O monitoringu pojazdów GPS/GSM wykład 2

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O monitoringu pojazdów GPS/GSM wykład 2"

Transkrypt

1 O monitoringu pojazdów GPS/GSM wykład 2 Dr inż. Jacek Mazurkiewicz Instytut Informatyki, Automatyki i Robotyki

2 Usługi mobilne

3 Aspekty lokalizacji (1)

4 Aspekty lokalizacji (2)

5 Aspekty lokalizacji (3)

6 Co użyć do lokalizacji (1)

7 Co użyć do lokalizacji (2)

8 Co użyć do lokalizacji (3)

9 GSM i UMTS - potencjał w całej Polsce jest ok BTS-ów, po przypada na każdego operatora: Plus GSM, ERA, Orange, Play duże miasto Szczecin ma ok. 400 BTS-ów, po 100 należy do każdego operatora małe miasto Stargard Szczeciński ma po 8 BTS-ów należących do każdego operatora każdy abonent ma cechy specyficzne: nr telefonu, IMEI, MSISDN GSM z zasady swego działania bada moc i jakość sygnału w kanale GSM z zasady swego działania testuje jakość kilku kanałów podczas jednej transmisji danych w triangulacji zawsze tkwi moc!

10 GSM i UMTS technologia (1)

11 GSM i UMTS technologia (2)

12 GSM i UMTS technologia (3)

13 GSM i UMTS technologia (4)

14 GSM i UMTS technologia (5)

15 Lokalizacja obiektu - Plus GSM (1) Pilot Plus to grupa serwisów informacyjnych odpowiadających na pytanie "Gdzie jest najbliższy bankomat, bank, stacja benzynowa?". Serwis jest dostępny w dwóch wersjach: Dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych - Pilot Plus SMS. Dla użytkowników posiadających telefony zgodne ze standardem SIM Tool Kit z zainstalowaną w telefonie kartą SIM - Plus Mega 2. Informacje dostępne, dzięki serwisom Pilot Plus, są bardzo pomocne w sytuacjach, gdy mamy przy sobie telefon komórkowy, wyjechaliśmy na urlop, wycieczką, czy delegację. Ku wygodzie klientów wybrane zostały najczęściej używane i najbardziej potrzebne rodzaje wiadomości - jak wspomniane informacje o bankomatach, ale również o stacjach benzynowych, placówkach ochrony zdrowia, czy aptekach. Pilot Plus daje także szybki i łatwy dostęp do informacji związanych z wypoczynkiem i życiem kulturalnym. Mogą w nim Państwo również uzyskać repertuar kinowy i teatralny, adresy hoteli i restauracji. Dbając o wygodę użytkownika operator, w zależności od wyniku wyszukiwania przez system, przesyła informację nawet o kilku (do 3) obiektach w najbliższym sąsiedztwie. W zależności od sytuacji podawane sa także informacje dodatkowe typu: godziny otwarcia sklepu itp.

16 Lokalizacja obiektu - Plus GSM (2) Serwisy te opierają się na informacji o lokalizacji wpisywanej użytkownika jako fragment tekstu zapytania SMS. W ramach Pilot Plus, opartego zapytania SMS, dostępne są: Wyszukiwanie najbliższego obiektu Wyszukiwanie filmów kinowych i spektakli teatralnych po tytule Informacja o repertuarze wskazanych kin i teatrów By zapewnić poprawne działanie usługi Pilot Plus w telefonie powinien być wpisany numer centrum wiadomości Jest to standardowe ustawienie w sieci Plus GSM. Dokładne wskazówki dotyczące ustawienia tego numeru znajdują się w instrukcji telefonu.

17 Lokalizacja obiektu - Plus GSM (3) Pilot Plus na kartach Plus Mega opiera się na automatycznej lokalizacji użytkownika. Poprawna odpowiedź musi zostać poprzedzona ustaleniem położenia abonenta w terenie, tak aby system mógł wyszukać najbliższe mu obiekty. Użytkownik wybierając jedną z wielu opcji menu dostępnych w grupie zapytań Pilota Plus uruchamia proces automatycznego określania pozycji swojego telefonu i wysłania wiadomości tekstowej SMS z odpowiednim zapytaniem. W ten sposób jednocześnie z naciśnięciem odpowiedniego przycisku w telefonie GSM zgadza się na udostępnienie operatorowi informacji o swoim położeniu.

18 Lokalizacja obiektu - Plus GSM (4) "Kino" - wyszukuje najbliższe kina w okolicy, "Film" - wyszukuje kina, gdzie grany jest film o wpisanym tytule; Rejon poszukiwań jest ograniczony do 50 km, zaś algorytm wyszukiwania uwzględnia czas dojazdu. "Seans" - podaje repertuar filmowy danego kina począwszy od podanej godziny "Spektakl" - podaje repertuar teatralny danego teatru począwszy od danej godziny. "Szukaj" - można wpisać dodatkowo inne hasła, pozwalające na wyszukanie bardziej szczegółowych kategorii danych np. po wpisaniu BPKOBP użytkownik otrzyma informacje na temat najbliższych bankomatów banku PKO BP. Lista haseł w poleceniu Szukaj: HOTEL, SHELL, BPKOBP, BSLASKI, OWBK, BMILLENNIUM, OPEKAOSA, KINO, BENZYNA, RESTAURACJA, ORLEN, CAMPING, TEATR, OMILLENNIUM, OSLASKI, BWBK, BANKOMAT, SUPERMARKET, OPKOBP, PLUS, BBIGGDANSKI,, BPEKAOSA, OBPH, EURONET, BANK.

19 Lokalizacja obiektu - Plus GSM (5) W Fun Skan za pomocą swojej komórki możesz sprawdzić, czy blisko Ciebie są fajne osoby, następnie z nimi pogadać. Sam określasz, kogo szukasz, a telefon działa jak radar. Po zeskanowaniu okolicy dostajesz listę nicków osób odpowiadających Twoim wymaganiom. Pozostaje Ci tylko wybrać interesującą Cię osobę i rozpocząć anonimowe SMS-owanie. Osoba, z którą piszesz, jest gdzieś blisko, rozejrzyj się, może nawet jest tuż obok ;-) Jeśli SMS-owanie Ci nie wystarcza, Fun Skan daje możliwość anonimowego rozmawiania przez telefon! Wysyłasz wybranej osobie zaproszenie do rozmowy. Jeśli się zgodzi, zostaniecie połączeni bez ujawniania numerów telefonów. Każdy SMS kosztuje tylko 6 groszy z VAT, a za rozmowę w Fun Skan zapłacisz tyle co za połączenie w sieci.

20 Lokalizacja osoby - Plus GSM Wiem gdzie jesteś Po wysłaniu specjalnego SMS-a, Twoi bliscy otrzymają informację, o tym gdzie jesteś, określoną za pomocą np. nazwy miasta i/lub skrzyżowania ulic. Jak to działa? 1) Najpierw wybierasz osoby, które chcesz upoważnić do tego, aby mogły sprawdzać, gdzie jesteś. 2) Włączasz usługę, wysyłając SMS z numerami telefonów osób, którym zezwalasz na otrzymywanie informacji o miejscu, w którym się znajdujesz. 3) Gdy Twoi najbliżsi chcą sprawdzić, gdzie jesteś wysyłają SMS pod numer ) W SMS-ie otrzymują informację o położeniu geograficznym Twojego telefonu, nazwę miasta, w którym się znajdujesz i/lub skrzyżowanie ulic.

21 Lokalizacja obiektu i osoby - Orange (1) Co, Gdzie, Którędy? Dzięki usłudze Co, Gdzie, Którędy? dowiesz się gdzie znajduje się najbliższy bankomat, poczta, pub oraz wiele innych obiektów, których będziesz potrzebował. Z usługi możesz skorzystać: Za pomocą SMS-a: wyślij intuicyjne pytanie pod numer 444 otrzymasz 2 propozycje lokalizacji najbliżej położonych Ciebie obiektów możesz użyć ogólnej nazwy kategorii, np. RESTAURACJA - dostaniesz wówczas propozycje różnych, polskich restauracji lub bardziej szczegółowe hasła np. GRECKA - otrzymasz informacje o najbliżej Ciebie położonych greckich restauracjach. Za pomocą MMS-a: wyślij intuicyjne pytanie pod numer 71444, otrzymasz precyzyjne informacje o poszukiwanym obiekcie wraz z mapą Za pomocą Orange World: wybierz zakładkę Co, Gdzie, Którędy? możesz sprawdzić Jak dojść do..., Jak daleko do... lub wybierz opcję Pokaż najbliższy... odnajdziesz najbliższe obiekty z wybranej grupy. Zgubiłeś się? Wybierz funkcję Pokaż, gdzie jestem.

22 Lokalizacja obiektu i osoby - Orange (2) Funkcja Pokaż, gdzie jestem - dzięki niej możesz dowiedzieć się, gdzie się w danym momencie znajdujesz. System automatycznie określi położenie twojego telefonu, wyświetla informacje o miejscu, w którym się znajdujesz oraz pokaże je na mapce. Funkcja Jak dotrzeć do... wybierz miasto i wpisz adres - ulicę (lub jej pierwsze litery) i numer domu, aby dowiedzieć się jak do niego trafić. Po wybraniu i zaakceptowaniu lokalizacji na wyświetlaczu pojawi się mapa okolicy z zaznaczonym poszukiwanym obiektem lub rejonem. Mapę można powiększać i pomniejszać oraz przesuwać w dowolnym kierunku. Funkcja Jak daleko do... podaj nazwę docelowej miejscowości, a dowiesz się jaka odległość cię od niej dzieli.

23 Lokalizacja obiektu i osoby Orange (3) Gdzie Jesteście? Dzięki usłudze Gdzie Jesteście? możesz odnaleźć swoich przyjaciół. Z usługi skorzystasz za pomocą SMS-a lub wchodząc na Orange World. Co Zobaczyć? Usługa Co Zobaczyć? to głosowy przewodnik dla osób zwiedzających polskie zabytki. Obecnie znajdują się tam informacje o 1500 obiektach w całym kraju. Przewodnik jest systematycznie wzbogacany o nowe informacje. Dowiesz się więcej o zabytkach w twojej okolicy - serwis automatycznie lokalizuje uzytkownika i prezentuje opis najbliższych zabytków Zyskasz informacje o konkretynym obiekcie, który Cię interesuje. Wejdź na Znajdziesz tam listę wszystkich miejsc, które obejmuje usługa Co zobaczyć? Zapamiętaj kod poszukiwanego zabytku Następnie zadzwoń pod *7177 i podaj znaleziony kod, a usłyszysz informację o odpowiednim obiekcie.nawiguj przy pomocy klawiatury telefonu, sam będziesz decydował o poziomie szczegółowości prezentowanego opisu. Zaplanujesz swoją podróż - zrezygnuj z automatycznej lokalizacji i wybierz z listy podanej przez lektora cel swojej podróży Znajdziesz informacje o zabytkach rekomendowanych przez Orange

24 Lokalizacja dziecka - Orange Gdzie Jest Dziecko? Z usługi Gdzie Jest Dziecko? mogą korzystać użytkownicy planu taryfowego Pakiet Domowy. korzystając z niej, posługujesz się tymi samymi komendami co w przypadku usługi Gdzie jesteście?. Pytania wysyłasz pod numer 7008 koszt SMS-a to 0,61zł z VAT W ramach usługi Gdzie Jest Dziecko? uprawnienia użytkowników są zróżnicowane. Poziom Rodzic uprawnia do lokalizowania wszystkich członków Pakietu Domowego, poziom dziecko pozwala jedynie namierzać osoby o tych samych uprawnieniach. Usługa jest aktywowana automatycznie.

25 Home Zone czyli strefa z Plusem (1) Home Zone - to wydzielony obszar w ramach którego możliwe jest oferowanie klientowi specjalnych dodatkowych funkcji takich jak tańsze połączenia. Klient decyduje gdzie znajduje się jego obszar Home Zone - obszar obejmuje najbliższe sąsiedztwo wybranej lokalizacji. Minimalny gwarantowany rozmiar (średnica) obszaru wynosi 1 km, w praktyce rozmiar obszaru może wahać się od jednego do kilku kilometrów. Home Zone obejmuje wybraną przez abonenta lokalizację, która obsługiwana jest przez grupę wybranych stacji bazowych. Połączenia wychodzące ze strefy Home Zone mają oddzielne stawki. Użytkownik może zdefiniować swój Home Zone zgodnie z indywidualnymi preferencjami (np.: wybrane miejsce pobytu i jego najbliższe okolice). Klient ma możliwość zmiany swojego obszaru Home Zone. Może on uaktywnić opcję powiadamiania o połączeniu z obszaru Home Zone- krótki sygnał odtwarzany przed zestawieniem każdego połączenia wykonywanego z Home Zone.

26 Home Zone czyli strefa z Plusem (2) telefon logując się do sieci sprawdza siłę docierającego do niego sygnału z kilku stacji nadawczo-odbiorczych (BTS) wybiera tę z nich, której sygnał jest najsilniejszy teren pokryty zasięgiem wybranej stacji staje się dla telefonu komórką aktywną - z jej zasobów telefon korzysta przy nawiązywaniu i odbieraniu połączeń cały czas telefon sprawdza również siłę sygnału docierającego do niego z sąsiednich stacji na wypadek gdyby stał się on silniejszy od stacji aktywnej. komórek sąsiednich sprawdzanych przez telefon może być od 1 do 6 (zależnie od gęstości ustawienia BTS) system określa komórkę, z której został(y) wysłany(e) SMS lokalizacyjny (i aktywacyjny) oraz komórki z nią sąsiadujące z nich tworzony jest obszar strefy domowej system technicznie jest tak przygotowany że STREFA DOMOWA z czasem użytkowania przez klienta będzie optymalizowany ze względu na miejsca z których nie było wykonane żadne połączenie oraz dołączanie nowo uruchamianych stacji BTS numer kierunkowy do połączeń lokalnych jest przypisywany automatycznie i jest zgodny z miejscem danej Home Zone'y, np. dla Home Zone aktywowanej w Katowicach abonentowi przypisany zostanie numer kierunkowy 032. połączenie naliczone jest zgodnie z usługą Home Zone gdy abonent wykonujący połączenie znajduje się w swoim obszarze Home Zone

27 Tu i Teraz miasto Łódź i Era przesyłanie wiadomości użytkownikom, znajdującym się w obrębie danego nadajnika sieci GSM pomysł nie jest nowy odczytywanie wiadomości lokalnych lub wiadomości o sieci ze wskazanych przez użytkownika kanałów informacyjnych Korzystając z usługi, będziesz otrzymywał informacje o specjalnych promocjach w sklepach, niedaleko których się znajdziesz, pobliskich bankomatach, pubach i restauracjach, konkursach, w których będziesz mógł wygrać cenne nagrody Kanały niosą info: 000 Indeks kanałów, 010 Ważne informacje, 034 Taxi, 050 Informacje lokalne, 054 Era usługi, 060 Finanse, 070 Promocje, 075 Konkursy informacje typu: sytuacja na drogach, pogoda, wiadomości lokalne mogą być rozszerzeniem oferty operatorów i elementem walki konkurencyjnej o abonenta przechodząc obok sklepu otrzymamy informację o atrakcyjnej promocji, obok kina - wiadomość o premierze odbywającej się danego dnia, znajdując się w pobliżu pubu dowiemy się o odbywającym się w nim koncercie powodzenie tego typu usług jest dokładność, z jaką jest wyznaczane położenie abonenta, nikt nie będzie przecież zainteresowany promocją w hipermarkecie znajdującym się na drugim końcu miasta

28 CT Motion Cellebrity - Monitel (1) Platforma Cellebrity, Klient Internetowy, Klient SIM niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania w telefonie komórkowym, a dokładniej na karcie SIM, obsługującej standard SIM Application Toolkit podczas ustalania pozycji telefonu komórkowego, a co za tym idzie - również jego użytkownika, system wymusza wysłanie wiadomości SMS z telefonu, dzięki której stacja bazowa określa położenie odbiornika użytkownik telefonu może świadomie włączyć lub wyłączyć działanie aplikacji CT Motion dodanej do karty SIM, co wpływa na możliwość lub niemożność ustalenia pozycji danej osoby abonent nie ma możliwości, przy uruchomionej aplikacji lokalizacyjnej w telefonie, odrzucenia konkretnego zapytania lokalizacyjnego jeśli system prześle zapytanie do telefonu, to przy uruchomionym oprogramowaniu automatycznie jest tworzony SMS, dzięki któremu zostaje obliczone położenie aparatu w momencie żądania podania lokalizacji dane są wysyłane w formacie wiadomości SMS do drugiego elementu systemu, czyli serwera Cellebrity proteka, aplikacja kliencka, łącząca się z serwerem Cellebrity, jest oparta na programie MS Outlook

29 CT Motion Cellebrity - Monitel (2) dyspozytor systemu ma możliwość wysłania zapytania, które określi położenie pracowników i kierowanych przez nich pojazdów istnieje możliwość definiowania harmonogramów określających lokalizowanie konkretnego pracownika bądź grupy pracowników o określonej porze lub w zdefiniowanych odstępach czasowych.

30 CT Motion Cellebrity - Monitel (3) powiązanie informacji lokalizacyjnej z cyfrową mapą pozwala nie tylko na wizualizację położenia danej osoby, ale również umożliwia śledzenie aktywności pracowników, generowanie automatycznych ostrzeżeń w przypadku rozbieżności pomiędzy rzeczywistym miejscem przebywania pracownika a wcześniej założonym przez operatora systemu system pozwala też na oszacowanie odległości i trasy do pokonania lokalizowanej jednostki i założonego punktu docelowego użytkownicy systemu (pracownicy, samochody) mogą być podzieleni na dowolną ilość grup według kryteriów takich jak obsługiwana branża, strefa działania itp. wysyłane wiadomości mogą być zarówno predefiniowane i dostosowane w ten sposób do standartowych procedur obowiązujących w firmie, jak też tworzone na bieżąco, system tworzenia szablonów wiadomości może w pobierać dane o klientach z bazy danych znacznie upraszczając tworzenie wysyłanych komunikatów istnieje możliwość zaimplementowania funkcji automatycznego potwierdzania otrzymania wiadomości przez użytkownika w celu pełnej kontroli nad priorytetowymi zadaniami można również automatycznie wysłać odpowiednie informacje (zadania) wg ustalonego wcześniej harmonogramu czasowego, informacje docierają do wszystkich odbiorców z wybranej grupy praktycznie jednocześnie

31 CT Motion Cellebrity - Monitel (4) system pozwala to na tworzenie list zadań do wykonania dla każdego pracownika lub całej ich grupy z określonym ich harmonogramem lista prac może być w łatwy sposób wysłana do wszystkich zainteresowanych, którzy mogą ją odczytać na specjalnie zmodyfikowanym menu telefonu zwrotna informacja o stopniu wykonania każdego zadania jest wprowadzana do aparatu przez użytkownika i po wysłaniu jest automatycznie przyporządkowana do jego treści w module zarządzającym dyspozytor uzyskuje aktualną informację na jakim etapie wykonywania poszczególnych zadań jest pracownik i w każdej chwili może zlecić mu dodatkową pracę system gromadzi i kataloguje wszystkie działania przezeń wykonane w specjalnym archiwum użytkownik końcowy, wyposażony w terminal systemu (telefon GSM ze specjalną kartą SIM), o ile znajduje się w zasięgu którejkolwiek stacji bazowej operatora GSM, jest cały czas dostępny dla dyspozytora systemu w każdej chwili może otrzymać od niego różnorodne informacje. Informacje te pojawiają się w dodatkowym menu telefonu dzięki dodatkowemu menu użytkownik może łatwo porozumiewać się z centralą

32 ERA lokalizacja użytkownika telefonu odbywa się po połączeniu ze stroną WAP i SMS tam też wybierzesz typ lokalu, którego szukasz, a w odpowiedzi uzyskasz listę np. hoteli, posortowanych według odległości od Ciebie, zaczynając od najbliższego gdy wybierzesz odpowiedni obiekt, dowiesz się szczegółów, takich jak cena pokoju, czy numer telefonu recepcji wskazywanie pozycji telefonu funkcje zależą od SIMextra: handel, randki, itp. Detale:

33 Dodatkowa informacja lokalizująca

34 Lokalizacja kolejowa (1)

35 Lokalizacja kolejowa (2)

36 Lokalizacja kolejowa (3)

37 Lokalizacja kolejowa (4)

38 Lokalizacja kolejowa (5)

39 Lokalizacja kolejowa (6)

40 Lokalizacja kolejowa (7)

41 Lokalizacja kolejowa (8)

42 Lokalizacja w innych sieciach

43 Lokalizacja na drodze (1) V2V lokalnie!

44 Lokalizacja na drodze (2)

45 Lokalizacja na drodze (3)

NAWIGATOR podręcznik użytkownika

NAWIGATOR podręcznik użytkownika NAWIGATOR podręcznik użytkownika spis treści: informacje ogólne...2 rejestracja usługi...2 logowanie...3 pierwsze uruchomienie (instalacja komponentu Java)...4 proces instalacji komponentu Java...4 użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Sieć firmowa z Menedżerem Sieci Firmowej

Sieć firmowa z Menedżerem Sieci Firmowej Sieć firmowa z Menedżerem Sieci Firmowej Spis Treści 1. Informacje ogólne 1 2. Informacje szczegółowe 2 Warianty usługi oraz funkcjonalności Sieci firmowej 2 Schemat działania systemu Sieci partnerskiej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY dla systemu ANDROID

ESET ENDPOINT SECURITY dla systemu ANDROID ESET ENDPOINT SECURITY dla systemu ANDROID Podręcznik użytkownika (dotyczy produktu w wersji 2.0 i nowszych) Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY ESET, spol.

Bardziej szczegółowo

Regulamin usługi "Gdzie Jest Dziecko" dla użytkowników aktywujących usługę od 19 stycznia 2015 włącznie

Regulamin usługi Gdzie Jest Dziecko dla użytkowników aktywujących usługę od 19 stycznia 2015 włącznie Regulamin usługi "Gdzie Jest Dziecko" dla użytkowników aktywujących usługę od 19 stycznia 2015 włącznie 1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin (zwany dalej Regulaminem ) określa zasady świadczenia

Bardziej szczegółowo

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp... 3 Przygotowanie do korzystania z Systemu Internetowego Banku BPH... 4 Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Systemu Internetowego

Bardziej szczegółowo

Nokia N9 Podręcznik użytkownika

Nokia N9 Podręcznik użytkownika Nokia N9 Podręcznik użytkownika Wydanie 1 2 Nokia Muzyka Nokia Muzyka Nokia Muzyka informacje Za pomocą usługi Nokia Muzyka można kupować i pobierać muzykę do telefonu i na komputer. Przeglądaj usługę

Bardziej szczegółowo

PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH

PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH NAJLEPSZY INTERFEJS 7/2010 Przewodnik po serwisie Pekao24 Spis treści 1. Co to jest Pekao24? 4 2. Aktywacja Pekao24 5 3. Jak korzystać z serwisów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 (koszt wg taryfy operatora) 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 4 Bankowość Internetowa... 4 Bankowość

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Firma 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

wersja 6.8 Aqurat sp. z o.o. & Geosystems Polska sp z o.o.

wersja 6.8 Aqurat sp. z o.o. & Geosystems Polska sp z o.o. instrukcja użytkownika wersja 6.8 Aqurat sp. z o.o. & Geosystems Polska sp z o.o. 1 Instalacja i rejestracja 1.1 Program preinstalowany na karcie SD 1.2 Instalator pobrany z Internetu 1.4 Dalsza część

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. 2 Getting Started aw1se Corporate e-banking

Wprowadzenie. 2 Getting Started aw1se Corporate e-banking Wprowadzenie 2 Getting Started aw1se Corporate e-banking Spis treści 1 Witamy w systemie W1SE 4 Style 5 Czego potrzebujesz aby korzystać z systemu W1SE? 5 Helpdesk systemu W1SE 6 2 Instalacja 7 Czym jest

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

Przewodnik administratora

Przewodnik administratora Przewodnik administratora wersja 03-06-2013 strona 1/26 Wstęp Jeśli jesteś administratorem systemu i przygotowujesz BeeOffice do pierwszego uruchomienia w twojej organizacji lub chcesz zmienić jego konfigurację,

Bardziej szczegółowo

Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy

Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy Instrukcja obsługi systemu Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Styczeń 2010 1 Spis treści 1. Podstawowe informacje...4 1.1. Wczytywanie certyfikatu do przeglądarki...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi tokenów. dla Użytkowników serwisu eurobank online

Instrukcja obsługi tokenów. dla Użytkowników serwisu eurobank online Instrukcja obsługi tokenów dla Użytkowników serwisu eurobank online Spis treści Obsługa tokena sprzętowego RSA... 2 1. Co to jest token sprzętowy RSA?... 2 2. Zasada działania tokena RSA.... 2 3. Czy token

Bardziej szczegółowo

Orange Free. Wersja 8.0.7. Orange Free podręcznik użytkownika

Orange Free. Wersja 8.0.7. Orange Free podręcznik użytkownika Orange Free Wersja 8.0.7 1 spis treści podręcznik użytkownika 1 wprowadzenie... 4 2 wymagania systemowe... 5 3 uruchamianie Orange Free... 6 3.1 panel zarządzania Orange Free... 6 3.2 połączenia aplikacji

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24

PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24 PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24 OFERTA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH I MAŁYCH FIRM Obowiązuje od dnia: 2013-09-30 2 Pierwsze kroki w BZWBK24 internet 1. Zaloguj się wykorzystując link na stronie www.bzwbk.pl UWAGA!

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 Wersja 1.7 Wrzesień 2013 Copyright TRX Dotyczy programu Automat 2 w wersji 2.2.x TRX ul. Garibaldiego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po usługach bankowości elektronicznej ipko

Przewodnik po usługach bankowości elektronicznej ipko Przewodnik po usługach bankowości elektronicznej ipko SPIS TREŚCI O ipko...3 URUCHOMIENIE USŁUG ipko...3 PIERWSZY RACHUNEK... 3 KOLEJNE RACHUNKI... 4 PIERWSZE KROKI...4 PIERWSZE LOGOWANIE... 5 SPOSOBY

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O PROGRAMIE

INFORMACJE O PROGRAMIE Użyte narzędzia: Microsoft.Net Framework 2.0, Microsoft Microsoft Visual Studio 2005, Microsoft InstallShield 12 Proffesional Edition, InstallShield Software Microsoft Office FrontPage XP, Microsoft DemoShield

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 3 Bankowość Internetowa... 3 Bankowość Telefoniczna... 9 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

e Domowy uchwyt dokujący

e Domowy uchwyt dokujący TomTom GO 1. Zawartość opakowania Zawartość opakowania a Urządzenie TomTom GO A C D J F b Uchwyt na przednią szybę B H G E A Mikrofon B Wskaźnik ładowania baterii C Przycisk zasilania (On/Off) D Czujnik

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 Wersja 1.15 Maj 2015 Dotyczy programu Konsola 2 w wersji 2.7.7x TRX ul. Garibaldiego 4 04-078 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo