styczeń TYDZIEŃ 3.: niech każdy się dowie kochamy was

Podobne dokumenty
19 Tydzień Jestem wnuczkiem, jestem wnuczką

Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

BIEDRONKI STYCZEŃ. Bloki tematyczne: Tydzień za tygodniem Zabawy w karnawale Wszędzie biało Babcia i Dziadek

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Koncert życzeń dla babci i dziadka scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Grupa wiekowa: 3 4-latki Czas trwania: 60 minut

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Styczeń Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI

Styczeń. w grupie Wiewiórek

ZAMIERZENIA NA STYCZEŃ 2019

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

RYBKI-STYCZEŃ. Początek roku kalendarzowego to okres karnawału. Jednak za nim w naszym przedszkolu odbył sie długo

BIEDRONKI STYCZEŃ. Biała zima Krasnala Radusia. Pomagamy zwierzętom zimą. Rozpoczął się styczeń. Na początku tego miesiąca

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka 3- latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA BABCI I DZIADKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

NR 5. STYCZEŃ 2015r. Grupa MOTYLE. Wych. Katarzyna Ulewicz, Dorota Kurant ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI

SCE N A R IU SZ U R O CZ Y STOŚCI Z O K A Z JI D N IA B A B CI I D Z IA D K A

TEMAT KOMPLEKSOWY: DOMOWI ULUBIEŃCY

Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz. 21 stycznia 2010 rok. Opracowanie uroczystości: uczniowie klasy IIa wychowawca: Monika Wawrzyńska

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA STYCZEŃ 2016 r. w grupie 4, 5 latków Misie

Piosenka Dla babci i dziadka 1. Wyczaruję dla babuni suknię z kropel rosy, szal z obłoczków, wstążkę z tęczy wplotę jej we włosy.

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I DNIA TATY PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW

GRUPA XI MISIE STYCZEŃ. - termin realizacji: r r. BAŁWAN - wiersz Autor: Z. Wroński

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

STYCZEŃ Zimowe zabawy (zabawy na śniegu, bałwan, sanki)

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC MAJ

1. Śmieszny wierszyk dla babci z zaskakującą pointą. 2. Życzenia dla babci okazujące wdzięczność. 3. Klasyczne życzenia dla babci

ZADANIA DYDAKTYCZNE NA STYCZEŃ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ZADANIA NA MAJ 2019r.

ZAMIERZEENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GR. VI PUCHATKI STYCZEŃ 2019 R.

Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki LISTOPAD 2017

SCENARIUSZ DNIA OTWARTEGO W PRZEDSZKOLU Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

AKTYWNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PROWADZĄCY ZAJĘCIA: Stanisława Kornecka Kubska, nauczyciel - terapeuta. TEMAT ZAJĘĆ: Nasi najlepsi przyjaciele. Dzień Babci i Dziadka.

Katarzyna Michalec. Jacek antyterrorysta

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

PAŹDZIERNIK U ŻABEK. Na początku października kontynuowaliśmy tematykę związaną z. jesienią rozmawialiśmy o owocach, kompotach, przetworach.

Oddział I (3, 4 latki)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Tydzień I : Zimowe zabawy

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!!

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Moja rodzina. Temat ośrodka dziennego: Babcia i dziadek.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Nauczyciele: mgr Anna Pajdak. mgr Halina Ramult

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE I NA ROK 2012/2013 TERMIN REALIZACJI

Święta, święta i po świętach! Długa przerwa Jednak teraz już wstajemy i do szkoły idziemy!

r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MAJ 2018

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Karta pracy 8. Przed imprezą

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Drodzy Rodzice Grupy I,,GDZIE KTO MIESZKA?

Piosenki i wiersze na styczeń.

STYCZEŃ W GRUPIE SÓWEK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

MINI INFORMATOR GRUPY MĄDRE SOWY. Publiczne Przedszkole,,UŚMIECH MALUCHA. w Zespole Szkół w Zakrzewie

PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA GRUPA II MYSZKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz Dzień Babci i Dziadka

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu styczniu

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Zamierzenia na miesiąc styczeń

PLAN ZAJĘĆ FERIE 2017 ( ) NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PRO FUTURO

GRUPA III : "ZAJĄCE" DZIECI 5 - LETNIE NAUCZYCIEL : Magdalena Kutyła

Styczeń. 1. W krainie baśni 2. Zimowe potrzeby ptaków 3-4. Rodzice naszych rodziców

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Scenariusz z przebiegu uroczystości Dnia Babci i Dziadka w dniu r.

Przedszkole. 1 Przedszkole nr 11, ul. Chołoniewskiego ; 06.02; 08.02; ; Przedszkole nr 12, ul. Kruszyńska 52

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

STYCZEŃ 1. Karnawał w przedszkolu. 2. Nasi dziadkowie.

Scenariusz zajęć. Metody: słowna, zabawowa, praca z tekstem, działalność praktyczna ucznia, burza mózgów.

TREŚCI PROGRAMOWE REALIZOWANE W GRUPIE I MISIE W MIESIĄCU CZERWCU TEMATY KOMPLEKSOWE: Święto dzieci czerwca 2018r.

Transkrypt:

styczeń TYDZIEŃ 3.: niech każdy się dowie kochamy was dziadkowie Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Ewelina Śliwa, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: babcia i dziadek kto to taki? 1. Kartka z kalendarza rozmowa na temat świąt obchodzonych 21 i 22 stycznia. Giełda pomysłów na obchodzenie tych dni oraz na prezenty dla babci i dziadka. 2. Magiczną piłeczkę mam zabawa słowna z darem 1. Nauczyciel rzuca do kolejnych dzieci piłeczkę, a dziecko, które złapie piłkę, kończy zdanie: Magiczną piłeczkę mam, teraz dziadkowi/ babci dam. (S. Kustosz). 3. Kto to jest? wypowiedzi dzieci na temat babć i dziadków na podstawie przyniesionych z domu fotografii. Zachęcanie do wypowiedzi na temat wspólnych spotkań z dziadkami, ich ulubionych zajęć, sposobów spędzania czasu z wnukami. Urządzenie w sali Galerii zdjęć naszych dziadków i babć. 4. Spacer z babcią i dziadkiem zabawa orientacyjno-porządkowa z darami 1, 1.2 i 1.1. Dzieci dobierają się w trójki, każde z nich przyjmuje określoną rolę: dziecka, babci i dziadka. Nauczyciel rozkłada na dywanie sznurówki, tworząc kałuże, rozkłada klocki z daru 1.1, które są kwiatami oraz piłeczki z daru 1, które będą lodami. Dzieci spacerują po dywanie, omijając rozłożone dary, a na określone hasło odpowiednio reagują, np. dzieci wskakują do kałuży, babcie zrywają kwiaty, dziadkowie jedzą lody. Robimy zamiany, aby każde dziecko z trójki mogło odegrać każdą postać. 5. Wysłuchanie wiersza T. Fiutowskiej pt. Kim jestem?. Dla mamy jestem synem, dla taty też. Dla Ciebie jestem bratem to dobrze wiesz. Dla prababci jestem prawnukiem. Dla babci i dziadka wnukiem bez pra. Kim jestem dla innych? Ha! Dla Tomka jesteś kolega. On dla Ciebie też. Dlaczego? Nie mówi przecież do mnie kolego. No wiesz? 1

Dla pani w przedszkolu jesteś starszym zuchem dobrze, że już dla nikogo nie jesteś maluchem. Rozmowa na temat pokrewieństwa i drzewa genealogicznego na podstawie ilustracji. Budowanie własnych prostych drzew genealogicznych przez dzieci z darów 7 i 8 figury z daru 7 to poszczególne osoby: dziadkowie, rodzice i dzieci, a patyczki z daru 8 to gałęzie i pień drzewa. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

Przebieg spotkania w Porannym kole: WTOREK: kwiaty dla babci i dziadka 1. Kwiaty dla babci i dziadka zabawy matematyczne z darami: układanie łodyg kwiatów od najniższej do najwyższej z patyczków z daru 8, układanie kwiatów z określonej liczby płatków (według wylosowanej cyfry lub działania matematycznego), tworzenie bukietów poprzez rozwiązywanie zadań na dodawanie lub odejmowanie, np.: W Twoim bukiecie są 3 kwiaty czerwone i 4 żółte. Ile jest razem? Ułóż swój bukiet. 2. Zbieramy kwiaty zabawa muzyczno-ruchowa z elementami matematycznymi z darem 1 lub darem 1.1. Nauczyciel rozkłada na dywanie piłeczki, a dzieci przy muzyce spacerują między nimi. Na określony sygnał dzieci zbierają kwiaty dla babci i dziadka. Przeliczanie, ile kto zebrał kwiatów, porównywanie kto ma więcej, a kto mniej. 3. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 3

Przebieg spotkania w Porannym kole: ŚRODA: babciu, dziadku, coś wam dam 1. Słuchanie opowiadania I. Salach pt. Najlepszy prezent. Kasia i Piotruś bawili się w swoim pokoju. Kasia budowała wysoką wieżę z klocków, natomiast Piotruś bawił się swoją ulubioną kolejką. Nagle do pokoju weszła babcia. Ale bałagan. Kto to posprząta? Później posprzątamy odpowiedziały dzieci. No dobrze, bawcie się, a ja na chwilę wyjdę do sklepu. To może trochę potrwać zaniepokoiła się zostaniecie sami? Tak, nie martw się, mamy doskonałą zabawę uśmiechnął się Piotruś. Po chwili dzieci usłyszały zamykane drzwi. Babcia wyszła. Piotruś zaczęła nieśmiało Kasia. A może posprzątamy? Coś ty! obruszył się Piotruś. Przecież zabawa dopiero się zaczyna. Tak, ale ciągnęła Kasia dzisiaj jest Dzień Babci, a ona ma tyle pracy. Może pomożemy jej, zamiast się bawić. Piotruś spojrzał na Kasię, był zły. Z dziewczynami to tak zawsze! myślał rozgoryczony. Nie można się z nimi bawić. Po chwili jednak zmienił zdanie. Rzeczywiście babcia ma tyle na głowie, trzeba jej pomóc! Dobra! Powycieraj kurze z półek, a ja poukładam książki. Zabrali się razem do pracy i po chwili zabawki stały równo na półkach. Zobacz! Na podłodze jest tyle papierków i okruchów z ciastek. Zamiotę podłogę zawołał Piotruś i już pobiegł po miotełkę do kuchni. No teraz może być odetchnął zadowolony. Ale zobacz, wczoraj dziadek trzepał chodnik, a już jest brudny. Nie wytarłeś dobrze butów przed wejściem do domu. Wytrzepię go, jest taki mały, że dam sobie radę powiedział Piotruś. To ja wypiorę bluzkę, którą namoczyła babcia dodała Kasia. I znowu zabrali się raźno do pracy. Gdy Piotruś wrócił z chodnikiem, Kasia zdążyła wyprać bluzkę i chowała w kuchni naczynia do szafy. To ja zamiotę jeszcze podłogę w kuchni dodał Piotruś. A co to? Babcia już wróciła? Tak szybko? Jak tam zabawa? Nie dłużyło wam się? zawołała od progu. Dzieci stały w przedpokoju zadowolone. Piotruś wziął od babci zakupy, a Kasia przyniosła kapcie. Co to, nie bawicie się? zdziwiła się babcia. Dlaczego macie takie tajemnicze miny? Sama zobacz powiedziała Kasia. Babcia rozejrzała się po mieszkaniu i aż klasnęła w ręce: zabawki poukładane, podłogi zamiecione, chodniczek wytrzepany, bluzka uprana. A kuchnia jaka czysta! Moje kochane zuchy! zawołała babcia, przytulając dzieci. Babciu zaczął nieśmiało Piotruś. Mama wyjechała, no a my nie mamy dla Was żadnego prezentu Ależ dzieci przerwała babcia to jest najlepszy prezent na świecie! /Froebelpl 4

2. Rozmowa na temat opowiadania: W jaki sposób dzieci pomogły babci? Dlaczego babcia uznała porządki zrobione przez dzieci za najlepszy prezent? W jaki sposób Wy pomagacie babci i dziadkowi? Wypowiedzi dzieci na temat prezentów i obdarowywania bliskich osób. 3. Kolorowe serwety dla babci i dziadka ozdabianie obrazka przy użyciu darów. 4. Wyszywamy serwetę dla babci i dziadka zabawa ruchowa z elementem podskoku. Dzieci tańczą przy muzyce, a w przerwie zamieniają się w igły, które podskakują w wygrywany przez nauczyciela rytm, szyjąc serwetę. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 5

czwartek: tańczymy i Śpiewamy dla babci i dziadka! Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Słuchanie i nauka refrenu piosenki pt. Kochamy Was (muz. i słowa: B. Forma). Wypowiedzi dzieci na temat nastroju, tempa piosenki. Powtarzanie fragmentów tekstu za nauczycielem w podanym rytmie. 1. Czy wy wiecie moi mili, czy wy wiecie, Ile babć i dziadków jest na całym świecie. Właśnie wielkie święto swoje dzisiaj mają, Więc wnuczęta im piosenkę śpiewać chcą. Ref.: Kochamy Was, kochamy całym sercem I radości chcemy dać Wam jak najwięcej. Nasze buzie uśmiechnięte Dziś życzenia ślą przepiękne. Żyj babuniu, żyj dziadziuniu latek sto. 2. Babcia z dziadkiem czas nam ciągle umilają, Zawsze dla nas niespodzianek wiele mają. Dziś w piosence miłość wielką wyrażamy, Głośno teraz podziękować chcemy Wam. Ref.: Kochamy Was 3. Babcia bardzo często mamę zastępuje, Zamiast taty dziadek wnukiem się zajmuje. Bo rodzice cały dzień spędzają w pracy, Babcia, dziadek za to zawsze mają czas. Ref.: Kochamy Was 2. Układanie z darów obrazków do słów refrenu według pomysłów dzieci. 3. Dla babci i dziadka nauka prostego układu tanecznego według inwencji nauczyciela. 4. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 6

PIĄTEK: dzień babci i dziadka w przedszkolu Przebieg dnia: Uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka w przedszkolu: spotkanie z babciami i dziadkami, inscenizacja przygotowana przez dzieci, wręczenie samodzielnie wykonanych prezentów, poczęstunek. 7