PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO"

Transkrypt

1 PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Postaw na rozwój! Doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego oraz certyfikacja kwalifikacji językowych i komputerowych

2 Kształcenie ustawiczne dla mieszkańców regionu łódzkiego GRA MOŻLIWOŚCI

3

4 W województwie łódzkim mieszka 2,5 miliona osób. Ilu mieszkańców korzysta z możliwości kształcenia?

5 Wedle autorów raportu Diagnoza Społeczna 2011 odsetek osób korzystających z usług edukacyjnych (w trybie szkolnym i pozaszkolnym) w roku 2011 wyniósł ogółem: 24,10% Natomiast uwzględniając kryterium wieku, było to: w przedziale wiekowym 16-19: 93,50% w przedziale wiekowym 20-24: 58,80% w przedziale wiekowym 25-29: 15,10% w przedziale wiekowym 30-39: 4,30% w przedziale wiekowym 39+ : 1,30%

6 Odsetek osób korzystających z usług edukacyjnych w 2011 r. w Polsce osoby kształcące się wiek wiek wiek wiek wiek 40+

7 Grunt to motywacja Nadto widoczny jest drastyczny procentowy spadek liczby osób po 30 roku życia podejmujących działania edukacyjne. Jaka jest tego przyczyna? Czy jest nią brak oferty edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do osób dojrzałych? W dalszej części prezentacji postaramy się dowieść, że taka oferta istnieje, skorzystanie z niej wymaga jednak odrobiny samodyscypliny i wewnętrznej motywacji.

8 Zastanówmy się przez chwilę Kosa i komputer Które z tych narzędzi lepiej pasuje do obrazu współczesnego świata?

9 Komputer, prawda?

10 Kosa Kogo chętniej poprosilibyście o wykoszenie zarośniętego trawnika kosą: 70-latka czy 7-latka?

11 To było pytanie retoryczne

12 Komputer A komu chętniej zlecilibyście zadanie sprawdzenia jakiejś informacji w Internecie? Też dziadkowi?

13 Wahanie Jeśli lekturze ostatniego slajdu towarzyszyło wahanie, to znak, że i Ty, czytelniku, doświadczasz zachodzących we współczesnym świecie zmian.

14 Wzorce edukacyjne We współczesnym świecie zaburzeniu uległa tradycyjna hierarchia przekazywania wiedzy. W świecie wszechobecnych komputerów i Internetu ludzie dojrzali, seniorzy przestają być edukacyjnymi autorytetami. Źle to czy dobrze?

15 Takie pytanie jest bez sensu.

16 Edukacyjny styl życia Nie pozostawiono nam wyboru. O ile chcemy satysfakcjonująco żyć i sprawnie funkcjonować na rynku pracy, nauki i rozrywki, musimy się uczyć.

17 Stoicki spokój Nie obrażajmy się jednak na ów przymus kształcenia. Posłuchajmy rzymskiego stoika Epikteta: Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności.

18 Wiedza starzeje się dziś szybko Przyjmijmy do wiadomości, że procesu starzenia się wiedzy nie powstrzymamy. Co naszym przodkom zajmowało kilka pokoleń (np. upowszechnienie maszyn parowych, fotografii czy samochodów), dziś odbywa się w ciągu niecałej dekady. Jak często używaliście Internetu w roku 2002?

19 Społeczeństwo i gospodarka oparte na wiedzy Od kształcenia nie ma ucieczki. Szkoła zaś nie jest dziś jedyną szansą na kształcenie. Dzisiejszy świat przesiąknięty jest wiedzą i na każdym kroku stwarza nam możliwościrozwoju i kształcenia.

20 Nie tylko szkoła Tradycyjna droga kształcenia, zwana systemowo kształceniem formalnym (w ramach powszechnej oświaty, od przedszkola aż po wyższe studia), jest jedną z trzech ścieżek edukacyjnych, które możemy wybrać.

21 Ścieżki kształcenia ustawicznego KSZTAŁCENIE FORMALNE systematyczne, planowe realizowany program nauczania KSZTAŁCENIE POZAFORMALNE systematyczne, planowe modułowe, dopasowane do potrzeb KSZTAŁCENIE NIEFORMALNE spontaniczne, nieplanowane w sytuacjach życia codziennego

22 Kształcenie formalne przedszkole szkoła podstawowa szkoła ponadgimn. szkoła gimnazjalna studia wyższe

23 Kształcenie pozaformalne szkoły języków obcych tańca trenerskie kursy komputerowe nauki jazdy księgowości szkolenia asertywności twórczego myślenia umiejętności interpersonalnych

24 Kształcenie nieformalne podróże życie kulturalne wolontariat

25 Edukacyjny styl życia Jeśli rozumiesz, że każdy etap życia jest czasem nauki, a jedynie jej rodzaj należy dostosować do specyfiki etapu życia Jeśli rozumiesz, że nie tylko w szkole się uczymy, lecz w trakcie podróży, w pracy, uczestnicząc w życiu kulturalnym i społecznym oznacza to, że niechybnie kształcisz się ustawicznie Jeśli rozumiesz, że kształcenie wiąże się z pewnym wysiłkiem umysłowym, bowiem umysł domaga się treningu w tym samym stopniu, co nasze ciało

26 Wiedzieć to móc Z wiekiem dostrzegamy kurczenie się oferty edukacyjnej, jaką ma dla nas system oświaty. Pamiętajmy jednak, że oferta kształcenia ustawicznego wybiega daleko poza propozycje powszechnej oświaty. Dla naszego rozwoju wewnętrznego oferta kształcenia jest prawie nielimitowana. Przyjrzyjmy się jej.

27 Zaczynamy wędrówkę Przed nami wędrówka po możliwościach kształcenia w regionie łódzkim.

28 Od której z ofert chcesz zacząć? [kliknij w wybraną opcję] stacjonarna online

29 Kształcenie online studia online (na platformie zdalnego nauczania) kursy i szkolenia online koniec biblioteki cyfrowe portale wiedzy, edukacyjne i informacyjne blogosfera prasa online

30 Studia przez Internet Studiowanie online(przez Internet) w powszechnej opinii kojarzone jest z zajęciem niepoważnym. Tymczasem prawda jest taka, że odpowiednio zorganizowany proces dydaktyczny na platformie zdalnego nauczania daje studentom często lepsze warunki kształcenia niż studia stacjonarne. Dlaczego? Powodów jest kilka:

31 Zalety studiowania przez Internet 1. Studenci i studentki mają możliwość kształcenia się w czasie dla nich najdogodniejszym, np. wieczorami. 2. Mają możliwość kontaktowania się z prowadzącymi kursy codziennie przez 7 dni w tygodniu. 3. Mają możliwość podjęcia poważnej i długiej (np. tygodniowej) wymiany opinii z innymi uczestnikami kursu na forach poświęconych konkretnym tematom i zagadnieniom.

32 Na kolejnych slajdach zobaczymy, jak wygląda przykładowy kurs onlinena dobrze zaprojektowanej platformie zdalnego nauczania.

33 Oto widok ekranu głównego, który przedstawia się po zalogowaniu do obszaru roboczego kursu e-learningowego. Kurs ten składa się, jak widać, z 6 modułów tematycznych..

34 Student otrzymuje na platformie dostęp do materiałów dydaktycznych w formie skryptu, e-booka, czyli podręcznika w wersji cyfrowej.

35 Tak wygląda forum przedmiotowe, na którym studenci i studentki dyskutują na wybrane tematy. Moderatorem takiego forum jest osoba prowadząca kurs.

36 E-learning to również pisanie prac zaliczeniowych z poszczególnych przedmiotów. Każdy ze studentów umieszcza swoje prace w folderze zwrotnym prowadzącego.

37 Po umieszczeniu zadania w folderze zwrotnym studenci i studentki oczekują na ocenę i fachowy komentarz.

38 Inną możliwością weryfikacji wiedzy studenta zdobytej podczas kursu na platformie jest test.

39 Wbrew powszechnej opinii, studia online nie odczłowieczają stosunków międzyludzkich. Zawsze istnieje możliwość odbycia rozmowy z prowadzącym w czasie rzeczywistym, czyli spotkania na wirtualnym dyżurze, zwanym tutaj czatem.

40 Studia metodą e-learningu nie kieruj się stereotypami Warto przyjrzeć się ofercie uczelni prowadzących studia przez Internet. Mając w sobie głęboką motywację do poznawania nowych rzeczy i potrzebę zdobywania nowych kwalifikacji, należy tę możliwość wziąć pod uwagę.

41 Ofertę studiów na platformach zdalnego nauczania w regionie łódzkim poznasz klikając tutaj

42 Kursy i szkolenia online Decyzja o podjęciu studiów (stacjonarnych lub przez Internet) wiąże nasze plany życiowe na kilka lat. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, pomyślmy o kursach i szkoleniach online

43 Kursy i szkolenia - oferta Kolejne slajdy zawierają wybrane przykłady bezpłatnych kursów i szkoleń dostępnych drogą elektroniczną.

44 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Akademia PARP Na portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mamy do dyspozycji darmowe szkolenia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Po ukończeniu szkolenia i pozytywnej opinii opiekuna, platforma e- learningowa generuje certyfikat.

45 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Portal Edukacji Ekonomicznej NBP Narodowy Bank Polski na swym portalu udostępnia wykłady, artykuły i szkolenia dotyczące podstaw ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

46 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Wirtualna Akademia Giełdowa Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje bezpłatne szkolenia i materiały edukacyjne dotyczące rynku kapitałowego, papierów wartościowych oraz funkcjonowania giełdy.

47 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udostępnia bezpłatnie szkolenia związane z bezpieczeństwem w górach. Ukończone szkolenie wieńczy zaś certyfikatem.

48 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w środowisku programów Photoshop i OpenOffice, warto zgłosić się na bezpłatny kurs

49 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Akademia Umiejętności Komputerowych Microsoft Znane marki również nie stronią od oferowania darmowych szkoleń. Są one, to prawda, formą promocji, ale jakaż to dla nas, beneficjentów różnica?

50 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi również zachęca do udziału w darmowych kursach e-learningowych.

51 Kursy i szkolenia oferta, c.d. ESKK Interesują Cię kursy językowe, komputerowe, księgowe?

52 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Bezpłatne kursy online oferuje także Łódzka Akademia Przedsiębiorczości Akademickiej

53 Biblioteki cyfrowe Czasy się zmieniają. Niegdyś najsłynniejsze i najbogatsze w zbiory biblioteki mieściły się w okazałych budynkach zdolnych pomieścić setki tysięcy woluminów. Dzisiaj wystarczy jeden okazały serwer. Internetowe biblioteki cyfrowe spełniają funkcje dawniejszych czytelni. Dostępne są w nich zarówno zbiory książek i czasopism wydawanych z myślą o czytelniku internetowym (e-booki), jak i zdigitalizowane, czyli przeniesione w format cyfrowy, wydawnictwa papierowe.

54 Polskie biblioteki cyfrowe - przegląd Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa CYBRA Federacja Bibliotek Cyfrowych ponad publikacji Naukowe i fachowe polskie czasopisma elektroniczne ARIANTA Polska Biblioteka Internetowa pod kuratelą Biblioteki Narodowej

55 Polskie biblioteki cyfrowe przegląd, c.d. Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej (projekt UNESCO) Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (książki, czasopisma, mapy, rękopisy, muzykalia ) e-kolekcjastarych czasopism polskich (Biblioteki Narodowej i Biblioteki UW)

56 Polskie biblioteki cyfrowe przegląd, c.d. Biblioteka - książek dla dzieci i młodzieży Exlibris Biblioteka Internetowa -zbiór e-bookówz literaturą polską i obcą Wolne Lektury zbiór lektur szkolnych (Fundacja Nowoczesna Polska) Czytający w językach obcych korzystać mogą ze zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów całej Europy Europeana

57 Portale wiedzy i edukacyjne W środowisku Internetu dostępne są również odpowiedniki dawniejszych encyklopedii, czy też leksykonów i poradników. Zwie się je dziś portalami wiedzylub portalami edukacyjnymi. Polski Internet roi się od takich miejsc. Spójrzmy na kilka wartościowych propozycji:

58 Portale wiedzy i edukacyjne - przegląd Portal Wiedzy PWN-a na nim wiadomości zawarte w cenionej encyklopedii, słownikach oraz porady językowe. Portal Wiedzy Polskiej Akademii Nauk wiedza z wielu dyscyplin, ceniona i sprawdzona. Portal Wiedzy dla Biznesu Nowoczesna Firma zbiór wiadomości dla ludzi przedsiębiorczych.

59 Portale wiedzy i edukacyjne przegląd, c.d. Portal Wiedzy Narodowego Banku Polskiego dla zainteresowanych sprawami mikro- i makroekonomii. Portal Wiedzy dla Nauczycieli Scholaris Portal Wiedzy Onet.pl portal komercyjny, budowany w części społecznie.

60 Portale informacyjne Osoby spragnione informacji (bieżących i mniej aktualnych) na temat regionu łódzkiego mogą zajrzeć na: Reymont.pl Łodzianin.pl Moje Miasto Dzieje się naszemiasto.pl Łódź24

61 Blogi i blogosfera Ciekawym i często kształcącym miejscem w Internecie, a jak twierdzi wielu ciekawym sposobem istnienia w Internecie, jest blogosfera. Blogiem nazywamy dziennik sieciowy, czyli mniej lub bardziej osobistą stronę w sieci, zawierającą uporządkowane chronologicznie wpisy, w których twórca (bloger) komentuje realne zdarzenia, prowadzi fikcyjną narrację lub w jakikolwiek inny sposób komunikuje się z innymi blogerami i światem.

62 Wybrane polskie blogowiska Jedne z popularniejszych blogowisk (czyli zbiorów, katalogów blogów) w Polsce to: blox.pl natemat.pl salon24 wirtualnemedia onet.pl

63 Blog Roku Od 2005 roku odbywa się w polskim Internecie konkurs na najlepszy Blog Roku. W konkursie wziąć udział może każdy bloger, a wyboru dokonują internauci oraz Kapituła Konkursu. Oto dotychczasowi triumfatorzy konkursu:

64 Blog Roku dotychczasowi laureaci Blog Roku 2005: Wawrzyniec Prusky Blog Roku 2006: Angel is red Blog Roku 2007: W stronę precla Blog Roku 2008: Mój tata! Blog Roku 2009:... zimno ---zimno ---zimno -zimno Blog Roku 2010: Zapiski z Granitowego Miasta Blog Roku 2011: Paragon z podróży

65 Blogosfera a biznes Polska i światowa blogosfera sprofesjonalizowala się już do tego stopnia, że autorzy najpopularniejszych blogów zarabiają dzięki nim niemałe pieniądze (głównie z reklam). Może i w Tobie drzemie talent blogera?

66 Prasa w epoce cyfrowej Źródłem wiedzy o zdarzeniach aktualnych i nieodległych w czasie człowieka XX wieku była prasa. W XXI wieku zmianie uległ nie tylko charakter samej prasy, ale i sposób komunikacji. Internet w stopniu trudnym jeszcze do oszacowania zrewolucjonizował kanały dystrybucji wiedzy i informacji. Szepce się coraz głośniej o śmierci wydań papierowych prasy. Nie wchodząc w spór optymistów dziejowych z pesymistami, odnotujmy jedynie, że obecnie wiodące tytuły prasowe na polskim rynku stawiają zarówno na wydania papierowe, jak i internetowe.

67 Polska prasa w Internecie Najpoczytniejsze polskie dzienniki internetowe: Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska Codziennie, Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Nasz Dziennik, Polska The Times, Przegląd Sportowy, Puls Biznesu, Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany,

68 Polska prasa w Internecie, c.d. Najpoczytniejsze polskie tygodniki w Internecie: Polityka, Wprost, Newsweek, Uważam Rze, Tygodnik Powszechny, Niedziela, Przekrój, Przegląd

69 Polska prasa w Internecie, c.d. Najpoczytniejsze polskie miesięczniki w Internecie: Wiedza i Życie, Charaktery, Świat Nauki, Mówią Wieki, Literatura na Świecie, Nowa Fantastyka, Kino Aby obejrzeć spis polskich periodyków, kliknij tutaj

70 Kształcenie stacjonarne łódzka oferta kulturalna (festiwale, instytucje) koniec łódzka oferta naukowa oferta turystyczno-krajoznawcza wolontariat

71 Oferta kulturalna - festiwale Od ostatniej dekady XX wieku, słusznie czy niesłusznie, przylgnęło do Łodzi miano miasta festiwali. Ich liczba i ranga pozwalają twierdzić, że w każdym miesiącu roku kalendarzowego amatorzy łódzkiego życia festiwalowego nie mogą narzekać na nudę. W kolejnych slajdach przyjrzymy się kalendarzowi największych łódzkich festiwali:

72 Oferta kulturalna - festiwale STYCZEŃ MARZEC Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

73 Oferta kulturalna - festiwale MARZEC Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA

74 Oferta kulturalna - festiwale KWIECIEŃ Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki FashionPhilosophy Fashion Week Poland

75 Oferta kulturalna - festiwale MAJ Międzynarodowy Festiwal Fotografii FOTOFESTIWAL ŁÓDŹ Łódzkie Spotkania Baletowe

76 Oferta kulturalna - festiwale CZERWIEC Łódź Biennale Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi

77 Oferta kulturalna - festiwale LIPIEC Targowa Street Film & Music Festiwal Międzynarodowy Festiwal Kultury Miejskiej 5.1 Arena Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Kolory Polski [jeden z niewielu festiwali objazdowych w Polsce. Koncerty odbywają się w wielu miastach regionu]

78 Oferta kulturalna - festiwale WRZESIEŃ Festiwal Łódź Czterech Kultur Łódzkie Spotkania Teatralne Se-ma-for Film Festiwal Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego w Łodzi

79 Oferta kulturalna - festiwale PAŹDZIERNIK Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych SOUNDEDIT Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel Łódź Design Festival Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festiwal Nordland Art Festival

80 Oferta kulturalna - festiwale LISTOPAD Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana Festiwal Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu Explorers Festival Forum Kina Europejskiego CINERGIA

81 Oferta kulturalna - festiwale Festiwal Wełna Bawełna. Śladami potęgi i Świetności Imperium Łódź w roku 2012 będzie debiutował.

82 Oferta kulturalna - muzea Muzeum Sztuki w Łodzi (Pałac Maurycego Poznańskiego) Muzeum Historii Miasta Łodzi(Pałac Poznańskich) Muzeum Kanału Dętka Centralne Muzeum Włókiennictwa (Biała Fabryka Geyera), a przy nim Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej Muzeum Bajki Se-Ma-For Muzeum Książki Artystycznej w Willi Grohmana Muzeum Fabryki w Manufakturze Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

83 Oferta kulturalna galerie sztuki W Łodzi funkcjonują cenione galerie sztuki, wśród których szczególną renomą wyróżniają się Atlas Sztuki,Ośrodek Propagandy Sztuki czy Rynek Sztuki. Oto katalog łódzkich galerii sztuki Tu zaś znajdziemy aktualny repertuar łódzkich teatrów

84 Oferta kulturalna domy kultury Wśród możliwości kształcenia ustawicznego nie sposób nie wymienić bogatej oferty domów kultury: spotkań (literackich, kabaretowych), koncertów, spektakli teatralnych, warsztatów (plastycznych, fotograficznych, rękodzielniczych ), kursów (językowych, tanecznych, komputerowych ), wykładów (z historii Łodzi, z historii sztuki) i wielu innych.

85 Oferta kulturalna domy kultury Na łódzkim rynku szczególną aktywnością wyróżniają się: Poleski Ośrodek Sztuki Śródmiejskie Forum Kultury Łódzki Dom Kultury Fabryka Sztuki Centrum Kultury Młodych Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Bałucki Ośrodek Kultury

86 Oferta kulturalna - informacje Więcej informacji na temat aktualnej oferty kulturalnej i rozrywkowej w Łodzi: Centrum Informacji Kulturalnej w Łodzi Reymont.pl Łodzianin.pl Kalejdoskop Co Jest Grane Moje Miasto Dzieje się

87 Oferta naukowa Główną myślą towarzyszącą idei kształcenia ustawicznego jest, by wskazywać możliwości i aktywizować do działań edukacyjnych na każdym szczeblu rozwoju: od kołyski aż po najpóźniejszą dorosłość. Bowiem tak, jak obowiązek szkolny nie zwalnia rodziców z obligu motywowania i wspomagania rozwoju dziecka, tak też wkroczenie w etap dorosłości (zakończenie etapu kształcenia formalnego) nie zamyka definitywnie przed nami szans i możliwości rozwoju.

88 Oferta naukowa - dzieci Aktualny spis atrakcji naukowych i kulturalnych dla dzieci znajdziemy m.in. na portalach: Dzieci w Łodzi Czas Dzieci Miasto Dzieci Warto przeglądać informacje z regionu, by nie przegapić ofert tak atrakcyjnych, jak np.: Łódzki Uniwersytet Dziecięcy przy Politechnice Łódzkiej Uniwersytet Łódzki Dla Dzieci

89 Oferta naukowa- dorośli Osobom dorosłym będącym w wieku nieuprawniającym już do uczęszczania na regularne zajęcia szkolne lub uczelniane, oferty kształcenia formalnego dostarczają publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, jak np. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi, w którym nauka jest bezpłatna, odbywa się na każdym szczeblu edukacji (od podstawówki aż po szkoły policealne) i przyjmuje często atrakcyjną i użyteczną formę, np. firmy symulacyjnej.

90 Oferta naukowa - dorośli Łódź, będąc dużym ośrodkiem akademickim, stwarza mieszkańcom okazje do uczestnictwa w wielu interesujących seminariach, konferencjach czy sympozjach. Wstęp na wiele z nich jest wolny, a zaproszenia w wielu przypadkach otwarcie kierowane do wszystkich zainteresowanych.

91 Oferta naukowa - seniorzy Jest rzeczą ciekawą, że przejście na emeryturę - stanowiącą zwyczajowo synonim bezczynności i rozwojowej stagnacji -otwiera w istocie pole dużych możliwości kształcenia. Seniorzy, nieznajdujący się już pod dyktatem godzin pracy, skorzystać mogą z bogatej oferty zajęć akademickich i kulturalnych kierowanych nierzadko w pierwszej kolejności do nich.

92 Oferta naukowa - seniorzy Oto wybrane placówki, w których ofercie przebierać mogą najwybredniejsi z seniorów: Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej Drugi Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademia Wieku Dojrzałego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi Akademia Trzeciego Wieku przy Bałuckim Ośrodku Kultury Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

93 Oferta turystyczno-krajoznawcza Region łódzki,w odróżnieniu od Syberii, jest stosunkowo dobrze skomunikowany (PKP, PKS, busy i tramwaje podmiejskie szlaki rowerowe), w odróżnieniu zaś od Pustyni Gobi jest stosunkowo bogaty w ciekawą architekturę i przyrodę. Zorganizowane i indywidualne wycieczki turystycznokrajoznawcze są znakomitym przykładem nieformalnego kształcenia ustawicznego.

94 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Myślisz o wycieczce rowerowej? Autokarowej? A może spacer z przewodnikiem? Zajrzyj do oferty Oddziału Łódzkiego PTTK Tutaj z kolei znajdziemy co nieco o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych regionu łódzkiego

95 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje A może wyprawa w świat na rowerze? Dołącz do któregoś ze stowarzyszeń podróżniczych, np. Stowarzyszenia Podróżników Crotos

96 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje A może odrobina aktywności obywatelskiej, a przy tym turystyka rowerowa? Kto słyszał o łódzkiej Masie Krytycznej? Zajrzyj na stronę Fundacji FENOMEN

97 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Spacer po Łodzi i okolicach z grupą zapaleńców, amatorów aktywnego zwiedzania? Sprawdź ofertę Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

98 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Sposobem na aktywne poznawanie regionu, jego tradycji, korzystając przy tym z bogatej oferty turystycznej, może być zaangażowanie w działalność Łódzkiej Chorągwi ZHP

99 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Mieszkając w Łodzi, nie jesteśmy pozbawieni możliwości poznawania kultury, architektury, historii i tradycji innych regionów. Jeśli bliskie Ci są Beskidy, zawsze możesz podjąć wysiłek zostania przewodnikiem w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich. Jeśli wolisz morskie lub jeziorowe klimaty zajrzyj do oferty Łódzkiego Klubu Morskiego Horn

100 Wolontariat i kształcenie ustawiczne Wolontariat doskonale mieścisię w idei kształcenia ustawicznego (całożyciowego). Będąc pracą nieodpłatną i dobrowolną na rzecz innych osób, staje się wolontariat istotną częścią edukacji ustawicznej z chwilą, gdy stwarza wolontariuszowi oraz osobie korzystającej z wolontariatu możliwość uczenia się nowych rzeczy lub uczenia innych. A przecież rzadko kiedy zdarza się inaczej A może zatem wolontariat?

101 Szymon Iwanowski Dziękuję

102 Akademickie Biuro Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego ul. Lumumby 14, Łódź tel/fax:(42) ,

103 PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Postaw na rozwój! Doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego oraz certyfikacja kwalifikacji językowych i komputerowych

Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej

Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej Warszawa, 27.06.2013 r. Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (organizacja pożytku publicznego) za okres 1 stycznia 31 grudnia 2012 r. Spis treści 1. Dane organizacji... 4

Bardziej szczegółowo

Akademia Cyfrowych Kompetencji

Akademia Cyfrowych Kompetencji 1 Oddajemy w Państwa ręce publikację będącą efektem 9-miesięcznej pracy przy realizacji II edycji projektu. Projekt ten ma na celu podniesienie umiejętności posługiwania się tzw. nowymi mediami w różnych

Bardziej szczegółowo

Internet moja przyszłość

Internet moja przyszłość Internet moja przyszłość Wykorzystanie technologii informatycznych we własnym rozwoju Andrzej Wodecki E-learning szansą na dobrą edukację dla mieszkańców wsi Krzysztof Markiewicz Internet a niepełnosprawni

Bardziej szczegółowo

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning wyróżnij się! wyjątkowi - językowi informator 2013/2014 studia językowe Także od podstaw! licencjackie anglistyka amerykanistyka germanistyka hispanistyka italianistyka język+język e-learning magisterskie

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program

Bardziej szczegółowo

S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12.

S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12. Warszawa, dnia 31.03.2007 S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12.2006 1. Nazwa: Fundacja Centrum Edukacji

Bardziej szczegółowo

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r Ka Spis treści jak uczyć się i naucz Paulina Haratyk, Centrum Klara Siele społecznośc Michał r 6 8 18 ać w otwarty sposób? Cyfrowe Projekt: Polska 28 36 48 62 76 84 86 92 98 108 114 120 126 128 130 132

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury

Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury animacj istorie animacj istorie Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury 1 Od redakcji i słowo wstępne str. 6 2 Historia, pamięć, animacja dorota sieroń-galusek str. 10 3 Ocalić od

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

Celem konkursów jest zachęcenie uczniów do utrwalenia wiadomości nabytych podczas

Celem konkursów jest zachęcenie uczniów do utrwalenia wiadomości nabytych podczas Lp. Odbiorcy Nazwa programu Opis programu Adres internetowykoordynator/inicjator Ogólnopolskie programy edukacyjne i konkursy dla uczniów szkół podstawowych 1 uczniowie klas II i III szkoły podstawowej

Bardziej szczegółowo

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ NA KONIEC ROKU... Drodzy czytelnicy, Kolejny rok akademicki dobiega końca. Semestr letni minął bardzo szybko i oto mamy kolejny numer magazynu C40. Bardzo cieszy nas, że ten debiutancki, sprzed trzech

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA I WYKSZTAŁCENIE W MAŁOPOLSCE

EDUKACJA I WYKSZTAŁCENIE W MAŁOPOLSCE EDUKACJA I WYKSZTAŁCENIE W MAŁOPOLSCE RAPORT ZA ROK 2008 Maj 2009 r. Raport powstał w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Bardziej szczegółowo

Nauczyciel w szkole. uczącej się. Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół. fotolia.com

Nauczyciel w szkole. uczącej się. Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół. fotolia.com fotolia.com Nauczyciel w szkole uczącej się Informacje o nowym systemie wspomagania pracy szkół 2 W pracy nauczycieli uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych Nauczyciele powinni i chcą poszerzać

Bardziej szczegółowo

Karolina Grodecka E-learning w rozwoju zawodowym bibliotekarzy 5. Agata Arkabus E-learning w bibliotece szkolnej metodą pozyskania czytelnika 11

Karolina Grodecka E-learning w rozwoju zawodowym bibliotekarzy 5. Agata Arkabus E-learning w bibliotece szkolnej metodą pozyskania czytelnika 11 1 Karolina Grodecka E-learning w rozwoju zawodowym bibliotekarzy 5 Agata Arkabus E-learning w bibliotece szkolnej metodą pozyskania czytelnika 11 Beata Malentowicz Dla kogo e-learning w bibliotece? 16

Bardziej szczegółowo

W NUMERZE M.IN.: Barbara Golanko Możliwości wsparcia Finansowego spółdzielni socjalnej ze strony Urzędów Pracy

W NUMERZE M.IN.: Barbara Golanko Możliwości wsparcia Finansowego spółdzielni socjalnej ze strony Urzędów Pracy MARZEC 2014 6 W NUMERZE M.IN.: Barbara Golanko Możliwości wsparcia Finansowego spółdzielni socjalnej ze strony Urzędów Pracy Agnieszka Pacut Kształcenie pozaformalne w zakresie przedsiębiorczości społecznej

Bardziej szczegółowo

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli 1 INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli Ewa Patkowska i Elżbieta Kortkowicz-Białowąs, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Opublikowano 15.06.2005 WSTĘP Jednym z ważniejszych

Bardziej szczegółowo

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE NAUCZYCIELSKA EDUKACJA BIULETYN CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE ----------------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

Metoda projektów. Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska

Metoda projektów. Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska Metoda projektów Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY

ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY ORGANIZATOR LIPIEC 2013 PARTNER STRATEGICZNY Akademia Edukacji Menedżerskiej kafeteria edukacyjna dla licealistów Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego Warszawa, lipiec 2013 Copyright

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Uczenie się jest procesem, z którym stykamy się całe życie, nie ogranicza się wyłącznie do dzieciństwa i młodości. Człowiek przez

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie!

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie INFORMATOR KURSY SZKOLENIA WARSZTATY Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! www.twp.szczecin.pl O Nas Szanowni Państwo, z Towarzystwem Wiedzy

Bardziej szczegółowo

KUJAWSKO-POMORSKA SZKOŁA WYŻSZA W BYDGOSZCZY INFORMATOR

KUJAWSKO-POMORSKA SZKOŁA WYŻSZA W BYDGOSZCZY INFORMATOR KUJAWSKO-POMORSKA SZKOŁA WYŻSZA W BYDGOSZCZY INFORMATOR 2015/2016 Spis treści Informacje o Uczelni Słowo od Rektora...4 Władze Uczelni...5 Nasi wykładowcy...6 Dlaczego warto studiować w KPSW?...8 Dołącz

Bardziej szczegółowo

Internet w mojej społeczności

Internet w mojej społeczności Internet w mojej społeczności Wykorzystanie technologii informatycznych w rozwoju społeczności lokalnych Marcin Mastykarz Jak wykorzystać IT w rozwoju społeczności lokalnych Bohdan Szafrański Open Source

Bardziej szczegółowo

Cele stawiane polskim uczelniom wyższym w zakresie kształcenia na odległość

Cele stawiane polskim uczelniom wyższym w zakresie kształcenia na odległość Cele stawiane polskim uczelniom wyższym w zakresie kształcenia na odległość 2013-02-28 Raport z badania Wykonał - dr Krzysztof Pietrowicz PI-PWP Gra w studia podyplomowe projekt współfinansowany ze środków

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie Internetu w kształceniu polonistycznym

Wykorzystanie Internetu w kształceniu polonistycznym Akademia im. Jana Długosza, Częstochowa. MEDIA I SPOŁECZEŃSTWO... MEDIOZNAWSTWO KOMUNIKOLOGIA SEMIOLOGIA SOCJOLOGIA MEDIÓW MEDIA A PEDAGOGIKA Wykorzystanie Internetu w kształceniu polonistycznym nr 2/2012

Bardziej szczegółowo