Scenariusz. warsztatów do projektu. Muzea bez barier - koalicja muzeów polskich. i ukraińskich na rzecz. profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego

Podobne dokumenty
Scenariusz. warsztatów do projektu. Muzea bez barier - koalicja muzeów polskich. i ukraińskich na rzecz. profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego

Letnia przygoda ze sztuką!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

GOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNY W MUZEUM Z DOŚWIADCZEŃ MUZEUM REGIONALNEGO W STALOWEJ WOLI

INTERAKTYWNE SPOTKANIA DLA NAJMŁODSZYCH

Program edukacyjny Myśląc zmysłami czując rozumem

18 listopada 2017 roku uczniowie klas I- III, biorący udział w zajęciach przyrodniczych organizowanych w ramach projektu Rozwój kompetencji

Scenariusz zajęć nr 7

Usłyszeć eksponat głusi w muzeum

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 4

Artystyczne. Twarze Wawra. Projekt współfinansowany ze środków Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

Przykład dobrej praktyki. Niepełnosprawni są wśród nas

Edukacja Muzealna w roku 2019

Place zabaw i ogrody sensoryczne dostępne dla wszystkich. Dorota Moryc Prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Jak pracować z przedmiotem? Scenariusz lekcji

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Warsztat poświęcony ciszy w muzyce i architekturze. Czym jest cisza, pauza, pustka? Jak projektować przestrzenie wolne od zgiełku form?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 4

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Współczesne trendy w muzealnictwie obserwujemy poprzez duże inwestycje muzealne w największych miastach Polski. Warto jednak zwrócić również uwagę na

CELE SZCZEGÓŁOWE - poznanie właściwości i rodzajów gliny - poznanie technik ceramicznych - usprawnianie koordynacji wzrokowo ruchowej

Scenariusz zajęć nr 1

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

FORMULARZ CENOWY CZĘŚĆ I

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚCIEŻKA 2

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Tworzenie książeczek z ilustracjami dotykowymi I

TECHNOLOGIE OBIEKTOWE WYKŁAD 2. Anna Mroczek

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Prezentacja osiągnięć uczniów

OPENArt Sztuka Współczesna dla Wszystkich

Interaktywne spotkania dla najmłodszych

Scenariusz zajęć nr 5

OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA TARNOBRZEGA. dla szkół podstawowych

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Szanowni Państwo! Leonardo a Starowieyski - Rysunek artystyczny postaci, w tym zapewniamy:

WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY I LICEUM PLASTYCZNEGO

Historia zapisana w glinie K U LT H U R R A 2013 P O D S U M O WAN I E P R O J E K T U

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Zbiorcza lista Materiały na egzamin wstępny 2019 MALARSTWO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

WARSZTATY Z ANIMACJI

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

My robimy pyszny miód. Spotkanie z pszczelarzem dla dzieci w wieku 3-14 lat

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS +

FORMULARZ CENOWY CZĘŚĆ VII

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Szczegółowy harmonogram działań

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Jeśli chodzi o wymianę/dodanie zdjęcia w galerii to robimy to za pomocą komponentu Galeria Phoca.

Scenariusz zajęć nr 1

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Od pomysłu do wynalazku - design thinking dla dzieci scenariusz zajęć wakacyjnych

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz zajęć nr 8

Oferta edukacyjna dla przedszkoli Muzeum Pana Tadeusza 2018/2019. Interaktywne spotkania dla najmłodszych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Wyprawa Zapachy lasu. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Blabberize mówiące zdjęcie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PROGRAM W ŚWIECIE GLINY

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Chorągwiana Letnia Akcja Szkoleniowa Wszystkie Barwy Śląska Kurs drużynowych drużyn starszoharcerskich. TEMAT ZAJĘĆ: Instrumenty metodyczne

Archeologia w pięciu zmysłach

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z UCZNIAMI WOLSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA TEMAT PROBLEMÓW MŁODZIEŻY I KOMUNIKACJI

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Mały Artysta. Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich

Scenariusz zajęć nr 2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

R E A L I Z A C J A P R O J E K T U E D U K A C Y J N E G O W G R U P I E I, R O K S Z K O L N Y /

Scenariusz zajęć nr 5

Raport ewaluacyjny projektu Poczuj, doświadcz - zrozum, zaakceptuj 2

Dostępność w rozumieniu ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wystawa czynna: pn pt: ul. Staszica 14 Stalowa

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

SZTUKA DOSTĘPNA SPOTKANIA ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

M o j a m a m a i d z i e d o p r a c y

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA TABELA ELEMENTÓW CENOTWÓRCZYCH ZADANIE III ARTYKUŁY PAPIERNICZE

Projekt Dobra praktyka kluczem do profesjonalizmu w edukacji współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Odkrywcy i wynalazki. Scenariusz nr 5

PLAN PRACY OPIEKUŃCZEJ I WYCHOWAWCZO-KSZTAŁCĄCEJ PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 W JAŚLE NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Scenariusz zajęć nr 6

Wyposażenie żłobka Lokomotywa w Nowym Sączu, ul. Wiśniowieckiego 22 MATERIAŁY PLASTYCZNE

Program Jak Zdobyć Zamek?

Transkrypt:

Scenariusz warsztatów do projektu Muzea bez barier - koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego opracowanie: Edyta Lisek-Lubaś Stalowa Wola 2013

Warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących. I warsztat: Głosy zdjęte z form Wystawa plenerowa Galeria przez dotyk Udzielanie rzeźbom głosu z perspektywy uczestników za pomocą dźwięku i form przestrzennych ulepionych z gliny. Zaczynamy od oglądania rzeźb za pomocą dotyku. Następnie prosimy o dokonanie wyboru jednej rzeźby. Rozpoczynamy rozmowę o różnych sposobach jej oglądu. Co by było gdybyśmy chcieli opowiedzieć o niej komuś po powrocie do domu? Edukator za pomocą audiodeskrypcji opisuje wybraną przez uczestnika warsztatu rzeźbę. Wchodzimy w dialogiczność z odbiorcą. Następuje nawiązanie dialogu pomiędzy różnymi perspektywami oglądu. Kolejnym zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę rzeźby.

Materiały: dyktafony, glina rzeźbiarska, glinka ceramiczna, plastelina, filc, farby sensoryczne do malowania palcami, narzędzia do ceramiki, cienki drut, papier etykietowy, kolorowy papier samoprzylepny, farby akrylowe, pędzle. Czas trwania: 3 godz. Uczestnicy warsztatów pracują w niewielkich grupach wyposażonych w dyktafony. Edukator przy każdej rzeźbie prosi by uczestnicy zajęć skupili się tylko na jednym detalu. Opowieść o zobaczonej rzeźbie zostaje zapisana na ścieżce dźwiękowej i zamrożona za pomocą form ulepionych z gliny. Następnie uczestnicy wcielają się w rolę wybranej rzeźby, przyjmując jej punkt widzenia. Narracja również zostaje zapisana na ścieżce dźwiękowej i zobrazowana w glinie. Po zakończonych warsztatach ścieżki dźwiękowe mogą być umieszczone na portalu Muzea Bez Barier www.muzeabezbarier.pl

Warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących II warsztat: Pomiędzy światami... Wystawa stała: Z dziejów regionu nadsańskiego Poruszanie się pomiędzy różnymi światami, przeszłością a teraźniejszością różnorodnymi punktami widzenia i różnymi zmysłami: węchu, dotyku, słuchu i smaku. Warsztaty poświęcone budowaniu charakterystyki wybranego do analizy eksponatu z gablot z obiektami do dotykania. Uczestnicy zostają podzieleni na zespoły 3- osobowe. Edukator wybiera z gablot 5 eksponatów i prezentuje opis audiodeskrypcyjny i wszystkie zebrane na ich temat materiały interpretacyjne przygotowane przez muzeum. Następnie uczestnicy dokonują oglądu wybranych eksponatów. Oddają wrażenia zmysłowe z jakimi kojarzy się dany obiekt. Edukator zapisuje skojarzenia każdej grupy na brystolach. VI. Kolejnym zadaniem uczestników jest wybranie jednego obiektu muzealnego, z którym będą pracować.

VII. Mają za zadanie przygotować nowy tytuł, nazwę, hasło, które na podstawie skojarzeń każdy zespół tworzy swoje hasło i charakterystykę, dzięki której będzie można dany obiekt powąchać, usłyszeć, dotknąć lub posmakować. VIII. Na zakończenie, każdy zespół prezentuje nowe hasło i charakterystykę. W trakcie prezentacji, narracja zostaje zapisana na ścieżce dźwiękowej, by później móc zamieścić ją na stronie internetowej lub przy danym eksponacie. Materiały: samoprzylepne etykiety, kolorowy papier samoprzylepny, klej, rzep samoprzylepny, magnetyczne przylepce, tablica plastyczna, podstawa magnetyczna do eksperymentów, flamastry zapachowe. Czas trwania: 3 godz. W miarę jak wyostrza się zmysł postrzegania, czas zdaje się zwalniać. Początkowo w nieukierunkowany sposób zaczynamy zbierać uwagi na temat obiektu, a następnie po serii obserwacji, przechodzimy do ukierunkowanego sposobu. Uczestnicy wypowiadają się na temat tego, na co patrzą oraz jakie nadają temu znaczenie.