Strona1 Sławomir Dorocki Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.10 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 3 1. Cele lekcji: Uczeń: sprawdza stopień opanowania wiedzy i umiejętności z działu 3. 2. Metody i techniki: test wyboru, pytania otwarte, analiza danych statystycznych i wykresów. 3. Środki dydaktyczne: test. 4. Typ lekcji: sprawdzenie wiadomości 5. Formy organizacji pracy: praca indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Publikacja GUS Monitoring banków 2011 http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1539_plk_html.htm, 2. Raport Fundacji Kronenberga przy City Handlowy, wrzesień 2012 nt. oszczędności Polaków http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2012.pdf.
Strona2 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: sprawdzeniu stopnia wykonania zadań. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel przedstawia zasady sprawdzenia wiedzy, w tym omawia czas i punktację. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Uczniowie samodzielnie wykonują zadania zamieszczone w teście (załącznik 1). 10. Zadanie domowe: Na podstawie wybranego przez siebie kursu z portalu NBP http://www.nbportal.pl/pl/np/nauka/kursy sprawdź swoją wiedzę z jednego z działów: Bankowość, Grosz do grosza, czyli jak inwestować, Kredyty i Ty lub Z euro w kieszeni.
Strona3 Załącznik 1 Test po dziale 3 imię klasa p. nazwisko data ocena 1. Jakie skutki dla gospodarki Polski przyniesie przystąpienie do strefy euro? Podaj krótkie uzasadnienie odpowiedzi. (6 p.) Przewidywane korzyści 1. 1. Przewidywane koszty 2. 2. 3. 3. 2. Na podstawie poniższych danych statystycznych z publikacji GUS Monitoring banków 2011 sformułuj 6 wniosków dotyczące systemu bankowego w Polsce. (6 p.)
Strona4 Wnioski:
Strona5 3. Na podstawie poniższych danych z Raportu Fundacji Kronenberga przy City Handlowy (wrzesień 2012 r.) odpowiedz na pytania oraz podaj krótkie wyjaśnienie każdej odpowiedzi (6 p.). a) Z jakich produktów bankowych korzystają Polacy najczęściej? b) Jakie korzystne zmiany zauważasz w sposobach oszczędzania Polaków? c) Jaki sposób oszczędzania budzi Twój niepokój i dlaczego?
Strona6 4. Wymień różnice pomiędzy: (3 p.) a) funduszami otwartymi a funduszami zamkniętymi.. b) funduszami obligacji a funduszami akcji.. c) funduszem zrównoważonym a funduszem parasolowym.... 5. Przyporządkuj rodzaje ubezpieczeń do odpowiedniej grupy. (4 p.) Grupy: A) ubezpieczenie osobowe, B) ubezpieczenie zdrowotne, C) ubezpieczenie majątkowe, D) ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenia: 1) OC, 2) rentowe, 3) chorobowe, 4) na życie, 5) majątku, 6) emerytalne, 7) wypadkowe, 8) od następstw nieszczęśliwych wypadków.. 6. Masz do dyspozycji 10 000 zł, które możesz zainwestować w papiery wartościowe. Posługując się metodą drzewa decyzyjnego, dokonaj wyboru i wskaż, w jaki papier wartościowy (akcje czy obligacje) powinieneś zainwestować. (5 p.) Wybór rozwiązania uzasadnienie - Skutki negatywne możliwych rozwiązań - - Skutki pozytywne możliwych rozwiązań - - Rozwiązania brane pod uwagę 1. obligacje 2. akcje
Strona7 7. Pan Kowalski zaciągnął kredyt gotówkowy w wysokości 5 000 zł. Oprocentowanie kredytu wynosiło 9% (w skali roku). Kredyt ma być spłacony w ciągu roku w systemie malejących rat. Na podstawie obliczeń odpowiedz na pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy pierwszą a ostatnią ratą oraz jaki procent pożyczonej kwoty stanowi łączna kwota odsetek? 8. Dopasuj terminy do opisów. (5 p.). A. AKCJE 1. B. C. D. E. INDEKS GIEŁDOWY INWESTYCJE w AKCJE INWESTYCJE w OBLIGACJE KONTRAKT TERMINOWY F. OBLIGACJE 6. Umowa między dwoma uczestnikami rynku na zakup i sprzedaż. 2. Prawo do zakupu lub sprzedaży po ustalonej cenie. 3. Wskaźnik sytuacji rynkowej. 4. Inwestycje, w których godzisz się na duże ryzyko. 5. Inwestycje, z których zysk i ryzyko są niewielkie. Miejsce zakupu papierów wartościowych odsprzedawane przez innych inwestorów. G. OPCJE 7. Miejsce zakupu papierów wartościowych od ich emitenta. H. RYNEK PIERWOTNY 8. Najstarszy indeks giełdy warszawskiej. I. RYNEK WTÓRNY 9. Kupując je, stajesz się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. J. WIG 10. Kupując je, pożyczasz pieniądze emitującemu...