PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO"

Transkrypt

1 PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Postaw na rozwój! Doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego oraz certyfikacja kwalifikacji językowych i komputerowych

2 Kształcenie ustawiczne dla mieszkańców regionu łódzkiego GRA MOŻLIWOŚCI

3

4 W województwie łódzkim mieszka 2,5 miliona osób. Ilu mieszkańców korzysta z możliwości kształcenia?

5 Wedle autorów raportu Diagnoza Społeczna 2011 odsetek osób korzystających z usług edukacyjnych (w trybie szkolnym i pozaszkolnym) w roku 2011 wyniósł ogółem: 24,10% Natomiast uwzględniając kryterium wieku, było to: w przedziale wiekowym 16-19: 93,50% w przedziale wiekowym 20-24: 58,80% w przedziale wiekowym 25-29: 15,10% w przedziale wiekowym 30-39: 4,30% w przedziale wiekowym 39+ : 1,30%

6 Odsetek osób korzystających z usług edukacyjnych w 2011 r. w Polsce osoby kształcące się wiek wiek wiek wiek wiek 40+

7 Grunt to motywacja Nadto widoczny jest drastyczny procentowy spadek liczby osób po 30 roku życia podejmujących działania edukacyjne. Jaka jest tego przyczyna? Czy jest nią brak oferty edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do osób dojrzałych? W dalszej części prezentacji postaramy się dowieść, że taka oferta istnieje, skorzystanie z niej wymaga jednak odrobiny samodyscypliny i wewnętrznej motywacji.

8 Zastanówmy się przez chwilę Kosa i komputer Które z tych narzędzi lepiej pasuje do obrazu współczesnego świata?

9 Komputer, prawda?

10 Kosa Kogo chętniej poprosilibyście o wykoszenie zarośniętego trawnika kosą: 70-latka czy 7-latka?

11 To było pytanie retoryczne

12 Komputer A komu chętniej zlecilibyście zadanie sprawdzenia jakiejś informacji w Internecie? Też dziadkowi?

13 Wahanie Jeśli lekturze ostatniego slajdu towarzyszyło wahanie, to znak, że i Ty, czytelniku, doświadczasz zachodzących we współczesnym świecie zmian.

14 Wzorce edukacyjne We współczesnym świecie zaburzeniu uległa tradycyjna hierarchia przekazywania wiedzy. W świecie wszechobecnych komputerów i Internetu ludzie dojrzali, seniorzy przestają być edukacyjnymi autorytetami. Źle to czy dobrze?

15 Takie pytanie jest bez sensu.

16 Edukacyjny styl życia Nie pozostawiono nam wyboru. O ile chcemy satysfakcjonująco żyć i sprawnie funkcjonować na rynku pracy, nauki i rozrywki, musimy się uczyć.

17 Stoicki spokój Nie obrażajmy się jednak na ów przymus kształcenia. Posłuchajmy rzymskiego stoika Epikteta: Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności.

18 Wiedza starzeje się dziś szybko Przyjmijmy do wiadomości, że procesu starzenia się wiedzy nie powstrzymamy. Co naszym przodkom zajmowało kilka pokoleń (np. upowszechnienie maszyn parowych, fotografii czy samochodów), dziś odbywa się w ciągu niecałej dekady. Jak często używaliście Internetu w roku 2002?

19 Społeczeństwo i gospodarka oparte na wiedzy Od kształcenia nie ma ucieczki. Szkoła zaś nie jest dziś jedyną szansą na kształcenie. Dzisiejszy świat przesiąknięty jest wiedzą i na każdym kroku stwarza nam możliwościrozwoju i kształcenia.

20 Nie tylko szkoła Tradycyjna droga kształcenia, zwana systemowo kształceniem formalnym (w ramach powszechnej oświaty, od przedszkola aż po wyższe studia), jest jedną z trzech ścieżek edukacyjnych, które możemy wybrać.

21 Ścieżki kształcenia ustawicznego KSZTAŁCENIE FORMALNE systematyczne, planowe realizowany program nauczania KSZTAŁCENIE POZAFORMALNE systematyczne, planowe modułowe, dopasowane do potrzeb KSZTAŁCENIE NIEFORMALNE spontaniczne, nieplanowane w sytuacjach życia codziennego

22 Kształcenie formalne przedszkole szkoła podstawowa szkoła ponadgimn. szkoła gimnazjalna studia wyższe

23 Kształcenie pozaformalne szkoły języków obcych tańca trenerskie kursy komputerowe nauki jazdy księgowości szkolenia asertywności twórczego myślenia umiejętności interpersonalnych

24 Kształcenie nieformalne podróże życie kulturalne wolontariat

25 Edukacyjny styl życia Jeśli rozumiesz, że każdy etap życia jest czasem nauki, a jedynie jej rodzaj należy dostosować do specyfiki etapu życia Jeśli rozumiesz, że nie tylko w szkole się uczymy, lecz w trakcie podróży, w pracy, uczestnicząc w życiu kulturalnym i społecznym oznacza to, że niechybnie kształcisz się ustawicznie Jeśli rozumiesz, że kształcenie wiąże się z pewnym wysiłkiem umysłowym, bowiem umysł domaga się treningu w tym samym stopniu, co nasze ciało

26 Wiedzieć to móc Z wiekiem dostrzegamy kurczenie się oferty edukacyjnej, jaką ma dla nas system oświaty. Pamiętajmy jednak, że oferta kształcenia ustawicznego wybiega daleko poza propozycje powszechnej oświaty. Dla naszego rozwoju wewnętrznego oferta kształcenia jest prawie nielimitowana. Przyjrzyjmy się jej.

27 Zaczynamy wędrówkę Przed nami wędrówka po możliwościach kształcenia w regionie łódzkim.

28 Od której z ofert chcesz zacząć? [kliknij w wybraną opcję] stacjonarna online

29 Kształcenie online studia online (na platformie zdalnego nauczania) kursy i szkolenia online koniec biblioteki cyfrowe portale wiedzy, edukacyjne i informacyjne blogosfera prasa online

30 Studia przez Internet Studiowanie online(przez Internet) w powszechnej opinii kojarzone jest z zajęciem niepoważnym. Tymczasem prawda jest taka, że odpowiednio zorganizowany proces dydaktyczny na platformie zdalnego nauczania daje studentom często lepsze warunki kształcenia niż studia stacjonarne. Dlaczego? Powodów jest kilka:

31 Zalety studiowania przez Internet 1. Studenci i studentki mają możliwość kształcenia się w czasie dla nich najdogodniejszym, np. wieczorami. 2. Mają możliwość kontaktowania się z prowadzącymi kursy codziennie przez 7 dni w tygodniu. 3. Mają możliwość podjęcia poważnej i długiej (np. tygodniowej) wymiany opinii z innymi uczestnikami kursu na forach poświęconych konkretnym tematom i zagadnieniom.

32 Na kolejnych slajdach zobaczymy, jak wygląda przykładowy kurs onlinena dobrze zaprojektowanej platformie zdalnego nauczania.

33 Oto widok ekranu głównego, który przedstawia się po zalogowaniu do obszaru roboczego kursu e-learningowego. Kurs ten składa się, jak widać, z 6 modułów tematycznych..

34 Student otrzymuje na platformie dostęp do materiałów dydaktycznych w formie skryptu, e-booka, czyli podręcznika w wersji cyfrowej.

35 Tak wygląda forum przedmiotowe, na którym studenci i studentki dyskutują na wybrane tematy. Moderatorem takiego forum jest osoba prowadząca kurs.

36 E-learning to również pisanie prac zaliczeniowych z poszczególnych przedmiotów. Każdy ze studentów umieszcza swoje prace w folderze zwrotnym prowadzącego.

37 Po umieszczeniu zadania w folderze zwrotnym studenci i studentki oczekują na ocenę i fachowy komentarz.

38 Inną możliwością weryfikacji wiedzy studenta zdobytej podczas kursu na platformie jest test.

39 Wbrew powszechnej opinii, studia online nie odczłowieczają stosunków międzyludzkich. Zawsze istnieje możliwość odbycia rozmowy z prowadzącym w czasie rzeczywistym, czyli spotkania na wirtualnym dyżurze, zwanym tutaj czatem.

40 Studia metodą e-learningu nie kieruj się stereotypami Warto przyjrzeć się ofercie uczelni prowadzących studia przez Internet. Mając w sobie głęboką motywację do poznawania nowych rzeczy i potrzebę zdobywania nowych kwalifikacji, należy tę możliwość wziąć pod uwagę.

41 Ofertę studiów na platformach zdalnego nauczania w regionie łódzkim poznasz klikając tutaj

42 Kursy i szkolenia online Decyzja o podjęciu studiów (stacjonarnych lub przez Internet) wiąże nasze plany życiowe na kilka lat. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, pomyślmy o kursach i szkoleniach online

43 Kursy i szkolenia - oferta Kolejne slajdy zawierają wybrane przykłady bezpłatnych kursów i szkoleń dostępnych drogą elektroniczną.

44 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Akademia PARP Na portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mamy do dyspozycji darmowe szkolenia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Po ukończeniu szkolenia i pozytywnej opinii opiekuna, platforma e- learningowa generuje certyfikat.

45 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Portal Edukacji Ekonomicznej NBP Narodowy Bank Polski na swym portalu udostępnia wykłady, artykuły i szkolenia dotyczące podstaw ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

46 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Wirtualna Akademia Giełdowa Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje bezpłatne szkolenia i materiały edukacyjne dotyczące rynku kapitałowego, papierów wartościowych oraz funkcjonowania giełdy.

47 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udostępnia bezpłatnie szkolenia związane z bezpieczeństwem w górach. Ukończone szkolenie wieńczy zaś certyfikatem.

48 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w środowisku programów Photoshop i OpenOffice, warto zgłosić się na bezpłatny kurs

49 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Akademia Umiejętności Komputerowych Microsoft Znane marki również nie stronią od oferowania darmowych szkoleń. Są one, to prawda, formą promocji, ale jakaż to dla nas, beneficjentów różnica?

50 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi również zachęca do udziału w darmowych kursach e-learningowych.

51 Kursy i szkolenia oferta, c.d. ESKK Interesują Cię kursy językowe, komputerowe, księgowe?

52 Kursy i szkolenia oferta, c.d. Bezpłatne kursy online oferuje także Łódzka Akademia Przedsiębiorczości Akademickiej

53 Biblioteki cyfrowe Czasy się zmieniają. Niegdyś najsłynniejsze i najbogatsze w zbiory biblioteki mieściły się w okazałych budynkach zdolnych pomieścić setki tysięcy woluminów. Dzisiaj wystarczy jeden okazały serwer. Internetowe biblioteki cyfrowe spełniają funkcje dawniejszych czytelni. Dostępne są w nich zarówno zbiory książek i czasopism wydawanych z myślą o czytelniku internetowym (e-booki), jak i zdigitalizowane, czyli przeniesione w format cyfrowy, wydawnictwa papierowe.

54 Polskie biblioteki cyfrowe - przegląd Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa CYBRA Federacja Bibliotek Cyfrowych ponad publikacji Naukowe i fachowe polskie czasopisma elektroniczne ARIANTA Polska Biblioteka Internetowa pod kuratelą Biblioteki Narodowej

55 Polskie biblioteki cyfrowe przegląd, c.d. Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej (projekt UNESCO) Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (książki, czasopisma, mapy, rękopisy, muzykalia ) e-kolekcjastarych czasopism polskich (Biblioteki Narodowej i Biblioteki UW)

56 Polskie biblioteki cyfrowe przegląd, c.d. Biblioteka - książek dla dzieci i młodzieży Exlibris Biblioteka Internetowa -zbiór e-bookówz literaturą polską i obcą Wolne Lektury zbiór lektur szkolnych (Fundacja Nowoczesna Polska) Czytający w językach obcych korzystać mogą ze zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów całej Europy Europeana

57 Portale wiedzy i edukacyjne W środowisku Internetu dostępne są również odpowiedniki dawniejszych encyklopedii, czy też leksykonów i poradników. Zwie się je dziś portalami wiedzylub portalami edukacyjnymi. Polski Internet roi się od takich miejsc. Spójrzmy na kilka wartościowych propozycji:

58 Portale wiedzy i edukacyjne - przegląd Portal Wiedzy PWN-a na nim wiadomości zawarte w cenionej encyklopedii, słownikach oraz porady językowe. Portal Wiedzy Polskiej Akademii Nauk wiedza z wielu dyscyplin, ceniona i sprawdzona. Portal Wiedzy dla Biznesu Nowoczesna Firma zbiór wiadomości dla ludzi przedsiębiorczych.

59 Portale wiedzy i edukacyjne przegląd, c.d. Portal Wiedzy Narodowego Banku Polskiego dla zainteresowanych sprawami mikro- i makroekonomii. Portal Wiedzy dla Nauczycieli Scholaris Portal Wiedzy Onet.pl portal komercyjny, budowany w części społecznie.

60 Portale informacyjne Osoby spragnione informacji (bieżących i mniej aktualnych) na temat regionu łódzkiego mogą zajrzeć na: Reymont.pl Łodzianin.pl Moje Miasto Dzieje się naszemiasto.pl Łódź24

61 Blogi i blogosfera Ciekawym i często kształcącym miejscem w Internecie, a jak twierdzi wielu ciekawym sposobem istnienia w Internecie, jest blogosfera. Blogiem nazywamy dziennik sieciowy, czyli mniej lub bardziej osobistą stronę w sieci, zawierającą uporządkowane chronologicznie wpisy, w których twórca (bloger) komentuje realne zdarzenia, prowadzi fikcyjną narrację lub w jakikolwiek inny sposób komunikuje się z innymi blogerami i światem.

62 Wybrane polskie blogowiska Jedne z popularniejszych blogowisk (czyli zbiorów, katalogów blogów) w Polsce to: blox.pl natemat.pl salon24 wirtualnemedia onet.pl

63 Blog Roku Od 2005 roku odbywa się w polskim Internecie konkurs na najlepszy Blog Roku. W konkursie wziąć udział może każdy bloger, a wyboru dokonują internauci oraz Kapituła Konkursu. Oto dotychczasowi triumfatorzy konkursu:

64 Blog Roku dotychczasowi laureaci Blog Roku 2005: Wawrzyniec Prusky Blog Roku 2006: Angel is red Blog Roku 2007: W stronę precla Blog Roku 2008: Mój tata! Blog Roku 2009:... zimno ---zimno ---zimno -zimno Blog Roku 2010: Zapiski z Granitowego Miasta Blog Roku 2011: Paragon z podróży

65 Blogosfera a biznes Polska i światowa blogosfera sprofesjonalizowala się już do tego stopnia, że autorzy najpopularniejszych blogów zarabiają dzięki nim niemałe pieniądze (głównie z reklam). Może i w Tobie drzemie talent blogera?

66 Prasa w epoce cyfrowej Źródłem wiedzy o zdarzeniach aktualnych i nieodległych w czasie człowieka XX wieku była prasa. W XXI wieku zmianie uległ nie tylko charakter samej prasy, ale i sposób komunikacji. Internet w stopniu trudnym jeszcze do oszacowania zrewolucjonizował kanały dystrybucji wiedzy i informacji. Szepce się coraz głośniej o śmierci wydań papierowych prasy. Nie wchodząc w spór optymistów dziejowych z pesymistami, odnotujmy jedynie, że obecnie wiodące tytuły prasowe na polskim rynku stawiają zarówno na wydania papierowe, jak i internetowe.

67 Polska prasa w Internecie Najpoczytniejsze polskie dzienniki internetowe: Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska Codziennie, Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Nasz Dziennik, Polska The Times, Przegląd Sportowy, Puls Biznesu, Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany,

68 Polska prasa w Internecie, c.d. Najpoczytniejsze polskie tygodniki w Internecie: Polityka, Wprost, Newsweek, Uważam Rze, Tygodnik Powszechny, Niedziela, Przekrój, Przegląd

69 Polska prasa w Internecie, c.d. Najpoczytniejsze polskie miesięczniki w Internecie: Wiedza i Życie, Charaktery, Świat Nauki, Mówią Wieki, Literatura na Świecie, Nowa Fantastyka, Kino Aby obejrzeć spis polskich periodyków, kliknij tutaj

70 Kształcenie stacjonarne łódzka oferta kulturalna (festiwale, instytucje) koniec łódzka oferta naukowa oferta turystyczno-krajoznawcza wolontariat

71 Oferta kulturalna - festiwale Od ostatniej dekady XX wieku, słusznie czy niesłusznie, przylgnęło do Łodzi miano miasta festiwali. Ich liczba i ranga pozwalają twierdzić, że w każdym miesiącu roku kalendarzowego amatorzy łódzkiego życia festiwalowego nie mogą narzekać na nudę. W kolejnych slajdach przyjrzymy się kalendarzowi największych łódzkich festiwali:

72 Oferta kulturalna - festiwale STYCZEŃ MARZEC Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

73 Oferta kulturalna - festiwale MARZEC Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA

74 Oferta kulturalna - festiwale KWIECIEŃ Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki FashionPhilosophy Fashion Week Poland

75 Oferta kulturalna - festiwale MAJ Międzynarodowy Festiwal Fotografii FOTOFESTIWAL ŁÓDŹ Łódzkie Spotkania Baletowe

76 Oferta kulturalna - festiwale CZERWIEC Łódź Biennale Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi

77 Oferta kulturalna - festiwale LIPIEC Targowa Street Film & Music Festiwal Międzynarodowy Festiwal Kultury Miejskiej 5.1 Arena Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Kolory Polski [jeden z niewielu festiwali objazdowych w Polsce. Koncerty odbywają się w wielu miastach regionu]

78 Oferta kulturalna - festiwale WRZESIEŃ Festiwal Łódź Czterech Kultur Łódzkie Spotkania Teatralne Se-ma-for Film Festiwal Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego w Łodzi

79 Oferta kulturalna - festiwale PAŹDZIERNIK Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych SOUNDEDIT Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel Łódź Design Festival Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festiwal Nordland Art Festival

80 Oferta kulturalna - festiwale LISTOPAD Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana Festiwal Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu Explorers Festival Forum Kina Europejskiego CINERGIA

81 Oferta kulturalna - festiwale Festiwal Wełna Bawełna. Śladami potęgi i Świetności Imperium Łódź w roku 2012 będzie debiutował.

82 Oferta kulturalna - muzea Muzeum Sztuki w Łodzi (Pałac Maurycego Poznańskiego) Muzeum Historii Miasta Łodzi(Pałac Poznańskich) Muzeum Kanału Dętka Centralne Muzeum Włókiennictwa (Biała Fabryka Geyera), a przy nim Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej Muzeum Bajki Se-Ma-For Muzeum Książki Artystycznej w Willi Grohmana Muzeum Fabryki w Manufakturze Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

83 Oferta kulturalna galerie sztuki W Łodzi funkcjonują cenione galerie sztuki, wśród których szczególną renomą wyróżniają się Atlas Sztuki,Ośrodek Propagandy Sztuki czy Rynek Sztuki. Oto katalog łódzkich galerii sztuki Tu zaś znajdziemy aktualny repertuar łódzkich teatrów

84 Oferta kulturalna domy kultury Wśród możliwości kształcenia ustawicznego nie sposób nie wymienić bogatej oferty domów kultury: spotkań (literackich, kabaretowych), koncertów, spektakli teatralnych, warsztatów (plastycznych, fotograficznych, rękodzielniczych ), kursów (językowych, tanecznych, komputerowych ), wykładów (z historii Łodzi, z historii sztuki) i wielu innych.

85 Oferta kulturalna domy kultury Na łódzkim rynku szczególną aktywnością wyróżniają się: Poleski Ośrodek Sztuki Śródmiejskie Forum Kultury Łódzki Dom Kultury Fabryka Sztuki Centrum Kultury Młodych Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Bałucki Ośrodek Kultury

86 Oferta kulturalna - informacje Więcej informacji na temat aktualnej oferty kulturalnej i rozrywkowej w Łodzi: Centrum Informacji Kulturalnej w Łodzi Reymont.pl Łodzianin.pl Kalejdoskop Co Jest Grane Moje Miasto Dzieje się

87 Oferta naukowa Główną myślą towarzyszącą idei kształcenia ustawicznego jest, by wskazywać możliwości i aktywizować do działań edukacyjnych na każdym szczeblu rozwoju: od kołyski aż po najpóźniejszą dorosłość. Bowiem tak, jak obowiązek szkolny nie zwalnia rodziców z obligu motywowania i wspomagania rozwoju dziecka, tak też wkroczenie w etap dorosłości (zakończenie etapu kształcenia formalnego) nie zamyka definitywnie przed nami szans i możliwości rozwoju.

88 Oferta naukowa - dzieci Aktualny spis atrakcji naukowych i kulturalnych dla dzieci znajdziemy m.in. na portalach: Dzieci w Łodzi Czas Dzieci Miasto Dzieci Warto przeglądać informacje z regionu, by nie przegapić ofert tak atrakcyjnych, jak np.: Łódzki Uniwersytet Dziecięcy przy Politechnice Łódzkiej Uniwersytet Łódzki Dla Dzieci

89 Oferta naukowa- dorośli Osobom dorosłym będącym w wieku nieuprawniającym już do uczęszczania na regularne zajęcia szkolne lub uczelniane, oferty kształcenia formalnego dostarczają publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, jak np. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi, w którym nauka jest bezpłatna, odbywa się na każdym szczeblu edukacji (od podstawówki aż po szkoły policealne) i przyjmuje często atrakcyjną i użyteczną formę, np. firmy symulacyjnej.

90 Oferta naukowa - dorośli Łódź, będąc dużym ośrodkiem akademickim, stwarza mieszkańcom okazje do uczestnictwa w wielu interesujących seminariach, konferencjach czy sympozjach. Wstęp na wiele z nich jest wolny, a zaproszenia w wielu przypadkach otwarcie kierowane do wszystkich zainteresowanych.

91 Oferta naukowa - seniorzy Jest rzeczą ciekawą, że przejście na emeryturę - stanowiącą zwyczajowo synonim bezczynności i rozwojowej stagnacji -otwiera w istocie pole dużych możliwości kształcenia. Seniorzy, nieznajdujący się już pod dyktatem godzin pracy, skorzystać mogą z bogatej oferty zajęć akademickich i kulturalnych kierowanych nierzadko w pierwszej kolejności do nich.

92 Oferta naukowa - seniorzy Oto wybrane placówki, w których ofercie przebierać mogą najwybredniejsi z seniorów: Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej Drugi Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademia Wieku Dojrzałego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi Akademia Trzeciego Wieku przy Bałuckim Ośrodku Kultury Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

93 Oferta turystyczno-krajoznawcza Region łódzki,w odróżnieniu od Syberii, jest stosunkowo dobrze skomunikowany (PKP, PKS, busy i tramwaje podmiejskie szlaki rowerowe), w odróżnieniu zaś od Pustyni Gobi jest stosunkowo bogaty w ciekawą architekturę i przyrodę. Zorganizowane i indywidualne wycieczki turystycznokrajoznawcze są znakomitym przykładem nieformalnego kształcenia ustawicznego.

94 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Myślisz o wycieczce rowerowej? Autokarowej? A może spacer z przewodnikiem? Zajrzyj do oferty Oddziału Łódzkiego PTTK Tutaj z kolei znajdziemy co nieco o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych regionu łódzkiego

95 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje A może wyprawa w świat na rowerze? Dołącz do któregoś ze stowarzyszeń podróżniczych, np. Stowarzyszenia Podróżników Crotos

96 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje A może odrobina aktywności obywatelskiej, a przy tym turystyka rowerowa? Kto słyszał o łódzkiej Masie Krytycznej? Zajrzyj na stronę Fundacji FENOMEN

97 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Spacer po Łodzi i okolicach z grupą zapaleńców, amatorów aktywnego zwiedzania? Sprawdź ofertę Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

98 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Sposobem na aktywne poznawanie regionu, jego tradycji, korzystając przy tym z bogatej oferty turystycznej, może być zaangażowanie w działalność Łódzkiej Chorągwi ZHP

99 Oferta turystyczno-krajoznawcza - propozycje Mieszkając w Łodzi, nie jesteśmy pozbawieni możliwości poznawania kultury, architektury, historii i tradycji innych regionów. Jeśli bliskie Ci są Beskidy, zawsze możesz podjąć wysiłek zostania przewodnikiem w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich. Jeśli wolisz morskie lub jeziorowe klimaty zajrzyj do oferty Łódzkiego Klubu Morskiego Horn

100 Wolontariat i kształcenie ustawiczne Wolontariat doskonale mieścisię w idei kształcenia ustawicznego (całożyciowego). Będąc pracą nieodpłatną i dobrowolną na rzecz innych osób, staje się wolontariat istotną częścią edukacji ustawicznej z chwilą, gdy stwarza wolontariuszowi oraz osobie korzystającej z wolontariatu możliwość uczenia się nowych rzeczy lub uczenia innych. A przecież rzadko kiedy zdarza się inaczej A może zatem wolontariat?

101 Szymon Iwanowski Dziękuję

102 Akademickie Biuro Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego ul. Lumumby 14, Łódź tel/fax:(42) ,

103 PUBLIKACJA BEZPŁATNA WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Postaw na rozwój! Doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego oraz certyfikacja kwalifikacji językowych i komputerowych

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki.

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oferuje w bieżącej prenumeracie bogaty zbiór czasopism metodycznych i fachowych dla nauczycieli, wychowawców oraz bibliotekarzy, psychologów, pedagogów szkolnych

Bardziej szczegółowo

Konwencja Międzypokoleniowe Dni Aktywności. Kultura dla Seniorów. 26 września 2012 r.

Konwencja Międzypokoleniowe Dni Aktywności. Kultura dla Seniorów. 26 września 2012 r. Konwencja Międzypokoleniowe Dni Aktywności Kultura dla Seniorów 26 września 2012 r. Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 1. Idea przewodnia obchodów roku w krajach

Bardziej szczegółowo

Andrzej Syguła Wirtualne Wyspy Wiedzy. E-learning jako nowa forma kształcenia

Andrzej Syguła Wirtualne Wyspy Wiedzy. E-learning jako nowa forma kształcenia Andrzej Syguła Wirtualne Wyspy Wiedzy W Państwowej WyŜszej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu realizowany jest projekt wdroŝenia wirtualnej edukacji, nazwany od akronimu

Bardziej szczegółowo

DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE

DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE PROGRAMY RZĄDOWE - MPIPS Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 Priorytet 1. Aktywne społeczeństwo Podziałanie 2 Rozwijanie wolontariatu działania nakierowane na: wolontariat

Bardziej szczegółowo

MISHOWA SEKCJA KULTURY

MISHOWA SEKCJA KULTURY Samorząd Studentów Kolegium MISH UW ul. Dobra 72, 00-312 Warszawa E-mail samomish@gmail.com Facebook https://www.facebook.com/mish.uw http://www.samorzad.mish.uw.edu.pl/ Kim jesteśmy? Sekcja Kultury powstała

Bardziej szczegółowo

Regulamin tworzenia i prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie elektronicznej, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

Regulamin tworzenia i prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie elektronicznej, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość Regulamin tworzenia i prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie elektronicznej, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość 1 Użyte w niniejszym Regulaminie określenia oznaczają odpowiednio:

Bardziej szczegółowo

Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016

Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016 Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016 KLASA BIOLOGICZNO CHEMICZNA. Przygotuje ucznia do dalszej edukacji w klasach o profilu biologiczno chemicznym w szkołach ponadgimnazjalnych. OFERUJEMY: w III

Bardziej szczegółowo

Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru. Mielec, 6 września 2013 r.

Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru. Mielec, 6 września 2013 r. Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru Mielec, 6 września 2013 r. Zmiany ustawy o systemie oświaty Zmiany w kształceniu zawodowym zostały wprowadzone ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy

Bardziej szczegółowo

Działania Polskiego Portalu Edukacyjnego www.interkl

Działania Polskiego Portalu Edukacyjnego www.interkl Działania Polskiego Portalu Edukacyjnego www.interkl interkl@sa.pl Konferencja Innowacyjny nauczyciel szkolny koordynator Interkl@sy sy Warszawa, 1 grudnia 2006 Krótka historia portalu Od 1998 roku społeczny

Bardziej szczegółowo

Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych

Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Andragogika. 1. Wprowadzenie do andragogiki. Opr. Katarzyna Verbeek

Andragogika. 1. Wprowadzenie do andragogiki. Opr. Katarzyna Verbeek Andragogika Opr. Katarzyna Verbeek 1. Wprowadzenie do andragogiki Andragogika to dziedzina zajmująca się szeroko pojętym kształceniem dorosłych, ich edukowaniem, wychowaniem i rozwojem. Wywodzi się z pedagogiki,

Bardziej szczegółowo

Założenia programowe

Założenia programowe Założenia programowe Nauczanie języków obcych w szkole jest ograniczone czasowo (wymiarem godzin lekcyjnych) i tematycznie (programem nauczania) i z przyczyn oczywistych skupia się często na zagadnieniach

Bardziej szczegółowo

Biblioteki cyfrowe i ich kolekcje

Biblioteki cyfrowe i ich kolekcje Biblioteki cyfrowe i ich kolekcje Elżbieta Szymańska Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Cel lekcji - przedstawienie historii powstania Bibliotek Cyfrowych; definicja - zapoznanie uczniów

Bardziej szczegółowo

Z jakimi stwierdzeniami mogą zgodzić się studenci?

Z jakimi stwierdzeniami mogą zgodzić się studenci? Opracowanie i ocena ankiety Ankieta wśród polskich studentów studiujących na BTU w Cottbus odbyła się w kwietniu 2006r. Jej celem było przede wszystkim zbadanie zadowolenia z usług bibliotecznych jak również

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY ZESPOŁU NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH. Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich. Rok szkolny 2015/2016

PLAN PRACY ZESPOŁU NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH. Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich. Rok szkolny 2015/2016 PLAN PRACY ZESPOŁU NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich Rok szkolny 2015/2016 I. Zespół nauczycieli językόw obcych składa się z następujących osób: - Tomasz Kretek nauczyciel

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ:

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: Bezpłatne zajęcia dodatkowe w Twojej szkole dowiedz się więcej!!!! Projekt

Bardziej szczegółowo

Modernizacja kształcenia zawodowego oferta KOWEZiU

Modernizacja kształcenia zawodowego oferta KOWEZiU Witold Woźniak Modernizacja kształcenia zawodowego oferta KOWEZiU Warszawa, 23 października 2013 r. Przygotowanie do zmian KOWEZiU, jako centralna placówka doskonalenia nauczycieli, realizował wsparcie

Bardziej szczegółowo

Klasa OH (wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim)

Klasa OH (wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim) W roku szkolnym 2014/15 proponujemy: Symbol oddziału Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania Języki obce Przedmioty uwzględnione w procesie rekrutacji 0H historia geografia język hiszpański język

Bardziej szczegółowo

E-oborniki.pl. Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie.

E-oborniki.pl. Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie. E-oborniki.pl Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie. ecentrum.pl Regionalny Portal Wielkopolski Południowej - informacje

Bardziej szczegółowo

Poprawa jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych działania KOWEZiU. Warszawa, 26-27 sierpnia 2013 r.

Poprawa jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych działania KOWEZiU. Warszawa, 26-27 sierpnia 2013 r. Poprawa jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych działania KOWEZiU Warszawa, 26-27 sierpnia 2013 r. Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym W okresie wdrażania zmian KOWEZiU wspiera nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Wykaz prenumeraty gazet i czasopism na 2012 rok dla placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni

Wykaz prenumeraty gazet i czasopism na 2012 rok dla placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Wykaz prenumeraty gazet i czasopism na 2012 rok dla placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni I. Czytelnia Naukowa 81-402 Gdynia ul. Bpa Dominika 17, tel. 58 622-10-99 1. 2+3D 2. 30 dni 3. Akcent

Bardziej szczegółowo

Elastyczne ścieżki kształcenia zawodowego

Elastyczne ścieżki kształcenia zawodowego Elastyczne ścieżki kształcenia zawodowego Nowe możliwości zdobycia zawodu i planowania ścieżki edukacyjnej uczniów gimnazjum 7 listopada 2012 r. Nowa struktura szkolnictwa zawodowego i edukacji ustawicznej

Bardziej szczegółowo

Doświadczenia we wdrażaniu nowej podstawy programowej kształcenia zawodowego. Witold Woźniak Gronowo, 28 października 2014

Doświadczenia we wdrażaniu nowej podstawy programowej kształcenia zawodowego. Witold Woźniak Gronowo, 28 października 2014 Doświadczenia we wdrażaniu nowej podstawy programowej kształcenia zawodowego Witold Woźniak Gronowo, 28 października 2014 Dlaczego potrzebne są zmiany Aby: Dopasować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku

Bardziej szczegółowo

Ewa Piotrowska. Projekty biblioteczne realizowane w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Ewa Piotrowska. Projekty biblioteczne realizowane w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Ewa Piotrowska Projekty biblioteczne realizowane w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Plan prezentacji Pozabudżetowe źródła finansowania bibliotek akademickich Środki pozabudżetowe

Bardziej szczegółowo

Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku

Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku Założenia programu uzupełnienie wiedzy ekonomicznej uczniów gimnazjum, w tym w szczególności finansów (dwupłaszczyznowo, tj. znajomość instytucji finansowych i ich

Bardziej szczegółowo

Dobre praktyki w kreowaniu zintegrowanego procesu doradztwa edukacyjno-zawodowego i edukacji zawodowej pozaformalnej

Dobre praktyki w kreowaniu zintegrowanego procesu doradztwa edukacyjno-zawodowego i edukacji zawodowej pozaformalnej Certyfikat ISO 9001 (od 2002) ŁCDNiKP 824/rz Dobre praktyki w kreowaniu zintegrowanego procesu doradztwa edukacyjno-zawodowego i edukacji zawodowej pozaformalnej Małgorzata Sienna Kierownik Ośrodka Doradztwa

Bardziej szczegółowo

Nowe zadania Biblioteki kilka słów o kompleksowym wspomaganiu szkół i placówek

Nowe zadania Biblioteki kilka słów o kompleksowym wspomaganiu szkół i placówek Nowe zadania Biblioteki kilka słów o kompleksowym wspomaganiu szkół i placówek Konferencja SCM biblioteka jako centrum wspomagania Wrocław, 08.10.2013 Beata Malentowicz Biblioteki pedagogiczne nowe zadania

Bardziej szczegółowo

Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata Dział Programów Międzynarodowych

Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata Dział Programów Międzynarodowych Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 priorytety centralne Priorytet I Priorytet II Priorytet III Priorytet IV Priorytet V Priorytet X priorytety regionalne Priorytet VI Priorytet VII Priorytet

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Doradcy Zawodowego. opracowała Anita Fabrycka - szkolny doradca zawodowy

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Doradcy Zawodowego. opracowała Anita Fabrycka - szkolny doradca zawodowy Sprawozdanie z działalności Szkolnego Doradcy Zawodowego opracowała Anita Fabrycka - szkolny doradca zawodowy Udział uczniów klas 3 A, 3 B, 3 C w Salonie Maturzystów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu

Bardziej szczegółowo

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejska Biblioteka Publiczna gromadzi zbiory z literatury pięknej dla dorosłych i dzieci, a także z literatury popularnonaukowej i naukowej. Placówka zakupuje wszystkie

Bardziej szczegółowo

FORMY WSPOMAGANIA SZKÓŁ

FORMY WSPOMAGANIA SZKÓŁ FORMY WSPOMAGANIA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. M. REJEWSKIEGO W BYDGOSZCZY ul. Skłodowskiej-Curie 4 85-094 Bydgoszcz 52 341 30 74; 52 341 19 84 pbw@pbw.bydgoszcz.pl

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Edukacja dorosłych to sektor realizujący Akcje 1 i 2 programu Erasmus+ w odniesieniu do niezawodowej edukacji osób dorosłych.

Erasmus+ Edukacja dorosłych to sektor realizujący Akcje 1 i 2 programu Erasmus+ w odniesieniu do niezawodowej edukacji osób dorosłych. program Komisji Europejskiej, który zastąpił m.in. program Uczenie się przez całe życie i program Młodzież w działaniu. Grundtvig 2007-2013 Erasmus+ Edukacja dorosłych 2014-2020 2007 r. 2014 r. Erasmus+

Bardziej szczegółowo

Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych

Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych Podnoszenie jakości nauczania języków obcych na I,II i III etapie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów defaworyzowanych Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Wydatki KPRM i ministerstw na ogłoszenia i komunikaty w środkach masowego przekazu w latach

Wydatki KPRM i ministerstw na ogłoszenia i komunikaty w środkach masowego przekazu w latach DO SPRAW OBRONY WOLNOŚCI SŁOWA Wydatki KPRM i ministerstw na ogłoszenia i komunikaty w środkach masowego przekazu w latach 2008-2013 Treść zapytania nr 1 1. Jakie tytuły są prenumerowane w Ministerstwie?

Bardziej szczegółowo

ZAR ZĄ D ZEN IE N r 37/ 2014 REKTORA POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ im. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA z dnia 2 grudnia 2014 r.

ZAR ZĄ D ZEN IE N r 37/ 2014 REKTORA POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ im. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA z dnia 2 grudnia 2014 r. ZAR ZĄ D ZEN IE N r 37/ 2014 REKTORA POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ im. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu tworzenia i prowadzenia zajęć dydaktycznych w formie

Bardziej szczegółowo

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Departament Kultury i Edukacji al. Piłsudskiego 8 tel. /+8/ 2 291 98 20 90-051 Łódź fax /+8/ 2 291 98 22 www.lodzkie.pl sekretariatke@lodzkie.pl RAPORT Z DOSKONALENIA

Bardziej szczegółowo

SPIN SPÓJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I NAUKI. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SPIN SPÓJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I NAUKI. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIN SPÓJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I NAUKI Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projektodawca Lider - Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu

Bardziej szczegółowo

Jak wspierać sąsiadów w korzystaniu z Internetu? Poznań, 21 listopada 2012

Jak wspierać sąsiadów w korzystaniu z Internetu? Poznań, 21 listopada 2012 Jak wspierać sąsiadów w korzystaniu z Internetu? Poznań, 21 listopada 2012 Program Wieś Aktywna. Budowanie Społeczeństwa Informacyjnego - e-vita 2004-2011 r. Pilotażowe wdrożenia w 13 gminach Planowanie,

Bardziej szczegółowo

STATUT. Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Fundacji In Corpore. Tekst jednolity. Rozdział I Postanowienia ogólne

STATUT. Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Fundacji In Corpore. Tekst jednolity. Rozdział I Postanowienia ogólne STATUT Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Fundacji In Corpore Tekst jednolity Rozdział I Postanowienia ogólne 1 1. Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli Fundacji In Corpore, zwanej

Bardziej szczegółowo

Działania Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej na rzecz rozwijania całożyciowego poradnictwa zawodowego.

Działania Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej na rzecz rozwijania całożyciowego poradnictwa zawodowego. Działania Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej na rzecz rozwijania całożyciowego poradnictwa zawodowego. Katowice, 11 grudnia 2008 r. KOWEZiU jest centralną, publiczną placówką

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ Bezpłatne zajęcia dodatkowe w Twojej szkole dowiedz się więcej!!! Projekt współfinansowany przez Unię

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Samorządowej Instytucji Kultury Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowiesach za 2007 rok

Sprawozdanie z działalności Samorządowej Instytucji Kultury Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowiesach za 2007 rok Sprawozdanie z działalności Samorządowej Instytucji Kultury Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowiesach za 2007 rok Kowiesy, 29 lutego 2008 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kowiesach posiada osobowość prawną

Bardziej szczegółowo

Spotkanie otwierające Zespołu 2.0

Spotkanie otwierające Zespołu 2.0 Spotkanie otwierające Zespołu 2.0 Spotkanie otwierające Zespołu 2.0 odbyło się 23. 10. 2013 r. i trwało 2 godziny. Uczestniczyli w nim: dyrektor szkoły, nauczyciele, którzy wyrazili chęć udziału w programie,

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej Misją szkoły jest rozwijanie kompetencji określonych w zaleceniach Parlamentu Europejskiego z roku 2006 oraz kształtowanie

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW

INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW INFORMATOR DLA GIMNAZJALISTÓW ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro W BARLINKU ROK SZKOLNY 2012/2013 Drodzy Rodzice i Absolwenci Gimnazjum! Przedstawiamy wam ofertę

Bardziej szczegółowo

Zasięg czytelnictwa ( )

Zasięg czytelnictwa ( ) 1. Żywiołowego entuzjazmu nowych wydawców i wymuszonych przekształceń starych tytułów (maj 1989 r. - połowa 1991 r.); 2. pozornej stabilizacji i zmian podskórnych w prasie i radiu (połowa 1991 r. - koniec

Bardziej szczegółowo

MATEMATYKA GEOGRAFIA JĘZYK ANGIELSKI lub JĘZYK FRANCUSKI

MATEMATYKA GEOGRAFIA JĘZYK ANGIELSKI lub JĘZYK FRANCUSKI MATEMATYKA GEOGRAFIA JĘZYK ANGIELSKI lub JĘZYK FRANCUSKI Informacje o klasach C Klasy ekonomiczne powołano w IV LO w roku 2, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów planujących podjęcie studiów na kierunkach

Bardziej szczegółowo

Opis zasobu: Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach

Opis zasobu: Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach Opis zasobu: Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach, zainicjowanego przez polskich uczestników programu wymiany rządu amerykańskiego

Bardziej szczegółowo

Aplikacja z grupy konkursowej typu b : Praktyki zawodowe na studiach licencjackich

Aplikacja z grupy konkursowej typu b : Praktyki zawodowe na studiach licencjackich Aplikacja z grupy konkursowej typu b : Praktyki zawodowe na studiach licencjackich Nazwa pola Ośrodek akademicki Osoba składająca wniosek Opiekun praktyk (jeżeli inne niż powyżej) Dane kontaktowe osoby

Bardziej szczegółowo

Gdzieś w bibliotece jeleniogórskiej, 14 grudnia Wirtualna biblioteka e-pogranicze

Gdzieś w bibliotece jeleniogórskiej, 14 grudnia Wirtualna biblioteka e-pogranicze Gdzieś w bibliotece jeleniogórskiej, 14 grudnia 19... Wirtualna biblioteka e-pogranicze Jelenia Góra, 14.12.2012, Joanna Broniarczyk Związane tradycyjnie z bibliotekami media i procesy powstają już tylko

Bardziej szczegółowo

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań.

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. dr Katarzyna Mikołajczyk mgr Katarzyna Pietraszek Centrum Rozwoju Edukacji Niestacjonarnej

Bardziej szczegółowo

Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 2012

Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 2012 Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 202 Załącznik nr 2 Liczba. 3 Magazyn Szczęśliwej Nastolatki 8 2. 2 Wiek 3. Abecadło 3 4. Architektura-Murator 5. Atest

Bardziej szczegółowo

Programy konferencji metodycznych:

Programy konferencji metodycznych: Temat przewodni konferencji sierpniowych Indywidualny rozwój ucznia a praktyka szkolna Programy konferencji metodycznych: Przedmiot: Szkoła podstawowa Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna Język polski 1.

Bardziej szczegółowo

Wyniki konsultacji projektu Programu Współpracy na rok 2014

Wyniki konsultacji projektu Programu Współpracy na rok 2014 Wyniki konsultacji projektu Programu Współpracy na rok 2014 Zgłaszający: Towarzystwo Miłośników Czarnej Białostockiej i Okolic Lp. Zapis w projekcie Programu Współpracy Propozycja zapisu Uzasadnienie Opinia

Bardziej szczegółowo

Spis lektur Lektura obowiązkowa Lektury uzupełniające A. Publikacje drukowane: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Spis lektur Lektura obowiązkowa Lektury uzupełniające A. Publikacje drukowane: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Spis lektur Lektura obowiązkowa S t a n i s ł a w s k a K l o c S., Prawo autorskie a biblioteka cyfrowa - opinia prawna : sporządzona w ramach projektu KPBC finansowanego z Funduszy Strukturalnych UE

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO NA ROK SZKOLNY 2010/2011 W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W OPOLU

PLAN PRACY SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO NA ROK SZKOLNY 2010/2011 W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W OPOLU PLAN PRACY SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO NA ROK SZKOLNY 2010/2011 W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W OPOLU Zadania szczegółowe Formy i metody realizacji Termin realizacji Realizacja Sposób dokumentowania Przeprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Plan imprez na 2011 rok. Miejski Ośrodek Kultury Dział Upowszechniania Kultury

Plan imprez na 2011 rok. Miejski Ośrodek Kultury Dział Upowszechniania Kultury Plan imprez na 2011 rok Miejski Ośrodek Kultury Dział Upowszechniania Kultury Nazwa imprezy: Termin: STYCZEŃ 11 stycznia Zabawa noworoczna dla dzieci 15 stycznia Koncert kolęd (kościół) 16 stycznia Dzień

Bardziej szczegółowo

Instytucja kultury z misją edukacji. www.amuz.edu.pl

Instytucja kultury z misją edukacji. www.amuz.edu.pl Instytucja kultury z misją edukacji www.amuz.edu.pl AKADEMIA MUZYCZNA W POZNANIU MA 95 LAT Jesteśmy jedną z dziewięciu uczelni muzycznych w Polsce, a jedyną w kraju, która prowadzi studia z zakresu lutnictwa.

Bardziej szczegółowo

Termin realizacji zadania. IV kwartał 2011 r. od 11 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012 r.

Termin realizacji zadania. IV kwartał 2011 r. od 11 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012 r. Harmonogram konkursów na realizację zadań publicznych Województwa Dolnośląskiego w 2012 r. Nazwa zadania priorytetowego/konkursu Termin ogłoszenia konkursu Termin realizacji zadania Pula środków do rozdysponowania

Bardziej szczegółowo

Mechanizmy zapewnienia jakości szkoleń i kwalifikacji w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Anna Zajkowska

Mechanizmy zapewnienia jakości szkoleń i kwalifikacji w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Anna Zajkowska Mechanizmy zapewnienia jakości szkoleń i kwalifikacji w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Anna Zajkowska Stowarzyszenie Księgowych w Polsce 105 lat tradycji 26 oddziałów okręgowych Ponad 60 tys. osób

Bardziej szczegółowo

Bilans Kapitału Ludzkiego Oczekiwania, aspiracje i wybory edukacyjne młodych a realia zachodniopomorskiego rynku pracy

Bilans Kapitału Ludzkiego Oczekiwania, aspiracje i wybory edukacyjne młodych a realia zachodniopomorskiego rynku pracy 2014 Bilans Kapitału Ludzkiego Oczekiwania, aspiracje i wybory edukacyjne młodych a realia zachodniopomorskiego rynku pracy Patrycja Antosz Szczecin 10 czerwca 2014r. PRELEGENCI Prelegent: Patrycja Antosz

Bardziej szczegółowo

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Koncepcja pracy i rozwoju Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu w latach 2012-2017 Wizja szkoły Dzisiaj uczymy się tego, co będzie ważne jutro Kontynuujemy najlepsze tradycje, orientujemy nasze wszystkie

Bardziej szczegółowo

Andrzej Wojtal. Tajna wiedza o zarabianiu. w sieci

Andrzej Wojtal. Tajna wiedza o zarabianiu. w sieci Andrzej Wojtal Tajna wiedza o zarabianiu w sieci Copyright by Andrzej Wojtal & e-bookowo Projekt okładki: Jarosław Drążek ISBN 978-83-7859-040-8 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo www.e-bookowo.pl

Bardziej szczegółowo

KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU

KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU Trzy razy K kooperatywność, komunikatywność, kreatywność Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Cele projektu Cel główny

Bardziej szczegółowo

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu 2009 Kolejne kadencje 1997-2000 2001-2004 2005-2008 2009-2012 Przewodnicząca: Mirosława Różańska

Bardziej szczegółowo

Projekt Wyjątkowy uczeń

Projekt Wyjątkowy uczeń Projekt Wyjątkowy uczeń współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.wyjatkowyuczen.uml.lodz.pl Szanowni Rodzice, Jeżeli Państwa dziecko w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 2013

Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 2013 Załącznik nr 2 Formularz oferty cenowej prasy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach w roku 2013 Liczba 1. 21 Wiek 1 8% 2. Abecadło 1 8% 3. Architektura-Murator 4. Atest - Ochrona Pracy 5. Audio

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Mieczkowska Rola bibliotek szkolnych i pedagogicznych w systemie oświaty Częstochowa, 6 maja 2016 r.

Elżbieta Mieczkowska Rola bibliotek szkolnych i pedagogicznych w systemie oświaty Częstochowa, 6 maja 2016 r. Elżbieta Mieczkowska Rola bibliotek szkolnych i pedagogicznych w systemie oświaty Częstochowa, 6 maja 2016 r. Zadania bibliotek pedagogicznych (Dz.U. 2013, poz.369) 1. 1. Publiczna biblioteka pedagogiczna.

Bardziej szczegółowo

E-WYKLUCZENIE w wieku dojrzałym

E-WYKLUCZENIE w wieku dojrzałym E-WYKLUCZENIE w wieku dojrzałym o czym warto pamiętać pracując z seniorami w bibliotece Poradnik powstał w ramach projektu Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach, zainicjowanego przez

Bardziej szczegółowo

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Edukacyjno Zawodowego w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 1 w Poznaniu

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Edukacyjno Zawodowego w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 1 w Poznaniu Wewnątrzszkolny System Doradztwa Edukacyjno Zawodowego w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 1 w Poznaniu Wewnątrzszkolny System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego obejmuje ogół działań podejmowanych

Bardziej szczegółowo

PROGRAM DOSKONALENIA PRZEDMIOTOWEGO W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

PROGRAM DOSKONALENIA PRZEDMIOTOWEGO W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ PROGRAM DOSKONALENIA PRZEDMIOTOWEGO W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ TYTUŁ PROGRAMU: Edukacja wczesnoszkolna wsparta TIK CELE OGÓLNE: Nauczyciel po zakończeniu szkolenia Ma wiedzę i umiejętności: w

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKA FUNDACJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

ŚLĄSKA FUNDACJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ŚLĄSKA FUNDACJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ul. Zwycięstwa 36 44-100 Gliwice Tel. (32) 230-48-79 Gliwice, 28.11.2013 r. Karina śliwa Aktywni po 60 tce! Projekt realizowany i współfinansowany w ramach

Bardziej szczegółowo

CZASOPISMA CZASOPISMA BIEŻĄCE. 21 Wiek Czytelnia Czasopism Angora Czytelnia Czasopism, F 2, 4, 5, 6 Czytelnia Czasopism.

CZASOPISMA CZASOPISMA BIEŻĄCE. 21 Wiek Czytelnia Czasopism Angora Czytelnia Czasopism, F 2, 4, 5, 6 Czytelnia Czasopism. TYTUŁ CZASOPISMA FILIA CZASOPISMA BIEŻĄCE 21 Wiek Angora, F 2, 4, 5, 6 Aura Bibliotekarz Bravo Filia nr 1 Charaktery Chorzowianin, F.1,2,3,4,5,9,14,18,19 Claudia, F. 5 Cogito Do Rzeczy Dobre Rady Filia

Bardziej szczegółowo

Wideokonferencja w ramach pracy sieci współpracy i samokształcenia

Wideokonferencja w ramach pracy sieci współpracy i samokształcenia Anna Płusa Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN WOM w Częstochowie Wideokonferencja w ramach pracy sieci współpracy i samokształcenia Nowatorski kanał komunikacji dla nauczycieli W ramach projektu Ośrodka

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy edukacyjnej https://app.nomad.pja.edu.pl MODUŁ KURSANT

Instrukcja obsługi platformy edukacyjnej https://app.nomad.pja.edu.pl MODUŁ KURSANT Instrukcja obsługi platformy edukacyjnej https://app.nomad.pja.edu.pl MODUŁ KURSANT METODA UCZENIA PRZEZ CAŁE ŻYCIE NA MIARĘ XXI WIEKU Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

2006 KULTURA I TURYSTYKA razem czy oddzielnie? 2008 KULTURA I TURYSTYKA razem ale jak? 2009 KULTURA I TURYSTYKA razem, ale jak na tym zarobić?

2006 KULTURA I TURYSTYKA razem czy oddzielnie? 2008 KULTURA I TURYSTYKA razem ale jak? 2009 KULTURA I TURYSTYKA razem, ale jak na tym zarobić? 2006 KULTURA I TURYSTYKA razem czy oddzielnie? 2008 KULTURA I TURYSTYKA razem ale jak? 2009 KULTURA I TURYSTYKA razem, ale jak na tym zarobić? 2010 KULTURA I TURYSTYKA razem, ku przyszłości 2011 KULTURA

Bardziej szczegółowo

Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości!

Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości! Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości! Gmina Pleśna bierze udział w projekcie Samorząd z inicjatywą realizowanym przez Fundację Biuro

Bardziej szczegółowo

Ramowy Program Studiów Kierunek: Kulturoznawstwo Studia I stopnia: stacjonarne. Pensum: 180 ECTS i 1810 godz

Ramowy Program Studiów Kierunek: Kulturoznawstwo Studia I stopnia: stacjonarne. Pensum: 180 ECTS i 1810 godz Ramowy Program Studiów Kierunek: Kulturoznawstwo Studia I stopnia: stacjonarne. Pensum: 180 ECTS i 1810 godz. Legenda: E egzamin; Z zaliczenie; ZO zaliczenie z oceną; O ocena; PP praca pisemna; w wykład;

Bardziej szczegółowo

AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego CELE Rozwój oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i praktyk w obszarze edukacji pozaformalnej młodzieży i osób pracujących

Bardziej szczegółowo

Finasowanie Oświaty w perspektywie 2014 2020. Środki UE. www.bras-edukacja.pl

Finasowanie Oświaty w perspektywie 2014 2020. Środki UE. www.bras-edukacja.pl Finasowanie Oświaty w perspektywie 2014 2020. Środki UE Działalność szkół, placówek oświatowych, instytucji wsparcia oświaty finansowana będzie w ramach dwóch głównych Programów Operacyjnych: 1. Regionalny

Bardziej szczegółowo

DARMOWY MINI PORADNIK

DARMOWY MINI PORADNIK DARMOWY MINI PORADNIK Jak korzystać z e-learningu w Astro Salus www.astrosalus.pl www.sukces-biznes.pl kursy@astrosalus.pl LOGOWANIE Aby się móc zalogować do kursu płatnego, musisz być najpierw zarejestrowany.

Bardziej szczegółowo

Nauczyciel w cyfrowej rzeczywistości

Nauczyciel w cyfrowej rzeczywistości Nauczyciel w cyfrowej rzeczywistości - wyzwania i szanse Iwona Brzózka-Złotnicka Centrum Edukacji Obywatelskiej Działamy od 1994 roku, jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Realizujemy około 25 programów

Bardziej szczegółowo

Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013

Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013 Najbardziej opiniotwórcze polskie media dekady: 2004-2013 Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media na podstawie przekazów prasowych, telewizyjnych i radiowych z okresu od

Bardziej szczegółowo

Treść pola tekstowego

Treść pola tekstowego Treść pola tekstowego Treść pola tekstowego Politechnika Świętokrzyska realizuje projekt pt. Zagwarantowany sukces z PolitechnikąŚwiętokrzyską - szanse na lepszą przyszłość uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Bardziej szczegółowo

Wakacje w mieście. Raport badawczy

Wakacje w mieście. Raport badawczy Wakacje w mieście Raport badawczy Spis treści Slajdy Metodologia badania 3 Czas wolny podczas wakacji 4-12 Możliwości darmowego spędzania czasu wolnego 13-25 Struktura demograficzna 26-29 Kontakt 30 Metodologia

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR SENIORA. WYDARZENIA CHRZANOWSKICH INSTYTUCJI KULTURY MARZEC więcej na:

INFORMATOR SENIORA. WYDARZENIA CHRZANOWSKICH INSTYTUCJI KULTURY MARZEC więcej na: INFORMATOR SENIORA. WYDARZENIA CHRZANOWSKICH INSTYTUCJI KULTURY MARZEC 2015 więcej na: www.kulturalnychrzanow.pl ZAJĘCIA DATA GODZINA MIEJSCE / WSTĘP 2 marca 3 marca 4 marca 5 marca 6 marca AKADEMIA SENIORA

Bardziej szczegółowo

Raport WSB 2014 www.wsb.pl

Raport WSB 2014 www.wsb.pl Studenci, Absolwenci, Pracodawcy. Raport WSB 2014 www.wsb.pl WPROWADZENIE prof. dr hab. Marian Noga Dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem WSB we Wrocławiu Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce pierwszy

Bardziej szczegółowo

Opis ogólny (jakich osiągnięć nie należy uwzględnić wypełniając wniosek):

Opis ogólny (jakich osiągnięć nie należy uwzględnić wypełniając wniosek): Opis ogólny (jakich osiągnięć nie należy uwzględnić wypełniając wniosek): Nie należy wykazywać działań prowadzonych w związku z przygotowaną przez studenta pracą dyplomową, bądź zaliczeniową, gdyż jest

Bardziej szczegółowo

Rozwój kształcenia i doradztwa zawodowego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020

Rozwój kształcenia i doradztwa zawodowego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 Rozwój kształcenia i doradztwa zawodowego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 Priorytety Jaka jest struktura na poziomie szkolnictwa centralnym zawodowego (PO WER) 1. Strategiczna współpraca z partnerami

Bardziej szczegółowo

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji http://www.frse.org.pl/

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji http://www.frse.org.pl/ Jak przygotować i realizować projekt, pozyskiwanie środków, partnerów, wątpliwości, pytania, wymiana doświadczeń - fora, przykłady dobrych praktyk, narzędzia pomocne w realizacji Fundacja Rozwoju Systemu

Bardziej szczegółowo

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka

Bardziej szczegółowo

Zaczynasz studia i chcesz jak najwięcej z nich wynieść?

Zaczynasz studia i chcesz jak najwięcej z nich wynieść? Zaczynasz studia i chcesz jak najwięcej z nich wynieść? Studiujesz zagadnienia związane z bibliotekarstwem lub informacją naukową i szukasz pomysłu na rozwój zawodowy? Szykujesz się do obrony pracy magisterskiej

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA 9 /2014 /2015

UCHWAŁA 9 /2014 /2015 UCHWAŁA 9 /2014 /2015 Rady Pedagogicznej Gimnazjum nr 8 Sportowego w Bydgoszczy z dnia 10.02.2015r. w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Gimnazjum nr 8 Sportowego w Bydgoszczy Na podstawie art. 50 ust.

Bardziej szczegółowo

kształcenie umiejętności w zakresie poszukiwania, kształcenie umiejętności twórczych; otwartość na nowe kontakty,

kształcenie umiejętności w zakresie poszukiwania, kształcenie umiejętności twórczych; otwartość na nowe kontakty, MULTIMEDIA W EDUKACJI HUMANISTYCZNEJ opracowała Elżbieta Anioła Szkoła w społeczeństwie informacyjnym. kształcenie umiejętności w zakresie poszukiwania, przetwarzania i tworzenia informacji; kształcenie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY ZESPOŁU SZKÓŁ W PAWŁOWIE NA LATA 2013-2018

KONCEPCJA PRACY ZESPOŁU SZKÓŁ W PAWŁOWIE NA LATA 2013-2018 KONCEPCJA PRACY ZESPOŁU SZKÓŁ W PAWŁOWIE NA LATA 2013-2018 MISJA SZKOŁY Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną. Szanujemy się wzajemnie i wspieramy. Celem naszej szkoły jest dobre przygotowanie uczniów

Bardziej szczegółowo

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MŁODYCH FOLKOWE INSPIRACJE

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MŁODYCH FOLKOWE INSPIRACJE 20 lipca 2015 poniedziałek 19 lipca 2015 niedziela 18 lipca 2015 sobota V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI MŁODYCH FOLKOWE INSPIRACJE 18-28. 07.2015 roku FOLKOWE INSPIRACJE W NADWARCIAŃSKIM GRODZIE PROGRAM

Bardziej szczegółowo

CZASOPISMA. CZASOPISMA BIEŻĄCE 21 Wiek Czytelnia Czasopism Angora Czytelnia Czasopism, F 2, 4, 5, 6. Czytelnia Czasopism

CZASOPISMA. CZASOPISMA BIEŻĄCE 21 Wiek Czytelnia Czasopism Angora Czytelnia Czasopism, F 2, 4, 5, 6. Czytelnia Czasopism CZASOPISMA TYTUŁ FILIA CZASOPISMA BIEŻĄCE 21 Wiek Angora, F 2, 4, 5, 6 Aura Bibliotekarz Bravo Filia nr 1 Chorzowianin, F.1,2,3,4,5,9,14,18,19 Claudia, F. 5 Cogito Dialog Do Rzeczy Dobre Rady Filia nr

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013 SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013 INFORMACJE OGÓLNE Fundacja Rozwoju Człowieka TROOD, zwana dalej Fundacją, została zarejestrowana w dniu 7 stycznia

Bardziej szczegółowo

PROGRAM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W NAMYSŁOWIE NA LATA 2005-2009

PROGRAM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W NAMYSŁOWIE NA LATA 2005-2009 PROGRAM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W NAMYSŁOWIE NA LATA 2005-2009 I Kierunki kształcenia ustawicznego 1 Dokształcanie Prowadzone przez: wyższe

Bardziej szczegółowo

F U N D A C J A W S P I E R A N I A E D U K A C J I I R O Z W O J U O S O B I S T E G O H E L I O S

F U N D A C J A W S P I E R A N I A E D U K A C J I I R O Z W O J U O S O B I S T E G O H E L I O S MISJA FUNDACJI WSPIERANIA EDUKACJI I ROZWOJU OSOBISTEGO HELIOS Misją Fundacji jest popularyzowanie wartości, postaw i zachowań społecznych, a w szczególności dążenia do osobistego rozwoju, przedsiębiorczości,

Bardziej szczegółowo