. Ogólne zasady

Regulamin Centrum INGENIUM. przy ul. Meissnera 12 w Warszawie. prowadzonego przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych. I. Ogólne zasady Regulamin Centrum INGENIUM przy ul. Meissnera 12 w Warszawie prowadzonego przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych I. Ogólne zasady 1. Centrum INGENIUM (zwane dalej Centrum) jest placówką prowadzoną przez

Bardziej szczegółowo

ACCA Accelerate Przewodnik rejestracji online

ACCA Accelerate Przewodnik rejestracji online ACCA Accelerate Przewodnik rejestracji online Poniżej przedstawiamy instrukcję rejestracji w ACCA dla studentów Programu Accelerate. Dzięki niemu studenci zyskują zwolnienie: - z pierwszej opłaty rocznej

Bardziej szczegółowo

Twoje prawa obywatelskie

Twoje prawa obywatelskie Twoje prawa obywatelskie Osoba niepełnosprawna w obliczu prawa Inclusion Europe Raport Austria Anglia Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Islandia

Bardziej szczegółowo

Ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia dla studentów cudzoziemców nieposiadających obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej

Ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia dla studentów cudzoziemców nieposiadających obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej Ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia dla studentów cudzoziemców nieposiadających obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej 1. Co to jest Narodowy Fundusz Zdrowia? Narodowy Fundusz

Bardziej szczegółowo

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.)

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) OPIEKA (Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Dane opiekuna 2.1 Imię i nazwisko 2.2 Adres 2.3 Nr telefonu: 3. Lokalne władze opieki

Bardziej szczegółowo

Regulamin Park Pokoje ul. Kresowa 7 Police

Regulamin Park Pokoje ul. Kresowa 7 Police Regulamin Park Pokoje ul. Kresowa 7 Police 1 PRZEDMIOT REGULAMINU 1. Regulamin określa zasady świadczenia usług, odpowiedzialności oraz przebywania na terenie Park Pokoje i jest integralną częścią umowy,

Bardziej szczegółowo

Zgłaszanie zażaleń do NHS od 1 kwietnia 2011

Zgłaszanie zażaleń do NHS od 1 kwietnia 2011 Poprawiamy relacje Zgłaszanie zażaleń do NHS od 1 kwietnia 2011 NHS (Państwowa Służba Zdrowia) w Walii dąży do zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki medycznej. Dlatego bardzo istotne jest przyjmowanie

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne przesyłanie pieniędzy

Bezpieczne przesyłanie pieniędzy Bezpieczne przesyłanie pieniędzy Niniejsza ulotka dotyczy osób przesyłających pieniądze innym osobom lub firmom i korzystających z usług firmy, która nie jest bankiem ani oszczędnościową kasą mieszkaniową

Bardziej szczegółowo

Informator. RZECZNIK PRAW WIĘŹNIÓW I OSÓB POD NADZOREM SĄDOWYM w Anglii i Walii

Informator. RZECZNIK PRAW WIĘŹNIÓW I OSÓB POD NADZOREM SĄDOWYM w Anglii i Walii Informator dla więźniów RZECZNIK PRAW WIĘŹNIÓW I OSÓB POD NADZOREM SĄDOWYM w Anglii i Walii N i e z a l e ż n e r o z p a t r y w a n i e s k a r g Procedura wnoszenia skarg do Rzecznika praw więźniów

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Przedszkole Nr 1 w Zabrzu ANKIETA ul. Reymonta 52 41-800 Zabrze tel./fax. 0048 32 271-27-34 p1zabrze@poczta.onet.pl http://jedyneczka.bnet.pl ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Drodzy Rodzice. W związku z realizacją

Bardziej szczegółowo

Our Service Your Views

Our Service Your Views (Polish Language) Our Service Your Views Co zrobić, jeśli nie jestem zadowolony z tego, w jaki sposób moja reklamacja została rozpatrzona? Masz prawo do odwołania się w następuąjcych przypadkach: Jeśli

Bardziej szczegółowo

POLISH Childsmile Practice. Here to help you look after your child s teeth Aby pomóc Ci w pielęgnacji zębów twojego dziecka

POLISH Childsmile Practice. Here to help you look after your child s teeth Aby pomóc Ci w pielęgnacji zębów twojego dziecka POLISH Childsmile Practice Here to help you look after your child s teeth Aby pomóc Ci w pielęgnacji zębów twojego dziecka 1 Chętnie rozważymy możliwość tłumaczenia na inne języki lub formaty. Prosimy

Bardziej szczegółowo

W Jaki Sposób Zarabiamy Kredyty Pracy

W Jaki Sposób Zarabiamy Kredyty Pracy W Jaki Sposób Zarabiamy Kredyty Pracy 2013 W Jaki Sposób Zarabiamy Kredyty Pracy Osoby pracujące i płacące podatki na Ubezpieczenie Społeczne zarabiają kredyty pracy kwalifikujące je do otrzymywania świadczeń

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi CZERWIEC 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie

Bardziej szczegółowo

Adviceguide Advice that makes a difference

Adviceguide Advice that makes a difference Choroba w pracy Sickness at work POLISH / POLSKI Czy przysługuje mi wynagrodzenie za czas? Jeżeli pracownik jest nieobecny przez okres kolejnych czterech lub więcej dni i zarabia ponad 111 funtów tygodniowo,

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi SIERPIEŃ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Egzamin maturalny z języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Bardziej szczegółowo

Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny dla osób uczących się przewodnik

Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny dla osób uczących się przewodnik Zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny dla osób uczących się przewodnik (A guide to Housing Benefit and Council Tax Benefit for Students) Polish Niniejsza ulotka wyjaśnia zasady przyznawania

Bardziej szczegółowo

Informacje, porady i skierowania. Pakiety Usług Pomocy dla Osób Starszych. Ocena Twoich potrzeb. Opłaty

Informacje, porady i skierowania. Pakiety Usług Pomocy dla Osób Starszych. Ocena Twoich potrzeb. Opłaty Polish Biblioteka z dostawą do domu Biblioteka świadczy usługi dla osób, które nie mogą wyjść z domu i odwiedzić biblioteki z uwagi na brak sił, chorobę lub niepełnosprawność. Biblioteka posiada obszerny

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO KROPECZKI MIESIĄC: PAŹDZIERNIK 2013R. TEMAT MATERIAŁ Hello again! What s your name? Proste powitania Wskazywanie kolegów/koleżanek Śpiewanie piosenki Dialogi A. Hello! I am Kasia. My name is Kasia What

Bardziej szczegółowo

Część ustna (bez określania poziomu). Przykładowe zestawy zadań

Część ustna (bez określania poziomu). Przykładowe zestawy zadań 36 Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015 2.2. Część ustna (bez określania poziomu). Przykładowe zestawy zadań Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa

Bardziej szczegółowo

Samodzielna pomoc (Self-directed support) Oferujemy Ci większy wybór, aby spełnić Twoje potrzeby opieki społecznej

Samodzielna pomoc (Self-directed support) Oferujemy Ci większy wybór, aby spełnić Twoje potrzeby opieki społecznej e.polish West Sussex County Council (Rada Hrabstwa West Sussex) Samodzielna pomoc (Self-directed support) Oferujemy Ci większy wybór, aby spełnić Twoje potrzeby opieki społecznej Wstęp Rada Hrabstwa West

Bardziej szczegółowo

Twoja opieka medyczna W celu zapewnienia najlepszej opieki, konieczne jest zapisanie informacji na Twój temat i temat opieki jaką otrzymujesz.

Twoja opieka medyczna W celu zapewnienia najlepszej opieki, konieczne jest zapisanie informacji na Twój temat i temat opieki jaką otrzymujesz. Ty i Twoje akta Twoja opieka medyczna W celu zapewnienia najlepszej opieki, konieczne jest zapisanie informacji na Twój temat i temat opieki jaką otrzymujesz. Które informacje zostają zapisane? Następujące

Bardziej szczegółowo

18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego. 19. Mo liwe pytania egzaminatora i przyk³adowe odpowiedzi egzaminowanego

18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego. 19. Mo liwe pytania egzaminatora i przyk³adowe odpowiedzi egzaminowanego 18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego I m sorry, could you repeat that, please? - Przepraszam, czy mo na prosiæ o powtórzenie? I m sorry, I don t understand. - Przepraszam, nie rozumiem. Did you

Bardziej szczegółowo

An employer s statement on the posting of a worker to the territory of the Republic of Poland

An employer s statement on the posting of a worker to the territory of the Republic of Poland Państwowa Inspekcja Pracy Annotation Główny Inspektorat Pracy ul. Barska 28/30 02-315 Warszawa Rzeczypospolita Polska Polska An employer s statement on the posting of a worker to the territory of the Republic

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be angry with somebody gniewać się na kogoś Czy gniewasz

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ADOPCYJNA. Prosimy o szczere, wyczerpujące odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania.

ANKIETA ADOPCYJNA. Prosimy o szczere, wyczerpujące odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania. ANKIETA ADOPCYJNA Prosimy o szczere, wyczerpujące odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania. Celem tej ankiety jest: 1. określenie Państwa możliwości, jako przyszłych Opiekunów, 2. określenie warunków,

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Egzamin maturalny z języka angielskiego Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego) 26 Informator o egzaminie maturalnym z języka obcego nowoŝytnego Część ustna (bez określania poziomu) Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa wstępna Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Bardziej szczegółowo

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna).

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). Zestaw 1 Wybierz jeden temat i przygotuj się do jego prezentacji przez ok. 3min. 1. The most important

Bardziej szczegółowo

DAWN Postawy Życzenia i Potrzeby cukrzyków (Diabetes Attitudes Wishes & Needs)

DAWN Postawy Życzenia i Potrzeby cukrzyków (Diabetes Attitudes Wishes & Needs) Biuro obsługi klienta Novo Nordisk Przewodnik po insulinoterapii metodą BASAL BOLUS 0845 600 5055 Koszt jak za połączenie lokalne. Rozmowy mogą być nagrywane w celach szkoleniowych. (Godziny pracy biura

Bardziej szczegółowo

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers 1 z 7 2015-05-14 18:32 Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl Back Twoje konto Wyloguj magda.szewczyk@slo-wroc.pl BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers Tworzenie ankiety Udostępnianie

Bardziej szczegółowo

Zapisując dziecko do świetlicy należy wypełnić kartę zgłoszenia (dokument do pobrania) oraz zapoznać się z regulaminem i procedurami.

Zapisując dziecko do świetlicy należy wypełnić kartę zgłoszenia (dokument do pobrania) oraz zapoznać się z regulaminem i procedurami. Zapisując dziecko do świetlicy należy wypełnić kartę zgłoszenia (dokument do pobrania) oraz zapoznać się z regulaminem i procedurami. Regulamin świetlicy szkolnej dla klas I-III Świetlica szkolna jest

Bardziej szczegółowo

Proszę zapamiętać swoje prawa:

Proszę zapamiętać swoje prawa: Zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii i Walii, w ramach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przysługują Państwu niżej wymienione prawa. Proszę zapamiętać swoje prawa: 1. Należy poinformować policję,

Bardziej szczegółowo

Mamy sposób na mieszkanie. R e g u l a m i n funkcjonowania mieszkania wspomaganego - inkubatora zrealizowanego w ramach programu.

Mamy sposób na mieszkanie. R e g u l a m i n funkcjonowania mieszkania wspomaganego - inkubatora zrealizowanego w ramach programu. Mamy sposób na mieszkanie Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością R e g u l a m i n funkcjonowania mieszkania wspomaganego - inkubatora zrealizowanego w

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 3378/2013

Zarządzenie Nr 3378/2013 Zarządzenie Nr 3378/2013 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 25 lipca 2013 roku w sprawie ustalenia Regulaminu korzystania z mikrobusu marki Renault Trafic, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do wypisu

Przygotowanie do wypisu Przygotowanie do wypisu Informacje dla pacjentów i opiekunów Imię i nazwisko (pełne) Oddział Przewidywana data wypisu. Data wydania ulotki. Ulotka została wydana i dołączone do kartoteki pacjenta przez:

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz. 1828 ROZPORZĄDZENIE 1), 2) MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 23 października 2015 r. w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PÓŁKOLONII LETNICH WAKACJE NA SPORTOWO

REGULAMIN PÓŁKOLONII LETNICH WAKACJE NA SPORTOWO REGULAMIN PÓŁKOLONII LETNICH WAKACJE NA SPORTOWO 1. ORGANIZACJA PÓŁKOLONII Organizatorem wypoczynku jest Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie, mieszcząca się przy ul. Montażowej 16, 20-214 Lublin NIP: 946-26-20-374.

Bardziej szczegółowo

Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne

Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne Informator dla młodzieży Rozjaśniamy przyszłość Shining a light on the

Bardziej szczegółowo

Podanie o przyjęcie do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie w roku szkolnym 2015/2016 dla kandydata pełnoletniego

Podanie o przyjęcie do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie w roku szkolnym 2015/2016 dla kandydata pełnoletniego imię i nazwisko rodziców... miejscowość, data Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie Podanie o przyjęcie do internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie w roku szkolnym 2015/2016

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ APLIKACYJNY CERTYFIKACJI STANDARDU GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY APPLICATION FORM

FORMULARZ APLIKACYJNY CERTYFIKACJI STANDARDU GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY APPLICATION FORM FORMULARZ APLIKACYJNY CERTYFIKACJI STANDARDU GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY GLOBALG.A.P. CHAIN OF CUSTODY APPLICATION FORM F I L E : Nazwa Firmy Name of the company VAT VAT number Adres (siedziby, dla której

Bardziej szczegółowo

Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV

Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV DEPARTAMENT ZDROWIA STANU NOWY JORK Instytut AIDS Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV Badanie na HIV jest dobrowolne. Zgoda na badanie może być wycofana w każdej chwili. Proszę przeczytać części

Bardziej szczegółowo