KONSPEKT LEKCJI. Podział czasowy lekcji i metody jej prowadzenia:

Podobne dokumenty
Generator. R a. 2. Wyznaczenie reaktancji pojemnościowej kondensatora C. 2.1 Schemat układu pomiarowego. Rys Schemat ideowy układu pomiarowego

Wartość średnia półokresowa prądu sinusoidalnego I śr : Analogicznie określa się wartość skuteczną i średnią napięcia sinusoidalnego:

I. Cel ćwiczenia: Poznanie własności obwodu szeregowego zawierającego elementy R, L, C.

PROTOKÓŁ POMIARY W OBWODACH PRĄDU PRZEMIENNEGO

I. Cel ćwiczenia: Poznanie własności obwodu szeregowego, zawierającego elementy R, L, C.

Pracownia Technik Informatycznych w Inżynierii Elektrycznej

Wymagania edukacyjne: Elektrotechnika i elektronika. Klasa: 1Tc TECHNIK MECHATRONIK. Ilość godzin: 4. Wykonała: Beata Sedivy

Ćwiczenie nr 3 OBWODY LINIOWE PRĄDU SINUSOIDALNEGO

1 Ćwiczenia wprowadzające

Pomiar mocy czynnej, biernej i pozornej

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki

Statyczne badanie wzmacniacza operacyjnego - ćwiczenie 7

Ćwiczenie nr 1. Badanie obwodów jednofazowych RLC przy wymuszeniu sinusoidalnym

Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki

POMIARY MOCY (OBWODY JEDNO- I TRÓJFAZOWE). POMIARY PRĄDÓW I NAPIĘĆ W OBWODACH TRÓJFAZOWYCH

ELEMENTY RLC W OBWODACH PRĄDU SINUSOIDALNIE ZMIENNEGO

Ćwiczenie 3 Badanie obwodów prądu stałego

INSTRUKCJA DO ĆWICZENIA NR 7. Pomiar mocy czynnej, biernej i cosφ

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU POMIARY W ELEKTRYCE I ELEKTRONICE

BADANIE SZEREGOWEGO OBWODU REZONANSOWEGO RLC

Ćwiczenie: "Obwody prądu sinusoidalnego jednofazowego"

z ćwiczenia nr Temat ćwiczenia: BADANIE RÓWNOLEGŁEGO OBWODU RLC (SYMULACJA)

Nr programu : nauczyciel : Jan Żarów

Pomiar indukcyjności.

LABORATORIUM PODZESPOŁÓW ELEKTRONICZNYCH. Ćwiczenie nr 2. Pomiar pojemności i indukcyjności. Szeregowy i równoległy obwód rezonansowy

POMIARY CHARAKTERYSTYKI CZĘSTOTLIWOŚCIOWEJ IMPEDANCJI ELEMENTÓW R L C

Obwody liniowe. Sprawdzanie praw Kirchhoffa

Ćwiczenie 25. Temat: Obwód prądu przemiennego RC i RL. Cel ćwiczenia

Pomiar podstawowych wielkości elektrycznych

Własności dynamiczne przetworników pierwszego rzędu

PROTOKÓŁ POMIAROWY - SPRAWOZDANIE

Ćwiczenie 2 Mostek pojemnościowy Ćwiczenie wraz z instrukcją i konspektem opracowali P.Wisniowski, M.Dąbek

Bogdan Olech Mirosław Łazoryszczak Dorota Majorkowska-Mech. Elektronika. Laboratorium nr 3. Temat: Diody półprzewodnikowe i elementy reaktancyjne

Ćwiczenie nr 4. Badanie filtrów składowych symetrycznych prądu i napięcia

Katedra Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki

ĆWICZENIE 3 Badanie obwodów trójfazowych z odbiornikiem połączonym w trójkąt

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU POMIARY W ELEKTROTECHNICE I ELEKTRONICE

Katedra Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki

07 K AT E D R A FIZYKI STOSOWA N E J

WSTĘP. Autorzy: mgr inż. Bronisława Rutecka mgr inż. Roman Magiera. Zespół Szkół Technicznych Wodzisław Śląski ul.

Bierne układy różniczkujące i całkujące typu RC

BADANIE ELEKTRYCZNEGO OBWODU REZONANSOWEGO RLC

2.Rezonans w obwodach elektrycznych

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Ćwiczenie 3 BADANIE OBWODÓW PRĄDU SINUSOIDALNEGO Z ELEMENTAMI RLC

Ćwiczenie: "Pomiary mocy w układach trójfazowych dla różnych charakterów obciążenia"

ELEMENTY ELEKTRONICZNE

EUROELEKTRA Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej Rok szkolny 2014/2015

TRANZYSTORY BIPOLARNE

LABORATORIUM OBWODÓW I SYGNAŁÓW

Przedmiotowy System Oceniania Elektrotechnika

symbol miernika amperomierz woltomierz omomierz watomierz mierzona

Wyznaczanie charakterystyki prądowo-napięciowej wybranych elementów 1

ELEMENTY ELEKTRONICZNE

Elementy elektroniczne i przyrządy pomiarowe

PRAWO OHMA DLA PRĄDU PRZEMIENNEGO

29 PRĄD PRZEMIENNY. CZĘŚĆ 2

Badanie zjawiska rezonansu elektrycznego w obwodzie RLC

Ćwiczenie: "Rezonans w obwodach elektrycznych"

PRACOWNIA ELEKTRONIKI

Ćw. 27. Wyznaczenie elementów L C metoda rezonansu

Badanie obwodów z prostownikami sterowanymi

Ćwiczenie nr.14. Pomiar mocy biernej prądu trójfazowego. Q=UIsinϕ (1)

ĆWICZENIE NR 1 TEMAT: Wyznaczanie parametrów i charakterystyk wzmacniacza z tranzystorem unipolarnym

Metodę poprawnie mierzonego prądu powinno się stosować do pomiaru dużych rezystancji, tzn. wielokrotnie większych od rezystancji amperomierza: (4)

13 K A T E D R A F I ZYKI S T O S O W AN E J

PARAMETRY MAŁOSYGNAŁOWE TRANZYSTORÓW BIPOLARNYCH

Ośrodek Egzaminowania Technik mechatronik

Filtry. Przemysław Barański. 7 października 2012

I= = E <0 /R <0 = (E/R)

Impedancje i moce odbiorników prądu zmiennego

Wyprowadzenie wzorów na impedancję w dwójniku RLC. ( ) Przez dwójnik przepływa przemienny prąd elektryczny sinusoidalnie zmienny opisany równaniem:

Autor: Franciszek Starzyk. POJĘCIA I MODELE potrzebne do zrozumienia i prawidłowego wykonania

WZMACNIACZ ODWRACAJĄCY.

st. stacjonarne I st. inżynierskie, Energetyka Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki Ćwiczenie nr 4 OBWODY TRÓJFAZOWE

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

PRACOWNIA ELEKTRYCZNA I ELEKTRONICZNA. Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej. Sprawozdanie z ćwiczenia nr Temat ćwiczenia: POMIARY MOCY

Temat: Zastosowanie multimetrów cyfrowych do pomiaru podstawowych wielkości elektrycznych

Sprzęt i architektura komputerów

Lekcja 1. Temat: Organizacja i bezpieczeństwo pracy w pracowni elektronicznej.

Wykaz ćwiczeń realizowanych w Pracowni Urządzeń Mechatronicznych

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Tranzystor bipolarny LABORATORIUM 5 i 6

Ćwiczenie 1: Pomiar parametrów tranzystorowego wzmacniacza napięcia w układzie wspólnego emitera REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W BIŁGORAJU

Wielkości opisujące sygnały okresowe. Sygnał sinusoidalny. Metoda symboliczna (dla obwodów AC) - wprowadzenie. prąd elektryczny

4.8. Badania laboratoryjne

Badanie wzmacniacza niskiej częstotliwości

Badanie właściwości multipleksera analogowego

Ćwiczenie 7 PARAMETRY MAŁOSYGNAŁOWE TRANZYSTORÓW BIPOLARNYCH

Laboratorium Przyrządów Półprzewodnikowych Laboratorium 1

Wstęp. Doświadczenia. 1 Pomiar oporności z użyciem omomierza multimetru

Charakterystyki częstotliwościowe elementów pasywnych

Laboratorum 2 Badanie filtru dolnoprzepustowego P O P R A W A

LABORATORIUM ELEKTRONIKI FILTRY AKTYWNE

ELEMENTY ELEKTRONICZNE

Pomiary elektryczne: Szeregowe i równoległe łączenie żarówek

WYZNACZANIE CHARAKTERYSTYK FILTRÓW BIERNYCH. (komputerowe metody symulacji)

Ćwiczenie: "Właściwości wybranych elementów układów elektronicznych"

E 6.1. Wyznaczanie elementów LC obwodu metodą rezonansu

Transkrypt:

Tokarski Stanisław KONSPEKT LEKCJI Przedmiot: pracownia elektryczna. Temat lekcji: Badanie szeregowego obwodu RC. Klasa - II Technikum elektroniczne. Czas 3 jednostki lekcyjne. Cel operacyjny wyrabianie w uczniu następujących umiejętności: - doboru i obsługi sprzętu pomiarowego, - łączenia obwodów wg schematu, - posługiwania się miernikami uniwersalnymi w celu dokonywania pomiarów, - dokonywania pomiarów, - korzystania z wyników pomiarów w celu wyliczenia innych parametrów obwodu oraz rysowania wykresów wektorowych napięć i impedancji, - posługiwania się kątomierzem oraz wykorzystania funkcji trygonometrycznych w celu obliczenia oraz zmierzenia kąta przesunięcia fazowego ϕ, - analizowania wykresów wektorowych napięć i impedancji. Podział czasowy lekcji i metody jej prowadzenia: 1) Wstęp ok. 20 min. - sprawdzenie obecności 3 min. - przypomnienie wiadomości potrzebnych do przeprowadzenia ćwiczenia metoda burza mózgów. Czas ok. 17 min. Sposób przypomnienia wiadomości: - indywidualnie zaprojektuj schemat układu który według ciebie byłby najlepszy do analizy obwodów szeregowych RC i wypisz wszystkie znane tobie zależności które będą potrzebne do jego analizy ok. 5 min. -analiza w całej klasie ok.12 min. 2)Główna część lekcji metoda przewodniego tekstu, praca w 3,4-osobowych grupach, czas ok.100 min. Po zapisaniu wyników pomiarowych grupa dzieli się pracą w celu sprawniejszej analizy obwodu według dostarczonego tekstu przewodniego. 3)Podsumowanie i porządki ok. 15 min.

FORMULARZ DLA UCZNIA Zespół w składzie: 1.... Data... 2.... Klasa... 3.... 4.... Pracownia ćwiczenie nr... Czas wykonania ćwiczenie 100 minut. 1. Temat ćwiczenia Badanie obwodu szeregowego RC. CZĘŚĆ 1 20 minut Cel modułu 1: - posiądziesz umiejętność doboru miernika uniwersalnego oraz generatora do parametrów badanego obwodu, - posiądziesz umiejętność łączenia układu według zadanego schematu, - posiądziesz umiejętność przeprowadzenia pomiarów napięć i prąduw obwodzie szeregowym RC, ----------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Dobierz sprzęt i wypisz jego dane (np. z tabliczki znamionowej) -... -... -... 2. Wykonaj połączenie według schematu przedstawionego na rysunku. Dobierz odpowiednią płytkę ćwiczeniową i podaj jej numer. R 1 =2kΩ, R 2 =4Ω, R 3 =2Ω, C 1 =1µF, C 2 =2µF R 1 C 1 G ~f R 3 A R 2 C 2 Nr płytki ćwiczeniowej...

3. Przebieg ćwiczenia. Z generatora do wejścia układu doprowadź napięcie sinusoidalnie zmienne o wartości U G =6V i częstotliwości f=50hz. Miernikiem uniwersalnym zmierz natężenie prądu i napięcia. Wyniki pomiarów umieść w tabeli 1. Tabela 1. I [ma] U G [V] U R1 [V] U C1 [V] U R2 [V] U C2 [V] U R3 [V] CZĘŚĆ 2 czas 45 minut Cel modułu 2. - nauczysz się doboru i stosowania odpowiedniej wiedzy, - posiądziesz umiejętność korzystania z wyników pomiarów w celu wyliczenia innych parametrów układu, - posiądziesz umiejętność rysowania schematu zastępczego układu pomiarowego, - posiądziesz umiejętność korzystania z danych w celu narysowania trójkąta napięć i impedancji oraz dopasowania odpowiedniej podziałki i skali -------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. Korzystając z danych pomiarowych, oblicz: Z=...=...=... R 1 =...=...=... X C1 =...=...=... R 2 =... =...=... X C2 =...=...=... R 3 =...=...=...

5. Oblicz wartość rezystancji zastępczej R Z układu. R Z =... =... =... 6. Oblicz wartość reaktancji zastępczej X Z układu. X Z =... =... =... 7. Oblicz całkowitą pojemność układu C Z. C Z =... =... =... 8. Narysuj uproszczony schemat zastępczy układu. Schemat: 9. Oblicz wartość skuteczną U G napięcia zasilania. U G =... =... =... 10. Oblicz impedancję Z układu. Z =... =... =... 11. Napisz jaką operację matematyczną zastosowano do obliczenia wielkości U G i Z (dodawanie arytmetyczne i geometryczne, mnożenie arytmetyczne i geometryczne). U G -... Z -...

12. Narysuj wykres wektorowy napięć układu. Na wykresie zaznacz również wektor prądu. Wykres: 13. Narysuj trójkąt impedancji układu. Wykres: CZĘŚĆ 3 Czas 30 minut. Cel modułu 3: - nauczysz się umiejętności korzystania z trójkątów napięć i impedancji w celu obliczenia i zmierzenia kąta przesunięcia fazowego ϕ, - utrwalisz umiejętność obliczania mocy i rysowania trójkąta mocy, - posiądziesz umiejętność wyciągania wniosków, -------------------------------------------------------------------------------------------------------- 14. Na podstawie wykresu wektorowego napięć oblicz oraz zmierz wartość kąta przesunięcia fazowego ϕ układu. ϕ =...=...=... ϕ =... (wynik mierzenia)

15. Na podstawie trójkąta impedancji oblicz oraz zmierz wartość kąta przesunięcia fazowego ϕ układu. ϕ =...=...=... ϕ =... (wynik pomiaru) 16. Porównaj wartości kąta przesunięcia fazowego ϕ określone powyższymi sposobami. Czy wartości są takie same? Jeżeli nie, to wyjaśnij przyczyny różnic. Odp............. 17. Korzystając z wyników dotychczasowych pomiarów oblicz wartości mocy pozornej S, czynnej P i biernej Q. S =... =... =... P =... =... =... Q =... =... =... 18. Narysuj trójkąt mocy. Trójkąt mocy: