Śpiewobajki Lutosławskiego



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo

Scenariusz warsztatów z dźwięku, MediaLab Junior Warszawa 2013

Regulamin corocznego Wojewódzkiego Turnieju Muzycznego Pro Sinfoniki

a) Tworzymy podcast w programie Audacity

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Nagrywamy podcasty program Audacity

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie V

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Ramowy plan nauczania muzyki w szkole podstawowej przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje następujący układ godzinowy:

CELE KONKURSU poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA I PLAN WYNIKOWY ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM. pt.,,zespół WOKALNO INSTRUMENTALNY

Warsztaty Dźwiękowe - Co w trawie piszczy?

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Wersja 2.6 przeznaczona jest dla systemów Windows Vista/7. Pobierz ze strony:

Iv. Kreatywne. z mediów

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

5.4. Efekty specjalne

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Audacity jest darmowym edytorem audio

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

Stupeflix. Możemy również zalogować się korzystając z konta na portalu Facebook lub Google.

Wymagania edukacyjne z muzyki w Szkole Podstawowej w klasach IV VI

OGÓLNOPOLSKI konkurs NORWIDOWSKI Xii edycja

Przepis na przygotowanie / skomponowanie dzwonka do telefonu, czyli o tym, jak stworzyć krótką formę muzyczną

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Interdyscyplinarny projekt edukacyjny w PSM I st. w Prudniku - Rok Chopinowski

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2010

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Dziennikarze przyszłości

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT

Multimedialna kartka świąteczna

Nagrywać można wszystko nasze głosy, dźwięki wydawane przez przedmioty, dźwięki otoczenia itp.

CELE KONKURSU POŚWIĘCONEGO TWÓRCZOŚCI

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Mój Jan Karnowski z Czarnowa

REGULAMIN UDZIAŁU W PROJEKCIE ZAPLĄTANI W DŹWIĘKI V

Przebieg zajęć: I. Etap przygotowawczy II. Wykonywanie zadań w terenie

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Ja i mój komputer Zadanie 1

Poczta elektroniczna ( ) służy do przesyłania i odbierania listów elektronicznych np.: wiadomości tekstowych, multimedialnych itp.

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Napędy optyczne. Paweł Jamer

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

REGULAMIN. WARSZTATÓW MUZYCZNYCH GOK-Art Lipno Informacje ogólne

Temat 2. Program komputerowy

Tworzenie prezentacji multimedialnej Microsoft PowerPoint

Opis przykładu dobrej praktyki

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Śpiewam do ciszy, by usłyszano. Norwid o muzyce.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO. Magdalena Robaszkiewicz nauczyciel mianowany

Projekt edukacyjny Tablo naszej szkoły

FERIE ZIMOWE 2015 w CKiE SZKOŁA ŁACIŃSKA

Prezentacja jest dostępna na licencji. Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0 Polska

gra na instrumentach ze słuchu i z wykorzystaniem nut (solo i w zespole) melodie, schematy rytmiczne, proste utwory.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Wstęp. Takie rozwiązanie wykorzystuje jedynie transfer danych więc ewentualne opłaty mogą być generowane tylko z tego tytułu.

Dodawanie stron do zakładek

JAK TO SIĘ ROBI? PRZEPIS NA KAMPANIĘ CZYTELNICZĄ IV KONGRES BIBLIOTEK PUBLICZNYCH WARSZAWA PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU

Osiecka po prostu - w szkole

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MUZYKI Klasa 4-7 ORAZ ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1

MODUŁ E-learning nauczanie przez Internet

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

REGULAMIN 63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI, POEZJI ŚPIEWANEJ I TEATRU JEDNEGO AKTORA

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

ANKIETY DLA GIMNAZJUM

14/2015 PROJEKT GIMNAZJALNY ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU ROZKŁAD JAZDY

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU AUDYCJE MUZYCZNE. KLASA VIII Rok szkolny 2015/2016 Opracowała Agata Kracińska

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

Prezentacja MS PowerPoint 2010 PL.

VI Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz Gmin sąsiadujących. Lelów 2018

PORADNIK DLA FINALISTÓW.

UCZESTNICY: Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich miłośników składania papieru zamieszkałych na terenie Polski.

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Smocza IV - X 2013r.

Transkrypt:

Mateusz Ryczek Śpiewobajki Lutosławskiego Grupa odbiorcza: klasy I-III gimnazjum i liceum (ok. 25 osób) Czas realizacji: 90 minut Cele: zapoznanie z informacjami na temat Witolda Lutosławskiego, wprowadzenie pojęć: aleatoryzm, trójpodział fakturalny, pasma wysokościowe, poznanie utworu muzycznego Chantefleurs et chantefables Witolda Lutosławskiego, rozpowszechnianie muzyki Witolda Lutosławskiego, otwarcie na oryginalną brzmieniowość muzyki współczesnej, walka ze stereotypem muzyki współczesnej jako nieprzystępnej, uwrażliwienie na brzmienie dźwięków przetworzonych, wzbudzenie kreatywności na polu dźwiękowym i plastycznym. Materiały i programy: teksty wierszy Roberta Desnosa z cyklu Chantefleurs et chantefables (tłum. z francuskiego Wiesław Powaga), dostępne na stronie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego (http://www.lutoslawski.org.pl/files/pdf/lancuch9.pdf, strona 10), nagranie Chantefleurs et chantefables Witolda Lutosławskiego, do bezpłatnego odsłuchania na stronie http://trzejkompozytorzy.pl/utwor/spiewokwiaty-i-spiewobajki-na-sopran-i-orkiestr e), rzutnik multimedialny, prezentacja (zamieszczona na płycie), komputery z programem graficznym rekomendowane programy dostępne bezpłatnie w internecie: Pixlr, Sumo Paint (w przypadku braku wystarczającej liczby komputerów, można wykorzystać dowolnie wybrane materiały plastyczne), dostęp do internetu, komputery z zainstalowanym darmowym programem Max Runtime (zalecane 2

komputery), program DJ_LUTOS (zamieszczony na płycie), mikrofon (zalecane 2 mikrofony). Śpiewobajki Lutosławskiego to zajęcia warsztatowe dla młodzieży, w ramach których uczestnicy poznają muzykę Witolda Lutosławskiego i niektóre środki techniczne charakterystyczne dla jego języka muzycznego. Podczas twórczej zabawy młodzież (bez przygotowania muzycznego), dzięki specjalnie napisanemu programowi DJ_LUTOS, jest w stanie zrozumieć i doświadczalnie odkryć takie elementy języka muzycznego Lutosławskiego, jak aleatoryzm czy podział faktury na trzy pasma wysokościowe. Działania warsztatowe są inspirowane nagraniem Chantefleurs et chantefables Witolda Lutosławskiego i wykorzystaną w nim poezją Roberta Desnosa. Uwaga! Scenariusz może być z powodzeniem realizowany z młodszymi dziećmi (nawet II-III klasa szkoły podstawowej), pod warunkiem rezygnacji z zadania muzycznego i wykonania tylko zadania plastycznego. Przebieg zajęć Część 1 (teoretyczna) Za pomocą rzutnika multimedialnego prowadzący pokazuje zdjęcie Lutosławskiego (pierwszy slajd prezentacji) i pyta uczestników, czy wiedzą kto to jest. Jeżeli nikt nie wie, prowadzący informuje, że to Witold Lutosławski, jeden z najważniejszych na świecie kompozytorów XX wieku. Zwraca uwagę, że na zdjęciu jest przedstawiony z batutą, lecz dyrygował tylko i wyłącznie (z drobnym wyjątkiem) własnymi utworami, a nas interesuje przede wszystkim jego twórczość jako kompozytora. Prowadzący, korzystając z prezentacji, umiejscawia lata życia Lutosławskiego w XX wieku. Następnie pokazuje stronę www.trzejkompozytorzy.pl i informuje, że można na niej znaleźć wiele interesujących wiadomości na temat kompozytora oraz jego utworów. Pokazuje również podstronę z Chantefleurs et chantefables (http://trzejkompozytorzy.pl/utwor/spiewokwiaty-i-spiewobajki-na-sopran-i-orkiestre) i tym samym przechodzi do głównego tematu zajęć.

Wyświetlając odpowiedni slajd z prezentacji, prowadzący prosi jednego z uczestników o przeczytanie wiersza pt. Dziwaczek. Jest to pierwszy wiersz wykorzystany przez Lutosławskiego w Chantefleurs et chantefables. Następnie prowadzący pyta uczestników: kim lub czym jest tytułowy dziwaczek? Najprawdopodobniej prawidłowa odpowiedź nie zostanie odgadnięta, wtedy prowadzący pokazuje slajd ze zdjęciem dziwaczka. Najczęściej jest to bardzo zaskakujące dla uczestników zajęć, ponieważ okazuje się, że dziwaczek to kwiat. Prowadzący mówi, że wiersze wykorzystane w utworze mówią o roślinach, ziołach, owadach i zwierzętach oraz że Śpiewokwiaty i śpiewobajki Roberta Desnosa to wiersze dla dzieci. Następnie zostaje zaprezentowany przykład audialny w postaci pierwszej części utworu. Ważne, by podczas odtwarzania muzyki wyświetlać polskie tłumaczenie wiersza. Prowadzący omawia budowę utworu. Za pomocą prezentacji pokazuje, że kompozycja składa się z dziewięciu części do dziewięciu wierszy. Szybko pokazuje slajdy z pozostałymi wierszami i korespondującymi z nimi zdjęciami, a uczestnicy wybierają dwa dowolne wiersze, którymi wszyscy zajmą się podczas części warsztatowej. Część 2 (warsztatowa) Prowadzący prosi dwóch ochotników o przeczytanie wybranych wierszy i omawia z uczestnikami ich treść. Następuje odsłuchanie wybranych dwóch części utworu (należy pamiętać o wyświetleniu tłumaczenia). Prowadzący omawia pokrótce relację słowno-muzyczną w zaprezentowanych pieśniach. Następnie za pomocą rzutnika prezentuje działanie programu DJ_LUTOS przy tej okazji zostają przekazane idee kompozytorskie Lutosławskiego. Każda z grup ma nagrać trzy dźwięki: niski, średni i wysoki. Każdy z nich będzie zmiksowany w osobnym pasmie (odpowiednio: niskim, średnim i wysokim, analogicznie do fakturalnego podziału w muzyce Lutosławskiego). Za pomocą suwaków zmieniamy tempo odtwarzania dźwięków i poziom aleatoryzmu. Prowadzący prezentuje możliwości przetwarzania brzmienia za pomocą zmian wysokości dźwięków poprzez ich narysowanie w programie. Gdy uczestnicy warsztatów zostaną już zapoznani z możliwościami kreacji muzycznej w programie DJ_LUTOS, zostają podzieleni na cztery grupy. Każda grupa inspiruje się tylko jednym z omówionych wierszy dwie grupy pierwszym, dwie grupy

drugim. Zadaniem każdej grupy jest nagranie trzech dźwięków (niskiego, średniego i wysokiego) oraz stworzenie kompozycji oddającej/opisującej/komentującej dany wiersz Desnosa. Dźwięki mogą zostać wydobyte za pomocą własnego głosu, drobnych przedmiotów użytku codziennego lub źródeł dźwięku dostępnych w najbliższym otoczeniu. Uwaga! Istnieją dwa sposoby implementowania dźwięków w programie. Pierwszy to nagrywanie bezpośrednie. Drugi jest bardziej czasochłonny i może być stosowany tylko wtedy, gdy prowadzący uzna, że poradzi sobie logistycznie z opanowaniem techniczno-organizacyjnych trudności. Mianowicie uczestnicy mogą przygotowywać dźwięki w innym programie, np. Cubase, Logic, lub w darmowym programie Audacity. Obrobione dźwięki należy zapisać, a następnie zaimplementować za pomocą opcji otwórz w programie DJ_LUTOS. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wstępnej obróbki dźwięku oraz jego przetworzenia. Wadą jest czasochłonność przy zapisywaniu każdego z trzech dźwięków osobno, przeskakiwanie między różnymi programami oraz konieczność wczytywania dźwięków do programu. Uzyskanie efektu końcowego polega na włączeniu nagrywania i zaimprowizowaniu w czasie rzeczywistym gotowej minikompozycji. Ten sposób pracy ma sprowokować do spontanicznego muzykowania, polegającego z jednej strony na skorzystaniu z uprzednio przygotowanych ustawień (rysunek melodyczny, aleatoryzm, tempo, wstępne ustawienia dynamiczne), a z drugiej na włączaniu kolejnych warstw w czasie rzeczywistym, korygowaniu parametrów i wyłączaniu czy wyciszaniu pasm brzmieniowych. Tak nagraną kompozycję prowadzący zapisuje jako plik.wav. Grupy pracują zamiennie. W czasie pracy dwóch grup nad zadaniem muzycznym pozostałe grupy pracują nad plastyczną interpretacją wybranego wiersza (za pomocą programu komputerowego lub wybraną przez prowadzącego techniką plastyczną). Alternatywą może być skorzystanie ze strony www.trzejkompozytorzy.pl i szukanie interesujących wiadomości na temat Lutosławskiego, a także słuchanie jego muzyki. Wymaga to jednak odpowiedniej liczby komputerów wyposażonych w słuchawki. Grupy zamieniają się miejscami, by każdy uczestnik wykonał oba zadania. Część 3 Prezentacja prac i podsumowanie. Prowadzący pokazuje efekty pracy

warsztatowej kolejnych grup. Uczestnicy opowiadają w jaki sposób chcieli oddać treść wiersza za pomocą dźwięków. Przydatne strony www.trzejkompozytorzy.pl www.cycling74.com/downloads/runtime/ (program Max Runtime do pobrania) www.audacity.sourceforge.net/?lang=pl www.trzejkompozytorzy.pl/utwor/spiewokwiaty-i-spiewobajki-na-sopran-i-orkiestre Programy graficzne www.pixlr.com www.sumopaint.com/app/