Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Podobne dokumenty
Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SPRAWDZIAN Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz nr 75 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOŁA PODSTAWOWA NR 78 WE WROCŁAWIU. 1 Postanowienia ogólne

REGULAMIN ŚWIETLICY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIAŁOGARDZIE

PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W GŁOSKOWIE I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Procedury I. Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

POZYTYWNA SZKOŁA PODSTAWOWA W GDAŃSKU

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Wymagania edukacyjne język angielski klasa 1 na rok szkolny 2018/2019

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

I Cele i zadania świetlicy

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASACH I III SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA W PRZEMKOWIE ROK SZKOLNY 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

ORGANIZACJA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO r.

ORGANIZACJA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO r.

Roczny plan pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej w Żłobku Gminnym w Polanowie w roku szkolnym 2017/2018

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 1 W ZŁOTOWIE OGÓLNY

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

JĘZYK ANGIELSKI KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RACIBORZU

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA III

Regulamin świetlicy szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnie

Regulamin Świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej.

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE

ŚWIETLICA SZKOLNA PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 10 W DĘBICY. Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Regulamin świetlicy szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

EO EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Koło z języka angielskiego dla klas I, II i III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie na rok 2017/2018

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Informacja dla ucznia i rodzica dotycząca przebiegu egzaminu 2018

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

INFORMACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I-III

REGULAMIN ŚWIETLICY. im. Stefanii Sempołowskiej W LUBINIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień badacza Temat: Potęga powietrza SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI 3 LETNICH ( GR. I)

Sprawdzian składa się z dwóch części, obie przeprowadzane są jednego dnia. o Część 1. obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki

Witaj pierwsza klaso!

Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Grupa I ( ) godz.: czynności: czas/min. Podział PP Zbieranie się dzieci w grupach łączonych zabawa.

6. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz nr 19 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Zabawy i sporty zimowe Temat: Zimowa olimpiada sportowa

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM. we FRYDRYCHOWICACH

Egzamin ósmoklasisty 2019 Informacje dla rodziców i uczniów

REGULAMIN DZIAŁANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ. ZSG w Stanisławicach

REGULAMIN ŚWIETLICY- ZWANEJ: KRAINĄ ŚWIETLIKÓW

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z INFORMATYKI Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Kościuszki w Zieleniu

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przedmiotowe zasady. oceniania- I etap edukacyjny. Klasy I III

Procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 33 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Informacja dla ucznia dotycząca przebiegu egzaminu gimnazjalnego

Transkrypt:

Konspekt lekcji Poziom: Szkoła Podstawowa Klasa: 3 Liczebność klasy: 6-8 uczniów Wiek uczniów: 6-8 lat Ilość nauczycieli: 1 nauczyciel-wychowawca, 3 nauczycieli wspomagających Przedmiot: język angielski pisanie Cele: Przypomnienie zasad pisania listu Kształtowanie umiejętności samodzielnego wypowiadania się Kształtowanie umiejętności słuchania drugiej osoby Kształtowanie umiejętności samodzielnego pisania Metody: Poglądowe Zajęć praktycznych Metody behawioralne Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut Przed rozpoczęciem części zasadniczej każdy z trzech nauczycieli pracuje z uczniem w formie indywidualnej pracy dostosowanej do tempa i możliwości ucznia. Praca jeden na jeden odbywa się w osobnych salach. Nauczyciel i uczeń siedzą przy stoliku, uczeń czyta książkę. Celem ćwiczenia jest trening płynnego i poprawnego czytania oraz zapamiętywanie słów. Poprawności wykonania pilnuje nauczyciel. Za poprawnie wykonany fragment czytanego tekstu uczeń jest chwalony słownie, zbiera również punkty za zachowanie, które w danym tygodniu jest kształtowane/wzmacniane jako pożądane. Punkty te otrzymuje na końcu dnia podczas zakończenia zajęć. W tym samym czasie pracuje trzech nauczycieli i trzech uczniów. Jeden nauczyciel nadzoruje swobodną zabawę uczniów (czytanie książeczek). Po 10 minutach następuje zmiana. II. Część zasadnicza 30 minut Nauczyciel-wychowawca prosi uczniów o zajęcie miejsc na krzesełkach przed tablicą multimedialną. Zapisuje temat na tablicy: Pisanie listu. Pyta uczniów o formę listu: jak rozpoczynamy, jak kończymy list, jakie wydarzenia możemy w nim opisać. Jest to forma burzy mózgów pomysły uczniów zapisywane są na tablicy multimedialnej. Tworzą plan napisania listu. Po 10 minutach uczniowie są poproszeni o zajęcie swoich miejsc przy 1

stolikach. Otrzymują kartki A4 z pomocniczymi liniami do napisania własnego listu. Niektórzy uczniowie mają na kartkach zapisane pojedyncze pomocnicze słowa do odwzorowania. Uczniowie pracuję indywidualnie z nauczycielem (jeden nauczyciel na trzech uczniów). Nauczyciel zadaje pomocnicze pytania uczniowi, tak aby mógł napisać list. Nieustannie motywuje ucznia słownie do wykonania zadania. Po zakończeniu zadania przez każdego z uczniów następuje zamiana aktywności z umysłowej na fizyczną. Zaplanowany jest spacer na plac zabaw. III. Przerwa 30 minut Podczas przerwy przewidziany jest spacer do parku na plac zabaw. Przed wyjściem z sali nauczyciel prosi uczniów o ubranie się oraz ustawienie w pary. Uczniowie przez całą drogę na plac zabaw przypominają sobie oraz trenują w praktyce zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Po dotarciu na miejsce uczniowie mają 10 minut czasu wolnego na zabawę. Po tym czasie wracają w podobny sposób ćwicząc zasady bezpieczeństwa na drodze. Pod nieobecność uczniów i nauczycieli, jeden z nauczycieli wspomagających przygotowuje salę na podwieczorek. IV. Czynności samoobsługowe 10 minut Po powrocie ze spaceru uczniowie przygotowują się do podwieczorku: myją ręce, nakrywają do stołu, przynoszą sobie podwieczorek (przygotowany przez rodzica w domu). Wspólnie konsumują. Sprzątają salę. V. Zakończenie 30 minut Nauczyciel prosi o zajęcie miejsc w kręgu na krzesełkach. Podsumowuje pracę podczas dnia i zwraca się do każdego ucznia indywidualnie prosząc go do siebie, aby ocenił swoją pracę na zajęciach. Uczniowie przypinają do tablicy z wyznaczonymi celami indywidualnymi punkty-gwiazdki i odbierają od nauczyciela nagrodę w postaci drobnej ulubionej słodkości wraz z pochwałą słowną Świetnie pracowałeś dzisiaj na zajęciach + imię dziecka. W tym czasie nauczyciele wspomagający wypełniają dzienniczek z informacją o pracy ucznia podczas dnia oraz opisem zajęć i dołączają materiał treningowy do utrwalania nowych umiejętności w domu. Po nagrodzeniu wszystkich uczniów, wspólnie śpiewają piosenkę na zakończenie dnia. O wyznaczonej godzinie uczniowie odprowadzani są do szkolnego busa. Wrażenia: Mnogość stosowania form i metod pracy Harmonijny i zgrany zespół dydaktyków Krótkie, często zmieniające się formy aktywności uczniów 2

Możliwość podziału klasy na mniejsze grupy i wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie Dostosowanie poziomu zadań do potrzeb i możliwości uczniów Bardzo dobrze wyposażone sale w sprzęt multimedialny (tablica, tablety, gry i zabawki edukacyjne) oraz w materiały dydaktyczne. 3

Konspekt lekcji Poziom: Szkoła Podstawowa Klasa: 4 Liczebność klasy: 7 uczniów Wiek uczniów: 6-8 lat Ilość nauczycieli: 1 nauczyciel-wychowawca, 2 nauczycieli wspomagających Przedmiot: język angielski czytanie Cele: Nauka nazw dni tygodnia Nauka zapisywania daty dziennej, miesięcznej i rocznej Nauka rozpoznawania pogody Poznawanie zasad savoir vivre u Metody: Poglądowe Zajęć praktycznych Metody behawioralne Przebieg zajęć: czas całkowity 120 minut I. Rozpoczęcie zajęć 10 minut Przed rozpoczęciem części zasadniczej każdy uczeń bawi się swobodnie ulubionymi zabawkami lub angażuje się w zachowania rutynowe. Nauczyciele przygotowują w tym czasie indywidulane plany zajęć dla każdego ucznia oraz grupują materiały dydaktyczne w odpowiednich miejscach przeznaczonych dla każdego ucznia. Jeden nauczyciel nadzoruje swobodną zabawę uczniów (czytanie książeczek). Po 10 minutach następuje część zasadnicza. II. Część zasadnicza 30 minut W części zasadniczej uczniowie wykonują zadania siedząc wspólnie w kole: POWITANIE NAUKA DNI TYGODNIA NAUKA DATY DZIENNEJ, MIESIĘCZNEJ I ROCZNEJ CZYTANIE KSIĄŻECZEK 4

Część zadań uczniowie wykonują samodzielnie zgodnie z indywidualnym planem zajęć. Kolejne czynności uczeń sprawdza na swojej tablicy i pod nadzorem nauczyciela wspomagającego wykonuje kolejno przewidziane dla siebie zadania (stanowisko pracy, ipad, taca do doznań sensorycznych). III. Czas w kawiarni 30 minut Podczas przerwy uczniowie wychodzą do kawiarni. Pod nadzorem nauczycieli uczą się zasad savoir vivre u. Kawiarnia jest prowadzona na terenie szkoły przez starszych uczniów w roli kelnerów. IV. Przerwa 20 minut Po powrocie z kawiarni uczniowie mają przerwę, którą spędzają na dworze. Mają wtedy czas wolny i bawią się pod nadzorem nauczycieli (dwóch opiekunów). Po czasie spędzonym na przerwie wracają do klasy na zakończenie zajęć przed obiadem. V. Zakończenie 20 minut Uczniowie siadają w kole i rozpoczynają zajęcia ze SŁUCHANIA I ŚPIEWANIA. Pracują według planu zamieszczonego na tablicy w formie wizualnej. Uczniowie mogą zadecydować o kolejności wykonywanych zadań. Do kolejnych zadań/piosenek dołączone jest naśladowanie ruchów w rytm muzyki. Uczniowie odwzorowują ruchy nauczyciela. VI. Przerwa 10 minut Uczniowie mają czas przerwy mogą wybrać ulubioną czynność do zabawy. Po czasie przeznaczonym na zabawę wspólnie sprzątają salę i przygotowują się na wyjście na obiad. O wyznaczonej godzinie uczniowie odprowadzani są do szkolnej stołówki na obiad. Wrażenia: Mnogość stosowania form i metod pracy Harmonijny i zgrany zespół dydaktyków Krótkie, często zmieniające się formy aktywności uczniów Możliwość podziału klasy na mniejsze grupy i wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie Dostosowanie poziomu zadań do potrzeb i możliwości uczniów Bardzo dobrze wyposażone sale w sprzęt multimedialny (tablica, tablety, gry i zabawki edukacyjne) oraz w materiały dydaktyczne. 5