Dbamy o bezpieczeństwo w sieci. IRENA KARNAT

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dbamy o bezpieczeństwo w sieci. IRENA KARNAT"

Transkrypt

1 Dbamy o bezpieczeństwo w sieci. IRENA KARNAT

2 Głównym celem zajęć jest poprawa bezpieczeństwa młodzieży w Internecie poprzez podnoszenie świadomości na temat tego, jakie zagrożenia wynikają z nieświadomego korzystania z Internetu oraz jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z Sieci

3 Cele szczegółowe lekcji Przekazanie wiedzy o zagrożeniach, jakie niesie Internet. Pokazać, jak zachować się w krytycznej sytuacji, przekazać kontakty do specjalistów (Helpline.org.pl, dyżur.pl, cert.pl). Nauczyć zasad bezpiecznego używania Internetu: jak zachować się w sytuacjach ryzykownych, jakich danych o sobie nie podawać, zwrócić uwagę na to, że nie można ufać osobom znanym wyłącznie z Internetu, przekazać wiedzę o tym, jakie są niezbędne programy do ochrony komputera przed zagrożeniami w Sieci.

4 SKALA ZAGROŻENIA wg badań przeprowadzonych przez: Gemius, Fundacja Dzieci Niczyje, 2007, na grupie 891 dzieci w wieku lat 57% osób stała się przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew swojej woli. 52% dzieci miało do czynienia z przemocą werbalną (słowną) w Internecie lub poprzez telefon komórkowy. 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania. 29% badanych deklaruje, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli. 21% dzieci doznało poniżania, ośmieszania i upokarzania. 16% osób doświadczyło straszenia i szantażowania. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub GSM kompromitujących je materiałów.

5 Polska zajmuje czołowe miejsca w rankingach cyberprzestępstw w regionie EMEA (region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Najnowsze wydanie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa pochodzących z Internetu wskazuje również na trendy zagrożeń w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Polska występuje w 11 spośród 16 rankingów dotyczących regionu EMEA. W tych rankingach Polska zajęła: 1 miejsce (86%) wśród krajów odbierających największą ilość spamu; 2 miejsce (11%) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności przypadającej na jednego użytkownika Internetu. Pierwsze miejsce przypadło Izraelowi (19%). 2 miejsce (11%) wśród krajów o największej ilości komputerówzombie. Pierwsze miejsce przypadło dla Niemiec (17%). Zombie (komputer zombie) - komputer przyłączony do Internetu, w którym bez wiedzy jego posiadacza został zainstalowany program sterowany z zewnątrz przez inną osobę

6 . Miejsca Polski w rankingach cyberprzestępstw Cd 3 miejsce (8%) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość wysyłanego spamu. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie niezidentyfikowane kraje z regionu EMEA (21%). 6 miejsce (5%) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności. Pierwsze miejsce zajęły Niemcy (19%). 6 miejsce (4%) wśród krajów przechowujących na serwerach strony służące do ataków typu phishing. Pierwsze miejsce dla Niemiec (22%). 7 miejsce (6%) wśród krajów zainfekowanych sieciami bot. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy (23%). 8, 9 i 10 miejsce odpowiednio dla Warszawy, Katowic oraz Poznania jako miast z największą ilością komputerów-zombie. Pierwsze miejsce przypadło Madrytowi (Hiszpania). 9 miejsce dla Warszawy jako miasta z największą ilością komputerów zainfekowanych sieciami bot. Pierwsze miejsce przypadło Madrytowi (Hiszpania). 10 miejsce (1%) wśród krajów, z którego pochodzi największa ilość ataków skierowanych na region EMEA. Pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone (35%). 10 miejsce (2%) wśród krajów, w które wymierzano ataki typu odmowa usługi (Denial of Service). Pierwsze miejsce przypadło Wielkiej Brytanii (46%).

7 UWAŻAJ NA ATAKI SIECIOWE Obecnie ataki sieciowe podejmowane są w celu osiągnięcia korzyści materialnych, a ich sprawcy wykorzystują coraz bardziej profesjonalne metody oraz narzędzia. Cyberprzestępcy wykorzystują nielegalne serwery do sprzedawania poufnych danych. Największą popularnością cieszą się karty kredytowe, które można kupić już za pół dolara.

8 Sprawcy w pierwszym etapie wykorzystują luki w zabezpieczeniach zaufanych środowisk, takich jak popularne witryny instytucji finansowych, społeczności internetowych oraz usług związanych z pośrednictwem w rekrutacji pracowników Po złamaniu zabezpieczeń zaufanej strony WWW, przestępcy mogą wykorzystać ją jako źródło rozpowszechniania destrukcyjnych programów używanych następnie do włamywania się do wybranych komputerów. Ta metoda ataku pozwala sprawcom na oczekiwanie, aż ofiary same wpadną w zastawione sieci, zamiast aktywnie szukać potencjalnego celu. Strony społecznościowe są szczególnie dobrym celem dla napastników, gdyż dają dostęp do dużej liczby użytkowników, spośród których wielu ma bezwarunkowe zaufanie do witryny i jej zabezpieczeń. Takie strony to również prawdziwa kopalnia poufnych informacji o korzystających z nich ludziach, które mogą zostać następnie wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw internetowych czy uzyskania dostępu do innych miejsc w sieci, dających hakerom punkt wyjścia do kolejnych ataków.

9 SZANUJ SWOJE DANE ZWIĘKSZ BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMU SWOJEGO KOMPUTERA Nieproszeni goście mogą dostać się do naszego komputera na różne sposoby: przez zewnętrzne nośniki danych niesprawdzone programem antywirusowym - teraz już bardzo rzadkie, przez lokalną sieć osiedlową - zarażony komputer automatycznie próbuje zarazić stacje innych użytkowników sieci, Przez niesprawdzoną antywirusem pocztę elektroniczną - wirusy często mieszczą się w załącznikach, plikach doc, makrach excela..., Przez elementy aktywne stron internetowych - działa na komputery bez firewalla, antywirusa i programu antyspyware. Inną, niewymienioną tu drogą (np. włamanie elektroniczne)

10 Darmowe (do użytku domowego) firewalle to Sygate Personal Firewall Zone Alarm firewall wbudowany w Windows XP (tylko trzeba skonfigurować) Inne komercyjne firewalle to: Norton Internet Security Sygate Personal Firewall Pro Zone Alarm Pro AVAST!4 Home. Tematem ściśle związanym z bezpieczeństwem są wirusy, robaki, trojany i spyware (oprogramowanie szpiegowskie). Więcej o samych kategoriach, nazwach i tym co robią można przeczytać na poniższych stronach (na pewno nie tylko na nich): Bezpieczeństwo w Onet.pl Bezpieczeństwo w sieci WP Sophos

11 KILKA LINKÓW Z ADRESAMI STRON PRODUCENTÓW OPROGRAMOWANIA ANTYWIRUSOWEGO PROPONUJĄCYCH NAM SWOJE PRODUKTY: MKSvir ze skanerem online Panda Software ze skanerem online Symantec ze skanerem online (Symantec security check) Trojan remover Lista oprogramowania antywirusowego na WP Kaspersky ze skanerem online Skaner online na onet.pl SpySweeper razem ze skanerem online (free spy scan - nie usuwa tylko pokazuje). Wersję testową można pobrać stąd. Bardzo skuteczny antyspyware.

12 ABY CZUĆ SIĘ W MIARĘ BEZPIECZNYM NALEŻY: Instalować Windows z wyłączonym kablem internetowym. Dopiero po zainstalowaniu i uruchomieniu firewalla włączyć kabel sieciowy (internetowy). Mieć zainstalowanego, działającego i aktualnego: firewalla, antywirusa i antyspyware (niekiedy oprogramowanie łączy dwie lub trzy cechy razem). Nie instalować w Windowsie opcji udostępniania plików i dukarek. A gdy taka opcja była zainstalowana, to ją odinstalować.

13 UŻYTKOWNICY SYSTEMÓW WINDOWS CHCĄC W ŁATWY SPOSÓB ZABEZPIECZYĆ SWÓJ KOMPUTER PRZED ATAKIEM Z ZEWNĄTRZ POWINNI ZASTOSOWAĆ SIĘ DO KILKU ELEMENTARNYCH CZYNNOŚCI: Przynajmniej raz w miesiącu odwiedź witryne WindowsUpdate w celu pobrania ewentualnych poprawek Zainstaluj program antywirusowy i dopilnuj, aby twoje bazy wirusów były zawsze aktualne. Włącz Firewall czyli zaporę ogniową. Jeśli posiadasz publiczny adres IP, pomyśl czy nie warto było by zainstalować taki program. W celu zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z komputera, zapoznaj się ze stroną Bezpieczne Gadu-Gadu. Traktuje ona nie tylko o tym programie, ale o zabezpieczeniu komputera w ogóle.

14 ODWIEDŹ STRONY: CERT organizacja przyjmująca zgłoszenia przestępstw dokonywanych w Internecie - Jeśli natknąłeś się w Internecie na pornografię dziecięcą lub inne nielegalne treści, takie jak rasizm czy ksenofobia, nie ignoruj ich! Zgłoś je anonimowo poprzez te stronę. - celem jest pomoc młodym Internautom sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych. Znajdują się tu porady na temat zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, a także informacje o sposobach postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

15 PIRACTWO KOMPUTEROWE W Polsce skala piractwa to ponad 60%. Straty budżetu wynoszą około 80 mln $. Oznacza to również 15 tys. utraconych miejsc pracy w ciągu tylko 1 roku!

16 ISTNIEJE PIĘĆ PODSTAWOWYCH FORM PIRACTWA KOMPUTEROWEGO I WSZYSTKIE Z NICH SĄ JEDNAKOWO NISZCZĄCE DLA PRODUCENTÓW OPROGRAMOWANIA I KOŃCOWYCH UŻYTKOWNIKÓW Wykonywanie dodatkowych kopii: Ta forma piractwa występuje, gdy np. w obrębie firmy wykonywane są dodatkowe kopie programu do użytku pracowników. Instalacja na twardym dysku: Niektórzy dostawcy sprzętu komputerowego instalują nielegalne kopie oprogramowania na twardych dyskach Fałszowanie: Jest to nielegalne powielanie i sprzedaż oprogramowania chronionego przez prawa autorskie, w formie mającej powodować wrażenie legalności produktu. Fałszowanie oprogramowania ma miejsce także przy sprzedaży w sklepie lub na ulicy w oczywisty sposób nielegalnych produktów, na przykład zawierających gorsze jakościowo lub pisane ręcznie etykiety i zapakowanych w folię. Piractwo przez FTP: Ta forma piractwa występuje, gdy chronione prawami autorskimi oprogramowanie jest kopiowane przez Internet z serwerów FTP. Wszelkie oprogramowanie Microsoft ściągane bez zezwolenia Microsoft z Internetu należy uważać za nielegalne. Wypożyczanie lub wynajem oprogramowania ma miejsce, gdy program zostaje nielegalnie udostępniony innym użytkownikom, którzy z reguły kopiują taki wypożyczony program na swój twardy dysk, a następnie zwracają otrzymaną kopię programu wypożyczającemu. Warto także pamiętać, iż według nowego Kodeksu Karnego już samo posiadanie nielegalnej kopii oprogramowania traktowane jest jak paserstwo.

17 DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu

Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu 2012 Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu Niniejsze kompendium jest przeznaczone dla osób, które chcą dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Dostarcza ono spójnych i rzetelnych

Bardziej szczegółowo

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Autor: Caroline Cockerill Przedmowa: Childnet International Wprowadzenie Internet to cudowne

Bardziej szczegółowo

SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY. Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r.

SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY. Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r. SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY Raport firmy Symantec na temat bezpieczeństwa w Internecie Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r. Dean Turner Redaktor Prowadzący dział Symantec

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Worry-Free TM Business Security6

Worry-Free TM Business Security6 Worry-Free TM Business Security6 for Small and Medium Business Podręcznik instalacji Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania, bez wcześniejszej zapowiedzi, zmian w tym dokumencie

Bardziej szczegółowo

Worry-Free Business Security6

Worry-Free Business Security6 Worry-Free Business Security6 TM for Small and Medium Business Podręcznik administratora Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania, bez wcześniejszej zapowiedzi, zmian w tym

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY

ESET ENDPOINT SECURITY ESET ENDPOINT SECURITY Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / 2003 / 2008 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY Copyright

Bardziej szczegółowo

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ. mł.asp. Arkadiusz Sikorski - funkcjonariusz. Krystian Ślusarek - Informatyk. Komenda Miejska Policji w Zabrzu. arek-s1@tlen.

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ. mł.asp. Arkadiusz Sikorski - funkcjonariusz. Krystian Ślusarek - Informatyk. Komenda Miejska Policji w Zabrzu. arek-s1@tlen. CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ mł.asp. Arkadiusz Sikorski - funkcjonariusz Krystian Ślusarek - Informatyk Komenda Miejska Policji w Zabrzu arek-s1@tlen.pl Dobrodziejstwa Internetu Korzystając z internetu wielu użytkowników

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1: Instalacja...5

Rozdział 1: Instalacja...5 F-Secure Internet Security 2014 F-Secure Internet Security 2014 Spis treści 2 Spis treści Rozdział 1: Instalacja...5 1.1 Przed pierwszą instalacją...6 1.2 Instalowanie produktu po raz pierwszy...7 1.3

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8 / 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / NT4 (SP6) Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Copyright

Bardziej szczegółowo

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition TM TREND MICRO TM Worry-Free Business Security Standard Edition 7 Administrator s Guide TREND MICRO INCORPORATED 10101 North De Anza Blvd. Cupertino, CA., 95014, USA Tel:+1(408)257-1500/1-800 228-5651

Bardziej szczegółowo

Worry-Free Business Security Advanced5

Worry-Free Business Security Advanced5 TM Worry-Free Business Security Advanced5 for Small and Medium Business Podręcznik administratora Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania, bez wcześniejszej zapowiedzi, zmian

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 4.2 lub nowszej) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

przez Unię Europejską

przez Unię Europejską Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Główny Partner Partner strategiczny Partnerzy Wstęp: Zakup kontrolow@ny Dziecko a nowe technologie Kiedy kupujesz komputer Kiedy kupujesz konsolę Kiedy kupujesz

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Materiał przygotowany przez ekspertów ISSA Polska http://issa.org.pl

Materiał przygotowany przez ekspertów ISSA Polska http://issa.org.pl Bezpieczny komputer w Internecie zestaw najważniejszych wskazówek/zaleceń, które znacznie poprawią bezpieczeństwo Twojego komputera oraz Twoich danych. 1. Firewall Podłączając się do Internetu Twój komputer

Bardziej szczegółowo

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG. Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG. Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych Trudności w chronieniu dzieci korzystających z Internetu Nieświadomość zagrożeń Największą przeszkodą

Bardziej szczegółowo

Rodzaje wirusów komputerowych - Pharming - Wirus makro - Wirus pocztowy - Polimorficzny - Koń trojański - Wirus Boot sector - Dialer 29.03.

Rodzaje wirusów komputerowych - Pharming - Wirus makro - Wirus pocztowy - Polimorficzny - Koń trojański - Wirus Boot sector - Dialer 29.03. 29.03.2015 Temat. Wirusy komputerowe. Jak działają i co powodują. Temat. Programy antywirusowe i rodzaje programów antywirusowych. Wirus komputerowy - to program komputerowy posiadający zdolność replikacji

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 8.00

Podręcznik użytkownika wersja 8.00 wersja 8.00 Antivirus Antispam Intrusion Guard Personal Firewall Parental Control Privacy Tools Ograniczona gwarancja Norman gwarantuje, że załączona płyta CD-ROM lub DVD oraz dokumentacja nie zawierają

Bardziej szczegółowo

Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci

Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci Dr Roland Łukasiewicz WSM Warszawa Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci Słowa kluczowe: cyberprzestrzeń, bezpieczeństwo, edukacja, netykieta Abstrakt Prawo stanowione w

Bardziej szczegółowo

ISSN 1509-3603 NR 2/2008. Wirtualny faks Bezpieczeństwo w modelu MSS Serwis zawsze dostępny

ISSN 1509-3603 NR 2/2008. Wirtualny faks Bezpieczeństwo w modelu MSS Serwis zawsze dostępny ISSN 1509-3603 NR 2/2008 Wirtualny faks Bezpieczeństwo w modelu MSS Serwis zawsze dostępny O D R E D A K T O R A W Y D A R Z E N I A 3 3 Już milion domen.pl 4 Dzień Bezpiecznego Internetu 5 Centra Medyczne

Bardziej szczegółowo

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4. Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.8 1 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 4 O firmie ALWIL Software a.s.... 4 Dalsza pomoc... 4 Zagrożenia dla komputera... 5 Czym

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Kaspersky Internet Security for Android

Kaspersky Internet Security for Android Kaspersky Internet Security for Android Podręcznik użytkownika Drogi Użytkowniku, dziękujemy za wybranie naszego produktu. Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie pomocny podczas pracy i odpowie na większość

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne wakacje dla naszych finansów

Bezpieczne wakacje dla naszych finansów Bezpieczne wakacje dla naszych finansów czerwiec 2011 21 czerwca 2011 r., Warszawa Szanowni Państwo, W związku ze zbliżającymi się wyjazdami wypoczynkowymi postanowiliśmy w Związku Banków Polskich przygotować

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne wakacje dla naszych finansów

Bezpieczne wakacje dla naszych finansów Bezpieczne wakacje dla naszych finansów czerwiec 2011 21 czerwca 2011 r., Warszawa Szanowni Państwo, W związku ze zbliżającymi się wyjazdami wypoczynkowymi postanowiliśmy w Związku Banków Polskich przygotować

Bardziej szczegółowo

IBM Security Trusteer Rapport

IBM Security Trusteer Rapport IBM Security Trusteer Rapport Podręcznik użytkownika Wersja 3.5.1403 Grudzień 2014 r. Uwagi Niniejsza publikacja została opracowana z myślą o produktach i usługach oferowanych w Stanach Zjednoczonych.

Bardziej szczegółowo